VRIJHEIDSSTRAF VOOR LEIDERS BEZETTING Westerse vrijheid wordt dagelijks aangevretendoor de reclame Krachtig streven naar eenheid vakbeweging Zestig zaken afgewerkt Velen kregen boete Verkeer in de knoop: televisie in werking Prof. Van Hulst: NAVO houdt tegenstellingen in leven Niéuw-Luns CONGRES UNIE VAN CHR. DEMOCRATEN nieuwe leidse courant 9 vrijdag 13 junh 1969 AMSTERDAM De politierechter bij de rechtbank te Amster dam, mr. G. H. Nomes, legde de 22-jarige oud-voorzitter van de ASVA, Paul Yerheij, gistermorgen een onvoorwaardelijke gevang- ASVA. Paul Verheij, gistermorgen zoals wij gisteren in een deel van onze editie reeds hebben gemeld een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op van vier weken wegens zijn aandeel in de be zetting van het Maardenhuis. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, had een vrijheids straf van twee maanden geëist. Enkele toehoorders in de over volle rechtszaal riepen hierbij woedend uit: „Klassejustitie!". De 30-jarige studentenleider Ton Regtien werd tot een gevangenisstraf van zes weken veroordeeld (eis: 3 maanden). Bij zijn overwegingen liet de politierechter gelden dat Verheij. (wiens vader de communistische wethouder van jeugdzaken en kunst Gisteravond was het in de hoofd stad raak. Een demonstratie naar aanleiding van o.m. de uit spraken in het Maagdenhuis proces groeide uit tot erns tige ordeverstoringen, waarbij jongelui en politie het met el kaar aan de stok kregen. Een van de demonstranten, compleet met politiéhélm, tijdens een rit je op de bumper van de tram. Dr. De Jongh in proefschrift (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Hedenmor gen promoveerde aan de Vrije Universiteit de heer E. D. J. de Jongh op het proefschrift geti- iteld: Sociaal beleid en medever- intwoordelijkheid van arbeiders. jProf. dr. H. J. van Zuthem trad hierbij voor de eerste maal op jals promotor. De heer De Jongh verdedigde [bij zijn proefschrift de stelling, dat de eenwording van de Ne- Ideriandse vakbeweging krachtig J dient te worden bevorderd. Hij jvond, dat de uitspraak van Mer- tens, dat de sociaal-economische Zang van zaken in Nederland in feite door circa 200 personen wordt geregeld, in de openbare icussie ten onrechte gebagatel- iserd wordt- tot een-woorden brij d over de vraag of het ge doemde aantal wel juist is. De term „christen-radicaal" merkte e heer De Jongh aan als een pleo- asme, omdat naar zijn mening een hristen per definitie op grond van et Evangelie radicaal moet zijn in ijn opvattingen. De verantwoorde- ijkheid van de werknemers zou oorts niet beperkt moeten blijven ot het eigen werkterrein van de be- •okkene, omdat dan nog tekort ge- aan wordt aan het wezen van de erantwoordelijkheid. Ook de oproep Dt samenwerking heeft zonder me- everantwoordelijkheid geen enkele etekenis. Vroegtijdig Naar het oordeel van de heer De ongh moeten de arbeiders vroegtij- ig als adviseur worden ingeschakeld als het gaat om een organisatie-on derzoek betreffende hun eigen werk terrein. Om de problemen van mens en arbeid in het bedrijf op te lossen zullen de leidinggevenden moeten be ginnen met het in twijfel trekken van de juistheid van de bestaande toestand. Aan het afleggen van openbare be lijdenis des geloofs zou de promoven dus voorts als regel willen verbinden de plicht om gedurende een bepaalde tijd deel te nemen aan het kerkelijk gemeentewerk om daarmee de mede verantwoordelijkheid van de jonge lidmaat voor de gemeente zin en in houd te geven. (Prof. dr. W. Albeda zal voor onze bladen aan dit proefschrift nog een speciaal artikel wijden red.) IN DELFT DELFT In Delft zal binnenkort de eerste fase worden uitgevoerd van een nieuw systeem van verkeersge leiding en verkeersontwikkeling. De gemeenteraad zal daartoe In zijn eerstvolgende vergadering moeten beslissen over een krediet van één ton. Het plan voorziet in het aanbren gen van speciale detectors op de be langrijkste kruisingen in Delft. Hier mede zal de verkeersintensiteit ge meten worden. Bovendien zullen er televisiecamera's