REGERING ANTILLEN BIEDT ONTSLAG AAN krant van FORMAAT Nixon beslist op Midway over troepenvermindering KAMER BUIGT VOOR GRAPPERHAUS Commentaar Verkiezingen Staten op 5 september Teel Europa in greep an koude Poolwinden Het Kwartet SPRÈUK] (RITA) Meer bewolking Protest tegen onredelijke wensen DebrotMariniers snel terug 42 dcef teling WEILgasten Man dwingt met pistool tot afgifte van f 5000,- Bij de mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld DE MANTELSPECIALIST Topgesprek met president Thieu chocolade JAMIN Negentien Nederlanders gewond Opsporing van drs. Weinreb verzocht „Opstand tegen bewind-Smitli" Vaders op zoek naar geliefden Directeur: F. Diemer hoofdredacteur:' Dr. E. Diemer Nieuwe Leidse Couiraiiit VRIJDAG 6 JUNI 1969 - 51STE JAARGANG vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sommige huizen zitten dik ker onder de hypotheek dan onder de verf. ADE „Ab... een geheime boodschap de club." i| WEIR i DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Britse eilanden naar Scandinavië. Boven Noord-Italië daarentegen bevindt zich een lagedrukgebied. Tussen beide systemen in staat ook het komen de etmaal een noordelijke tot noordoostelijke luchtstroming. Daarmede wordt droge en kou de lucht naar ons land getrans porteerd. Een frontale storing, samenhangend met de depressie boven Noord-Iialië trekt lang zaam in noordelijke richting. Deze storing kan morgen in het oosten en zuidoosten van het land meer bewolking veroorzaken met mogelijk wat regen. In het tem- peratuurverloop komt maar wei nig verandering. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 5 of meer; min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Strandweer öok morgen grotendeels zon nig en goed strandweer. Een ma tige wind tussen noord en noord oost. Temperatuur 15 a 16 graden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Eéh hogedruk- gebied blijft dit weekeinde in de buurt met goed strandweer, voor achter de duinen daar de noordoostenwind nog aan de fris- 2 kant blijft. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibaar), stijgend. attractiesvoor een toegangs|H'ïjS in kaatsheuvel Gouverneur Debrot Zonder de Franse delegatie is gisteren in de Julianakazeme te Den Haag de conferentie van ministers van de Westeuropese unie begonnen. Gisteren heeft o.m. vice-kanselier Brandt van West-Duitsland een rede gehou den, waarin hij een WEU-top van het grootste belang achtte. Op de foto de afgevaardigden met in hun midden „onze" mi nister Luns voor de aanvang van het beraad. WILLEMSTAD De Antilliaanse ministers hebben min of meer uit protest tegen de beschuldigingen van bepaalde organisa ties hun ontslag bij gouverneur Debrot ingediend. Zij achten het gewenst dat hun opvolgers op korte termijn worden benoemd. Intussen is bepaald dat op vrijdag 5 september de nieuwe staten zullen worden gekozen. In hun brief aan de gouverneur spreken de ministers over de „onrede lijke verlangens die de laatste dagen zijn geuit". Geen enkele zichzelf res pecterende regering kan hierop in gaan. Zo vinden zij het niet juist dat de verkiezingen worden gehouden on der toezicht van werkgevers- en werk- ii Tïlburgse bank TILBURG Een nog onbekende man heeft gistermiddag op een bij kantoor van de Boerenleenbank in de Stationsstraat van Tilburg de cas- sière onder bedreiging van een pistool gedwongen hem ruim vijfdui zend gulden te geven. Hij stopte het geld in een zwarte diplomatentas, en verdween langs de zelfde weg, waarlangs hij was geko men, de voordeur. De politie zette een uitgebreide speurtocht in, die tot nu toe zonder resultaat bleef. De overvaller was een circa 25-ja- rige man met een bleek gezicht. Hij droeg een donker kostuum met een blauwe das. Op welke wijze hij zich uit de voeten heeft gemaakt is niet bekend. de kwaliteit demode de sortering de enorm lage prijs manUls «n pakjts 39,95 tot 99,95 Lelden: Haarlemmerstraat 163 LONDEN Noordoostelijke dendirect afkomstig uit het polgebied, woeien gisteren over ijna geheel Europa. De weer- reaus registreerden de koudste ~idagen van de afgelopen tivirUig t dertig jaar. Er viel gisteren zelfs in vele van ons werelddeel sneeuw, bberende toeristen bleven in hun tels en de stranden waren ver ten. centraal Frankrijk viel vijf cen- sneeuw. In Noord-Italië Ci i heerste het slechtste zomerweer van de afgelopen jaren. De wielerronde van Oostenrijk en die van Italië wer den door sneeuw en ijs in de Dolo mieten en de Alpen tot staan ge bracht. Alleen in Spanje en Noorwegen scheen de zon helder; in Zuid-Spanje was het zelfs warm. In Rome was het 21 graden, wat laag is voor de tijd van het jaar. De weerstations zeggen dat de „koudegolf" weer voorbij is. Het zal nog buiig blijven en de zon