Rampzalig elkaar de drie als niet vinden Ulbricht vraagt China geen vijandige acties Met TEE nu in acht uur naar Luzern Jongetje overleden na knippen van amandelen TAXANDRIA-ROUTE Mr. B. W. Biesheuvel: Opening naar PvdA V) Eens worden over de concrete politiek Surinaamse partij wil Antillen financieel helpen „Wetenschap moet worden toegelicht Fransen niet terug de NAVO ii, GIDSEN-STROOM GROEIT STEEDS DINSDAG 10 JUNI 1969 Zomerbui De zomer komt met horten en stoten en in Svilajnac, Joegosla vië, zelfs met een zware regen val, die twee dagen aanhield. De rivier Resava trad buiten haar oevers en richtte zware schade aan in het gebied van centraal- Servië. Tenminste zevenhonderd huizen werden ondermijnd. Een vrouw probeert nog enig huis raad in veiligheid te brengen. (Van onze parlenientsredactie) ROTTERDAM De voorziter van de antirevolutionaire Twee de-Kamerfractie, mr. B. W. Biesheuvel, zou het een rampzalige zaak vinden als de drie christelijk partijen elkaar voor de verkie zingen van 1971 niet zouden. Een alternatief is er niet. Hij waar deert de rapporten van „De Achttien" positief, de volgende fase tot eind 1970 is, dat de verkiezingsprograms van de partijen op elkaar moeten worden afgestemd. De christelijke partijen moeten de opening naar a-ndere partijen open houden. Als de KVP de PvdA zonder meer zou afdoen als een „deba- ting-club" en zou uitsluiten, zou dat Dat noemde hij een belangrijke taak voor de partijvoorzitters en fractieleiders van de drie partijen. Het resultaat zou moeten zijn een gemeenschappelijk kernprogram op essentiële punten, „een wezenlijk nieuw element in de politieke ver houdingen". Op een KVP-vergadering in het Beursgebouw zei hij gisteren dat hij het kabinet-De Jong geen in zet van de verkiezingen wilde maken „het akkoord met de WD loopt tot 1971, het zou een vervaging zijn als we deze coalitie ook tot 1975 zou den aanvaarden, inclusief de liberale minister van Financiën" maar over het alternatief tot 1975 bleef hij voorzichtig. dus Biesheuvel, „bedenk dan dat er iets gebeurd is in het verleden: de val van het kabinet-Cals waaraan KVP en CHU meewerkten. De ARP deed daaraan niet mee. Toen was het geen samen uit samen thuis. Dat, en de afsplitsing van de PPR, heeft bij ons een grote indruk gemaakt. Al meende hij dat het effect van de afsplitsing van de PPR vervaagd was door de opstelling en de gedaantever wisseling van de PPR zelf. En wat de kritiek op de regering betreft, de ARP is altijd de meest kritische fractie geweest. De KVP nu gelukkigook, de WD is het andere uiterste. Hij memoreerde dat hij in 1962 al voor een CDU gepleit had en dat het toen in de „Diemer-bladen" ingezon den stukken geregend had, waarin de beschuldiging doorklonk van het „pact met Rome". Zijn pleidooi had, behalve bij Cals, geen weerklank ge vonden. De heer Biesheuvel wilde er mee aantonen dat bij de ARP altijd, bij de CHU in die tijd niet, samen- Vredesschip Een schip hoef je ook niet con tant te betalen: Abi Nathan, de Israëlische vredespilootheeft de eerste termijn voldaan van zijn aankoop: de Nederlandse kustvaarder Cita, die nog onder Panamese vlag vaart. Als alles goed gaat zal het schip als radio station in de Middellandse Zee de zaak van Nathan, en dat be tekent voor hem de zaak van de vrede, dienen. Het schip meet 570 ton en moet ongeveer 150.000 gulden opbrengen. Naast vredes boodschappen zal de Nathans Veronicaversie ook muziek uit zenden. de ARP aan het denken zetten. „In ulJ muie de opstelling van Don Cyl ten aan- I werklne Sewenst werd MOSKOU