Plan bouw toeristenflats van Hoek tot Noordzeekanaal ONDERZOEK LOGIESRUIMTE AAN KUST „Amerikanen zijn een bloeddorstig volk" Volg het spoor teritó AMADEUS Onderzoek behoefte aan recreatie Huurprijs Vierling nu compleet in Bodegraven Sociaal plan bij Thomassen/Drijver Arabische landen herdachten juni- oorlog met Israël VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES 9 VRIJDAG 6 JUNI 1969 NI If UTRECHT Op korte ter mijn is te verwachten dat in de kuststrook Hoek-Noordzeekanaal enige omvangrijke projecten voor de bouw van appartemen tenflats voor vakantiegangers worden gerealiseerd. Dit blijkt uit een rapport van de afdeling research van het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme over de logiesaccom- modatie langs de Nederlandse kust. Een van de conclusies is, dat deze accommodatie uitgebreid dient te worden als gevolg van de toenemen de voorkeur van de vakantieganger voor appartementen, flats en motcis, het tekort aan logiescapaciteit (zowel kwalitatief als kwantitatief) in het hoogseizoen, de mogelijkheden om het vakantieseizoen te verlengen en Drs. P. Mellema: UTRECHT Er worden nog altijd I te weinig onderzoekingen verricht naar de elementaire behoefte aan re creatie. Voor 1969 is vijftien miljoen gulden nit het nationaal inkomen beschikbaar gesteld voor de aanschaf van gronden voor openluchtrecreatie, en het treffen van recreatieve voor zieningen. Het is van groot belang dat een onderzoek wordt ingesteld naar de plaatsen in Nederland, waar aan openluchtrecreatie dringend be hoefte bestaat In deze zin sprak het hoofd van de afdeling beleidsvorming openluchtre- creatie van het ministerie voor cul- tuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer drs. P. J. M. Mellema I gistermiddag op een bijeenkomst in l het universiteitscentrum De Uithof te Utrecht. De middag was georga- niseerd door de studenten van de af deling recreatie en planologie van het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme te Breda. De directeur van de stichting re creatie de heer J. Swart meende dat men de laatste tijd bij het treffen van recreatieve voorzieningen steeds .meer praat „over wat het financieel opbrengt." „We moeten in Nederland niet voor iedere hap frisse lucht in onze beurs moeten tasten. Als dat wel hét geval is, zijn wij- op de ver keerde weg," concludeerde hij. LEEUWARDEN Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag het kantoor en een magazijn van het elektronische bureau W. A. Slager te Leeuwarden vrijwel totaal verwoest. De brand werd veroorzaakt door een Ontploffende gasfles op een binnen plaats. De schade beloopt in de tien duizenden guldens. de toenemende schaarste aan bouw grond. Gebleken is dat in de kuststreek Hoek van Holland - Den Helder het totaal aantal voorzieningen veel gro ter is dan bijvoorbeeld de streek Cad- zand - Hoek van Holland en de Wad deneilanden. Aan interne voorzieningen blijkt veelal behoefte te zijn aan o.m. een koelkast (31 procent van de onder vraagden), radio (27) en douche en toilet (21). Wat betreft externe voor zieningen werden vaak genoemd het ontbreken van een speeltuin, een kin- der crèche, sportaccommodaties en meer amusement. Het onderzoek stelde vast, dat de gevraagde huurprijs voor de apparte menten in een aantal gevallen niet in overeenstemming is met de geboden voorzieningen. In de strook Cadzand - Hoek van Holland is het aanbod van appartementen relatief het meest verouderd. Bij ca. twintig pro cent van deze ruimten, die in 1968 werd vérhuurd, lag het eerste ver- huurjaar voor 1945. Ten slotte wordt opgemerkt dat het aantal flats voor verhuur aan vakantiegangers langs de Neder landse kust uiterst beperkt is vergele ken met België. Alleen Zandvoort heeft twee van dergelijke flatgebou wen. Zoals gemeld, is uitbreiding van deze flataccommodatie op korte ter mijn te verwachten. PETER VANDAAG THUIS (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN Peter Verheul, de laatste nog in het Algemeen Zie kenhuis in Woerden verblijvende vierling-baby uit Bodegraven, mocht vanmorgen tegen het middaguur met zijn ouders mee naar huis. De derde Nederlandse vierling was meer dan drie maanden