INVASIE MUUR HITLER SLIEP EN ROMMEL WAS THUIS... ATLANTISCHE „Dce" nam van moeilijkste zijn leven beslissing V ijfentwintig doorbrak Vertraging van een maand »- 7 DONDERDAG 5 JUNI 1969 St. Ló, een Normandisch stadje, werd tijdens de hevige gevech ten totaal verwoest. Golven van bevrijders overspoelden de brede stranden van Normandië. door Link van Bruggen De weg naar de bevrijding van West-Europa van het nazi-juk begon op 6 juni 1944 in Normandië. Hij was lang, bloedig en vaak onbegaanbaar, terwijl in zijn bermen honderdduizenden witte kruisen moesten worden geplant. Toen bijna een jaar later het oorlogsrumoer eindelijk verstomde, lag het verst verwijderde bevrij de gebied slechts óp een dagreis afstand van de vijf invasiestranden tussen de Seine- monding en het scheireiland Cotentin. De getijden, het maanlicht, de daglengte en de weersomstandig heden waren in 1944 bepalend voor de keuze van D-Day. Aanvankelijk waren de landingen op de kust van Normandië vooi het begin van de maand mei gepland. Het comité van geallieerde chefs van staven had maarschalk Stalin al laten weten dat de invasie van het vasteland van West-Europa op of omstreeks de vijfde mei zou plaats vinden (indien dit was gebeurd, zo heeft generaal Eisen hower later verklaard, had de oorlog nog dat zelfde jaar beëindigd kunnen worden). Bij nader# bestudering bleek ech- ter dat er in de maand mei slechts enkele dagen waren, die volmaakte of nagenoeg volmaakte omstandighe den boden voor de grootste militaire operatie aller tijden. Tegelijkertijd kwam naar voren dat het welslagen der expeditie een groter landingsge bied vereiste en een eerste inzet van acht in plaats van zes divisies. Desiderata Als strategische desiderata golden de volgende punten: 1. Maanlicht om de luchtlandingstroe pen beter in de gelegenheid te stel len hun nachtelijke taken uit te voeren. 2; Tenminste 39 minuten daglicht om de noodzakelijke precisiebombarde menten (bunkers en artilleriestellin gen van de Atlantische Muur. spoorwegknooppunten, kazernes, wegen e.d.) volgens opzet, d.w.z.: uit de lucht zowel als uit zee, te kunnen doen uitvoeren. sprong over "Het Kanaèl óp 5 juni l< wagen. Maar op de vierde juni, merkwaar dig genoeg een dag van stralenc weer, kwam er een kink in de kabe door de sombere voorspellingen var kolonel Stagg. Deze meteoroloog, die in dienst was van de Britse RAF, liel de reeds op alles voorbereid zijnde opperbevelhebber weten dat er vooi de kust van Normand'ë kans op nood weer was. Voor de vijfde juni. D-Day of wel ,de langste dag", werden windsnelheden van 70 kilometer er meer verwacht. Eisenhower sommeerde Stagg de door hem gedane weersvoorspelling mondeling te komen toelichten. Toen hij het reiaas van de bekwame mete oroloog had aangehoord, besloot hij de invasie voorlopig 24 uur uit te stellen. Dat was maar goed ook, want de volgende dag' zweepte de wind over Het Kanaal en de beide kusten. Gqed nieuws OCTttVASIE J. Laag water bij het aanbreken van de dag om zoveel mogelijk mijnen torsende „zeeëgels", die de Duitsers in het vloedgebied hadden ge plaatst, te kunnen opruimen. 4. Hoog water niet lang daarna om de landingsvaartuigen zo dicht mo gelijk op de kust te kunnen Varen en de militairen zo min mogelijk aan het moordende tegenvuur bloot te stellen, dat op de open en zwaar verdedigde stranden werd verwacht. 