ACTIES BIJ BERECHTING Soepel spelend Feijenoord in finale tegen Sparta? Henk Kiel wees elk aanbod van de hand De Koning blijft op de troon Boris Spasski heeft de titel voor het grijpen Ton Regtien op ASVA-vergadering Snelle afhandeling zaak bezetters Maagdenhuis Maagdenhuis onvolledig verslagen Ronde van Oostenrijk: P. Smits tekende contract, bij DOTO Edclie Trey tel maakte zich waar... DVO en OFB gept •omoveerc PRINCIPES GAVEN DOORSLAG sj Vakantiegangers met fietsprobleem GROTE PRIJS NA WINST IN NEGENTIENDE PARTIJ: Ik drogeerde Eddie Merckx 15 DONDERDAG 5 JUNI 1969 (Van onze onderwysredacteur) AMSTERDAM Het feit dat men bij de berechting uitgaat van de minimale basis „lokaal vredebreuk" en de snelheid waarmee men de 600 zaken wil afhandelen, duiden er volgens Ton Regtien op. dat de massale berechting, van de bezetters van het Maagdenhuis een politiek karakter heeft. Daar moet met politieke acties buiten de recht zaal op gereageerd worden, zei Regtien gisteravond op een alge mene ledenvergadering van de ASVA. De ledenvergadering nam na uit voerige discussies met een zeer grote meerderheid een motie aan. waarin volledig: vertrouwen in het ASVA-bestuur werd uitgesproken na het taktisch optreden rond de bezet ting van het Maagdenhuis. Vooral werd gewaardeerd dat het bestuur zich niet a priori achter het optreden van de actiegroep stelde. Controle In een andere motie, met nog meer steun aangenomen, wordt geëist dat de voorlichting door de universi- De studenten konden de ASVA- vergadering niet in de aula hou den en kwamen daarom bijeen in de Oudemanhuispoort. AMSTERDAM De bezetting van het Maagdenhuis en alles wat zich daaromheen heeft afgespeeld is niet Tolledig en vaak gekleurd in dagbla den verslagen. Als men er van uitgaat dat de meeste Nederlandse gezinnen op één krant zijn aangewezen, dan heb ben z(j zich een onvoldoende beeld over de situatie kunnen vormen. IDit zegt een werkgroep van studen ten in de massapsychologie, propagan da en openbare meningen aan de ge meentelijke universiteit, die 11 (lande lijke) dagbladen hebben onderzocht op objectivitéit en volledigheid inzake de ze berichten. In zoverre zijn de onder- zoekers op hun beurt onvolledig omdat i ze de tv niet in hun onderzoek hebben I betrokken en de radio slechts ten dele 'het ANP wilde zijn berichten over de- ze zaak niet afstaan omdat het hier geen „officieel" onderzoek gold). I Reeds de kerngebeurtenissen zijn in verscheidene, kranten niet aan de orde gekomen, aldus het onderzoek, dat ook concludeert: „de berichtgeving is in een aantal gevallen inderdaad door de kleur van de krant beïnvloed" teit onmiddellijk onder democra tische controle, dus ook een controle door de studenten, komt. Het voorlichtingsbureau van de universiteit verspreidde gisteren op de vergadering een vierentwintig pa gina's tellend geschrift „Het boek U", gewijd aan de gebeurtenissen in en rond het Maagdenhuis. In deze uitga ve zijn gegevens opgenomen over de faculteiten waartoe de bezetters be hoorden. hoeveelstejaars zij zijn enz. De ASVA-vergadering achtte deze publikatie in strijd met een toezeg ging die de vorige rector, prof. Van der Hoeven, heeft gedaan toen bleek dat er gegevens over studenten wer den verstrekt aan de BVD. De rector gaf toen de verzekering dat er nooit meer gegevens naar derden zouden doorgaan. De motie veroordeelt het misbruik dat het universiteitsbestuur van de voorzieningen van het Maagdenhuis heeft gemaakt nadat de politie de bezetters had