Christelijke organisaties zijn slechte christenen er voor Berechting van 600 bezetters in twintig zittingen SLECHTS INSTRUMENTEN DIE RICHTING GEVEN Locale krant gaat vooruit Terugtrekking troepen stap dichter bij vrede De Gruyter te laat naar supermarkt liiiSSii Capelle het meest in trek Woningnood breekt wet Protestmars bezetters Maagdenhuis Linkse politici hebben wijsheid niet in pacht"' Bouw vertraagd door rentepeil? Zeebrug MEN 5 DINSDAG 10 JUNI 1969 DRS. DE KONING (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het CNV-onderzoek naar de positie en het beleid van de christelijke organisatie in de toekomst is ook voor andere christelijk-sociale organisaties van belang. Drs. J. de Koning, zelf socioloog, heeft deze conclusie reeds getrokken en meent dat veel uit het CNV-rapport ook van toepassing is voor de CBTB en zijn leden. Het Is best mogelijk, zo stelt de algemeen secretaris van de Neder landse christelijke boeren- en tuin- dersbond. dat de CBTB-leden vrome- najre antwoorden zouden hebben gege ven op de gestelde vragen, maar hij noemt het een illusie, dat de >la CBTB'ers ook vromer zijn. i „Ieder van ons in zijn persoonlijk leven en wij allemaal samen in onze ;nt|christelijke organisatie, hebben de grootste moeite om ons geloof tot uit drukking te brengen in ons gewone werk en in de dagelijkse omgang met onze medemensen. Het ontbreken van de relatie tussen geloof en leven ls ons allen uit de praktijk en ons leven bekend". Bijna de helft van de CNV-leden antwoordde ontkennend op de vraag, of zij op hun werk iets hadden aan hun geloof. De meesten van hen vin den dit ook niet erg. Ongeveer 40 procent vond zelfs, dat men zich niet behoefde te onderscheiden van ande re werknemers: geloof en arbeid zijn faoarte grootheden; 54 procent kon et de zondagse preek in de week ets va iets beginnen. Een kwart geloofde niet door het eigen werk God te die nen. Kerken in Venio In uw "bericht over het neerleggen van het mandaat door de raad der rereformeerde kerk in Venlo stond (o.m., dat de gemeente geen vertrou wen meer heeft in het kerkeraadsbe- eid inzake de verhouding tot de plaatselijke hervormde gemeente. Ter aanvulling hierop: de bezwaren, die zeer veel gemeenteleden tegen dit beleid hebben, liggen niet zozeer in het feit dat er toenadering met een ander kerkgenootschap gezocht wordt, maar veeleer in de wijze waarop dit gebeurt. De gemeente wenst geen dictatuur van haar kerkeraad en predikant, maar 100 procent democratie, ook in het stellen van kandidaten voor het ambt van ouderling en diaken. Een en ander heeft natuurlijk een grote voorgeschiedenis, waarin ook het financieel beleid van de kerkeraad een grote rol speelt. De gemeente wenst de gelden te besteden voor het doel waarvoor ze bijeengebracht zijn. Venlo Naar aanleiding van deze uitslag van het »'N V-onderzoek concludeerde de heer De Koning, dat het nog een veel voorkomend misverstand is, dat christenen in aparte maatschappe lijke verhanden georganiseerd moe ten zijn, omdat het zulke perfecte christenen zijn. Het is volgens drs. De Koning veeleer zo, dat wij zulke slechte christenen zijn, dat wij de christelijke organisatie niet kunnen missen. Het valt ons dermate moei lijk ons geloof in praktijk te brengen, dat we ons georganiseerd optreden nodig hebben om aan de opdracht en de norm, die de Bijbel voor ons leven geeft, te voldoen. De CNV-leden hebben zich de doelstellingen van hun organisatie maar weinig eigen gemaakt. De heer De Koning vindt dit niets te verwon deren. De CBTB zal hierin ook zich zelf herkennen. Vorming Maar vanuit dit gezichtspunt ligt het voor de hand, meent de heer De Koning, niet de conclusie te trekken, dat