Gevaar op Europese wegen fataler dan bombardement MAANBOEK Zeelui sluiten verbond in Suez- kanaal olievelden EMIGRANTEN ECHTPAAR IN DE KUNST bijlage van het kwartet ZATERDAG U JUNI 194» Het verkeer In Europa eist jaar lijks 75.000 doden en 2.000.000 ge wonden. Dit staat, voor wat de ge wonden betreft, gelijk aan de be volking van Rome en het dodencijfer komt overeen met het aantal slacht offers van de bombardementen op Hamburg, Darmstadt en Berlijn tij dens de laatste oorlog. Verdere maat- door Frangois Bernard regelen zijn noodzakelijk. Al vormen ze echter geen wondermiddel dat dit algemene kwaad geheel zou kunnen genezen, ze kunnen een grotere ver keersveiligheid waarborgen. De Raad van Europa stelt er een aantal voor, waarvan het wenselijk is dat alle landen van Europa ze aannemen. Wanneer men strijd wil leve ren, is het zaak eerst zijn te genstander te kennen. Bij onge lukken, moet men eerst precies nagaan welke de oorzaken en de aard van de verwondingen zijn, de gevolgen die ze gehad hebben en de manier waarop het ongeluk gebeurd is. een recente aanbeveling van de Raad van Europa wordt dan ook voorgesteld over te gaan tot uniformeren van al le statistieken van de verschil lende landen om tot een verge lijking van de oorzaken te ko men. Deze statistieken zouden niet alleen het aantal gebruikte motorvoertuigen en het aantal automobilisten (per type en ca tegorie) moeten bevatten, maar ook het jaarlijks aantal afgeleg de kilometers (met onderscheid iussen beroeps- en andere auto mobilisten). Deze statistieken dienen bo vendien betrekking te hebben op de classificatie van de onge lukken volgens het aantal do den of gewonden per categorie (wielrijders, voetgangers), per geslacht, per leeftijdsgroep, enz..., de indeling betreffende het wegtype, het tijdstip, de plaats, het aantal ongelukken per wegkilometer, de classifica tie betreffende de omstandighe den van het ongeluk en de ge volgen ervan. Het gaat hier om een maatre gel waardoor we het probleem beter leren kennen, hetgeen vervolgens tot oplossingen kan leiden. Maar intussen kunnen concrete maatregelen reeds toe gepast worden, vooral wat be treft het wegennet en de voer tuigen. Men ziet dat overal in Europa het wegennet een grote invloed heeft op het verloop van de on gelukken; trouwens, de pogin gen om het wegennet te verbe teren liggen ver achter op de spectaculaire ontwikkeling van het aantal motorvoertuigen in elk land. In bepaalde landen moet men in de begroting een keus doen en dit zelfs binnen de bedragen bestemd voor de wegen: daarbij gaat het erom het juiste even wicht te vinden tussen de uit gaven voor de aanleg van nieu we wegen enerzijds en het op heffen van gevaren op reeds bestaande wegen anderzijds (ongecontroleerde kruispunten, gevaarlijke bochten, onbewaak te overwegen, allerlei onover zichtelijke punten, afleiding veroorzaakt door de mens zoals aanplakbiljetten, neon reclame verlichting en voorwerpen zoals bomen, betonpalen, kilometer paaltjes, enz...). Het is inderdaad bewezen dat autosnelwegen veiliger zijn dan andere wegen: indien men als uitgangspunt het aantal afge legde kilometers per voertuig neemt, bemerkt men dat er twee tot drie keer minder onge lukken gebeuren op de au tosnelwegen, hoewel de afloop van die ongelukken ernstiger is (3Q pet. meer doden, maar 50 pet. minder gewonden dan op de andere wegen). De veiligheid op autosnelwe gen zou overigens nog verhoogd kunnen worden door er aparte rijbanen aan te leggen voor het langzamere en het snellere ver keer. Men heeft nl. geconsta