verwijderd. Men is toen volgens de studenten valse en eenzijdige voorlichting gaan ge ven. Een mogelijk tegenargument „Jullie hebben toch ook stukken openbaar gemaakt" gaat niet op, zo werd in de discussie gezegd: „Wij hebben geen persoonlijke gegevens gepubliceerd". „Verrassend"' Bij het oprakelen van de geschie denis zei de ASVA-voorzitter. Joan Middendorp, dat de bezetting van het Maagdenhuis voor het bestuur „ver rassend" was. „Wij hebben toen ver- I klaard het ermee eens te zijn Het is I niet de taak van de ASVA dit soort acties te starten. Op de een of andere manier moeten wij wel de mening van de leden naar buiten brengen." aldus de voorzitter. Oppositionele stemmen noemden de bezetting niet gerechtvaardigd .„Til burg" werd in dc Nederlandse pers 1 goed ontvangen. „Amsterdam" niet. I Men heeft het niet gepresteerd in het j overleg hard te vechten: wie alleen drijft op het sensationele, redt het niet". Middendorp noemde - het on derscheid tussen Tilburg en Amster dam in feite niet groot. Wel is een verschil dat in Amsterdam de politie voor een escalatie heeft gezorgd. Ook was een verschil dat het in Til burg ging tegen Van Boven van de KVP en in Amsterdam tegen kopstukken van de PvdA. Cees Spaan, woordvoerder van de (kleine) oppositie, hekelde het dat de ASVA-voorzitter hoewel hij door de bezettingsaclie verrast werd. zich zonder overleg er onvoorwaardelijk achter stelde. SANKT JOHANN De Nederlandse renner Mathijs de Koning heeft ook na dc etappe van gisteren de leiderstrui in de ronde van Oostenrijk behouden. De vijfde etappe leverde een zege op voor de Belg Jean Pierre Berckmans die zijn medevluchters Joseph Bruyère, even eens afkomstig uit België, en de Oos tenrijke Ludwig Kretz vlak voor tijd had achtergelaten. In het bergklasse- ment vergaarden Wimke Prinsen en Joop Zoetemelk nieuwe punten door als eersten op de Gerloss bergpas te komen. Ook van de Oranjeploeg. die reeds zoveel succes had in Engeland, zijn nieuwe wapenfeiten te melden. Jo Vrancken toonde zich de sterkste in de etappe van Scarborough naar South Shix Sheilds. De Nederlander versloeg in de eindspurt vijf renners van wie de Pool Matusiak tweede werd. Fedor den Hertog liet zich op de valreep ook nog even zien. De leider in de algemene rangschikking verstevigde zijn positie door nog eens 24 seconden via een solo aan zijn voorsprong toe te voegen. In de ronde van Italië, die overigens nog steeds in het teken van de affaire- Merckx staat, won Italo Zilioli, de klei ne man met de eeuwige glimlach, de uiterst zware 20ste etappe van San Pellegrino naar Folgaria. Felice Gimondi beperkte de achterstand tot drie secon den. Teleurstellend was het optreden van de Spaanse klipgeit Julio Jimenez. De zware Alpenetappe werd door de tengere renner niet aangegrepen om zich te laten zien. Ontmoedigd eindigde hij in de grote groep. Henk Benjamins heeft ook weer van zich doen spreken. Faalde de man uit het Drentse Hollandseveld in de finale van Olympia's Tour door Nederland, gisteren was het raak in De Ronde van Nederland. In deze wedstrijd over 180 kilometer, met start en finish in Utrecht, demarreerde hij vlak voor het einde uit een groep van zestien mede vluchters. Met twaalf seconden voor sprong voor dc Drent. De uitslag: 1. Henk Benjamins (Holland- scheveld) 180 km in 4 uur 19 min. 07 sec. op 12 sec.: 2. Cor Leunis (Amsterdam); 3. Henk Nieuwkamp (Borne): 4. Wim Nees- kens (Bome): 5. Jan Aling (Buinerveeni; 6. Ben Janbroers (Amsterdam): 7. Kees Koeken (Achtmaal): 