worden geplaatst. Op het politiebureau zal een cen trale regelpost worden ingericht. Het televisiesysteem is zodanig ontwor pen, dat de camera's en de monitors eerst worden ingeschakeld als de verkeerssituatie daartoe aanleiding geeft. Een ander onderdeel van het plan is het aangeven van alternatieve wegroutes. Rond acht uur gisteravond is een groep van enige duizenden demonstranten op weg gegaan naar de Amsterdamse Oudemanhuispoort om kracht bij te zetten aan de eis tot stopzetten van de „massaprocessen" tegen de ex-bezetters van het Maagdenhuis. Onder het spandoek in het midden oud-voorzitter van de Asva, Paul Verhey. •mt Een overzicht van de Amster damse aula, hoe warm het was en hoe vol, tijdens een toespraak van Ton Regtien. De studenten zijn na de veroordeling van hun leiders Ton Regtien en Paul Verhey en masse naar de aula getrokken om zich over „nadere stappen" te beraden. in de hoofdstad is) al eens eerder veroordeeld was en een van de lei ders van de Maagdenhuis-bezetting was. Hij verwierp het beroep van de verdediging op overmacht. De derde verdachte werd conform de eis vrij gesproken. Dat was Anette Apon (20), een leerlinge van de Ne derlandse Filmakademie. die in op dracht van een van haar docenten met nog drie studenten in het Maag denhuis was geweest om journaalop namen te maken. Tegen twee filmers was de zaak geseponeerd. Tegen een derde was in het geheel geen pro cesverbaal opgemaakt. Twee andere verdachten, studen ten, werden na een eis van ƒ300 en drie weken voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld tot ƒ200 en de gevraagde voorwaardelijke straf. Acht weken De eerste niet-student, de 23-jarige typograaf Peter Bronkhorst, werd na een eis van drie maanden tot acht weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld. De officier zei dat verdachte bij alle rellen is be trokken of hij er iets mee te maken heeft of niet en dat hij op alle ma nieren bezig is de openbare orde te verstoren. Een leerling fotograaf (18) kreeg een boete van 150. Een kelner (19) kreeg een boete van ƒ200 plus drie weken voorwaardelijk, een to neelspeelster (21) kreeg een week voorwaardelijk en een boete van ƒ300. Een twintigjarige welbespraak te en kortberokte studente kreeg con form de eis een boete van ƒ250. Van de totaal zestig zaken, die op de - eerste zittingsdag werden behandeld, werden er zeventien aangehouden. In de motivering van zijn vonnis zei de politierechter onder meer dat de studenten geen recht hadden op het Maagdenhuis. Zij hadden daar niets te maken. „De maatschappij verandert en alle instellingen veran deren. Als dit volgens de studenten niet vlug genoeg gaat, grijpt men zelf in en neemt een gebouw in bezit. Dat gaat niet", aldus de politierechter. Het Amsterdamse Paleis van Jus titie, waar in de komende veertien dagen 600 bezetters van het Maag denhuis terecht zullen staan, leek gisteren een belegerde veste. In de gangen stonden tientallen leden van de rijkspolitie, terwijl ook veel brandweerlieden aanwezig waren. In zijn requisitoir zei de officier dat het Openbaar Ministerie in haar eisen onderscheid zal maken naar leeftijd, recidive en de al of niet leidende rol. die de verdachten heb ben gespeeld in de bezetting van het Maagdenhuis. Mr. Abspoel achtte lokaal vrede breuk in de betekenis van zich wederrechtelijk toegang verschaffen tot een afgesloten openbaar gebouw wettig en overtuigend bewezen. Lokaal vredebreuk is een vergrijp dat door de wetgever gerangschikt is onder de delicten tegen de open bare orde, wat betekent dat het gezag van de wettige overheid in het geding is. „Het is benauwend", aldus de officier, „dat een 600-tal verdachten, die menen te moeten pleiten en demonstreren voor de mocratisering van het hoger onder wijs, daarbij juist de grondbeginse- e een pruik de man mooier, aan- kkelijker en totaal anders kan ken, wordt hier aanschouwelijk irgesteld in een etalage van een dsepleinse pruikenmaker. Het is numd minder dan onze minister I buitenlandse zaken Lunsin zijn nuikelijke presentatie (links) en