Technische leraren naar Tilburg of Eindhoven Bonn moet eerst garanties geven Zuid-Afrika boodschap van Nederlandse kerken KERKEN IN BELGIïJ VERENIGEN ZICH Noordwijkerhout vindt navolging Puzzelboek beroepïngswerk Een woord voor vandaag Nieuwe opleiding dringend nodig Uw probleem is het onze... Esperantisten naar Helsinki Kabinet verdeeld over uranium Actie Kruisbanier zaterdag van start Vaderdag Kerk van Oudkarspe afgebrand Hervormden en methodisten Dr. Hans Kiing Leken moetei paus kiezen Nieuwe vorm va bestuur instituu Neerlandistiek DINSDAG 10 JUNI 19, Paulus zit in de gevangenis. Zijn toestand is dus niet benij denswaardig. Maar hij schrijft: Maakt dan mijn blijdschap 1 volkomen" (Philippenzen 2 2a). Dat kan alleen, als er al f een bepaalde blijdschap aanwezig is. Een christen kan kennelijk onder de treurigste omstandighe den nog blij zijn. Blijdschap is niet afhankelijk van onze eigen gemoedsstemming. Een christen kan in de put blij zijn. Dat klinkt eigenlijk heel gek: in de put blij zijn. Maar toen Paulus en Silas in Philippi in de gevangenis zaten konden ze nog zingen. Nu zijn wij geneigd te zeggen: Maar dat waren dan ook apostelen, die met kop en schouders boven de ge wone christenen uitstaken. Maar dat is de reden helemaal niet. Paulus en Silas konden in de gevangenis zingen, omdat hun leven niet om hun eigen „ik" draaide. Andere mensen waren belangrijker voor henomdat God centraal stond in hun le ven. Als ze alleen aan zichzelf gedacht hadden, zouden ze er ellendig aan toe geweest zijn. Maar ze beseften dat door hun lijden heel wat mensen van Christus zouden horen. Ze zaten zich eigenlijk in de gevangenis te verkneuteren, hoe de vijanden van het geloof op hun neus zouden kijken. En in eens was daardoor het eigen lijden niet zo belangrijk meer. God was aan het werk en ze deelden in de blijdschap van de voortgang van Gods kracht in deze wereld. En nu kunnen deze mensen, die toen voor het eerst met Christus in aanraking kwamen die oude blijdschap volkomen maken door nu als christenen te leren leven. We lezen vandaag: Handelingen 11 1-18. (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG Wordt het Eindhoven of wordt het Tilburg? Leidinggevende kringen van het technisch beroepsonderwijs z\jn erg gespitst op de uitslag van een tot nu toe nog nauwelijks naar huiten gekomen strijd over de vestiging van nieuwe lerarenoplei dingen. Maar nu „gründlich" (Van onze kerk redactie) BONN De rooms-katholie- ken in West-Duitsland krijgen ook hun pastoraal concilie. De bisschoppen daar willen het echter veel „gründlicher" opzet ten dan het Nederlandse conci* lie in Noordwijkerhout. Het zal odk geen „concilie" heten, maar synode". Dat betekent, dat de genomen besluiten bindend zullen zijn voor de kerk in West-Duitsland. Mede daarom willen de bisschop pen een goed inzicht hebben in de gehele rooms-katholieke openbare mening. Dat zal onder meer gebeuren door grootscheepse enquêtes. In Nederland, zo zeggen de Duitsers, ia „maar" twintig procent van de rooms-katholieken bij de voorbereiding van het pastoraal con cilie betrokken. Wetgevend lichaam van de synode zal de «semblee zijn met een even wichtige vertegenwoordiging van bis schoppen, priesters, religieuzen en le ken. Andere kerken en wereldbe schouwingen zullen worden uitgeno digd, om waarnemers te zenden. 