Hard tegen hard in A'dam Commentaar Onrust in hoofdstad na massale betoging Wél veiliger, maar Het Kwartet (RITA) HET-röwiy Minder zon impidou nog ruim voor 'r. T. de Booij niet op lijst iOnrust De CPN Onrustig Amsterdam MET RUSSISCHE MINISTER ,Ns.order v00r Gesprek in Kairo 120 autobussen over VS-plan? Kleuter (2) verongelukt CCO wil spoedig maatregel tegen verkoopmethoden kersenbonbons JAMIN DIT AANBOD GELDT TOT 31 JULI - .fart/ 50. - in-.vlucht van 1 uur: Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 13 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Krecleur: F. Diemer (oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPRIINt] 'oor vele mensen is huiche- m een tweede natuur, voor ymmigen een eerste. DE BOISSON Het was geen vlieg in de soep, één van Ellens valse wimpers." DE BILT Een gebied van ige luchtdruk, dat zich uit lekt van Engeland over de lordzee naar Polen, neemt »eds verder in betekenis af. de zuidkant bevindt zich ven het Alpengebied en ankrijk een lagedrukgebied, t daar lokale regen- en on- ersbuien veroorzaakt. Aan de dere kant trekt een depressie, nu ten noorden van Schot- id is aangekomen, naar het ordoosten weg. Het front van deze depressie nu boven Engeland aan komen en dringt langzaam rder naar het vasteland op. tt zal morgen ook Nederland ireiken en daarbij wolkenvel- n, maar waarschijnlijk geen erslag, veroorzaken, terwijl (orts ook enige afkoeling moet irden verwacht. De wind blijft ak. boruitzichten voor zondag: tal uren zon 6 of meer. temp. omstreekè normaal, x. temp. van 4 graden normaal tot ongeveer •/maal. Strandweer len zwak oceaanfront kan rgen met een verspreide bui kunst bereiken. Matige ld tussen zuid en zuidwest. In middag zeewind. Temperatuur tot 19 graden, zeewater 15 gra- (ooruitzichten: Achter het ntje komt weer een hogedruk- lied van de oceaan naar onze geving, zodat de verdere voor lichten op zonnig strandweer jven wijzen. laromete-rstand: heden 10 uur cm (1008 millibar), dalend. Zon en maan juni: 4.19 - 21.01: 3.12 - 21.27. 15 Opiniepeilingen RIJS Volgens een opinie-pei- van het Franse miniisterie van olandsc zaken zou Pompidou bij csidentsverkiezingen van zondag procent van de uitgebrachte nen krijgen en Pohcr 39.64. 36,27 ot zou niet stemmen. het referendum en de eerste bleken de voorspellingen van linisterie vrij nauwkeurig. Figaro publiceerde vanmorgen itslag van een opinieonderzoek )ij Pompidou 56 procent van het 1 uitgebrachte stemmen zou en en Poher 44. Twintig procent ch van stemming onthouden, gens een onderzoek van het ft- ële blad Le Nouveau zou Pom- 58,5 procent krijgen en Poher 18 procent zou niet stemmen, er hield gisteren een toespraak t Palais des Sports in Parijs, idou sprak voor radio en tele- HAAG „Waarom is dr. T. ooij, wetenschappelijk hoofd haar bij de universiteit in ïrdam. niet vervolgd", vraagt Tweede-Kamerlid mejuffrouw i. Goudsmit (D'66) aan de mi- 1 van justitie. staat volgens haar immers vast ij behoorde tot de groep van ers van het Maagdenhuis. Te- r. De Booij werd na de beëindi- van de bezetting procesverbaal laakt en bekende hij vrijwel lurend bij de bezetting aanwe- ■weest te zijn. de wetenschappelijk mede- ir niet wordt vervolgd, zou dat «ns klassejustitie in de hand h werken", waarschuwt het wlijke Tweede-Kamerlid. bezetting van de aula Na proces tegen zestig bezetters van het Maagdenhuis: -fe Grootscheepse knokpartijen met duizenden demonstranten AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vannacht rond twee uur met harde hand een einde gemaakt aan de steeds weer oplaaiende rellen in de buurt van het Maagendhuis. Hoe wel het na deze charges in de gehele hoofdstad nog onrustig bleef, was er toch geen sprake meer van grootscheepse knokpar tijen tussen politie en betogers. Bij deze laatste charge van de politie, werd aan rellenmakers en publiek weinig keus gelaten. Weg wezen was het motto en wie niet horen wilde, moest maar voelen. Het was duidelijk dat wat op dat tijdstip het de politie nog lastig maakte, niets meer had te maken met de de monstratie van het begin van de avond. Met geweld werden deze late herrieschoppers door de hoofdstad