Brabant WIJS IB Politie verhoort ex-SS-er Debrot: terug naar ordelijk leven COMMUNISTISCHE TOP IS BEGONNEN NEDERLANDS BOD OP AMSTEL HOTEL Huissen massaal in actie tegen belasting Oudstrijders: Hueting alsnog vervolgen Ministerraad WEU in Den Haag lil november liesluit over samenwerking Dijkstra (van jilatte aarde) overleden Installatie burgemeester Gouda 16 juni Rijlessen militairen niet meer op de weg II DONDERDAG 5 JUNI 1969 d d 9 „Hé menneke, fk wil wedden dat ge Ëraliant niet kent!" Dit wordt me bijna uitdagend toegeroepen in een warenhuis ergens in Noord-Brabant. Bij monde van charmante in- formatrices palmt het land van Antoon Coolen, Philips' Evoluon en „Agge moar leut et'' toeristen in. Sinds 17 april werkt de provinciale VVV met iets nieuws voor Nederland: een in formatie-stand-op-tournee trekt van stad tot stad. Want eerst moeten de Brabanders, en dan de „buitenlanders" wegwijs worden gemaakt onder het motto „Uit en thuis in Brabant". WV-inforniatrice Babs Rut gers (20) standplaats Breda begon de tournee. Daartoe heeft ze de afgelopen winter haar pro vincie doorkruist. Ze bezocht de streek-WV's, stapte het ene mu seum uit en het andere weer in, en prentte zich wegen en land schappen in het hoofd. Babs vergaarde kennis om over mooie plekjes en lekkere hapjes te kunnen vertellen. Maar ze be hield haar enthousiasme: „Dit land is zo beeldschoon, ik ben er weg van." De Brabanders Ze geeft me het boekje „Uit en thuis in Brabant", speciaal uitgege ven voor deze VVV-actie. Achter de omslag (waarop Brabants bont en koffiekan) gaan verrassende beschrij vingen schuil. Over de Brabanders: ,,Ze tillen niet zwaar aan allerlei za ken. Waarom maken die uit Holland zioh toch zo druk? Kijk naar ons; wij komen er toch óók." „Onderdrukking en achterstelling in het verleden heeft de Brabander een afkeer van straffe discipline en strakke tucht bijgebracht. Hij heeft erdoor geleerd dat de weg van de minste weerstand het veiligst en het profijtelijkst was. Van dat „meebuigen als een riet in de storm" is nu nog wel iets terug te vinden in de Brabantse volksaard. Daar komt uit voort, dat hij geneigd is afspraken te aanvaarden, terwijl hij bij voorbaat weet dat hij ze wel niet zal kunnen nakomen." aldus het boekje. ..Hun humor is meer uitbundig dan subtiel. Dc daverende lach wint het van de glimlach, het bier van de wijn, de klucht van het blijspel. De voorkeur voor de schone bui tenkant der dingen, hun lust tot versieren en tot uitbundigheid maakt het samenstellen van schone stoeten een geliefde bezigheid voor de Bra banders. Klare laai Anton van Duinkerken, zelf een groot Brabander, heeft ze prachtig getypeerd: „Brabantse mensen zijn meestal luidrÜcKtig op een onder grond van zwaarmoedigheid. In gulle praat over alles en nog wat verzwij gen ze zichzelf." Dit is klare taal voor een Hollan der, die soms al te nuchter tegen een Bourgondische zwier staat aan te kij ken, die hij niet helemaal vatten kan. Naast informatie over Brabants af wisselende landschappen en histo rische steden (Breda viert van 16 mei tot 29 juni met „torenfeesten", dat de toren van de Grote Kerk is gerestau reerd) komen folklore en lekker eten aan bod. Weet u wat bruiden „losschieten" Is? In Brabant wordt in heel wat plaatsen deze gewoonte gehandhaafd. Voordat een paar gaat aantekenen, zetten jongelui een melkbus voor het huis van de bruid. Daar gaat carbid en water in. en als het spul is* aan gestoken vliegt de deksel met een knal los. Na dit losschieten wordt de bruid geacht op bier te trakteren. Met worst rennen En Maashees heeft in januari nog de „varkenskoppenverkoop". waar van de opbrengst voor de kerk is. Boxmeer kent op carnavalsmaandag „metworstrennen": jonge mannen strijden 's morgens vroeg te paard om metworst. Huib Goudriaan I Na vondst skeletten BIERUM Enkele Neder landse rechercheurs zijn naar Duitsland gereisd om de ex-SS- er Hanko Smit aan een ver hoor te onderwerpen. Deze had in de oorlogsjaren een boerderij vlak bij de plaats waar arbeiders tijdens graafwerkzaamheden aan de voet van de dijk bij het Gro ningse Hoogwatum vijf skelet ten hebben gevonden. In dc gemeente Bierum wordt voetstoots aangenomen dat het gaat om een Nazi-misdaad. De politie is daar echter niet zeker van. Wel weet men dat er tijdens de oorlog „een felle Nazi" heeft gewoond. Oud NSB-ers en vroegere verzetsmensen worden verhoord in de hoop klaar heid te krijgen in wat de politie „een mysterie" noemt. In de gemeente Biersum is niets bekend over vermisten uit de oor logsjaren. Vermoed wordt dat het vermoorde Joden zijn. De skeletten zijn voor identificatie naar het Ge rechtelijk Geneeskundig Laboratori um in Den Haag gebracht. Men weet alleen dat het gaat om drie mannen, één vrouw en een minderjarig kind. Zaterdag Het eerste skelet werd reeds vorige week zaterdag opgegraven. Er werd geen ruchtbaarheid aan gegeven. Dinsdag werden nog vier skeletten gevonden. De overblijfselen lagen on geveer een halve meter onder de grond. Een van de