De verveelde leeuwen Kritiek op trage verbetering EZH GROTERE OPENHEID VAN GS GEVRAAGD Elk gezin kan kind in Korea helpen PARIA'S IN EIGEN LAND Vragen over dood na amandeloperatie Motie Provinciale Staten Raima's filmheld buitenhaven VRIJDAG 13 JUNI 196» Een „uurtje leeuw-kijken" in Hilvarenbeek. Op safari (gister- iddag hadden we de temperatuur wel mee) om na te gaan hoe lensen en leeuwen na een jaar leeuwenpark op elkaar reageren. Het park van mr. Chipperfield en de Beekse Bergen te Hilva renbeek, dat juni 1968 werd geopend, is 40 hectaren groot. Er ipen 43 leeuwen rond, op een gebied dat is verdeeld in drie sec ies, om de dieren in natuurlijke groepen te laten leven en vecht- lartijen te voorkomen. Een kronkelige weg slingert zich tussen de hossen door naar de ngang. In de hermen dreigend aandoende waarschuwingen: „De taampjes van uw auto in het park niet openen", „Lees de aan- ijzingen op uw toegangskaart", „Gebruik uw claxon bij utopech." Huib Goudriaan Na een kaartje te hebben ge- LT icht, de ruim vier meter hoge dtenste afrastering. Hekken 1^ orden geopend door een man Het safarihoed. Enkele honder- tn meters rijden en de eerste euwen zijn er. Het is voedertijd elk dier knabbelt aan z'n irtie 4% kg vlees. Geen inte- sse voor mensen. die gereed zijn met het liggen loom in de schaduw van Een enkel dier kijkt, meters afstand van de au- s met lege ogen aan. schiet een van de gele land- met erop geschilderd „Patrol (patrouillewagen) achter strui- randaan om de dieren op te ja- Als bussen bezoekers passeren, de koningen der dieren ge- zich bij de weg te laten bussen stoppen en de inzit- staan op om zich te vergapen. Vrije» met bus afgelopen jaar zijn vijf jonge geboren. De acht maanden ou welpen spelen als katten met el- Een rij bussen stopt, en een leeuw mengt zich tussen het Hij geeft een achterwiel een vrijt met het blik, en gaat met genoegen in de schaduw de bus staan. Er wordt haastig De bestuurder van de dit groepje geposteerde Patrol kijkt slaperig toe. verderop staren leeuwen naar alsof ze nummerborden tel- Een van de dieren kijkt ons aan, dan de blik (vol verveling?) Alle dagen poseren valt ook niet de safari vertellen bezoekers het leuk te hebben gevonden. „Ze wel wat tam hè, maar het was wel grappig. Maar ja, het is en ze hadden pas te eten ge- Dick Howered (Brit, in van de Chipperfield organisa- die zeven leeuwenparken exploi- en in Hilvarenbeek ook de tech- kant verzorgt) vertelt me dat jaar 105.000 auto's op kwamen. „In de zomer komen 60 autobussen per dag". Veiligheid eerst kantoor spreekt de heer af en toe per radio met de van de patrouillewagens in park. Mocht er iets gebeuren, dat Eruit gestapt „Lekker in de schaduw van het blik gevaar op zou kunnen leveren voor de bezoekers, dan beslist de leiding. Er kunnen landrovers van de reser ve-patrouille worden ingezet. In geval van nood mogen de bestuurders van de patrouillewagens vragen of ze hun vuurwapens kun nen gebruiken. Wanneer deze toestemming wordt gegeven? „Als een dier een hek beklimt en al voor meer dan de helft is gevorderd, en als een dier een mens aanvalt Maar het is juist onze taak deze situaties te voorkomen." De heer Howered vertelt dat in Chipperfields parken nog nooit onge lukken zijn gebeurd. „Veiligheid in de eerste plaats is voor ons essentieel. Je kunt een leeuw nooit vertrouwen", wen". Toch zijn er mensen, die raampjes opendraaien en uit auto of bus stap pen. In maart gebeurde het dat kin deren naast hun bus stonden, omdat er geen leeuwen in de buurt wa ren Automobilisten, die zich