gejaagd, waarbij me nige harde klap is gevallen. Om half drie vanmorgen meldde de politie twaalf arrestanten, die zich aan openlijke geweldpleging zouden hebben schuldig gemaakt. Acht agen ten moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. De GGD had op dat tijdstip vijf burgerslachtoffers naar ziekenhuizen vervoerd. Demonstratie De ongeregeldheden van gister avond en vannacht, waardoor de om geving van het Maagdenhuis in een chaos werd veranderd en er grote vernielingen werden aangericht, volg de na een optoch van zo'n twee- tot drieduizend demonstranten voor stop zetting van het proces tegen de Maagdenhuisbezetters. Na zijn veroordeling tot een gevan genisstraf van zes weken begaf Ton Regtien zich gistermiddag direct naar de Oudemanhqispoort, waar hij een propaganda-actie organiseerde voor de optocht die gisteravond om acht uur begon. Dit had tot gevolg dat er een grote opkomst was. De tempera tuur zorgde er bovendien voor dat de gemoederen letterlijk en figuurlijk verhit waren. Rustig De eigenlijke demonstratie had een betrekkelijk rustig verloop tot het moment, dat de deelnemers bij de Oudemanhuispoort ontdekten dat het universiteitscomplex was gesloten. Het was de bedoeling dat in de colle gezalen discussies zouden worden ge houden. Maar de hoofdgroep liep on middellijk door naar het Spui, waar het al spoedig tot vrij ernstige beto gingen kwam. Op tal van plaatsen werden door de rel zoekende jongelui barricades opgeworpen. De chargerende politie mannen en ruiters kregen stenen naar het hoofd. Een waterkanon bij het Lieverdje op het Spui werd ge ruime tijd met stenen en andere voorwerpen onder vuur genomen. Ettelijke malen spoot het waterka non de Spuistraat schoon, maar met of zonder nat pak keerden de jonge ren telkens terug. De barricades van planken, stenen, fietsen en vuil nisbakken bleken geen hindernis voor het zware voertuig, dat er dwars door heen reed. Bij een van deze manoeuvres kwam een steen te recht in een van de wielen van het voertuig, waardoor het enige tijd niet voor- of achteruit kon. Ernstiger De ongeregeldheden namen met de minuut ernstiger vormen aan. Her haaldelijk moest de politie de wa penstok hanteren en van hun kant zouden de demonstranten tenminste een keer van explosieven gebruik hebben gemaakt. Ook op het Koningsplein werden charges uitgevoerd. Hier hadden jon gelui een barricade opgeworpen van bloemenkisten, die op de bloemen markt aan het Singel in ruime mate voorradig zijn. Het paardevolk van de politie had hier echter weinig moeite mee. De ruiters sprongen over de barricade en veegden ook daar de rellenmakers weg. Op de bloemenmarkt zelf had zich eveneens een grote groep jongelui verzameld, bewapend met bloempot ten en zakken aarde. Hiermee gingen ze de politie te lijf. Voor de r.k. kerk De Krijtberg werd een grote bouwkeet gesloopt en raakte een tiental politie-ruiters in dusdanige moeilijkheden dat zij door collega's ontzet moesten worden. In de stegen rondom de Spuistraat zette de politie honden in. Het was duide lijk dat Hermandad grote moeite had zich te handhaven. Vooral toen de jongelui stokken te pakken hadden gekregen en hiermee de agenten pro beerden „af te drogen". Van dak af Bij het ontruimen van hel Singel voor De Krijtberg k-reeg een agent die jongens van hel dak van de schouwburg probeerde te verwijderen een zo harde klap dat hij van het dak sloeg en op straat terecht kwam. Tegen half elf had de politie de om geving van het Maagdenhuis tot de j Heilige Weg, het Singel tot aan de Munt en een deel van de Leidsestraat schoongeveegd. De ongeregeldheden 1 concentreerden zich daarna in hoofd zaak in de Spuistraat, waar honder den jongeren bleven terugkomen, tot uiteindelijk met een grootscheepse charge een eind aan hun activiteiten werd gemaakt. Om half een begon de politie op grote schaal de diverse onderdelen te laten inrukken. Een kwartier later j kreeg ook het verkeersdetachement, dat ingezet was om het verkeer op I afstand van de onrusthaard te hou- J den, toestemming om naar het hoofd- bureau terug te keren. LIET WAS niet moeilijk te voor spellen dat het gisteren weer on