5. Goed weer met weinig wind om de schepen en manschappen niet al te zeer te teisteren, en de branding doorvaarbaar en doorwaadbaar te doen zijn. Elementen In de periode van 4 tot 8 juni vormden de berekenbare elementen een bijna ideale combinatie. In zijn commandobunker in Portsmouth, waarin en waaromheen de invasie- troepen .net hun materieel en giganti sche voorraden gelegerd waren, nam E*enhower dan ook het besluit de Op 5 juni stapte Stagg opnieuw de commandobunker binnen. De ge leerde was weinig model gekleed, maar niemand nam er aanstoot aan. „Ik heb goed nieuws voor u," zei hij tegen de gespannen Eisenhower, „nieuws althans, dat u misschien hoop kan geven." Onder doodse stilte vertelde Stagg dat er een hogedrukgebied in aan tocht was, doch voegde er tegelijker- tijd aan toe dat dit op z'n hoogst 36 uur actief zou blijven. Ook zou de wind gaan liggen, hoewel in de mor genuren van de zesde juni de golven voor de kust van Normandië toch nog altijd een hoogte van een meter zouden bereiken. Toen de meteoroloog uitgesproken was, stelde Eisenhower hem geen en kele vraag. Wel begon hij rusteloos heen en weer te lopen. Zijn naaste medewerkers keken zwijgend toe. De chef- staf en rechterhand van de ge allieerde opperbevelhebber, generaal Bedell- Smith zou later in zijn mé moires schrijven dat de spanning bij na ijzingwekkend was. Alleen staar den naar die ene man, die op dat moment zo eenzame f'guur, die minu tenlang met zijn inzicht en zijn gewe ten worstelde. ,,We gaan Eindelijk kwam het hoge woord eruit. „Okay, we gaan" klonk het kort. maar krachtig. In latere gesprekken heeft Eisenho wer meer dan eens naar voren ge bracht dat hij in die commandobun ker in Portsmouth voor de moeilijk ste beslissing van z'n leven stond. Toen de wind nog huilde en toen hij vernomen had dat het op komst zijn de hogedrukgebied slechts een kort leven beschoren was het slagen van een invasie over zee en door de lucht is sterk afhankelijk van het in stand houden van de verbindingslij nen -, moest hij een besluit nemen dat de uitslag of, in ieder geval, de duur van de oorlog zou bepalen. Bij de risico's die .Ike" ongetwij feld nam, dacht hij ook aan het mo gelijk falen van zijn invasieplan. En kele uren voor het vertrek .van de eerste stoottroepen krabbelde hij haastig epn verklaring op een vel papier, een soort zelfbeschuldiging, die in geval van een nederlaag moesl worden gepubliceerd, en die na de oorlog door een van zijn adjudanten in de openbaarheid werd gebracht Deze luidde; „Onze landingen in de sector Cher bourg - Le Havre hebben niet geleid Tussen Eisenhower en Mont gomery bestond nogal wat riva liteit, maar niét toen de grootste militaire operatie aller lijden moest worden uitgevoerd. Op D-Day. bij liet krieken van de dag. kreeg een Duits officier, die zich in een bunker bij Caen bevond, de schrik van zijn leven, toen hij met zijn kijker het water van Het Kanaal aftuurde. De man wankelde krijtwit achteruit, keek verdwaasd om zich heen en stamelde de historisch ge worden woorden; „De hele vloot van de wereld komt op ons af." „Het ene onverzettelijke lid na het andere", schreef Cornelius Ryan later in zijn beroemd geworden boek De Langste Dag. „Tien rijen naast el kaar, over een breedte van 20 mijl." ARMADA De geallieerde Armada, die over een vrij ruwe zee naar de Atlan tische Muur opstoomde, bestond uit niet minder dan 5300 schepen van allerlei soort. Kleine, grote, langzame, snelle, oorlogsbodems, tankers, kust vaarders, troepentransporters, sleep boten en onafzienbare stoeten lan dingsvaartuigen. De ingewikkeldheid van het vaar- plan ten spijt leek elk schip een van tevoren uitgestippelde koers te vol gen. De kanonnen van de Britse gi ganten Rodney, Nelson en Warspite, en van de Amerikaanse titanen Nevada. Texas en Arkansas vuurden roller na roller af op de Duitse kustverdedi- gingswerken. Dit precisiebombardement op de Allantikwall was niet het eerste van de nog maar pas begonnen „langste dag". Kort na middernacht hadden duizend bommenwerpers van de RAF geprobeerd de keten van bunkers, kazematten en vuurmondopstellingen te splijten. Een paar uur later was deze golf van bruut geweld gevolgd door nog eens duizend Amerikaanse bommenwerpers, welker piloten het zelfde doel voor ogen stond. PARA'S Achter de