we nu de doelstellingen van de christelijke organisatie maar moeten prijsgeven. Evenals het CNV-bestuur gelooft hij, dat er meer gedaan zal moeten worden aan de vorming en voorlichting van de leden, dat men duidelijker uit moet laten komen vanuit welke beginselen de christe- lijk-maatschappelijke organisatie werkt. Terecht wordt ook een beroep op de kerken, het christelijk onderwijs en de christelijke jeugdorganisaties gedaan, aldus de heer De Koning. Voor de CBTB zou hij dezelfde conclusies willen trekken. Hij consta teert, dat ook de CBTB er beter in geslaagd is. de samenwerking tussen de organisaties te propageren, dan de gezindheid vanwaaruit een bijdrage aan de samenwerking wordt gele verd. Het christelijk geloof is van beslis send belang voor ons eigen leven en dat van de gehele samenleving, maar dan moet het geloof ook herkenbaar zijn in ons optreden. Instrument De christelijke organisatie is daar bij slechts instrument, dat niet beter is dan de mensen die dit instrument hanteren. Deze organisatie geeft ech ter richting aan ons handelen, door dat in de bijbelse grondslag, zowel het uitgangspunt als de normen van ons optreden zijn vastgelegd. Het hangt evenwel van de leden af, aldus de heer De Koning, of wij dat uitgangspunt en die normen waar kunnen maken in onze antwoorden op de vragen, waar de landbouw en de samenleving voor worden ge plaatst. De resultaten van het CNV-onderzoek vindt hij daarom ook voor de CBTB en andere christelijke organisaties een uitdaging. DEN BOSCH Op de jaarverga dering van aandeelhouders van P. de Gruyter NV in Den Bosch kon presi dent-commissaris prof. De Quay nog geen verdere opening van zaken ge ven omdat het bedrijf zich nog in een structuurwijziging bevindt. Uit de vergadering werd opge merkt dat wanneer de Duitse doch terondernemingen er niet geweest wa ren, het verlies meer dan ƒ21/» mil joen zou hebben bedragen. Men meende dat de omschakeling naar supermarktbedrijf te laat is aange pakt en ook was men er niet gerust op, dat men thans voldoende van de noodzaak van de nieuwe koers door drongen is. De voorzitter van de raad van bestuur, mr. F. van Luyk, zei dat de omschakeling naar supermarktbedrijf veel minder in het bestaande schema paste. Hij meende dat het kwali teitsprincipe dat door De Gruyter on verminderd gehandhaafd wordt, de huisvrouw op den duur toch sterk zal aanspreken. AMERSFOORT De locale krant lijkt zijn positie te versterken. Toch zijn de economische moeilijkheden ook aan deze groep kranten niet voorbij gegaan. Vanmorgen stelde dit de heer A. M. Banda uit Kollum, voorzitter van de Nederlandse Nieuwsbladpers (NNP). Dit is de vereniging van uit gevers van niet dagelijks verschij nende kranten. De heer Banda sprak op de jaarvergadering in Hotel Mo- nopole in Amersfoort. De NNP ziet met belangstelling uit naar de reactie van de overheid op de voorstellen, die zijn gedaan ter verbetering van het economisch kli maat voor de pers. Biafra luchtbrug blijft onderhouden GENèVE De piloten van de elf vliegtuigen van de interkerkelijke hulporganisatie voor Biafra blijven de luchtbrug onderhouden. Zij heb ben zich niet laten afschrikken door het neerschieten van een Rode Kruis toestel. Hierbij kwamen vier beman ningsleden om het leven. „Joint Church Aid" piloten hebben de opdracht gekregen alleen bij volstrekte duisternis of bij een be wolking die voldoende bescherming biedt op te stijgen. W. Hartog Kerk eti overheid De synode van de Nederlandse Her vormde Kerk sprak als haar mening uit dat de overheid niet al te veel lastig moet worden gevallen met - kerkelijke waarschuwingen en verma ningen. omdat er dan te langen leste niet meer geluisterd