rustig zou worden in Amsterdam. Het massale proces tegen de bezet ters van het Maagdenhuis wekte ge voelens van solidariteit, die het begint een vertrouwd straatbeeld te worden uitliepen op een tocht door de binnenstad, met handgeklap en leuzen. Mensen met enig besef van ver antwoordelijkheid hadden het daar bij gelaten. Protesteren, ook tegen een rechterlijk vonnis, behoort tot de vrijheden van het veel gesmade westen, en de politie legde gister middag die vrijheid niets in de weg. Er is trouwens de mogelijkheid van hoger beroep. Pas 's avonds liep het uit de hand. Het is moeilijk precies na te gaan, wie er dan met stenen gooien, an dermans eigendommen vernielen en politiemannen molesteren: de demon stranten zelf of de herrieschoppers, die op warme zomeravonden als deze duidelijk present zijn, maar met het protest niets te maken hebben. Wat niet wegneemt dat de demon stranten, louter door hun massale aanwezigheid op straat op zo'n avond, mede schuldig staan aan wat er, mis schien wel tegen hun wil, gebeurde. Na een periode van betrekkelijke rwi if> Ttet gister avond in de hoofdstad weer tot jernstigê ordever storingen gekomen. Politie en demonstranten raakten slaagswaarbij het er veelal niet al te zachtzinnig aan toeging. Op de foto: een b^gld^v^'pAmsterdam bij avond op het Spui, rondom hét beeld 'van het Lieverdje. A WOERDEN De Nederlandse WASHINGTON Bespreekt de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, in de Egyptische hoofdstad een uit zes AMSTERDAM Het centrale stafbestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft in een comuniqué zijn ernstige verontrusting uitgespro ken over de onevenredig zware straf fen die tot nu toe werden opgelegd in het Maagdenhuis-proces. Men vreest dat het klimaat binnen de Universi teit zal verslechteren. Het bestuur vertegenwoordigt de 1500 wetenschappelijk medewerkers, met uitzondering van hoogleraren en lectoren. TILBURG Bij een botsing tus sen een personenauto en een vracht auto is gistermiddag op de Zwart- venseweg in Tiiburg de tweejarige Frank Verschuuren dodelijk veronge lukt. Zijn moeder (24). die de auto bestuurde, en een negen maanden oud zusje werden met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Aangenomen wordt dat de oorzaak van het ongeval gezocht moet wor den in het feit dat mevrouw Verschuuren schrok van de haar op een smalle weg tegemoetkomende vrachtauto. Zij reed de berm in en botste daarna frontaal tegen de vrachtauto. DEN HAAG Het Consumenten J Contact Orgaan heeft gisteren in een brief aan minister De Block aangedrongen op spoed met het ne men van maatregelen tegen unfaire en agressieve verkoopmethoden ten aanzien waarvan de Sociaal-econo mische raad al een jaar geleden ad viseerde. Volgens het CCO neemt het aantal klachten over dergelijke verkoop methoden de laatste tijd weer aan zienlijk toe. Het orgaan noemt met name de verkoop aan de deur, het aanbieden van zgn. gratis uitstapjes en het aangaan van schriftelijke cursussen zonder redelijke opzeg termijn. BEERTA De negentienjarige scholiet J. D. Schwertman is gister middag tijdens het zwemmen ver dronken. De jongen was met een tweetal vrienden gaan zwemmen in een zandkuil. Toen hij enkele meters van de kant af was, stak hij plotse ling zijn armen omhoog en zonk naar de diepte. Polioverschijnselen in Rijssen ontdekt RIJSSEN Twee twaalfjarige kinderen uit het Overijsselse Rijssen zijn met poliovcrschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Hoewel de di agnose nog niet met zekerheid kan worden gesteld, zijn in afwachting van het laboratoriumonderzoek wel enkele hygiënische maatregelen ge troffen. De huisartsen in Rijssen hebben ih samenwerking met de inspecteur van de volksgezondheid de bevolking aangeraden zich te laten inenten. Vo rig jaar werden in ons land zeven gevallen van polio ontdekt. Dit jaar één in Rotterdam. morgen 110 gram van 1X9 «oor 139 niet te geloven voor die prijst punten bestaand Amerikaans plan voor een regeling van de crisis in het Nabije Oosten? Gromyko heeft al twee gesprek ken met Egyptische leiders ge voerd. 