gedeeltelijk intact geblé"* ven Atlantische Muur waren duizen den parachutisten geland, gevolgd door in zweefvliegtuigen aangevoerde infanteristen. Bij Sainte Mère Eglise kwamen 13.000 Amerikanen neer, in de omgeving van Caen 5.000 Britten. Toen die grootste invasievloot aller tijden op de golven van Het Kanaal dobberde, was in Normandië al de hel losgebroken. Onder een paraplu van geallieerde vliegtuigen het wolkendek van de vorige dag was gelukkig gebroken joegen de pa ra's de Duitsers uit hun stellingen en schuilhoeken. Overal sloegen bom men, granaten en kogels in. Aan bei de zijden waren reeds veel slachtof fers gevallen, ook onder de burgerbe volking. De armada was voorafgegaan door mijnenvegers, die in de letterlijke betekenis van het woord hun straatje probeerden schoon te vegen. Speciaal opgeleide kikvorsmannen verdwenen onder het water om Rommels dode lijke obstakels uit de weg te ruimen. Het moordende vuur, dat uit de Duitse bunkers kwam, werd zo goed en zo kwaad als dat ging beant woord, doch de strijd was ongelijk door het voordeel, dat de vijand had van zijn betonnen dekking. PLAN Eisenhower en zijn staf hadden een plan uitgewerkt, dat het slaan van vyf bruggehoofden beoogde. De eerste invasiestroom, die uit het 1ste Amerikaanse leger bestond en die onder bêvel stond Van generaal Bradley, had landingen tol taak, die onder de naam Utah en Omaha de geschiedenis zijn ingegaan. De twee de invasiestroom: mannen van het 2de Britse leger onder bevel van ge neraal Dempsey moesten de strips Gold, Juno en Sword bezetten. Toen D-Day ten einde liep, waren de meeste doelen inderdaad bereikt. 80.000 Amerikanen en 70.000 Britten, die wekènlang in de Zuiderigelse in vasiekampen op hun inscheping had den gewacht, waren erin geslaagd zich op de Noord franse kust in te graven. Niet alles was echter volgens wens verlopen. Eisenhower zowel als Montgomery hebben later verklaard dat ze zich over het bruggehoofd Omaha grote zorgen hebben gemaakt. De landingen verliepen daar verre van vlot. De ruwe zee deed aanvan kelijk de meeste amfibietanks vollo pen. terwijl het tegenvuur van de Duitsers veel slachtoffers maakte. Een ander kritiek punt was Pointe du Hoe. Op een uitstekende rotspunt, die van grote strategische waarde werd geacht, moest vuurmonden het zwijgen worden opgelegd, die, achter af bezien, helemaal niet bestonden. Bij de bestorming waren 500 Rangers ingezet, die tot de élite van de Ameri kaanse strijdkrachten behoren. Meer dan 48 uur duurde de strijd, waarbij ladders van de Londense brandweer werden gebruikt en touwladders, die met mortieren naar boven werden geschoten. Toen het bloedbad ten einde was. waren er van de Rangers nog maar 90 man over. *b-Dav. „de langste dag", kostte aan 2.000 geallieerde militairen het leven, terwijl er 10.000 gewonden moesten worden geteld. Velen van hen wer den al geveld voordat ze een schot hadden kunnen lossen. Voltreffers brachten landingsvaartuigen tot zin ken. Zweefvliegtuigen sloegen te pletter op de rotsachtige bodem of kwamen in een moeras terecht. Om de bescherming biedende duinen te bereiken moest vaak een regen van kogels worden getrotseerd. Anderen verdronken in zee doordat de lan dingsvaartuigen, waarin ze zich be vonden, niet hoog genoeg het strand opvoeren. TOL De gruwelijke tol zou nog veel zwaarder worden. De tegenstand die Rommel bood, was aanzienlijk groter dan het comité van geallieerde chefs van staven had verwacht; Nor mandië, in 't bijzonder de beruchte ketel van Falaise Eisenhower beschreef deze als „ontegenzeglijk 't grootste slagveld van de Tweede We reldoorlog" leek aanvankelijk een val te zijn. NAAR PARIJS Hoewel er in de eerste week van de invasie 350.000 man, 55.000 voer tuigen en 110.000 ton bevoorrading aan land konden worden gezet, slaag den de Amerikanen en Britten er niet