VAN REEUW1IK Eerste mensen volgende maand op de maan Uit de Haagse hof geplukt Vakantieroof [TELEVISIE ZENDT VOORTDUREND UIT LANCERING 16 JULI Buit van twee ton in Amsterdam Overvallers laten zich moeilijk vinden Loongrens van ziekenfonds moet drastisch omhoog D. RIJNDERS IN SENAAT? Niagarafalls drooggelegd' Waterloos Ook zonder socialisten een kabinet Gesprek in Parijs moet doorgaan Belangstelling van heinde en ver Singing-Europe zes dagen op televisie „Top"' zal China niet veroordelen Aanrander sloeg op de vlucht Raden JJJ,, VRIJDAG 13 JUNI 1969 Op de foto de chauffeur (links) en de bijrij ders van de geldauto, waaruit een tas met salarissen en va kantiegeld werd meegenomen. Voor de rovers dus een gratis vakantie, maar of ze er onge stoord van kunnen genieten WASHINGTON De NASA heeft gisteren officieel bevestigd dat de Apollo-11 op woensdag 16 juli zal worden gelanceerd. Het ruimtevaartuig zal, als alles goed gaat, zondag 20 juli bij de maan aankomen. Daarna volgt de lan ding van de eerste mensen op de maand, die gebruik maken van de zogenaamde maantaxi. De eerste Amerikanen zullen als alles goed gaat zondag 20 juli op de maan landen. De Amerikaanse televisie maatschappijen zijn van plan het hoogtepunt van de maanfanding on onderbroken uit te zenden. Alle lan den die van de televisiekunstmanen AMSTERDAM Het zoeken naar vier mannen van een zuide lijk type, die in het bezit zyn van een koffer, is in Amsterdam geen gemakkelijke opgave. Daar is de gemeentepolitie in de hoofdstad ook al achter gekomen. Al ruim een dag zoeken ze tevergeefs naar de daders van een geslaagde roofoverval gistermorgen op een I geldauto in Amsterdam. De kans'bestaat dat zij Amsterdam Mfcrnen de kortst mogelijke tijd heb- I bin verlaten. Een even grote kans J tetaat dat zij zich nog binnen de hoofdstedelijke muren bevinden en de gestolen mosterdkleurige Alfa Ro meo, die gisteravond in de Govert Linckstraot in Amsterdam-Zuid werd teruggevonden, als overtollig bezit hebben achtergelaten. Twee ton De buit is vermoedelijk anderhalf a twee toa Nederlands geld. Het zat in één van de koffers, waaruit het Ontwikkelingshulp (3) De heer J. Bihar betoogde dat voor juiste ontwikkelingshulp geen motief nodig is. Hij beroept zich op de Bijbel, maar vergeet dat diezelfde Bijbel ons leert dat wij van nature (d.w.z. als God ons niet verandert) geneigd zijn God èn onze naaste te haten. Nu is een motief een beweegreden. Ik dacht, dat liefde tot Christus liefde tot de medemens insluit en dat deze liefde geen beweegreden van onszelf is, maar een gave van God. Dat Christus hulp aan medemensen als de enige grond voor vrijspraak of veroor deling van de mens aanvoert is ook in lijnrechte tegenspraak met honderden plaatsen in de Bijbel, waar ongeloof als grond voor de veroordeling wordt genoemd. Wie niet gelooft is in feite al veroordeeld. De heer Bihar voert bovendien een verkorte herhalingstekst uit Mattheus 25 aan: „In zoverre gij dit aan één van deze minste niet hebt gedaan, hebt gij het ook Mij niet gedaan", maar in de eerste tekst (vs 40) wordt gesproken van „één van Mijn minste broe ders" en dat is een groot verschil. Ieder mens mag Hem zijn Broeder noemen, maar dat kan alleen in de j weg van het geloof. Is dat er niet dan l blijft het lippentaal en, erger nog, dan j komen de bijoogmerken in het spel, ■kdie niets met echte naastenliefde te ■maken hebben. |l Ik meen dat de ons door Christus llgeboden naastenliefde de beste grondslag voor ontwikkelingshulp is. Dan wil ik, die het materieel zo heb, anderen daarin laten delen, maar Iegelijk wil ik voorkomen, dat die an dere onbekend blijft met de weg tot eeuwig behoud. Want Christus heeft ook gezegd: „Wat baat het de mens zo |hij de gehele wereld gewon en schade Leed aan zijn ziel?" Koudekerke (Z) geldtransport voor één van de afdelin gen van oe werf Verschure in de Zamenhofstraat bestond. Het geld werd vervoerd in een ro de personenauto, die in de Zamen hofstraat werd klem gereden door een andere auto. Uit de wagen spron gen drie "ewapende Italianen of Ma rokkanen. Hoewel één van de verzor gers van het geldtransport verzet pleegde en er werd