Verhoog tarief vennootschaps belasting AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4V2% 5% 6% 6Vé% AMRO BANK Administrateur Armenzorg verduisterde f 360.000.- Lancering Apollo-11 op 16 juli nog niet zeker Ongewoon voorstel van WD Dievenbende aangehouden ACHT DODEN BIJ VECHTPARTIJEN „Verstriktgeraakt in de nellen van vrouw" Zes studenten Eis: 2 jaar en 9 maanden alles goed/ ent uvely Grensrelict Inval bij Zwarte Panters TOEKOMST^ GEZICHT Wantrouwen in Nederland doodgeschoten in Kinsjasa 13 DONDERDAG 5 JUNI 1969 (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Mr. H. E. Koning (lib.) heeft gisteren in de Tweede Kamer een amendement ingediend, waarin wordt voorge steld het tarief van de vennootschapsbelasting niet met één procent te verlagen tot 45 procent, maar te verhogen tot 48 procent. Dit voor de VVD ongewone voorstel moet een compensatie bete kenen voor het gedeeltelijk loslaten van de .dubbele heffing" (zowel ven nootschapsbelasting als inkomstenbe lasting op winsten en uitgekeerde di videnden). De VVD wil namelijk de eerste 5,5 procent vrijstellen van vennootschapsbelasting. Mr. W. Scholten (chu) wilde over de door minister Witteveen voor gestelde tariefsverlaging nog geen uitspraak doen. Hij kon deze verla ging niet 'oszien van de komende be groting en met name van de verho ging van de BTW en de belastingcor- rectie. Hij diende een amendement in met het doel het tarief tot na de indiening van de begroting open te houden. Dubbele heffing" Zowel de PvdA als de drie christe lijke regeringspartijen drongen er bij de bewindsman op aan vooral niet te lang te wachten met zijn definitief standpunt over de „dubbele heffing". Mr Scholten legde dat vast in een motie, waarin hij de regering ver zoekt voor 1 juli 1970 met een nota te komen. De motie werd ondertekend dor ARP. CHU. KVP en PvdA. De neer A de Goede (D'66) zou graag zien dat de S E R. over belang rijke belastingvoorstellen een advies uitbrengt. Hij diende hierover een motie in. De heer Kieft far) wilde van mi nister Willcveen de verzekering, dat de Kanrnr ovei een jaar of vijf de gelegenheid zal krijgen over de prak tische werking van de nieuwe wet te spreken, er blijkbaar van uitgaande dat de bewindsman ook in het vol gende kabinet zitting zal hebben. de winst van coöperaties, de beleg gingsmaatschappijen en open beleg gingsfondsen worden gelijkgesteld voor de heffing, de bestaande vrijstelling voor spaarbanken wordt afgeschaft voor aktiviteiten op het terrein van de normale handelsban ken. de reductie voor de boerenleen bank wordt teruggebracht, de com- missarisse.ibelasting wordt afgeschaft (slechts een deel is aftrekbaar van de winst) en de winst van de verzeke ringsmaatschappijen wordt anders berekend 'dat leverde de minister onlangs al ettelijke miljoenen extra op. hoewel de wet pas op 1 januari 1970 ingaat). Aanvaardt de Kamer de wet dan is de laatste belastingwet uit de bezet tingsjaren vervangen. Het kabi- net-Marijnen diende de wet reeds in 1960 in. Het stuk draagt dan ook het cijfer 3000. momenteel zijn we de 10.000 gepasseerd GRONINGEN In de gemeenten Zoutkamp en Kloosterburen heeft de rijkspolitie zeven mannen gear- j resteerd, die ervan worden verdacht ten minste tachtig inbraken en diefstallen in Noordwest Groningen en Friesland te hebben gepleegd De bende is deels familie, deels aanstaande familie van elkaar. Moge- I lijk volgen nog meer arrestaties. De dieven drongen vooral binnen op i onbewoonde boerderijen en weekend huisjes. Zij stalen onder meer kope- ren bliksemafleiders, antiek, accu's, kippen, konijnen, schapen, geiten en I ook te water staande palingfuiken. rente op een AMRO- renteboek je of spaarrekening. rente op een A MR O- spaarreken in g met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening 1 met een vaste termijn van 24 maanden. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK JTedstrijd ging niet door I INDORE Bij vechtpartijen tus sen Hindoes en Islamieten in de In dische stad Indore zijn acht mensen om het leven gekomen en 15 gewond geraakt. Aan de gevechten die twee dagen hebben geduurd, ging een ru zie over een uitgestelde worstel wedstrijd vooraf. De politie verricht te 550 arrestaties. Aardappelexport op rekord DEN HAAG Van de aardappel oogst 1968 is tot en met mei 564.000 ton geëxporteerd, waarmee Neder land op weg lijkt te zijn naar een record. De hoogste uitvoer werd met 576.000 ton bereikt in 1955 1965. AMSTERDAM Als administrateur van de stichting „Rooinsch Catholijk Oude-armenkantoor" verduisterde de 61-jarige A. J. N. uit Amsterdam in de periode voorjaar 1967 tot december 1968 een bedrag van 360.000,Een zeer groot deel van het geld gaf hij aan de nu voortvluchtige 27-jarige prostituee Ellen R. „De man heeft op schrikbarende wijze misbruik gemaakt van het vertrouwen dat in hem werd gesteld, en dit op verschrikkelijke en schandelijke manier beschaamd, zei de officier van justitie mr. W. Tonckens gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. De heffing op coöperaties, die de schatkist volgend jaar tien miljoen gulden opbrengt, vond hij een „moei- I lijke zaak" Daarom pleitte hij voor compensatie voor o.a. de landbouw door middel van het ontwikkelings- en sanerin^sfonds. De belangrijkste wijzigingen in de nieuwe wet zijn: belastingheffing op Onttvilikelingshnlp (2) Met de visie van de heer J. Bij de Vaate op de taak van de christenen t.a.v. ontwikkelingshulp ben ik het niet eens. Een onjuiste interpretatie van „bijbelse bedoelingen" blijft niet ongestraft: voor ontwikkelingshulp heb ik het begrip „naaste" als motief niet nodig. Alsof juiste ontwikke lingshulp een motief nodig heeft! Het enige (ons uit de bijbel beken de) motief dat Christus als Hoogste Rechter aanvoert ter veroordeling van mensen is: „Want Ik heb honger gele den en gij hebt Mij niet te eten gege ven. En op het antwoord: wanneer hebben wij U hongerig gezien? zal Hij zeggen: Voorwaar, Ik zeg u in zover re gij dit aan één van deze minsten niet hebt gedaan, hebt gij het ook aan Mij niet gedaan". (Mattheüs 25). Rotterdam Johannes Bihar Curasao Nog maar nauwelijks waren we ver lost van cfe anarchistische methoden van een aantal Amsterdamse studen ten of zondag jl. konden we opnieuw getuige zijn van gezagsondermijning. Nu door een handjevol schreeuwers _bij het Antillenhuis in Den Haag. Hun doel: revolutie, zoals op één der 1 spandoeken was aangegeven. De poli- tie heeft tot het uiterste geduld gehad, maar toen de lafaards een rookbom en daarna met stokken en stenen gooi den. greep de politie gelukkig met harde hand in. Jammer, dat de huidige burge- I meester van Den Haag vergunning heeft gegeven voor deze uit de hand gelopen demonstratie. Hopelijk zullen 'de fracties in de gemeenteraad dit .streng afkeuren. Voorburg A. A. de Jong SGP (3) De Kamerleden van de SGP verde digen niet meer de beginselen, zoals ds. Kersten en ds. Zandt dat voorheen deden. Die wezen overheid en volk op de dure plicht mét de zonden te bre ken. handhaafden onverkort art. 36 en bestreden zeer scherp de coalitie tus sen KVP. ARP en CHU. Ook kwamen ze altijd op voor de protestantse be langen in eigen land. protesteerden scherp tegen de onderdrukking der protestanten in Spanje en Columbia pn ds Zandt verzette zich altijd tegen de veel te hoge belastingen. De Kamerleden van nu stemden echter voor de btw. Zij verzaken hun roeping. Geen wonder dat er al een comité van verontruste SGP-ers is op gericht. Nodig is terugkeer naar de beginselen, die ds. Kersten en ds. Zandt altijd onder smaad en hoon vrijmoedig hebben verdedigd. Krimpen a.d. Lek M. van Vliet Toeristen staan voor nietsde verstokte souvenierjagers onder hen deinzen er niet voor terug de grimmige attributen van de Oost-Westgrens in Duitsland te bemachtigen. Oost-Duitsland dreigt voortaan personen, die zich vergrijpen aan grenspalen of DDR-emblemen zonder meer neer te schieten. Op