Niet god de van God het van Israël, Westen maar is d< gestorvei Athene wil leiding van Oosterse orthodoxie op zich nemen Laat het westen ook eens leerling zijn Em woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Dr. De Graaff ziet een cultuur sterven Onze hoop: Terug naar God van de bijbel Cultuur-filosofische studie HIERONYMOS DINGT NAAR PLAATS VAN ATHENAGORAS Kerk moet opnieuw van joden leren BEROEPÏNGSWERK Ziekenfonds Na ons gezegd te hebben dat we één van denken, één in liefde en één van ziel of saamhorig moeten zijn, zegtPaulus aan de gemeente van Philippi en aan ons dat we ook één van stre ven" moeten zijn. Eigenlijk brengt Paulus ons terug bij de eerste gedachte tarnen denken" alleen wordt het hier nog sterker uitgedrukt. Het gaat er hier veel meer om, dat we helemaal „één van zin" zijn, letterlijk: „dat ene ding denken". Hier kunnen we de vraag stellen welke ene ding we dan samen moeten bedenken. Ik dacht dat Paulus hier vooral het oog gericht heeft op de taak van de gemeente Gods in de we reld. Juist in onze tijd wordt er veel gestreden over die vraag. Overal in de wereld worden er conferenties over gehouden. Sommigen zeggen dat haar eerste verantwoordelijkheid de verkondiging van het evangelie is. Anderen zeggen dat haar eerste verantwoordelijkheid dienstbetoon is. De een denkt meer verticaal, dat is op God gericht; de ander meer horizon taal, dat is op de medemens gericht. Mijn antwoord lijkt meer verticaal dan horizontaal, maar is dat niet. De eerste taak van de kerk is God vertegenwoordi gen, Hem openbaren in deze wereld. God komt in deze wereld. Hij blijft niet ver weg in de hemel zitten. Hij is in Christus op deze aarde gekomen. Daarom kan er geen verschil zijn tussen verkondiging en daad. De kerk spreekt namens God en handelt namens God in deze wereld. We lezen vandaag: Ezra 11-11. We lezen morgen: Ezra 3 1-13. ZATERDAO 14 JUN» 1 Feestcollege Zendingshogeschool (Van een onzer medewerkers) OEGSTGEEST De schei dende rector van de Zendings hogeschool in Oegstgeest, prof. Jansen Schoonhoven, had zich zelf de vraag gesteld waarover op z(jn feestcolege zou worden gerefereerd: „In hoeverre is de concentratie in de moderne theo logie in Noord-Amerika en Euro pa op het secularisatie-probleem relevant voor de kerken in Afri ka en Azië?" Het college werd gegeven door de VU-hoogleraar prof. dr. Blauw, in aanwezig heid van de studenten en een grote groep genodigden uit de zendingswereld. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Hierbij zend Ik u blaadjes van een groen-blijvende hulst, die ongeveer acht jaar onze tuin versiert. Thans is er weinig van groei en bloei te merken en de bla deren vielen er gaandeweg af. Antwoord: De plant is aangetast door bladluizen en dopluizen, die niet alleen de zwarte laag veroorza ken maar ook de sappen uitzuigen. Vandaar de bladafval. In de winter moet u tegen de bladluizen (eieren) spuiten met 6-7,51 vbc op 91-92 liter water. Bij begin van aantasting spuiten met 150 gram malathrin 25 pet. per 100 liter water. Bij gekrulde bladeren bij voorbeeld spuiten met 100 min menazon (vloeibaar). Tegen dopluizen in de winter spuiten met 6-7,5 vbc (zie boven). Krachtig spuiten. Indien bladafval optreedt is dant niet erg, want dan krijgt u een jong en gezond blad. Vraag: Worden vanaf januari 1966 de letters van autonummers achter de nummers geplaatst, afge zien van bijzondere gevallen zoals invoer van tweedehandswagens en zoekraken van kentekenbewijzen? Antwoord: Omdat bij personenau to's de beschikbare combinaties van 2 letters, die naast 4 cijfers wette lijk voorgeschreven zijn, uitgeput waren, ging men in oktober 1965 over tot plaatsing van de letters achter de cijfers. Eén uitzondering werd gemaakt voor degenen die het kentekenbewijs