Stuk over R.K. Kerk wordt geen herderlijk schrijven Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep KERKEN OPEN VOOR GEBEDSDIENSTEN VAN ISLAMIETEN Kerkvergadering geeft leden meer inspraak Uitdaging aan prof. Berkouwer Een woord voor vandaag Uw probleem is her onze.... Aanvaard met 37 tegen 11 stemmen DsLandsman: Vlak gevlijd vuur TIENDEVEEN TERUG IN HERV. KERK BEROEPINGSWERK Dr. Lammens directeur van Convent Mijd publicite bij experimer WOENSDAG 18 JUNI 1! leder moet de ander belangrijker achten dan zichzelf, schreef Paulus de mensen van Filippi. En dan volgt een merkwaar dige zin: „en ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ieder lette ook op dat van anderen." Gooien deze woorden alles wat ik in de afgelopen dagen ge schreven heb niet ondersteboven? Ons „ik" mag niet het centrum zijn. Wc moeten de ander meer achten dan wij ons zelf achten. We mogen geen eerbejag nastreven. Tussen de regels is in de „woorden voor vandaag" van de af gelopen dagen één vraag onbeantwoord blijven liggen: Kan een mens wel zo leven in een zondige wereld? Word je niet gruwelijk beetgenomen, als je letterlijk gehoorzaam gaat zijn aan de opdracht van Paulus? Gaat de wereld je dan niet als voetveeg gebruiken? Misschien heeft Paulus wel gedacht: Ik zal het maar zo sterk zeggen als ik kanmisschien dat ze er dan een beetje naar gaan leven. Want al zijn ze dan nog zulke beste christenen: ze denken allemaal aan hun eigenbelang. Dxls eerst maar doen alsof dat helemaal niet mag bestaan. Nee, zo is het niet. Hier beschermt Paulus zijn mensen te gen de kans dat ze een voetveeg worden van hun omgeving, dat ze te goed worden voor deze aarde. Er mag best eigen belang zijn. Een mens is Gods unieke schepping, en niet de voetenmat van de naaste. Hij moet geven. Maar hij mag ook zichzelf blijven. Maar dan moeten we het woord „eigenbelang" zien in het teken van wat allemaal gezegd is. Dat mag nooit uitgelegd worden als het „ik wat bovenal gaat." Eigenbelang is dat we willen zijn wat God wil dat we zullen zijn. Dus dat God cen traal blijft staan in ons leven. We lezen vandaag: Ezra 6 1-22. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Met 29 tegen 14 stemmen heeft de hervormde synode uitgesproken, dat zij er geen overwegende bezwaren te gen heeft, als er kerkruimten be schikbaar worden gesteld aan islamitische gastarbeiders voor hun gebedsdiensten. Zowel de raad voor de zending als de raad voor dc zaken van kerk en theologie hadden de synode in deze geest geadviseerd. De raad voor de zending wees er in Blieven die nle» zijn voorzien van naam en adres kunnen ulet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poetze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is het mogelijk een schrif telijke cursus in het Hebreeuws te volgen? Mijn woonplaats is in de omgeving van Rotterdam. Antwoord: Een gelegenheid niet ver van uw woonplaats om althans schriftelijk te beginnen met studie in het Hebreeuws om dan desge wenst later mondeling te volgen is er door de cursus van de stichting voor de Hebreeuwse taal- en letter kunde. Inlichtingen bij mejuffrouw H. Aardoom. Vredenoordlaan 52a, Rotterdam. Er zijn twee jaarcursus sen, elk van 10 lessen, a 50. Vraag: Ik ben door pensioen en AOW niet in de bejaardenverzeke ring natuurlijk. Nu kregen wij van de bode een formulier om in te vul len met veel vragen naar adres, leeftijd, enz. Ook allerlei vragen over het inkomen, verder tegoed op spaarbankboekje, giro, effecten, enz. Ik weet niet eens wat effecten zijn. Er op stond een stempel: „Controle bejaarden". Mijn inkomen is boven het vereiste bedrag. Antwoord: Wij veronderstellen dat het ziekenfonds speciaal een on derzoek heeft ingesteld om een hergroepering in verband met verla ging of stijging van inkomen moge lijk