loeland Koning: een schilder "Ik denk niet meteen aan dood en strijd Gedrukte stemming op Leidse veemarkt ot 13 juli in De Lakenhal Honderdduizendste in bad POELMEER Y,1 HLLANTEN SIERADEN WELIER v. d. WATER ctrix Nijweide eemt afscheid Sp- vergadering Leiden Indringend Ambtsaanvaarding prof. Jeuken ROfVUIL- OPHAALDI EN.5T Solglytt gaat weer varen UNIEK VOOR LEIDEN 600 KRIJN GIEZEN EXPOSEERT IX BUITENLAND A B C D E F G H I J K L MN O P Q R S T U V W X Ij Z de^eetua ZATERDAG 14 JUNI 1969 trio* LEIDEN Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de Wassenaar wonende kunstschilder Roeland Koning is in de La- lal een aantal schilderijen en tekeningen geëxposeerd over een iode van meer dan een halve eeuw. Deze zeventigste verjaardag viel overigens reeds in augustus van rt vorige jaar en toen vond in het huis van de kunstenaar reeds tentoonstelling plaats van recent werk. Nu is het echter moge- ik een overzicht te krijgen van de ontwikkelingsgang van de schil- in een tijdvak dat loopt van 1917 tot 1969. IVele verzamelaars hebben iverk voor deze tentoonstelling afge- lon, waaronder een viertal tekeningen uit de voormalige collect ie m koningin Wilhelmina, nu in het bezit van koningin Juliana. celand Koning kreeg, voordat hij hi mocht gaan volgen aan de sacademie voor beeldende kun- te Amsterdam, een eerste oplei- aan de Kunstnijverheidschool ülinus aldaar, alsmede een oplei- voor de akte middelbaar teke- die jaren dweepte Koning met Gogh. Maar ook het kubisme hem aan. Vooral voelde hij zich- pant met Le Fauconnier, wiens ven de aanleiding werd tot de ming van de zg. Bergense schil- ichool. Hoewel in het vroege van Koning wel aanrakihgs- ten met „Bergen" zijn aan te mi, heeft hij zich toch niet bij groep aangesloten, ijn eerste woonplaats lag ech- wel in die buurt; het werd nl. aond aan Zee. Hier kwam zijn !e talent voor het portretschilde tot een eerste, verrassende ont- jiing. Hier bouwde hij aan zijn die sterk werd beïnvloed door grote bewondering voor de amse primitieven, lij bleef bovenal trouw aan het Iret. Het portret heeft hem ook de atste bekendheid gegeven en op \loderae diamantcollectie IS met briljant reed6 vanaf f 75,- VERLOVINGSRINGEN Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. E1DEN Mevrouw H. A. M. reide-Vintges neemt 26 juni heid als rectrix van de Louise de piy-scholengemeenschap. Zij be- haar loopbaan als zodanig op 1 1959 toen zij directrice van de hbs voor meisjes en de De afscheidsbijeenkomst wordt wden in het schoolgebouw aan lagerstraat en begint om half 3. Ij. EIDEN De afdeling Leiden er de Staatkundige Gereformeerde 5P ij houdt vrijdagavond om 8 uur I,. het vergaderlokaal Middelste en ht la. een openbare vergadering, ju *.eer J. W. Averesch spreekt over zijn werknemersrechten?". ischeid ds. Kievit 3DEN Woensdagavond om 8 is er in het wijkgebouw bij de ingskerk aan de Willem de •gerlaan gelegenheid afscheid te van ds. Kievit en zijn vrouw. de Lakenhal-tentoonstelling is daar van 40 jaar variatie te zien. Uit de portretten spreekt niet alleen een groot vakmanschap maar ook het vermogen om diep in het wezen van de geportret teerde door te dringen. Een be wijs daarvoor lijkt o>ns o.m. een prachtig portret van prof. v. Gel deren uit 1942, eigendom van de Vrije Universiteit van Amster damof het gevoelige „Ineke met rood truitje" uit 