zou worden. Zo komt de vraag op: wat moet wel en wat moet niet gezegd worden? Nu, dat blijft toch altijd ernstig te over wegen. Een Veluws predikant dacht er kennelijk ook anders over: hij vond dat de regeringstafel moet worden volgestapeld met ernstige waarschu wingen en/of protesten, steeds wan neer daartoe aanleiding bestaat. En dat (voorzover ik weet) van een niet-gereformeerde dominee, terwijl de synode op grond van artikel 10 K.O. (belijdenis) wèl gereformeerd is. al thans moet zijn. Synode, blijf de' altijd roepende: land, land, land. hoort des leeren Woord. Stolwijk C. Burggraaf i Dan volgt Zoetermeer DEN HAAG Capelle aan den IJssel boekte vorig jaar het grootste vestigingsoverschot in de provincie Zuid-Holland. Als tweede was Zoe termeer het meest in trek. In Ca pelle vestigden zich 2.012 mensen meer dan er vertrokken en in Zoeter meer 1969. Op de derde plaats kwam Pijnac- ker (1669). Dan volgen Leidschendam (1321), Maassluis (1304), Spijkenisse (1184), Poortugaal (1149), Zwijndrecht (1027), Krimpen aan den IJssel (820), Lisse (540), Rozenburg (511, Dubbel dam (469), Heenvliet (464), Leiderdorp (460), Barendrecht (438), Berkel-Ro- denrijs (379) en Vlaardingen (376). Ook vorig jaar zagen de grote ste den meer mensen vertrekken dan binnenkomen. In Rotterdam liefst 14.804, Den Haag 13.689, Leiden 1185, Voorburg 1160. Dordrecht ,934 en Gouda 295. Ondanks een vertrekoverschot van 4.826 mensen breidde vorig jaar de bevolking van Zuid-Holland zich met 21.138 personen uit tot 2.943.588 zie len. KOBLENZ Weer hebben de Westduitse strijdkrachten een star- fighter moeten missen. Gisteren stortte de 96ste bij het vliegveld Bue- chel in de buurt van Kochem neer. De piloot kwam daarbij om het le ven. Voor hem verongelukten vijftig piloten op dezelfde wijze. Gisteravond zijn de (voormalige) bezetters van het Maagdenhuis in dc Oudemanhuispoort te Amsterdam bijeen geweest om zich te beraden over de komende processen, die hen te wachten staan na hun „coup". Ton Regtien, die onlangs een soort leidraad publiceerde over de aanpak van universitaire hervormingen, te vens behorende tot de Nieuw-Links- stroming, SJ-man en medebezetter van het Maagdenhuis was uiteraard ook van de partij. Op de foto: Ton Regtien tijdens het bezettersberaad. De woningnood moet niet geleidelijk aan worden opgelost, tenminste dat vindt de Wittenburgse familie Son- neveld, die sinds zaterdag een groot alleenstaand huis, toebehorend aan Werkspoor, heeft „bezet". Het ge zin, bestaande uit acht personen, „woonde" voorheen in een twee kamerwoning, terwijl het huis, waar ze nu zijn, reeds een jaar leeg stond. Zij kregen steun van Amsterdams stuntmaker Jacob Jutte, die er ook zijn intrek nam. Hij is bovendien in hongerstaking gegaan om daardoor „enkele miljoenen te vergaren" om de woningnood op te heffen. Op de foto: de familie Sonneveld met twee de van links Jacob Jutte voor hun nieuwe domicilie. GROMIKOlN CAIRO CAIRO De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko is vanmiddag op het vliegveld van Cai ro aangekomen voor een officieel be zoek aan Egypte van twee dagen. Hij wordt vergezeld door de ondermi nister van buitenlandse zaken Vladi mir Semionov. Gromiko zal met de Egyptische re gering belangrijke besprekingen voe ren over het Midden-Oosten. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM In het hoofdstedelijke paleis van justi tie begint donderdag a.s. de be rechting van de 600 bezetters van het Maagdenhuis. In de dagvaardingen, waarvan de meeste al verzonden zijn, wordt lokaalvredebreuk ten laste ge legd. In de zaal van de politierech ter zullen bij elkaar twintig zit tingen worden gehouden. De rechtszaak zal in totaal onge veer tien dagen in beslag nemen. Voor het monsterproces „Het is nog niet eerder voorgekomen dat zeshonderd man tegelijk een misdrijf pleegden", verklaarde de Amster damse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker zijn de politierechters mr. G. H. Nomes en mr. A. Ooster- baan ingeschakeld. Daarnaast niet minder dan tien officieren van justi tie. Tijdens de eerste zitting zal mr. Hartsuiker uitvoerig het standpunt behandelen van het openbaar mi nisterie ten aanzien van de bezetting van het Maagdenhuis. In de volgende zaken zal het requisitoor slechts zeer kort zijn. Aangezien de zender De Vrije Maagd niet door de politie kon wor den opgespoord, zal een vervolging wegens illegaal zenden buiten beschouwing blijven. Bedreigingen Wegens bedreigingen, welke van verschillende zijden werden geuit, zal in en om de rechtszaal veel politie aanwezig zijn om tegen eventuele verstoringen van de openbare orde te waken. Hetzelfde gebeurde trouwens tijdens de behandeling van de zaak tegen de bezetters van het Mexi caanse consulaat. Het partijbestuur van de Commu nistische Partij Nederland heeft zich reeds achter de geverbaliseerde be zetters van het Maagdenhuis op gesteld. Volgens een verklaring in De Waarheid zal de CPN de Amster damse arbeiders oproepen tot solida riteit „nu het voornemen blijkt te WASHINGTON De terug trekking van de 25.000 Ameri kaanse militairen uit Vietnam zullen de VS dichter bij de vrede brengen, verklaarde de Ameri kaanse minister van defensie, Laird, gisteren na zijn terugkeer in Washington. Hij zei dat een groot deel tot de gevechtseenheden behoort: infanteris ten en mariniers. De meeste militaire repatriëren, maar bepaalde eenheden zullen op Amerikaanse bases in het gebied van de Stille Oceaan worden telegerd. Volgens Laird zal het besluit om Zuid-Vietnam meer verantwoordelijk- leid te geven bij de oorlogvoering in de komende dagen vruchten afwer pen. De Amerikaanse senator Edward Kennedy, een van de krachtigste cri tici van de Vietnamese oorlog, sprak van een mogelijke wijziging in de Amerikaanse Vietnam-politiek. "Ik hoop dat de terugtrekking zal wor den gevolgd door een vermindering van het geweld en door vooruitgang bij de Parijse onderhandelingen", al dus Kennedy. Noorci-Vietnam Noord-Vietnam verweet Nixon dat hij de regering in Saigon gebruikt als een instrument ter bevordering van de Amerikaanse neo-kolonisti- sche politiek in Zuid-Vietnam. Nixón drukt volgens de Noordvietnamezen de voetsporen van Johnson en zet de aanvalsoorlog in Vietnam voort. Het plan van Nixon wordt dan ook een vulgaire grap genoemd. De afgevaardigden van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront in Parijs noemde het besluit van Nixon "van geen enkele invloed op de voortzet ting en intensivering van de Ameri kaanse aanvalsoorlog." In Parijs zal moeilijk vooruitgang kunnen worden geboekt, meent het NLF. Het noemt de terugtrekking van 25.000 (van de 540.000) Amerikanen „een gram zand die in de oceaan wordt gegooid". Café Royal in Londons Regent Street is een Victoriaans geval, be roemd dank zij de bezoeken van Oscar Wilde en ook omdat daar de mogelijkheid is om, anders dan aan een bar of voor de toog, een glas geestrijk vocht te genieten zonder de verplichting een diner te bestel len. Weliswaar wordt die ruimte „bar" genoemd, maar het is meer over grootmoeders salon, compleet met het rood pluche, donker eiken lam- brizering. gedrapeerde velours gor dijnen en vooral spiegels! In het halfduister zitten daar de a la mode gepruikte dames. Geen vrouw in Londen die elegant genoemd wil worden of ze draagt een puik... Nog plechtiger is de eetzaal, waar elke