VU-studenten vragen om een nieuwe universiteit FORMAAT krant van AMADEUS VOORSTEL ACTIECOMITÉ GERBRANDY TEGEN TOENEMENDE MASSALITEIT In het noorden des lands staat niet in de krant komt niet op de t.v. Groei van VU: van 5 naar 9000 Rechtstreekse reportage van eerste mensen op cle maan Esterisch programma door John Knittel M- CAROLINA YES 15 VRIJDAG 13 JUNI 1969 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Op de komende VU-dag in Assen (volgende week donderdag) zullen studenten een ongebruikelijke stap doen, uniek in de historie van de Vrije Universiteit. Zij zullen als leden van de Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag via een motie het voorstel ter tafel brengen, directeuren en curatoren op te dragen de mogelijkheden voor een nieuwe univiersiteit in het noorden des lands te onderzoeken. Het initiatief is afkomstig van het „studenten-actiecomité Ger- brandy", dat werd opgericht na dat prof. mr. S. Gerbrandy, de populaire en bekwame hoog- leraar 'aan de juridische facul- j teit, eind mei officieel had mee- gedeeld zijn functie te zullen neerleggen. Een belangrijke overweging tot dit besluit was voor hem de toenemende massaliteit, waardoor hij meent zijn onderwijsopdracht niet meer naar behoren te kunnen vervullen. Het studentencomité, waarvoor de heer H. A. van Ramshorst, een ou derejaars jurist, als zegsman op treedt, herinnert aan een uitlating j van prof. Gerbrandy van ongeveer een jaar geleden, toen hij aan de orde stelde of geen tweede Vrije uni versiteit diende te worden opgericht. Tegen deze achtergrond moet het huidige initiatief van het „studenten comité Gerbrandy" worden gezien, met voortvarendheid te streven naar uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs in VU, dan wel in alge mener verband in het noorden des lands. Hii&zii in unisex-kledine De Vietcone vecht met marihuana De omvang van het probleem der toenemende massaliteit aan een universiteit als de VU blijkt uit de volgende cijfers. Startte deze universiteit in 1880 met vijf studenten, in 1956 studeerden er ruim 3100 jongelui, in 1964 al meer dan 4500, in 1966 bijna 5000 en nu, in 1969, is men de 7000 gepasseerd. Verwachting voor 1972: ongeveer 9000. Sinds de oprichting tot op he den werden 17.600 studenten in geschreven. Mao Tse Toeng, de rode mandarijn Bestemming van trein moeilijk te achterhalen DEN HAAG Het dienstbetoon van de Nederlandse Spoorwegen wordt allerwegen anagevochten. Het Tweede Kamerlid drs. G. M. Neder- horst (soc.) bijvoorbeeld, acht het noodzakelijk dat binnenkomende treinen op de stations van duidelijke borden voorzien worden, waaruit blijkt waar de trein naar toe gaat. Nu de NS is overgegaan het dienst betoon aan het reizende publiek te verminderen door de aanduiding van de treinbestemming op de perrons te beperken tot een aanduiding van de richting waarin de binnenkomende trein vertrekt, vindt hij dit des te noodzakelijker. In een reeks van schriftelijke vra gen aan de staatssecretaris 'van ver keer en waterstaat merkt drs. Neder- horst op dat de reizigers het gevoel krijgen dat van bovenaf maatregelen worden getroffen, zonder er zich van te vergewissen wat de gevolgen kun nen zijn. Kleiner Als onontkoombare eis dringt zich namelijk op, dat universitair in klei nere eenheden zal moeten worden gewerkt. Dit zal naar de stellige overtuiging van het comité betere studieresultaten opleveren en ook kunnen bijdragen tot oplossing van de problematiek die met de deels verouderde structuur der universiteit samenhangt. Voorts zou aldus de inspraak en de medezeg- genschapsgedachte beter kunnen worden verwerkelijkt. Het voorstel op de VU-dag zal in houden directeuren en curatoren een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid tot het werken in zulke kleinere eenheden. In het bijzonder zal daarbij een eventuele geografi sche splitsing der universiteit aan de orde dienen te worden gesteld. Noorden In het noorden van het land is men al enige jaren doende met een mogelijke uitbreiding van het we