de foto ver nieuwen Oostduitse posten een paal aan de zonegrens b»? Lübeek onder het ivakend oog van hun Westdmtse ..collega's". NASA-DIRECTEUR IN NOORDWIJK CHIC \GO Gisteren hebben 31 tot de landen gewapende agenten van de federale recherche (FBI) een inval gedaan in het hoofdkwartier in Chicago "an de militante negerorga nisatie .Zwarte Panters". Nadat alle verkeer in de buurt van het hoofdkwartier was verboden en politiemannen zich op de daken van aangrenzende huizer. hadden ge nesteld, reden de agenten naar de ingang en sommeerden de „Panters" j die een van moord beschuldigde ne ger verborgen zouden houden, zich j over te geven. Acht negers, onder wie twee vrou wen. kwamen met de handen omhoog naar buiten en werden gearresteerd. De agenten drongen daarop het ge bouw binnen en namen documenten en wapens in beslag. De gezochte neger I werd echter niet gevonden. BONN Binnenkort wordt in Kiel en Hamburg begonnen met de bouw van twaalf conventionele onderzeebo ten die tussen 1971 en 1973 worden af geleverd De Westduitse marine heeft al 12 onderzeeboten van dit type. NOORDWIJK Het is nog niet zeker dat de Apollo-11 op 16 juli zal worden gelanceerd. Zoals bekend moet de Apollo-11 de eerste mens op de maan bren gen. NASA-directeur Thomas Paine., die na de succesvolle vlucht van Young, Stafford en Cernan verklaarde dat de lance ring op 16 juli zal gebeuren, schijnt nu iets minder zeker te zijn. Tijdens 7,ijn bezoek aan de Ester in Noordwijk zei hij te hopen dat de Apollo-11 in juli zal starten. Een da tum noemde hij niet. Bijzonderheden gaf hij niet. Paine bezocht de Estec op uitnodi ging van directeur prof. dr W. Kleen. De Nasa -directeur onthulde, dat de Amerikaanse ruimtevaartgeleerden op het ogenblik de mogelijkheid bestuderen om laboratoria in de ruimte te brengen. Maar eerst zal moeten woeden nagegaan of na de maanlanding het nog nodig is de ruim te verder te verkennen. Want men moet in de VS rekening houden met meningen van voor- »n tegenstanders in het- parlement over het nut van het onderzoek in de ruimte. Van het parlement zal het afhangen of de VS hun plaats in het onderzoek zullen kunnen behouden, aldus de heer Pai ne. Naar de mening van Paine zal ook het eventuele toekomstige Ameri kaanse ruimtevaartprogramma niet alleen veel nut kunnen opleveren voor het wetenschappelijk onderzoek, i maar tevens Europese ruimtevaart- deskundigen nog meer erbij kunnen I betrekken. Als voorbeeld noemde hij in dit opzicht het in de ruimte bren- I gen van aboratoria, waar ook we- I tenschapsheoefenaren van de Euro- pese ruimtevaartinstellingen onder- I zoekingen kunnen verrichten. Het idee van de ruimtelaboratoria is afkomstig van dr. Wernher von Braun. Het is duidelijk, aldus Paine, dat een programma voor de Amerikaanse onderzoekingen van de ruimte en alle toepassingen daarvan voor het dage lijkse leven, zoals voor weersver wachtingen. communicatie, navigatie, een programma moet zijn dat over een jaar ot tien, de ïoets der kritiek moet kunnen doorstaan. Combinatie Vandaar dat met zeer grote zorg vuldigheid eetracht wordt een voor het merendeel van het Amerikaanse volk aanvaardbare combinatie te vin- I den van een betaalbaar en nuttig I programma, dat aanvankelijk jaar- I lijks minder zal kosten dan het hui dige. maar geleidelijk aan meer zal l vergen. Het zal ook duidelijk zijn. zo merk te de NASA directeur verder op, dat j het heel wat hoofdbrekens zal kosten zo'n combinatie te vinden. Velen im mers vinden dal er op aarde en zeker in de VS met de gebieden van armoe, de opvoeding, het onderwijs nog ge noeg te doen is voordat er nog meer geld wordt gestoken in het onderzoek I in de ruimte. Voor anderen ls het bezit van een derde auto of een ander gerief veel belangrijker, aldus Thomas Paine. j Hij eiste tegen X.. die 37 jaar bij de stichting in dienst was, en wiens grootvader en vader daar in dezelfde functie In dienst waren geweest, twee jaar en negen