kwijt geraakt zijn. Voor hen is de EE-serie gereser veerd met de cijfers er nog achter. Bovendien gold de regeling nog niet voor vrachtwagens, bussen, motor fietsen en motorrijtuigen, die onder bepaalde voorschriften vallen (zoals de ZZ-klasse). Daarvoor bestonden nog voldoende mogelijkheden bij de hiervoor gereserveerde lettergroe pen, zodat nog met het oude sys teem kon worden voortgegaan. Vraag: Hoe groot is het ta baksverbruik in verschillende Euro pese landen? Antwoord: Kort geleden heeft de Britse Tobacco Research Council een onderzoek ingesteld. Het ta baksverbruik per hoofd van de be- volking boven de 15 iaar bleek toen voor Nederland in 1967 3,9, België 3,3. Frankrijk 2.4, Italië 1.6. Volgens jongere gegevens was het totaal verbruik in miljoenen ke van tabak, van sigaretten en sigaren voor Nederland 35.R 16.5 - 7 2: Bel gië 24,3 - 15,3 - 1.4; West-Duitsland 133.1 - 101.7 - 23.2: Frankrijk 87.1 - 68 - 1.8; Italië 71.2 - 66.2 - 1.1. De overige consumptie bestaat uit pijp tabak. snuif. Druimtabak riearillos. Prof. Blauw begon met deze vraag van meerdere vraagtekens te voor zien, b.v.: Is theologie nog wel rele vant, voor wie dan ook? En is onze theologie hier wel relevant voor de kerk daar? Er is immers zoveel an ders in hun situatie, dat men zich terecht kan afvragen of wij hier nog wel in staat zijn iets voor hen daar te helpen doordenken. Bovendien - het zou wel eens kun nen zijn dat men in Afrika en Azië al veel verder is in het denken over het secularisatie-probleem dan wij gemakshalve maar aannemen. Hij ci teerde in dit verband wat mensen als M. M. Thomas uit India en Jean Kot- to uit Kameroen hierover gepubli ceerd hebben. Nief tropenbestendig „Ik twijfel eraan", aldus Prof. Blauw, „of onze westerse secularisa- tie-theologie wel tropenbestendig is. Zij klopt niet met de werkelijkheid van Afrika en Azië. En ik vraag me af, of ze wel klopt met onze werke lijkheid. Het '.ou wel eens kunnen zijn dat wij de Invloed die van b.v. de tech niek uitgaat, al te sterk benadrukt en zelfs verabsolueerd hebben. De kerk zal aandacht moeten hebben voor de totale mens, dat betekent ook aan dacht voor zijn geestelijke behoeften en die behoefte gaat de me- de-mensellijkheid te boven. Dat heeft men in Afrika en Azië toch beter begrepen." „En :k vraag me dan ook af, of we de vraag die mij op dit feestcollege ter beantwoording werd gegeven, niet om moeten draaien. Zouden de stemmen uit Afrika en Azië niet eer der relevant zijn voor de kerken van Europa en Azië?" vroeg prof. Blauw nog. Er volgde op het college een leven dige discussie, waaruit bleek dat deze opvatting van prof Blauw door velen werd gedeeld. Dat dit voor de zen ding consequenties zou kunnen heb ben in de praktijk van het werk, werd algemeen onderschreven. Receptie Op de aansluitende receptie werd prof. lansen Schoonhoven door verscheidene sprekers gehuldigd. Daartoe behoorden o.a. ds. F. H. Landsman, namens de hervormde sy node, orof. dr. H. Berkhof, namens het curatorium van de Zendingsho geschool jn dr G. P. H. Locher, na mens de Raad voor de Zending. En hoewel er steeds van een afscheid gesproken werd leed de stemming er niet onder. „Want", aldus de schei dende rector, „ik ga wel met pensioen, maar ik heb nog genoeg te doen." „Al» goden sterven" van dr. F. de Graaft is een fascinerend boek, ook voor degenen die hem niet in alle» kunnen volgen. Het I» ook een bijzonder origineel boek dat echter zeker niet onweersproken zal blijven. Op geheel eigen wijze schildert deze hervormde predikant de situatie waarin wij ons bevinden en hoe het zo ver kwam. Juist omdat de discussies zullen los barsten, geven wij ditmaal geen kritische beschouwing, maar proberen wij zo goed mogelijk dit boek samen te vatten. Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Dr. Frank de Graaff, de hervormde predikant van Hattem, een van de 24 „verontruste" predikanten, heeft een boek geschreven, waarin hij zich schijnt te scharen aan de kant van de jongere radicale theologen, die God hebben dood verklaard. Toch is dit maar schijn. Terwijl mannen als Hamilton en Altizer zeiden dat de God van de bijbel dood is, zegt De Graaff in zijn nieuwste boek „Als goden sterven", dat de god van de westerse cultuur dood is. Dat is een totaal andere god. De Graaff geeft een cultuur-filosofische analyse. Zijn conclusies zijn niet optimistisch. We beleven „de consequenties van de nieuwe daemonische geest der techniek" (pag. 360). De tijdgeest van onze eeuw is „de hinderaar" of de duivel. En daarom zegt De Graaff: „Wij vermoeden de toekomst, waar de nieuwe cultus van de hinde- raar op uitloopt: de vernietiging van menselijkheid, mensheid en wereld" (pag. 360). En toch is De Graaff niet pes simistisch. Er is een uitweg: „De dreigende vernietiging van men selijkheid en wereld kan alleen verhinderd worden, waar het Westen een rechtstreekse relatie tot de levende God krijgt" (pag. 364). Hij kan dat schrijven, omdat hij in zijn cultuur-filosofische analyse niet bij de buitenkant blijft stilstaan. Voor De Graaff zijn de uiterlijke ge beurtenissen gevolgen van wat zich achter de menselijke schermen vol trekt. Wij spreken van de „tijdgeest" en bedoelen dan een abstracte sfeer. De Graaff denkt aan een concrete persoonlijkheid, een god. een wereld beheerser. Daarom zal dit boek lang niet door iedereen met gejuich ont vangen worden. Onze tijd is gesecu lariseerd, verwereldlijkt. We hebben afgerekend met goden en afgoden. Dat zijn voor ons niet meer dan stenen (of gouden) beelden uit een vergeten tijdperk, machteloos en statisch. We hebben de wereld verkleind to) wat we zien, ingekrom- perl tot nattiurwetten. Langzaam maar zeker hebben we God buiten gesloten. En toen we Hem helemaal uit onze wereld hadden weggewerkt, hebben theologen hem doodver klaard. Psalm 82 Alzo niet De Graaff. Als hjj in Psalm 82 God hoort zeggen „Gij zijt goden, ja, allen zonen des Aller- hoogsten, nochthans zult ge sterven als mensen, als een der vorsten zult ge vallen", dan denkt hij aan echte goden, tussenwezens tussen deze we reld en de God van Israël. Hij wijst op het boek Daniël. Een man in linnen kleren verschijnt aan deze profeet en zest dat hii veel eer der had willen komen, „maar de vorst van het koninkrijk der Perzen stond een en twintig dagen tegenover mij". Dit is geen aardse vorst, maar een hemels wezen, dat de cultuur van het Perzisch volk bepaalt. Zo heeft iedere cultuur, ieder volk. een ei een god dat w'l zeeeen een reële persoonlijkheid. De geschiedenis van de culturen is de geschiedenis var deze tussenwezens De Graaff laat in zijn boek zien. hoe deze woorden van de 82ste psalm vervuld ziin in de geschied#"" van Hl WÊ H het Westen. De ondergang van onze maar de gehele wereld van het verle- eerste christenen kenden die directe relatie met de God van de bijbel, de Allerhoogste. Maar als de kerk staatskerk wordt, cultuurgoed, dan dringt zich tussen de God van Israël en de mensen van die tijd de god van het Westen. Hij is het die de kerkelijke traditie bepaalt Dat, meent De Graaff, heeft de refor matie begrepen, daarom wees zij de traditie af en greep terug naar de bijbel om de Allerhoogste te ontmoe ten. Omstreeks het jaar duizend heeft de God van Israël over deze god van het Westen het oordeel uitgesproken. Dat wil niet zeggen dat hij direct gestorven is. Hij is, volgens De Graaff, op dat moment sterfelijk ge worden en zwak. Het gevolg is dat de oude goden van het Griekse Panthe on en het Romeinse heelal weer een kans krijgen. Daaruit is de