Oranje andermaal glansrijk langs fel spelend Saarland Pensioenbond dreigt met proces tegen Staat UITBUNDIGE SFEER IN DE KLEEDKAMER Zaterdagkorfballers voor een moeilijke beslissing WILLY KRUISWEG HAD TWEEMAAL SUCCES Neutralisatie in de Giro... Turndag van het KNCGV in Schiedam IBM-schaaktornooi: Sterke bezetting Regeringsnota over stakingsverbod KNIL-salarissen niet uitbetaald Rod Laver wees Tom Okker terug VERSTERKING VOOR HBSS Joop Zoetemelk won verkorte etappe Bij Lips lonen reeds 20 cent extra omhoog KLM-directie tekent vier cao's Afscheiding voetballers van Strijen Fedor den Hertog bleef aan de kop VRIJDAG 6JUNM96» Wim Kruisweg: twee maal raak. Door Meindert Leerling FRIEDRICHSTHAL Het Nederlands zaterdag-amateurelftal is in het interlandseizoen ongeslagen gebleven. De derde en laatste wdstrtfd tegen Saarland bracht gistermiddag in Friedrichsthal zij Saarbrücken een zonder meer verdiende 20 overwinning, dankzij twee treffers van Willy Kruisweg van WZC. Oranje bouwde daar mee in de drie o fficiële interlands een doelgemiddelde op van 50. Een extra triomf derhalve voor de defensie die met uitzonde ring van Jan Gouman dit seizoen geheel uit debutanten bestond. Een eresaluut ook aan coach Evert Sterk die in korte tijd het jonge elftal tot een hecht geheel heeft gemaakt. Leerzaam Een weektrip naar Saarland, zoals het Nederlands zaterdagelftal die deze week met de begeleiders maakt, is niet alleen aantrekkelijk voor de spelers die in het veld komen, maar ook in sommige op zichten leerzaam voor de bondsofficials. Dat bleek onder andere woensdagavond tijdens de fantastische ontvangst die de Saarlandse voetbalbond de officiële be geleiders van het zaterdagteam bereidde In Schloss Halberg in Saarbrücken. Dr. Neunberger, voorzitter van de Saar landse voetbalbond vertelde bij die gele genheid dat zijn organisatie de aangeslo ten 343 clubs honoreert voor sportief gedrag. De vereniging die een jaar lang zonder strafgeval blijft, krijgt een pre mie. Houdt de betreffende club twee jaar achtereen een blanco straflijst, dan wordt de premie verdubbeld. En bij drie en vier jaar zelfs verdrie- en vlervou- digd. Dat systeem blijkt uitstekend te voldoen. Rekening bond De Nederlandse voetbal officials zaten te watertanden toen de heer Neunberger vertelde dat de Saarlandse voetbalbond de aanleg van alle voetbalvelden alsme de de bouwkosten van clubhuizen etc. voor haar rekening neemt. En in de ge vallen dat er een gemeentecomplex wordt aangelegd, betaalt de bond de huur van de club. Op die manier wordt in het een miljoen inwoners tellende Saarland jaarlijks zo'n zeven tot acht gulden per hoofd van de bevolking beschikbaar gesteld voor aanleg en on derhoud van sportaccommodaties ter plaatse. Officieel Het sectiebestuur zaterdagvoetbal blijft de wedstrijd tegen Saarland als een offi ciële Interland zien. Vandaar ook dat de Noordwijker Kees Karstens gisteravond aan het banket na afloop van de wedstrijd van sectie-voorzitter Fokke Remmers de speld „amateur-internati onal" kreeg. Hij maakte door het niet beschikbaar zijn van Jan Gouman zijn debuut. Zoals bekend zijn de wedstrijden tegen Saarland niet meer opgenomen in de interlandreeks die het nieuwe hand boek van de KNVB vermeldde. Zaterdags leider Fokke Remmers zegt daarover: „Dat is niet gebeurd op last van het Bondsbestuur. Het was een eigen initia tief van een administratieve functionaris die belast is geweest met de samenstel ling van het handboek". Compliment Spelers en begeleiders van het zater dagelftal verdienen een compliment voor het uitstekende seizoen dat het nationale team heeft gekend. Mede doordat enkele topspelers werden opgenomen in de se lectie voor het nationale amateurteam moest vrijwel een nieuw elftal van de grond worden opgebouwd. Gestart met een 70 nederlaag tegen Fortuna en een 73 nederlaag tegen Holland Sport