teerd dat de meeste ongelukken op autosnelwegen hun oorzaak vinden in het verschil in snel heid tussen de voertuigen. Verbetering van het wegen net is op eenvoudige wijze te Al twee jaar, sinds het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Egypte, liggen in het Grote Bit termeer van het Suez- kanaal veertien schepen, afkomstig uit acht lan den. Ze kunnen niet naar zee terug omdat zowel de weg naar de Middel landse Zee als die naar het zuiden is geblok keerd als gevolg van de oorlogshandelingen. Het leven aan boord van die schepen is geen plezier. Op de meeste sche pen is het aantal beman ningsleden sterk ver kleind, zo van veertig op tien. Om het half jaar worden deze mannen af gelost. Aan boord wordi hard gewerkt om de la ding, voor zover die niet is verwijderd, wegens verrotten of voor eigen gebruik, te verzorger, en het schip te onderhou den, speciaal de machi nes. Vaan moeter daar voor zei»s overuren wor den gemaakt. De schepen, ui» Zwe den, Ergeland, Frar<.ijk. Polen, Amerika, Bulga rije, Tsjechoslowakije en Duitsland liggen in een gebied waar de vij andelijkheden steeds op nieuw aanwakkeren. Er is tussen do verschillende bemannin gen een hechte vriendschap ontstaan. De ongeveer tweehon derd mannen hebben zich verenigd in de „Great Bitterlake Associ ation". een veremgi ig van alle zeelieden die dienst doen, of hebben gedaan, op de vastlig gende schepen. Men heeft zelfs een eigen wapen en de leden dra gen naar goede Engelse gewoonte een eiqen club-stropdas. Er worden spr-t- wedstrijden en gezellige bijeenkomsten gehouden, leder schip besom'..» over een filmprojector en een aantal films die regelmatig worden om geruild. Elke avond is er wel een bioscoop voorstelling aan boord. Wat de soort betreft: de mannen doen aan dek- voetbal (zie foto), atle tick fvilftig meter hardlo- verwezenlijken met belangrijke kredieten. Een andere belangrijke factor bij ongelukken is het voertuig zelf, dat eveneens veiliger ge maakt kan worden. Zowel de verwondingen veroorzaakt door primaire botsingen (voertuig contra een ander voorwerp of persoon) als de secundaire botsingen (tegen het interieur van het voertuig) zouden ver meden kunnen worden en de schok gedeeltelijk opgevangen, indien enkele eenvoudige wijzi gingen aangebracht werden op verschillende onderdelen van het voertuig. De meeste verwondingen bij secundaire botsingen ontstaan door schokken tegen het stuur, de stuurstang, het dashboard of de voorruit, of doordat de inzit tenden uit het voertuig geslin gerd worden. Installatie van veiligheidsrie men, deurklinken, scharnieren en stuurstangen met versterkte schokbrekers (reeds toegepast door verscheidene construc teurs) kan ervoor zorgen dat ongelukken een minder ernstige afloop hebben: een goed uitge ruste rallywagen geeft ons al enigszins een idee van wat op dit gebied kan worden gedaan. Het was Ralph Nader die de Amerikaanse constructeurs met zijn campagne er toe dwong, hun voertuigen veiliger te ma ken. Als gevolg van deze actie heeft de Amerikaanse regering 47 voorstellen vastgesteld die de bestaande normen verster ken. Technisch en economisch ge zien hebben de Europese constructeurs die naar de VS uitvoeren, hun exportmodellen reeds moeten aanpassen aan de eisen van de Amerikaanse wet geving. Wat zou er gebeuren wanneer de gehele Europese automobielindustrie zich aan die regeling zou moeten aanpassen? Sommigen zijn van mening dat de invoering in Europa van die normen moet worden aan gemoedigd, want hiermee kan op de eenvoudigste en snelste manier de veiligheid