te maken. Niet iedereen is op de hoogte van veranderingen in de nor men. Dit blijkt uit uw brief, daar de maximumgrens thans verhoogd is. Invulling van het formulier zou u dus wel eens een financieel voordeel kunnen opleveren. Invulling is ech ter niet verplicht. Vraag: Ik heb een penning var. koningin Wilhelmina. Aan de ene kant staat: „Wilhelmina, Koningin der Nederlanden", aan de andere: „Te Amsterdam ingehuldigd 6 Sep' 1898". Deze weegt 7 gram. Is deze van brons of van goud? Werden ze toen in brons, zilver en goud ver kocht? Wat is de waarde? Antwoord: Dergelijke penningen zijn ons wel in brons, doch niet in goud bekend. Wij schrijven dit wat voorzichtig omdat deze penningen een particuliere aangelegenheid zijn, welke niet zoals de muntslag aan de overheid waren voorbehouden. Het zou dus kunnen zijn dat er indertijd gouden munten geslagen zijn zonder dat wij het weten. Wij vermoeden echter dat het een bronzen exemplaar betreft. De waarde is niet vast te stellen, daar hiervoor geen markt bestaat en de vraag betrekkelijk gering is. Men ziet dergelijke penningen wel eens aangeboden voor een paar kwartjes tot een gulden. haar advies op, dat de kerk niet al leen aan overheid en volk moet voor houden. dat zij vrijheid van godsdienst dienen te waarborgen, maar dat zij daarvoor ook zelf letter lijk de ruimte moet geven. De organen in onze samenleving, die in de eerste plaats verantwoorde lijk zijn voor de aanwezigheid van deze moslims in ons land, hebben blijkbaar gefaald in het scheppen van mogelijkheden om hun godsdienstige plichten uit te oefenen. Formeel hebben de gastarbeiders wel de vrijheid hiertoe, maar de gelegen heid krijgen zij niet. Door een kerkgebouw beschikbaar te stellen, stelt de kerk een duidelijk teken, dat deze moslims in ons land op geen enkele wijze onder druk ge zet worden om christen te worden, maar de vrijheid en de ruimte heb ben om moslim te blijven en hun godsdienstige plichten te vervullen. De raad voor de zaken van kerk en theologie wees er op, dat gelet moet worden op het karakter van de sa menkomst, die de gastarbeiders wil len houden. Sommige religieuze han delingen zouden vloeken tegen de be doeling van het kerkgebouw. Met.de gebedsdiensten is dat niet het geval. Hypocrisie „Men laadt de schijn van hypo crisie op zich, indien men Allah bestrijdt, maar tevens tolereert, dat allerlei grote en kleine afgoden in onze eigen kerk worden gekoesterd en gepredikt", zei de raad. Vooral deze zin ondervond veel kritiek van synodeleden. Als er dan al zoveel vreemde goden zijn in de kerk, dan mag dat geen reden zijn, om daar nog een afgod aan toe te voegen, zo werd gezegd. Met name ouderling-kerkvoogd J. Konijnenberg uit Deventer, die deze zaak indertijd aanhangig gemaakt heeft, wees er met klem op, dat Christus gezegd heeft dat niemand töt de Vader komt, dan door Hem. Volgens deze synode-minderheid zou het beschikbaar stellen van ker ken toch onbedoeld voet geven aan de gedachte, dat er blijkbaar niet veel verschil bestaat tussen de islam en het evangelie van Jezus Cristus. t 2 3 4 2 3 1 5 6 7 5 6 1 8 9 6 9 10 ADVERTENTIE INVUL-PUZZEL Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben, uurwerk, 2. verbond. 3. lichaamsde len, 4. plaats in Groningen, 5. lusthof, 6. plaats in Gelderland, 7. heelkundig instrumentje met mesjes. 8. vreemde munt, 9. meisjesnaam, 10. getroffen. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. harmonica, 10. roe rend, 12. A.P., 14. lento, 15. me, 16. nar, 18. net, 19. ban, 2(L kreet, 22. eland, 24. eden, 25. orde, 26. moede, 28 atoom. 29. eel, 30. lol, 32. Kee. 33. N.S., 34. baret, 36. R.N.. 37. rondeel, 39. hindernis. Verticaal: 2. ar. 3. rol. 4. meent, 5. Ome, 6. nete. 7. Ino, 8. Cd. 9. manke ment 11. rendement, 13. pardoes, 15. mandoer, 17. reëel, 19. barok, 21. end, 23. lot, 27. eland, 28. aleer, 31. orde, 34. bon, 35. ten, 37. r.i., 38. li. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Met 37 tegen 11 stemmen heeft de hervormde synode het concept-document „Onze verhouding tot de Rooms- Katholieke Kerk" aanvaard. Het was een aanvaarding „in strekking en grote lijnen". De synode verzocht de opstellers, om de kritiek, die ter synode ge hoord werd, zoveel mogelijk in het stuk te verwerken. Het breed moderamen van de synode werd gemachtigd, om de eindtekst vast te stellen. Het stuk zal niet als „herderlijk schrijven" uitgaan. Dat werd door velen een te «ware term gevonden. Het zal iets worden als „richtlijnen", „overwegingen" of, «oals ds. F. H. Landsman, de secretaris-generaal, voorstelde, „oriëntatie en appel". Aan het begin van de discussie kregen de voornaamste opstellers van het stuk, prof. dr. A. J. Bronkhorst en dr. C. P. van Andel Azn, gelegen heid om in te gaan op de kritiek van de synodale commissie van rapport. Dr. Van Andel vertelde, dat er al zeventien reacties binnen zijn van rooms-katholieke deskundigen. Zij beoordeelden het stuk zeer positief. Iemand schreef: „Voor het eerst her ken ik mijzelf in een stuk van de Nederlandse Hervormde Kerk. In dit schrijven komt een kerk op mij af, die mij als christen serieus neemt. Daarom zullen wij de vragen serieus nemen, die u ons stelt. Wij werden mismoedig, dat wij nog steeds door een zestiende-eeuwse bril bekeken maar zulke koplopers Een van de punten van kritiek van rooms-katholieke zijde bleek dezelf de, die ook door veel synodeleden geuit werd: dat de waarschuwing te gen de vervaging van de grenzen tus sen evangelie en humanisme niet hel der genoeg doorklinkt. Dr. Van Andel zegde toe, deze passage te zullen uit werken. Ten aanzien van de gemeenschap pelijke eucharistieviering is het stuk (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De hervormde synode is er mee akkoord gegaan, dat de presbyteriaal-hcrvormde gemeente van Tiendeveen Nieuw Balinge (Drente) in de Nederlandse Hervorm de Kerk zal worden opgenomen. De voorganger, de heer P. van Oosterom, blijft aan deze gemeente verbonden. Hij krijgt in de Neder landse Hervormde Kerk de bevoegd heid om de sacramenten te bedienen. Deze gemeente was vroeger een onderdeel van de hervormde gemeen te van Nieuweroord. Spanningen tus sen de buurtschappen leidden er in het begin van de jaren vijftig toe, dat de hervormden van Tiendeveen en Nieuw Balinge zichzelf losmaak ten van Nieuweroord om een zelfstandige hervormde gemeente te vormen zonder zich te realiseren, dat zij zich daarmee tegelijk van de Ne derlandse Hervormde Kerk losmaak ten. Na bijna twintig jaar zijn zij dan nu alsnog erkend. Inmiddels is deze groep uitgegroeid tot een bloei ende gemeente van gereformeer- de-bondssignatuur. uitgegaan van de geloofsbeleving, zo als die in Nederland zichtbaar wordt. Uit de ervaring (Hem-Venhuizen, Utrecht, Nijmegen) blijkt dat men el kaar herkent. Dr. Van Andel wilde niet van een demonstratie van een heid spreken, wel van een teken van eenheid, dat ons in blijde verrassing brengt, omdat God iets geeft. Hij vond het niet nodig, om eerst alle vragen over het ambt op te lossen, voordat er van gemeenschappelijke viering sprake kan zijn. Als we eerst alles theologisch uit willen balance ren, komen we er nooit. Prof. Bronkhorst vond het niet erg, dat dit stuk er een is van koplopers. „Daarvoor hebt u ons gehuurd, om koplopers te zijn." Op het verwijt, dat ondanks de Nieuwe Katechismus Rome nog geen enkel dogma terugge nomen heeft, zei hij, dat het dogma de laatste jaren op een volkomen nieuwe manier is gaan functioneren. Vijfentwintig synodeleden gaven zich op voor de discussie. Velen roemden de aanspreekbaarheid. Dr. W. Nijenhuis