8. Wim Luppers (Pur- merend); 9 John Meijer (Utrecht): 10. Pete Edwards (Engeland). PERNIS De tweedeklasser DO TO uit Pernis heeft de heer P. Smits als trainer voor het komend voet balseizoen aangetrokken. De heer P. Smits was voorheen tien jaar ver bonden aan het Rotterdamse Over maas, zeven jaar als oefenmeester en drie jaar als manager. werd dat in het begin van de bezet ting bij veel studenten twijfels bestonden over de juistheid van de actie. Ook die motie werd echter aanvaard. De berechting van de zeshonderd bezetters wordt na hetgeen in Berke ley gebeurd is de grootste onderne ming van deze aard. Men wil dit in tien dagen klaar krijgen, maar dit is absurd. De verdachten moeten zeer rustig gebruik maken van hun recht op het laatste woord, aldus Regtien, die zelf volgende week donderdag om negen uur moet voorkomen. Een jonge advocaat deelde mee dat er voor geijverd wordt de zaken uit gesteld te krijgen, zodat ze beter voorbereid kunnen worden. Ook in de balie moet het establishment doorbroken worden. Prof. Belinfante Een ander punt van kritiek was dat wel het voor prof. Belinfante be lastende materiaal is gepubliceerd en niet het ontlastende. De rector had w e 1 de wil tot hervormingen te ko men. Middendorp: „Die andere publi- i katie volgt nog; Belinfante heeft twee gezichten". Spaan noemde het erg gevaarlijk een actie als de bezetting van het Maagdenhuis goed te keuren op het motief „We hebben die en die stuk ken gevonden". Waar we wel met de democratie aan toe zijn, is een groot vraagteken. Een zeer ruime meerder heid van de aanwezigen bleek hiero ver anders te oordelen. Ton Regtien zei dat er wel kritiek kan worden geuit op de gang van zaken bijvoorbeeld: toen de politie insloeg op de voedseltocht had men ook de Oudemanhuispoort moeten bezetten maar men moest geen motie gaan aannemen waarin gezegd Geels scoort onhoudbaar tweede Feyenoorddoelpunt. Kee per Jongbloed had hiertegen geen verweer. (Van onze sportredacteur Ger Stolk) Feijenoord mikt op de double. Na het landskampioenschap, dat gedeeltelijk werd overschaduwd door Ajax' heroïsche Europa-Cup escapades, moet Neerlands voetbalbeker, eens een geschuwd stief kind, maar sinds de creatie van de Europa-Cup voor bekerwinnaars een allengs meer geliefd kleinood, Ben Peeters' keurkorps nieuwe roem aandragen. Roem die sinds gisteravond binnen armafstand ligt. Want DWS. in de halvefinale een team van elf goedwillenden, kon met de beste wil van de wereld geen serieuze bedreiging voor Feijenoords goede voornemens genoemd worden. Daarvoor was de Amsterdamse ploeg vooral in de prille beginminuten defensief te kwetsbaar. Een soepel, aanvankelijk uiterst efficiënt voetballend Feijenoord, legde toen reeds de basis voor de uiteindelijke 31 triomf. Want daarna oogstte de formatie van Solleveld wel bewon dering voor het ten uitvoer brengen van het streven naar het betere voetbal, maar het bleek qua afwerking o zo improdukticf. (Van een onzer sportredacteuren) SAARBRÜCKEN Henk Kiel blijft amateur. Dat is voor meer dan 99 procent zeker. De Kampcnsc za terdagvoetballer. die dit weekeinde bij een door de VARA in het sport blad Vi georganiseerde verkiezing tot de amateurvoetballer van het jaar werd uitgeroepen, heeft alle aanbie dingen uit het betaalde voetbal van de hand gewezen. Uiteindelijk heeft een mengeling van principiële en ge voelsmatige overwegingen de doorslag gegeven. Henk Kiel gaat in het komende seizoen er alles aan doen om het zijne ertoe bij te dragen