van de Europese voertuigen worden verhoogd. Anderen denken dat dit de technologische ontwikke ling in Europa zal benadelen en haar onder de Amerikaanse wetgeving zal plaatsen: daarom zijn zij voor typisch Europese normen. Maar in 't algemeen is men toch voor de invoering van Amerikaanse normen, eventueel met specifiek Europese regelin gen. Ten slotte nog twee punten omtrent de veiligheid van de voertuigen: ten eerste, de afschaffing van bepaalde carros- seriedelen die alleen voor opschik dienen, vooral omdat deze delen gevaarlijk zijn ge bleken voor voetgangers en wielrijders; ten tweede, de in voering van normen voor de vervaardiging van banden en velgen (slijtagemeters en speci ficaties met behulp waarvan de velgen, ingeval van snel druk- verlies, de leeggelopen band kunnen vasthouden tijdens het remmen bij meer dan 90 km/u.). Deze voorstellen hebben betrek king op de remmen, banden, ver lichting, voorruit, de bescherming van kinderen, bescherming tegen schokken, bescherming der inzitten den, van voetgangers, snelheidscon trole, veiligheidssloten en -begrende- ling, energie-absorberende apparaten, benzinetank en -leidingen, brandvrij gemaakte binnenbekledinp veilig heids- en hulplns»allaties die niet dlrekt In verband staan met het be sturen van voertuigen. pen), hoogspringen, ge wichtheffen en derge lijke. Het is de schepelingen verboden radiocontact te onderhouden met fami lieleden of de maatschappij. Maar bn? ven, pakies en kranten blijken vrij snel en 'egel- matig i ver te komen. Overigen? kost het de maatschappijen handen vol geld. Voor een schip van gemiddelde grootte mag het maandverlies op f 350.000 worden geschat en voor sommi ge schepen nog meer. Er is nog weinig kijk op ver betering in de situatie. De veertien schepen zul len nog voor onbepaalde tijd in hun Isolement moeten blijven. De oliemaatschappijen staat een nieuw middel ter beschikking om olie onder de zeebodem op te sporen: het gebruik van satellieten. Zowel Shell Canada Ltd. als de BPM in Den Haag zijn er als eersten toe overge gaan deze satellieten te tes ten. Het systeem is aan de universiteit van Baltimore (VS) ontworpen door de Amerikaanse Marine en ivas tot 1967 geheim. Zowel op de zeebodem als op liet vasteland is het van het grootste belang dat de lokatie van een interessante hoeveel heid olie nauwkeurig wordt be paald. Op zee werden tot nu toe de radiografische plaatsbepa- lings- en navigatiesystemen toegepast: een stationair stuurzender staat in uerbinding met twee of meer vqjgstations met bekende pofüties teneinde vaste punten op zee te verkrij gen. Dit systeem was echter moei lijk hanteerbaar door het korte bereik van de zenders en de hoge frequentie van het radio verkeer. Bovendien was men afhankelijk van de weersom standigheden. Bij gebruik van poolsatellieten is men echter geheel onafhankelijk van de kuststations. Wel is het systeem zeer kostbaar. Nodig zijn een radiozender die minimaal 1100 kilometer bo ven het aardoppervlak zweeft Na eeuwen studie door telescopen en enkele jaren onderzoek met onbemande ruimtevaartuigen, volgen nu experimenten op de maan. De boeiende geschiedenis van het maanonderzoek bereikt een ongekend hoogtepunt. Ter verduidelijking van het vele materi aal dat ongeordend verschijnt heeft de Nederlandse deskundige drs. Chriet Titulaer een boeiende samenvatting geschreven. Daarbij geeft hij een uitvoerig overzicht van de resultaten vergaard door de onbemande ruimtevaartuigen zoals de Rangers, Surveyors en de Lunar-Orbiters. Wie de komende maanvluchten goed