Klompé: Ik wil praten maar ik wijk niet voor chantage Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Moeilijke tijd voor ministers en brood voor Annie Kessel Als ambtenaren verzetters zijn Succes Portalupi in Zwitserland WERELDTITEL KAN SPASSKI BIJNA NIET MEER ONTGAAN Helft van VS-troepen gevechtseeiiheden Bob Charlton onderscheiden Gesprek met kunstenaars Geen klacht CELSTRAF IN iMAAGDENHUISPROCES Nederland begon goed in Luxemburg Burgemeesters te voet 7 ZATERDAG 14 JUNI 196V LONDEN Bij dc traditionele lin tjesregen in de tweede week van juni heeft Koningin Elisabeth van Enge land ook enkele sportlieden onders cheiden. Bobby Charlton, de aanvoer der van Manchester United, in 19G8 winnaar van de Europa Cup. werd onderscheiden met de orde van het Britse Imperium. Dezelfde onders cheiding viel ook ten deel aan cricke ter Basil d'Oliveira, die end vorig jaar in het nieuws kwam omdat de Zuidafrikaanse regering hem de toe gang tot Zuid-Afrika weigerde van wege zin donkere huidskleur. Enge land zag daarop af van de tournee door Zuid-Afrika. Robin Knox-Johnson, die in april terugkeerde van een solo zeilrace rond de wereld, werd commander in de orde van het Britse Imperium. Hij kreeg daarmee niet dezelfde eer wel ke zijn voorgangers Francis Chiches- ter en Alec Rose wel ontvingen. Zij mogen zich namelijk sir noemen. De wereldkampioenen IJsdansen Bernard Ford en Margaret Totlwer werden leden van de orde van het Britse Imperium. ff (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik heb duidelijk getoond open te staan voor overleg, echter niet onder dwang. Ik wijk niet voor chantage." Aldus een geëmotioneerde minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk gisteravond op een in der haast belegde persconferentie in Nieuwspoort. Mejuffrouw dr. Klompé gaf daar haar mening over de bezetting van de Nacht wachtzaal woensdag door ontevreden kunste- Zowel de bond van beeldende kunstenaars (BBK) als de federatie verzochten de minister onlangs om een gesprek. In enkele manifesten werden tegengestelde eisen aan de bewindsvrouen gesteld. De belan grijkste was het beslissingsrecht in de raad voor de kunst. Indien de minister deze eis vooraf zou accepte ren, dan was de BBK bereid met haar te praten. De federatie ging minder drastisch te werk, zij wilde een nota met wensen opstellen. Mejuffrouw Klompé stemde toe, maar vroeg de gelegenheid de nota enkele dagen te bestuderen. De actiegroep van de BBK ging daar niet mee akkoord en bezette daarop de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum. TN de Eerste Kamer deze week een paar topics. Liberaal De Wilde trok van leer tegen de con fessionele vrienden die aan zijn be lastingcorrectie knagen. Maar het was een storm in een glas water. Er lag geen wereld tussen De Wilde en Biesheuvel, want minister Witteveen weet sinds het Partij- convent dat hij bij een beetje han dig manoeuvreren de correctie voor de volle ƒ900 miljoen binnen kan halen, mits hij maar voldoet aan een paar stringente voorwaarden van Biesheuvel. Daar verklaarde hij zich dan ook mee eens. Dat is toch kabinetsbeleid, meende hij on vervaard. Minister Schut van Volkshuisvesting had moeilijke uren in de Eerste Kamer. Hij werd door de socialist Broeksz beticht van onsociaal beleid. Dat is natuur lijk niet leuk en ook niet juist, maar het geeft voedsel aan de ge ruchten dat ook minister