1 Goed ingeliahtekringen in Washington menen dat het plan be trekking neeft op de terugtrekking van Israël van het schiereiland Sinaï De nieuwe grenzen van Israël zouden door de v et rokken partijen moeten worden vastgesteld. Moskou zou de zes punten niet hebben aanvaard, maar ook niet hebben afgewezen. Radio-Kaïro liet een geheel ander 1 geluid horen. Zij noemde de berich- i ten volgens welke de Grote Vier op het punt .staan van een akkoord dat „ten koste van de Arabische landen gunstig voor Israël uitvalt, tenden tieus ?n vals". Eerst moeten de Israëlische froepen vertrekken alvo rens over een politieke regeling wordt gesproken Na het tweede onderhoud van Gro myko en zijn Egyptische collega Ri- ad zei een woordvoerder in Kairo gisteravond dat Egypte geen enkele regeling voor de crisis zou aanvaar den die niet voorziet in uitvoering van de ''eiligheidsraadresolutie van 22 november 1967. Daarbij riient in de eerste plaats te worden uitgegaan van volledige te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit gebieden die in de juni-oor- log zijn bezet. Vandaag spraken de beide ministers opnieuw met elkaar. WOERDEN De Nederlandse Spoorwegen heeft by de NV Carros- seriefabriek Den Oudste en Zonen te Woerden een order geplaatst van 120 autobussen. Met deze order'is onge veer zes miljoen gulden gemoeid. JJET is opvallend hoezeer de actie van „de" Amsterdamse studen ten (te gemakkelijk vervallen wjj in een ongeoorloofde generalisering!) ditmaal gesteund wordt door de com munistische partjj. Dat is vroeger wel anders geweest. Nog niet zo lang geleden moest men constateren dat de communisten voor dit soort opstandigheid geen interesse hadden. Maar nu komt het Kamerlid Marcus Bakker zelf naar de hoofd stad om de „makkers" de steun van de „kameraden" toe te zeggen. „Democratisering" is een eerste eis van deze protesterende studenten. zy schynon er nauweiyks oog voor te hebben dat de democratie by de com munisten niet bepaald in veilige han den is. Toen een student deze weck op een proteslhijeenkomst daarop wilde wij zen, werd hem hardhandig het spreken belet, en zelfs keerde de woede der aanwezige communisten zich tegen de televisiemensen, die dat alles registreerden. Een incident? Maar dan toch een dat te denken geeft. LONDEN Abcbe Bikila, twee voudig olympisch marathonkam pioen, is donderdag aan zijn ziekbed te Londen bezocht door keizer Haile Selassie van Ethiopië. O kjefgQi- W^JUch^an'T'5 m'n "totaal «for 3 P«S.M5^ A Ynven havens en Evjrop00^) r 27,50 10,aalvoo.3per,.:f «.50 nt pers-1 15° totaal voor (boven havens .„Europoort) w vlucht van /2 uur B Y1 n.l!,Lbied of woonplaats O >ovenDel.c.9^<it',WOO:P'a0" Om moeilijkheden met de indeling le voorkomen it hel nodig dol u zich mei z'n drieën voor een vluchl opgeeft. Hel is ook veel gezelliger: U koml altijd bij elkoor te zitten. |r Noteert u voor een rondvlucht, type: l.i |R.I i I (aankruisen wat u wenst) I"' I "I I V» I I 11naam:bij voorkeur op: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: naam: DEN HAAG Op alle bussen en trams van het openbaar ver voer in heel het land kan men binnenkort een nieuwe affiche aantreffen: een pijl en de woorden „met openbaar vervoer veiliger uit". Daarmee willen de betrokken ondernemingen duidelijk maken, dat openbaar vervoer veiliger is dan particulier vervoer, hetgeen statistisch bewezen is. Maar of het zal helpen? Er komen dagelijks méér personenauto's op de weg ■m veiliger uit telefoon: Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein bus Vermeld duidelijk de datum in een der onderstoande vakjes voormiddag namiddog 's avonds U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOE EN WAT DezeKWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zoterdogen) worden georganiseerd vanuit luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervoring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichting*- over lijndiensten of over leren vliegen zi|n ter plaatse te krijgen. Aan het eind von de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhondigd Uiterlijk twee dogen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkoar! thu.s

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1