Mensen op boulevard Ambassadeur lavona lavona Lid van SJ krenkt afneembaar? Koninklijk Huis Winstkansen voor Tigran Petrosjan Kiesrecht Huib Goudriaan Israël spreken verhinderd HAARVERZORGING tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers Opstand bemoeilijkt stemming West-Irian 9 DINSDAG 10 JUNI 1969 Maandagmiddag. De Scheveningse boulevard. Ze zijn er. de eerste mooie dagen van het seizoen. Zon. Op de achtergrond de zee. die lijkt te praten. Mensen. Luchtig geklede mondaine en „gewoon" geklede op de boulevard, bijna helemaal blote op het strand. Mensen. Peinzende mensen, dromerige, luidruchtige, opgewekte en sombere mensen. Gezichten. Jonge en oude, gladde en gerimpelde, mooie en le lijke, spitse en ronde, harde en zachte gezichten. Maar allemaal verschillende gezichten. Een onnoembaar klein deeltje van de aardbewoners flaneert, loopt aan ons voorbij. In Frankfort De ober zet koffie neer. Wat betekenen die mensen voor hem? Zou h^zelf niet graag een ter rasje pikken of op het strand liggen? Een kort antwoord: „Het verdient hier goed, geld is geld, ieneer." Wie zjjn de mensen op de bou levard? Wie zyn er zo brutaal op een maandagmiddag het werk te laten, en anderen te laten zwoegen in kantoren en werk plaatsen? Ik spreek eeri mevrouw aan. Ze kijkt me niet begrijpend aan. Vertelt dan weinig tijd te hebben. Zwijgt wantrouwend en zegt: „Bent u Jeho va's Getuige? O, is het voor de krant? Nou. zet u mijn vraag dan maar in de krant." Ze loopt grinni kend door. Geen revolutie Twee ludiek geklede, langharige, jbaardige jongens. „Moeten jullie niet Werken?" vraag ik. „Eigenlijk wel, we zijn studenten in de bouwkunde Delft. In feite zQuden we revolutie Dame met poèdeltje: „Eerste keer naar Scheveningen dit j aar" Foto's: Leontien Hendriksen moeten maken, maar we lopen wat op de boulevard langs de consump tiewinkeltjes van de consumptie maatschappij. We gaan straks ook een consumptiebroodje-paling eten. Tja, dat is het systeem, en wij zijn nu eenmaal produkten van het sys teem." De jongens lachen. „We gaan wel meer van Delft naar Scheveningen, maar dit jaar is het de eerste keer. Och, we vinden het erg mooi half Nederland naar het strand te zien spurten, bij een eerste zon nestraaltje", klinkt het dan verge vensgezind ten opzichte van de wei nig revolutionair gezinde burgerman. Drie dames van omstreeks 65 jaar, misschien wat ouder. „We wandelen meneer, en dan gaan we thee drin ken. Je kunt hier overal gezellig zit ten, de pier is er weer zoals vroeger en de promenade is ideaal. We zijn gepensioneerd, en we kunnen dus een dagje uit als we willen, hè?" Tiaar één keer Een man met een woeste haardos en baard, een herdershond aan de lijn en een aktentas in de hand beent bijna onverschillig voorbij. „Hebt u tijd zomaar te wandelen, meneer?" „Ja, ik ben nogal makkelijk. Als het mooi weer is, neem ik het waar. Ik heb een tijdschriftenzaak in Den Haag, maar ik ben weggelopen. Ik geef niet zo om geld. We leven maar één keer, en we hoeven niets achter te laten. Zo bekijk ik het le ven, hoor! Maar misschien doe ik het niet zo goed. Weet u, ik ben een natuurman. Vanmorgen elf uur ben ik uit de stad weggegaan, dwars door Meyendel ge lopen en toen het strand op. Dat vind ik nou machtig. Die aktentas? Daar zit mondvoorraad