In oefenwedstrijden waren de vooruitzich ten weinig bemoedigend maar mede door de uitstekende aanpak van coach Sterk is er een elftal gegroeid dat tot de beste moet worden gerekend die het zaterdag voetbal heeft gekend. Met drie overwin ningen en een gelijkspel (ondermeer goed voor het winnen van de Coupe Fernand Chanelle) mag van een mooi seizoen wor den gesproken. FIERA Dl PRIMIERO De eenentwin tigste etappe van de Ronde van Italië, de eerste grote rit ln de Dolomieten, heeft geen winnaar opgeleverd. Wegens hevige sneeuwstormen heeft de Jury besloten de rit van Trente naar Marmolada te neutra liseren. Het algemeen klassement blijft zo als na de twintigste etappe. Voordat de leiding besloot de etappe af te breken, had zich reeds een incident voorgedaan Kort na de start weigerde het gehele veld verder te rijden wegens het •lechte wegdek. Na lange discussies werd toen besloten het parkoers te t^ijzlgen. De wedstrijd in Friedrichsthal, na rust in stromende regen gespeeld, was kwalitatief wat minder dan die van afgelopen dinsdag, toen het zoge naamde B-team met 51 won. Die minder goede kwaliteit was voorna melijk toe te schrijven aan het forse spel van Saarland, waarvan met na me Henk Kiel ook in Saarland al in het nieuws de dupe werd. Hij kreeg geen meter speelruimte en werd diverse malen, reeds voordat hij de bal binnen speelbereik had, in de heupzwaai genomen. Vanuit een gesloten achterhoede, waarin Jan den Rooyen als gelegen- heidsback zich voortreffelijk weerde en Van Effrink met Van Zijderveld de uitblinkers waren, bouwde het za terdagteam aan een 20 overwin ning. Daarin had de debuterende Kees Karstens van Noordwijk 19 jaar een groot aandeel omdat hij de wijze woorden van trainer Sterk enorm goed in de oren had geknoopt. Hij leverde geen punterwerk zoals hij dat in het elftal van Noordwijk nog al eens ten beste pleegt te geven, maar wisselde de korte pass heel vaak af met de lange. EERSTE TREFFER Dat resulteerde in de 14e minuut, nadat Reitsma met enkele spectacu laire sprongen linksbuiten Scholl van een doelpunt had weten af te houden, tot de eerste treffer. Karstens passte op Kruisweg, die door een misser van Winkler alleen voor keeper Zingraf verscheen en beheerst doelpuntte: 0—1. Saarland kwam even fel terug, maar de wat te trage Schievink en Karstens. alsmede hardwerkende Henk Kiel vingen met de verdedigers het offensief op. ook al kogelde Scholl na zestien minuten op de paal. Hoewel Nederland meer balbezit en initiatief had, bleven meer doel punten uit. De mat spelende en in de rust door Diepeveen vervangen Grit- ter kopte na 37 minuten royaal onder een voorzet van Den Rooyen door. Twee minuten voor rust leek het dan toch te gebeuren. Kruisweg was er alleen door, omspeelde keeper Zin graf, maar de Saarlandse doelman greep de WZC'er bij zijn voeten. Het kwam hem op een penalty te staan die aanvoerder Van Zijderveld, tij dens de training in dit opzicht nooit falend, echter te zacht en te door zichtig inschoot, zodat Zingraf de bal kon stoppen. Dat leidde bijna de ge lijkmaker in, maar bij een inzet van Remark kopte Den Rooyen de bal van de lijn. Tijdens de tweede helft is Neder land overwegend in het offensief ge weest, terwijl Saarland aanvallend weinig effectief voor de dag kon ko men en het nodige tempo miste, ook al had trainer Derwall een beroep gedaan op twee spelers die reeds met een profcontract op zak lopen. Het had na twee minuten al 02 kunnen zijn, toen Kiel vrij kwam, maar kee per Zingraf kon zijn kogel met be hulp van de paal stuiten. PRACHTIG Beter verging het Willy Kruisweg, die een prachtige voorzet van de ac tieve Vedder bij de tweede paal kei hard raak kopte. Na twaalf minuten was het 02. Directe scoringskansen kwamen er daarna niet meer en om verrassingen in de slotfase tot het uiterste te beperken, werd de wat tegenvallende Schievink in