Zweden als tweede land boos uit Songfestival like week VAR A's lomeravond op tv TOMMY COOPER HEEFT WARE BRITSE HUMOR NbKf VANAVOND TE ZIEN Hoe leuk wordt 't voor de NOS? Hard iMUSEMENT EN INFORMATIE Aap beet jongen (3) in de arm VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES ■ït ippic Loep en de Molboor Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 4i)iAy WOENSDAG 18 JUNI 1969 i Ned. 1 NOS 7.07 uur Scala i 8.35 uur Holland Festival magazine. 9.00 uur speelfilm „Een eenvoudige bruiloft": alle leeft. De NTS is wel eens verweten. zij weinig of niets aan eigen toneel deed. de NOS is er titer gisteravond krachtig mee start gegaan door de ver- ïing van een tv-registratie van komedie „Mama, kijk, zonder nden", geschreven door Hugo aus en opgevoerd door de Nieuwe medie in het Haagse Diligentia. f Claus-kenners en -bewonderaars llen ervan hebben genoten om de ergave van de sfeer, die toch ;er niet op alle punten sterk ge- eg was: het tragie komische van mens die zichzelf zo nodig moet en gelden, en dat in massale scheidenheid aangetoond. let spel werd te veel naar de icht getrokken, waardoor de niet voldoende uitkwam, rder troffen de ruwe taal en de de profanieën waarvan Claus 1 altijd bedient. Daar zullen kijkers vooral degenen die de (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Laten we hopen dat, als de zomer er over heen is gegaan, de internationale gemoederen weer wat z\jn ge kalmeerd ten opzichte van het Eurovisie Songfestival, dat ko mend voorjaar in Nederland moet worden gehouden en waar voor de NOS een stevige hand romans van Claus niet kennen, zich aan hebben geërgerd. Deze Vlaamse auteur is van mening, dat zonder dit taalgebruik geen ..levensecht heid" kan worden verbeeld. De NCRV bood een luchtig zo meravondprogramma met het terug brengen van de aardige kijkers- quiz „Haal je kijkgeld terug" (met een te druk achtergronddecor voor de presentator Leo Schmidt) en herhalingen uit „Kijkkijk". een van de beste tv-programma*s uit het afgelopen seizoen. (Van onze radio- en tv-redactie) IILVERSUM Verleden jaar id de VARA een goede formule r zomers amusement in de uitzen- gen „Zomaar een Zomeravond" jaar is die opzet in wezen andhaafd. maar, naar het zich aanzien, in entourage verbeterd, programma's verschijnen nu in ;elijkse frekwentie op het scherm, wel op vrijdag- en zaterdagavond en om. en eveneens afwisselend Ned. 1 en 2. Deze week is de ending voor 't eerst te zien: vrij- avond van 8.20 tot 10.20 uur op I. 2. rincipe van het programma is, het luchtig, verstrooiend en toch ïeel is. Verleden jaar werd daar- druk geschakend tussen een gro- Itent „ergens in Nederland" waar m ik van Stipriaan de zaak dirigeer- en de Hilversumse studio, waar team actualiteiten presenteerde, tent zat vol vakantiegangers die leen avondje uit wilden, ioch voldeed dit geheel niet op lfronten. Het geheel was wat rom ig en tenslotte kwam er meer uit studio dan uit de tent. Ook werd spelletje van partner-kiezen al iw vervelend voor het kijkpu- dat toch ook z'n deel moest eens voorkwam, is hiermee teniet ge daan. Wel wisselt steeds het zaalpu- bliek. De idee. dat aan „Zomaar een zo meravond" ook andere tv-afdelingen dan Amusement en Actualiteiten kunnen meewerken (zij het inciden teel) schenkt ruime mogelijkheden aan variatie. De afdelinaen Kunst. Documentaires. Sport en Film zullen zich af en toe ook weren. Verder zijn er een paar spelletjes, die hun aardigheid noe moeten bewij zen: soms ziet dergelijk amusement er op papier geanimeerder uit dan in werkelijkheid, dat is verleden jaar wel gebleken. Nu zal de kennis van drie deelne mers over een Nederlandse „promi nent" op de proef worden gesteld. De vragen worden (op de film) gesteld aan de. nationale figuur en drie men sen die hem of haar van nabij ken- moeten raden welke antwoor vol geld op tafel moet