geschoten raakte niemand gewond. Vakantiegeld Het verdwenen geld was bestemd voor vakantieuitbetalingen aan het personeel. De snelle actie van de overvallers werd gevolgd door een supersnelle actie van een in de nabij heid verkerende politieauto. De wa gen slaagde er lange tijd in de daders te achtervolgen. Bij het Amstelsta- tion raakte men het spoor bijster. Later is gebleken dat de overval is gepleegd met twee auto's. Een Ci- troën en een Alfa Romeo. De Franse auto zorgde voor het klemrijden, ter wijl de Italiaanse wagen de daders naar een onbekend oord kon vervoe ren. Dit wettigt de veronderstelling dat er van vier daders gesproken kan worden. UTRECHT „Het is onbillijk en onbevredigend dat werkne mers bij overschrijding van de huidige loongrens een verkapte, maar zeer forse loonsverlaging moeten incasseren." Dat is ronduit de mening van de heer H. van der Hoeven, directeur van het ^aagse ziekenfonds „De Vol harding". In het orgaan van de cen trale bond van onderling beheerde ziekenfondsen (CBOZ) „Het Zieken fonds", heeft hij becijferd waarop de „straf" neerkomt als iemand boven dé loongrens van 13.800 komt. „Hij moet dan een boete van ƒ785 per jaar betalen. Ik pleit daarom voor een drastische verhoging van de loongrens. De ontwikkeling van lonen en prijzen vindt ik ongewenst. Ik wil een aanpassing op basis van het in dexcijfer van de kosten van me dische verzorging." De heer Van der Hoeven vindt het onbegrijpel jk dat in onze sociale wet geving, die het predikaat „sociale" toch in net algemeen wel met ere draagt, een dergelijke onbillijke re geling kon insluipen. D.de Groot Israël (18) Ds. J. W. v. d. Hoeven uit Israël heeft er onlangs de nadruk op gelegd dat Jeruzalem thans een sleutel voor I een derde wereldoorlog is. Joden en Arabieren willen vrede, maar geen J van beiden wil Jeruzalem afstaan. Toch zijn er rijke beloften JL Israël, gevolgd door een gezegende tijd voor de gehele wereld (Romeinen I 11). maar daaraan gaat vooraf een tijd -4 van bloed en tranen. Dat staat nu I eerder voor de deur dan wereldvrede. J Geen wonder, de hele wereld, wij allen vragen er om. Delh G. J. de Haan T raag aan Luns Bewindsman bereid lot gratieverzoek? o DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer voor de PSP, de heer A. G. van der Spek, heeft de minister van buitenlandse zaken gewezen op de berichten over de ontvluchting van de ter dood veroordeelde Griekse verzetsstrijder Alexandras Panagoe- Iis. Hij maakt ook melding van de her nieuwde arrestatie en de daarna ontstane grote ongerustheid betref fende zijn lot en met name zijn mo- voor i gelijke terdoodbrenging. Het Kamerlid vraagt minister mr. J. M. A. H. Luns schriftelijk of hij nu wél bereid is stappen te onderne men bij de Griekse autoriteiten ten gunste van gratieverlening. Eind vo rig jaar vond de bewindsman geen aanleiding tot dergelijke stappen aanwezig. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De burgemeester van Amstelveen, de heer D. Rijnders, maakt een goede kans lid van de Eerste Kamer te worden. Hij staat tweede op de lijst Friesland - Noord- Holland. Omdat de CHU bij de laatste verkiezingen voor Provinciale Staten in deze provincies drie zetels won, krijgt de partij er waarschijn lijk een tweede zetel in de Senaat bij. Op de kandidatenlijst voor de zui delijke provincies staat jhr. De Geer van Oudegein op de eerste plaats. Hij zal worden herkozen. De Zeeuwse ge deputeerde A. J. Kaland maakt wei nig kans gekozen te worden. De noordelijke lijst wordt aangevoerd door mr. K. de Vries te Leeuwarden. STUTTGART Daimler-Benz, de fabrikanten van Mercedes, zal binnenkort een prototype van een sportwagen met een 260 pk wankel motor beproeven. Deze wagen kan een topsnelheid bereiken van 250 km per uur. Voorts is meegedeeld dat de produktie zal worden opge voerd van 21.500 tot 24.000 auto's per maand. gebruik kunnen maken, kunnen deze uitzending volgen. Practisch zonder pauze zal in een dertig uur durende uitzending de landing van een mens op de maan worden getoond. Dat is de periode tussen het moment waarop de „maanspin" van de stuurcabine loskoppelt en het ogenblik waarop