De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht heeft gisteren tijdens de commu nistische topconferentie een PARAMARIBO De nationale partij van Suriname (NPS) heeft de regering gevraagd 300.000 gulden ter beschikking te stellen voor leniging van de nood op de Nederlandse An tillen na de recente gewelddaden. De Staten konden echter niet stemmen over het voorstel omdat het quorum niet aanwezig was. De oppositie had voor de stemming de zaal verlaten amdat de NPS in meerderheid was opgekomen. De oppositie wilde zich niet vast leggen op een bedrag maar hulp bie den voor zover de middelen reiken. f Oppositie-leider Lachmon heeft ge il1 regd dat het Koninkrijksstatuut een waarborg is voor een versnelde soci aal-economische ontwikkeling van Suriname en de Antillen. Het ver wek v.an de Antilliaanse regering om hulp van Nederlandse mariniers vindt Lachmon van groot verant woordelijkheidsbesef getuigen. Mao vervangt Bijbel HONGKONG De „Hong Kong ftess", een drukkerij die drie eeu wen lang de Bijbel drukte, heeft contract met de Chinese vereni- tot verspreiding van de Heilige hrift -liet vernieuwd. Deze drukke- ij heeft besloten, om haar gehele ipaciteit in dienst te stellen van de iduktie van het „rode boekje" van Mao. dringend beroep op communis tisch China gedaan, geen vijan dige acties meer te ondernemen tegen de Sowjetunie. Ook vroeg hij Peking om af te zien van elke afscheidingsbewe ging binnen het communisme en tenminste op het gebied van de internationale strijd tegen het imperialisme weer te gaan mee werken met de „marxistisch- leninistische partijen". Fel keerde Ulbricht zich tegen de "gewapende agressie" van de Chine zen aan de grens met de Sowjetunie. Deze agressie betekent volgens hem „een rechtstreekse steun aan de we reldstrategie van de VS en aan de Westduitse expansionistische po litiek". Laster Ulbricht kon de ernstige vraagstuk ken waarvoor China staat goed be grijpen, „maar een oplossing wordt niet gemakkelijker door de aandacht van het Chinese volk af te leiden met een lastercampagne tegen de Sowjetunie". Eerder had de Roemeense partijlei der Ceaucescu. de anti-Chinese koers ernstig veroordeeld. Hij onder streepte de strikt neutrale rol van zijn land in het Russisch -Chinese con- hi begrijpelijke taal UTRECHT De wetenschapsbeoe fenaars moeten veel meer met an- 1 dere bevolkingsgroepen praten over de te verwachten ontwikkeling in hun vak en de gevolgen daarvan voor de samenleving. Ze moeten be reid zijn in voor niet - vakgenoten begrijpelijke taal uit -te leggen waar om het gaat. Dit zei gisteren prof. dr. C. J. F. Bottcher. voorzitter van de raad van advies voor het wetenschapsbeleid tij dens de avondzitting van de tiende federatieve vergadering van medisch biologische verenigingen, die ook werd bijgewoond door prinses Beatrix en prins Claus. De toepassi ngen van het onderzoek moeten in goede banen worden ge leid. Veel te veel laten de onderzoe- kers dit over aan „de anderen" en ergeren zich dan wanneer het mis gaat. Prof. Bottcher gaf ook een paar richtlijnen: ieder die een superspecia list dreigt te worden of dat al is moet proberen een redelijk deel van zijn tijd te besteden voor verruiming van zijn gezichtskring. Alles moet in het werk worden gesteld om terug te slaan naar andere takken van weten schap. Studenten moeten meer wor den aangemoedigd bij hun doctoraal studie bijvakken te kiezen uit andere faculteiten, aldus de hoogleraar. flict. De aanhoudende aanvallen op China leiden tot een verscherping van de spanningen tussen de commu nistische