dat zijn club Go Ahead Kampen de promotiereis naar de eerste klas haalt. DEN HAAG Daar de Spoorwegen nog maar van 44 stations fietsen met een speciale trein vervoeren, doemt een probleem op voor die vakantieganger die dit voertuig op zijn tij delijke adres wil hebben. De Consumenten bond heeft de minister van verkeer en water staat per brief van dit probleem op de hoogte gesteld, en gevraagd er iets aan te doen. Een gezin van vier personen uit Delft dat vakantie wil hou den in Beilen, zal eerst de vier fietsen naar het Centraal Sta tion in Rotterdam of het Staatsspoor in Den Haag moeten rij den. De fietsen gaan dan met speciale tretinen naar Assen of naar Meppel. Fietsen huren in de vakantieplaats komt, volgens de consumentenbond, een gezin van vier personen voor veer tien dagen op tenminste honderd gulden. ..Ze hebben mij verteld dat mijn principiële bezwaren zouden zijn ver dwenen". vertelt hij in het sportcen trum van de Saarlandse voetbalbond, waar hij deze week met het Neder lands Zaterdagelftal doorbrengt. „Maar dat is gewoon onzin. Aan de mij van huis uit meegegeven le vensbeschouwing hecht ik en dat maakte voor mij een eventuele overstap naar het betaalde voetbat enorm zwaar. Daarnaast heb ik elke club die bij mij kwam informeren op het laatst liet ik het via de voorzitter van Go Ahead lopen laten weten dat ik maatschappelijk een goede functie heb en dat er heel wat tegenover moet staan als ik mijn betrekking zou moeten opgeven". Henk Kiel, nu 24 en sinds zijn 17e jaar met enkele onderbrekingen uit komend in het Nederlands Zaterdag elftal, is niet door de roes van het succes verzwolgen. Hij praat nuchter, I redeneert weloverwogen en geeft er I blijk van dat hij onder geen voor- I waarde op welk aanbod dan ook, zal toehappen. „Vorig seizoen heb ik al vele aan biedingen gehad, vooral ook uit Bel gië. Dit jaar na mijn keuze in het Nederlands amateurelftal, nog meer en betere. In het amateurvoetbal heb ik alles meegemaakt wat er te berei ken is. Ik ben aanvoerder geweest van het zaterdagteam en van het na tionale amateurelftal. Nu boven ver wachting ook nog de verkiezing tot amateur voetballer van het jaar en alleen daarom zou ik wel in het be taalde voetbal willen spelen om me zodoende nog meer te ontwikkelen. jaar voor de eerste klas. zou dat een nieuw verlies zijn. En dat terwijl de club zo leuk in opbouw is. We kregen een nieuw clubhuis, er wordt aan veldverlichting gewerkt en ga zo maar door. Afgelopen zaterdag, toen ik in het Ajax-restaurant tot amateurvoetbal ler van het jaar werd uitgeroepen, was er een bus vol supporters. Na afloop hebben we nog een onderonsje gehad dn dat deed bij mij de deur dicht. Ik heb toen verteld dat ik amateur bleef en mee zal helpen om te proberen Go Ahead in de eerste klas te krijgen. Nou, ze hebben ge juicht. dat begrijp je". De potige Kampenaar, dit jaar met het amateurelftal spelend tegen Fin land en Schotland en naar Saarland Het duo Brox-Peeters had overi gens wel een verrassing van de eer ste orde in petto voor het legioen, dat gisteravond uit slechts 26.000 man bestond. Niet de zo langzamer hand aan de veteranenleeftijd toe- zijnde Eddie Pégé zwaaide mild la chend naar de jeugdige schare bewon deraars achter het doel. Die rol was deze keer voor Eddie Treytel. Aan vankelijk nerveus, later met de air van de gelouterde routinier legde de ex-Xerxaan zijn proeve van be kwaamheid cum laude af. In de alom heersende vreugde na afloop hapte Treytel hongerig maar dik tevreden