niet aan de veiligheidsvoorschriften houden krijgen eerst een laatste waarschu wing van een patrouillewagen en worden dan uit het park verwijderd. Foto's: Herbert Behrens „Het is ook opmerkelijk", zegt di recteur Howered, „hoe vaak het ge beurt dat automobilisten zonder ben zine komen te zitten in het park". In zo'n geval moet worden geclaxon neerd tot een patrouillewagen te hulp komt. Elke landrover is tegenwoordig van reserveblikken met benzine voorzien. Hij geeft toe dat terwille van het publiek, dat waar voor zijn geld moet hebben, de dieren door de landrovers naar de weg worden gejaagd. Maar volgens de heer Howered, zien de leeuwen in de landrovers een natuur lijke sterkere: „Ze vervullen voor hen de rol van neushoorns zoals in Afrika." Welvaartsstaat De leeuwen verblijven 's nachts in stallen. „Dat is ze geleerd, want de dieren zijn typische gewoonte schepsels". Ook het onderdak zoeken tegen de avond is een soort beveili ging tegen het sterkere dier: de land rover. Is het niet een beetje zielig leeu wen uit het wild te halen en ze ten toon te stellen. De heer Howered: „Ik ga al 30 jaar met dieren om en ben er absoluut zeker van dat ze hier gelukkig leven. Ze krijgen beter voedsel en regelmatiger dan in de wildernis. In de natuur hebben ze een overlevingskans van 15 jaar en hier een van 25 jaar". Of het toch geen vorm van degene ratie is, een welvaartsstaat voor de leeuwen, die tot verveling leidt? „In derdaad, een welvaartsstaat, maar dan zonder belasting", zegt de heer Howered lachend. Hij vertelt dat er nog een ideële achtergrond is voor het exploiteren van leeuwenparken. ..In de toekomst zou het best eens kunnen zijn, dat er alleen nog maar leeuwen in parken leven." Een wandeling tussen de autobussen Intussen worden leeuwen ge vangen voor de parken. Voor het „leeuw-kijken". Maar de leeuwen kijken er niet meer van op. De heer Howered: „In het begin vallen ze auto's aan, maar we hebben ze erop getraind, en nu doet het ze niets meer. Auto's die afwijken, bijvoorbeeld met een aanhangwagen of een kinder wagen op het dak, zullen ze wel aanvallen." Gewenning maakt ook leeuwen poeslief. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Mejuffrouw Barendregt (soc.) heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk geïnformeerd naar dé gang van za ken bij en na de amandeloperatie met dodelijke afloop van Robert van den Berg in het gemeentelijk zieken huis van Schiedam. „Geeft deze gang van zaken aanlei ding tot gerechtvaardigde kritiek en is de bewindsman bereid naar aanlei ding hiervan maatregelen te treffen, opdat in het vervolg de behandeling van patiënten in dit ziekenhuis meer doeltreffend kan zijn", aldus mejuf frouw Barendregt. DJAKARTA Mevrouw Hartini, de echtgenote van Soekarno, zal zich niet bij haar man mogen voegen. Het Indonesische leger heeft haar ver zoek afgewezen. De oudt-president heeft zoals bekend huisarrest. Gezegd werd dat inwilliging van het verzoek van Soekarno's tweede vrouw moei lijkheden had kunnen veroorzaken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ook vanuit de gele deren van de Provinciale Staten is ernstige kritiek geuit op de huidige structuur (en de trage verbetering) van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Dit in navolging van de Haagse gemeenteraad. Nam de Haagse raad een motie aan, waarin werd gesproken over een ondemocratische opzet en een betere integratie die er moet komen (waar bij men tegen een voorstel tot een verbetering stemde, omdat dit niet verstrekkend genoeg was) de Provin- Persoonlijke