leggen. Hoe leuk gaat dit feest worden voor de NOS? Op 't ogenblik is het gemopper in diverse landen nog niet van de lucht en na Denemarkens vertrek uit de rijen (1968) heeft nu ook Zweden boos opgezegd. In sommige landen wordt gevreesd. dat de twee andere Scandinaviërs. Noorwegen en Finland, nu ook wel zullen bedanken, maar dat hoeft he lemaal niet. De tv-organisaties van Scandinavië zijn niet zo innig met elkaar bevriend, al hebben ze wel een onderlinge uitwisselingsbasis en daardoor een zekere verbondenheid. Een werkelijke eenheid zullen zij nooit vormen, want daarvoor krijgen zij hun kijkpubliek beslist niet mee. Onderling zijn de Scandinavische volkeren met zo erg gek op elkaar en de kijkers gedragen zich over het geheel rancuneus tegenover onderling uitgewisselde programma's, zo verna men wij dezer dagen in Noorwegen. Deze uitwisseling is jaren geleden ontstaan, niet uit vriendschap, maar uit r.ood: de diverse (staats-) omroe- pen konden niet voldoende uit de weg met eigen produkties. omdat de landen niet dicht bevolkt zijn en de kijkgelden beperkt bleven, zolang er niet echt veel tv-toestellen in gebruik waren. Nu gaat dat allemaal beter en is de i uitwisseling van amusement sterk gereduceerd. Bovendien kan er nu j gemakkelijk op de buitenlandse markt worden gekocht. Dé leveran cier voor Scandinavië is Engeland. Zweden's boosheid ten opzichte van het Songfestival stoelt op het feit, dat in Madrid vier winnaressen werden onderscheiden. Dat vindt de I Zweedse televisie geen stijl: vier is te veel en daarom heeft de formule voor de jurering gefaald. In elk geval had er bij vier gelijke uitkomsten moeten worden over-gekampt. meent Zweden. Daarom zal er volgend iaar i geen Zweedse vocalist naar Neder land gaan. Oud zeer speelt hier ook een woordje mee: jaar op jaar beklagen zich de Scandinavische landen, dat hun liedjes niet behoorlijk worden beoordeeld, omdat hun talen voor de rest van West-Europa onverstaanbaar zijn. Nooit, zeggen zij. komen onze bijdragen goed tot hun recht. Dit argument gaat niet werkelijk op. want het Deense 'Dansevise' heeft wel degelijk gwonnen en het jaar daarop was Kopenhagen gast- vrouwe van het festival. Merkwaar digerwijze was Denemarken twee jaar later al weer boos op de gang van zaken en verdween. En wat de onverstaanbaarheid van de taal betreft: daarmee heeft Neder land even hard te kampen en toch won het driemaal. Constant dreigend met weggaan gedraagt zich ook West-Duitsland. dat zich jaar op jaar miskend voelt en bijna altijd de mist in gaat. Ook hier de klacht van onderwaardering voor de taal als het maar Frans is, is het goed. Maar daar staat tegeno ver, dat Udo Jurgens enkele jaren geleden met een Duits liedje voor Oostenrijk won. Kritiek is er te over op de jure ringsformule, die toelaat dat er dit jaar 4 winnaressen waren: dit mag nooit meer voorkomen, zeggen de landen die er naast zaten. Een eindeloos feest is het dus niet voor de NOS. om straks in maart het kruidjeroermeniet genaamd Song festival aan 't hart te koesteren. Er is echter één lichtpunt: er wordt elk jaar geklaagd, gemopperd en zelfs aangeklaagd, maar altijd als het no vember wordt, bereiden de vele lan den weer getroost de nationale fina les voor en wordt het zwakke festi valvuurtje weer flink aangeblazen. Zo zal 1 ook nu wel weer gaan, al is het zonder Zweden en Denemarken, en wie weet, ook zonder een of twee andere Scandinavische landen. .Verf 2 KRO I 7.03 uur De dwaze wereld van Tommy Cooper. 7.26 uur De Sovjets: Priester in Vladimir. 8.20 uur aflevering „Wat nu. grote man?": De chèque. 9.20 uur rubriek „Zelf doen". 9 55 uur Brandpunt. Hilversum 1 NOS 8.00 uur Holland Festival: informatie en een concert door het Rotterdams Filharmonisch orkest en de violist Arthur Grumiaux; dirigent Lorin Maazel. 