1941 en „Ineke met hoed'' met dat prachtige blauw, dat een zevental jaren la ter werd geschilderd. Indringend is een zelfportret, gete kend in 1960. Mooi is ook een portret van des schilders vrouw uit 1965 ge schilderd in een zeer mooi wit met de markante toets oranje van een halsketting. Herinnerend aan de beste tradi ties van de Nederlandse portret schilderkunst is echter naar ons ge voelen het „Portret van Wilma", dat Koning in '48 maakte van de schrijf ster Willy Vermaat met dat ver stilde oude gezicht en de prachtige geschilderde handen. Dat Koning ook een uitstekend bloemenschilder is blijkt eveneens uit een aantal op deze tentoonstelling aanwezige werken. Wij wijizen op een vroeg werk als „Bloemenschik- ken" uit 1931, „Magnolia in vaas" en „Amarillen", geschilderd rond de jaren veertig en op de fraaie aqua rel „Vaas met voorjaarsbloesem", die dateert van 1950. De vele onderwerpen en motieven, die Koning op zijn palet nam en die op deze tentoonstelling zijn geëxpo seerd, geven een goed beeld van de veelzijdigheid vön de schilder Roe land Koning. Enkele mooie stille- LEIDEN In het Groot Auditori um van de universiteit heeft prof. dr. M. Jeuken S. J. het ambt van gewoon hoogleraar in de wijsbegeri- ge biologie aanvaard met het uitspreken van een oratie, getiteld .„Van de wijsbegeerte naar de biolo gie". Wijsgerige biologie, aldus prof. Jeuken, is een onderdeel van de tho- retische biologie. Deze omvat na melijk naast de wijsgerige biologie ook de biomathematica. De wijsgeri ge biologie richt haar aandacm op het logisch-wijsgerig grondslagenon derzoek van de biologie, terwijl de biomathematica de wiskundige mo delvorming tot object heeft. In het eerste deel van zijn rede gaf prof. Jeuken een historisch overzicht van de ontwikkeling van de theoretische biologie, een geschiedenis die te Lei den een weerspiegeling vindt in cie oprichting van de Jan van der Hoe ven-Stichting in 1945 en van net Instituut voor Theoretische Biologie, waarvan prof. Jeuken directeur is, in 1957. De wijsgerige bioloog zal zich voortdurend op het grensvlak tussen wijsbegeerte en biologie moeten be geven. Het biologisch denken steunt op wijsgerige achtergronden, die vaak impliciet blijven. 'rt 25. maandag: le Herengracht. Ververstraat. Iaat. Oost Havenstraat, Dwars Ha- ïaat, West Havenstraat. Ver- tón. Haven. Havenkade. Kalver- Kijfgracht. Minnebroersgracht, singel. Herengracht (belden zijden), t en Lange Langestraat. Nieuwe traat. Oosterkerkstraat. Waardkerk- Waardkerksteeg. Waardgracht. II «gracht, Kaarsemakersstraat. Looy- tó. Weversstraat. Looyerstraat. We- toat, Vestestraat, Groenestegen. Uit dacht, KeVkstecg. "ft 27, maandag: tóraat, Langebrug, Ketelboetersteeg. tateeg, Wolstceg, Gangetje. Boter- Vismarkt. Stadhuisplein, Hoorn ig. Dwarskoornbrugsteeg. Tmansteeg, Mandemnkersteeg. Vrou- (geheel), Boommarkt. Aalmarkt. - Rijn (geheel). Den Burcht, ïtsfeeg, Nteuwstraat, Hartesteeg. tótsteeg, Moriaansteeg. Hooglandse- tracht, Koppenhlnksteeg. Hoog- fckerkkoorstceg, Middelweg. Oude j (belde zijden). Hoogstraat, markt. Hooigracht. St. Pancreas- Van Driessenstraat. Mlddelste- Korevaarstraat. Plantsoen. 4e Binnen vestgracht. Rijnstraat, Kraaierstraat. Ha venstraat 2e en 3e. le. 2e cn 3e Gor testraat. Geregracht, Levendaal. Oranje- boomstraat. Cathrljnenstraat. Barba- rasteecg. St. Jorlssteeg. Koenesteeg, Nieu we Brugsteeg, Wielmakerstecg. Hoge- woerd, Watersteeg, Plantage. Utrechtse Veer. Veerstraat. Buurt 29, bdonderdag: Zijlsingel. Rijn kade. Oosterdwarsstraat. Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat, Her manstraat, Trompstraat. De Ruy terstraat, Evertsenstraat. Heemskerkstraat. Oosterstraat. Van Speykstraat, Korte- naerstraat, Tasmanstraat. Overrljn. Buurt 30. vrijdag Galgewater. Noordeinde plus plein. Rembrandtstraat. Oude Varkenmarkt. Sllksteeg, Groenhazengracht. Rijn- en Schlekade, Witte Singel. Groenho- venstraat. Witte Rozenstraat. Justus Ca- relhuis. Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat. Vreewijkestraat, Hugo de Grootstraat, Bilderdljkstraat. Buurt 31, vrijdag: Kort Rapenburg, Kabetjauwsleeg. Ra penburg. Doelensteeg. Doelengracht. Non nensteeg, Jkolfmakersteeg. Zegersteeg. 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht. Kaiserstraat, Bakkersteeg. Molensteeg. Boisotkade. Kampersteeg. Con- clëntiestraat. Vliet, Douzastraat. St. Ja- cobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Hout kade, Hoefstraat, Raamstceg. Garenmarkt. Steenschuur, Nleuwsteeg, Herensteeg. Sa- lomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakerslecg. Houtstraat. Gerecht. Lokhorststraat. Zon neveldstraat. Pietcrskerkkoorsteeg. Diefsteeg, Berkendaelstraat. Pieterskerk- gracht. Pieterskerkstraat, Pieterskerkhof. Papengracht. vens waaronder een doek uit 1938 en een uit 1966, tonen aan dat Konings ontwikkeling rond de jaren veertig wel zo goed als voltooid was. De tentoonstelling is te zien tot 13 juli tijdens de gewone uren van openstelling van de Lakenhal Willem Prins LEIDEN De verpleegden van Solglytt gaan weer varen. Voor de tiende keer wordt een bootreis ge maakt. Tien dagen trekt men er op uit met het nieuwe motorschip Pa- tria van rederij Veenstra N.V. Het inschepen gebeurt op 30 sep tember en het vertrek is op 1 okto ber bepaald. Via Rijn en Neckar wordt koers gezet naar het plaatsje Cochum. Op 10 oktober hoopt men weer in Leiden aan te komen. Het gezelschap bestaat uit 66 personen. Dienst niet belangstellenden LEIDEN Zondagavond om tien vior 7 wordt in de kerk aan de Oude Vest een dienst met belangstellenden gehouden. Ds. D. Kronemeyer hoopt te spreken over het thema „Is het wel voor mij"? Een jeugdkoor uit Alphen aan den Rijn verleent mede werking. LEIDEN Er heerste gisteren op de veemarkt een gedrukte stem ming ondanks het mooie zomerweer en behoorlijke aanvoeren. Ook an dere markten gaven die beeld te zien. Na het lange en te koude voor jaar is het nu weer de droogte en de warmedagen. die de handel parten speelt. Portret van de vader van de schilder (1929) Voorts is de hooibouwtijd aange broken. die niet alleen de mensen op het bedrijf houdt maar ook zuinig heid gebiedt met het nog steeds te weinige gras. Verschillende rubrie ken moesten met de prijzen omlaag waarvoor wel de afdeling wolvee in de sector schapen en overhouders de grootste terugslag ondervonden. Slechts de varkenshandel voor het leven bleef goed stabiel. De aanvoet bedroeg rond 3200 die ren. Gebruiksvee en jongvee: Aan aan voer in deze afdeling mocht men niet klagen. Met de belangstelling was het echter danig minder en zo als reeds was opgemerkt is het voor al de droogte en de hooibouwtijd die deze handel sterk beïnvloeden. Ook de