renaissan ce ontstaan. Maar ook zij zijn allang sterfelijk geworden en verliezen steeds meer invloed en gezag. Geen nieuwe god heeft de plaats ingenomen van de god van het Westen, die niet helemaal negatief beoordeeld moet worden, omdat hij toch nog wel contact legde tussen de Eeuwige God en de mensen. Nu be- heerstde duivel, de hinderaar, de cul tuur en hij gaat de mens voort op weg naar de totale vernietiging. cultuur is een gevolg van het feit. zegt hij, dat God de god van het Westen ter dood verklaard heeft, om dat hij geen recht gedaan heeft aan de ellend>»p en de behoeftige. Openbaring Volgens de visie van De Graaff be gint de god van het Westen zich pas te openbaren, als de kerk respectabel geworden is in de wereld. De Joden hadden geen tussengod. De God van Abraham. Izak en Jacob had Zich direct aan hen geopenbaard. Ook de trale punt geworden, het subject. Al het andere wordt gedegradeerd tot studieobject, maar daardoor wordt het gereduceerd van het wezenlijke tot een dood iets. Deze ontwikkeling heeft de weg geoDend voor de tech niek, maar tegelijkertijd onnoemelijk veel schade veroorzaakt. Het gevolg is dat de massamens wordt geschapen. De bijbel laat zien dat ieder mens iets volstrekt unieks is, iets onherhaalbaars, dat staat voor het aangezicht van God. Maar steeds meer gaat men redeneren van het bijzondere naar het algemene. Zo wordt echter de mens steeds meer gereduceerd. Door dit „voorstellende denken" wordt de mens losgemaakt van de oude metafysische instelling, van de goddelijke betrekkingen. Het gevolg is het „isolement van de mens in een abstracte wereld" (pag 317), zegt De Graaff. Vrijheidssin Bepaalde aspecten van onze samen leving worden tegenwoordig vaak uitgelegd als een direct gevolg van de prediking van het evangelie. Zo wordt de tegenwoordige vriiheidszin vaak uitgelegd als een vrucht van de reformatie via de Franse revolutie. Dr. De Graaff wil echter van een dergelijke lijn niets weten. De Franse revolutie is niet geboren uit de geest van de reformatie, maar is een direct gevolg van de contra-re formatie, zegt hij op pagina 247. „De revolutie is aan het gebied van de reformatie voorbijgegaan. Zij heeft slachtoffers in het gebied der con tra-reformatie gemaakt". Hij voegt daaraan toe op pag. 256: „Het wanbeheer der Bourbons was mede vrucht van de contra-reforma tie". „De kerk had de wereld volko men aan de willekeur der subjectivi teit uitgeleverd. Het volk werd on derdrukt". Secularisatie Evenzo wil De Graaff er niet van horen, dat de huidige secularisatie ei genlijk begonnen is bij Israël, dat de goden opzij schoof om plaats te ma ken voor de enige God van Israël. De huidige secularisatie is juist het ge volg van de gang van onze cultuur en het sterven van de god van het Westen. God is steeds verder wegge drukt, tot Hij geheel buiten deze we reld is geplaatst en niet meer aanspreekbaar is geworden. Een gevolg van die ontwikkeling is ook onze techniek. Ook de oude vol ken konden vele dingen, maar toch lag alles daar anders, meent deze predikant. In onze tijd heeft de tech niek gezegevierd, omdat alles tot een object wordt gemaakt. De mens bestaat uit nieren, een hart, longen, beenderen enzovoort. Maar vergeten wordt dat de mens veel meer is dan de som van alle delen. „De techniek schenkt slechts een aanvankelijk heil" (pag. 352). En hij zegt: „Degenen, die het we zen der techniek herkend hebben beseffen dat, wat de demonen en de mensen bedenken en verwerkelijken. I volstrpkt onderscheiden moet worden van de bestemmingen Gods en de verwerkelijking daarvan" (pag. 356). Daarom mag secularisatie niet bijbels verklaard worden als iets goeds. Vol de mens. Steeds meer is in de loop j gens De Graaff moet het gezien wor- van de geschiedenis de mens het