'Als streeftermijn voor de opening wordt najaar 1972 aangehouden. PARIJS In Frankrijk gaan ook steeds luider stemmen op om een pastoraal concilie, maar de bisschop pen hebben nog geen beslissing geno men. Verschillenden onder hen zijn bang, dat een pastoraal concilie te veel aan Nederland zou doen denken en daarom traditionalistische groepe ringen zou afstoten. helmhoudlns verzekerd. Vragen die tilet onderling me» elkaar te verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden eesteld. Per brief dient een gulden aan poetae- gela te worden Ingesloten. Vraag: Hoe ver kan het menselijk oog zien? Antwoord: In principe onein dig ver. Men ziet gemakkelijk de zon, die 149,5 miljoen km verwij derd is van het oog, om maar te zwijgen van de sterren. De kleinste spoetnik, zo groot als een voetbal, op duizenden km van de aarde, was met het blote oog waar te nemen. Alles hangt af van de belichting of verlichting, want zonder licht kan men niets zien. Vraag: Hoe krijg ik schroeivlek ken uit een marineblauwe jurk? Antwoord: Door de plek vochtig te maken en de jurk in de zon te leggen. Zonodig herhalen. Indien de stof kleurecht ls (probeer het «rst eens op een onopvallend plekje) kan u do vlek aanstippen met wa- tentofsuperoxyde. Doe dit echter met mate, want de stof verteert er door. Vraag: Zijn mist en regen nadelig voor het in de grondverf zetten van een huis? Antwoord: Inderdaad, maar nog nadeliger is het een huls bij sneeuw, miat en regen ongeverfd te laten staan. Zoek dus zo mogelijk een droge periode uit. Vraag: Mijn huis is begroeid met klimop. De eigenaar wil dat ik deze verwijder. Het zit mij niet in de weg en Ik wens er geen geld voor uit te geven. Antwoord: Klimop kan zeer nade lig zijn voor het dak. De eigenaar kan dus verwijdering eisen, wan neer u deze gepoot heeft. Heeft hij het zelf gedaan of het huis met klim op en al aan u verhuurd, dan zal hij het zelf moeten doen. (Van onze kerkredactie) HELSINKI Voor het eerst zul len Esperanto-sprekenden van alle godsdiensten elkaar samen op een congres ontmoeten. Als vergader plaats Is Helsinki. Finland, gekosen. Zij zullen deze zomer nog bijeenko men. Het congres is een direct gevolg van het congres van het vorige jaar toen protestantse en rooms-katholie ke esperantisten elkaar in het Duitse stadje Limburg an der Lahn ontmoet ten. Toen namen 200 leden van Espe- ranto-organisaties uit 18 landen aan het congres deel. Er werd toen een oecumenische commissie gevormd, die contact zal onderhouden met de Wereldraad van Kerken en het rooms-katholieke se-- cretariaat voor christelijke eenheid. Op het eerste gezicht springt een gelijkenis met het touwtrekken van de twee steden om de achtste me dische faculteit in het oog. Ook een tegenstelling tussen een algemene en een levensbeschouwelijke richting speelt een zekere rol. Maar de kern van de kwestie is hoe in een geval waarin de drie grote onderwljsrich- tingen goed samenspelen een initia tief van buitenaf kan worden inge past in de scholenplanning. Staatsse cretaris Grosheide heeft tot nu toe weinig neiging getoond die knoop door te hakken. De opleiding van leraren voor het later beroepsonderwijs behoort tot de sleutelproblemen van het Neder landse schoolwezen. Verbetering van die opleiding zal de lts (de school waaraan men in dit verband het eerst moet denken) in het geheel van het voortgezet onderwijs beter tot haar recht doen komen. Dit kan er toe bijdragen dat bij de schoolkeuze na de lagere school de vaak onverant woorde voorkeur voor schooltypes die velen nog altijd als „hoger" be schouwen, doorbroken wordt. Het huidige docentencorps van de lts'en vormt een heterogeen gezelschap van mensen die de weg van de kweekschool hebben gevolgd, ande ren die een technisch-theoretische opleiding achter zich hebben en prak tijkleraren die uit een vak naar het onderwijs zijn toegegroeid. De be staande opleidingen vormen ook een verbrokkeld geheel, waarin zich de laatste tijd een paar part-time dag scholen en een semi-dagschool heb ben ontwikkeld, maar waarin de avondcursussen nog altijd domine ren. VOLLEDIG Het Nederlands genootschap tot op leiding van leerkrachten voor het NO heeft zich eind 1967 in een voorstel aan het ministerie uitgespro ken voor een volledige