tenschappelijke onderwijs, aldaar, dus naast Groningen en Twente. Dit acht het „studentencomité Gerbran dy" een gelukkige zaak waarbij de VU dient aan te haken. Het betrek kelijk hoge aantal studenten aan de VU iJat uit het noorden komt moge mede een indicatie zijn juist aan deze plaatsbepaling te denken. Er wordt op gewezen, dat de VU binnen afzienbare tijd binnen en kele jaren „vol" zal zitten. Verde re uitbreidingsmogelijkheden in Amsterdam en Amstelveen ontbre ken. Het studentencomité doet in ver band met het belang van deze zaak een beroep op de VU-leden in het noorden om zoveel mogelijk de ko mende VU-dag van donderdag te bezoeken. Het vestigt er tenslotte de aandacht op dat er meer hoogleraren dan prof. Gerbrandy zijn die onvrede, met de huidige massaliteit hebben FRANEKERADEEL De twaalf jarige Louise Lenstra uit Midlum is gistermiddag om vijf uur bij het oversteken van de rijweg door een auto gegrepen en zwaar gewond ge raakt. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. I HILVERSUM NOS-tclevisie en -radio treffen gezamenlijk voorberei dingen voor rechtstreekse reportages van het historisch gebeuren van de volgende maand: de landing van de eerste mensen op de maan. Volgens de voorlopige gegevens gebeurt deze landing zondagavond 20 juli als de Amerikaanse ruimtevaarders Neil A. Armstrong en Edwin E. Aldrin in het maanlandingsvaartuig LM op de maanbodem moeten neerkomen. Evenals in de rest van de wereld zullen in Nederland televisie en radio de Amerikaanse uitzendingen van dit tot dusver belangrijkste evenement in de geschiedenis van de ruimte vaart rechtstreeks overnemen. In een der Hilversumse kleurenstu- dio's wordt met ingang van maandag 14 juli een televisie- en radiocentrum ingericht, van waaruit de maanreis dagelijks wordt gevolgd. Het ligt in de bedoeling van de NOS-televisie om alle programma's in kleur uit te zenden, zowel de inlei dende programma's als de reportages van de maanreis en de landing op de maan. Elke avond wordt na afloop van het televisieprogramma op Nederland j 1 een ongeveer vijftien minuten du- rende samenvatting van de hoogte- punten van de dag uitgezonden. De i juiste tijdstippen van de televisie- en radio-uitzendingen zullen worden be- j kend gemaakt zodra de NASA deze heeft vastgesteld. Van de televisie-uitzendingen kun nen nu al worden genoemd: op dinsdag 15 juli een Apollo-documen- taire als inleiding op de reis naar de maan, inhoudende een kort overzicht van het Apollo-project in het alge meen en van de clucht van de Apol- lo-ll aan de vooravond van zijn historische reis in het bijzonder; op woensdagmiddag 16 juli de start van de Apollo-11, voorafgegaan door een inleidend programma op zondagavond 10 juli de landing op de maand; in de vroege ochtend van maandag 21 juli de wandeling op de maan; op donderdag 24 juli de terugkeer op aarde. Zaterdagavond zal voor de VPRO over Nederland I in het programma Transit Ester Ojarim excelleren. In een soort one-woman-show zal ze ongetwijfeld bewijzen, dat ze ook partnerloos haar reputatie hoog kan houden en misschien dat ze tot meer uitzonderlijke hoogten kan stijgen. Dat kan men zelf zien en beoordelen in de door Rob Touber geregisseerde uitzending. 7.07 8.45 9.25 9.45 10.35 9.30 8.32 9.22 9.50 VANAVOND TE ZIEN NEDERLAND 1 NCRV uur Fan fan met veel pop. uur Vakantie in Zwitserland. Muzikaal satirisch, uur Farce majeur van Alexander Pola. uur Amsterdamse politieverhalen, uur Psalm 42 en 43 in woord en toon. NEDERLAND 2 TROS uur Het spook van mevrouw Muir. uur Danger man. Wilt u een glaasje wijn. uur Visie op vuil. uur Show rond Jack Benny. VANAVOND TE' HOREN 9.00 i 10.00 10.45 I 7.35 I 8.00 1 9.00 i 10.55 HILVERSUM 1 NCRV EN TROS Wijd als de wereld. Zending en oecumene. Zeven getuigen. Hoorspel van Peter Karvas. Sentimental journey. Voetsporen in de sneeuw (deel 2). HILVERSUM 2 VPRO EN VARA Kunst nader beschouwd in Criterium. De inktvis (hoorspel). Toscanini dirigeert. Muziek voor de vrijdagavond. (Een wereld in wording) i 206 „Melchior", zei ze, Jk