anders dan andere BIJ GELIJKE CIJFERS OOK GELIJKE UITSLAG Invloed prijsstop op havengelden? PANORAMA „AMERIKA NIET MET THIEU GETROUWD" Skeletten van gezin uit oorlog? LUNCH(EISEN)PAKKET 25 stuks 1.75 Advies nieuw examen bij onderwijsraad Herhalings- oefeningen Hoge prijzen op kunstveiling staat niet in de krant komt niet op de t.v. Luchtverkenner VS vermist Vier jaar geëist voor inbraken SIERLIJK BETOOG NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1969 caballero Tonaatepsefeter an TV-aoBtoo Jaany Arem Vandaag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat de Geallieerden in Nor- mandië landden. Ter gelegeneid van dit zilveren jubileum beklimt een groep Amerikanen voor de tweede maal in hun leven op 6 juni 1944 waren zij soldaten die deel uitmaak- ten van de invasiestoottroepen de I Pointe du Roc in Normandië. Het gaat er nu wel gemoedelijker toe, maar de inspanning is wel gebleven. Maagdenhuis (4) Wat hier gebeurde was rebellie, niets anders. De studenten vergeten dat zij in een democratisch land wo nen, waar vele mogelijkheden zijn om wensen kenbaar te maken en (binnen ruime grenzen) voor de verwezenlij king ervan te ijveren. Onder de bezetters zaten ook rad draaiers, die met het universitaire le ven niets te maken hadden. M.i. moet de studiebeurs van studenten, die zich aan de rebellie hebben schuldig ge maakt, onvoorwaardelijk worden inge trokken. De anderen moeten enige ja ren naar een rijkswerkinrichting. Praten met de studenten? Best, mits zij wensen kenbaar maken en geen eisen stellen, die bij voorbaat moeten worden ingewilligd. Rotterdam B. Molenaar Klaagschriften (5) De heer F. V. Ketel hoopt dat de generale synode der Geref. Kerken over de zes tegen prof. Kuitert inge diende klaagschriften .geen uitspraak zal doen. Veeleer hoopt hij dat de „verontrusten" tot matiging zullen worden opgeroepen. Maar daarmee draait hij de zaak om en geeft de „verontrusten" de schuld van de ernstige crisis in deze kerken, terwijl de ware schuldigen zich aan de VU bevinden. De heer Ketel kan wel zeggen, dat Kuitert zijn visie niet tot „leer" of belijdenis verheft, maar deze hoogleraar geeft toch maar zijn colle ges aan de a.s. predikanten, op wie zijn theorieën wellicht invloed zullen hebben. Ook worden overal in het land forums gehouden om de „nieuwe re theologie" aan te prijzen. De „verontrusten" zijn heus niet bang voor de wetenschap, maar zij willen geen kritiek op de Heilige Schrift er integendeel de wacht bij betrekken. Daarom is het verheugend, dat tenminste zes klaagschriften zijn ingediend. Aan de synode de plicht om haar roeping waar te maken. Rotterdam A. van Dommelen Klaagschriften (6) De mede-christenen, die zich tegen prof. Kuitert c.s. teweer stellen geven blijk van een ontstellend gebrek aan kennis van zaken. Precies als degenen die indertijd Copernicus en Galilei veroordeelden (en uit de kerk joegen), omdat zij zich (op wetenschappelijke gronden!) durfden verzetten tegen de opvatting dat de zon om de aarde draaide. Een zgn. bijbels gefundeerde („zon, sta stil!"), maar niettemin on juiste opvatting. Geen enkele theoloog of leek zal nu de visie van Copernicus en Galilei nog in twijfel durven trek ken.» De mensen die zich thans tegen DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide wacht op de mening van de Onderwijsraad over de nieuwe regeling van de eindexa mens. Hjj zal na ontvangst van het oordeel van de Onderwijsraad zo gauw mogelijk zijn standpunt hierover bekend maken. De On derwijsraad onderzoekt thans het verdeelde advies van de werk groep voor de nieuwe examens. Het advies is gisteren volledig gepubliceerd. De werkgroep is er van uitgegaan dat er