aan de zorgen van het ziekenhuis toevertrouwd. Een medisch team bracht de vier ling op woensdagavond 5 maart bin nen eeiL half uur-tec wereld. Later dan gewoonlijk mocht mevrouw M. C. Verheul-Van Os (34) op zaterdag 22 maart het Woerdense ziekenhuis verlaten. Haar kinderen zouden inci denteel volgen. De vandaag thuisgekomen baby werd als eerste van de vier geboren. Marcel Verheul de derde In de rij kwam zaterdag 19 april naar zijn Bodegraafse wieg, waarna Rinke (dinsdag 6 mei) en laatstgeborene Yvonne (donderdag 29 mei) snel volg den. DEVENTER De directeur van Thomassen en Drijver Verblifa NV en de gezamenlijke werknemersbon den in de metaalindustrie delen mee, dat zij, onder voorbehoud van goed keuring door de leden der vakbon den, in principe overeenstemming, hebben bereikt over het sociaal plan voor de hergroepering van de metaalgroep. Op korte termijn zullen de bestuur ders der vakbonden met hun leden overleg plegen, waarna het sociaal plan in definitieve vorm zal worden uitgewerkt. WASHINGTON De Ameri kanen zijn een nogal bloeddorstig volk en zullen dit ongetwijfeld blijven zolang er zovelen zijn die denken dat geweld een oplossing kan bieden voor de sociale vraagstukken in het land. Tot deze conclusie zijn twee Ameri kaanse geleerden gekomen die een rapport hebben samengesteld voor de nationale commissie die een onder zoek instelt naar de oorzaken van dit geweld. Na een overzicht te hebben ge geven van de conflicten tussen blank en zwart in de afgelopen jaren, wij zen de geleerden Graham en Gurr erop dat de huidige protestacties te gen de oorlog zowel wat hun om vang als betekenis betreft, zich nog nooit eerder in de Amerikaanse ge schiedenis hebben voorgedaan. Hetzelfde geldt voor de onlusten aan de universiteiten en de „recente en verbazingwekkende epidemie van politieke moorden op nationale lei ders". Maar, aldus de geleerden, al moet men de VS rekenen tot het half dozijn onrustige landen van de wereld als men tenminste afgaat op het aan l al politieke moorden, op standjes en gewelddadige betogingen, Kamervragen over baatbelasting to" DENHAAG Drié katholieke Tweede-Kamerleden hebben minister Beernink gevraagd of hij de voorge nomen invoering van de baatbe lasting in de Gelderse gemeente Huissen terecht vindt De nieuwe belasting zou een deel van de gemeentenaren circa 150.000 gulden gaan kosten, bestemd voor rio lering- en wegconstructieplannen. Er is, zoals bekend, in Huissen krachtig geprotesteerd tegen de baat belasting. (vrijdag 6 juni) Hilversum I 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.41 Actualiteiten. 19.00 We reldpanorama. 19.10 Country and western rubriek. 19.40 In ternationale oriëntatie In kerk. zending en oekumene. 20.00 Licht platenprogramma. 20.53 Esmoreit, hoorspel. Tros: 22.00 Muzikale herinneringen aan vroeger jaren. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Voetsporen in de sneeuw (dl. 1), hoorspel. 23.15 Licht platen- pro8ramma. 23.45 Actualitei ten. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Opspraak, lezing. 18.20 Uitzending van de VPRO. 18.30 Voor onvolwasse- nen. 19.10 Jazzrondo. 19.30 Nieuw». 19.35 Kunst nader beschouwd. 20.00 Jazzmuziek. VARA: 21.00 Klassieke en mo derne orkestwerken (opn.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Stereo: Licht geva rieerd platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. naai. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 De TV-Recht- bank In kortgeding. N.O.S.: 22.40-22.45 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: En France avec Nico las (les 28). Nederland n. N.O.S.: 18.50 In kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. 19.03 Scala: informatief programma. KRO: 19.30 In kleur: De Sovjets: Studente in Oulan Oude Oost Siberië, documentaire film. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 In kleur: Hij en Zij, "IV-feullleton. 20.45 Harten 5: Uefdadigheldsoproep. 20.50 Programma gebaseerd op marsmuziek van de Noorse TV voor het Festival van de Gou den Roos van Montreux. 21.20 In kleur: Bonanza, TV-feuille- ton. 22.07 Brandpunt. N.O.S.: 22.40-22.45 Journaal. BELGIë Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Lu- ceat - katholieke-godsdienstige uitzending. 