Rijnsaterwo ude zal er echt van opknappen Biografie, knap geschreven spel Ereburge Viveen overleden Lyceum Alphen kan nu spoedig gaan bouwen Hooizolder afgebrand in Zoeterwoude Overleg Leimuiden heeft voldoende plannen In Nw-Vennep: Oranjefeesten Bouw Geref. kerk in Hazerswoude schiet goed op Holland Festival in Leiden Weer toekomst vot de Avondvierdaagi van Voorschoten LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUNI 1* ALPHEN Zoals bekend, heeft het bestuur van het Chr. Lyceum al meer jaren het voornemen tot nieuwbouw te komen. Het huidige ge bouw, men kan beter spreken van het gebouwencomplex, voldoet niet meer aan de eisen, die gelden voor het geven van onderwijs in deze tyd. Men verkeert in ruimtenood en de huidige schoolopzet, met een aan gebouwde vleugel en een semipermanent gebouw werkt stellig remmend op de gang van zaken. Tussen het voornemen om een nieuw gebouw op te trekken en de uitvoering daarvan, liggen meer ja ren. Den Haag spieekt daarin een hartig woordje mee, omdat men nu eenmaal rijkstoestemming nodig heeft in verband met de financie ring. Maar het bestuur van het Chr. Lyceum heeft nu alle moed, dat men binnen afzienbare tijd zal gaan bou wen. Want van de zijde van het de partement van Onderwijs heeft men mondeling reeds bericht gehad, dat de bouwvergunning zal afkomn. Een bouwterrein heeft men reeds Tussen de Tolstraat en de Steen straat ligt al ongeveer een halve eeuw het sportveld, dat bekend staat als het H.B.S.-iterrein en waaraan de oudere aanhangers van de voetbal vereniging ARC nog de beste her inneringen bewaren. Op een gedeel te van dat terrein en daarbij aan sluitend het grasveld in het ver lengde van de Karei Doormanstraat, zal straks het nieuwe Lyceum ver rijzen. Het dubbele sportterrein wordt tot één ingekrompen, waar voor men dan ook nog een stukje uitbreiding zal moeten aankopen van tegen de Emmalaan gelegen grond. Men zal ook rond de school over voldoende parkeergelegenheid moe ten beschikken. Hoe de situering van de school zal worden staat nog niet geheel vast. Een voorlopig schetsplan met het front naar de Prins Brenhardlaan. is in principe door de stedebouw kundigen goedgekeurd, maar over de definitieve vorm van het gebouw is nog niet beslist. Er is uiteraard wel voortdurend overleg met de ar chitect, de heer Geels uit Arnhem en vorige week is men nog naar Baarn geweest om het Lyceum al daar te bezichtigen. Een andere vraag is wat er met het huidige gebouwencomplex zal gaan gebeuren. Het is al lang bekend, dat het gemeentebestuur eerste gega digde zal zijn voor de aankoop van LEIMUIDEN De Algemene Commissie Gemeentebelang is een contactgroep voor jeugd en oude ren. Zij wil geen vereniging of stichting zijn. maar haar vergade- Tingen zijn toegankelijk voor ieder een. die inwoner van deze gemeen te is. Op 26 juni houdt men in het speeltuingebouw een openbare con tactavond met het voorlopige be stuur, bestaande uit C. Veenendaal. A. Fokker (penningmeester). Rien Zwaai (secretaris). Conny Zwaai, Janny Postma en Ruud Pet (voor zitter). Een van de uitgangspunten is, dat er in Leimuiden wel plannen zijn, maar dat deze alleen verwe zenlijkt kunnen worden met daad werkelijke steun van alle ingezete nen. Dat de Leimuidenaren hiertoe in staat zijn. is wel bewezen by het tot stand komen van het nu zeer druk bezochte zwembad. NIEUW-VENNEP Vanavond start in Nieuw-Vennep het oranje feest, dat ieder jaar in juni wordt gehouden. In Het Trefpunt zal het schaaktoernooi plaatsvinden, dat om 8 uur begint onder leiding van de heer C. Offringa. De wisselbeker werd vorig jaar gewonnen door mej. D. de Graaf. Naast de