een centraal geregeld schrifte lijk examen moet zijn en dat daar aan nog een tweede toetsing moet worden toegevoegd. Over de organisa tie van die tweede toetsing lopen de meningen uiteen; het kernprobleem is: een mondeling examen met gecom mitteerden ofwel een schoolonder zoek zonder gecommitteerden. Een deel van de werkgroep meent dat volgens de wet het gehele exa men dus ook het mondeling onder toezicht van gecommitteerden moet staan. Bovendien worden de waarde van de diploma's en de uni formiteit van de beoordeling der kan didaten door de medewerking van gecommitteerden bij elk onderdeel van het examen het best gegaran deerd. Als gecommitteerden zouden leraren van andere scholen en men sen van buiten men denkt aller eerst aan docenten van het „naastho- gere" onderwijs kunnen worden aangewezen. Bij een efficiënte organi satie zal de periode van de monde linge examens over het hele land beperkt kunnen blijven tot twee a drie weken per schooltype. De andere stroming wil naast het centraal-schriftelijk examen met me dewerking van gecommitteerden, een aan bepaalde voorschriften gebonden en verder door de school geregeld schoolonderzoek. Bij dat onderzoek zouden geen gecommitteerden optre den voor de afzonderlijke vakken. Het schoolonderzoek kan zich uit strekken over het gehele schooljaar. De lange duur van de mondelinge examens oefent thans een desorgani serende invloed uit op de gang van zaken in de school, vooral op het onderwijs in de lagere klassen. Die schadelijke invloed wordt bij verwer kelijking van het tweede voorstel tot j een minimum beperkt. Enkele leden van de werkgroep zien in het s/steem schoolonderzoek- centraal schriftelijk examen de duide- 1 lijke uitdrukking van de bedoeling van de wetgever: een eindexamen ingesteld door de school als afslui ting van haar onderwijstaak, gekop peld met een centraal-schriftelijk on derzoek over de basisstof als ga rantie voor het niveau. Zij vinden dat dit onderscheid zou moeten lei den tot twee afzonderlijke reeksen van eindcijfers. Herexamen Nu zijn er bij de examens van VWO, HAVO en MAVO maar twee mogelijkheden: slagen of zakken. Bij de derde i eerkring van de opleidings scholen voor onderwijzers bestaat ook nog de mogelijkheid van een her- rexamen. Die mogelijkheid wil de werkgroep overal openen voor kandi daten die globaal gesproken „één punt tekort komen om te slagen". De herexamens zouden moeten worden afgenomen voor het begin van de zomervakantie in de laatste schoolweek, dus aan het eind van de maand juni. Alleen het MAVO-ver- band was het hiermee niet eens: van die kant heeft men zich uitgesproken voor herexamens in de eerste week na de grote vakantie. De werkgroep zegt verder dat er voor het vaststellen van de uitslag uniforme regels moeten komen. Het aantal examenvakken wordt terugge bracht tot 7 bij het VWO, 6 bij HA VO en MAVO en 5 bij driejarig MA VO; hierdoor verminderen de varia ties in de cijferlijsten. Het komt thans voor dat bij cijferlijsten die in hoge mate vergelijkbaar zijn, toch on gelijke beslissingen worden ge nomen: dit verschijnsel zou bij ver mindering van het aantal cijfers nog pijnlijker worden dan het nu al is. Daarom worden in het advies unifor me regels voor de vaststelling van de uitslag opgesomd. AMSTERDAM —r Op de veiling van Mak van Waay zijn over de ge hele linie hoge prijzen voor de schil derijen betaald. Twee doeken van Cornel is Springer brachten resp. ƒ40.000 en ƒ38.000 op. Een Madonna uit de school van Joos van Cleve ging van de hand voor 22.000 en een familieportret van Frans van Mieris voor 16.000. Dezelfde prijs werd be taald voor een bloemenstuk van Flo- ris Verster. Een Linnig haalde 