Schut mét zijn collega De Block in het schuit je zit waar de slagen van de op positie vallen en de helpende hand van de vrienden verre is. Minister Schut zit in de knoei met zijn woningbouwprogramma. Er wordt hem verweten dat hij er niet in slaagt voldoende centen van collega Witteveen te bemachtigen om de continuïteit van het woning bouwbeleid te verzekeren. De hoge rentestand op de kapitaalmarkt zorgt ervoor dat je je moet afvra gen of het programma voor 1970 wel gerealiseerd kan worden. Een moeilijke tijd voor minister Schut. Zijn point of no return ligt bij de begroting-1970. Spectaculair Valt die voor hem ongunstig uit dan krijgt de voorspelling van CHU-fractieleider Tilanus over de reorganisatie van het kabinet die pere betekenis. Dan gaat men ook kijken of het prijsbeleid van De Block inmiddels resultaten heeft afgeworpen, of hij er inderdaad in geslaagd is nog een paar spectacu laire werkgelegenheidsobjecten naar Nederland te halen. En dat geeft de KVP de tijd rustig naar andere r.k. economen om te zien. Geen karweitje voor een vrij weekend, want ze zijn er niet. Maar ja. de KVP heeft tot het najaar de tijd om te verzinnen hoe nu toch duidelijk te maken dat de formatie-Biesheuvel in 1967 terecht werd getorpedeerd. Biesheuvel wil de een sterke sociaal-econo- misch-financiële driehoek en vond de KVP-kandidatcn te zwak. Straks wellicht het moment voor Schmelzer c.s. om dat te lo genstraffen. Vrolijk "TEN aantal KVP'ers betrad -C-J deze week met een vrolijk ge zicht het Kamergebouw. In het Al gemeen Dagblad stond te lezen dat zij goed waren, een twintigtal col lega's was slecht. Dat had meneer Stienen van de KVP-jongeren ge zegd en meneer Stienen kan het ongetwijfeld weten. Een van de slechten zou zich in een vertrouwe lijke bui tegen de portier hebben laten ontvallen: „Ik wil wel graag praten in de Kamer, maar je krijgt er bij die KVP gewoon de gelegen heid niet voor." Hoe dan ook, de slechten zijn boos en leider Schmelzer zal zich nu in verbinding stellen met de meneer uit Eindhoven, die vond dat er nu maar eens namen ge noemd moesten worden. Broodje TJET gebeurt niet zo vaak dat de stemmen staken in de Tweede Kamer. Maar dat was af gelopen week twee keer het geval. Beide keren lag de scheidslijn tus sen degenen die ter linkerzijde van de voorzitter zitten en die van de rechterkant. Geen tegenstelling links-rechts dus. want dat is, zoals oplettende lezertjes weten, gevaar lijk. De socialist Sake van der Ploeg was net te laat om de eerste stem- menstaking te voorkomen. Hij had een voorstel van de liberaal Geert- sema om de verkoop van voorbe hoedmiddelen „beperkt" vrij te maken er is wel wat veranderd dat je dit zomaar aan het kranten papier kunt toevertrouwen er door kunnen helpen. Maar de man die na hem kwam, advocaat Kro nenburg, is een onberekenbaar heer, die wel weer tegen geweest zou kunnen zijn. Het tweede geval werd veroor zaakt door een broodje. Voorzitter Van Thiel had uitdrukkelijk gezegd dat de dertig stemmingen over mo ties en amendementen bij het wetsontwerp Vennootschapsbe lasting achter elkaar zouden gebeu ren. Een technisch, maar zeer be langrijk ontwerp, dat voor velen volmaakt duister was, maar waarin vooral de c.h. mr. W. Scholten als voorzitter van de financiële com missie, een belangrijk aandeel had. Hij had de discussie in de hand, schiep orde in chaos en had boven dien