zal niet al te veel schijnen, maar het wordt iets warmer. nemersorganisaties. De voorkeur van de vakbondsvertegenwoordigers om de verkiezingen onder supervisie van de Verenigde Naties te Stellen, achten de ministers „zonder meer denigrerend voor het Antilliaanse volk". Voorts noemen zij de suggestie om alle politieke vergaderingen tijdens de verkiezingscampagne te verbieden" in strijd met de fundamentele rechten die de staatsregeling garandeert". Het onaanvaardbaar spreken zij uit over de suggestie om werkgevers en werk nemers zeggenschap te geven bij het werk van de regeringsvoorlichtings dienst. Ten slotte verklaren de ministers, dat het van een ongemotiveerd wan- j trouwen getuigt, als men de regering j ervan verdenkt dat zy de Volks- eredietbank zou gebruiken als mid del tot pressie op de bevolking by de verkiezingen. Rustig Overigens is het in Willemstad J zeer rustig, al bleef de avondklok gisteren nog gehandhaafd. De laatste wachtposten van de mariniers zijn opgeheven. In het centrum, waar de winkelwijk zwaar werd getroffen is I men met man en macht bezig het j puin te ruimen. Het ziet er naar uit, dat de binnenstad begin volgende week weer begaanbaar zal zijn. Gouverneur Debrot zei op een j persconferentie gistermiddag dank baar te zijn voor alles wat Neder land reeds heeft gedaan en nog zal doen bij de materiële en morele op bouw van Curagao. 9 Voor vervolg zie pagina 2 Amendement ingetrokken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus van Financiën treedt niet af. Nadat hy gisteren in de Tweede Kamer had gedreigd zyn portefeuille ter be schikking te stellen als de Kamer het amendement- Notenboom zou aanvaarden, trokken de vier regerings partijen hun voorstel in. Met zyn amendement wilde de heer Notenboom (kath.v.) voorkomen, dat de beleggingsfondcn onder de nieuwe vennootschapsbelasting zouden komen. NEWPORT BEACH Het vermoeden dat president Nixon en zijn Zuidvietnamese collega Thieu zondag a.s. op bun topconferen tie op het eiland Midway belangrijke besluiten zullen nemen, met name aangaande de terugtrekking van de Amerikaanse troepen, is gisteren versterkt. Nixons perschef Ziegler maak te bekend dat de 'Vietnamise- ring' van het conflict, d.w.z. de geleidelijke overneming van de rol der Amerikanen door hun Zuidvietnamese bondgenoten, één van de voornaamste onder werpen van het gesprek wordt. De kwestie van de Amerikaanse troepensterkte zal uitvoerig wor den besproken. Ook de andere veranderingen die de regeringspartijen in het wetsont werp vennootschapsbelasting wilden aanbrengen, maken weinig kans. Mi nister Witteveen is niet bereid het verlaagde tarief op te geven. Mr. W. Scholten (Ch) had om uitstel van de verlaging gevraagd tot na de vast stelling van de begroting voor 1970. Het amendement-Notenboom om de beleggingsfondseh niet met vennoot schapsbelasting te belasten, werd ook gesteund door de PvdA. Na het „on aanvaardbaar" van staatssecretaris Grapperhaus werd het voorstel na koortsachtig overleg tussen ARP, KVP, VVD en CHU ingetrokken. Keus De heer Notenboom: „We hadden gemeend het betere te hebben voor gesteld, maar nu we voor de keus worden gesteld, kiezen we van harte de staatssecretaris." Mr. Scholten was het met die keus GRAPPERHAUS eens. maar hij vond het wel jammer dat de heer Grapperhaus er zoveel belang aan hechtte dat hij meende met zijn portefeuille te moeten gaan zwaaien. Eerder had minister Witteveen al enkele andere voorstellen en moties afgewezen, waaronder die van de heer Scholten. Deze vroeg de minister vóór 1 juli 1970 met een nota te komen waarin de regering haar standpunt over de dubbele heffing zou kenbaar maken. Minister Witteveen ging niet zover als zijn staatssecretaris, maar liet toch duidelijk blijken, er niets voor te voelen. Ook de motie van de heer De Goe de (D'66), bij elke belastingwijziging advies aan de SER te vragen, kon geen genade vinden in de ogen van de heer Witteveen. Ten slotte wees de minister het voorstel van mr. Scholten, gesteund door de heer Kieft a.r.), dat beoogde de tariefsverlaging in ieder geval uit te stellen, van de hand. melk j krakelingen bloemen kattetongen puur eikeblaadjes pastilles morgen ISO gram van 125 voor 109 niet te geloven voor die prijst Ziegler weigerde te zeggen of Nixon een beperkte eenzijdige terug trekking van Amerikaanse troepen in gedachten heeft. Volgens sommige berichten acht Nixon het tijdstip na bij waarop tussen de 50.000 en 100.000 van de 550.000 Amerikaanse militai ren in Vietnam kunnen worden te ruggehaald zonder dat dit de oor logsinspanning schaadt. Voor vervolg zie pagina 13 Ongeluk op Autobalm LIMBURG Een Nederlandse bus met 39 toeristen is gisteren o*> de autobahn FrankfortKeulen verongelukt. Negentien