de Lem na het opstijgen van de maan weer aan de stuurcabine wordt vast- gekoppeld. Oefenprogramma Tussen nu en het moment van de lancering zullen echter nog belang rijke zaken geregeld moeten worden. Mocht daartoe aanleiding zijn dan zal niet geaarzeld worden het pro gramma uit te stellen. De nu vastgestelde lanceerdatum werd gekozen op grond van het ver- I loop van het oefenprogramma van de j ruimtevaarders Neil Armstrong, Ed- j win Aldrin en Michael Collins. De directeur van Ihet Apollo-pro- gramma, generaal Samuel C. Phillips noemde ten minste vijf moeilijkhe den op, die na de vlucht van de Apollo-10 nauwkeurig zijn nagegaan. Dit onderzoek diende voor een vlotte gang van zaken bij dc lancering en het verloop van de vlucht van de Apollo-11. NIAGARA FALLS De van 54 meter omlaag donderende watermas sa van de Amerikaanse Niagara-wa- tervallen zijn verkleind tot een klei ne straal. Het water dat duizenden jaren over de rand bruiste, wordt tegengehouden door een tijdelijke dam van 180 meter lengte. De waterval zal ongeveer een half jaar „droog" blijven om geologen in staat te stellen de rotswanden te bestuderen en maatregelen te treffen tegen de erosie. Geleerden vrezen dat de waterval len één van de grootste toeristische attracties te zijner tijd zullen ver dwijnen. Overigens zijn de be roemdste en de grootste aan Cana dese kant te vinden. Deze stromen normaal door. De Niagarawaterval voor een erosieonderhoudsbeurt voor een deel drooggelegd zonder* de immense massa een niet zo majestueuze aanblik Witgelakte eethoek tafel 80,50 stoel 46,- armfauteuil Nederlands grootste Woninginrichting ROTTERDAM - "Oude" Binnenweg 26. tel: 010-14.16.00 (30 VRIJ TOEGANG,elke werkdag van 9-6 uur.'s Maan dags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. Mr. Biesheuvel verzekert: ZAANDAG „Het is een waanbeeld en onzin om te den ken dat er in Nederland alleen goed geregeerd kan worden als er socialisten in de regering zit ten." De fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheu vel, wond er gisteravond in een openbare vergadering van de ARP in Zaandam geen doekjes om. Als hij 'n aanmerking nam wat er momenteel in de P.v.d.A. gebeurt, is mr. Biesheuvel er evenmin van over tuigd dat de socialisten voor de kabi netsperiode 1971 - 1975 de beste part ner voor de ARP zullen zijn. Het kabnet wordt door de fractie leider .kritisch gezind" gevolgd. Pre mier P. J S. de Jong en zijn staf vindt hij een goed sociaal beleid voe ren. Mr. Biesheuvel zou het voor de politieke ontwikkeling van Nederland van belang achten wanneer de KVP. CHU en ARP zoveel mogelijk kun nen samenwerken en voor de verkie zingen in 1971 tot een tiental punten komen, die als uitgangspunt voor een kabinet kunnen dienen. OOSTERHOUT Gistermiddag om half twee werd de heer A. de Hoogh (78) uit Oosterhout ter hoogte van de kruising Platteweg-Pro- vincialeweg door een auto geschept. Hij overleed later in het ziekenhuis. Vermoedelijk heeft de heer De Hoogh met zijn fiets een verkeerde manoeuvre gemaakt. Alle partijen: PARIJS Alle partijen bij de Pa- rijse vredesonderhandelingen waren het er gisteren over eens dat het gesprek over de crisis in Vietnam moet doorgaan Dit ondanks de vor ming van een voorlopige revolutio naire regering door het Zuidvietna- mese nationale bevrijdingsfront en de verwerping als „vulgaire grap" door het NLF en Noord-Vietnam van president Nixons besluit 25.000 Ame rikanen uit Vietnam terug te roepen. De delegatie van het NLF presen teerde zich gisteren als vertegen woordigers van de „voorlopige revo lutionaire regering". De voorzitster, mevrouw Binh. zei dat de regering in Saigon nu geïsoleerd is, maar haar tegenstander Pham Dang Lam stelde dat zijn delegatie slechts één tegen partij kent, die van Noord-Vietnam waarvan de delegatie-Binh deel uit maakt. Een Amerikaan sprak over „dezelfde wijn in een nieuwe fles". Een vrij groot aantal landen heeft intussen -1e „nieuwe regering" er kend, waaronder Oost-Duitsland, Sy rië, Cuba, Roemenië, Polen en Zuid-Slavië. W. M. VERBAAN NAAR JAVA BAARN De heer W. M. Verbaan (32) bereidt zich voor op uitzending door de gereformeerde zending