10.45 uur actueel magazine „Iks, een sprong in het duister". Hilversum II VARA 7.35 uur Malando's orkest speelt. 8.20 uur country- en western-muziek. 9.50 uur ontmoeting met de pianist Louis van Dijk. 11.20 uur jazzmagazine. Kapitein Zeppos naar Praag (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Vlaamse om roep BRT heeft een aflevering van he jeugdfeuilleton „Kapitein Zeppos" (bij ons ook welbekend) ingezon den voor het tv-festival, dat op het ogenblik in Praag wordt gehouden. Het gaat de BRT niet zozeer om een bekroning als wel om meer bui tenlandse kopers voor de series te vinden. Het programma is al in ver scheidene landen o.a. Engeland vertoond. Het slaat overal goed in bij de jeugd, die altijd geboeid wordt door avonturen. ir dil seizoen heeft net program- meer vaste onderdelen gekregen, de VARA meent dat die alle goed recht zullen komen. 'en hele verandering is. dat er I meer wordt geschakeld van tent ir studio, maar dat de uitzending haar totaal uit de Theater College il aan de Nietswe Doelenstraat in jsterdam komt. De kans, dat er i de verschillende programma- on- ilelen door het schakelen splinters liegen, zoals verleden jaar nogal den worden gegeven. Een ander spel j is gebaseerd op scrabbelen. Daarin zullen telkens twee omroepmedewer kers tegen elkaar uitkomen. Natuurlijk zullen weer binnen- en buitenlandse artiesten optreden in I het muzikale gedeelte. Vrijdagavond a.s. zijn dat o.a. Julie Rodgers. Greetie Kauffeld en het pianoduo Ri- nus van Galen - Cor Cools. Een vast onderdeel van het pro- gramma wordt een actuele schets, ge- i schreven door Dimitri Frenkel Frank en gespeeld door Wim de Bie en Kees van Kooten. Annemarie Oster is elke week present met een actueel liedje. Zoals wij al eerder meldden, zullen EUes Berger. Koos Postema en Pier Tania ..Zomaar een Zomeravond" pre senteren Herman Wigbold tekent voor de eindredactie. VENLO Een uit zijn kooi ontsnapte aap heeft gistermiddag het driejarige jongetje H. V. in zijn arm gebeten. Het jongetje moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het dier werd aggressief toen buurtbewo ners hem probeerden te vangen. Na enke'e vergeefse pogingen werd de brandweer ingeschakeld, dje de aap in een flatgëbouw met- eën dekzeil wist te overmeesteren. Stier nam bejaarde vrouw op de horens LIENDEN De 77-jarige me vrouw W. uit Lienden is met een hersenschudding en enkele verwon dingen in het Bethesdaziekenhuis in Tiel opgenomen nadat zij door een stier* op de horens was genomen. Zij liep via een boomgaard achter haar huis door een weiland naar de wo ning van haar zoon toen zij door het dier werd aangevallen. Zelfs mensen, die niet zo dol zijn op kluchten, moeten wel bezwijken voor „De dwaze wereld van Tommy Cooper", de strip die de KRO alweer maandenlang vertoont. De terecht ge vierde Engelse komiek is niet de man van „grappig doen", hij is een clown in hart en nieren, die met zichzelf weet te spotten en dat in de trant van de ware Britse humor. Vanavond is hij op Ned. 2 weer present als brandweerman, die op al le mogelijke manieren in de knel raakt. Van het ene avontuur raakt hij in het andere, want zijn vondsten zijn eindeloos. Het kopen van een krant moet ei genlijk iets zijn waarbij niemand iets kan beleven: Tómmy zit daarbij in een oogwenk in de perikelen. Om niet te spreken van wat hij onder vindt als hij zich ophoudt voor een gerangevisgebouw. Zijn groot, kinderlijk gezicht waar aan hii elke gewenste tragikomische uitdrukking weet te geven, staat hem bij het ontwarren van hachelijke knopen uitstekend ten dienste. Wie echte humor wil genieten en een half uurtje zorgeloos lachen, kan aat vanavond om even over 7 doen. (Een wereld in wording) A:-- 210 Men behoefde slechts naar alle bedrukte gezichten van de mannen en vrouwen uit het district te kijken, om de ernst van Amadeus' toestand in te zien. Velen kwamen gedurende de dag naar het