en arbeiderspartijen, zo zei hij. zien van het Maagdenhuis herkende ik de PvdA zoals ik meen dat die in essentie is". D '66 Wat D'66 betreft? Niet onder de indruk. Ik geloof nu, aldus Biesheu vel, dat die partij het meer zal zoe ken in de oppositie, in het isolement, dan in het dragen van regeringsver antwoordelijkheid. Het onderwerp van Biesheuvels re de was: Wat wil de ARP nu eigen lijk? Hij gaf het antwoord in wezen op de vraag: wat doet de ARP als het Neen van de PvdA tegenover de KVP Neen blijft? „Ik ben van oor deel dat de drie christelijke partijen bij elkaar moeten blijven. De basis daarvoor zou in de komende twee jaar gevonden moeten worden en het zou hoogst ongewenst zijn als er één buiten zou vallen." En met wie? „Laten de andere par tijen, de PvdA en Toxopeus, zich nu eens uitspreken over de rapporten van De Achttien en het niet afdoen met dooddoeners of met een: ik heb er niet veel schokkends in gevon den". „Als u de ARP wilt begrijpen", al- j Op de vraag of er nog mensen in de ARP zoals in 1962 tegenover sa- I menwerking stonden, antwoordde Biesheuvel bevestigend, „maar in veel mindere mate". Ik houd reke ning met hun opvattingen en dat verklaart voor een deel de voorzich tigheid ten aanzien van samenwer king met de KVP. We willen graag onze hele partij meenemen". Hij vond dat de ARP geen dubbele rol speelde en dat er niets zat tussen KVP en ARP, maar er is nog wan trouwen. Bij de radicalen, die vinden dat „Veerman en ik te hard lopen" en bij een grote groep die wel sa menwerking wenst maar dan tussen drie zelfstandige partijen. „Zo ge hecht zijn ze aan hun eigen partij". Belangrijk vond hij dat men het eens zou kunnen worden over de concrete politiek. De grondslag geeft geen moeilijkheden en ook zakelijk zag hij geen beletsel. Zijn persoon lijke overpeinzing was: rampzalig als het niet zou lukken, het moet een groeiproces zijn en geen geforceerd stichten van een CDU voor 1971. In elk geval zag hij de mogelijk- i heid dal KVP. CHU en ARP het voor 1971 eens zouden kunnen worden SCHIEDAM In het Ge meenteziekenhuis van Schiedam is een jongetje van drieënhalf jaar overleden aan de gevolgen van een amandeloperatie. Het kind bloedde dood een dag nadat het was geholpen. De ouders hebben tegen het ziekenhuis een klacht ingediend bij de Medische Raad in Den Haag. De vader van het kind, de 27-jarige boekhouder D. B. van de Berg, meent dat de dokters en de zusters in het ziekenhuis zijn zoontje Robert een voudig hebben laten doodbloeden. Het kind werd donderdagmiddag 10 april „geknipt" en mocht na een uur naar huis. Toen hij 's avonds bloed opgaf en de ouders hun huis arts raadpleegden liet deze hem op nemen. Volgens de heer Van de Berg is daarna alles bijzonder stroef ver over de prioriteiten voor een volgen de regering, waaronder de integratie van Europa, de verhouding Oost- West, de relatie met de derde wereld, de inkomens- en vermogensverhou dingen en het welzijnsbeleid. lopen. De neus-, keel- en oorarts was niet te bereiken en het duurde lang voor een plaatsvervanger verscheen. Zolang er geen dokter aanwezig was wilden de verpleegsters de jongen geen bloedtransfusie toedienen. Toen de dokter kwam, de Vlaar- dingse arts B., bleek dat de appara ten die hij nodig had niet aanwezig waren. De dokter moest toen het een en ander uit zijn auto gaan halen, waarmee opnieuw geruime tijd ge moeid zou zijn geweest. Toen de dokter Robert had onder zocht stelde hij de ouders gerust dat er met de jongen niets ernstigs aan de hand was. De volgende morgen bleek het kind