en water in voor de hond. Kazan, rustig!" I oNatuurmari': ,,Je leeft maar een keer" Twee hippe jongedames. Kennelijk van het strand op weg naar huis. „Ik hen weggelopen van de akademïe. Nou ja, ik ben vanmorgen helemaal niet gegaan. Ik keek naar buiten en toen zei ik: naar het strand, hè! Maar ik heb alleen mijn grote teen In het water gehad. Het is echt nog te koud." De andere dame: „Ik heb nog va kantie, ik speel namelijk kinderto neel, dus vooral in de vakantietijd werk ik. Daarom: nu nog even profi teren. Nee, gekke dingen hebben we niet meegemaakt op het strand. Ja, we hadden de transistorradio aanstaan, en toen stuurde iemand een hond en zei: Ach, Fikkie wil je die mensen vragen of ze de radio wat zachter willen zetten." Nergens zo Een bruinverbrande man in een wit poloshirt; zijn echtgenote heeft een poedeltje aan de lijn. Hij: „Ik heb een autohandel, dus ik kan doen wat ik wil. We vonden dat het een mooie dag was vandaag, dus gingen we naar het strand." Mevrouw: „Ik heb een ijsje gege ten. Het was de eerste dag in Sche veningen, dit jaar. Maar het is nog wel wat fri9." Hij: „Ik reis door heel Europa voor mijn werk. Toch zie je nergens zo'n boulevard. Nee, zelfs Ni ce heeft dit soort promenade niet. Als het weer hier zo mooi was als daar, ging geen Hollander nog naar het buitenland. Mensen die over Scheveningen kla gen? Hollanders kankeren graag. Maar het weer blijft mooi. Noord oostenwind, en dan heb je mooi weer: 't Is het enige goede dat uit het Oostblok komt." Op uitgekeken Het Oostblok. Eindelijk de politiek ter sprake. Het is zover. O nee, een meisje zei me al eerder: „Zo op het strand denk je er niet aan hoe slecht anderen, bijvoorbeeld in Biafra, het hebben. Het is natuurlijk erg, maar je wordt er zo mee doodgegooid. Je raakt erop uitgekeken, hè." Mensen op de boulevard. Het is weer zomer. De zon schijnt. De branding bruist, zoals altijd. Geruchten over een hete oorlog tussen Israël en de Arabische landen, die ophanden zou zijn. In Praag, aan de Moldau, schijnt de zon ook; maar het lijkt alsof het nooit lente is geweest. Amerika trekt wat soldaten te rug uit Vietnam. Zomer. IJsjes en bier, cola en koffie, frites en augurken, groe ne haring en knakworstjes, strandagenten en bruinende mooie meisjes. De zee murmelt geruststellend. De zomer komt. Ook in 1969. J FRANKFORT In de Universiteit van Frankfort hebben studenten een toespraak van de Israëlische ambas sadeur in Bonn, Asjer Ben Nathan, verhinderd. De ambassadeur zou met Duitse. Palestijnse en Israëlische stu denten discussiëren over het conflict in het Midden-Oosten. Ben Nathan riep tenslotte uit: „het zou een historische gebeurtenis zijn als u deze discussie onmogelijk zou maken. Dat is in Duitsland namelijk voor het laatst 34 jaar geleden De linkse studentenleider Karl Diet rich Wolf verijdelde via een mega foon verder spreken van de ambassa deur. De studenten stampten, floten en riepen leuzen als „Ha, ha, ha. El Fa tah ist da". De bijeenkomst, georganiseerd door de vereniging van Joodse studenten in West-Duitsland, was bedoeld als opening van een Israël-week onder het motto Vrede in het Mid>- den-Oosten. In W ageningen Studenten houden naaktmanifestatie WAGENINGEN Enkele manne lijke en vrouwelijke studenten zijn gisteravond