de transformatie (rechts). Hij kan de vergelijking met een bekende bokachtige) televisieheld ge- ikkelijk doorstaan, of is het meer bhikt als goede vermomming voor de volgende verkiezing? (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Een open confrontatie tussen het Westen en het Oostblok, hand having van de status-quo, opheffing van de Navo en het Pact van Warschau, instelling van een Europees veiligheidssysteem, toe nadering tussen de beide Duitslanden. hand having van de deling en geen volkenrechter- lijke erkenning van de DDR. Dat zijn de belangrijkste stellingen, die vandaag door het CH-Eerste-Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst, dr. S. W. Couwenberg (Demokratisch Centrum Nederland) en dr. G. van Roon (lid internationale studiegroep ARP) op een bijeenkomst van de Nederlandse équipe van de Europese Unie van Christen- Demokraten in Scheveningen zijn verdedigd. Vooral de rede van senator Van Hulst maakte veel indruk op de afgevaardigden van KVP. ARP en CHU. Prof. Van Hulst stelde met name de Westerse vrijheden discutabel. De Navo is twintig jaar geleden als gevolg van de tegenstellingen tussen Oost en West opgericht, met het doel de Russische invloedssfeer in West-Europa I binnen de perken te houden. Nu wordt diezelfde Navo volgens de senator in stand gehouden, om de tegenstellingen kunstmatig in het leven te houden Loketkoorts i Grondvoorwaarde voor een open gesprek met I het Oosten moet volgens de hoogleraar zijn, dat het Westen eens ophoudt met het „aanprijzen van zijn vrijheidsidealen". Die idealen kunnen bij diepgaand onderzoek nog i wel eens tegenvallen. Voorbeelden: de economie is in handen van een kleine gesloten groep en verschilt in wezen weinig van het communistische, door de overheid centraal geleide „kapitalisme". Het bewijs daarvan is de „ten dode opgeschre ven" middenstand. In naam van de vrijheid zullen honderden bedrijfjes moeten sluiten. De toenemende administratieve dictatuur heeft, vooral door de BTW, geleid tot „formulierenziekte en loketkoorts". „Een voor elkaar openleggen van beide econo mische stelsels zou, met eerlijke erkenning van fouten en falen, wel eens de weg kunnen effenen naar de economische discipline, die de voordelen van beide systemen poogt te verenigen". Volgens de senator kan een gemeenschappelijke Europese poli tiek alleen rusten op een hechte economische basis. Pornografie De Westerse vrijheden worden dagelijks „aange vreten" door de indoctrinatie van de reclame. De Oosterse communiste, die nog niet bedrijfsblind is. zal in de reclame de grote Westerse dictator zien, die de vrijheid van koophandelen dooddrukt. Nauw verwant hiermee is de dictatuur van de sexualiteit „of wat daarvoor moet doorgaan De fabrikanten gaan er hoe langer hoe meer toe over het „bloot" in hun formule op te nemen. En dit drijft Oost en West nog verder uit elkaar. In het Oosten immers ziet men pornografische geschriften als een dodelijk gevaar. Opk kunst en wetenschap zijn in het Westen zo beperkt, dat prof. Van Hulst zich afvraagt of men na het opengooien van alle grenzen, van het Oosten te horen krijst: „Dan toch liever maar ons communisme Als mogelijkheden voor een oplossing van de! Europese problemen ziet dr. Van Roon de volgende:! handhaving van de status quo in zijn militaire1 en territoriale vorm; niet de Russische machtsposities in Europa.' maar de barrières moeten doorbroken worden: de grenzen moeten niet worden verschoven,! maar, evenals de Duitse deling, menselijker worden! gemaakt; een nieuw Europees veiligheidssysteem, dat zich uit Navo en Pact van Warschau moet ontwik-1 kelen: koppeling van de Europese eenwording aan! het Duitse probleem; grote toenadering tussen beide Duitslanden.j wellicht door een economische gemeenschap of een1 confederatie; West-Duitsland moei lid blijven van de! Westerse samenwerkingsorganen, maar zal zich te vens meer op het Oosten moeten oriënteren om zo het wantrouwen bij de communistische staten weg te nemen; ook West-Berlijn moet de betrekkingen met de DDR