ben hier gekomen om te werken, vind je het goed?" „Of ik het goed vind? Ik ben dolblij, dat je me helpen wilt. Ga maar mee, er is genoeg te doen." Hij liep opgewonden rond en wees naar rijen mappen, waarbij hij haar haastig alles uitlegde. „Haast je toch niet zo", glimlachte ze, „ik moet me eerst systematisch inwerken." Melchior was zeer gehecht aan Amadeus. Niet alleen was hij een vurig AtLantropeaan, maar in hem brandde ook het vuur van een sociale hervormer. Hij was jong en oner varen en dit was een hinderpaal voor hem als hij een besluit moest nemen. In het bureau heerste een grote wanorde. Pauline ontdekte, eveneens spoedig, dat hij Amadeus bij alle mogelijke kleinigheden om raad vroeg. Zij bracht hierin onmiddellijk verandering. „Het heeft geen zin hem nodeloos te belasten", gaf zij Melchior te kennen. „Voortaan zullen we die onbelangrijke punten zelf behandelen. Amadeus heeft wel wat anders te doen, dan aan iedereen te schrijven. Daar zijn wij voor. Maar dat is niet het enige, we hebben geld nodig. Amadeus moet de laatste jaren honderdduizenden franks hebben uit gegeven voor de tentoonstelling, salarissen, drukwerken enz. Hij verkiestd ie last alleen te dragen. Hij doet alsof hij zijn fortuin alleen maar in bewaring heeft. Maar wij moeten ook helpen. Allemaal!" „Ik heb zelf geen centime. Ik bezit niets dan mijn salaris: Misschien zou ik met minder kunnen uitkomen..." „Doe niet dwaas. Je moet toch eten? Nee, ik zal een circulaire aan alle leden sturen en hun om een kleine bijdra ge vragen. We moeten en klein fonds bij elkaar brengen. Dat zal ons werk vergemakkelijken. Ik zal zelf beginnen om zoveel te geven als ik missen kan. Wij moeten ons ten slotte op de toekomst voorbereiden. Ik heb grote plannen. Atlan- tropa zal niet in de Rossmer-vallei verborgen blijven. Het volgend seizoen zullen er maar weinig mensen zijn. De werken zijn klaar. We moeten iets anders verzinnen." Met het onfeilbare moederlijke instinct, dat vele vrouwen een uitstekend organisatietalent verleent, begon Pauline aan haar werk. „Als Amadeus zoveel energie verbruikt heeft, zal hij een nieuwe voorraad in mij ontdekken", dacht zij. „Het is mij niet te doen om zijn dankbaarheid. Ik wil werken, steeds werken van de ochtend tot de avond. En ik wil sterk worden, want mijn gezondheid zal zijn kracht zijn." In minder dan twee weken was de organisatie voltooid. „Alles is nu in orde',' zei ze tegen Melchior, „en we kunnen alle moeilijkheden het hoofd bieden. Als de chef het wachtwoord geeft, pakken we in en verhuizen even gemak kelijk als de zigeuners." Intussen begonnen de bijdragen binnen te vloeien; kleine bedragen van vroegere werklieden, maar uit een goed hart gegeven. Er kwamen ontelbare brieven van onbekenden, leraren, dominees, ingenieurs, studenten en zelfs van school kinderen. Het zaad, dat Amadeus uitgestrooid had, begon te ontkiemen. Het gelukte Pauline een fonds bijeen te brengen. Zij zou het grootste gedeelte van haar vermogen hebben gegeven als zij erover had kunnen beschikken. Doch zij kon er alleen bij dr. Weckli op aandringen, de zaak zo spoedig mogelijk met Gusti af te handelen. „Bied hem de helft van mijn geld aan',' zei ze, „als ik maar vrij ben. En vraag Gusti of hij mij de juwelen wil sturen, die ik hem in bewaring heb gegeven." De juwelen die in haar bezit waren zond zij naar Zürich, om de waarde ervan te laten taxeren. Enige dagen latei- werd haar een bod van drieduizend frank gedaan. Zij ver kocht ze. Eugenie die zij ook geschreven had. zond haar een cheque van vijftienduizend frank. ..Ik heb steeds het gevoel, dat je me nodig zou hebben", schreef ze. „Ik weet niet waarom. Ik heb, zoals je weet, jarenlang gespaard. Ik zend je een gedeelte daarvan. Op het ogenblik kan ik *niet meer vrijmaken. Ik doe thuis mijn uiterste best voor je, maar de ouwelui nemen het erg zwaar op. Papa wil niet toegeven. Hij zegt, dat je naar Gusti terug moet gaan en dat hij je anders zal onterven. Alles is erg moeilijk en ingewikkeld. Ik moet ook voor mijn