in een sandwich. "Ik geloof dat ik het er best heb afgebracht", vertolk te hij ten slotte zelf de mening van velen. Niet onaardig Maar terug naar de wedstrijd. Een wedstrijd die als kijkspel beslist niet onaardig was. Een wedstrijd ook, waarin lichtvoetige Coen Moulijn het duel op hoog niveau, het duel van de twee beste linksbuitens van Neder land met straatlengte won. Want niet international Rob Rensenbrink stal de show, maar beweeglijke op nieu we glorie azende Coen Moulijn. Wil lie Kment, eens trainer van de sta dionclub. thans in zijn functie als coach van het Noorse nationale elftal een nauwlettend observeerder van DWS' Noorse middenvelder Fin Seeman, uitte zijn bewondering op duidelijke wijze. "Geweldig zoals Coen nog steeds speelt", fluisterde hij opgewonden. Hij is toch al 31". Dat geweldig had overigens net zo goed op Guus Haak kunnen slaan. De Haagse boekhouder kogelde reeds na enkele minuten loeihard van der tig meter afstand langs Jan Jongbloed. En de kreet der duizen den galmde nog na. toen kwikzilver Coen op links een voorzet op maat lanceerde. Kindvall, niet zo best op dreef, kopte door naar Ruud Geels. Even dreigde er nog een obstakel maar André Pijlman raakte de bal verkeerd. Geels volstond daarna met een ziedende uithaal met het rechter been: 20. Het pleit voor DWS dat de ploeg daarna zijn cadans hervond. Een aan tal snelle tegenstoten waren er het gevolg van. Maar voor secuur wer kende Rinus Israel waren het toch niet meer dan plaagstootjes. Toch grijpen. Knap uitlopen van Treytel stond succes evenwel in de weg. De tweede helft was een paar mi nuten oud toen Coen Moulijn de hele Amsterdamse defensie in een weerga loze slalom ontregelde. Zijn trekbal vanaf de doellijn werd door Henk Wery regelrecht in een derde doel punt omgezet. Daarna mocht DWS aanvallen. Feijenoord. freewheelend Feijenoord, volstond met de stormlo pen kundig te pareren. Treytel schit terde daarbij op schoten van Kick van der Val], André Pijlman en uit blinker Jos Dijkstra. Toch zou Dijkstra succes hebben toen hij Van de Bergs voorbereidende werk kop pend afmaakte. Feijenoord werd daarna nog slechts gevaarlijk via Moulijn. Maar Kindvall en Geels maakten geen gebruik meer van de acties van de kleine grootmeester. 31 was trouwens genoeg voor nog meer roem voor Feijenoord. Niet bekend Feijenoords tegenstander in de fi nale was gisteravond nog niet be kend. Na een bikkelharde slijtageslag in Tilburg bleken de ploegen van Sparta en PSV ook na verlenging aan elkaar gewaagd. Sparta heeft overi gens lange tijd de beste papieren ge had. Een snelle treffer van Stef Wal beek na knap werk van Jan Klijnjan was er de oorzaak van dat de strijd zich voor het grootste gedeelte op de Spartahelft afspeelde. Eikebroek en Spartahelft afspeelde. Eykenbroek en stormloop van aanvallen lange tijd in. Toch zouden de Eindhovenaren naast Sparta komen. Jan van Beve- I ren overschreed bij het uittrappen de vierpassenregel. De vrije trap leidde tot een heftige doelworsteling waar- by Hans Eykenbroek ten slotte in eigen doel kopte. In de verlenging scoorde Nol Heijerman weliswaar een buitenspelgoal maar verder kwam noch Sparta, noch PSV. Wan neer de wedstrijd wordt overge speeld is nog niet bekend. Wel be kend is de datum van de finale. Die zal waarschijnlijk woensdag 11 juni zijn. ROTTERDAM In de promotiecom petitie naar de eerste klas van de afde ling Rotterdam is gisteravond de beslis sing gevallen. Nadat zaterdag DOS en OFB de punten hadden