lagere prijzen voor de vette koei en spraken een woordje mee in de prijzen voor de vare koeien. Luxe dieren bleven echter wel aan de prijs. Vette koeien: In deze afdeling geen grote aanvoer; voor de tijd van het jaar echter normaal. Er is weer veel invoer geweest van buitenlands vee terwijl als gevolg van het war me weer het vleesverbruik minder was, vooral van de gewone gangbare vleessoorten. In de handel was het op deze afdeling dan ook een luie en gedrukte bedoening en waren het al leen de goede jonge magere dieren die nog enigszins prijshoudend ble ven. Voor alle andere soorten no teerden de prijzen lager. Vette klaveren: Hoewel de aan voer in deze afdeling klein bleef, waren de aangevoerde kwaliteiten vrij behoorlijk. Bij een iets ruimer aanbod bleef de vraag goed, met ge volg een goede handel met stabiele prijzen. Wolvee: De aanvoer in deze afde ling was goed en niet veel minder dan vorige week maar de handel was voor velen wel erg teleurstel lend. Vette schapen en overhouders worden niet meer voor de export afgenomen en waren daardoor maar zeer moeilijk te plaatsen, wat voor het binnenland goedkoper schapen vlees betekend. Varkens voor fok- en mesterij: In deze afdeling een goede ruime aan voer en ook een goede vlotte handel. Vraag en aanbod vangen elkaar goed op en bleven de dieren onverkort duur met nog geen tendens van la gere prijzen. DE KASTENSPECIALIST Telefoon 01710-33078 LEIDEN modellen uniek in de kastenwereld Haarlem - Den Haag - Leiden Geslaagd aan chr. "J •erheidssclwol LEIDEN Aan de christelijke nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen" slaagden voor de 3-jari- ge opleiding voor lerares: Heemste de: Ans van der Veen; Katwijk: Anneke Vooijs, Ruth Westhoek; Lei den: Rina Banning. Anneke Jesse. Hanneke de Jong. Caroline Quist. Anneke van Tongeren. Gea Witte- man. Petra van der Zeeuw; Leider dorp: Irene Brussee; Nieuwkoop: E- dith Palmer: Sassenheim: Nel Phil- lippo; Voorschoten: Hélène Arlaud. Tonny van der Gouwe. Edith van Vliet: Wassenaar: Cora.Smink; Zoe- terwoude: Ria de Jong. NOORD WIJK De Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen neemt deel aan enkele belangrijke exposities. Gisteren is in Lausanne in Zwitser land de vierde Biennale Internatio nale de la Tapisserie geopend, waar aan Giezen met een leerassemblage deelneemt. De tentoonstelling duurt tot begin oktober en gaat daarna in zijn geheel naar het Musée des Go belins in Parijs. Sinds eind mei neemt Krijn met twee werkstukken deel aan een ten toonstelling van de Nederlandse Kunststichting in het Klooster Ter Apel en van eind juni tot begin sep tember exposeert hij in het kasteel Radboud te Medemblik. Raad Noordwijk komt bijeen NOORDWIJK Dinsdagavond 17 juni vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt een groot aan tal grond- en pachtzaken, waaron der de ruil en afkoop van pacht van verschillende grondstroken aan de Duinweg, die gereconstrueerd wordt en de aankoop van grond voor de aanleg van de nieuwe pro vinciale weg. Kredieten worden gevraagd voor het gasregelstation aan de Piet Heinstraat. voor een met gas ge stookte verwarmingsketel in het complex van de bedrijven aan de Losplaatsweg en voor de aanschaf van een ladderinstallatie ten behoeve van de straatverlichting. In de onderwijssector staan op de agenda een verhoging van de sub sidie aan