een- 1 den als de situatie ontstaan doordat De schim Terwijl de Reformatie de mensheid terugwijst naar de directe verhou ding tot de Allerhoogste, zet de Con- tia-reformatie de cultuurgeschiedenis voort. Maar de god van het Westen is er niet meer. Die kan alleen nog maar als schim opgeroepen worden door de crucifix en de leer van de transsubstantiatie die steeds weer het offer van de god vraagt. Juist daarom spreekt de Heidel- bergse Catechismus over de „ver vloekte, afgoderij". Dat was maar niet zomaar een felle uitdrukking. De mannen van die catechismus begre pen, volgens De Graaff, wat er aan de hand was. Zo wandelt dr. De Graaff door de cultuurgeschiedenis verder. De barok kent nog alleen ma-ar een God die ver weg is. Daarom schildert El Gre co zulke uitgerekte figuren en kijken zijn portretten a'iemaal in de verte God is ver weg geworden (pag. 222). Dan volgt de romantiek, die wil teruggrijpen in het verleden: „De ro mantiek roept niet alleen de god. den uit het onbewuste op". Maar „de romantiek leeft niet meer in de oude wereld... de romantiek weeft een schone schijn om de wereld" (pag 257). De Franse revolutie snijdt ech ter die weg volkomen nf. Vanaf dat moment komt de wereld steeds meer „onder het regime van de moderne gepst der autonomie" (pag 289). Ontm en selij hing De gevolgen zijn ingri.ioend voor Dr. F. de Graaff, de schrijver van „Als goden sterven", is in 191{ geboren. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in Well, ging toen naai Apeldoorn, stond vervolgens in Rotterdam sinds 18 november 1956 er is vorig jaar predikant te Hattem geworden. Hij behoort niet tot enige richtingsorganisatie, maar is evenmin geestelijk verwant met de midden- orthodoxie. Daarom verbaasde het velen dat zijn naam stond onder de open brief van de 24 verontruste predikanten. Hoewel hij zijn verontrusting nimmei onder stoelen of banken had gestoken, meenden velen dat hij toch ook niet hoorde tot degenen die terug verlangen naar het verleden. Zijn verontrusting is geen gevolg van het feit dat van oude traditionele wegen wordt afgeweken. Uit dit nieuwe boek blijkt, dat hij in wezen veel meer staat aan de kant van de radicale theologen van onze tijd. Hij is niet gelukkig mei de huidige kerk en het christendom, evenmin als zij. Maar toch past hij niet bij hen, als het gaat om de oplossing. Over het algemeen blijven zij steken in vage kreten als: structuren veranderen. Terug naar Israël De Graaff wijst echter de weg terug naar Israël. „Dit alles betekent, dat deze profetische geesten ons een weg wijzen, die begint met een verstaan van de Heilige Schrift in de oorspronkelijke, Israëlitisahe be tekenis, die voorgaat in een levende onmiddellijke gemeenschap met God." Terwijl in gereformeerde kring bijvoorbeeld ineens sterke nadruk wordt gelegd op de wetenschappelijke studie van de bijbel zegt De Graaff: „De moderne filologie heeft daarom zo weinig vrucht voor de Kerk gehad, omdat zij een gestalte was van het wezen der techniek. Het subject-object-schema werd gehandhaafd. De bijbel werd verlaagd tot object der wetenschap." Lagen traditie De moeilijkheid, vindt hij, is dat zowel de rooms-katholieke als de reformatorische traditie de bijbel gemaakt heeft tot een palimpsest. Dat is een perkament waarvan de oorspronkelijke boodschap afgeschraapt is en vervangen door een nieuwe tekst Hij bedoelt: „De bijbel, die bedekt is door lagen traditie", en zegt dan dat deze de moderne mens niet meer aanspreekt. Er moet dus een terugkeer zijn naar het joodse luisteren naar de Schrift We moeten „de leiding van het jodendom, dat niet onder de invloed van de dode westerse god heeft gestaan", weer aanvaarden. Doom hun uitleg van de bijbel te volgen kunnen we weer komen tot e« waarachtig verstaan van