dagopleiding van vier jaar, waarmee een bevoegd heid van de derde graad verworven wordt. In dat dagonderwijs zouden de opleidingen voor de theorie- en de praktijkvakken gecombineerd moeten worden. Tot de nieuwe opleiding wil men toegelaten zien: bezitters van het di ploma mts (dat is de uts-nieuwe stijl). De havoschool wordt als voor opleiding principieel niet afgewezen, maar men geeft de voorkeur aan een meer technische vormingsweg. In het havo wordt de technisch-inventieve intelligentie minder „uitgedaagd" dan de verstandelijke Intelligentie. PROGNOSE Het genootschap dat dit voorstel ontwierp, is in de Nederlandse onder- wijsverhoudingen een opmerkelijke verschijning. Het is namelijk „be voegd gezag" bestuur dus van alle opleidingen tezamen. Deze top is opgebouwd uit een katholieke, een protestants-christelijke en een alge mene sectie die er gezamenlijk naar streven onderwijskundige verbrokke ling te voorkomen: een interessante kruising vn verzuiling en nauwe sa menwerking. Zo worden de conclusies van een nota over de behoefte aan dagscho len voor leraren, opgesteld door het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs, onderschreven ook door de protestants-christelijke en de alge mene richting. En om de verwerkelijking van die nota gaat nu de strijd. Het stuk dat in maart van dit jaar verscheen, maakt een vooruitberekening voor het jaar 1975. Op een bevolking van 13.5 miljoen inwoners zullen er in dat jaar, aldus de prognose, mi nimaal 189,700 en maximaal 196.200 leerlingen »ijn. Aan deze leerlingen zullen weke lijks minimaal 5,7 miljoen en maximaal ruim 6 miljoen lessen moe ten worden gegeven en hiervoor zul len 11.420 leraren nodig zijn. Om het lerarencorps voldoende te kunnen aanvullen, dienen er voor 1975 vijf dagscholen voor docenten tot stand te komen, later uit te breiden tot zeven of acht. MOEILIJK (Vervolg van pag. 1) Het kabinet is vorige week niet tot een eensluidende con clusie kunnen komen over het ultra-centrifugeproject. Omdat Nederland het non-proliferatie verdrag (tegen verspreiding van kernwapens) heeft ondertekend, bindt het zich aan het verbod, gegevens van het ultra-centri- fugeprocédé aan te wenden voor vervaardiging van kernwapens. Hoewel West-Duitsland dat ver drag (nog) niet heeft ondertekend, heeft de Bondsrepubliek zich door de verdragen van Parijs in 1954 ver plicht, geen kernwapens te produ- Duitsland dit verdrag alsnog zal te kenen. De vaste Kamercommissies voor kernenergie en buitenlandse zaken hebben van de Nederlandse onder handelaars, de ministers Luns en De Block, geëist dat zij het akkoord niet zullen goedkeuren als de Bondsre publiek zich geen beperkingen op legt. Beperking Er zou volgens de commissies een bepaling in het verdrag moeten worden opgenomen, dat beperking .van de produktie van verrijkt ura nium in West-Duitsland voorstaat. Engeland heeft minder waterdichte i zstrsi het Nederlandse kabinet dat West- tethnisrhe v0orspron, heeft np het gebied van het procédé, zou net standpunt van de Nederlandse rege- ring meer gewicht in de schaal leg- Al eerder heeft het Genootschap erop gewezen dat een 45-urige werkweek en een voorbereiding op het leraarsambt van in veel gevallen gehuwde cursisten moeilijk met el kaar te verenigen zijn. De thans be staande avondopleidingen vergen van de cursisten dat ze zeven tot acht jaar lang na hun dagtaak 12 lessen per week volgen op een avond school die vaak ver van hun woon plaats ligt. Avondonderwijs zal altijd nodig blijven, maar men wil het ac cent nu leggen op reguliere dagoplei dingen. Op grond van de te verwachten sterkte van de verschillende levensbe schouwelijke richtingen en van de regionale behoeften zijn in de nota van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs de volgende dag opleidingen