aard" eerbiedigen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel Gede puteerde als Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben de landelijke trend gevolgd bij de advisering van de minister over een vraag of de verantwoor dingsplicht van G.S. bij het nemen van beslissingen ln de administratieve rechtspraak groter moet worden of niet. GS blijven op het standpunt staan, dat er bij de meeste beroepen met een typisch persoonlijke en vertrou welijke .ard en bij beslissingen over het toezicht op de gemeenten toch de mogelijkheid moet blijven bestaan om geen antwoord te geven op vra gen van leden van PS. Deze moge lijkheid staat omschreven in artikel 113, lid vier van de Provinciewet. Een motie Van Vuure (lib.) werd door de Staten aangenomen, waarin wel een grotere openheid wordt ge vraagd en waarbij dus ook het ge noemde lid vier moet sneuvelen. De Staten tekenen in de motie aan, dat men er vertrouwen in heeft, dat de persoonlijke aard van bepaalde beslissingen geëerbiedigd zal worden. Zoals bekend hield de liberaal Wie gel in de Tweede Kamer een inter pellatie, waarin hij vroeg om een grotere openheid bij de colleges van GS. De minister heeft daarop aan alle provinciale besturen gevraagd hoe zij over deze suggestie dachten. Ondanks de verklaring van gede- - Landrovers jagen de dieren naar de weg ter wille van het publiek. puteerde N. van der Brugge (a.r). dat het college „beslist niet achter de gordijnen wil wecken" stond toch de meerderheid van de Staten achter de motie die door de eerste spreker, mr. A. van Vuure, werd ingediend. De heer Van Vuure betoogde, dat een beleid zonder volledige verantwoor ding niet meer past in ons staatsbestel „Ik begrijp niet waarom GS zo aar zelen". Mr. Piket Mr. F. II. Piket (c.h.) begreep dat wel. „Ik wil zeer sterk de eerbiedi ging van de privacy van particulieren en van gemeentebesturen bepleiten bij het nemen van administra- tief-rechtelijke beslissingen, zei hij. Mr. Piket werd hierin aangevallen door de socialist mr. H. B. En gelsman. Deze appelleerde aan de po litieke ontwikkelingen van de laatste jaren. „Er zijn genoeg artikelen die GS de mogelijkheid geven om het persoon lijke en algemene belang niet te ciale Staten hebben een motie aange nomen, waarin de totstandkoming wordt bepleit van integratie van de bestaande ptoduktiebedrijven „in zo groot mogelijk verband". De Haagse raad noemde hierbij een „provinciaal bedrijf". In de EZH werken zes gemeenten samen, waaronder Rotterdam, Den Haag en Leiden. De provincie is ook in deze samenwerking betrokken. De raad van beheer van de EZH heeft nu enkele verbeteringen voorgesteld, waaronder het totstand brengen van een eigen bouwbureau voor het bou wen van energiestations in de samen werkende gemeenten. Dit gaf de leden van de P.S. aanlei ding tot het geven van ernstige kri tiek op de samenstelling en de op bouw van de EZH. Zo noemde drs T. Spaan (a.r.) het voorstel „teleurstel- lend en onbevredigend". Ook de KVP'er drs. C. A. Verkade had de nodige kritiek. Gedeputeerde Van der Brugge zei, dat de EZH op weg is naar de grootst mogelijke samenwerking. Er zijn ze ker bepaalde voordelen te noemen van deze samenwerking. Hij gaf ech ter toe, dat er nog niet veel is afge legd van de lange weg naar de grootst mogelijke integratie. Bij de stemming over het voorstel stemden de PSP-ers Brandsen en Van Steenis en de SGP-fractie tegen. schaden, waag de moedige sprong nu maar", ried h'j de Staten aan. „We betrachten heus al de nodige zorgvuldigheid verklaarde gedepu teerde Van der