de 28ste minuut naar de reservebank gehaald. Kiel kwam in de middenlinie en Francke ging in de voorhoede opere ren. Mede doordat Broer Smid als linksback onopvallend maar zeer nuttig werk deed, was er in het laatste kwartier toen Saarland alles op alles zette, maar éénmaal paniek toen Reitsma was gepasseerd door een schot van Scholl, maar Van Zij derveld op de lijn redde. Daarmee maakte hij zonder meer zijn penal ty-fout goed. Nederland speelde in de volgende opstelling. Doel: Reitsma. Achter Den Rooyen (SSC), Van Effrink (Zuidvo gels), Van Zijderveld (Heerjansdam), Smid (ONS). Midden: Karstens (Noordwijk), Schievink (Harkemase Bovs). Voor: Gritter (ACV), Kruisweg (WZC), Kiel (Go Ahead), Vedder (IJs- selmeervogels). Als invallers kwamen in het veld: Diepeveen (DOVO) en Francke (Meeuwen). SCHIEDAM De Christelijke gymnastiekverenigingen DOK uit Schiedam en Animo uit Kcthcl orga niseren zaterdag 14 juni in samen werking met het Zuidergewest van het KNCGV een gewestelijke turndag in Schiedam. De turndag wordt gehouden in de Sporthal Margriet en een viertal na bij gelegen scholen. 's Middags om één uur worden di verse wedstrijden gehouden. Om half zes start men met een demonstratie mars, opgeluisterd door diverse drumbands. Daarna volgt om half acht een demonstratie in de Sporthal die tot half tien zal duren. Het KNCGV verwacht dat ongeveer 1500 deelnemers in Schiedam acte de présence zullen geven. AMSTERDAM Aan het negende IBM-schaaktornoot, dat van 14 Juli tot 2 augustus ln Amsterdam wordt gehouden, nemen ln de grootmeestergroep de volgen de schakers deel: Byrne (VS), Clrlc en Gllgorlc iZsl), Darga (Wdl). Gheorghlu (Roe) Kavalek (TsJ). Keres en Kortsjnoi (Rus), Olatsson (ijsl), Portlsch (Hon) Tatal (Ita) en Donner. Barendregt. Langeweg, Ree en Hartoch (Ned) VOETBAL Het Oostenrijkse amateur- elflal heeft gisteren te Wenen gelijkge speeld (1—1) tegen Zuidslavlë. De Oosten rijkers leidden in deze wedstrijd, die telt voor het tornooi om het Europese kam pioenschap voor amateurlanden-ploegen, bij de rust. i TENNIS Martin Mulligan (Italië) ls gisteren winnaar geworden van het he renenkelspel van een Internationaal tornooi in Kopenhagen. HIJ versloeg in de finale de Deen Jan Leschly met 64 46 9—7 12—14 en 6—1. De partij duurde ruim drie- en-een-half uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen heeft de centrale organisaties van overheidspersoneel gisteren in een bespreking een nota beloofd over het al dan niet opheffen van het sta kingsverbod voor ambtenaren. Deze nota zal waarschijnlijk begin juli in het centraal overleg in ambte narenzaken ter sprake komen. Ook zal op korte termijn nader van gedachten worden gewisseld over de mogelijkheid van arbeidstijdverkor ting in 1970. Over de interimregeling ziektekosten 1969 werd gisteren geen overeenstemming bereikt, zodat ook hierover nader moet worden beraden. UTRECHT De algemene militaire pensioenbond (AMP) zal financiële steun verlenen aan een proces tegen de Nederland se regering, wanneer deze de achterstallige salarissen van ge wezen krijgsgevangenen van het KNIL niet uitkeert. De vereniging van oud-officieren van het Koninklijk Nederlands-In- Van een onzer redacteuren FRIEDRICHSTAHL Evert Sterk had het niet meer. Een seizoen dat in feite bij voorbaat tot mislukken ge doemd leek, toen vijf van de beste zaterdagvoetballers werden overge heveld naar het nationale amateur elftal, is uitgegroeid tot een feestpe riode van ongekende afmelingen. „En wat zo plezierig is", vertelde hij pas een half uur na de wedstrijd, „dat er zo goed wordt gevoetbald. Wc hebben een jonge, wilskrachtige en eergierige ploeg. Eén van de beste teams die ik de laatste jaren onder handen heb gchald. „Mijn grootmoeder zei vroeger altijd als ze iets moois had gemaakt: laten ze het me maar eens na doen. Ik zeg nu hetzelfde. Laten ze het ons team