verdeeld, kwam DVO gisteren tot een 20 overwinning op DOS. Hierdoor zijn DVO (Vlaardin- gen) en OFB (Rotterdam) onbereikbaar geworden voor DOS, omdat DOS in de competitie het slechtste doelgemiddelde had. De wielrenner Leo Duyndam heeft de etappe van zijn leven gewonnen. Gistermiddag is in Naaldwijk het huwelijk voltrokken tussen de win naar en de lieftallige Frangaise Ve- ronique Jaudin. Op de foto het ge lukkige koppel voor het stadhuis, klaar voor de huwelijksroute. meegenomen om het zaterdagelftal j •eek Piet van de Berg de enige reële wat mwr vmirirrarht to ootron trooit scoringskans in die periode aan te Maar ik heb alleen aanbiedingen van eredivisieploegen in overweging genomen. En dan nog uitsluitend de sterkste. Zo bijvoorbeeld van het Haagse ADO, maar ook die onder handelingen heb ik afgekapt". Enorm verdriet Henk Kiel komt er eerlijk voor uit: „Mijn moeder zou ik een enorm ver driet doen als ik op zondag ging voetballen. Mijn verloofde is er al lesbehalve gelukkig mee. In mijn club Go Ahead, waarvan mijn vader bestuurslid is. hebben ze enorm veel voor me gedaan. U weet dat Gerard Schenkel door verhuizing is vertrokken. Wanneer ik nu ook weg ga, zo juist voor het promotie wat meer vuurkracht te geven, voelt zich na alle telefonades en besprekin gen weer frank en vrij. Tenzij er een zo onverwacht goede aanbieding komt van clubs als Ajax of Feijenoord, maar anders is voor mij het „betaalde" avontuur afgelo pen. Ik heb een huis gekregen in Kampen en ga 8 augustus trouwen. Nou, wat wil je dan nog meer....?" De Internatioale Voetbalbond (FIFA) heeft vandaag Noord-Korea formeel uitgesloten van de voorron den voor de wereldvoetbalbeker. Noord-Korea dat ingedeeld was bij Nieuw Zeeland en Israël, heeft ge weigerd tegen Israël te spelen. Sensationele brief: MILAAN „Eddie Merckx is on schuldig, ik heb hem gedrogeerd", schrijft een zekere Marco B. in een expresbrief aan dc Milanese krant II Corriere Delia Sera. Hy vertelt ver der dat iemand uit de „wielcrwereld" hem betaald heeft om Merckx ver boden stimulerende middelen toe te dienen. Net zoals de brieven, die na de schokkende gebeurtenissen aan de politie worden gestuurd, was de brief, gericht aan de Corriere Delia Sera, anoniem. De boodschap was met de hand geschreven en gepost in Milaan. De inhoud luidde: „Eddie Merckx is onschuldig. Ik heb hem, geholpen door een man waarvan ik alleen de voornaam. Giorgio, ken en die wat met de wie lersport heeft te maken, gedrogeerd voor de start in Parma. Om dat te bereiken hebben wij een pilletje in een van zyn bidons gedaan. Ik had niet verwacht dat myn handeling der gelijke verstrekkende gevolgen voor de renner zou kunnen hebben. Ik had j geen cent en Giorgio bood my een aantrekkelijk bedrag voor iets dat nauwelijks moeite kostte. Ik heb niet de moed my bij de justitie aan te ge ven, maar ik wli ook niet dat iemand anders boet voor wat ik heb gedaan. i Ik ben bovendien bang voor wat er met mij zal gebeuren ais ik myn naam bekend maak. Ik heb er wer kelijk spijt van en ik herhaal: Eddie Merckx is onschuldig. Marco B." Het is onmogelijk te bepalen of de brief een authentieke betekenis is, of het werk van een dwaas. In Brussel verklaarde men dat de minister van Sport. Frans van Mechelen, zijn collega Harmei dinsdag heeft verzocht Nerinl te vra gen een onderzoek in te stellen naar de „zaak-Merckx". MOSKOU Uitdager Boris Spasski heeft gisteren wereldkam pioen Tigran Petrosjan in de negen tiende partij verpletterend verslagen. Het