de Muziekschool Bloem bollenstreek cn een verzoek van de Vereniging Prot. Chr. Onderwijs te Noordwijk aan Zee om medewer king. OEGSTGEEST De honderdduizendste bezoeker van het op 3 mei geopende zwembad Poelmeer, die zoals wij al meldden, gisteren werd verwacht, is mejuffrouw Lydia den Dubbelden alhier geworden. Bur gemeester P. A. J. Eysinga kwam met een heel toepasselijk geschenk aandragen: een haardroger. Namens de zwemvereniging Poelmeer bood de heer A. L. van Ingen Schenau de honderdduizenste een badmintonset aan. Gérant I. Plasmeyer verblijdde mejuffrouw Den Dubbelden met een handdoek en van het badpersoneël kreeg zij een vaas met bloemen. Ook wethouder J. J. Thorn en de heren mr. B. C. van Krieken en J. Vreeken van de gemeentesecretarie waren bij de ontvangst tegenwoordig. TTET oorspronkelijke werk van II zwaardveger is eigenlijk het polijsten van de wapens. Van daar ook de naam veger. Dat gebeurt echt niet met staalwol of zo. De zwaarden ondergaan eerst een behandeling met de vijl en daarna komt pas het polijsten met een schijf. Als ik het origineel doe. ge beurt het helemaal met de hand. Dan werk ik eerst het wapen oP met zoetvijl, vervolgens ga ik het na met polijstpapier en dan volgt de behandeling met heel hard hout. puimsteenpoeder en olie. Dan kan je ook gerust zeggen, dat ik zo'n 14 dagen met het wapen bezig ben. Neem nu een gewoon normaal slagwapen, dat wordt gesmeed uit een stuk vierkant staal. Met ijzer wordt het nooit goed. Dat wordt verwarmd tot de kleur van het materiaal, dat je moet bewerken. Dat moet je kunnen. Met een smeedhamer sla ik het dan hele maal uit tot de gewenste dikte. DAARNA ga je de snijkanten bijsmeden, zodat je zo weinig mogelijk hoeft te vijlen. Ik kan het natuurlijk ook grof op werken. maar dan sta je je lam te vijlen. Met een tas sla ik er dan de bloedgeul is. Het is eigen lijk geen bloedgeul. Die naam hebben de mensen eraan gegeven. Die geul zorgt ervoor, dat het wa pen buigzaam is. Er worden nog veel wapens ge maakt. Er gaan wel zo'n drie tot vier weken voorbij, voordat een zwaard klaar is. Meestal kopieën voor het Legermuseum. Vroeger maakte ik wapens voor particu lieren, maar daar heb ik geen tijd meer voor. De laatste jaren heb ik een stap naar achteren gedaan. /K kreeg toen opdrachten van grote verzamelaars en na tuurlijk van antiquairs. Er kwamen ook buitenlanders bij me thuis. Dat waren geen baronnen. Ik heb wel mensen, die een eigen wapenuitrusting van de familie hebben maar het wordt te duur. De mensen betalen me trouwens in natura. Dan deed ik het zo. Ik ben een verzamelaar van tinnen figuren. Ik maakte voor hen en ik kreeg er de waarde in tin voor terug. Verder niet. Geld heb ik nooit ge had. Daar ben ik altijd voorzich tig mee geweest. Als je geld aan pakt, krijg je verplichtingen en moet je blijven werken voor de mensen. Daar heb ik geen zin in. TTET moet een hobby blijven. Tl Het is geen kwestie van winstbejag. Als het daarom gaat, was ik ermee opgehouden. Dan was ik voor mezelf begonnen. Er zijn antiquairs bij, die zeggen: u kunt ivapens voor mij maken van 1400 en 1500 gulden. En som migen bieden nog veel meer. Maar ja, ik ben geen zakenman. Was ik dat geweest, dan was ik binnen geweest. Ik kan geen zaken doen. Dat is zo jammer. Als ik iets voor iemand maak weet ik nietwat ik er voor moet vragen. Een