gepland: Utrecht - 1970 - protestants-christelijk; Rotterdam - 1970 - algemeen; Tilburg - 1970 - rooms-katholiek: Roermond - 1971 - rk; Enschede - 1971 - neutraal - bij zonder; Groningen - 1973 - pc; Am sterdam - 1974 - algemeen; Arnhem - 1975 - neutraal - bijzonder. NIEUWE VORMING Van de genoemde plaatsen is spe ciaal Tilburg op dit moment in dis cussie ils gevolg van een initiatief dat niet is uitgegaan van het Genoot schap, maer van het Instituut voor hoger beroepsonderwijs (een uitge bouwde hts) te Eindhoven. Ook van die kant wordt gepleit voor een nieu we aanpak van de lerarenopleiding. Met technische vaardigheidsontwik keling alleen redt een lts'er het niet meer. De directe vakopleiding heeft bo vendien maar een beperkte betekenis voor de toekomst en zo is dus de doelstelling van de lagere technische school verschoven: zij geeft niet meer een opleiding voor een bepaald vak, maar een algemene voorberei ding op beroepen en functies van technische aard. Ieder is het erover eens dat nu de lts meer algemeen onderwijs moet geven, waarin de „techniek" als cultuurmiddel is geïn tegreerd, de vorming van de leraren niet kan blijven verlopen zoals tot nu toe. Ook het Eindhovense HBO-Instituut pleit voor een vierja rige dagooleiding. VERSCHIL Een belangrijk verschil met de op zet van het Genootschap is echter dat het Eindhovense plan een ver band aanbrengt tussen de lerarenop leiding en de hts en dat het als meest geschikte schooltype ter voor bereiding op de lerarenopleiding de havo noemt (uit het examenpakket van de havo-abituriënt moet wel blij ken dat hij belangstelling voor de B-vakken heeft). Eind 1967 ontwierp ir. W. C. M. van Liesnout een „Proeve van grond slagen", waarin wel de mogelijkheid werd genoemd om na het tweede jaar van de mts over te stappen naar een voorbereidend Jaar van de leraren opleiding, maar waarin niet gespro ken werd over toelating van afgestu deerde mts'ers. Voortbouwen op het havo is een hoofdtrek van het Eind hovense plan. De ontwerpers van de opzet die het Genootschap voorstaat, menen daarentegen dat men juist niet als vertrekpunt een verbaal-ttheoreti- sche onderwijsstroom (havo) moet kiezen: de lts-leerlingen moeten op een andere wijze worden aangespro ken. Bovendien wil men volgens de bedoelingen van de Mammoetwet de opklimming in het technisch onder wijs zelf zoveel mogelijk bevorderen. COMPETITIE Verwezenlijking van de twee, voor stellen naast elkaar zou waardevol vergelijkingsmateriaal kunnen ople veren, maar het zit er niet in dat het daartoe zal komen Opleidingen én in Eindhoven én in Tilburg zijn uit een oogpunt van landelijke spreiding ook niej te verantwoorden. Maar ook los daarvan: ven half jaar geleden is een zeer grote commissie opleiding lera ren beroepsgericht onderwijs (COL- BO) van sfart gegaan. In afwachting van wat die commissie zal uitbroe den, schijnt de staatssecretaris slechts voor één experiment ruimte te willen maken. Hierdoor is het Eindhovense plan in het bijzonder concurrerend gewor den voor Tilburg (en vervolgens voor Roermond). Er speelt ook in mee dat voor Tilburg een katholieke leraren opleiding gevraagd wordt, terwijl het HBO-Instituut te Eindhoven geen levensbeschouwelijke achter grond heeft. De katholieke sectie van het Neder lands Genootschap acht een katholie ke lerarenopleiding niet alleen nodig omdat er nu eenmaal katholieke lts'en zijn. Het is best mogelijk dat er in de toekomst meer samenwer kingsscholen komen, maar voor die pluriforme scholen is de levensbe schouwelijke vorming van de docen ten misschien nog belangrijker dan voor de katholieke. Overigens wordt benadrukt dat de kwestie van de richting van de school alleen maar toevalligerwijs de KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 2. verschil tussen bru to en netto gewicht, 7. jongensnaam, naam. 12. plechtige gelofte, 13. ver standig (barg), 15. stuk bouwland, 17. muggenlarve, 19. telwoord, 20. emeri tus (afk.), 21. tegenstelling van scherts, 24. lans, 20. stuk hout, 27. biersoort, 29. metaalsoort. 