in de Landbouwhoge school tot een naaktmanifestatie over gegaan. Op hun lichaam hadden zij in felle kleuren leuzen geschilderd. Het was een vertoning voor eigen kring. Een 25-tal studenten verstoorden daartoe een faculteitenvergadering. Een gesprongen achterdeur verschaf te hen toegang. De studenten liepen luid joelend door naar de vergader zaal waar een zeventigtal hooglera ren en lectoren confereerde. Na het vertrek van de hoogleraren de rector - magnificus sloot onmid dellijk de vergadering nam het gezelschap bezit van de zaal. met het symbool van Klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. Drie maanden cel en kiesrecht en militaire dienst ontnomen I Den Uyl informeert Studenten: ..Revolutie in de steek gelaten'' Hippe meisjes: „Vakantie en iveggebleven van akademie" AMSTERDAM Drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest luidt de veroordeling van de al gemeen secretaris van het district Amsterdam van de Socialistische Jeugd Jan H. van der M. (20). Als bijkomende straf legde de politierech ter, mr. G. H. Nomes, hem op ontzet ting van het recht om te dienen bij de gewapende macht en het actief en passief kiesrecht, gedurende vijf jaar. De secretaris werd gistermiddag schuldig bevonden aan het feit de Koningin, prinses Beatrix en prinses Margriet opzettelijk te hebben bele digd. Bovendien maakte hij amok bij zijn arrestatie. Jan van der M. ont kende voor zijn scheldpartij gebruik te hebben gemaakt van een me gafoon op Koninginnedag bij de tijde lijke studio van de NRU op de Dam. Mr. J. E. Vriesema, officier van justitie, had vier maanden gevange nisstraf geëist, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Goudvis Rond de NRU-studio verdrongen' zich in de middag van 30 april on geveer 75 jongeren met rode vlaggen. Een SJ-deputatie trachtte presenta tor Willem Duijs van het rechtstreek se radioprogramma een papieren ro de goudvis te overhandigen. Omdat ze geen toegang tot de noodstudio kregen, liep de zaak uit de hand. Ruiten werden ingeslagen, zodat de SJ-secretaris de gelegenheid kreeg &Ün krenkende .opmerkingen te lance ren. Een agent getuigde daar voor de rechtbank van. Voorbijgangers had den de politie op de hoogte gebracht van zijn verwensingen. Van der M. zou daarop "rustig" met de agenten zijn meegelopen. Hij meende dat er van enig verzet geen sprake was. „Commercie'''' Raadsman mr. D. de Jong stelde dat de opmerkingen van zijn cliënt waren bedoeld tegen de "commercie" van het vorstenhuis. Hij vroeg dan ook vrijspraak en een lichte gevange nisstraf voor de wederspannigheid. De politierechter wees het verzoek af. De secretaris ging in hoger be roep. DEN HAAG De voorzitter van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, schriftelijke vra gen gesteld over het vonnis tegen de algemeen secretaris van de Socialistische Jeugd, Jan H. van der M., wegens opzettelijke bele diging van drie leden van het Koninklijk Huis. Het Kamerlid vraagt of de ontzet ting uit het kiesrecht de indruk wekt verricht te zijn tegen de politieke rechten van de verdachte. Hij laat de vraag in het midden of de opgelegde vrijheidsstraf van drie maanden in overeenstemming is met de zwaarte van het gepleegde strafbare feit. Drs. Den Uyl informeert naar de bereidheid van de minister de of