te zijn overleden. De geneesheer-directeur van het Schiedamse ziekenhuis, dokter J. H. van den Berg, staat voor raadsels. Hij zegt dat gevallen als deze één op de duizend voorkomen. Dokter Van den Berg kan zich de reactie van de ouders levendig voor stellen, inaar stelt zich op het stand punt dat wat zij aanvoeren niets met de doodsoorzaak te maken heeft. Een sectie heeft uitgewezen dat hel kind aan een onverwachte bloeding is overleden. Hoe deze zich heeft kun nen voordoen blijft een onbeantwoor de vraag. BRUSSEL Franse gaullistische afgevaardigden hebben op een vergade ring van NAVO-parlementsleden in Brussel duidelijk laten doorschemeren, it men na het vertrek van president de Gaulle wel een wijziging van de Franse buitenlandse politiek kon verwachten, maar geen volledige terugkeer Het nieuwe militaire integratie in de NAVO. Rheingold en Roland bieden toerist nieuwe service Voor de vakantieganger (of zakenman), die is ge steld op snel en comfor tabel sporen, ligt nu ook, sinds 1 juni, Milaan bin nen direct TEE-bereik. Door het in dienst stellen van de Roland, die van Bremen naar Milaan rijdt, is namelijk een mo gelijkheid gecreëerd om ook Nederland daarmee te verbinden. Dit gebeurt door enkele wa gons van de Rheingold, die van Hoek van Holland en Amsterdam naar Genève rijdt, in Bazel te koppelen aan de nieuwe Duitse TEE (een oponthoud van nog geen half uur), zodat men nu dat laatste traject Bazel - Milaan via Luzern snel en met alle TEE-gemakken (luxe restau ratie en panoramarijtuig) kan afleggen. Tot nu toe kwam men met de TEE niet verder dan Bazel «»n werd men daar vastgekop- oeld aan de normale D-trein van de Zwitserse bondsspoor- wegen. de nieuwe verbinding levert een tijdwinst op van 74 minuten. >'og moor Behalve Milaan is ook Lu zern aan het Vierwoudsteden- meer (nu in 8.5 uur vanuit Amsterdam te bereiken) zeer ingenomen met deze TEE- service. Daarvan getuigde wel het muzikaal onthaal op het station van de eerste gas ten bij de openingsrit. In Lu zern verwacht men er nog meer toeristen door deze zo mer. De vele hotels in en om de stad mogen dan nu nog lang niet vol zijn, men bereidt zich al voor op de nieuwe massale stroom. Ook uit Nederland, dat .:egt men in Zwitserland de meest trouwe gasten- le vert. Een groep, die nog ieder jaar toeneemt, al vindt men die tendens niet in de reisbu reaufolders. Daar lijkt zuide lijke zon de Zwitserse bergen te hebben verdrongen omdat men er aan de weg timmert met goedkope charterreizen. Zwitserland trekt die char ters niet omdat het land meer ziet in de individuele vakantieganger en zo goed j-Is geen reisbureau-groepen omvangt. Weinig Zwitserland dus in de folders, maar ondanks dat: vorig jaar werd met 300.000 Nederlandse toeristen (gemid delde verblijfsduur 7 dagen) een nieuw record geboekt, zes procent meer dan het jaar ervoor (de omvang van de trek naar Spanje groeide met 2 procent) Duur Dat 70 procent van hen met eigen auto kwam. bewijst wel de stelling, dat Europa's oud ste toeristenland (100 jaar ge leden werd het door de eerste rijke vakantiegangers ont dekt) een vakantieoord is voor de individualist. En dat willen de toeristenorganisa ties ook liever zo maar hou den. Waar men wél van af wil. !s het imago, dat Zwitserland voor de toerist duur zou zijn. Men geeft toe dat het dat vroeger was. maar nu veel andere landen en vooral Nederland hun prijsniveau de laatste jaren snel omhoog hebben zien gaan, is dat be slist niet meer zo. Men eet en drinkt nu in Zwitserland zelfs voordeliger dan in Nederland en ook de