19.30 Overzicht van de tv-programma's tot en met volgende vrijdag. 19.45 Zoek licht. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 D-Day: 25 Jaar later fllmrep. 21.15 Speelfilm: De monocle lacht groen, poll- tiekomedle. 22.50 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROI RAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18 20 uur G'acomo Puccini „Tosca", opera In 3 bedrijven. 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende niek. 11.45 Stereo: Ina en Ton woord 7.15 Lichte grammo- samen en alleen, cabaret- foonmuzlek met nieuws en ac- programma. 13.00 Nieuws. 13.11 tualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 VARA-varia. 13.13 Actualitei- Stereo: Gewijde muziek. 8.30 ten. 13.20 Stereo: Lichte gram- Nieuws. 8.32 Vakantletlps. 8.45 mofoonmuzlek voor de Jeugd Stereo: Weens Filharmonisch 14.00 uitlaat: voor twintigers orkest (gr). 9.00 Theologische 14.35 Radio Jazz Magazine, etherleergang. 9.35 Waterstan- n.O.S.: 15.00 Frans - Duits - den. 9.40 Voor de hulsvrouw. Engeis :een luisterprogramma. .40-3.50 Gymnastiek voor de huisvrouw). 10.15 Stereo: Boston Symfonie orkest (gr). 16.00 Nieuws. 16.02 Blinden en slechtzienden: Braille ralley. VARA: 16.15 Reportage vanuit het ls toch ook zo dat het nationale leven hierdoor veel minder ontwricht werd dan in vele andere landen. Tussen midden 1963 en midden 1968 hebben 11 op de 1000 Amerika nen deelgenomen aan sociale agi tatie. In verhoudingscijfers uitge drukt was het aantal doden als ge volg van gewelddaden in de VS in de afgelopen vijf jaar 1,1 op de miljoen inwoners; in Europa 2,4 op de mil joen en in de hele wereld 223 op de miljoen. BEIROET De Arabische wereld heeft gisteren op sombere wijze het feit herdacht dat de Juni-oorlog met Israël twee jaar geleden uitbrak. In deze voor de Arabieren noodlottige oorlog moesten grote gebieden wor den prijsgegeven en ontstonden grote en politieke en economische proble men, waarvoor de Arabische wereld nog steeds een oplossing zoekt. In Bagdad, de hoofdstad van Irak, werd een grote mars door de voor naamste straten van de stad gehou den. Demonstranten schreeuwden te gen het imperialisme en de sjah van Perzië werd in een schijnproces ter dood veroordeeld wegens „collabora tie met het Zionisme". In Jordanië verschenen de kranten ■zwarte randen ten teken van rouw. In Libanon zag men vrijwel overal veiligheidstroepen. Het land bevindt zich nu reeds bijna zes weken in een politieke crisis nadat de regering was afgetreden in verband met de te voe ren politiek tegenover de Palestijnse commando's die vanaf Libanees grondgebied opereren. Het recreatiegebied Spamewoude wordt, als de Stich ting trammuseum en railvervoer Nederland haar plannen kan realiseren, verrijkt met een permanent museum en om alvast met een pronkstuk voor de dag te kunnen komen heeft men bij de Leonovrijtuigfa- brieken te Leningrad deze tramwagen laten bouwen. De tram wordt nauwkeurig naar tekeningen uit het jaar 1928 nagebouwd: een romantische herinnering aan de „gouden" jaren dertig. 7.07 uur Figuren uit de wereld van de beeldende kunst. 8.20 uur Achter het nieuws. 8.45 uur Televisierechtbank Kort geding. 8.20 uur Televisieserie Hij en Zij. 8.45 uur Vakantie en ontspanning langdurig zieken en gehandicapten. 8.50 uur Marsmuziek van Sousa 9.20 uur Bonanza. De conquistadores. 10.07 uur Brandpunt. Hilversum I NCRV en TROS 7.40 uur Stanley Jones in Nederland. 8.55 uur Het abel spel Esmoreit. 10.00 uur Muzikale herinneringen aan vroeger. 10.45 uur Voetsporen in de sneeuw (eerste deel hoor spel). Hilversum 11 VARA 7,10 uur Jazz-rondo. 7.35 uur Kunst nader beschouwd in Criterium. 9.00 uur Arturo Toscanini dirigeert. 