ficier van justitie opdracht te geven tegen het vonnis van de politierech ter in beroep te gaan. MOSKOU De 20ste matchpartij tussen wereldkampioen Tigran Pe trosjan en uitdager Boris Spasski is, na 40 zetten, afgebroken in betere stand voor de titelhouder. Vandaag wordt de partij voortgezet. Spasski leidt met IOV28V2. Mor gen heeft Spasski wit in het 21ste duel. Voor de aanvang van de partij voorspelde grootmeester Geiler al. dat Petrosjan in geen geval met re mise genoegen zou nemen, daar dit zijns inziens het einde van de match zou betekenen. De wereldkampioen, die uiteraard de vijf vrije dagen analyserend heeft besteed, koos tegen het orthodox-da megambiet een systeem, dat nog niet ten volle is uitgewerkt. Hij kreeg aan vankelijk weliswaar ietwat meer ruimte, doch „spel" leek de stand niet te bieden. Na de 30ste zet veran derde het beeld evenwel merkbaar. De titelhouder kon al zijn stukken het bord is nog zeer' gevuld in actieve positie brengen. terwijl Spasski ietwat krampachtig zwakke pionnnen moest verdedigen. In hoe verre het onmiskenbare voordeel van Petrosjan toereikend kan zijn voor een serieuse winstpoging onttrekt zich voorlopig aan een oordeel. Dat Spasski het evenwel vandaag zwaar te verduren kan krijgen mag als vaststaand worden aangnomen. ANALYSE Wit: Petrosjan; zwart: Spasski. 1. c2-c4. e7-e6 2. d2-d4, d7-d5 3. Pgl-f3, Lf8-e7 4. Pbl-c3, Pg8-f6 Voor de 3de maal in deze tweekamp ortho- idox. Het is opmerkelijk, dat de uit dager experimenten als met Nimzo- Indisch, waar hij in de 10de par tij een gevoelige nederlaag mee leed, sedert enkele weken achterwege laat. Met de onderhavige opening even als met de Tarrasch deed hij rede lijk zaken. 5. Lcl-g5, 0—0 In de 6de partij speelde zwart hier 5. ...h6 6. Lh4, Waarna spoedig de Lasker-manoeu- vre ,.,Pe4 volgde. 6. e2-e3. h7-h6 7. Lg5xf6. De hieruit voortvloeiende systemen zijn de laatste jaren vooral door Kortsj- noj onderzocht en gepraktizeerd. 7. ...Le7xfG 8.Ddl-d2. b7-b6 9. c4xd5, Kortsjnoj's idee 9. 0-0-0, eens tegen Filip gespeeld, heeft weinig populari teit verworven. 9. ...e6xd5 10. b2-b4, Lc8-b7 11. Tal-bi, c7-c6 Lijkt precieser dan 11. ...Pd7, waarop 12. b 5. tot actief spel leidt. 12. Lfl-d3, Pb8-d7 13. 0-0. Tf8-c8 Voor deze zet nam Spasski 10 minu ten. Hij moet uiteraard ook tegen e4 gewapend zijn en een omspeel-veld voor het paard hebben. 14. Tfl-cl, a7-a5 Tweesnijdend, daar zwart toch een soort hangende pionnen krijgt, op b6 en c6. 15. b4xa5, Ta8xa5 16. Ld3-f5, Ta5-a6 in aanmerking kwam 16. Lc8. 17. Tbl-b3. g7-g6 18. Lf5-d3, Ta6-a7 19. Tcl-bl, Lf6-g7 20. a2-a4, Thans zijn de zwarte b- en c-pionnen sterk gefixeerd: van ernstige zwakte is .echter (nog) geen sprake. 20. Dd8-e7 Bereidt de eventuele torenverbinding voor, een vooropge zet gegeven bij de verdediging van hangende pionnen. 21. Ld-fl, Lb7-a6 22. h2-h4, La6xfl 23. Tblxfl, h6-h5 Zwart haalt na tuurlijk h5 van wit uit de stand. 24. Tfl-el, Ta7-a8 25. g2-g3 De7-d6 Aldus wordt feitelijk strate gisch de opmars e4 bestreden, daar dan „automatisch" d4 zwak zal gaan worden. 