succes met zijn motie en vele amendementen. Radicaal Dit wetsontwerp ophouden zou de agenda van Tweede en Eerste Kamer nog meer in de war sturen. Mejuffrouw Annie Kessel, bemin nelijk lid van de Groep-Aarden, uitgetreden uit de fractie waar je nooit aan het woord komt, had an dere zaken aan het hoofd en was de oorzaak dat de uitslag van de stemming bij een van de eerste amendementen 6161 werd. Waar was zij? Dringende bezig heden, zei voorzitter Van Thiel. Zij had honger, werd achteraf bekend. Zij zat een broodje te eten in het Kamerrestaurant. Ongetwijfeld een achtenswaardige bezigheid om half één in de middag, maar voor ƒ40.000 per jaar en het landsbelang ook wel een uurtje uit te stellen. Gevolg: alle stemmingen werden naar volgende week verschoven. Artikel 116 van de Grondwet eist dit. Dat was een radicale honger. Tevreden TAE Achttien zitten weer in de lift na de laatste rede van ARP-leider Biesheuvel voor de KVP in Rotterdam. De voorstan ders van nauwe samenwerking zijn er erg tevreden over dat Biesheu vel zo onomwonden verklaarde dat de partijvoorzitters en fractielei ders synchroon aan het opstellen van verkiezingsprograms van de drie partijen, die programs op el kaar moeten afstemmen om zo te komen tot een gemeenschappelijk lil kernprogram. De eerste fase is af gesloten en de tweede fase uit gestippeld, menen zij. En dat wilde de KVP graag we ten, want het onderwerp van de avond was: wat wil de ARP nu eigenlijk? Dat Biesheuvel ook de lijn naar de PvdA en naar iedere constructieve partij open liet, zijn ze geneigd gauw te vergeten en af te doen als een hoofse buiging van Biesheuvel in de richting van zijn radicale kiezers. Feit is echter dat in iedere rede van Biesheuvel die open opstel ling naar -nderen terugkeert. Zijn voorwaarde voor samenwerking zou kunnen zijn, dat de KVP dat overneemt en op die manier zich open stelt voor eventuele samen werking met de PvdA. En de spe culatie is dan dat de PvdA zijn congresuitspraak wel terug zal draaien. Snel? Bij de PvdA zou er wel wat moe ten veranderen. Onmogelijk is het natuurlijk nooit, want de ontwik kelingen gaan snel. Dat beweerde Biesheuvel zelf toen hij zei dat een pleidooi van zijn kant in 1962 voor een CDU een macht ingezonden stukken in onze kra-nt loswerkte. Allemaal tegen: pact met Rome. En dan Reme met een bepaalde into natie uitgesproken. En nu? Zeven jaar later? C. van der Wild. Minister Klompé zal geen klacht indienen tegen de bezetters: „Maar ik hou me ten éllen tijde het recht voor dat wel te doen, als dit weer eens gebeurd, want deze methode keur ik ten strengste af". „Ik heb woensdag een beroerde dag gehad", erkende ze. „Er waren vele niet-kunstenaars onder de bezet ters. Van de kunstenaars zelf ver wachtte ik, dat zij zich niet zouden vergrijpen aan de schilderijen, maar ik was niet zeker van de anderen." Mejuffrouw Klompé zei dat zij uit alle delen van het land „bittere ver wijten" had gekregen. „Velen waren boos op mij, dat ik de politie niet heb geroepen om ze eruit te gooien, want, zo redeneerden de mensen, het Rijksmuseum is volksbezit." De mi nister is wel bereid op elk moment een gesprek met de kunstenaars te voeren. Zij wil daarvoor desnoods naar Amsterdam gaan. Vanmorgen had ze reeds een gesprek met de algemene afdeling van de Raad voor de Kunst. Gespro ken werd over het functioneren van de raad, die nu alleen maar advies aan de minister kan uitbrengen. Me juffrouw Klompé meende dat de raad wel op de helling moet. Er is van morgen ook gesproken over de acties van de BBK. maar slechts terzijde. 