uit Den Haag noemde het het meest leesbare stuk dat de Hervormde Kerk na 1945 heeft doen uitgaan. Men sprak van goede infor matie en van de uitstekende dienst, die „het grondvlak" zou worden be wezen met deze duidelijke tekening van de situatie van het moment. „We hebben iets als dit hard nodig, want een groot deel van de gemeente blijft achter in de oecumene", zei ds. F. J. Goethals uit Wolfaartsdijk en ds. S. W. de Vries uit Hilversum ver zuchtte: „Hadden wij ten aanzien van de Gereformeerde Kerken ook maar zulke koplo p Te optimistisch Maar anderen vonden toch, dat het stuk een te optimistisch en te ire nisch beeld van de Rooms-Katholieke Kerk gaf. Zij zeiden, dat teveel werd uitgegaan van persoonlijke indruk ken en contacten hier in Nederland in plaats van de officiële stukken van Rome en de uitspraken van de paus. Drs. K. Exalto uit Noordeloos vreesde, dat aanneming van dit stuk de spanningen, die er in de Hervorm de Kerk zijn, alleen maar zou ver groten. Hij wilde maar open en eer lijk zeggen, dat de hervormd-gerefor meerden en nog veel meer beslist niet willen leven in één Evangelische Kerk samen met rooms-katholieken. Dat bestreed ds. G. J. Voortman uit Oud-Vossemeer. Er zijn toch ook heel wat gereformeerde-bonders, die on der bepaalde voorwaarden wel samen willen werken met de Rooms-Kaïho- lieke Kerk. Ook op Tholen hebben wij samen Volkskerstzang, zei hij. Hij vond, dat het geschrift goede lei ding gaf. Ouderling C. Frankena uit IJlst vond, dat het stuk alleen maar de lof van de Rooms-Katholieke Kerk be zingt. Maar zolang de paus paus blijft en het dogma dogma, hoeven we geen reformatie te verwachten. Eerst heeft deze synode onze godshuizen uitgeleverd aan Allah en nu leveren wij onze gemeenten uit aan Rome, zei hij. Hij bracht hulde aan de protestanten in Genève voor hun protesthouding tegen het bezoek van de paus. Ds. W. Kalkman uit Driebergen sprak zijn grote verontrusting uit over de ontwikkeling in de Rooms-Katholieke Kerk. Wat zien we in de Nieuwe Katechismus terug van Christus? Ds. G. Wursten uit Sprang, assessor van de synode, zei, dat men zich in de Gereformeerde Bond zorgen maakt, dat het reformatorisch belij den verloren dreigt te gaan. Verhoord Wij hebben zolang gebeden om een reformatie in de Rooms-Katholieke Kerk, zei ds. Landsman. Het lijkt wel, of er niets vreselijkers is voor de kerk, dan dat ons gebed verhoord wordt. Wij moeten nu uit onze huisjes treden. Sommigen raken ge desoriënteerd. We kunnen ons rich- tingsgevoel volkomen kwijt raken. Eis. Landsman riep op, om de geesten te onderscheiden en de weg te gaan, waar Gods voetstappen staan Wij moeten onze schema's loslaten en samen luisteren naar Gods Woord. Hij had het stuk veel bewogener gewild. Het is een „vlak gevlijd vuur" (Boutens), maar een vuur. Het appel moet er nog wat beter uitko men. Rome en de Reformatie staan allebei voor de verleiding, om het pand hun toebetrouwd prijs te geven aan een verseculariseerde theologie zonder God. Nadat praeses dr. G. de Ru er nog op gewezen had, dat het niet aangaat, alleen maar spectaculaire dingen te doen zonder het uit te leggen aan de gemeente („Dit stuk doet de gemeen te begrijpen wat er gaande is: een samen toegroeien naar Christus en zo ook naar elkaar.") volgde de stem ming. Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwboi maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarim „4" elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en heipen vaal ook dan wanneer andere middelen falen De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Nieuwe overlegstructuur NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (vac. W. G. Gijzel): H. G. Oostinga te Lisse; te Groningen (vac. J. E. Uitman): dr. A. van Haarlem te Waddinxveen; te Meteren en Est: J. Ouwendijk, kandi daat te Soesterberg; te 's-Hertogen- bosch (vac. J. W. Mazurel) toezeg ging: G. H. Duyvendak te Voorburg; te Haarlem (vac. E. Sneller): toezeg ging: K. Blei te Vlaardingen; te Zaan dam (vac. J. G. Kooren) J. C. Nennie te Brielle. Aangenomen naar Apeldoorn en 'tLoo, wijkgemeente Berg en Bos: J. Oskamp te Egmond aan Zee; naar Badhoevedorp Lijnden (vac. D. Dub beldam) jhr. M. A. de Savornin Loh- man, eervol ontslagen predikant Ne derlandse hervormde kerk te Brussel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-West: W. C. Lamain te Grand Rapids, Michigan, USA. GEREF. KERKEN (vr«gem.) Beroepen te Bergentheim: L. Moes te Abbotsford, BC, Canada. NED. HERV. KERK Beroepen te Gouda: N. Kleerma ker te Rotterdam-Centrum. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN In de Ne- derlandse Hervormde Kerk zal een algemene kerkvergadering worden georganiseerd. Hiertoe besloot de synode gis- teren, om „niet alleen jongeren maar ook ouderen" meer in spraak te geven by de besluit vorming van de generale synode en by zaken van groot kerkelijk en geestelijk belang. In de nota van het breed modera men Werd voorgesteld, om deze ver gadering 16, 17 en 18 mei (Pinkste ren) volgend jaar te houden. Dat zal echter zeker later worden, omdat besloten werd, dat een commissie het plan eerst nog nader gaat uitwerken en aan le novembersynode nadere voorstellen zal doen. Het oorspronkelijk schema voor de algemene kerkvergadering luidde als volgt: Voor 1 oktober formuleert het mo deramen van de synode de meest we zenlijke punten, die het op de kerk vergadering besproken wil zien. In oktober en november worden er clas- siaal of provinciaal „agenderings- vergaderingen" gehouden. Nadat zo beleidsfiguren en grond vlak samen de agendapunten gekozen hebben, volgen een voorronde, een tussenronde en ten slotte de lande lijke vergadering, waarin niet alleen regionale vertegenwoordigers, maar ook kategoriale. Het breed moderamen wilde de al gemene kerkvergadering niet zien als een vlieger, die één keer de lucht in gaat, maar als een mogelijke nieuwe overlegstructuur. Van welke aard, omvang en frekwentie dit overleg moet zijn, zal mede moeten blijken uit de eerste vergadering. Voorgesteld werd, om de uitvoering op te dragen aan de raad voor het jeugdwerk en de stichting Kerk en Wereld. Ondermijnen Met name vanuit de hoek van de Gereformcerdè Bond werd tijdens de discussie de vrees geuit, dat dit expe riment de ambtelijke vergaderingen zou ondermijnen. Anderen meenden daarentegen, dat de ambtelijke ver gaderingen juist beter zouden func tioneren. warneer zij op deze wijze intensief voelirg zouden kunnen heb ben en houden met de hele gemeente. Daarbij moet men bedenken, dat de algemene kerkvergadering alleen maar een adviserende functie heeft. Secretaris-generaal ds. F. H. Landsman vroeg de synode, zich goed te realiseren, wat zij onderneemt. Het pastoraal concilie kost een ge- Prof. dr. Herman N. Ridderbos vindt niet al zijn vragen over de verontrusting beantwoord door prof. dr. G. C. Berkouwer. Hij vraagt zich af of de hoogleraar aan de Vrije Universiteit niet te veel aandacht schenkt aan de ver ontrusten (en hen tot verantwoordelijk han delen oproept), terwijl het front van de kerk ligt aan de andere kant. Hij schrijft dit alle maal in zijn „Gereformeerd Weekblad" (uit gave Kok in Kampen). In het jongste nummer vervolgt prof. Ridderbos de discussie en komt hij met een: (Van onze kerkredactie) KAMPEN In het tweede deel van zffn open brief aan prof. dr. G. C. Berk ouwer laat prof. Ridderbos zien, dat hy soms ook verontrust is. Zo schrijft hij: „Reeds wordt ook onder ons geponeerd dat het bestaansrecht van de kerk afhankelijk is van de mate van haar kiezen voor nieuwe maai- schapelijke structuren; wordt