maar eens nadoen. En wat een stem ming. Niet één keer is er gemopperd, als er in de ploeg gewisseld werd. Men accepteerde elkaar en dat is toch enorm belangrijk. Eigen belan gen speelden geen opvallende rol. Een en al geluk was ook Jan den Rooyen, die hier in Saarland plotse ling als rechtsback moest spelen. „Ik heb het nooit eerder gedaan en wil het ook nooit meer doen want ik ben nu helemaal niet „moei". Aldus de Brabander die erg tegen de wedstrijd had opgezien. Henk Kiel toonde zijn bebloede, vaak te hard aangepakte benen. „Nee een plezierige wedstrijd was het niet, maar ik heb veel geleerd". De Kam penaar was overigens wel trots de wedstrijdbal te bezitten die hij van Nico Diepeveen kreeg. „Dat was nu nog iets dat ik niet had" zei Henk. NIET MOPPEREN Ger Reitsma en Rob van Zijderveld konden als debutanten van dit sei- zoen ook niet mopperen „Als je in drie interlands niet wordt, gepasseerd blijft er weinig te wensen over" zei I de Rotterdamse doelman „Ik heb ge weldig leuke wedstrijden gespeeld en vooral de samenwerking met mijn achterspelers, met name Van Zijder veld was perfect. De captain van Oranje mokte nog wat na over de gemiste strafschop. „Ik neem ze al tijd zo, maar die keeper reageerde bijzonder snel. Ik heb alles gedaan j om mijn fout te herstellen door een I tegendoelpunt te voorkomen en dat is gelukt". Daar was ook Bertus van Effink, uitgegroeid tot een verdediger van allure erg blij om. „Ik vond het een goede wedstrijd, vooral na rust toen we op tempo speelden. Dat Daaf Francke nog een kwartier had mogen meedoen en daarmee een tweede in terland op zijn naam kreeg imponeer de de Zeeuw kennelijk niet. „Wat is nou een kwartiertje. Er is te weinig tijd om je in te spelen en je mist ook iets van de concentratie omdat ik er besist niet meer op gerekend had te moeten spelen". Tevreden gezichten uiteraard ook bij het kader. Fokke Remmers: „De wedstrijd was minder goed dan die van dinsdag, maar de jongens hebben uitstekend gespeeld. Ik heb dit sei zoen veel plezier beleefd aan het jon ge zaterdagelftal". Bestuurslid Beu gel: „Er zitten in het zaterdagteam heel wat leuke voetballers. Ik heb de wedstrijden ondanks de regen met plezier bekeken; dit is een sterk amateurteam". En KC Hylke Jonker: „Wij speelden ook vandaag intelli genter dan Saarland, waren beweeg lijker. waren technisch beter en werkten in een hoger tempo. Als de grote winst zie ik dat het zaterdag voetbal na de aderlating van enkele spelers aan het amateurelftal toch met knapen van kwaliteit naar voren is gekomen. Dat het tevens een team met inhoud, met véél inhoud is ge worden schrijf ik volledig op reke ning van onze onvolprezen coach Evert Sterk. Geweldig dat hij zo met de jongens kan omgaan. Jan Gounian, de geblesseerde ver dediger van Oranje, is weer thuis. Hij maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Ger Reitsma: weer doel schoon. PARIJS Tom Okker heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van het herenenkel in de strijd om de Franse open tennistitels. Na een bijzonder spannende strijd moest hij in de halve eindstrijd de meerdere erkennen in de Australische gewelde naar Rod Laver. Weliswaar kon Okker na verlies in de eerste set (46) in de tweede goed terugkomen (60), in -de derde en vierde set toonde Rod Laver zich de sterkste. Via 62 en 64 bereikte de Wimbledon-winnaar van 1969 de fi nale waarin hij moet aantreden tegen zijn landgenoot Ken Rosewall, die Tony Roche in drie sets gedecideerd klopte (7—5. 