verbeteren in ruil voor erkenning van ziin status; het nieuwe Duitsland moet niet aan zichzelf worden overgelaten, maar ook niet door kontrole worden lamgelegd: beperking van de bewapening. Blokkensysteem Dr. Couwenberg tenslotte betoogde, dat het: Westen zich weer vertrouwd moet maken met het! blokkensysteem. Allen via deze weg is ontspanning! mogelijk. Een andere voorwaarde is het overwinnen van de nationalistische tendensen in West-Europa. Ook pleitte hij voor erkenning van de Oder-Neis- se-grens en de DDR, op voorwaarde dat een rege ling voor West-Berlijn wordt getroffen. De bijeenkomst van dc Christen-Deinokraten werd vanmorgen geopend door de voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman. len van de democratie met voeten treedt". Het moest volgens hem verwon dering wekken dat een adres van een der hoogleraren en van enkele leden van de wetenschappelijke staf van de Universiteit van Amsterdam voor het niet-instellen van een ver volging tegen de bezetters van het Maagdenhuis pleitte. „Wanneer het openbaar ministerie in dit geval van massaal verzet ver stek zou laten gaan, zou het dunkt mij ernstig tekort schieten in zijn op dracht om de rechtsorde en de open bare orde te handhaven". Ten aanzien van de feitelijke toe dracht merkte mr. Abspoel onder meer op, dat al op maandag 12 mei een groep personen onverhoeds het Maagdenhuis binnendrong om van de rector magnificus prof. Belinfante te eisen dat deze zijn uitspraak, dat vol ledige medezeggenschap zonder nade re precisering een „loze kreet" was, zou intrekken. Deze eis ging verge zeld met een bedreiging en een po ging tot intimidatie dat er bij niet voldoen „ergere dingen" zouden ge beuren. Deze wjjze van optreden sloot ge heel aan b(j dc opmerking van de voorzitter van de ASVA: „Wy willen geen overleg; wy willen onderhande len op basis van macht". Na de gebeurtenissen van de 12e mei was een interne bewaking inge steld. Desondanks was op 16 mei 's avonds een groep studenten door de ramen en via ladders binnenge drongen. Dit was tegen de wil in van de leden van de bewakingsdienst en ook van de rector magnificus en was daarom een vijandige daad. Deze vijandigheid bleek trouwens ook uit het barricaderen van de deuren en de bekogeling van de politie, toen deze een luchtbrug verwijderde. Traangas „Ik stel hierbij uitdrukkelijk", aldus de officier, „dat het gebruik van de traangasbommen door de politie een gerechtvaardigde verdediging was tegen deze bekogeling. De onaangena me gevolgen van het gebruik van traangas komen uitsluitend voor reke ning van diegenen die de politie heb ben aangevallen". „Tegen de wil van de beheerders een gebouw te bezetten", zo vervolgde mr. Abspoel", met de bedoeling dat dezen daardoor dusdanig geïntimi deerd worden dat zij bepaalde con cessies zullen doen, moest in strijd worden geacht met het maatschappe lijk fatsoen en met de rechtsorde." „Dat bepaalde studenten maling hebben aan het maatschappelijk fatsoen en aan deze rechtsorde, ver mocht hier niets aan af te doen." Bij de motivering van het straf toemetingsbeleid stelde de officier nog eens van hoe ernstige aard hij massaal verzet tegen de openbare orde achtte. „Behalve dat het bete kent een krachteloos maken van on ze democratische vrijheden, heeft een dergelijk massaal verzet een epidemisch karakter. Het heeft de neiging zich gemakkelijk naar an dere groepen uit" te breiden, indien niet spoedig daaraan een halt wordt toegeroepen. Wij dienen goed te beseffen dat het in deze niet gaat om het stellen van een demonstratieve daad door te wijzen op een bestaande misstand, maar om een fanatieke overdaad, waarbij recht en orde werden ge schonden." Minderheid „Wij weten dat de bezetters van het Maagdenhuis niet representatief zijn voor de Amsterdamse, laat staan voor de Nederlandse, studentenwe reld. Er is hier gelukkig sprake van een minderheid, zij het van een i agressieve minderheid, die overdre- j ven aan de weg timmert. Agressie in woorden, maar ook in daden. Ver nielingen zijn aangebracht, bureaus zijn