van de zending laatdunkend gesproken als een gemakkelijk surrogaat voor de (eigenlijke) ontwikkelingshulp, worden bepaal de politieke inzichten als criterium gesteld van het ware kerkzyn, wordt de dienst van de verzoening losgemaakt van de persoonlijke band aan Christus." Zjn arikel spitst hij toe op drie onderwerpen. In de eerste plaats de betrouw- baahrid van de bijbel, dan de band aan de belijdenis en in de derde plaats het feit dat de persoonlijke ver houding tot God steeds min der nadruk krijgt. Hij gaat in zijn artikel er van uit dat verontrusten, niet-veront- rusten, progressieven en ra dicalen elkaar de ge meenschap niet kunnen en mogen opzeggen. Schriftgezag „Het is mij volkomen dui delijk", schrijft de Kamper hoogleraar, „dat hetgeen men vroeger het „orga nische" karakter van de inspiratie noemde en wij te genwoordig o.m. met de term „tijdgebonden" aan duiden, heel wat meer in houdt dan wij vroeger ge neigd waren aan te nemen". Bezinning daarop is nodig. „Maar," vervolgt hij, „je weet ook dat ik... er meer malen op gewezen heb, dat er t.a.v. de Schrift ook al lerlei denkbeelden en inter pretaties onder ons ingang vinden en gepropageerd worden, die met de be trouwbaarheid van de Bij bel naar mijn mening zowel historisch als ook zakelijk gezien op gespannen voet staan." Ook die vraag moet ter sprake komen vindt prof. Ridderbos. Hij vreest dat de be trouwbaarheid van de Schrift „thans op een veel ingrijpender manier in ge ding is, dan met de enkele naam „tijdgebondenheid" onder dak gebracht kan worden." De vraag moet gesteld worden of in de visie van sommige gereformeerden nog wel gezegd kan worden, dat Christus „ten derde da ge opgewekt" is op grond van de betrouwbaarheid van de Schrift, als gezegd wordt wat in de evangeliën staat niet zozeer een be trouwbaar verslag is maar „vrucht van gelovig naden ken van de latere gemeen te." Belijdenis Over de band aan de be lijdenis schrijft prof. Rid derbos: „Wij hebben een nadere verklaring nodig wat binding aan de historische belijdenisgeschriften bete kent. Wij kunnen niet doen. alsof de bewoordingen en theologische denkpatronen van voor 400 jaar geen ver anderingen hebben onder gaan en alsof er bij ons t.a.v. deze bewoordingen geen reserves zouden bestaan." Hiermee is prof. Ridder bos het volledig eens. Maar terwijl er wordt nagedacht over „het hoe van deze bin ding," wordt het nut en de mogelijkheid van iedere binding aan bepaalde con fessionele „institutionele" formules steeds duidelijker in twijfel getrokken." Prof. Ridderbos beseft wel dat men niet onverschillig ten aanzien van waarheid is maar sommigen ziet in deie binding geen heil meer .De consequentie is echter: „dat de gemeente al meer afhan kelijk wordt van wat theo logisch van dag tot dag gangbaar is en daartegeno ver ook min of meer weer loos wordt. Ik acht de tijd piet ver. dat wij ook in onze gereformeerde kerken de si tuatie krijgen, dat iedere gemeente... zelf zo goed en kwaad als het gaat (bijv. bij beroepingswerk. de inter kerkelijke verbindingen, etc.) haar eigen confessione le koers moet gaan bepa len." Dat gebeurt dan op de basis dat het hier kan, ter wijl beseft wordt dat het „elders" nog niet kan. Men wil niet meer op elkaar wachten. Bekering In de derde plaats consta teert de Kamper hoogleraar dat de „substantie van het christelijke geloof... zich schijnt te verplaatsen van het persoonlijke naar het communale", het ge meenschappelijke. Dat hangt samen met de heden daagse visies van de we tenschap op de ontwikkeling van het menselijk geslacht. „Het maakt dat wij allen, willens of onwillens, in die denkrichting worden opge nomen. In zekere zin heeft de gereformeerde religie voor dat alomvattende ook duidelijke affiniteit. Wij zijn van huis uit nooit piëtistisch