naar Poerwokerto (Midden-Java). Hij zal zich daar bezig gaan houden met ka dervorming in de sector jeugdwerk. De heer Verbaan is kandidaat in de theologie. Ruim drie jaar was hij pastoraal werker bij het jeugd- en volwassenenwerk van drs. F. E. Hoekstra in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „De belangstelling van de televisie is zo groot dat het hele programma van het songfestival zes dagen lang elke avond in kleur door de N.O.S. wordt uitgezonden. De zes directe uitzendingen betreffen de wedstrijd, de andere zes uitzen- dinge van de grote attracties 4 juli Gilbert Becaud, 5 juli Dusty Springfield, 6 juli Melanie, 7 juli Sandy Shaw, 8 juli The Maynard Ferguson Big-Band (USA) en 9 juli Rhoda Scott Trio (USA) zullen worden „ingeblikt" en binnen drie maanden op de beeldbuis verschijnen." Dit zei een bruin verbrande Lou van Rees, organisator van het songfestival Singing Europe '69 gistermiddag tijdens ?en drukbezochte pers conferentie in het Kurhaus. Zoals be kend zal het festival zich van 4 tot en met cpucunJlldrTM 9 juli in de grote zaal OUnCÏCNINULPI van het Kurhaus af gaan spelen. Het programma is ook aan Eurovisie aan geboden. Tot op heden zijn positieve reacties binnengekomen van j West-Duitsland. Engeland en België, i Ook van Intervisie bestaat grote be langstelling. De laatste vier dagen van het festi val zullen door de NOS en of de om roepverenigingen worden uitgezon den. Ook de Duitse radio zal aan dacht wijden aan het festival. De Belgische minister van Neder landse Zaken in Mechelen is van plan een prijs beschikbaar te stellen. Vandaag komt een speciale jury bij een die uit honderd ingezonden tunes het winnende wijsje zal kiezen waar- j mee het festival elke avond zal be ginnen. „Middenklasse Desgevraagd merkte de voorzitter van de stichting Klinkende Muziek die het initiatief nam mr. J. W. Schuit uit Wassenaar op dat veel be langstelling verwacht wordt van de zijde van de jeugd en uit de wat hij locco" al 71 In HP noemde „middenklasse" al zijn de prijzen van de plaatsen vastgesteld op vijftien gulden per persoon. Tijdens de persconferentie wilde de leider van de Nederlandse ploeg Her man Stok zich niet uitlaten over zijn artiesten. DOOR Caransa heeft het Amstelhotel ge kocht. Hij zal in de stijl geen veran dering brengen. Wat dan weer een pak van het hart is. Niet dat ik ooit in dat Amstelhotel zo maar zou bin nenlopen en een kamer boeken. Zo min als ik dat in het Parijse George V zal doen. Maar het is een rustig idee, dat er nog van die plaatsen met monumentale deftigheid blij ven, waar de woeste wereld niet doordringt. Sinds de kunstenaarsbezetting van de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum kan men immers alles verwachten. Toch is het Amstelhotel geen on neembare vesting. Dat heb ik op wonderlijke wijze ervaren toen ko ningin Juliana en prins Bernhard er hun zilveren huwelijksfeest vierden. Eerst was er een thee, daarna een diner. Gasten waren onder anderen de keizer en keizerin van Iran, ko ning Haakon, koningin Elizabeth, de groothertogin van Luxemburg. De pers was uitgenodigd de diner tafels te komen bekijken op een be paald uur. Laat het half zeven ge weest zijn, dat weet ik niet meer precies. Om niet te laat te komen, vging ik vroeg. Om opstoppingen in het ver keer te ontlopen nam ik een taxi. Maar alles liep zo vlot, dat ik zeker een uur te vroeg voor de deftige stoep arriveerde, de taxi betaalde en, wat moest ik anders, naar bin nen wandelde. Geen mens die iets vroeg. De eerste die ik zag was de Ko ningin. die in de gang liep te babbe len. Alweer, wat moest ik anders doen dan eerbiedig licht nijgen en in de garderobe verdwijnen om mijn mantel op te hangen? Ile pilaren Daar stond ik. Wat nu? Ik dren telde de gang in. Bekenden genoeg. Maar van een klasse die men kent van de foto's in de krant en niet van „je en jij". Het rustige was, dat ik zelf tot de onbekenden behoor voor hen en men mij dus liet voor wat ik was. Een eenzame drentelaarster. die van pilaar tot pilaar zich enigszins aan het oog trachtte te onttrekken. Intussen éigen ogen wijd open houdend. Het mooiste kwam toen de gasten