10.55 uur Harry Gaarenstroom kiest muziek voor de vrijdagavond. (Een wereld in wording) 200 „Hoe weet u dat?" „Ik voeldat Klaarblijkelijk staan uw gevoelens lijnrecht tegenover elkaar. Maar laten we daar niet verder over praten. Ik weet nu alles van u. U bent natuurlijk In een neerslachtige stemming door het gebeurde. Bovendien krijgt een getrouwd man zekere gewoonten, dierlijke gewoonten, die u geruime tijd hebt moeten ontberen. Dat is hoofdzake lijk de reden van uw ongemak. U hebt ook hypertrofie van de pancreas. O, het heeft niets te betekenen. Maar Ik ga u een levenswijze voorschrijven. U moet lichte kamergym nastiek beoefenen om uw spieren hun kracht terug te geven. De hoofdzaak is echter: uw onevenwichtige geestelijke toestand. U schijnt aan een voortdurende gemoedsverande ring te laboreren. Ik kan u in uw huiselijke aangelegenhe den geen advies geven, maar uw gezondheid zal er niet op vooruit gaan, zolang deze toestand blijft bestaan." „Ik zou toch graag uw raad willen horen," smeekte GustL „Ik weet niet, wat ik moet doen." „Bestaat er een kans, dat zij bij uterugkomt?" „Voor zover ik beoordelen kan, neen." „Hm dan lijkt het me he beste dat u scheiding aan vraagt" Gusti schudde het hoofd. „Waarom niet?" Ethische overwegingen?" „lederen wil, dat ik me laat scheiden," klaagde GustL „Zijzelf ook." „Ik ben bang dat u haar en uzelf nog schaden zult als tl er niett oe overgaat." „O, zij," antwoordde Gusti koel, „zij geniet de beste ge zondheid en amuseert zich goed." „Zijn er dan ethische hindernissen?" Als u het zo noemen wilt." „Welnu ik wil niet trachten u te beïnvloeden. Hiet is mijn taak u te genezen, dat is alles. Het kan zijn, dat het huwelijk een heilige instelling is, maar afgezien daarvan, Lestaat er ook nog zoiets als een dierlijk instinct bij mannen en vrouwen. Ik zou zeggen, dat het bij vrouwen het meest ontwikkeld is. U bent in dat opzicht zeer veeleisend, niet waar?" „Ja, maar wat kan ik er aan doen? Ik ken geen vrouw, die de plaats van mijn vrouw zou kunnen innemen." „U raakt hier een van de zwakke punten van ons sociale leven aan: de rol, die de vrouw daarin speelt. Ik geef toe, dat het moeilijk is voor een man in uw positie, maar u zoudt eens op reis kunnen gaan, naar Genève of Parijs bijvoor beeld. Dat moet u natuurlijk zelf beslissen. Ik neem aan, dat uw financiële omstandigheden geen beletsel zijn? Of u zoudt zekere bladzijden uit de zondaguitgave van de Züricher Zei- tung nauwkeuriger kunnen lezen." „Dat is het niet," onderbrak Gusti hem, „maar ik zou dan overspel plegen en aan haar overgeleverd zijn, als haar advocaten het zouden ontdekken." ,Weet u of zij zelf niet...." „Dat raakt me niet," zei Gusti enigszins uit de hoogte. „Zij kan doen wat zij wil. Ik denk er niet meer over na." „Ik ben bang, dat dat niet het geval is", zei dr. Altmann. ..U kunt het wel denken, maar in werkelijkheid piekert u dag en nacht over haar en zij is het middelpunt van uw gedachten. U kunt uzelf van alles wijsmaken, maar uw gedachten werken onafhankelijk van uw wil en daar zij in uw onderbewustzijn blijven, zijn zij des te sterker." „Ik weet het Ik kan niet slapen. Wat zal ik doen?" Dr. Altmann liep langzaam op Gustit oe. „U moet een normaal leven leiden," zei hij met nadruk. „U moet normaal denken en leven." „Vindt u het niet zeer normaal, dat me wreken wil? „Ze dat maar uit uw hoofd, dat kunt u niet. Vrouwen zijn eigenaardige wezens. Als het op het seksuele leven aan komt, zijn de vrouwen veel slimmer en standvastiger dan da mannen. Iedere vrouw is een geboren toneelspeelster. Slechts zeer weinigen zijn werkelijk eerlijk." „Dat moet ik Pauline toegeven," merkte Gusti op. „Ze.1b steeds eerlijk geweest. Ik was een dwaas." „Mannen zijn meestal dwazen. Ik ken honderden mannen, die door hun vrouw dwazen zijn geworden. Zij staan in de meest abnormale verstandhoudingen tot hun vrouw." „U kunt niet verlangen dat iedereen normaal is," zei Gusti. Gelukkig niet! Als iedereen normaal was, zouden wij doktoren, wel naar de maan kunnen verhuizen." Hij ging voor zijn bureau zitten. Wordt vervolgd 11.00 Nieuws. 11.02 Nieuwe we- de Schiedamse Muziekschool, gen met het oude Boek, zing. 11.15 Solarium: hoogte- zonprogramma voor het hele gezin. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Lichte or kestmuziek 12.14 Berichten. 12.16 Overheidsvoorlichting. KRO: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen: over missie en zending. Christian Science: 13.00 Wat wil het zeg- 16.35 Artistieke Staalkaart. 17.10 Operamuziek (gr). 