Gods Woord en daardoor tot een persoonlijkt ontmoeting met de levende God. Als enden sterven, door dr. F. de Graaff, is een uitgave van leni- niscaat te Rotterdam, 380 pagina's, prijs 24,50. (Van onze kerkredactie) DAMASCUS In orthodoxe kringen in het Nabye Oosten is grote opwinding ontstaan over berichten in de Turkse pers, dal het oecumenisch patriarchaal van Konstantinopel (Istanboel) verplaatst zal worden naar Athene. Volgens de „Yeni Gazet", die in 'stanboel verschijnt, zijn de Griekse oremier Papadopoulos en Ankara overeengekomen, dat wanneer d' hoogbejaarde Athenagoras zal over lijden, aartsbisschop Hieronymos va Athene diens titel van oecumenisc Datriarch zal erven. Men legt verband tussen dit be richt en het plan. om in Athene eer. nieuwe „Hagia Sophia" te bouwen. een .kopie van de geweldige kerk (thans moskee) in Istanboel. Krachtens traditie is de oecume nische patriarch van Konstantinopel leider van de oosterse orthodoxie Zijn eigen kerk die zich tot Tur kije beperkt, telt echter nog minder dan 100.000 zielen. Rangorde I Het is al eveneens traditie, dat dc orthodoxe kerken een bepaalde rang orde heoben. Na Konstantinopr -olgen achtereenvolgens de patriai haten van Alexandrië (Egypte), Ar ochië (Syrië), Jeruzalem. Moskou e c nieuwere van Roemenië. Servië e 'oelgarije. De kerken, die nog ni< mg autokefaal (onafhankelijk) zijr oals die van Griekenland, Cyprus er Polen, worden niet door een patriarch maar door een aartsbisschop geleid. Griekenlaed en Cyprus ressorteerden vroeger altijd onder Konstantinopel. nisch patriarch van Athene) de lei- ding krijgt van de gehele orthodoxie de niet-communistische wereld. Polen onder Moskou. Naast de dertien autokefale ortho doxe kerken, zijn er dan nog enkelr autonome kerken, zoals van Finland en sommige emigrantenkerken in Amerika, die onder de jurisdictie van Konstantinopel staan. De rangorde van de orthodoxe ker ken staat al lang niet meer in enige •erhouding tot de werkelijke beteke- "is van deze kerken. De patriarchen in het Nabije osten (Alexandrië. Antiochië en Je- i/.alem) vrezen nu, dat Hieronymos «n reorganisatie van de orthodoxie jorstaat, waarbij het zwaartepunt heel in Athene en Moskou zou ko on vallen. Hieronymos zou willen, dat de Griekse Kerk (nader gezegd: zijn ei gen persoon met de titel van oecume- Allecn zo zou het sterke patriar chaat van Moskou tegenwicht bun •>en worden geboden. Zij menen aanwijzingen te hebben dat Hieronymos al bezig is, Moskou voor dit plan te winnen. Hij zou het Russische patriarchaat de titel van Alexandrië willen aanbieden, als hij die van Konstantinopel krijgt. Verwarring De patriarchen van Alexandrië Antiochië en Jeruzalem verwachter hier niet veel goeds van. Als het tra ditionele primaat van Konstantinope' verdwijnt, dan komt er alleen maai verwarring. De orthodoxie zal uiteen vallen in zuiver nationale kerken, zeggen zij. het regime van de gestorven god ver vangen is door de hinderaar. Wil De Graaff ons wegroepen uit deze wereld van secularisatie en techniek? Wil hij dat wij het voor beeld volgen van de Amish-mensen in Amerika, die .doopsgezinden, die nog met paard en wagen rijden en geen knopen aan hun kleren willen hebben, maar zich behelpen met ha ken en ogen, die zich nog kleden in de kleren van twee eeuwen geleden? Geen slaaf Dat antwoord had twee eeuwen ge leden nog gegeven kunnen worden. Het werd gegeven door rabbi Löw uit Praag volgens de joodse overleve ring. Maar dat antwoord is nu niet meer mogelijk. De tijd is te ver door geschreden. „Het tijdstip waarop de heerschappij der techniek afgedankt kon worden is voorbij" (pag 370), schrijft De Graaff, „ook degenen die de ballingschap herkennen zijn ge noodzaakt de techniek te gebruiken. Dit moeten zij echter op een bepaal