in. uit te breken. Pas in de twee de helft van augustus, toen er een strijdmacht van bijna een miljoen geallieerde militairen in Noord-Frankrijk stond, kon de weg. naar Rarijs worden opengebroken. Moest Rommel ai op 1 juli 1944 melden dat hij 28 generaals en 250.000 officieren en manschappen verloren had verreweg de meesten doordat ze in krijgsgevangenschap waren geraakt von Rundstedt moest dit aantal nog geen anderhalve maand later met 200.000 verhogen. Een schuimbekkende Hitier werd bo vendien nog bericht dat de geknakte Duitse divisies ook nog eens 3500 ka nonnen en 1500 tanks waren kwijtge raakt. tot voldoende vaste voet voor onze troepen. Ik heb daarom tot de terug tocht besloten. Mijn besluit aan te vallen op dit tijdstip en op die plaats was gebaseerd op de beste gegevens, die beschikbaar waren. Het leger, de luchtmacht en de marine hebben alle dapperheid en toewijding getoond, welke in ware plichtsbetrachting kon den worden opgebracht. Mochten in deze poging tekortkomingen of fou ten aanwijsbaar zijn, dan zijn dat de mijne." De D-day van Ben Gimbert Bijna had de Brit Ben Gimbert D-day niet meer meegemaakt. De goederentrein waarop hij machi nist was reed met de voor geschreven snelheid van maxi maal 40 km. per uur op hel tra ject van March naar Ipswich, Niet minder dan 52 wagons wa ren beladen met gemiddeld 10.000 kg. explosieven elk. Vlakbij het 5.000 'inwoners fei lende stadje Soham kwamen Gimbert en de 22-jargie stoker Jim Nightall tot de ontstellende ontdekking dat de eerste wagon met 44 vliegtuigbommen in brand stond. Zij brachten de trein tot stilstand, verbraken de koppeling tussen de eerste en de tweede wagon en begonnen aan een wa re dodenrit. Zelfs slaagde Gimbert er nog in. de stationswachter te waarschuwen, dat. een militaire trein niet lang daarna over het zelfde traject zou rijden. Toen de wagon met de locomotief in de lucht vloog, kwam Gimbert aan de andere kant van het station neer. Hij ontwaakte in een zie kenhuis. waar 32 operaties nodig waren om hem weer op te lap oen. Daar hoorde hij dat de stoker was omgekomen, evenals de sta tionswachter, maar dat er verder slechts gewonden waren, hoewel 600 huizen weggeslagen daken en gapende vensters vertoonden en twee enorme gashouders als fak kels hadden gebrand. De militai re trein had men tot stilstand kunnen brengen. Gimbert kreeg een hoge' ko ninklijke onderscheiding. Bij het nieuwe spoorwegstation te So ham staat een eenvoudig gedenk teken. D-Day was een volslagen verrassing Het Duitse opperbevel hield al sinds 1943 rekening met een invasie. Van Nederland tot Bretagne was de 1200 kilometer lange kustlijn zwaar versterkt; niet minder dan 58 di visies. waaronder 9 tankdivisies, wa ren in West-Europa samengetrok ken. Toen veldmaarschalk Rommel eind 1943 het bevel kreeg over Le gergroep B. begon hij de betonnen kuststrook in een koortsachtig tem po uit te bouwen. Voor en achter de „oneembare" Atlantikwall ver vaardigd met de hulp van meer dan 500.000 o wangarbeiders uit de be zette gebieden liet de gevierde „woestijnvos" die overigens bij El Alamein zijn meerdere in Montgo mery had moeten erkennen, hon derdduizenden mijnen leggen. Gebral Hitier. die zijn jongste veldheer nog dat zelfde jaar zou elimineren wegens zijn vermeende aandeel in de mislukte putsch van de groep- Von Stauffenberg (20 juli), bralde reeds in april dat de geallieerden, waar /e ook zouden toeslaan tussen de Golf van Biskaje en het noordelij ke puntie var Noorwegen, zich op de onvolprezen Duitse verdedigings werken te pletter zouden lopen. Toen operatie „Overlord" op 6 ju ni van start ging, was men in het Duitse hoofdkwartier volledig ver rast. Hoewel de eskaders van Iucht- maarschalk Goering boven Noord- Frankrijk verdreven waren en ook groot-admiraal Dönitz niets meer te vertellen had in de wateren die En geland -an hei Europese vasteland scheidden de hegemonie in de lucht en op zee waren absolute voor waarden voor het welslagen der grootscheepse landingen onder kende het Derde Rijk zijn onheil pas, toen dit er was. Berekeningen Ook von Rundstedt, de Duitse op perbevelhebber aan het Westfront, Rommel en Jodl hadden hun bereke ningen gemaakt Twee dagen voor D-Day hadden ze de Führer aller Germanen gemeld, dat 5. 