geboren zakenman had het ver gebracht. Er zijn mensen bij me gekomen, die zei den: man, man, je kan schatrijk worden. TyiJ het vak van zwaardveger TT moet je niet de wapens be kijken. Je moet het zien als kunst. Als ik naar een wapen kijk. zie ik de kunst erin. Hoe ze dat vroeger hebben kunnen maken. Zoals ze dat vroeger deden, zo werk ik nu. Ik werk niet met moderne ap paraten, maar ik heb allemaal nagemaakte en opgewekte tassen. Een tas kan je ergens vergelijken met een soort mal, een bepaalde vorm. waarop je kan smeden. Een aambeeld in de vorm van een helm bijvoorbeeld. De dinqen maak je allemaal zelf. Het hele gereedschap. Dat is niet te koop Ik moet dingen hebben', waarop ik kan smeden. EEN harnas maken en het zwaardvegen horen bij el kaar. Een zwaardveger po lijst ook de harnassen. Ik heb geen eigen ontwerpen, maar werk hoofdzakelijk naar origineel mo del .Goeie beschrijvingen krijg ik van drs. Van der Sloot. Dat is de expert op dit gebied. Gezamenlijk werken we dat uit naar foto's. Iets. wat we niet zeker weten wordt ook niet gemaakt. Dat doe ik niet ook. Om zo maar een fan tasietje te makendaar hou ik niet van. Het moei origineel en betrouw baar zijn. Dat als je het de men sen laat zien, ze weten, wat ze zien. Als er bij opgravingen oude dingen worden gevonden, maak ik ze dikwijls origineel na. Hoe ze echt geweest zijn. HET zwaard bestaat al heel lang. Voor Christus had je al de bronzen zwaarden. Het is altijd iets geweest voor de ver dediging. Dat heeft een mens al tijd willen doen. Zich verdedigen. Zelfs een meikever heeft een schild om zich te verweren tegen een aanval. Bij een zwaard denk ik niet meteen aan dood en strijd. In dienst ben ik sergeant-geweer maker geweest, maar ik dacht echt niet bij elk geweer, dat ik repareerde, nu gaat er weer een mof aan. Ik heb de gedachte: het moet zuiver wezen. Indirect moet een mens op zijn wapen kunnen ver trouwen. Dat is mijn opinie van het hele wapenvak. Het is een verdedigend iets. DE vroegere wapens bekijk ik als kunst. Als ik nu in deze moderne tijd aan een zwaard toch drie, vier weken zit, hoe lang zullen ze er dan wel niet vroeger over hebben gedaan. Daar heb ik respect voor. Of ik graag in de middeleeuwen had willen leven? Ach, ik weet het niet. Die mensen zijn mis schien ook gelukkig geweest net zoals wij. Deze tijd is ook erg boeiend. Ik heb opleiding gehad als smid bankwerker. Verder is het alle maal zelfstudie. In Nederland zijn Zwaardveger A. Smit in zijn werkplaats bij het Leger museum. Foto N. van der Horst jr, niet veel zwaardvegers meer. In het Legermuseum heb ik nog twee jongens, die het vak volslagen on der de knie hebben. OP het ogenblik worden veel wapens in de fabrieken na gemaakt. Vooral in Italië. Maar je blijft het verschil zien. Het is te mooi. Geen echt hand werk. Met die harnassen ook. Het is allemaal perswerk. Ik doe dit werk nu al van mijn 14-de jaar af. Het smeden heeft me altijd wel getrokken. Thuis heb ik geen zwaard hangen. Dan blijf je in de sfeer van je werk. Ik heb er ook nooit aan gedacht om het te doen Zo in de trant van dat is iets moois en kan wel in de kamer hangen. Ik heb al leen m'n tinnen figuren. Ik zal één ding zeggen. Je vak moet je hebben en je moet ook een hobby hebben. En als nu je vak je hobby is, zit je goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3