14 ploegen naar Tour de France PARIJS De organisatoren van de ronde van Frankrijk hebben vrij dag in Parijs de namen bekend ge maakt van de 14 extra- sportieve merkenploegen, die zullen deelnemen aan de tour welke op 28 juni in het Franse Roubaix begint. Nederland zal vertegenwoordigd worden door Willem 2-Gazelle. Verder nemen vijf Franse, drie Bel gische, drie Italiaanse en twee Spaanse ploegen deel. AMSTERDAM Zes weken onvoorwaardelijke gevangenis straf heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse politie rechter geëist tegen de 28-jarige adjunct wetenschappelijk ambtenaar Huib Riethof. Hij bleek gisteren tijdens het Maagden huisproces ten onrechte als student gedagvaard te zijn. De verdachte had burgemeester dr. Y. Samkalden als getuige willen ho ren, maar deze had, naar de heer Rietveld zei. op zo'n korte termijn niet kunnen komen. Dc zaak tegen de ambtenaar, die verbonden is aan het internationaal instituut voar sociale geschiedenis, is aangehouden tot woensdagmorgen 25 juni. Het beroep dat verdachte op nie tigheid der dagvaarding deed omdat niet gespecificeerd was hoe hij we derrechtelijk het Maagdenhuis was BETTEMBOURG Het tweede ge deelte van de eerste etappe van de ronde van Luxemburg, een ploegentij drit over 34,2 km, is gewonnen door de Nederlandse ploeg Willem 2-Gazel le. De ploeg completeerde daarmee de Nederlandse successen op de eer ste dag van deze ronde. In de middaguren zorgden Dolman en Zoontjens al voor een dubbele overwinning, door in de sprint van de kopgroep van zeven man hun me devluchters de baas te blijven. De ploegentijdrit leverde eveneens een duidelijk zege op. De mannen van Ton Vissersbleven hun rivalen van Flandria ruim anderhalve minuut voor. Caballero legde beslag op de vierde plaats. De uitslag van de tijdrit Is: 1. Willem 2-Gazelle 34.2 km in 44 min 15 sec, 2. Flandria 45.51. 3. Molten! 46,30, 4. Caballero 46,43. 5. Frlmatic 47.05. BINNINGEN De Italiaan Am- brogio Portalupi heeft vrijdag de tweede etappe van de ronde van Zwitserland, een rit over 193 km van Brugge naar Binningen gewannen. Portalupi, die in 1966 de ronde van Zwitserland won, reed de afstand in 5 u 5 min en 57 sec. Daarna, 47 sec na de winnaar, kwam het grote peloton over de eindstreep. De sprint werd gewonnen door Daniel Van Rijckghem, in Bel gië voor onze landgenoot Jan Jans sen. Portalupi nam de leiderstrui over van zijn landgenoot Armani. De uitslar van de tweede etappe: 1. Por- talupl/It 193 km ln 5 u 5 min en 57 sec.: 2. Van RlJc-ceghem-Belg 5.06.44; 3. Jans- sen/Ned; 4. Rodriguez/Sp.; 5. Godef- root/Belg: 6. Gombert/w Did. binnengedrongen, verwierp de poli tierechter, mr. A. Oosterbaan. De we tenschappelijk ambtenaar stelde dat hij het recht had het Maagdenhuis binnen te gaan, in verband met zijn functie. Hij weigerde echter mede te- delen hoe en wanneer hij naar bin nen was gegaan. Overtuiging Het 27-jarige lid van de we tenschappelijke staf van de universi teit van Amsterdam, de heer W .A. L. Stokhof, is gistermorgen als bezetter van het Maagdenhuis door de politie rechter conform de eis veroordeeld. Hij kreeg een boete van ƒ250,- en drie weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar. De