6 en 7 juni weliswaar geschikte,dagen voor een invasie waren (gunstige maanstand, gunstig getij), maar dat het weer elke landing onmogelijk zou maken. Er zou een wind opsteken, die storm kracht zou bereiken; de golven die ap Het Kanaal zouden ontstaan, zou den nog dagen nadeinen. In het „adelaarsnest" van Hitier in Brechtsgaden hield men er bo vendien nog een andere formule op na. Alle vapporten van' de inlichtin gendiensten wezen erop dat de geal lieerden de invasie zouden doen sa menvallen met een Russisch zomer offensief aan het Oostfront. En dit was voorlopig niet in zicht door de achterliggende strenge winter en de slechts iangzaam doorgewerkt heb bende duoi, die onmetelijke gebie den in modderpoelen had herscha pen. Slapen Misschien kan daaruit worden ver klaard dat de Führer sliep, toen het gevreesde tweede front zich aan meldde. Niemand waagde het ook hem te wekken, omdat hij de avond tevoren nadrukkelijk bevolen had door niets en door niemand ge stoord te willen worden. Hoe s:erk het verrassingselement was van de naar de bevrijding voe rende invasie bleek uit de afwezig heid van Rommel. Op 5 juni was hij naar zijn bij Ulm gelegen woon plaats Herrlingen gereisd om op 6 juni de verjaardag van zijn vrouw te kunnen vieren. „Wat stom van me, wat stom." moet hij gestameld hebben, toen zijn chef-staf, ge neraal- majoor Speidel (dezelfde die later een van de bevelhebbers van de NAVO werd), hem telefonisch van de landingen op de hoogte stelde. Feiten Er waren trouwens meer merk waardige feiten, die om nog altijd onverklaarde redenen niet de juiste aandacht kregen. Zo had admiraal Canaris, de chef van de geheime dienst, de code onderschept, die op een speciale golflengte zou worden uitgezonden om de Franse verzetsbe weging voor een belangrijk gebeu ren" 'e alarmeren. Londen was er niet van op de hoogte dat dit vitale geheim in han den van de vijand was geraakt. Op 4 juni ving een Duitse luisterpost dan ook het eerste deel van de code op (de beginregel van een herfstlied van Paui Veriaine: „De lange snik ken van de herfstviolen") en op 5 juni net tweede en laatste deel („Wondon mijn har» met monotoon verlangen") Beide berichten van ontvangst werden met spoed naar het hoofdkwartier van von Rund stedt doorgeseind, maar de bete kenis van de boods.-haL is de laatste kennelijk ontgaan. Zelfs ra D Dav heeft 't het Duitse opperbevel moeite gekost te geloven dat de landingen op de Xormandi- sche kust tot de verwachte hoofdaan val behoorden Tot zeker een week daarna warer de veldheren ervan Rommel, de jonge veldheer (43 jaar tijdens de invasie) met hei- oude gezicht. Eerst in Noord-Afrika en daarna in Normandië een ge ducht tegenstander van de ge allieerden. overtuigd dat de eigenlijke invasie zou komen in het gebied tussen Dieppe en Duinkerken, waar Het Kanaal op zijn smalst is. Aan de overkant hield men hen in deze waan door over radiostations een veelheid van Engelstalige comman do's uit te zenden. Hierdoor leek 't erop dat er grote troepencontingen ten naar hun uitgangsstellingen wer den gedirigeerd. Deze meesterlijk gespeelde mislei ding heeft in ieder geval tot gevolg zehad 'ut Rumme' vijftien divisies °n honderd**r tanks in voorlopige I eserve hield. Het geallieerde front in Normandië kon zich hierdoor con solideren en zich sterken voor de strijd djp nog komen zou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7