wissel beker wordt een beker beschikbaar gesteld als blijvende herinnering De tweede prijs is een lauwertak en de derde prijs een medaille. Voor de komende dagen staat ondermeer een wielerwedstrijd op het program, alsmede kinder- en volksspelen. Zaterdag worden de fcgöviteiten besloten. het Lyceum; men zou dan de ge meentediensten, met opheffing van de huidige ruimtenood, prachtig centraal bij elkaar hebben. Deze zaak is op dit moment nog niet aan de orde. Het voornaamste is. dat, het bestuur nu op korte termijn het of ficiële bericht ontvangt; U kunt gaan bouwen. Men heeft er lang naar uitgezien en de Problemen van het onderwijs aan het Lyceum wor den in onze groeiende gemeente van jaar tot jaar groter.. Stichting Bejaardenzorg is aan het werk HAZERSWOUDE Het bestuur van de Stichting Bejaardenzorg Hazerswoude - Benthuizen - Moer- kapelle is gisteravond voor de eerste keer bijeengekomen. Burgemeester I. J. P. Keizer van Bentlhuizen is voorzitter van het bestuur. Men koos in de bouwcommissie de heren L. Plaizier, L. Noordam, beiden uit Hazerswoude en de heer P. de Vrij uit Benthuizen, allen leden van het algemeen bestuur- De in richtingscommissie bestaat uit 5 leden van wie twee uit het dagelijks bestuur en drie uit het algemeen bestuur. Men koos voor deze com missie mevrouw C. M. J. Meulman- de Poortere, mevrouw R. T. Ooster- hoff-Terpstra en de heren J. L. Westhoff en Jac. Bos, allen uit Hazerswoude en de heer C. Mark uit Moerkapelle. De architect werkt op het ogen blik aan een schetsplan, dat hij aan het eind van deve week aan de ge meente Hazerswoude ter inzage zal geven. Er was al een inschrijving binnengekomen van iemand, die van het centrum gebruik wil maken. Als de mogelijkheid tot inschrijving er is. zal men dat in de gemeenten tijdig bekend maken- Plattelandsvrouwen op stap WOUBRUGGE De Plattelands vrouwen" zijn er gisteren per bus op uitgetrokken. Zij gingen via Zaltbom- mel naar het Evoluon in Eindhoven, 's Middags werden de vrouwen rond geleid door d? tapijtfabriek De Ploeg te Bergeijk. De produktie van gordijn stoffen. vloerkleden en tapijten werd nauwkeurig bekeken Dageraadontving order voor bouw containerschip WOUBRUGGE De directie van de scheepswerf De Dageraad heeft van een Westduitse opdrachtgever een order ontvangen voor de bouw van een full-containerschip. De hoofdafmetingen bedragen 76.40 x 1180 meter. Het vaartuig moet eind 1970 klaar zijn. Met het werk dat de scheepswerf op het ogenblik onder handen heeft, zoals de nieuwbouw van een coaster van 56 me'er. het verlengen van kotters, het inbouwen van motoren, e.d. is de orderportefeuille van de werf na een periode van slapte goed gevuld. Ook voor 1971 zijn al gun stige contacten gelegd. HAARLEMMERMEER Woens dag 25 juni zal een vergadering van hoofdingelanden van de Haarlem mermeerpolder worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. de toelating van de op 9 april benoemde hoofd ingeland mr. G. B. Marcus. Er komt een voorstel op tafel be treffende de verhoging van de be staande maximiim-uitslagcapaciteit van 5 m3 per minuut per 100 ha tot 6 m3. Voorts vermeldt de agenda de vaststelling van de vijfde supple- toire begroting 1968 en de rekening 1968, alsmede een bespreking van het overzicht „huizencxploitatic". HAARLEMMERMEER Gedepu teerde staten van Noordholland heb ben op grond van het wegenregle ment Noordholland en de toezicht- verordening op de Waterstaat, het vervangen van de bruggen over de Kagertocht en de Nieuwerkerker- tocht over de oostelijke en westelijke Hoofdweg door duikers goedgekeurd. De kosten van uitvoering van dit werk worden geraamd op f 