wil volgen, heeft hier een betrouwbare gids. Drs. Titulaer (25) werkte in zijn studententijd (hij studeerde in Utrecht wis- en natuurkunde met als hoofdvak sterrenkunde) op de sterrenwachten te Nice en Pic du Midi in Frankrijk. Eind 1967 ging hij op uitnodiging van prof. dr. G. P. Kuiper naar de Verenigde Staten om voor enige tijd deel uit te maken van een door de NASA betaalde studiegroep voor de analyse van maanfoto's. De Europese Organisatie voor Ruimte Onderzoek (ESRO) verleende hem voor 1969 een studiebeurs. Hij is thans verbonden aan de sterrenwacht in Parijs. De schrijver gaat diep in op het mogelijk ontstaan van kraters op de maan. In de geschiedenis van het maanonderzoek heeft zich een strijd afgespeeld tussen verdedigers van de inslagtheorie en voorstanders van het vulkanisme. Hij noemt de argumenten volgens welke niet alle kraters door inslag van meteorieten kunnen zijn gevormd. De verdeling van de kraters is niet uniform; er zijn ook ketens van kraters. Dit is een sterk argument voor vulkanisme, immers de plaats voor inslag wordt „bij toeval" gekozen. Vulkanisme treedt echter op langs zwakke delen in de korst en heeft 8ldus de neiging in ketens voor te komen. Voorts hebben de gedetailleerde foto's steeds meer aanwijzingen voor het vulkanisme opgeleverd. Drs. Titulaer concludeert uit de resultaten van alle werkzaamhe den en waarnemingen (w o vergelijking met aardse kraters) dat ca 30 procent van de maankraters door primaire inslag is ontstaan. Als rechtstreeks gevolg van het vulkanisme ontstond ca 25 procent van de kraters. Eveneens 25 procent van de kraters werd gevormd door vulkanische processen, terwijl de overige 20 procent voor rekening komt van secundaire kraters na een primaire inslag. Door de eeuwen heen zijn er in de astronomische literatuur meldingen geweest over gebeurtenissen op de maan. Vaak betref fen zij plotselinge helderheidsveranderingen, soms kleurverschillen of zelfs waargenomen rookpluimen. Alle gemelde verschijnselen duurden kort, gemiddeld een kwartier. De meeste meldingen slaan op de krater Aristarchus, daarna komen Plato en Mare Crlsium. Drs. Titulaer gaat kritisch in op de betrouwbaarheid van deze waarnemingen. Desondanks meent hij dat enig systeem In de meldingen onmiskenbaar is. Blijkbaar is de maan nog actief, maar meer dan zeer sporadisch ontsnappen van gas mag niet worden verwacht. Mogelijke verklaringen van de lichtverschijnselen kunnen zijn weerkaatsing van het aardschijnsel in de kraterbodem. Een andere theorie is dat na verhoogde activiteit op de zon (zonne vlammen) deeltjesstraling de maanbodem bombardeert en daardoor doet oplichten. Het Ranger en Lunar-Orbiter programma wordt uitgebreid besproken en de resultaten gemeld evenals het wetenschappelijk programma van de Apollo 11 die half juli de eerste mens op de maan moet brengen. Achter in het boek is een grote maankaart opgenomen (schaal 1:10.000.000) die de lezer in staat zal stellen de opwindende verslagen beter te volgen. Tussen de tekst zijn veel tekeningen en foto's die een goede illustratie vormen van het betoog. n Goor PAUL VAN LANGSTRAAT De antenne waarmee de uitzendgolf van de poolsatelliet wordt opgevangen. en is ingebouwd in de satelliet, een ontvanger op de aarde die is ingesteld op de satelliet zodra deze boven de horizon uitkomt. I Een vroeger Haags echtpaar heeft in ferth (Westelijk Australië) een brand- reerstation omgetoverd in een Kunst Ga- itrie. En zij worden overstroomd door inbiedingen van kunstenaars, die hun fc"erk ten toon willen stellen. J