10.000, een Frans Oeder 10.600, een J. B. Blom beek 10.000, een Joachim Uttewael 13.600. (Van onze correspondent) GRONINGEN De politie ziet zich voor een ware puzzel geplaats door de vondst van de vijf skeletten in het Groningse Bierum. Voorzover bekend zijn er in de omgeving indertijd nooit mensen vermist. Of er moet een kern van waarheid schuilen in het verhaal van de be jaarde landarbeider J. Vos. Volgens hem is er in de oorlog op mysterieuze wijze een gezin verdwenen uit de ge meente 't Zandt, enkele kilometers van Bierum. „Het was ongeveer een jaar voordat ik zelf uit deze buurt vertrok om on der te duiken in Zutfen", vertelt de heer Vos, die zeer stellig is in zijn bewering. Het was volgens hem een gezin van man, vrouw en kind. Hij herinnert zich vaag dat er een onge veer zestigjarige man bij het gezin in woonde. „Op een nacht was het gezin plotse ling verdwenen, zonder dat ze iets meenamen. Zelfs de meeste kleren hingen er nog", herinnert hij zich. Er ging indertijd een verhaal rond dat het gezin naar Amerika zou zijn ver trokken, maar de heer Vos zegt dit verhaal nooit te hebben geloofd. In 't Zandt kan men geen aankno pingspunt vinden voor dit verhaal. Oud-verzetsstrijders als de heren J. Molenkamp en Joh. Bosker herinne ren zich niets van een verdwijning. De gezinsleden van de familie Smit, op wiens grond de skeletten zijn ge vonden, leven nog voor het merendeel. Volgens de Bierumers was de boer derij van de Smits een trefpunt van NSB-ers en Duitsers. Iemand die niet lid was van de partij, was er niet wel kom. De heer A. de Haan, die na de oor log een tijdlang op de boerderij heeft gewoond, zegt nooit iets vreemds te hebben ontdekt. Voordat hij er kwam, was er een kist met bloed bevlekte WA-kleren opgegraven, waarnaar de politie op het ogenblik ook navraag doet in het dorp. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeen teraad heeft besloten de haven- Toestel niet neergehaald WASHINGTON Een Ameri kaans verkenningsvliegtuig met ne gentien man aan boord wordt ver mist in het gebied van de Aleoeten. een groep eilanden in de Beringzec tussen Alaska en Siberië. Het toestel maakte e*n routinevlucht en is niet neergeschoten, berichtte het Ameri kaanse ministerie van defensie. De viermotorige verbouwde Boeing-707 had gemeld moeilijkheden te hebben. Later is uit het gebied een noodsein opgevangen, dat mogelijk van de vermiste RC-131 afkomstig was. Het vliegtuig was uitgerust met talrijke electronische apparaten. Dit betekent vermoedelijk dat het ver miste toestel bezig was met het ver kennen van Russische radarinstalla ties en het beluisteren van Russische radiocommunicaties. Door vader verkocht om gemarteld te wordenT soortgelijke onweerlegbare we- I tenschappelijke conclusies verzetten, totnen herhaaldelijk (o.m. door het niet noemen van feiten), dat zij zich niet echt in de problematiek hebben I verdiept, maar liever schermen met j dierbare uitlatingen, ontleend aan de (puur menselijke!) interpretaties van de bijbel, die «foor onze voorvaderen j zijn overgeleverd. Eens zullen ook zij ongelijk krijgen! Den Haag A. W. Pijl 1 gelden te verhogen per 1 juli. Of deze verhoging doorgang zal vinden moet nog enigszins worden betwijfeld. Burge meester W. Thomassen deelde namelijk mee dat de prijsbe- heersing zich met de zaak heeft bemoeid en er voor schijnt te voelen de tarieven op een latere datum te verhogen. „Dat moeten ze niet doen", vond de burgemeester, (die als wethouder voor de haven dit voorstel verde digde. Als de pogingen van het minis terie van economische zaken door gang vinden wordt het voor de heer Thomassen „vechten op het bovenste bordje". Inmiddels wees hij op een