35.000. HAZERSWOUDE Als alles meezit, zal nog dit jaar de nieuwe Gereformeerde kerk aan de Dorps straat in gebruik worden genomen. Het gebouw is al uiit de steigers. Gisteren werd weer een mijlpaal bereikt, want ds. Brink kon met zijn gezin de nieuwe pastorie, die aan de kerk is gebouwd, betrek ken. Burgerlijke stand LEIDERDORP Geboren: Willem B R zv A B Bekker en J Honders. Philip B zv P v Dalen en W J Feenstra. Johannes P F zv JAP van Winden en H M E Valentijn. Arie C J zv P Zuijderduijn en M C Moraal. Ruben M zv R Wentink en C Hoogendoom. Ondertrouwd: P Duijvenbode en M T M Staats. Willem Boom en M A K v d Meij, D du Mortier en J Boelee. P J A Vos en L v d Wal. Geslaagd voor EHBO OEGSTGEEST Dokter J. L. Sonneville te Oegstgeest nam het examen EHBO af aan een aantal leden van de Roode Kruis Kolonne Rijnland. De geslaagden zijn: de da mes J. Hopman, M. Langeveld, M. J. Makovitch, G. Noordermeer, E. L. Noordijk, M. Oplaat, J. G. J. van Zanten en de heren Ch. Evers, A. Heemskerk. M. Hoekstra en H. v/d Horst. Niemand werd afgewezen. Vermoeide schoorsteen TER AAR Dinsdagmorgen had de schoorsteen van de verwarming op de kwekerij van de heer G. J. de Jong aan het Papenveer er genoeg van om te blijven staan. Het ruim tien m hoge gevaarte kwam naar beneden, viel door de kleine kas heen en brak in stukken. Gelukkig was er op dat moment niemand in de buurt, zodat er geen persoonlijke ongelukken voorvielen. De schoorsteen heeft flinke mate riële schade toegebracht. ROELOFARENDSVEEN Vrij dag 20 juni zal de eerste paal gesla gen worden voor de nieuwe kerk van St. Petrus Banden. LEIDEN Er zullen wel heel wait mensen rondlopendie hun leven niet zo'n succes vinden. Heel gemakkelijk dringt zich dan de gedachte op: had ik dit of dat toen maar anders aangepakt, wat zou alles dan anders zijn gegaan. Dat misschien wel, maar dan waren er weer andere dingen geweest om ontevreden over te zijn. Al dat nakaarten hebben we altijd een vruchteloze bezigheid gevonden, want elk besluit dat wordt geruomen, is mede beïnvloed door de omstandigheden, die men later niet meer weet en niet te vergeten iemands karakter. Het kan een interes sante discussie opleveren, maar veel praktische waarde denken we het niet toe. Het toneel is de plaats, waar men zo'n vraag uitgebreid ter discussie kan stellen. Max Frisch heeft dat in „Biografie - een spel" gedaan. En hij heeft het goed gedaan, want hy ziet het alleen als een spel. Kürmann is geen persoonlijkheid. In het diepst een wat sentimentele, slappe figuur die de gevolgen van zyn besluiten niet aankan of wil accepteren. Nu krijgt hij van een registra tor, iemand, die zijn biografie ge schreven heeft, telkens weer de kans op een zelf te kiezen punt opnieuw te beginnen. Telkens gaat het weer mis, want de man heeft zijn karakter tegen. Het is geen belangrijk stuk, 't is een spel (let je), maar het is knap geschreven. Wij geloven dat Frisch ook niet aan verbeteringdenkt. Dat blijkt voor ons ook uit de compositie, waar ten altijd durend ritme in zit, een soort perpetuum mobile. Telkens is er de herhaling, zowel van tekst als geluid als be weging en het wordt nooit op gelost. Het kan steeds weer op nieuw beginnen. Frisch doet ook niet zwaarwichtig. „Ik heb het bedoeld als blijspel", schryft hij. Deze opvoering door de ZOETERWOUDE Vannacht heeft in dc boerderij aan de Hoge Rijndyk 126 een hevige brand gewoed. Om tien voor half twee waar schuwde men de Leidse brandweer die met byzonder hoge snelheid naar de plaats van de brand reed. Daar aangekomen bleek dat de hooizolder in brand stond. Men legde met drie stralen hoge druk aan, die werden gevoed