hotelprijzen zijn er, in verhou ding, niet hoog. snel en comfortabel dwars door Zwitserland. Misschien nog wel iets ho ger dan in een land als Joe goslavië, maar dan moet er wél bij worden bedacht, dat men kwaliteit krijgt voorge zet. Kwaliteit, die over het geheel genomen, vrijwel ner gens wordt geëvenaard. Draagstoel Tenminste 300.000 Nederlan ders naar Zwitserland dit jaar. En Luzern. in het centrum, hoopt van hen ook d'tmaal een belangrijk deel fe ontvangen. Wat dat be- ireft, heeft het een reputatie hoog te houden, want Luzern met zijn Vierwoudstedenmeer en Pilatus, Rigi en Titlis in de omgeving is van oudsher een belangrijke trekpleister geweest. Zijn berglandschap heeft velen verrukt, ook indertijd k'-ningin Victoria, die zo in de ban raakte van de be sneeuwde toppen, dat zij zich spontaan de Rigi op liet dra gen. Die draagstoelservice bie den de Zwitsers vandaag niet meer, maar naar elke belang rijke berg zijn er nu kabel baantjes. Zoals bij de 3200 meter ho ge Titlis waar men voor 22 frank in vier etappes bo venop wordt gebracht. Een ge zellig knalrood geverfd treintje (Luzern - Engelberg) brengt de toerist er in drie kwartier naar toe. En als reen geluk heeft, vindt hij de directeur van het (particulie- r spoorwegbedrijf, Neder lands sprekende ir. Neuhaus („wij zijn een van de 75 parti culiere spooiwegondememin- gon in Zwitserland"), in de stuurcabine. Trips Ideeën voor trips levert Zwitserland in overvloed en het onderscheidt zich daar mee van veel andere va kantie dorado's. Zelfs op re genachtige dagen bieden de toeristencentra hun gasten verstrooiing. Zo heeft Luzern zijn groot, miernationaal bekend ver- ki-ershuis. waar de bezoeker zeker een dag kan doorbren gen. Hi; vindt er alles op het gebied van het verkeer. Oude treinen, auto's, vliegtuigen, schepen en zelfs een complete Gotthard-spoorbaan, inclusief tunnels en elektrische trei nen. De nieuwe TEE is daar nog niet bij, maar dat zal niet lang meer duren Want zeker Luzern zal zijn Roland in ere houden. Hij is een nieuwe le vensader voor het toerisme tn daarvan moet men ook in Luzern tenslotte leven. Ieder jaar opnieuw worden de toerist meer middelen ten dienste gesteld om uit zijn vakan- tiedoel te halen wat er in zit. De stapel gidsen stijgt snel en ze vinden gretig aftrek bi.i de vakantieganger. Ook voor dit seizoen zijn er weer vele van de pers gekomen. Hier een greep eruit: Wie naar Ierland wil, doet er goed aan het boekje „Zig Zag door Ierland" van de journalist Frans den Houter te lezen (uitgave Ons Huis, Utrecht, 125 blz., 8,50). Het is een prettig verpakte en rijk geïllustreerde reisgids, waarin informatie wordt gegeven in verhaalvorm. Geen droge opsomming van feiten dus, maar een vlot leesbaar verhaal, dat zelfs degene die niet naar Ierland gaat. enkele plezierige avonden kan ver schaffen. Bij de uitgeverij Veen, Amsterdam, verscheen weer een aantal gidsjes in de Am- stelserie: Mallorca en Ibiza (door G. Winkler), West- Zwitserland (door Wil de Kreuk). Italiaanse en Adria- tische Zee (door W. Voss Ger- ling), Midden-Italië (even eens door W. Voss Gerling) en dichter bij huis Toeren door Zuid-Holland (door Hans Krook). Voor wie de serie nog niet kent: alle maal boekjes, met een dege lijk brok informatie. De toeristische bijzonder heden van Drenthe (en dat zijn er nogal wat) vindt men in de pas uitgekomen ANWB- gids Drenthe (230 blz., f 6,90 voor leden en 11,90 voor niet-leden). Overzichtelijk worden alle steden en dorpen van enige betekenis beschre ven. Het geheel is verlucht met kaartjes en