6—2 en 6—2). SCHIEDAM De Schiedamse twee de klasser HBSS heeft zich de afge lopen weken danig versterkt. Na het vertrek van aanvaller Cees Blanke- steijn naar het Vlaardingse Satelliet heeft het bestuur van HBSS naarstig gezocht naar volwaardige remplacan- ten. Dit leverde HBBSS een zestal nieuwe spelers op. Het zijn: Bonneur (Sparta), Groenewegen (Excelsior '20), Koogje en Meijer (Hgrmes DVS), Van der Huls (Leonidas) en Meyer (Over maas). WENEN Joop Zoetemelk heeft j gisteren de zesde etappe van de Ron- I de van Oostenrijk gewonnen. Thijs de Koning bleef eerste in het alge meen klassement. De zesde rit had het rennersveld van Sankt Johann naar Villach moe ten brengen, maar de eindstreep werd verplaatst tot op het hoogste punt van de Tauernpas. Verder rij- i den was niet mogelijk in verband I met hevige sneeuwval. Acties in de metaal (Van onze soc.-econ.- redactie) UTRECHT De aangekondigde ac ties van dc metaalbedrijfsbonden in de afzonderlijke ondernemingen om als nog twee procent extra loonsverhoging te bemachtigen (nadat deze eis op centraal en bedryfstakniveau was af gewezen) beginnen succes te boeken. Bij Lips in Drunen is de directie gis teren akkoord gegaan met een verho ging van 20 cent per uur. Aanvanke lijk was 25 cent gevraagd. De ploegen- toeslagen gaan met 15 tot 17 procent omhoog. Het personeel had eerst ge dreigd het werk neer te leggen. Met welk percentage de lonen pre cies zijn gestegen werd niet helemaal duidelijk; de directie en de vakbonden bevestigden dat deze tussentijdse loons verbetering een stijging van de loon kosten betekent met dngeveer 7 8 procent. De lonen bij Lips zijn nu op het niveau gekomen dat algemeen in de Randstad voor de metaalindustrie geldt, aldus het commentaar van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. Ook de salarissen van de beambten worden aangepast. Onder druk van een demonstratie van een deel van het 2200 man tellend personeel van Werkspoor Utrecht heeft de directie gisteravond in een gecom bineerde ondernemingsradenvergade ring van de bedrijven VMF-Stork en Werkspoor toegezegd dat de kwestie van de 2 procent in de vergadering van 12 juni aan de orde zal worden gesteld. Ook in andere metaalbedrijven zijn nog acties op komst over de 2 procent extra. Op korte termijn is ook een ge sprek te verwachten met de directie van Verolme. disch leger „Madjoc" heeft eind mei een verzoek om uitbetaling gericht aan de commissie voor verzoekschrif ten van de Tweede Kamer. Tijdens een vergadering van de amp, gisteren in Utrecht noemde voorzitter H. J. Schoenmakers het een groot onrecht dat de oud-KNIL-gevangenen nu al 24 jaar wachten op hun salaris over de peri ode van hun gevangenschap. Tweede secretaris Th. J. C. Ben- ningshof zei, wel te begrijpen waar de schoen wringt: „Als de krijgsge vangenen hun achterstallige salaris sen krijgen uitbetaald, komen ook al le geïnteresseerde burgers om hun achterstallige salarissen vragen". „Het zou een miljoenenkwestie worden, als iedereen zou krijgen waar hij recht op heeft, want dan moet ook rekening gehouden worden met de geldontwaarding en de rente die dat geld zou hebben opgebracht." Wanneer het geld niet wordt uitbe taald, zal de amp (bijna dertiendui zend leden) „Madjoe" financieel steu nen voor een proces tegen de Staat. Ook de wereld veteranen federatie, die meer dan twintig miljoen leden telt, heeft steun toegezegd. De vergadering nam voorts een motie aan, waarin wordt aangedron gen op een functionele aanpassing van de pensioenen, en op een verbe tering van de ziektekostenregeling. SCHIPHOL Gisteren zijn vier collectieve arbeidsovereenkomsten getekend door de directie van de KLM en door vertegenwoordigers van> de Nederlandse bond van ver voerpersoneel, de Nederlandse ka tholieke bond van vervoerpersoneel, de christelijke bedrijfsgroepencen trale, de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers, de vereniging van KLM-cabineperoneel en de vereni ging van KLM-boordwerktuig- kundigen. Het is voor de eerste maal. dat in het KLM-bedrijf de regeling van de rechtspositie en de ar beidsvoorwaarden op een dergelijke schaal tot stand zijn gekomen. De cao's lopen tot 1 januari 1971. 