Brugge in zijn ant woord. Hij noemde het aantal beslis singen dat per jaar genomen wordt: 30.000. „En de leden van PS kunnen echt niet allemaal inzicht hebben in alle argumenten voor en tegen". Bij le stemming over de motie vertrokken de leden van het college van GS uit de zaal om haar niet polilick te beïnvloeden. Alle fracties behalve ARP, CHU en SGP stemden voor de motie, waardoor deze met 42 tegen 13 stemmen werd aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) HEERENVEEN Help een kind in Korea, vraagt de stichting van die naam aan alle gezinnen in Nederland. Als u 60 gulden per maand over maakt redt u een Koreaans kleintje, dat anders zeker ten onder zou gaan. Aan deze hulp ligt de adoptiege dachte ten grondslag. Een adopte rend gezin kan namelijk met de moeder of pleegmoeder van het kind contact per brief opnemen. Het geld wordt uitsluitend gebruikt voor dat ene Koreaantje. Ook via de Korea Social Service kan over de situatie van dat kind gecor respondeerd worden. Het geldt hier een zeer persoon lijke manier van hulp, die niet op een grote groep maar op dat ene kind, "lat als het ware deel van dat Nederlandse gezin wordt, gericht is. Zoals men weet verkeren duizen den Koreaanse halfbloedkinderen als uitgestotenen in hun land. Hun vaders zijn vaak in Korea gelegerd geweest zijnde Amerikaanse mili tairen, die met een vrouw daar sa menleefden, in sommige gevallen zelfs na een schijnhuwelijk te heb ben gesloten. Deze vrouw werd bij vertrek naar huis in de steek gela ten. De kleinen leven vaak met hun moeder in z.g. prostitutiedorpen, Sdie zeer primitief zijn. Ook leven deze kinderen wel geheel op zich zelf. Veertig procent sterft voor de eerste verjaardag. D,e stichting Help een kind in Korea heeft in samenwerking met de Korea Social Service in Seoel deze gedachte van het pleegou derschap ontwikkeld. Ook groepjes gezinnen kunnen zich voor een kind garant stellen. Nadere inlichtingen worden door de stichting gaarne verstrekt. Het adres is Alma Tademaweg 40 te Heerenveen. telefoon 05130 - 4590. Ook eenmalige giften (gironummer 314657 van Raiffeisenbank. Heerenveen, name van de stichting emaweg 40 te 05130 - 4590. zijn mogelijk van de Coöp. erenveen, ten I H.K.K.). Een Japans tijdschrift signaleert een romance tussen ex-president Soe karno's derd evrouw Ratna Saro Dewi en de Japanse film- en televisie acteur Masahiko Tsugawa (links). Ratna, die Japanse van geboorte is, verblijft na de coup in september 1966 in haar land van herkomst. Zij zal. alweer volgens het tijdschrift, in de herfst van dit jaar met Tsugawa in het huwelijk treden. AMSTERDAM Er wordt in Amsterdam een studie gemaakt van de mogelijkheden om in IJmuiden een buitenhaven te bouwen, die zeer grote schepen met bulklading zal kunnen ontvangen. In de jaren na de oorlog werd ook over een dergelijke haven gesproken, maar dan werden tankers bedoeld. Burgemeester dr. I. Samkalden gaf gistermiddag in de gemeenteraad de ze nadere uiteenzetting over het Amsterdamse havenbeleid. De voor zitter van de raad wilde over de acquisitie voor de cruisevaart alleen maar zeggen dat deze succes had ge boekt. Hij zei de concurrentie voor te willen zijn. Dr. Samkalden voorspelde dat in de loop van 1970 enkele nieuwe pas sagiersterminals in Amsterdam het afvaartenpakket zullen komen ver groten. De stimulansen die Rotter dam en het zuidelijk Deltagebied van de zijde van de regering hebben on dervonden wettigen het vertrouwen, dat ook het Noordzeekanaalgebied gestimuleerd zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13