maanden gevangenis straf met aftrek van zes maanden voorarrest. Bij verstek vorderde hij tegen de prostituee terzake heling acht maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. De administrateur' had op 55-jarige leeftijd omgang met de prostituee El len gekregen. „U vereerde haar en aanbad haar als een slaaf', zei recht bankpresident mr. J. A. Bletz tot verdachte. N„ die dit bevestigde, had zelf over Ellen gezegd: „Zij had mij volkomen in haar macht. Zij wilde uit het leven." GECHANTEERD „Dat kostte een beet ie geld." merk te de president op. „U bent min of meer gechanteerd door een vriend van haar. Tot het eind bent u door gegaan met haar cadeau's en geld te geven." De vrouw die een paar auto's, wa gens van minstens twintig mille total loss had gereden, aldus mr. Bletz. zou nog een paar flatjes in Spanje heb ben gekocht, doch die waren niet af betaald. Ellen had de administrateur wijsgemaakt dat zij in diamanten handelde, en hem ook diamanten la ten zien. Verdachte zei dat hij gegn verstand van diamanten had. „U kon begrijpen dat het vandaag of morgen mis zou lopen." hield de president hem voor. N. antwoordde dat hij steeds gedacht had, dat het wel in orde zou komen, en dat Ellen het geld zou teruggeven. Hij had het als een soort geldlening gezien, die te zijner tijd zou terugkomen. VOORUITSTREVEND In het psvchiatrisch-psychologisch rapport werd over N'. gezegd, dat hij zeer positieve en vooruitstrevende denkbeelden heeft op het gebied van de bejaardenzorg. Hij heeft een uitstekende intelligentie X'. gaat, vol gens het rapport, moeilijk met ande re mensen om. is deels een conventi oneel, aangepast mens. deels onge disciplineerd en ongeremd. De raadsman mr. H. G. Th. Keune zei: „De man is geheel verstrikt ge raakt in de netten van deze ene vrouw. Hij heeft al heel spoedig alle kritische zin verloren". Het begin der tragedie was, vol gens pleiter, geweest de lening van vijfduizend gulden, waarmee N. de vrouw nadat hij haar al vier jaar kende had geholpen Hij had ge dacht dat zij in staat en bereid was het geld terug te betalen. Er was nooit iets terugbetaald, maar de vrouw vroeg steeds om meer geld. N. wilde blijven verontschuldigen, dat er niet werd teruebetaald. ONBEGRIJPELIJK De advocaat viel scherp de eind conclusie van de psychiater en psy choloog aan. dip X'. volledig toereken- baar achten. Hij vond het onbegrij pelijk en onaanvaardbaar dat X'. in de betrokken periode volledig toere kenbaar is geweest. „Welke machten hebben hem zo j aan Ellen gebonden, dat alle kritische i zin en gevoel voor werkelijkheid ver- loren zijn gegaan?" vroeg mr. Keune zich af. Slechts een geestesstoornis van tijdelijke aard kan volgens hem de verklaring zijn. In zijn laatste woord zei de admi nistrateur: „Ik wil iedereen vergiffe nis vragen die ik heb benadeeld of teleurgesteld" i In het rapport over Ellen dia Stewardess van de TWA. Anelte Hennze. trok op de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs naast de gigantische expositie ob jecten van ruimtelijk vernuft veel aandacht door haar originele futuristische make-up. Een nieuwe visie op de luchtvaart van morgen of wel een charmante versie van de supersonische Concorde. Indonesisch blad DJAKARTA Het feit dat de mi nisters De Jong en Luns in New York Oe Thant de zorg van het Ne- I derlandse volk hebben overgebracht over de ontwikkeling in West-Irian. en verzocht hebben dat de Verenig de Naties in de zaak een meer actie ve rol moet gaan spelen vindt de Engelstalige Indonesian Observer, die dit maandag heeft gemeld, „reden om wantrouwend te zijn". De Nederlandse regering moedigt I een grotere artiviteit van de VN aan. opdat Den Haag druk kan uitoefenen, dat Indonesië zijn betwistbare uitleg van de „vrije keuze" verandert, aldus de uitgever van het blad. de voorma lige minister van voohlichting, B. M. Diah in een hoofdartikel. „Als de Nederlanders vrezen dat er vreemde dingen gebeuren bij die uit leg dan