17.55 Mededelingen. Hilversum UI. 240 m, FM-kanalen. KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJinn: gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws.) N.O.S.12.00 Nieuws. 12.03 Informatie over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Licht platenpro gramma met verzoeknummers. gen je best te doen?, vraag- (14.00 en 15.00 Nieuws.) 16.00 gesprek. N.O.S.: 13.15 Verzoek- platenprogramma voor de mi litairen. KRO: 14.00 Stereo: N.O.S.: 18.30 Inzet!, een pro gramma over amateuristische muziekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO-Magazlne. 17.15 Gasten van de week. KRO: 17.30 Mu ziek voor t(w)leners. Hilversum U. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Gevarieerd pro gramma voor de Jeugd. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: Nieuws. 16.03 Licht gevarieerd muziekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sportshow TELEVISIE >IOKGE.\ Nederland I. N.O.S.. 10.30-11.30 Teleac: 10.30 Film kunde in het voortgezet on- Nederland L N.O.S.: 18.50 In kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. VARA: 19.07 In kleur: Signale ment: De wereld van Salvador Dali. film (herh.) STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Jour- 8.00 Nieuws. Aansluitend: Van derwijs (les 7): 11.00-11.30 En de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: France avec Nicolas (les 28 - arbeid en arbeidsverhoudin gen. 10.50 Voor nu en later, lezing. 11.00 Nieuws. 11.02 Ste reo: Kennismaking met Jonge artiesten. 11.25 Afrikaanse kro- vaartshow van Le Bourget. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10. 14.00-15.30 Euro visie: Ronde v. Italië (22e et.). Lappie Loep en de Molboor Smid je Verholen en het geheim van de Uyfenborgh 1235: Smidje Verholen brak zich snel een weg door het dichte geboomte en ging zodoende regelrecht op het kermende geluid af. En wat zag hij daar toen? Een dwèrgje.een echte kabouter, die gevangen zat in een vosseklem. Het arme ventje ging tekeer als een mager speenvarken, maar dat hielp natuurlijk niet bar veel. Zijn linkerbeen zat onwrikbaar vast in de venijnige klauwen van de [stalen klem. „Help! Help1 Haal me d'r uit!" gilde het I manneke weer. „Rustig 'maar 'an, kleine vent", kal- i meerde de smid. „Eventjes I geduld.en dan hebben we dat dingetje zó open. Effe kijken..., ja! Hier heb ik al een stevige tak. Die kan mooi als hefboom dienen. Daar gaat-ie.één..., twee.., drie!" En ja hoor, tegen de opmerkelijke spierkracht van smidje Verholen was de vosseklem natuurlijk niet opgewassen. De klauwbekken schoten open en met een geweldige sprong vloog het kaboutertje zijn vrijheid weer tegemoet. Mjaar dat bekwam hem blijkbaar niet al te best, want met beide handen greep hij naar zijn pijnlijk getroffen been. Hinkepinkend sprong hij rond, al gillend van ..AI! AU! OE.Was ik maar weggebleven uit dat verflikste mensenbos! AU! Een mensenbos brengt niks als ellende! OE.Ik ken élle geheimen van het Rijkhuyzer Bos, vooral van die mysterieuze en eenzame plekken waar nog nooit een mens een voet heeft gezet! En juist ik kom dan in een vosseklem terecht! Ik kan niet meer lopen, meneer! Wilt U zo goed zijn mij naar mijn woning te dragen?" „Natuurlijk", antwoordde smidje Verholen goedig HU pakte de kabouter voorzichtig op en droeg hem hoe langer hoe dieper de ge heimzinnige duisternis van het donkere Rijkhuyzer Bos in 22. „Kijk maar niet zo verschrikt, Lappie". zei Weetal uitig. „De heren zijn doodgewoon moe en vallen om van ilaap. Tussen twee haakjes, ik ook". Jonas geeuwde hij over slapen hoorde praten. „Wordt het niet don- in dit land?" vroeg hij. Weetal schudde het hoofd. „Er geen zon, dan kan 'ie ook niet ondergaan, logisch is 't iet?" Het grote vuui was nu bijna uitgebrand en alle jrlingen sliepen. Ze lagen in de meest vreemde hou dingen op de grond verspreid en hun regelmatige ademha ling was het enige geluid dat de stilte van de natuur verstoorde. Lappie. Jonas en Weetal sliepen ook. Ze' droomden van grote beesten die wel twintig meier hoog waren en van grote vuren met springende ventjes er om, heen. ach... ze hadden pok zoveel meegemaakt de Laatste uren.». FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9