30. zijde van het voorhoofd, 32. scheepstros, 33. zwarte, 34. zelfkant. Verticaal: 1. plaats in Frieslanu, 2. gesloten, 3. niet dezelfde, 4. plaats in Drente, 5. vlaktemaat, 6. plant, 10. adreskaartje, 11. doornachtige plant, 13. oude vlaktemaat, 14. vogel, 16. priem. 18. klap, 22. omgeslagen zoom, 23 pasgang van een paard. 24. krui pend dier, 25. vertrouwelijk, 28. be kende afkorting, 30. vreemde munt, 31. kweekgras (ZN). Oplossing vorige puzzel: L longe, 2. Noé, 3. agent NED. HERV. KERK Beroepen te Fjjnaart en Heijnin- gen (N.B.) toez.K. A. Cladder te Dongen (N. B.); te Hoogezand- Sappemeer: P. W. Martijn te Oude en Nieuwe Bildtdijk. Aangenomen naar Leiden (vac. Joh. Poort): E. M. Pannekoek te Alblasserdam; naar Leersum: P. i M. Brouwer te Staphorst-Rouwveen naar Tuindorp-OostzaanJ. M. Mul- i der te Staveren en Hindelopen. Bedankt voor Sommelsdijk: G. C. Post te Giessendam; voor Wolvega: M. E. van Heesen te Uden. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gouda: D. Pasman te Alkmaar. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Bunschoten-Spaken burg: K. J. Kapteijn te Overschild- Appingedam; te Steenwijk (scriba E. Petter)H. Mostert te Harderwijk. Aangenomen naar Leeuwarden- Huizum: kand. D. Grutter te En schede. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Apeldoorn-ZuidC. Verhage te Den Haag-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sioux Center (U.S.A.) J. C. Weststrate te Meliskerke. ANTWERPEN Het zomerevange- lisatienummer van "De Kruisbanier" gaat verschijnen in een oplaag van in ieder geval 750.000 exemplaren. Men hoopt, dat het mogelijk zal zijn. VERZOEK IN PRO VERITATE (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG Het is jammer, dat de christelijke ker ken in Nederland nog niet met een gezamenlijk rapport geko men zjjn, dat de kerken in Ne derland leiding zou kunnen ge ven in de kwestie Zuid-Afrika. Aldus de heer E. A. du Plessis In het maandblad Pro Veritate van het Christelijk Instituut van dr. C. F. Beyers Naudé. Vit isolement Hij schrijft, dat het rapport, dat de Britse raad van kerken in 1965 publi ceerde over „De toekomst van Zuid-Afrika", een waardevolle more le steun is voor de Engelssprekende kerken in Zuid-Afrika. Het heeft hen mede uit het isolement gehaald. Iets om de miljoen te bereiken. Dan zul len alle Vlaamse hulzen een nummer in de bus kunnen krijgen. Zaterdagmiddag om drie uur 6tart de actie. Daartoe zal een eerste exem plaar worden aangeboden op het Hendrik Conscienceplein in Antwer pen. Tegelijk zal worden herdacht, dat 25 jaar geleden het eerste initia tief werd genomen om te komen tot oprichting van "De Kruisbanier". dergelijks zou ook voor de Afri- kaanssprekende kerken moeten ge beuren. Dit is nog belangrijker, aldus de heer Du Plessis, voor de gerefor meerde christenen in Nederland, om dat zij nog een band hebben met twee Afrikanerkerken in de Gerefor meerde Oecumenische Synode, het enige internationale lichaam, waar mee deze kerken nog contact hebben. Hij verwacht daarom, dat een boodschap van de Nederlandse ker ken een belangrijke uitwerking zal hebben in Zuid-Afrika. De heer Du Plessis studeert op het ogenblik in Leiden. Rooms-ka thol i eken tegen schadeclaim (Van onze kerkredactie) NEW YORK Het rooms-katho lieke aartsbisdom New York heeft de eis van sommige Amerikaanse neger groepen om herstelbetalingen volle dig afgewezen. Het bisdom beant woordt het manifest met een verkla ring van vier getypte vellen. Daarin wordt gezegd dat de eis van de ne gers politiek gezien voortkomt uit