door de tank van de brandweerauto. De brandweerlieden tracht ten zo te voorkomen, dat het rieten dak van de boerderij in brand zou vliegen. Bij aankomst van de tweede auto i kon men, na enig zoeken naar open water, met zes stralen lage druk de blussing inzetten. Omstreeks twee uur begon men met de nablussing, waarmee men vandaag nog lange tijd is doorgegaan. De hooizolder is geheel verbrand, de boerderij kon blijven gespaard. De schade van de vernielde hooizol der bedraagt ongeveer 10.000 gul den. Daarbij komt nog de som van de verbrande 1200 balen hooi. RIJNSATERWOUDE Zal deze gemeente een stukje van haar landelijke schoonheid niet verlie zen met de verbetering van de Herenweg, die dwars door de dorpskern loopt? Men vraagt zich dat wel af. Zoals in de vorige week gehouden raadsvergadering werd besloten, zal deze weg vanaf het kruispunt Vriezeweg/Heren- weg/Heilige Geestlaan worden verbreed tot zes meter met aan beide zijden een berm van l'/t meter breed. Op het ogenblik is de weg ongeveer 4'/i meter breed, met nagenoeg geen bermen. Op het gedeelte tussen het gemeen tehuis en de Leidsevaart zal aan beide zijden een wandelpad wor den aangelegd. Enkele dicht aan de westelijke kant van de weg gelegen oude huisjes zullen onder de slopershamer vallen. De aan de oostelijke zijde gelegen sloot zal worden gedempt. Tussen de rijweg en de wandelpaden zal een groenstrook (eventueel rozen struiken) komen. Op deze wijze zal de landelijke schoonheid van dit lieflijke dorpje met zijn onge veer 900 inwoners behouden kun nen worden. Door deze verbeteringen zullen ook de toevoerleidingen van elektrici teit, telefoon, gas en water op de juiste plaatsen worden gebracht. De Jooststollenbrug nabij de jacht haven Meerzicht zal worden ver wijderd en vervangen worden door een duiker met een doorsnee van een halve meter. De raad van Rijnsaterwoude kon geen beslissing nemen over de verbetering van de brug over de Leidsevaart, omdat deze in eigen dom en beheer is van Provinciale Waterstaat. Ook aan deze brug dient aandacht te worden besteed, want zij is niet alleen zeer smal, maar ligt bovendien niet in de goede lengterichting. „Nederlandse Comedie" is één van de graantjes, die Leiden dit jaar kan meepikken van het Holland Festival. De regie van Eric Vos en hef spel van Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg, Guus Oster en Wim de Haas hebben deze opvoering ook wel enig Festival-niveau gegeven. Guus Oster had als registrator hier een soort verteller nooit op de voorgrond, maar ook als hij meer aan het spel deelnam gaf hij alleen een soort „background". Om op een avond een heel scala van gevoelens te demonstreren moet men Han Bentz van den Berg en Ellen Vogel hebben. De resolute An toinette kwam er uitstekend uit. Kürmann dreigde wel eens wat mistig te worden, maar hij heeft ook de schimmigheid van die slappe figuren van noch vlees noch vis. De zaal was terecht gul met reacties en applaus en de dank van allen werd geconcretiseerd in een prachtig boeket bloemen voor El len Vogel. A. C. BOUWMAN Eerste zwemdiploma's in Poelmeer OEGSTGEEST In Poelmeer zijn de eerste zwemdiploma's uitgereikt. Voor diploma A slaagden: Tonny Veld't. Marian van 't Zet, Herman Jan Frieling, Josephine van Haaften, Roelant de Waard, Ronald Joosten, Connie Klijn, Caroline Klijn. Agnes van der Voort. Ernst Josemans, Ire ne Frieling. Jozien Bakker. Alle Tjepkema, Monique A. Konnigs. Bartolomeus v/d Voort. Maaike Disro, Anneke Westrik, Steven Kok, Frits Brinkerhof. Erik Bloklander. Frank van Kesteren. Jan Pieter Klijn. Ansje Schrader. Ton Schra- der. Eva Ouwehand, Nelly van der