opengebroken, geheime stukken I zijn ingezien, goederen worden ver- mist. De totale schade wordt geschat j op bijkans anderhalve ton. Schade, toegebracht aan de universiteit, dat wil zeggen aan de gemeenschap." Mr. Abspoel betreurde het dat „deze zich principieel noemende be zetters" zich niet geroepen hadden gevoeld in solidariteit de schade die ze hebben aangericht, te vergoeden. Langs strafrechtelijke weg zag hij i Gisteren hebben de studenten de aula op het Spui in Amsterdam weer (kortstondig) bezet. De pas tot zes weken gevangenisstraf veroordeelde Ton Regtien spreekt de studenten toe in de aula. geen kans door middel van een bij zondere voorwaarde aan de bezet ters de verplichting op te leggen de schade aan de gemeenschap te ver goeden. De groep van verdedigers van het collectief van bezetters van het Maagdenhuis zo althans diende een tiental jonge strafpleiters zich aan gaf bij monde van mr. F. W. Grosheide een uitvoerig overzicht van de gebeurtenissen, die tot de be zetting van het Maagdenhuis hebben geleid. Gesteld werd dat de achtergronden de bezetting van het Maagdenhuis uittillen boven de eenvoudige vorm van lokaalvredebreuk zoals in de strafwet geregelld. Doordat de ASVA zich volledig solidair had verklaard met de be zetters van het Maagdenhuis, kwa men de gezamenlijke verdedigers tot de conclusie dat er gemotiveerd tot actie was overgegaan, waarbij een gedragslijn werd gevolgd, die niet als ongeoorloofd kon worden be schouwd. In dit verband werden ver gelijkingen getrokken met de werk staking. „Ook by de werkstaking immers gaat het erom door middel van een van de normale spelregels afwijkend middel druk uit te oefenen. En on danks het feit dat ook de werksta king strafrechtelijk vervolgbaar is, heeft ziqh sinds jaren een algemeen rechtsgevoel ontwikkeld, dat de werkstaking thans nog slechts on der omstandigheden afwijst. Gelet op de gewenste doeltreffend heid van het gebruikte middel, is zeer te verdedigen dat wat voor de arbeider de werkstaking is, voor de student bezetting van hun universi teit betekent. Als algemeen middel immers is de collegestaking onge schikt. Deze richt zich vooral tegen personen en heeft meer het karakter van een minuut stilte." Vreemd Betwijfeld werd of er voor de overheid geen andere wegen open stonden sanctie toe te passen. „Bo vendien doet het nogal vreemd aan dat dc ene bezetting (Tilburg) ge heel onvervolgd en ongestrafd blijft, terwijl de andere bezetting een maand later de overheid naar het krach tigste wapen doet grijpen. Een van de functies van het strafrecht is confrontatie van het individu aan de door de gemeen schap aanvaarde normen. Impliceert het wegslepen en arresteren van de in het Maagdenhuis aangetroffen bezetters niet reeds een voldoende confrontatie en afkeuring door de overheid? Afgezien hiervan is het bijzonder onverstandig van de over heid reeds nu naar het uiterste mid del te grijpen. Wat denkt de over heid bij een volgende bezetting te doen? Slechts escalatie in de straf maat lijkt nog open te staan". Eert nog principiëler punt was vol gens de gezamenlijke verdediging dat de toepassing van het straf recht duidelijk vraagt om een in dividuele behandeling, welke in dit „monsterproces" toch wel erg moeilijk te realiseren was. Verder leek het onrechtvaardig slechts men sen te vervolgen die op de laatste ochtend van de bezetting toevallig aangetrofen werden, terwijl leden van de wetenschappelijke staf, die zich eerder in het gebouw hadden bevonden, niet gedagvaard zijn. Overmacht De strafpleiters deden een beroep op overmacht, omdat onder de om standigheden waaronder zich de Maagdenhuisaffaire heeft afgespeeld, er sprake is geweest van een zo grote psychische druk „dat anders handelen onmogelijk was". De gezamenlijke verdediging stelde nog dat het proces een po litieke zaak behandelt en dat de rechter niet de aangewezen in stantie is de fundamentele pro blemen waar het in deze zaak in wezen om gaat, te beoordelen, laat staan op te lossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9