wijzen wij erop dat Indo nesië reeds bekend heeft gemaakt, dat allen die de volkstemming willen bijwonen dit kunnen doen." Klaarblijkelijk in antwoord op de aanklacht dat de oppositie in de voormalige Nederlandse kolonie wordt onderdrukt schrijft het blad: „Onze regering is verantwoordelijk voor de veiligheid en de orde In het gebied, en het heeft vanzelfsprekend het recht op te treden tegen iedereen die tracht de orde te verstoren." Twee vliegtuigen van het type Broussard van de basis Cognac in Charente zijn gisteren boven Frank rijk met elkaar in botsing gekomen. Een van de toestellen met vier mili tairen stortte neer Het andere toestel kon verder vdiegen en landen. KINSJASA Bij een botsing tus sen politie en demonstrerende stu denten in Kinsjasa (Kongo) zijn zes studenten doodgeschoten. Twaalf stu denten liepen verwondingen op. Zes militairen werden zwaar gewond en twee officieren worden vermist. De studenten hielden een protest mars naar het paleis van president Moboetoe om er een lijst van grieven te overhandigen. Zij protesteerden onder meer tegen de stijgende kosten van het levensonderhoud in Kongo Onderweg stuitten zij op ge wapende mibtairen. Toen de studen ten het fcrtvel van een commandant zich te verspreiden negeerden-, open den de soldaten het vuur op de beto gers. President Moboetoe heeft daarna in een toesnraak voor de televisie opge roepen de kalmte te bewaren. Hij zei dat zijn regering al had besloten de toelagen van de studenten te verho gen. Ir. Baron directeur van ultracentrifuge-fabriek ALMELO Ir. H W. Baron (39) is benoemd tot directeur van de ul- tra-centrifuge-fabriek te Almelo. Hij is thans hoofdingenieur-procu ratiehouder bij Werkspoor in Amsterdam, en als zodanig belast met de leiding van de kernener gie-afdeling. De bouw van de fabriek begint nog deze maand. Volgend jaar maart moet de produktie van start gaan. vanaf haar vijftiende jaar in het le ven is werJ gezegd, dat zij ener zijds een gehaaide prostituee is. en anderzijds dat zij zich uit deze we reld wil terugtrekken om haar doel ter te kunnen opvoeden. Uitspraak 18 juni. 1 Verplichtingen pRESIDEN'T Xixon heeft opnieuw kritiek uitgelokt door te ver klaren dat Amerika ziln verplich tingen in dc wereld niet zal opge ven en geen nieuw isolationisme zal nastreven. Dit lijkt onbegrijpelijk, omdat de verklaring het vertrouwen moet ver sterken dat Amerika zijn bondgeno ten niet in dc steek zal laten, ook niet nu het zelf zoveel problemen heeft. Op zichzelf is dat een goede zaak, al moet gezegd worden dat wc van de Amerikaanse president niet an ders hadden verwacht. Vanwaar nu de nogal felle kritiek? Senator Fulbright. die in het Con gres een belangrijke positie in neemt. ziet verhand met het A'iet- nambeleid van X'ixon. een beleid dat geen uitzicht biedt op een vreedza me oplossing. Het is hekend, dat de senator in het algemeen bezwaren heeft tegen de rol van politieman, die Amerika tot- dusver (overigens met weinig suc ces) in «ie wereld heeft gespeeld. Zijn kritiek van nil geldt een bond genoot van Amerika, die Amerikaan se soldaten dc kanstanjes uit het vuur laat halen en de weg naar be ëindiging van de strijd blokkeert. Fulbright verwijt X'ixon. dat het Amerikaanse Vietnambcleid nog al tijd door Saigon wordt gedicteerd, en hij vreest dat het gesprek met pre sident Thieu dit zal bevestigen. Als inderdaad 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam worden te ruggetrokken, dit als gevolg van de Miksemconfercntie op het eiland Midway, kan van een stap vooruit worden gesproken. Het zal echter niet meer dan een gebaar zijn. tenzij tegelijkertijd stap pen worden genomen die het ver trek van nog een half miljoen mili tairen binnen redelijke tijd moge lijk maken. Gebeurt het laatste niet. dan is het Victnamproblerm een slechte aan wijzing hoe Nixon de verplichtingen van Amerika in de wereld meent te moeten nakomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13