merk waardige situatie, die nu kan ontstaan. Want met dit voorstel han delen B en W volgens de voorwaar den en eisen, die de minister van verkeer en waterstaat heeft gesteld. De havengelden dienen in verband met de werken voor een diepere vaargeul te stijgen. Als nu een prijsstop roet in het eten zou gooien ziet men zoals wel vaker gebeurt dat het ene ministe rie het andere dwarsboomt. De verho ging is een onderdeel van het beleid, gericht op het „quitte-spelen" in de havenexploitatie", zei de heer Tho massen. De burgemeester (deelde mee dat het werk aan de geul voorspoedig verloopt. Tot dusver zijn er geen te kenen van aanslibben. De kosten van onderhoud komen overigens voor het rijk. In 1971 zullen om de andere dag de supertankers Europoort binnenlopen, zo wordt verwacht. De reders, ge bruikers van deze geul, zullen de kos ten moeten opbrengen, zoals met de regering afgesproken. Dat houdt bij voorbeeld in dat voor een tanker van 200.000 ton voor het binnenlopen een havengeld van ongeveer 80.000. moet worden neergelegd. Al met al zal de verhoging, die de raad toestond, naar schatting een meerdere opbrengst van negen mil joen opleveren. AMSTERDAM Drs. G. P. van der Schans, wetenschappelijk me dewerker bij de afdeling fysica van het medisch-biologisch laboratorium van rijksverdedigingsorganisatie TNO te Rijswijk is vrijdag aan de VU tot I doctor in de wiskunde en natuurwe- tenschappen gepromoveerd. Zijn on derwerp was het ontstaan van breu- ken in DNA onder invloed van gam mastraling. Tijdens de lunchpauze heeft het personeel van Werkspoor te Utrecht gisteren gedemonstreerd om kracht bij te zetten aan de wens van de vakbonden per VMF-bedrijf te onderhandelen over een verruiming van het be steedbare inkomen met twee pro cent. DEN BOSCH V- Vier jaar gevan genisstraf eiste de officier van justi tie bij de Bossche rechtbank gisteren tegen de 34-jarige barkeeper L. V. uit Geldrop. Deze had enkele tientallen diefstallen met een totale buit van meer dan honderdduizend gulden ge pleegd in Eindhoven en omgeving. Verdachte die al twee maal ter beschikking van de regering was gesteld, had de diefstallen gepleegd tijdens zijn proefverlof. De grootste buit die V. ineens wist te bemachtigen was in „St. Joseph- burg" van de zusters van barmhar tigheid, waar hij uit een niet afgeslo ten kas zo'n 54.000 gulden meenam. De officier noemde verdachte een professionele dief, die het stelen niet kan laten. Hij zag geen heil meer in ter beschikking stelling en achtte een langdurige gevangenisstraf de enige mogelijkheid. Tegen de 45-jarige uitvoerder F. H. uit Eindhoven eiste de officier twee jaar gevangenisstraf. De man zou V. hebben geholpen bij de inbraak in „St. Josephburg", hetgeen hij ontken de. Op 19 juni wijst de rechtbank in beide zaken vonnis. HARDINXVELD-G'DAM Bij Holland v/h M. Caljé n.v. is gisteren het vrachtschip Lady Sophie met goed gevolg te water gelaten, nadat mevrouw Sophie Bernuth de doop plechtigheid had verricht. Het vaartuig, bestemd voor de Scheepvaart- en Handelsmaatschap pij Lady Sophie te Willemstad op Curagao en gaat speciale ladingen vervoeren. De totale waterver plaatsing bedraagt ongeveer 2400 ton. De vracht kan vervoerd worden op een hoofddek, afgedekt met Mac Gre- gorluiken van in totaal 30 x 6Vs me ter. (Vervolg van pag. 1) Naast de terugtrekking van de troepen zal de kwestie van een coali tieregering ook een belangrijke rol spelen. Minister van buitenlandse zaken Rogers zei gisteren op een persconfe rentie, dat Amerika niet met de rege- ring-Thieu is 'getrouwd'. Amerika was slechts gebonden aan het recht van de Zuidvietnamese bevolking om zelf in vrijheid over haar toekomst