de wijze doen". En dan zegt hij op een volgende pagina hoe: „Wie echter geen slaaf van de technocratie wil worden, zal na afloop van het werk. de reductie, die hij om practische redenen heeft toegepast, zich duideliik bewust moe ten maken, bi ivoorbeeld in deze trant: Ik heb tijdelijk om prak tische redenen een mens eenvoudiger voorgesteld dan hij is. Een mens is echter geen som van organen. Hij is niet te kennen in de anatomie. Hij is geen hoogontwikkeld zoogdier, maar hij is in het beeld Gods geschapen als een onherhaalbare totalitiet". De mens hoeft geen slaaf te worden. Het feit daf de god van het Westen is gestorven sluit de weg naar de eeuwige God niet af. Het feit dat de hinderaar of duivel deze wereld overheerst, sluit de mogelijkheid niet uit dat we God kunnen ontmoeten. In die persoonlijke ontmoeting wordt ons en onze cultuur nog een toekomst geboden, is dc vi sie van dr. De Graaff. NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel en Waspik: i Oudwendijk, kand. te Soesterberg. Bedankt voor Ederveen: J. H. Vlijm 'e Krimpen a. d. IJssel. Beroepbaarstelling P. Vroegindeweij, kand. te Delft, Julianalaan 25 en J. Oudwendijk, kand. te Soesterberg. Chr. Huygenslaan 112. GEREF. KERKEN Beroepen te Nagele-Tollebeek, NOP: J. D. Heynen. kand. te Epe Gld. Bruint mèt en zinder zen beschermt tegen zonnebrand (Vervolg van pag. 1) AMBTENAREN De heer Speleers vond ook elk reële zin ontbreken aan de oprichtin van een afzonderlijke ziekti kosten-verzekeringsmaatschappij voor ambtenaren. De oprichting van dei maatschappij geeft geen financiël voordelen omdat andere bestaand mogelijkheden al op kostprijsbasi liggen. Hij zag hierin alleen ee prestigezaak, omdat een aantal amb tenarenorganisaties gepikeerd is ove het afwijzen door de Kamer van eei eigen ziektekostenregeling voor amb tenaren. Hij betreurde het, dat eei aantal bestaande ziekenfondsen aai deze zaak heeft meegewerkt, door he administratief apparaat ter beschik king te stellen. CIJFERMATIG Afkeuring sprak de heer Speleeri uit over de zuiver cijfermatige bena dering door de Ziekenfondsraad vai overeenkomsten tussen ziekenfondset en medewerkers. De nabetaling aan de huisartsen over 1968 wacht nu noj steeds op afdoening. Hij vroeg dl Ziekenfondsraad ruimte te laten voo< beleid. Dat de CHU de hele ziekenhuisver- oleging en -behandeling onder wil brengen bij de Algemene wet bijzon dere ziektekosten (AWBZ) zag hij als een grote moeilijkheid, met namf| voor de Landelijke specialisten vere-j niging. Zou er toch een dergelijk! nolitieke beslissing komen, dan zod dit ingrijpende veranderingen mee brengen voor het ziekenfondswezen. De overeenkomsten over de tarieven voor de specialisten zouden wel eens ernstig in gevaar kunnen komen. Tenslotte legde de heer Speleers er nadruk op, dat de kosten voor phar- maceutische hulp om beperking vra gen. De noodzakelijke medewerking hiervoor van huisartsen- en specia- listenoreanisaties is nog niet verkre gen. Als deze niet komen, dan zou een eigen risico voor de verzekerdenI niet te voorkomen zijn. LONDEN Jongens, niet ouder dan acht tot elf jaar, hebben in de baptistengemeente in Groot-Britan- nië ongeveer f34.000 ingezameld on' een zeewaardig jacht te kunnen kopen voor het zendingswerk in Brazilië, aldus het Nederlandse baptistenblad De Christen. Het weer in Fnfiipa weer max.temp. nee gisteren slaj Amsterdam onbew. 26 I Brussel mist 27 0 Frankfort zwaar bew. 27 O Geneve zwaar bew. 2a 0 Innsbruck zwaar bew. 2 Kopenhagen zwaar bew. 2 Locarno jnbew. 2 Londen onbew. 2 Luxemburg half bew. 2 zwaar bew 2 Madrid Majorca München Nice Parijs Rome Wenen Zurich zwaar bew zwaar bew onbew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. 5 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2