kleine huis, velen ook avonds, om fluisterend naar hem te vragen of alle mogelijke ge neesmiddelen aan te raden, maar niemand werd bij hem toegelaten en de bezoekers gingen op hun tenen weg, om de zieke vooral niet te storen. Er kwamen nachten, waarin zelfs zuster Frederica ongerust werd. Ze sloot dan de deur. om te verhinderen dat Pauline, die al haar tijd in het huis door bracht. zou horen, hoe haar dierbare patiënt met zijn tanden knarste en luid steunde. Er werd een specialist uit Bern ontboden. Hij bleef de nacht over en gaf Amadeus injecties. Hij haalde de schouders op, keek ernstig en zei weinig. Pauline zat op de kleine bank en wachtte. Zij beet op haar zakdoek, anders uitte zij haar gevoelens niet. Zij moest op zichzelf passen. Zij moest sterk blijven, want Amadeus had haar nodig. Twaalf dagen lang verkeerde hij in een toestand van volslagen uitputting. Dikwijls sprak hij wartaal en riep zo vaak naar een man. Wieland Kurz. dat Pauline en de verpleegster er met Lionel over spraken. Deze krabde zich op het hoofd. „Dat is de beeldhouwer ja, dat is Wieland Kurz. Hij is zeer bekend en woont in Zürich, geloof ik." En zij maakten gissingen, totdat Pauline de oplossing vond. ..Amadeus heeft me over de bas-reiiëfs van maestro Igna- tio gesproken. Hij herhaalde steeds, dat hij die aan de elektrische centrale moest plaatsen vóór de opening in juni. Het is mogelijk, dat Wieland Kurz dit in zijn dromen voor hem doet of hij wil het misschien graag. Laten we in elk geval trachten met die man in aanraking te komen." Zij vonden zijn naam in het telefoonboek. Hij scheen direct te begrijpen waarover het ging. Hij was een oude vriend van Amadeus, zei hij en Amadeus had hem over de bas-reliëfs gesproken en gevraagd om hem, als hij tijd had, te helpen. Lionel greep de telefoon. „Komt u dadelijk hierheen. De hele boel moet in kisten van de dam worden gehaald. Müller staat met één been in het graf. Als wij hem vertellen, dat u komt, bedenkt hij zich misschien en trekt zijn voet terug. Hij vertrouwt het werk klaarblijkelijk alleen aan u toe." Wieland Kurz beloofde, dat hij onmiddellijk zou komen. Op de 15e dag zat Pauline laat in de avond aan Amadeus' bed. Zij verheelde zuster Frederica niet, dat zij zich erop voorbereidde, de man, die zij liefhad, te verliezen. Zij beefde bij de gedachte, doch behield zelfs nu nog haar zelfbe heersing. Zij hield Amadeus' hand in de hare. Het was een magere, tengere hand. Vanuit de schemering, die om hen heen waarde, sprak hij fluisterende woorden. Hij sprak van voorbije tijden en Afrika. Soms verstond zij enkele woorden, soms rustten haar ogen op zijn lippen om de onverstaanbare taal daarvan te kunnen aflezen. Elk woord was een kostbare gift voor haar. „De rook stijgt op", fluisterde hij, „mensen in het bos, bij de rivier met de palmen. Vogels - bijen - de zon gaat rood onder. Mannen en vrouwen dansen met elkaar..." Pauline was alleen met hem. Zij boog zich naar hem toe en kuste hem zacht op de lippen. Zij kon het in de kleine kamer niet langer uithouden en ging naar buiten, de nacht in. Zij kon hem niet opgeven Het was onmogelijk. Hij moest blijven leven. Snel liep zij naar het huis terug. De deur naar zijn kamer was gesloten. Zuster Frederica was bij hem, maar toen zij Pauline hoorde aankomen, kwam zij de zie kenkamer uit. Haar gezicht stond rustig en zij legde een vinger tegen haar lippen. „Zijn temperatuur is gedaald," zei ze, „en hij is in slaap gevallen." Zij legde haar hand licht op Paulines schouder. „Ik zou ook maar naar bed gaan." Pauline keek de verpleegster aan en wist, dat deze ogen geen onwaarheid konden vertellen. XIX fn het midden van de maand mei werd Amadeus naar zijn hut- gebracht. Men droeg hem de honderden treden van de Gandhi-rots op. Een glimlach speelde om zijn lippen ever de verontschuldigingen van de mannen, als ze de stoel even deden schokken. Een jonge, zwarte Schotse terrier, die een zijner vrienden hem vanuit Engeland gezonden had, Rep achter de kleine groep aan. Hij sprong van rots tot rots en stond nu en dan stil, alsof hij zich over de uitgestrektheid der bergen verbaasde. Amadeus riep hem: ..Tatters, Tatters," en de hond sprong luid blaffend om hen heen. (Wordt vervolgd TELEVISIE VANWOM» 'Nederland I. N.O.S.: 18.50 In eur: Pluimpje. STER: 18.56 eclame. N.O.S.: 19.00 Jour- STER: 19.03 Reclame. 