te beslissen. Maar een coalitie zoals de commu nisten in gedachten hadden, achtte minister Rogers niet aanvaardbaar. Ze wilden langs die weg sommige van hun leiders aan het volk van Zuid-Vietnam opleggen, zei hij. Niet temin hadden president Nixon en Thieu beiden te kennen gegeven dat, als de bevolking voor de commu nisten of enige andere regeringsvorm wilde stemmen, en haar stemmen in alle vrijheid werden uitgebracht en geteld, dan alle partijen de keuze van het volk zouden eerbiedigen. Het kweken van hyacinten is geen zaak voor de zondagstuin der, hoewel de hyacintbol, met zijn onbeperkte tijdstip van bloei zich wel daartoe zou lenen. Tij- déns een persconferentie van het Produktschap voor siergewassen gaf voorzitter Hylkema een overzicht van de bollenexport naar Amerika. Daar gaat men met de Nederlandse produkten punctueel te werk, wat prof. dr. August de Hrtoch (links), hoog leraar van de Michigan State University slechts kon beves tigen. Hij heeft namelijk een researchprogramma van vier jaar geleid, waarin met 200.000 dollar kosten het goed gebruik van de Nederlandse bollen in Amerika en Canada werd be studeerd. Op de foto midden prof. dr. ir. P. K. Schenk, rechts voorzitter Hylkema. Rogers deed een beroep op het Na tionale Bevrijdings Front (NBF) on derhandelingen met Saigon te begin nen over de organisatie van vrije en eerlijke verkiezingen. Rogers, die pas een bezoek aan Zuid-Vietnam bracht, zei dat president Thieu nog geen ant woord had ontvangen op zijn 'zeer opbouwende' voorstel inzake rechtstreekse onderhandelingen tus sen het Bevrijdingsfront en de Zuid vietnamese regering. Een woordvoerder van het NBF maakte in Parijs bekend dat diverse Zuidvietnamese oppositiegroepen zijn begonnen met elkaar in contact te treden over de vorming van een voorlopige coalitieregering. Het front, waarvan de Vietcong de militaire afdeling is, wil het huidige bewind in Saigon vervangen zien door zo'n regering, die dan algemene verkiezingen zou moeten voorberei den. De woordvoerder zei dat de be wuste politieke groepen 'elkaar ont moeten waar ze maar kunnen". D-day J)E viering van D-day, de dag waarop de bevrijding van Eu ropa begon, is geen feestelijk gebeu ren. Met name niet voor degenen, die geen herinneringen hebben aan de Tweede Wereldoorlog en hetgeen daaraan vooraf ging. Zwaar was de strijd, die pas elf maanden daarna kon worden beëin digd en talrijk waren de slachtof fers, zowel onder burgers als mili tairen. Zeer velen voelen met pijn in het hart opnieuw het gemis van hun dierbaren. Bij de jongeren, die van dit alles geen weet hebben, wekken de beel den uit het verleden veelal gevoe lens van onbehagen over een oorlog, die zij na zoveel jaren in al zijn zin loosheid ervaren. Zü hebben gelijk. Want de Tweede Wereldoorlog had voorkomen kunnen worden als de landen van Europa op tijd het opkomende Duitse militaris me hadden onderkend en gezamen lijk stappen hadden genomen om het in toom te houden. Dit gebeurde niet. Chamberlain dacht vrede voor onze tijd' te hebben ge kocht. En velen geloofden hem. Een jaar na München 1938 bleek de grote vergissing: het was slechts de vre de van het kerkhof. Het verleden is er om er wat voor de toekomst uit te leren. Voorkomen is beter dan genezen. D-day en al les wat daar op volgde zou niet no dig zijn geweest, als de Europese landen niet de weg van de minste weerstand hadden gekozen. D-day is een waarschuwing tegen het najagen van een srhijnvrede bij de oplossing van problemen, maar tevens een aansporing om geen kan sen onbenut te laten, die tot werke lijk duurzame vreedzame verhou dingen kunnen leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13