wetenschappelijke medewerker zei langzamerhand tot de overtuiging gekomen te zijn, dat er een aantal veranderingen moest komen. „Ik heb ervaren hoe zorgeloos en willekeurig met verantwoordelijkheden wordt omgesprongen." (Van onze correspondent) WOERDEN Vijf burge meesters wandelden gisteravond mee in de 20ste Woerdense avondvierdaagse. Achter de drumband van Excelsior, die de wandelaars uitgeleide deed, lie pen de vijf magistraten van Woerden, Kamerik, Harmeien, Linschoten en Reeuwijk de zwaarste tocht naar Montfoort (20 km). Aanvankelijk zou, om de deel name te stimuleren, alle vier avonden worden meegelopen. In verband met het werk bleek dit niet mogelijk. Wel werd in alle stilte getraind: zo „stil" dat tot gisteren het stoere plan geheim was gebleven. Burgemeester De Geus van Linschoten: „Ik begrijp er niets van; we hebben toch trouw elke zaterdag getraind de laatste we ken". Burgemeester De Geus had nog wat blaren opgelopen. Voor zijn collega, burgemeester Ter Haar Romeny van Woerden was het helemaal moeilijk (hele maal links op de foto). Hij heeft spit in de rg en moest vorige week nog van het stadhuis naar huis worden gebracht. Maar zijn arts vond dat wandelen een goe de remedie is. De vijf zullen vanmiddag weer meedoen, maar het défilé zullen ze niet voor maar op het podium meemaken. Op de foto van links naar rechts: B. H. G. Ter Haar Rome ny van Woerden, J. van Wijk van Kamerik en Zegveld, drs. Tos G. C. J. Timmermans van Har- melen, L. W. H. de Geus van Linschoten en Snelrewaard en jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford van Reeuwijk, voorzitter van de KNSB in Nederland. Petrosjan bood uitdager in 22ste partij remise aan: MOSKOU Wereldkampioen Petros,jan kan zyn titel nog slechts behouden als hij een schaakmirakel verricht, namelijk de twee rest-partüen in successie winnen. Insiders geloven niet in deze mogelijkheid. Vrijdag is de 22ste ontmoeting, weer een orthodox damegambiet, in remise geëindigd en de voor uitdager Boris Spasski prachtige score van 1210 bereikt. Zo als bekend heeft Spasski 12'/z punt nodig. Petrosjan, die tot veler verbazing geen vrije dag had opgenomen, koos opnieuw het vaarwater uit de 20ste party. Daarmee heeft hy toen fraai gewonnen. Om het opponent Spasski extra moeilijk te maken lanceerde hy op de 10e zet een nieuwtje, maar hy ver mocht geen voordeel te bereiken. Omstreeks de 20ste zet poogde de titelhouder via activiteiten op de SPASSKI koningsvleugel acties te ontketenen, doch het resultaat bleef uit. Het was op dat ogenblik Spasski, die met suc ces counterde, door middel van scherp berekende pionzetten. Toen de uitdager daarna dameruil kon for ceren stelde de titelhouder terecht remise voor. Analyse Wit: T. Spasski. Petrosjan. Z w.a r t: B. gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; V/2% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6%% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 22ste matchpartij. Orthodox dame gambiet. L c2c4, e7—e6 2. d2—d4, d7—d5 3. Pblc3, Lf8e7 4. Pgl—f3, Pg8—f6 5. Lelg5, Met set gebruikelijke omweggetje ter vermijding van andere zaken is voor de 4de maal in deze match het orthodox damegambiet op het bord verschenen. 5. 0—0 o. e2e3 h7—h6 7. Lg5xf6, Aldus werd ook in de 20ste partij gespeeld, aie Petrosjan indrukwek kend heeft gewonnen. Het systeem wordt sterk geambieerd door Kortsnoj. 