op vattingen die volkomen in strijd zijn met de Amerikaanse traditie. De militante neger. James Forman was persoonlijk naar het kantoor van het aartsbisdom gegaan om zijn tegenstelling Tilburg - Eindhoven verscherpt. Ook de protestants-chris telijke °n algemene secties van het Genootschap staan achter een sprei dingsplan. dat voor 1970 een katholie ke lerarenopleiding in Tilburg vraagt, maar eveneens een algemene opleiding In Rotterdam en een protes tants-christelijke in Utrecht. De hoofdmoeilijkheid is dat een geïnteresseerde buitenstaander het HBO-Instituut te Eindhoven met een eigen initiatief de planning van degenen die zich met de lerarenoplei ding bezig houden, doorkruist. EENHEID Grosheide te begonnen met beide boten af (e houden: het Genootschap en Eindhoven moesten het samen maar eens zien te worden. Dit gesprek heeft echter niet geleid tot een gezamenlijk voorstel. Eindhoven heeft zijn eigen idee over de oplei ding. Het Genootschap stelt daar te genover: de drie richtingen bouwen met veel geven en nemen een geza menlijk plan op; als dat plan terwille van een buitenstaander opengebro ken zou moeten worden, geven we een zorgvuldig uitgebalanceerde een heid prijs. Honorering van het plan- Eindhoven zou het voorstel van het Nederlands Genootschap voor Til burg liquideren. Het geval krijgt nog wat meer kleur wanneer men het plaatst tegen de achtergrond van de kritiek die radicale studenten uitoefenen op de connecties tussen het bedrijfsleven en het onderwijs. Het Eindhovense instituut geniet veel belangstelling van de plaatselijke industrie. Goede relaties met het bedrijfsleven zijn voor technische scholen van belang; ze werken ook door in de groeperin gen die het Genootschap vormen. Maar in Eindhoven spreekt dit nog wat nadrukkelijker: voorzitter van het schoolbestuur is ir. F. J. Philips. Het initiatief van dit instituut staat tegenover de planning van een bun deling van organisaties. De uitkomst van de competitie is nog niet te zien. Nog maar 4 dagen dan is het VOOR DE HANOEU B. D. LEEFSMA N.V. IKERKSTR. 25, AMSTERDAM,TEL23 27271 OUDKARSPEL De monument le hervormde kerk van Oudkarsj in Noord-Holland is gisteren vollej afgebrand. Alleen wat muurresteni een deel van de toren bleven beha den. Met de kerk ging ook een v de mooiste orgels van de kop vi Noord-Holland verloren. Het was e Adama-orgel dat bijna 100 jaar o was. Het koor van de kerk dateerde 1570. In 1868 was de kerk geheel vf nieuwd en het schip dateerde uit jaar. Zes brandweerkorpsen uit Lange dijk en Alkmaar en omgeving pi beerden de hevige brand te bestii den, die om ongeveer vier uur 's mi dags begon. Om zes uur was het grootste vaar bedwongen, maar van de ke nauwelijks nog iets over. De bra ontstond door een lasapparaat gebruikt werd voor reparatiewei zaamheden op het dak. De schi wordt geschat op 1,5 miljoen guld (Van onze kerkredactie) BRUSSEL Op een gemeen schappelijke synodezitting heb ben de Protestants Evangelische Kerk van België en de Belgische Conferentie van de Methodis tische Kerk besloten, om zich met elkaar te verenigen. Dc fusie zal nog dit jaar een feit worden. De naam van de nieuwe kerk zal >ijn „Protestantse Kerk van België". Gehoopt wordt, dat deze fusie de «erstc stap zal zijn tot de ene Evangelische Kerk van België. De Belgische protestanten, die nog geen half procent van de bevolking uitmaken, zijn sterk verdeeld. Men schat hun totaal aantal ruwweg op 45.000, waarvan twee derde deel Franstalig en een derde deel Neder landstalig. De grootste kerk is de Pro testants Evangelische (Hervormde) Kerk. Zij werd gesticht in 1839 na de onafhankelijkheid van België als voortzetting van de Nederlandse Her vormde Kerk. Deze Kerk telt thans twintig Vlaamse en 28 Waalse gemeenten alsmede enkele Duitstalige en En gelstalige. Verder