0 Atletiek Anneke de Bruin heeft gisteren tijdens internationale atletiek wedstrijden bij Krefeld het discuswerpen gewonnen met een afstand van 49 meter en 26 cm. Willy Wlllems eindigde bij de heren als tweede op het onderdeel 3.009 meter steeple chase. UTRECHT Op 14 december 1941 kwam de C.K.B. in het Utrechtse ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen in buitengewone algemene verga dering bijeen. Er was één agenda punt: Fusie-voorstel van de rijks- sport-adviseur de heer K. J. J. Lotsy. Met slechts één stem tegen werd dit fusievoorstel van de hand gewezen, waarna de C.K.B. als het ware moest onderduiken. Opnieuw staat de C.K.B. aan de vooravond van een buitengewone algemene vergadering, ditmaal niet om een voorstel te be handelen, dat door derden is inge diend. maar om het bestuursvoorstel: Gezamenlijke competitie met de K.N.K.B., te bespreken. Bij de behandeling van deze belan- rijke zaak gaat men zich eerst ver diepen in een competitieschema, zo als dat door een commissie bestaande uit leden van de C.K.B. en K.N.K.B. is samengesteld. Men is uitgegaan van de grootte van de verenigingen en is daardoor tot een schema gekomen, waaruit blijkt, dat het verschil in speelsterk- te tussen K.N.K.B. en C.K.B. ploegen anderhalve tot twee klassen be draagt. Op grond van deze berekening wil men aan het einde van het seizoen 19691970 de kampioen van de C.K.B. tezamen met de kampioenen van de overgangsklassen K.N.K.B. la ten spelen, met als inzet twee plaat sen in de K.N.K.B. hoofdklas. Vijf twaalftallen, afhankelijk van de ver richting van het C.K.B. kampioens twaalftal (de nummer 2 tot en met 6 of 1 tot en met vijf) plaatsen zich voor de overgangsklasse K.N.K.B. On der de hoofdklasse en drie overgangs klassen heeft de K.N.K.B. districten, samengesteld uit drie klassen en daaronder de afdelingen, bestaande uit drie of vier klassen, afhankelijk van het aantal twaalftallen, dat deel neemt. De K.N.K.B. en de districten heb ben klassen waarin uitsluitend stan daard twaalftallen uitkomen en daar naast reserve klassen, voor tweede, derde enz. twaalftallen. In de afdelin gen wordt deze scheiding niet doorge trokken. Over dit' voorstel ?aat de C.K.B. in zijn vergadering «oreken en aan de hand daarvan, gaat men zich afvragen of men tot een geza menlijke competitie met de K N.K.B. wil komen. Kernvraag Wij vragen ons af, wat men in de C.K.B. nu eigenlijk wil. De eerste vraag waarvoor men komt te staan is niet. of men een competitieschema wenst te aanvaarden, maar wel: Be ginnen wij aan een competitie te zamen met de twaalftallen uit de K.N.K.B. Dit is de kernvraag en deze dient men te ontkoppelen van een indeling. Wanneer men in principe „ja" zegt tegen een gezamenlijke competitie, dan gaat men zich daarna beraden over de mogelHkheden. Dan moeten de verenigingsafge vaardigden zich kunnen uitspreken voor een competitie, waarin de i twaalftallen alleen maar op grond van hun sterkte zullen worden inge- deeld, derhalve een volledige intriga- j tie. dan wel voor een competitie te- I zamen met de zaterdagverenigingen in de K.N.K.B. en zijn erkende bon den. Aan deze laatste mogelijkheid zal door het bestuur van de C.K.B. geen aandacht worden besteed. Hierover zal men de vergadering niet kunnen inlichten. Toch is dit naar onze me ning een kans voor het zaterdagkorf bal, waarover niet te licht mag wor den gedacht. Wij menen de cijfers vrij nauwkeu rig weer te geven met 35000 zondag korfballers en 25000 zaterdag korfbal lers en mochten deze getallen niet juist zijn, dan zijn zij ten gunste van de zaterdagkorfballers, want hun aan tal zal misschien hoger blijken te liggen. Wij vragen ons af. of een aparte zaterdag competitie niet aantrekkelij ker is. Waarschijnlijk niet voor en kele top-ploegen, die de landelijke hoofdklasse ruiken, dan wel zich ge plaatst zien in de overgangsklas. Door een geheel gezamenlijke com petitie maken