tafel omzwermd wordt door een stoet van dienende geesten, al naar rang gekleed in diverse pak ken. En daar nu hebben we het hardst gelachen van de hele vakantie. We bestelden niet de kaviaar, die er met een precieus hapje geser veerd wordt uit een stenen potje, maar heel gewoon soep. Die werd gebracht, maar in de rij bestek aan weerszijden van het bord was geen lepel te bekennen. Overtuigd dat de lepel zou komen, wachtten we even, maar de stoet was al naar een andere tafel. Met een bescheiden gebaar een wenk. De opperste baas in plechtig zwart schoot toe. Minzaam deelden we He lepels mee. dat wij gewend waren soep met een lepel te eten. Paniek- De chef vloog naar een buffetje en griste twee lepels weg, gebaarde wild naar zijn ronddravende onder horigen. Maar vrijwel alle bedien den waren, zoals in bijna alle Lon- dense restaurants, Italianen, en geen van hen beliefde hun opperhoofd op dat ogeblik te begrijpen. Lepels in de hand vloog de chef de zaal uit, dribbelde nerveus weer binnen, verdween door een andere deur. keerde met het zweet op het voorhoofd terug, de lepels nog steeds als een vaandel in de hand. Stomverbaasd zagen we het aan, terwijl de soep koud begon te wor den. Achter een kamer hoorden we op gewonden gepraat, het slissend En gels van de chef en gearticuleerd bekken van de Italianen. Toen kwam de stoet. Voorop de chef met lege handen, daarachter een bediende met een bordje waar op de twee lepels. Schuin daarach ter twee helpers. De chef boog. de bediende hief plechtig het bord met de lepels en de bedienden één links en één rechts, namen de lepels van het bordje om ze naast onze wachtende soep te legeen. Onze lachtranen verwarmden het koud geworden vocht. bestaan om het brute optreden tegen de democratische studentenacties een vervolg te geven in de vorm van justitiële vervolgingen". Het partij bestuur stelt dat „dit schandelijk voornemen" verhinderd moet wor den. AMSTERDAM Ongeveer vier honderd Maagdenhuisbezetters, leden van de Socialistische jeugd, arbeiders en andere sympathisanten, hebben gisteren besloten morgenavond een protestoptocht te houden naar ge bouw Marcanti. De bezetters discussieerden gister avond in de Oudemanhuispoort over het monsterproces van de ruim zeshonderd bezetters van het Maag denhuis, die de komende weken zul len terechtstaan. Er werden diverse voorstellen in gediend en procedures besproken om het de overheid lastig te maken. Men meent dat het proces onrechtmatig is en pluist daarom de wet uit om tegen over de rechters sterk in de schoe nen te st-aan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. H. van den Doel heeft gisteravond op een bij eenkomst van de werkgroep pro gressief akkoord (PAK) te Dronten verklaard, dat de linkse politici niet moeten denken „dat zij allemaal de wijsheid in pacht hebben". ..Zolang iedereen denkt dat hij precies weet wat socialisme en de- mokratie is, zal er weinig van een progressief akkoord komen", aldus drs. Van den Doel. Hij leverde felle kritiek op partij- bestuurslid Laurens ten Cate. ,,Hij moet maar eens breken met de ge woonte zich te gedragen als de plaatsbekleder van God in het rayon Nederland", aldus het kamerlid. Hij beschuldigde de hoofdredakteur van de Friese Koerier ervan, dat deze de kolommen in zijn krant misbruikt om collega's in het partijbestuur aan te vallen. Het Kamerlid laakte ook de uitla tingen van Nieuw-Linkser en be stuurslid André van der Louw en noemde die, evenals uitlatingen van fraktievoorzitter drs. Den Uyl, „be paald niet konstruktief". DEN HAAG Dc bouw van wo ningen in de premiescctor is veelal voor instellingen die op de kapitaal markt zijn aangewezen verliesge vend. Met name