Mey, Caroline van der Mey, Hans van Vreeswijk. Jan Willem Slijper, Tjeerd H. Langerhorst, Imca Cohen, Mariette Ouwehand. Rob de Groot. Jan Jaap van Weering, Coby Genuit, Halbert Karssiens. Voor diploma B slaagden: Rik Ho- genboom, Paul Elion, Mirjam van Leeuwen. Annette van Steyn, Esther Hugenholtz, Bas van Leeuwen, Frank Baas, Herma Post, Nancy Toole, Margreet Slijper, Loan Son, Ludy Josemans, Rob Keereweer. Pe ter Waanders, Marge Hilders, Maud de Sitter, Hans van Sonderen. Hans Kemperman Hanneke de Haan. Christiaan Schepp, Edith Brinkerhof. Jan van Steyn. Marijke Kruithof, Elisabeth van Vreeswijk, Wim van den Haak, Adrienne Nyenhuis, Bram van Gent, René Lommers. Astri Keiser, Gonnie van Vreeswijk,Jeroen Plasmeyer. Ad Jordaans. Marian van 't Zet, Tonny Veld't, Herman Jan Frieling. Burgerlijke stand van Oegstgeest OEGSTGEEST Geboren: Mark Johannes Gerardus, z.v. G J M Desar en M E J Brouwers; Martinus Anthonius, z.v. N J Smit en M C W Sterke; Theodoricus Johannes, z.v. N J Smit en M C W Sterke; Michael Maria, z.v. H A Veldhoven en A C Borst; Edwin Marcelis. z.v. L M van der Wiel en M J Smit; Comelis Pe trus, z.v. W G de Ruig en J Veen baas; Trevor, z.v. A B Maybury en M M Hathway; Eefke Elisabeth, d.v. H J Smit en N Schoemaker. Ondertrouwd: J D M Feuth en E de Bruijn; B Beran en Y M M Bri die; J J C N Michon en M Bruijns; A Mulder en A M van Meizen. Getrouwd: M J W van Hage en J T M van Steijn; J C van Santen en K A M de Ridder; J J H J Schretlen EN W J H C van Hartevelt; J C Portheine en C O C Caudri; J W van der Wel en A Niemansverdriet; A Kerpershoek en E Korenhof. Overleden: H Niesten e.v. H T de Goeij; G Hendriks e.v. S W Hage- doom. Commissaris Koningin maandag in Ter Aar TER AAR De commissaris der koningin in Zuid-Holland, de heer Klaasesz. brengt maandag 23 juni in de voormiddag een bezoek aan Ter Aar. In de namiddag is hij in Zevenhoven. Het programma luidt: Kwart over negen aankomst bij de brandweergarage te Aardam: aan sluitend een bespreking met de ge meenteraad in het instructielokaal van de brandweer. In de garage staat de uit het jaar 1924 daterende oude „T-Ford" brandspuit. Om tien over tien vertrekt het ge zelschap per auto naar de Geerweg, café- „De Hoge Venen" waar een tuindersvlet gereed ligt om 'n rond vaart te maken. De route voert van het ene doel der tuingronden, waar de kwekers nog verlangend uitzien naar een ontsluitingsweg naar het andere deel, waar deze weg enkele jaren geleden gereed kwam. Om kwart over elf gaat de com missaris naar de ambtswoning van de burgemeester voor een aperitief, waarbij ook de wethouders en de waarnemend secretaris van Zeven hoven met hun dames aanwezig zijn. Om half één begint de lunch In café 't Piashuis aan de Langeraarse plas sen. Daarna vertrekt de commissa ris naar Zevenhoven. Tydens dc vergadering van dc raad bezoekt mevrouw Klaasesz met enige dames dc kleuterschoolklas die in het Dorpshuis is ondergebracht. u8eer VOORSCHOTEN Vanmiddag op de hervormde begraafplaats Voorschoten ter ruste gelegd de terdag op 77-jarige leeftijd overlei heer O. R. I. Viveen, ere-burger v Voorschoten. De heer Viveen wat tot 1953 dir teur van de Ver. Kinderzorg 's-Gravenhage en Delft en woon als zodanig met zijn echtgenote het kinderhuis Nieuw-Voordo Daarnaast was hij zeer actief in gemeentepolitiek. Van 1935 tot 1 was hij lid van de gemeenteraad, ee als lid van de prot. christelijke gr< en na de oorlog van de P.v.d.A. 1936 tot 1946 was hij wethouder locoburgemeester, op 9 augustus 11 na het dodelijk ongeval van de tot malige burgemeester Berkhout, wi hij waarnemend burgemeester en bleef hij tot 16 december 