eigen zaak vechten, maar ik ga met Franz trouwen en zij weten heel goed, dat mijn plannen niet zullen veranderen. Als Frnaz vrijheeft, komen wij je opzoeken. Maar ik zou Amadeus ook graag willen ontmoeten. Zij moeten zich maar verzoenen en Franz zal het geld, dat hij Amadeus schuldig is, terugbeta len. Al die ruzies zijn zo kinderachtig. Ik wens je van harte succes met je werk." (Wordt vervolgd id> TELEVISIE VANAVOND DRAADOMROEP VANAVOND GRAMMFOONPLATEN- PROGRAMMA RADIO MORGEN Nederland X. N.O.S. 18.50 In kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.19.00 Jour- STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.07 Fan Fan. jeugd programma. STER: 19.56 Re clame. NOS: 20.00 journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Actualiteitenrubriek. 20.45 In kleur: VakanUe in Zwitser land. muzikaal satirisch pro gramma. 21.25 Farce Majeure. 21.45 Judasgeld. TV-spel. 22.35 Psalter: voordracht en muziek. N.O.S.: 22.45-22.50 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: En France avec Nicolas (29). Nederland II. N.O.S.: 18.50 In kleur; Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. 19.03 Scala: informatief programma. TROS: 19.30 In. kleur: Het spook en Mevr. Muir, TV-feuilleton. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. rROS: 20.20 Programma-over zicht. 20.22 Anjeraktle. 20.32 Danger Man, TV-feuilleton. 21.22 Visie op vuil, documen taire. 21.50 In kleür: Jack Ben- nyshow. N.O.S.: 22.45-22.50 Journaal. BELGIë- Kanalen Nederlands: 2 en 10. J.55 Zandmannetje. 19.00 Dag n dag uit met de helikopter. 9.30 Overzicht van de voor- tv-programma's tot en met volgende vrijdag. 19.45 Zoeklicht. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 De vrouw als model, komische speelfilm. ^.20 Nieuws. 22.25-23.15 Negers n de buurt. Documentaire ilm over de huisvestingsmoei- „JJC ui in 4 bedrijven. Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.41 Actualiteiten. 19.00 We reldpanorama. 19 10 Country and western rubriek. 19.40 Wijd als de wereld: internatio nale oriëntatie in kerk. zen ding en oekumene. 19.50 Licht platenprogramma. 21.00 zeven getuigen, hoorspel. TROS: 22.00 Muzikale herinneringen aan vroeger jaren. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Voetsporen in de sneeuw, hoorspel. 23.15 Lichte grammo- foonmuziek. 23.45 Actualitei ten. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Opspraak: gesproken kolom. 18.20 Uitzen ding van de Vrije Gedachte. 18.30 Hee. voor onvolwassenen. 19.10 Jazz-rondo. 19.30 Nieuws. 19.35 Kunst nader beschouwd. 20.00 De inktvis, hoorspel. 20.45 Raden-universiteit, wat Is dat?: gesprek. VARA: 21.00 Klassieke opera- en orkestmu ziek (gr.) 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Licht platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7-15 Lichte muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8-11 Stereo: Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Toe ristische tips. 8.45 Semi-klas- sieke grammofoonmuzlek. 9.00 Theologische etherleergang. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. (9.40 - 9.50 voor de huisvrouw). 10.15 Stereo: Radio Kamerorkest en solist. 11.00 Nieuws. 11.02 Wij zijn de vaders, lezing. 11.15 Solarium: hoogtezonprogramma voor het gezin. Plm. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 Stereo: Lichte orkestmuziek. 12.14 Marktbe richten. 12.16 Overheidsvoor lichting. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. KRO: 12.+1 Actualitei ten. 12.50 Zonder grenzen: over missie en zending. N.O.S.: Grammofoonplaten- programma voor de militairen. KRO: 14.00 P.M., een weekblad met veel plaatjes. (16.00 - 16.02 Nieuws). N.O.S.: 16.30 Inzet!, programma over amateu ristische muziekbeoefening. HIRO17.00 HIRO-Magazine. 17.15 Gasten van de week. KRO: 17.30 Muziek voor t(w)ieners. (Om 17.55 Reporta ge motorrace te Oss). 18.19 Uitzending van de PPR. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek 7.23 Weekeind: voor de jeugd. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. Aansluitend: Van de voorpagi na. 8.15 Z.O. 135. gevarieerd programma. 10.30 Stereo: Tan go rumba orkest met zangso listen. 11.00 Nieuws. 11.02 Ste reo: Harmonie-orkest. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: Ina en Ton - samen en alleen, gevarieerd programma. 12.15 Stereo: Jazzmuziek (gr.). 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varia. 13.13 Actualiteiten. 13.20 Ste reo: Lichte grammofoonmu- ziek. 14.00 Uitlaat: voor de twintigers. 14.35 Radio Jazz Magazine. N.O.S.: 15.00 Frans - Duits - Engels: luisterpro gramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Blinden en slechtzienden. VA RA: 16.15 Blues Power. 16.35 Artistieke Staalkaart. 17.10 Klassiek verzoekplatenpro- gramma. 17.30 Marinierskapel van de Koninklijke Marine met solist. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Gevarieerd pro gramma (10.00 en 11.00 Nieuws.) N.O.S.: 12.00 Nieuws. 12.03 Informatie over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Lioht platenpro gramma met verzoeknummers. (14.00 en 15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03 Licht gevarieerd muziekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02 - 18.00 Sportshow met lichte grammofoonplaten. TELEVISIE MORGEN Nederland I. N.O.S.: Teleac: 10.30 Filmkunde in het voort gezet onderwijs 'les 8). 11.00 - 11.30 En France avec Nicolas (les 29 - herh.). 16.00 Journaal. VARA: 16.02 Dagje ouder. 17.08 - 17.35 Voor de jeugd (gedeel telijk in kleur) appie Loep en de Molboor Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1241. Urenlang worstelde smidje Verholen tegen de sneeuwstorm in, nu eens naar rechts gaande, dan weer links afslaand. „Ik ik had al lang thuis moe ten zijn", klappertandde hij. „Dat hou ik zonder overjas nooit vol. Dat gaat helemaal fout, makkers..." In de luwte van een zware eik bleef hij even staan, om zich heenspeu- rend naar mogelijk beken de aanknopingspunten. „Niks te zien alles is anders", mompelde hij even later. „Ik ben goed ver dwaald, en zo verloren als een naald in een hooiberg. Jonge, jonge, hoe kom ik hier óóit nog levend uit..." Doch toen scheen plotseling de. redding nabij, want ginds in de verte..., héél eventjes maar flikkerde daar niet even een lichtje? Ja daar blonk dat lichtje wéér, om nu te blijven branden. Het was een tweetal vensters, waarachter de een of andere persoon lichten ontstoken had. „Gered!", zuchtte de smid opgelucht. „Er op af, jongens. Waarschijnlijk een daglonershut. of de woning van een boswachter; Daar kunnen ze me c'e weg naar Rijkhuyzen wijzen." Met nieuwe moed 2ette hij er de pas in en ÏSSa™!6! uU± m .e b,u.urt van die twee vensters kwam, hoe duidelijker het werd, dat het om heel iets anders ging dan om een eenvoudige woning Lang zaam maar zeker doemden de contouren van een grote ridderhofstede uit de sneeuwjacht op. „Een kastéél!" zei de smid verbijsterd. „Ik heb nooit "e- F„eUn„?e "ïïr!,v'LÏt RUkhu^r B°s nog een kasteel Hinden was. En toen liep hij de slotbrug over, op weg naar de poort... J. Vlak achter Jonas kwam een dikke slang gekropen. 4 zwaaide vervaarlijk met zijn kop en de spitse gesple- tong kwam griezelig snel uit de brede bek. Lappie's Bchten vlogen door zijn hoofd. „Wat kan ik doen?" Als las zich beweegt, zal de slang beslist toebijten". Jonas J echter zo in spanning over de jachtpartij dat hij fastil bleef staan. Hij luisterde, zoals alle anderen, naar [geluid voor hen uit het bos. Heel langzaam, tergend izaam, kroop het gevaarlijke reptiel onder het gebla derte vandaan. Hij was enorm dik: wel tien centimeter.... In de verte klonk het schreeuwen van de jagers en daar bovenuit het brullen van het dier. Weetal, Jonas en de inboorlingen stonden ademloos te wachten, onbewust van het dreigende gevaar, dat hen van achteren beloerde. Plotseling verscheen de kop van een sabel-tand-tijger tus sen de struiken. Hij stond een ogenblik stil, toen bukte hij zich en loerde gejaagd door zijn smalle groene spleet ogen -O-*-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15