als het gaat om zelfstandige bejaardenwoningeti. Uit gangspunt hierbij is het tegenwoordi ge rentepeil en het toegestane bruto- rendement van 8,9 proeent. Het Tweede-Kamerlid drs. D. Nv- pels (D'66) heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning daar in zijn schriftelijke vragen op gewezen. Naar zijn mening stagneert als ge volg hiervan de voorbereiding van de bouw van vele hondenden beiaarden- ningen. Het Kamerlid verzoekt om maatregelen, zoals een verhoging van het brutorendement en subsi dieverhoging voor de bejaarden huisvesting. Het Deense (zee)landschap zal in 1970 een moderne aanwinst krijgen, de een kilometer lange hangbrug, die Fuenen en Jutland verbindt en onderdeel vormt van de Europese snelweg E3, is dan gereed. Nu gaat het verkeer nog over de Lillebaeltbrug, niet bere kend op de huidige frequentie. Het is Denemarkens eerste hangbrug, als een ijl silhouet in het wijde waterlandschap. DEN iHAAG Komende zondag begint de tweede proefperiode met hulpverlening door hefschroefvlieg- tuigen aan slachtoffers van ver keersongevallen. Deze tweede periode duurt tot 15 oktober. Op de bases Soesterberg en Deelen zullen lucht macht helikopters hiervoor gereed staan. AMSTERDAM De binnenstad van Amsterdam zal worden uitge breid met 2000 parkeermeters. Par keergarages zullen in de toekomst meer mogelijkheden moeten bieden voor de bewoners van de binnenstad. Nieuwe voorrangswegen zullen de verkeersproblematiek moeten doen verminderen. Toch? TAE JONGSTE berichten uit West- Irian geven aanleiding, te twij felen aan de verzekering van de In donesische minister Malik, als zou de opstand bij de Wisselmeren niets te maken hebben met de volksraad pleging. Als zij juist zijn hetgeen moet wor den onderzocht hebben de minis ters Luns en Udink te Rome een verkeerd beeld gekregen van de gang van zaken op West-Irian. Ook de Tweede Kamer zyn dan dc juiste feiten onthouden. VN-secretaris-generaal Oe Thant zou eveneens een te optimistisch beeld hebben gekregen van de wyze waar op de volksstemming wordt voorbe reid. Het optreden van zyn vertegen woordiger, Ortiz Sanz, zou onbegrjj- I pelyk zjjn. Indonesië heeft het voordeel gehad dat het zelf de spelregels mocht op stellen, waar de bevolking van West- Irian zich aan moest houden. Een ze kere overwinning leek voor Djakar ta in het verschiet. Zijn de berichten inderdaad juist, dan blijkt Indonesië zich zelfs niet aan eigen spelregels te willen houden en doen de Verenigde Naties al dan niet met instemming van Oe Thant alsof er niets aan de hand is. Openhartig !N MOET bewondering hebben voor de openhartige en indrin gende manier, waarop de Roemeense partijleider Ceausescu op de topcon ferentie te Moskou het beleid van het Kremlin aan de kaak heeft gesteld, j Als men rekening houdt met het feit dat hü zijn woorden zorgvuldig ge- kozen heeft om de „broederpartijen" geen aanleiding te geven in z(jn land tussenbeide te komen, valt de gela denheid ervan het meest op. Zyn opmerking dat de communisti- sche wereldbeweging geen behoefte heeft aan een centrale leiding en dat I geen enkele party de sleutel heeft voor alle problemen, is niet voor J tweeërlei uitleg vatbaar. En iedereen begreep dat hy op Tsje- ehoslowakije doelde toen hy zei, dat het proletarische internationalisme niet mag worden gebruikt als dek mantel voor interventie in andere so cialistische landen. Ceausescu stond stond op de bres voor de Roemeense onafhankeiykheid, al liet hy de deur naar het proleta rische internationalisme wyd open. Het is bo?icnd om na te gaan hoeveel invloed zyn rede heeft op het verdere I verloop van de conferentie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5