7Le7xf6 8. Ddl—d2, b7—b6 9. c4xd5, e6xd5 Tot zover alles een getrouwe copie van de 20ste. 10. Tal—dl, Nieuw. Bekend is hier wel 10. Tel. In de geciteerde ontmoeting speelde wit 10. h4. waarna volgde 10Lb7 11. Tabl. c6 12. Ld3. Pbd7 13. 0—0. 10.Lc8e6 Over dit antwoord en zijn volgende zet dacht zwart een kwartier na. 11. g2g3, Pb8d7 12. Lfl—g2, Lf6e7 Daar c5 voorlopig een wensdroom blijft zoekt zwart o.a. emplooi voor zijn paard. 13. 0—0, c7—c6 14. Dd2c2, Ta8c8 Direct 14Pf6 zou na 15. Pe5 onprettig zijn. 15. Pf3e5, Pd7xe5 16. d4xe5, f7—f6 Zet 15 en 16 vroegen aan de uitda ger 50 minuten bedenktijd. Hij dient ruimte te scheppen voor de lopers, doch de r'onnenstructuur die nu op het bord gaat komen maken het spel weer zeer dynamisch. Dat het even wicht is gehandhaafd mag zonder meer wor Jen gesteld. 17. e5xf6, Le7xf6 18. Pc3—e2, Indien 18 e4. dan 18d4 en op f4 kan de loper van e6 naar f7 wijken een tweede „achtergrond" van 16. f6. 18Dd8d6 19. Tdl—d2, Tf8—e8 20. Tfl—dl, Dd6—e7 Op dit moment had Spasski 20 mi nuten meer bedenktijd gebruikt. Ge geven net verrassende 10. Tadl, geen opzienbarend iets. 21. Pe2—f4. Le6—f7 22. Lg2—h3, Tc8c7 23. Lh2—f5, Het spel op de witte velden neemt een aanvang, maar het blijkt een strovuur te zijn. 23g7g5 24. Pf4e2, c6c5 Thans staat zwart beter. Te conclu deren /alt, dat de met 21. Pf4 inge leide jetie een boemerang-achtige uitwerking heeft gehad. 25. e3—c4, Lf6—d4 26. Pe2xd4, Tegen 26 Ed5:, Td5: iljkt ook wei nig in te brengen. 26. c5xd4 27. Dc2—d3, d5xe4 28. Lf5xc4, Geen prettige stelling voor wit, die zeker niet meer dan remise kan be werkstelligen. daartoe is natuurlijk een snelle liquidatiemethode vereist De stand biedt in deze nogal keuze. 28. Kg8g7 29. Dd3—f3... Dreigt 30. Df5. 29. De7—f6 Het simoelste antwoord. 30. Df3xf6, Kg7xf6 31. b2—b3, a 7a5 Nog .«en "rapje, daar 32. Td4:, faalt op 32. Td4: 33 Td4:, Ke5 34. Ta4, b5, en zwart wint Mede met het oog op eventuele tijdnood bood Petrosjan hier remise aan: uiteraard accepteer de de uitdager. Vóór eind augustus uit Vietnam SAIGON Ongeveer de helft van de 25.000 man Amerikaanse troepen die voor eind augustus uit Zuid-Vietnam zullen worden teruggetrokken, zijn gevechts eenheden, zo heeft het Ameri kaanse opperbevel in Zuid-Viet- I nam bekend gemaakt. Als eersten gaan half juli twee van de drie brigades van de negende infanteriedivisie. Deze di visie is de enige Amerikaanse ge vechtseenheid die in de Mekongdelta in het zuiden opereert. De andere gevechtseenheid die binnen twee maanden teruggetrokken zal worden is het regiment mariniers, dat in het uiterste noorden van Zuid-Vietnam 1 k gelegerd. Zoals bekend heeft president Nixon van de VS het besluit om 25.000 man terug te trekken bekendgemaakt na zijn overleg met president Ngoejen Thieu vin Zuid-Vietnam op het ei land Midway. Intussen is in Washington meege deeld hoeveel geld de modernisering van het Zuidvietnamese leger gaat kosten. Deskundigen komen op een bedrag v^n 6,2 miljoen dollar. Ook zijn de VS bezig met het opstellen van plannen voor de modernisering van de (kleine) Zuidvietnamese luchtmacht en de marine, maar daar over rijn nog geen bedragen ge noemd. Weer hebben enkele landen de voorlopige revolutionaire regering van het Zuidvietnamese nationale be vrijdingsfront erkend: Hongarije, I Boelgarije, Tsjechoslowakije.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7