drama voltrok zich in 24 zetten, waarna in het Moskouse variété-the ater een waarlijk „hels" applaus losbarstte. Zo snel heeft Petrosjan nog zelden verloren. De wijze waarop Spasski de zege verwierf behoort tot het indruk wekkendste dat wit door hem is ver toond. Petrosjan, die kennelijk wilde vechten ten einde de achterstand eventueel in te lopen reageerde op 1. e4, met 1. c5. Voor de vierde maal in de tweekamp kwam aldus een Siciliaan op het bord, die na 10 zetten vrijwel onbekende aspecten vertoonde. Weliswaar waren de mo tieven niet nieuw hoe zou het ook kunnen doch de zettenreeks stelde aparte problemen. Op dc 15de zet bracht Spasski een pionoffer, dat zwart moeilijk kon weigeren. Daarna werd hij door on ophoudelijk nieuwe aanvalsgolven magistraal overspeeld. In de slotstand kon hij zelfs mat niet meer ontwijken. Vandaag heeft Petrosjan wit in de 20ste partij. Hij moet uit ten hoogste 5 partijen 3'/s punt scoren om de titel te redden. Dat daarop veel kans bestaat lijkt onwaarschijn lijk. ANALYSE Wit B. Spasski; zwart T. Petrosjan. Siciliaans, 19de matchDartij. I. e2-c4, c7-c5 2. Pg1-f3, d7-d6 3. d2-d4, c.">xd4 4. Pi3xd4. Pg8-I(i 5. Pbl-c3. a7-a6 dit schema is in deze match nog niet voorgekomen. In vo rige partijen koos de wereldkam pioen varianten die werden ingeleid met 2er, en 2Pc6. 6. Lcl-g5, Pb8-d7 7. Lfl-c4, Een vrij ongebruikelijk systeem van de Najdorf-variant De witte opstelling is in de dertiger jaren vooral aanbe volen door de Russische meester So- zin. 7Dd8-a5. In een partij Tal - Bilek, Amsterdam '64. speelde zwart het toen als goed geldende 7h6, doch werd verrast door 8. Lf6:!., Pf6: 9. De2, met sterkere aanvalskansen dan tot dan toe was vermoed. 8. Ddl-d2. h7-h6. Gebruikerlijker is 3. e6, zoals in een oude partij Spasski - Lombardy is voorgekomen. Na 9. 0-0, kreeg zwart geen grote I moeilijkheden. 9. Lg5xf6, Pd7xf6 10. 0-0-0. e7-e6 j 11. Thl-cl, Deze torenopstelling i# I begrijpelijk. Op dit ogenblik is de bekende opmars-aanvalsmethode e5 natuurlijk hoofdmotief. 11Lf8-C7 12. f2-f4. 0-0. Zwart kan waarschijnlijk niet naar de lange rokade streven en omdat dit erg tijd- rovend lijkt en omdat de zwarte dame dan moeilijk goede velden vindt. 13. Lc4-b3, Tf8-e8 14. Kcl-bl. Le7-f8. Over deze zetten dachten de grootmeesters ieder meer dan 40 mi- I nuten. Het is duidelijk, dat wit steeds de opmars e5 heeft overwogen. 15. g2-g4, een zet, die de gehele zaal in opstand bracht. Tegen 15. e5. i kon zwart zich weren door 15 De5: 16. Pd7, en nu blijkt de beteke nis van Petrosjans laatste zetten, e6 is pittig gedekt. Om die reden heeft de uitdager naar andere wegen ge zocht. Het pionoffer is zeer spectacu- lair en uiteraard nauwelijks te weigeren, daar anders een opmars tot g6 volgt, na eventuele ruil van pion f7 krijgt de loper op b3 dan enorm vrij spel. 15Pf6xg4 16. Dd2-g2. Pg4-f6 17. Tel-gl. Lc8-d7. Het is voor zwart moeilijk zijn ontwikkeling effectief te voltooien, omdat het tegenspel j b5, enz. ontbreekt. 18. f4-f5 Kg8-h8 indien 18ef5: I dan 19. Dg6!. 19. Tdl-fl!., Da5-d8. Wit dreigde op e6 t*> slaan en daarna op f6 te offe- ren. De tekstzet geeft het paard een extra dekking. 20. f5xe6, f7xc6 21. e4-e5!„ d6xe5 22. Pc3-e4!De offers zijn niet van i de lucht. Indien thans 22Pe4: 1 dan 23 Tf8;T, enz. 22Pf6-h5 23. Dg2-g6!„ e5xd4 24. Pc4-g5!een magistrale slotzet 24. g5: volgt 25 Dh5:7. Kg8 26 I Op 24hg5: volgt 25. Dh5:t, Kg8 I 26. Df7t, Kh8. 27. Tf3, g4

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15