opgevoed. Maar steeds flauwer worden in dit totalitaire beeld de gren zen tussen kerk en wereld, steeds algemener wordt de plaats en de betekenis van Christus, steeds socialer wordt het karakter, dat aan onze bekering wordt toege kend. steeds belangrijker worden de structuren en steeds minder nadruk krijgt in deze gedachtengang de persoonlijke verhouding van de mens tot God." Prof. Ridderbos meent hierin een omwenteling te zien, „die het geloof in zijn diepste kern raakt en aan tast". En dan komt hij tot de klachten die wij al in het begin van dit artikel cite'er- den. Prof. Ridderbos geeft prof. Berkouwer huiswerk op. Hij zegt dat hij niemand kent „die juist op deze vra gen met meer recht en auto riteit van spreken zou kun nen ingaan". En hij vraagt: „Misschien wil je op mijn openhartige opmerkingen eens ingaan. Voor mij behoeft dat niet dadelijk in een nieuw boek, hoe weinig moeite jij ook met „boeken" hebt! Hét mag ook in ons eigenste blaadje „tot bevordering van het gereformeerde le ven". Prof. Ridderbos doelt op het Gereformeerd Week blad. Hij voegt er nog aan toe dat Berk ouwer eerst met vakantie moet gaan. weldige hoeveelheid geld en mi kracht. Op zijn voorstel werd bes ten, om van )het tijdschema af stappen en eerst een commissie hele zaak nog eens te laten bekijk De synode besloot, om de raad vi de katechese, de raad voor de zai van kerk en school en de raad vi het jeugdwerk samen te voegen, praktiscne uitwerking zal na ovei met dc drie raden door het bri moderamen worden vastgesteld. DEN HAAG Tot directeur het Convent van kerken is benoee dr. G. N. Lammens, gereforme predikant te Heemstede. Aan de h 1 dige directeur ds. C. van Rij, is zijn verzoek ontslag verleend weg e zijn benoeming tot Ier' godsdienstonderwijs aan het Cordi og us College te Amersfoort Als zoda oei is hij ook verbonden aan het Ref eui matorisch College „Blaise Pascal" Zaandam. Dr. Lammens (45) is predikant og weest in Heinkenszand, Rott^ti dam-Kralingen en Heemstede. Vor ioe maand is hij afgetreden als voorzit )nt van het Landelijk -Gereforme an Jeugdwerk. Hij heeft het jeugdw m geleid sinds 1954. Van het lande! lan Centrum voor Gereformeerd Jeu r n werk blijft hij voorzitter. Al jaren was hij adviseur vpor liturgie van de door het convent i kerken uitgezonden televisieke diensten. Vanaf de oprichting van programmaraad NTS is dr. Lammi lid geweest van dit college. Dr. Van Andel Azn Je iet ii té (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Het dient aanbeveling, de publiciti van dagbladpers, radio en tv vermijden, indien verwacht m worden, dat een experiment oefeningen in het kerkelijk menieven daardoor in een sfe van emotionaliteit en sensal zouden komen. Dit zegt dr. C. P. van Andel A secretaris van het hervormd RonL,_ beraad, in een verslag aan de node. Hij heeft daarbij met name het op gezamenlijke avondmaals- (eud ristie-)viering. die hij ten volle v antwoörd acht, mits er voortdur«LE theologische bezinning blijve, wa 1101 van men ook rapport uitbrengt J n 1 de daarvoor in aanmerking komen tv organen. Deze laatsten dienen n „grensoverschrijdingen" en expfi ®.e" menten voorzichtig te begeleiden te evalueren. 1 Dr. Van Andel spreekt zijn afkl ring uit over het „onzindelijk kerl lijk gedrag" in Nijmegen waar doopdiensten onder auspiciën van p raad van kerken priesters pi testantse kinderen doopten en prei r kanten rooms-katholieke kinderen. Hij is bezorgd over het feit. vele jongeren weinig interesse h< ben voor de oecumene. De ou dcmatisÉhe kwesties achten zi.i v J komen onbelangrijk Ve'er instell is nost-oecumenisch. In somni i streken van ons land wordt het oef menisch kader gevormd door dc oe dere generatie, die binnen vijfti jaar afgelost moet worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2