passagiers raakten licht gewond. Dc bus, af komstig uit Oldenzaal, werd totaal vernield. De toeristen waren op weg naar Italië. De meesten van hen konden de reis met een andere bus voortzetten. DEN HAAG De procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof heeft een opsporingsbevel uitgevaardigd te- Sen de Nederlander drs. F. Weinreb, ie na de oorlog door de Bijzondere raad van cassatie tot zes jaar gevange nisstraf werd veroordeeld wegens col laboratie met de Duitsers. Hij wordt nu gezocht omdat hij nog een gevangenisstraf van acht maanden moet uitzitten. Hij is in oktober jl. bij verstek veroordeeld wegens rnishande- ung onder verzwarende omstandighe den meermalen gepleegd en het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. Het opsporingsbevel is uitgevaardigd nadat de procureur-generaal had beslo ten tot tenuitvoerlegging van het von nis. Aangenomen wordt, dat drs. Weinreb zich thans in Duitsland bevindt. On langs kwam hij weer in het nieuws door de publicatie van het eerste deel van zijn oorlogsmemoires. Er is veel discussie over de vraag of hij inder daad met de Duitsers samenwerkte. Hij had een eigen organisatie om joden van deportatie te behoeden. ADDIS ABEBA De Organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft giste ren de negerbevolking van Rhodesië opgeroepen tot een gewapende op stand tegen het blanke bewind van Ian Smith. Met het oog op de dreigende apart heid, die in het ontwerp voor een nieuwe grondwet is vastgelegd, acht de OAE geen andere houding mo gelijk. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Limburg am Lahn. De autobus werd van achteren aangereden door een Oostenrijkse vrachtwagencom binatie, waarvan de remmen weiger den, en schoof vervolgens op een vooruit rijdende Italiaanse vracht wagencombinatie. Machtsblokken ■n Europa TAE stand van zaken bij de interna- tionalc organisaties is minder goed te bcgrypen. Dc vakbeweging heeft al jaren ach en wee geroepen over de sterke inspraak in „Brussel" van de werkgeversorganisaties in de zes EEG-Ianden. Eindelyk is het de afgelopen maanden tot een hechtere samenwerking binnen Europa van de werknemersvakbeweging gekomen. Het socialistische IVVV is tot een Europees vakverbond gekomen, en ook het Wereld Verbond van de Ar beid (WVA) van origine christelijk kwam op een Europees congres tot een Europese samenwerkingsvorm. De verwachting werd hier en daar al uitgesproken, dat deze beide Europe se werknemersverbonden in de toe komst wel nauw zullen gaan samen werken. De heer Van Eibergen wilde niet meer te veel samen praten, maar meer samen dóen. Dc verkiezing van de heer Kloos tot voorzitter van de Europese organisatie van het IVVV is daarby waarschijnlijk een geluk kige keus. Kloos heeft de afgelopen jaren wel enige ervaring opgedaan in samenwerkingstechniek by de trai ning met de confessionele vakcentra- len. De Europese vakbeweging hoopt nu even krachtig in Brussel te gaan ma noeuvreren als de werkgevers, die al eerder een machtsblok opbouwden. Maar de heer Van Boven, voorzitter van de confessionele werkgeversfe deratie in Nederland, kwam het deze week volkomen anders vertellen. Er heerst zoiets als een alarmstemming in het Europese werkgeverskamp over de concentratie by de Europese vakbeweging. We hebben tot nu toe alleen maar wat samen gedaan in de Unie van industriefederaties in de zes EEG- landen, zei de heer Van Boven, maar nu gaat het menens worden. Dc werk gevers zullen zich gedwongen zien, zich tot een massaal Europees werk- geversblok aaneen te sluiten. Zy zul len hun positie in het licht van de nieuwe situatie gaan bezien. De vakbeweging meende echter dat dit wcrkgeversblok al lang bestond. Wie het allemaal begrypen kan. knap. DEN HAAG Twee Duitse va ders uit Dordtmund, Heinz Kubina en Hans Kobold, zoeken heel Neder land af naar hun zoon Rudolf (16) en dochter Annette (14), die al bijna veertien dagen spooloos zijn. De kinderen zyn van huis weg gelopen omdat de ouders bezwaren hadden tegen hun vriendschap en vader Kubina had gedreigd zijn zoon naar een internaat te sturen als hij de verhouding niet verbrak. Het enige levensteken van de ge liefden ontvingen de ouders op 24 mei in de vorm van een uit Neder land komende brief, maar doordat de plaatsnaam op hel poststempel onleesbaar was, kon men er niet uit opmaken waar zij zich bevonden. De kinderen hadden, toen zy weg gingen, 3000 Mark op zak. De ouders denken dat zy daar nu doorheen zijn. Voor hun vertrek hadden zij een tent gekocht. Ondanks de tientallen foto's, die de beide vaders op alle campings aan de kust en in veel hotelletjes hebben laten zien, zijn Rudolf en Annette nog steeds niet gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1