wij het spelen voor de zondagploegen niet aantrekkelijker, want dan gaat men ze dwingen op zaterdag te spelen, terwijl enige ~van hun leden dan misschien moeten wer ken. De ploegen komen dan incom pleet binnen de lijnen, hetgeen gevol gen kan hebben voor promotie en degradatie, bovendien zal het wrevel wekken, dat men tegen sommige teams op zaterdag moet laten spelen, terwijl de spelers van die zaterdag- ploeg wel op zondag naar de wedstrij den staan te kijken. Moeilijker Van het begin af aan moet er voor worden gewaakt, niet te ontsporen. Bij een zaterdagcompetitie zal daar van geen sprake zijn, maar bij een gezamenlijke conmetitie liggen de za ken veel moeilijker. Men streeft er naar niet meer dan twee zaterdag twaalftallen in een zondag klas te plaatsen, hetgeen blijkbaar het hoogsthaalbare is voor het bestuur van de K.N.K.B. bij zijn leden. Wij hebben daarvoor alle be grip. Nu de praktische uitwerking. Wij theoretiseren, wanneer wij het vol gende stellen, maar het behoort tot de mogelijkheden. De kampioen van de C.K.B. gaat bii de aanvang van de competitie in 1970 in de hoofdklasse spelen en daarin handhaaft hij zich. In iedere overgangsklas komen twee zaterdag- ploegen en in iedere klas wordt een van de twee kampioen. Twee ervan promoveren, zodat de hoofdklasse reeds zit met drie zaterdag twaalftal len. Dit is een ontwikkeling, die in de lagere klassen nog sneller zal gaan. We zitten dan meteen midden in de ellende en dan denken wij aan een onvergetelijke uitspraak van heel lang geleden van een bestuurs lid van de Amsterdamse korfbal- bond: De zaterdag-korfballers vor men de bij-wagen van de zondagspe lers. Samenwerken van de K.N.K.B met de C.K.B iuichen wii van harte toe. maar dit dan toch wel op een gezonde basis en ons inziens ont breekt deze in het voorstel van het bestuur van de C.K.B. Er dreigen gevaren en de C.K.B.e'rs gaan het anderen moeilijker maken dan nodig is. Vandaar de aanhef: In 1941 het be sluit: Geen fusie. Thans in 1969: Wel samenwerken, maar op welke basis. STRIJEN De reeds lang sluime rende strijd tussen de zaterdag en de zondagvoetballers van Strijen heeft een dramatische climax bereikt. Na afloop van de laatst gehouden vergadering, waarin ondermeer werd gesteld dat de zaterdagvoetballers blij moesten zijn dat ze mochten voetballen omdat de zaterdagsectie toch alleen maar geld kostte, besloten vijftig van de zestig zaterdagleden als lid te bedanken. Deze leden, hier bij is ook het voltallige eerste elftal van Strijen, zal met ingang van 14 juni a.s. gaan samenwerken met de korfbalvereniging SKS uit Strijen onder de naam Sportvereniging Strij en. Of deze nieuwe vereniging reeds in de komende competitie zal kunnen gaan spelen is overigens nog maar de vraag, omdat het nog niet is inge deeld in de afdeling Dordrecht. Dit komt ondermeer door het nog niet ter beschikking hebben van een speelveld, waarover overigens reeds besprekingen met het Gemeente bestuur gaande zijn. Mocht Strijen niet meer ingedeeld kunnen worden dan zullen er ln het komende seizoen alleen maar vriendschappelijke wedstrijden gespeeld kunnen worden. MORECAMBE Fedor den Her tog heeft ook gisteren de leiding in het algemeen klassement van de Ronde .'an Engeland behouden. De dertiende etappe werd gewon nen door de Brit Brian Jolly, die zich in de eindsprint juist iets rapper toonde dan de Westduitser Johannes Knap. Den Hertog voert naast het algemeen klassement ook het berg- klassement aan. Popke Oosterhof staat eerste in het puntenklassement. In het r>|npgenkassement heeft Polen de leiding voor Nederland, dat een achterstand heeft van ruim acht mi nuten. De Belg Erick de Vlaeminck heeft gisteren d« eerste etappe van de Mi di-Libre g -wonnen Zijn landgenoot Van Vreufcom werd met een ach terstand van vier seconden tweede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15