19.07 Scala. Informatief ty ogramma STER: 19.56 Re- ame. N.O.S.: 20.00 Journaal. TER: 20.16 Reclame. 20.20 Uit meting van het GPV. 20.30 'zending Stichting Socutera. •O.S.: 20.35 Holland Festival lagazlne. 21.00 Een eenvoudi- bruiloft. speelfilm, tijkskeuring: alle leeftijden). 30-22.35 Journaal. Nederland II. N O S 18.50 In eur: Pluimpje. STER: 18.56 eclame. NOS: 19.00 Jour- KRO: 19.03 De dwaze I van Tommy Cooper. V-serle19.28 in kleur De ivjets: 12. Priester in Vladi- ir. TV-serie. STER: 19.56 Re- N.O.S.: 20.00 Journaal. TER: 20.16 Reclame. KRO: Wat nu. grote man?. V-feuMleton. 21.20 Zelf doen: lviezenrubrlek. 21.55 Brand- unt. N.O.S. 22.20-22.25 Jour- aal België. Kanalen Nederlands. 10. 18.55 Zandmannetje Jeugdtelevisle. 19.55 De man. 20.00 Nieuws. 20.25 Lewls-festlval. De on- ijwlllige schuldige van Don cQulre. 22 05 Gastprogram- a. Het vrije woord. 22.35 leuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Selectie ..La Vie Parisien- ne"; Tom Pilibi: Las Palma- das; Thema uit ,,A Summer Place": Au prlntems: II nous faut regarder: Maringé; We'll be together again: Romantica: Si tous les olseaux: Les ou bliettes: Le bleu de l'étéFor- illes of bad road; Bonne nult, ma chérie: Colorado rock: Sweet Juice: Down ho me: The best things In life are free: Latin Quarter: The Con gregation: Blues In the poc ket. Alone too long Nadla tenprogramma. 19.30 Nieuws. 1935 Stereo: Tango rumba or kest met zangsollsten. 20.00 Stereo: Moderne muziek (gr.). 20.20 Country en Western mu ziek. 20.40 Buitenlands weeko verzicht. 20.50 Stereo: Strijkor kest. 21.20 Stereo: Licht Instrumentaal trio. 21.50 Louis... mag het zeggen: muzi kaal interview. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 22.55 Stereo Moderne muziek (gr). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23 55-24 00 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. N.O.S.19 00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Gastcollege: Macht en invloed, lezing. 20 on Stereo: Holland Festival 1969. Rotterdams Phüharmonisch orkest met solist. (Vooraf, in de pauze en na afloop: Festi- valnleuws en informatie). NVSH: 22.20 Sextant. N.O.S.: 22.30 Nieuws. 22.38 "arlemen- talr overzicht. 22.45 Stereo: X, een sprong In hel duister. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. Vara 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18 20 Uitzending van de CPN. 18.30 Stereo: Licht pla- Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badinerie: klassieke en mod. gramm.muz. (7.30 Nws: 7.32 Act: 7.50 Over weging: 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 V. d. huisvr. (9.00-9.10 Gym. voor de huisvrouw: 9.35 Waterst.). N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind?. pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muz. uit de Ba rok (opn). KRO: 11.00 Nws, 11.02 Voor de zieken. 11.55 Me- DF.D. NORV: 12.00 Los-Vasl ge var. progr. (12.15 Boekbespr.; 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinb: 12.30 Nws: 12.41 Act). 14.00 Stereo: The Kilima Ha- walians Show. 14.30 Stereo: Cello en piano. 15.00 Hervorm de middaed. N.O.S.: 15.30 Be zigheden: magazine voor lief hebberijen ding. 16.00 Nws. 16.02 Over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. 17.30 Toeristische informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 Lichte gramm.muz. 18.00 Tijd vrij voor -muz. in vrije tijd: A. Koorzang: B. Stereo: Koperork. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws en ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte gramm.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gramm.muz. (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klass. pianoconcert (gr.). 9 40 Schoolradio. io 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Voor de vrouw. 12.30 Stereo: Operette varia (gr.). 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: I. Viola da gamba en clavecimbel; n. Ac cordeonrecital: III. Vraag gesprek. 14,30 't Is historisch: over geschiedenis en archeolo gie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws 16.02 Stereo: Pianore cital. 17.00 Lichte gramm muz. voor de jeugd. 17.50 Voor de jeugd. PIm. 17.55 Meded. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Muz. van vroeger voor luisteraars van nu. 9.30 instru mentaal progr. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bil de koffie. (11.00 Nws.) N.O.S.: 12.00 Nws. 12.03 Felix Meurders. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 Licht pla- tenprogr. 14.00 Nws. 14.03 Pop-in: gezellig aanplaten. 15.00 Nws. 15.03 Pop- en coun- 15.30 Be- trymuz. 16 00 Nws. tfi.03 Hitpa- -7.00 Nws. 17.02 Nws. 17.02 IA .07-18 00 Verzoekplatenprogr vrijetijdsbeste- „Als ik u niet ontrief. zal ik gaarne van uw gast vrijheid gebruik maken", zei smidje Verholen dank baar. „Bezorg ik u echt geen last?" „Wel sak kerloot, natuurlijk niet riep heer Jacob uit. „Op de Uylenborgh is iedereen welkom, nietwaar mijn lieve Julia-mijn?" „(3. i op d .d .de Uy'len- jborch!?" riep smidje Ver- holen onthutst uit. Het klamme angstzweet brak hem uit en hij keek Jacob en Julia beurtelings ontzei aan. „Ma..maar dan zijt gij iheer Jacob van Uylen!" steunde hij. „Wel sak- 1 kerloot, natuurlijk ben ik heer Jacob van Uylen!" lachte de slotheer. Hij keek zijn vrouwtje olijk aan en grapte schalks: „Ik vergis mij toch niet, hé Julia-lief? De man, die nier 1 voor u staat en zo smakelijk zijn sigaartje rookt, dat is toch Jacob van Uylen. slotheer van de havezate Uylenborgh?" „Maar natuurlijk, mijn lieve Ja cob!" lachte vrouwe Julia. „Men noemt u ook wel Jacob de Rechtvaardige.." „O grutjesnou dat ook nog", mompelde de smid bijna onverstaanbaar, j Toen vroeg hij: „Kent ge dan wellicht een zekere Sijmen Knoet?" „Nou en óf ik die ken", schaterde Jacob van Uylen. „Enkele dagen geleden liep ik in het bos, en toen verkocht ik die nietsontziende woesteling nog een muil peer die klonk als een klok. Hij sloeg een oude man met een zweep, begrjjpt ge. Welnu, zoiets nemen wij van Uylens niet! Wel sakkerloot! De van Uylens zijn niet bang voor Sijmen Knoet, ook al is hij duizendmaal schout van Rijk- huyzen en grietman van de aanpalende horigheden!" Maar dit hoorde smidje Verholen al niet meer. De emotie was teveel voor hem geworden en met een zucht viel hij in zwijm lit het oerwoud klonk onafgebroken het krijzend geluid, af en toe overging in een luid schetteren. De inboorlin- hadden met zichtbaar ongeduld bij het vuurtje staan iten, ieder met een stevig stuk dood hout in de hand, vuur voldoende oplaaide. De vlammen sloegen ira hoog op en men begon te werken. Het dode hout 1 in de vlam gehouden en vatte vlam. En gewapend een sppcr en deze vlam, die ze als een fakkel boven hun hoofd zwaaiden, verlieten de krijgers de kraal weer. Jonas. Weetal en Lappie zaten buiten adem tussen twee hut ten op de grond. „Is me dèt lopen!" mopperde Jonas. „Ik dacht dat ik lopen kon, maar dat...." „Acht wat!" zuchtte Weetal. „Hou op met dat gepraat". Lappie stond op en keek om zich heen. Het was opeens merkbaar stil gewor den. Lappie liep een eindje verder en keek. Ja. zag hij het goed? Toen kreeg hij opeens een geweldig idee... FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11