Interieur-ontwerper David Heymans i zijn vrouw Rie emigreerden in no vember 1954 naar Australië en pachtten fet oude brandweergebouw in Leedervil- |i'. een kleine voorstad van Perth, dat een bevolking van bijna 600.000 heelt. Ze hadden zo'n slordige 150 liters verf fiodig om het gebouw van binnen op te gappen. Daarbij zorgden zij ervoor, •veel mogelijk de sfeer van het indweerstation te bewaren. De enige randering die zij aanbrachten was het ^egbreken van de badkamer. Rie (34 jaar) is de hele dag in de galerie bezig. Zij ontvangt commissie voor de kunstvoorwerpen, die zij ver koopt. Het echtpaar Heymans krijgt zoveel aanbiedingen dat het er de voorkeur aan geeft, zelf uit te maken, wie in aan merking komen. De 37-jarige David heeft voor twc< bekende binnenhuis-architecten in Perth gewerkt, maar is nu voor zichzelf begon nen. Hij heeft al opdracht gekregen, het interieur te verzorgen van twee nacht clubs, een restaurant en een kantoorge bouw. David wil graag een team vormen, met een architect, een ontwerper, een decora teur en een kleurendeskundige. „Men doet het overal in de wereld, ook in Australië en waarom zo vraagt hij zioh af niet in Perth? Het zou beteke nen, dat wij elk huis van begin tot einde kunnen ontwerpen". Roestvrij staal en fiberglas vindt hij fascinerende materialen. Hij probeert het zoveel mogelijk te gebruiken. Dat bete kent niet, dat hij niets voor antiek voelt. Het enige waaraan hij een hekel heeft, is een reproductie. Daarvoor moet men in Perth naar een ander gaan. Toen David en Rie in Australië arri veerden, bezaten zij slechts vijftig Australische dollars. Zij gingen werken op een boerderij in Walpole bij de zuid kust van Westelijk Australië. Na drie maanden keerden zij naar Perth terug. Daar had David allerlei baantjes, die hem in staat stelden tevens te studeren. Als hij met huizen te maken heeft, moet David rekening houden met de ge woonten van de toekomstige bewoners. hun persoonlijkheid en de dingen waar van zij wel of niet van houden. Met kantoren is dat anders: Die zijn bedoeld om indruk te maken op de bezoekers en niet op de mensen die erin werken. David en Rie houden van de lange warme zomer van Perth en hoewel ze weinig tijd hebben, zoeken ze vaak het strand op. Dan neemt David de kans waar om te vissen en te zwemmen. Rie kwam twee jaar geleden met vakantie naar Nederland. Ze kreeg echter heim wee en nam een baantje om vlugger in Australië terug te kunnen zijn. David an Rie-Heymans in de Old Fire Station Gallery. Hun tentoonstelling is dit keer gewijd aan Melanesische kunst en maakt deel uit van het Festival van Perth. een computer om de signalen op te vangen, een mag neet-bandlezer om de resultaten van de computer te lezen en een telexapparaat om het door geseinde voor de insiders leesbaar te maken. Op het ogenblik cirkelen vier poolsatellieten om de aarde. Ze hebben een diameter van 60 centimeter en de vorm van een zeshoekige bol. De antenne is naar de aarde gericht en heeft een lengte van 15 meter. De ontvanger kan zich alleen instellen op de frequentie als de satelliet boven de horizon komt. De verbinding wordt verbroken als hij onder de tegenoverlig gende horizon verdwijnt. Wanneer deze zomer weer een begin wordt gemaakt met het boorprogramma van Shell langs Canada's oostkust zal het satelliet-navigatiesysteem wor den toegepast om de lokaties van exploratieboringen te bepa len. Ook zullen lokaties die met behulp van andere systemen zijn geplaatst, ermee worden gecontroleerd. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13