naar hun kamers gingen om zich in gala te steken voor het di ner. Koningin Elizabeth, die op de eerste verdieping haar appartemen ten had, ging met de lift, maar kei zerin Farah Diba en de Sjah liepen gearmd de staatsietrap op. Halverwege opeens een verschrikt gebaar van de keizerin, een korte zin tegen haar man en roetsj... daar vloog de Sjah de trap af, schoot een hoek om, verscheen een paar secon den later weer, vrolijk een tasje in zijn hand zwaaiend... met twee tre den tegelijk sprong hij de trap weer op. Juist op dat ogenblik voelde ik de hand op mijn schouder en hoorde: „Wat doe jij hier?" Een recher cheur—gelukkig een bevriende. Ik legde hem de situatie uit, van het niet te laat willen zijn en dus te vroeg komen. Hij geloofde het wel, maar zat er toch mee in. „Over vijf minuten mag je eigenlijk pas binnen, maar als ik je er nu uitstuur worden de colle ga's van je, die al een kwartier bui ten staan, razend...blijf maar en verstop je..." Zo kwam ik weer achter een pi laar, tot ik me in het professionele gezelschap kon mengen. En daar gaat het om. Die pilaren die vind je alleen in instellingen met glorie uit het verleden. Die mo gen nooit veranderen! MOSKOU Het ziet er niet naar uit dat op dc communistische topcon ferentie in Moskou een resolutie in behandeling komt over de veroorde ling van China. De Russen zouden bang zijn dat een dergelijke stap te veel olie werpt op het al te fel naar hun zin brandende vuur over kwesties als Tsjechoslowakije het internatio nalisme »n de onafhankelijkheid van de partijen. Geen enkele delegatie heeft om een veroordeling van China verzocht. Maar wel deelde de secretaris-gene raal van de Canadese commu nistische partij Kashtan. gisteren mee dat v.-le nfgevaardigden „op de een of andere manier de door de Chi nezen uitgelokte incidenten aan de grens met de Sowjetunie wilden ver- i oordelen". EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft vannacht de 19-jarige jongeman L.V. aangehouden. Hij heeft zijn poging tot aanranding van een 56-jarige vrouw bekend. De jongeman zat samen met de vrouw in de stadsbus naar de wijk i Woensel. Hij was met haar meegelo- i pen tot haar woning en daarna alleen verder gegaan. Toen de vrouw even later de vuil- i nisbak buiten zette, werd zij vastge- i grepen door de jongeman. Ze krabde hem in het gezicht en begon te gillen. Het kostte de politie geen moeite de getekende jongeman, die op de vlucht was geslagen, op te sporen. j TJET BLIJFT raden, wat dc onmid- deliyke aanleiding is tot het be zoek van de Russische minister Gro- miko aan president Nasser. Er kan verband bestaan met het uitblijven van resultaat bij het overleg tussen wat men noemt de Grote Vier. De mogelijkheid dat wèl iets is be reikt, is overigens niet uitgesloten. Gromiko zou dan In Cairo zijn om be grip te vragen. Een derde verklaring zou zijn, dat de Russen op het punt staan, niet onbe langrijke concessies te doen om de impasse te doorbreken. Het bezoek kan ook losstaan van de besprekingen van de Vier. De toe genomen spanning in het Nabije Oos ten zou dan aanleiding zijn. Nog zeer onlangs heeft de Prawda kritiek laten horen op de Arabische leiders, die een grootscheepse aanval op Israël eisen. In hetzelfde artikel van het Russische partijblad werd de sobere en realisti sche aanpak van president Nasser ge prezen. Treffend is ook, dat op de topcon ferentie tc Moskou de Arabische com munistische leiders het bestaan van dc staat Israël niet hebben aange vochten. Zij keerden zich slechts tegen de „im perialistische en kapitalistische krach ten", die er aan het bewind zijn. Het onverwachte bezoek van Gromiko kan ook iets te maken hebben met de groeiende invloed van rood China in het Nabije Oosten. Dit geldt met name de Palestijnse commando's, wier door Peking ge steunde activiteiten al geruime tijd uit de hand dreipen te lopen. Blyft over: verscherping van het conflict om Israël onder druk te zet ten. Zo'n stap zou echter een ave rechtse uitwerking hebben. Gromiko lijkt dan ook tc zijn ge komen om nieuwe moeilijkheden te voorkomen en niet om ze te veroor zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7