pentekenin gen. Bij Elsevier verscheen het laatste deel van een tweetal reisgidsen over Spanje door Richard Nieman (272 blz., 6,50). Het betreft Zuid- en West-Spanje en Portugal, terwijl tevens de Canarische eilanden, de Azoren en Ma deira worden behandeld. De plaatsen worden in alfabeti sche volgorde besproken. Meer een fotoboekje dan een gids is „Oostenrijk", uit gegeven door Bruna. De fo to's (waarvan de meeste in kleur) zijn echter van een zodanig gehalte, dat men dit boekje alleen al voor het kijken zou kunnen aanschaf fen. Fotograaf was Kees Scherer, tekstschrijver Mi chael Winch (128 blz., 3,75). Van dezelfde fotograaf ver scheen in dezelfde serie ook een fotoboekje over Parijs. De tekst werd geschreven door Diana Vinding. De ANWB heeft, in samen werking met de Belgen, een nieuwe toeristische route uit gezet: de Taxandria- of grens landroute die in Nederland door de Baronie van Breda en het hart van Brabant loopt en in België door de Kampen. De totale lengte van deze route de dertigste sinds de bond met het uitzet- len van toeristische routes in 1962 begon is 192 kilometer. De naam van deze nieuwe recreatieve attractie klinkt wellicht wat vreemd, maar het is een logische. De route is namelijk genoemd naar de oudste benaming van de Kem pen: Taxandrië of Toxandrië. dient wel een polis te hebben, die geldig is voor de hele Be nelux. Trekpunten in de Kempen zijn o m. Mo! (niet alleen met pen kerncentrale, maar ook prachtig recreatieoord Zilver strand met een speeltuin, mid- getgolfbanen. een grote plas waar men kan roeien en hen gelen en een restaurant), Averbode (midden in de den- nebossen). Olen (een typisch Kempisch dorp) en Kasterlee (druk bezochte vakantie plaats). MATUUR Over vrijwel het hele tra ject loopt de route door stre- die al in het jaar 75 door de ken. die door de natuur wel historicus Plinius werd bruikt. In Nederland begint de rou te in Breda en gaat van daar via Ulvenhout. Chaam. Al phen en Riel. Goirle. Tilburg, Hilvarenbeek (recreatiepark bijzonder rijk bedeeld zijn. In Nederland wordt het hoogge legen bouwland afgewisseld door uitgestrekte boscom- plexen (Chaamse staatsbossen en het landgoed De Utrecht)- in België vindt men veel Beekse bergen), Lage Mierde dennebossen en heuvelland en Reusel naar de grens. For maliteiten om deze te mogen overschrijden, zijn niet nodig, want vorig jaar zijn de doua- reposten op deze „informele" wegen afgeschaft, al wil dit niet zeggen, dat men geen kans meer loopt door vlie gende brigades te worden aangehouden. Daarom is het altijd aan te bevelen een paspoort bij zich te hebben, dat nog geen vijf jaar is verlopen. Een groene kaart is niet nodig, maar men schappen waar zich (tussen Herenthals en Lichtaart) land- duinen hebben gevormd. '•len groot deel van de rou te loopt door het Kempische „Lake district": van meren ontstaan door de exploitatie van het fijne wit te Kempische zand, dat in de glasfabrieken wordt ge bruikt. Hoewel de hele route Is aangegeven met de bekende zeshoekige ANWB-borden. is het aan Ie bevelen zich ook 'e laten leiden door de route beschrijving van de ANWB (niet-leden 1 gulden, leden 65 cent), die uitgebreide informa tie geeft over de bezienswaar digheden onderweg. De vouw- een gebied bladen zijn zowel bij de ANWB als bij de VW-kanto- ren verkrijgbaar. Dat ze populair zijn, be wijst de grote afname. Sinds de ANWB zeven jaar terug Ie eerste route (door Drente) startte, zijn er al 1,4 miljoen beschrijvingen van de routes verkocht..

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11