26. Kgl-g2. Kg8-f8 27. Tel-bl, Kf8-g8 Volgens Moskouse inlichtingen was Spasski hier van mening, dat hem geen kwaad meer kon overko men. 28. Dd2-dl. Lg7-f8 29. Tb3-b2, Lf8-g7 30. Tb2-c2, Ta8-a7 31. Tbl-cl, Nu blijkt plotseling d-at de na tuurlijke dekkingen van pion c6 Tc7 of Tc8 falen op Pb5. Vandaar zwartg volgende zet 31. ...Pdï-b8 32. Pc3-e2, Ta7-c7 Vermoe delijk onzuiver. Juister lijkt 32. Tc8, met handhaving van de tegen druk op pion a4. 33. Ddl-d3, Aldus wordt...Pd7 te gengegaan, daar zwart de invasie Da6 niet kan toelaten. 33Tc7-a7 34. Dd3-b3. ..De idea le opstelling, omdat nu de gehele zwarte damevleugel onder druk is geraakt. 34. Ta7-a6 35. Pc2-f4, Te8-d8 36. Pf4-d3, Lg7-f8 Er dreigde winnend 37. Pb4. 37. Pf3-e5, Td8-c8 38. Tc2-c3. ...me de tegen een eventueel Da3 ge richt. 38Lf8-e7 39. Pd3-f4. Lc7-f6 In vliegende haast vindt zwart nog een verdediging. Weliswaar kan wit nu door slaan op d5 een pion winnen, doch na ruil op e5 komt de totale liquidatie van de d-amevleugel aan de orde. Het is dan de vraag of de vier tegen drie meerderheid op de ko ningsvleugel licht hanteerbaar is. 40. Pe5-d3, Ta6-a5 Afgebroken. ADAM MALIK SPRAK ONWAARHEID DJAJAPOERA De opstand in Enarotali had alles te maken met de „daad van de vrije keuze". De verzekering die de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, in Rome aan zijn Nederlandse ambtsgenoot heeft gegeven dat dit niet zo was wordt niet gestaafd door de beschikbaar gekomen bewijzen. Nadat dc opstandelingen op 27 en 28 ap-ril de radio van de rooms-ka- tholieke missie in beslag namen, de den zij al snel een beroep op het legerhoofdkwartier in Nabire het volk vrij van „Javaanse druk" over zijn toekomst te laten beslissen. Zij vroegen het plaatselijk garnizoen zich terug te trekken. Grieven Toen dit verzoek was geweigerd en er nog meer militairen kwamen, werden de vijf landingsplaatsen gesaboteerd. Daarna volgde de lan ding van parachutisten. Evenals el ders zijn er grieven in Enarotali. hoewel waarnemers menen dat de toekomst van West-Irian dc grootste kwestie is. De VN-afgevaardigde Ortz-Sanz schijnt erg optimistisch en zelfs wat voorbarig te zijn geweest, toen hij zei dat de nasleep van de opstand geen invloed zou hebben op de „daad van de vrije keuze". Een ooggetuige beweert dat de afgevaardigde bij zijn bezoek aan Enarotali dat veertig minuten heeft geduurd de lan dingsstrip niet heeft verlaten. Excuses De militaire bevelhebber van West-Irian, generaal Sarwo Ednie, heeft aan de Nederlandse priester die een klap in het gezicht had gekre gen, zijn verontschuldigingen aange boden. De pater had de klap gekre gen nadat hij had opgemerkt dat de Indonesische soldaten even hard plunderden als de politie. Eigendom men van protestantse en rooms-ka- tholieke missienederzettingen zijn nog steeds spoorloos. De dorpelingen, die na de landing van de parachutisten waren gevlucht keren weer aarzelend terug naar hun geplunderde woningen (de militairen waren geland zonder voedsel en de kens). Deuren worden in brand ge- ADAM MALIK stoken om in de zeer koude nachten wat warmte te verkrijgen. Angstig De vraag blijft hoe dc verkiezingen voor dc consultatieve raden, die eind deze maand moeten zijn voltooid, kunnen worden gehouden in een ge bied dat liet leger angstig bekijkt. Deze verkiezingen zijn een belangrijk onderdeel van de „daad van de vrije keozc". die zal bepalen of West-Irian al of geen deel blijft van Indonesië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9