1946. Voc in deze periode heeft hij getoond goed en moedig leider te zyn. Ten ook Voorschoten onder de laars de Duitse soldaat lag en alle gr gebouwen gevorderd werden zo Bijdorp, Bondsgebouw en Bereste wist hij zijn eigen kindertehuis stand te houden en uit te breit met een kraamziekenhuis, waan hij de zakelijke leiding voerde en vriend Dr. M. van der Stoel de n dische leiding. Ook richtte hij in hongerwinter het Interkerkelijk I reau op dat een gaarkeuken speci voor de kinderen verzorgde. Voor al deze verdiensten werd in 1953 benoemd tot ere-burger v Voorschoten. H.M. de Koningin noemde hem tot ridder in de Oi van Oranje-Nassau. VOORSCHOTEN Ruim vijfht derd wandelaars hebben in Voorscl ten deelgenomen aan de Avondvl daagse. Deze avondvierdaagse, get ganiseerd door de wandelsportvere ging S.V.L.V. onder auspiciën van N.W.B.. had vier avonden een tot door mooi Voorschoten en omgevi Twee scholen, de Adegeestschool de School met de Bijbel, namen n hun oudste leerlingen deel, tem ook wandelaars 'uit de omgevi Voorschoten wisten te vinden. De laatste avond werden de wa delaars opgewacht door de harmon vereniging Laurentius en tem ouders de deelnemende kinderen de bloemetjes zetten gingen de wa delaars omstuwd door vele toescho sie >n<J» ;an| wers richting Bondsgebouw aan Leidseweg, waar vier avonden en einde van de tocht was. Uitvallers waren er niet, de ste ming was prima en de vyfhoni" kruisjes werden graag in ontval genomen. Naast de vreugde van de deel mers, was er waarschijnlijk nog m bij dc organiserende verenigi S.V.L.V., die enige jaren gelet plannen had om de avondvierdaa in Voorschoten maar in de ijskast zetten. Het aantal deelnemers droeg toen ongeveer vijftig. De v honderd deelnemers hebben er san voor gezorgd dat ook volgend j SVLV weer graag de organisatie dit wandelevenement op zich nemen. VLIEGEREND Km LIEP WATER IN LEIDEN Een 9-jarig Le jongetje van de Bernhardkade gisteravond om kwart over zey op de kade aan het vliegeren, ging zo in het spel op dat hij n merkte dat hij te ver achteruit li Plotseling stapte hij van de kade het water in. Ondanks de sch wis»t hij zich op het droge te tri ken. Hij had echter nogal wat v wondingen aan zijn benen op lopen zodat men het noodzake vond hem per E.H.D. naar het a< demisch ziekenhuis te vervoer LEIDEN Op de hoek van Kaiserstraat en de Bakkersteeg re gistermorgen om 9 uur een 44-jar Leidse vrouw met haar fiets teg een 17-jarige Leidse bromfiet aan. Beide voertuigen vielen op grond. De bromfiets raakte daar een 22-jarige voetgangster die ernstige hoofdwond opliep en E.H.D. naar het academisch zieki huis is vervoerd. De bestuurdi van fiets en brommer liepen ge letsel op en ook de vervoermiddel bleven onbeschadigd. LEIDEN Mevrouw H. A. N ij weide-'Vintges. die, zoals wij berichtten, donderdagmiddag officieel afscheid neemt als reet van de Louise de Coligny-schol gemeenschap, neemt vrijdagavc 27 juni om 8 uur in het school bouw afscheid van oud-leerlin| en ouders van leerlingen. Premie departement maa bouw bejaarclenwoniiige Roelofarendsveen mogel ROELOFARENDSVEEN Al sluitend op ons raadsverslag v gisteren kunnen wij nog meldi maken van een belangrijke mei deling van burgemeester Smoldi aan het begin van de rondvra Van het departement was de mee deling verkregen dat de pren voor de bouw van de 59 bejaard! woningen aan de Kerkweg te R< lofarendsveen is toegekend, financiering van dit complex is geheel rond. ALKEMADE Deze week en if gende week zal de burgemeester ij Alkemade niet op donderdag rf spreekuur houden maar op vrij# resp, 20 en 27 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4