is de Protestants Hongaarse Kerk in België in haar kerkverband opgenomen. Samen tel len deze gemeenten 15.500 zielen. Amerikaanse methodisten kwamen na de -eerste wereldoorlog in België zending drijven. Daaruit zijn acht Vlaamse en acht Waalse gemeenten gegroeid, terwijl deze kerk ook een Engelstalige gemeente heeft in Brus sel. Zij komen samen op 2300 zielen. Alleen in Brussel, Antwerpen, Gent en Luik zal de fusie plaatselijke gevolgen kunnen hebben, want alleen daar zijn van beide kerken gemeen ten. Verder hebben de methodisten nooit gewerkt In plaatsen, waar al hervormde gemeenten waren. De samensprekingen hebben zes jaar geduurd. Belijd enis De nieuwe kerk zal vier belijde nisgeschriften hebben. Allereerst het Apostolicum. Vervolgens de Neder landse Geloofsbelijdenis (die men na tuurlijk in België nooit zo noemen mag; het is de Confessio Belgica, geschreven door de Belg Guido de Bres, dus de Belgische Confessie), de Vijfentwintig Artikelen van de me thodisten en terwille van de enkele Duitstalige gemeenten langs de Duitse grens de (lutherse) Augsburger Belij denis. De nieuwe kerk hoopt de aanzet te zijn tot verdere vcrenigingsplannen. Men heeft daarbij met name het oog op de Belgische Christelijke Zen dingskerk (10 000) en de Gerefor meerde Kerken (2.000). De laatste maken nu nog deel uit van de classis Dordrecht van de Gereformeerde Kerken in Nederland. eisen op tafel te leggen. Het aartsbis dom New York moest 200 miljoen dollar op tafel leggen als schadever goeding aan de negers voor de wijze waarop de kerk in de loop der jaren de negers heeft behandeld. Ook wordt gehoopt op toenaderi van de zijde van de Vrije Evani Ü3che Gemeenten (de Belgisc Evangelische Zending). Zij zijn onj veer vijfduizend man sterk. Dan zou driekwart van de klei protestantse minderheid in België één kerk verenigd zijn. Maar dat nog hele verre toekomstmuziek. ZURICH Prof. dr. Hans Küi wil dat dc paus door leken en b schoppen gekozen wordt in pla: van door kardinalen. Hij zei dit een gesprek met de Tagos-Anzcif van Zürich, één van de grooti Zwitserse dagbladen. Op die wij zou de Rooms Katholieke Kerk ged mocratiseerd kunnen worden. Volgens Küng is de Vaticaanse rie hoofdzakelijk een centrum v reactie. Küng onderstreepte de woorden met een verwijzing naar jongste encyclieken van de paus, rooms-katholieken naast zich n( leggen op advies van de belangrijkl theologen in dé kerk. Küng waarschuwde dat het pi bleem van het celibaat de centra kwestie is geworden voor het img van de priester. Hij vond het noodz kelijk dat de encycliek over het cé baat herzien wordt. Hij hoopt dat i bisschoppenvergadering van dit n jaar niet onder druk van de curie d punt van de agenda zal schrappen. Als de synode van de bisschopp! samen met een synode van leken i paus in het vervolg zouden kiezen plaats van de kardinalen dan zou d volgens Küng een waarachtige n nieuwing zijn. AMSTERDAM Met J stemmen voor en zeven tegen Is 4 teravond het ontwerp voor dc nfë we bestuursstructuur aan het inst tuut voor Neerlandistiek van de Al sterdamse universiteit aangenomt Behalve studenten waren ook stafl den en hoogleraren, onder wie prl dr. G. Stuiveling, aanwezig. De nieuwe bestuursstructuur vod ziet in cm volledige medeverail woordelijkheid van de student! voor de organisatie van de opleidill De totale verantwoording voor de o| leiding wordt overgedragen aan e< plenaire vergadering van alle led» van het instituut waarbij het sji teem van „een man een steil wordt gehanteerd. Vakjaarraden, jaarraden en kernfl den moeten er borg voor staan d de beslissingen zoveel mogelijk I werkniveau worden genomen. De pi naire vergadering neemt alle besjj sineen die het gehele instituut aal gaan voor zijn rekening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2