schedels bleek te zijn verbrijzeld Volgens de officier WILLEMSTAD Gouverneur Debrot van de Nederlandse An tillen heeft gisteravond via ra dio en televisie een beroep op de bevolking van Curasao ge daan het werk te hervatten en zich weer geheel in te zetten „op dat de rust terugkeert en de ver bittering plaats maakt voor de bereidheid tot samenwerking." De heer Debrot zei dat het moment is aangebroken om met alle krach ten en goede wil, geheel overeenkom stig de daarvoor in ons democratisch bestel aangewezen weg, te werken voor het belang van de Antillen in het algemeen en van het zo zwaar getroffen Curasao in het bijzonder. Hij was dankbaar voor de wijze waarop velen zich hebben ingezet om orde en rust te herstellen, bran den te blussen en hulp aan gewon- van justitie in Groningen jhr. mr. A. H. S. van der Wijck is dit echter te wijten aan een dragline De boerderij vlak bij de plaats waar de skeletten werden gevonden, is enkele jaren geleden afgebroken. Arbeiders ontdekten de beenderen. Burgers De lijken moeten naakt op elkaar gestapeld in het graf zijn gelegd. Hieruit wordt opgemaakt dat het in ieder geval om burgers gaat en niet om Duitse militairen die naar men aanvankelijk dacht bij de bevrij ding zijn gesneuveld. Op grond, van dit eerste vermoeden werd de gra vendienst te Venray ingeschakeld. DEN HAAG De Federatie Neder- landse Oudstrijders Organisatie stelt ln een verklaring dat de daders van ernstige misdrijven tijdens de politio nele actie in Indonesië alsnog dienen te worden vervolgd, voor zover dit nog niet heeft plaatsgevonden, inclu sief dr. J. E. Hueting, die zijn aan deel aan misdaden heeft erkend. De federatie gaf gisteren deze ver- klaring uit na kennis te hebben ge- nomen van het regeringsrapport in zake beweerde oorlogsmisdaden in In- donesië. Zij concludeert opnieuw, dal van een door de heer Hueting aan I het leger toegevoegd „Systeem van misdaden" niets maar dan ook niets is gebleken. De conclusie vah premier De Jong ..dat de Nederlandse krijgsmacht zich als geheel correct heeft gedragen" vormt de bevestiging van hetgeen l wij sinds de door de heer Hueting en de heer IH. Wigbold (chef van Vara's Actualiteitenrubriek Achter het nieuws) aanhangig gemaakte rel zo nadrukkelijk hebben gesteld en waar tegen de heer Hueting geen enkel bewijs van het tegendeel kan stel len", aldus de verklaring. Voor de daden van slechts een klein percentage van de meer dan 200.000 Nederlandse militairen kun- nen de gehele Nederlandse strijd- krachten niet verantwoordelijk wor- j den gesteld. Tenslotte merkt de federatie in haar verklaring op, dat ook een rap port dient te worden samengesteld van de „ergelijke misdaden van de Indonesiërs waarvan dê jongste gebeurtenissen op West -Irian weer zo'n treffend voorbeeld geven —die aanleiding waren tot incidenteel wTeed optreden van sommige legeron derdelen". Brabant heeft streekgerechten als 1 „flodderbonen", „kip uit de bedstee" en „schaapskooigerechten". Wat dat voor voedsel is? Ik moet het nog eten. v Evenals die uitgebreide Brabantse j koffietafel met maar liefst: boe- rensoep, roggebrood, boeremik, rozij- I nemik, krentemik, mikkemanne. pe- perkoek, verse boter, vette kaas, eie- ren, gekookte ham, rauwe ham, boe- i renmetworst, zult. stroop, honing, jam, veel bakjes leut met kandij- kluntjes, melk warm van de koe, en 1 een brandewijntje na (met suiker). Het boekje zegt het onverholen: „In Brabant kun je wel congressen houden maar als er tussen de middag dan maar niet zo'n koffietafel wordt geserveerd, want dan zijn de deelne mers 's middags niet erg oplettend meer." Informatrice Babs, die met haar stand in Eindhoven, Tilburg en Den Bosch was, verkocht honderden van deze boekjes. Brabant heeft wél een stempel op haar gedrukt. Ze werd in de stad van Philips geboren en woonde 17 jaar in Waal- re. Ze dronk als kind 's zondagsmor gens koffie met Antoon Coolen, die vaak bij haar ouders aanwipte. Ze was kind aan huis bij de legen darische arts-schilder Hendrik Wie- gersma, wiens persoonlijkheid Coolen inspireerde tot het scheppen van dokter Tjerk van Taeke uit „Dorp aan de rivier". Mensen opvangen Babs Rutgers is nu twee jaar VW-informatrice. Is het een moei lijk vak? „Het valt niet mee in een paar woorden samen te vatten wat een goeie informatrice is. Je moet naar buiten treden, dus primair rea geren, veel flair hebben en de men sen op kunnen vangen. Pas is het me overkomen dat een mevrouw huilend bij de balie stond: ze kwam terug van een echtschei dingsprocedure in het gerechtsge bouw, en haar ex-man roofde daarna haar tas. Je hoort een heel verhaal en je kunt er niets aan doen dan zo'n vrouw meenemen naar de spreekka mer en haar uit laten huilen. Soms sta je van half negen 's mor gens (met Pasen) tot half een 's nachts op je voeten om mensen aan kamers te helpen. Je moet de tact hebben om al deze dingen op te kun- BABS RUTGERS: Noord-Brabant propageren nen vangen. Een goeie informatrice moet de „savoir vivre" precjps weten te treffen, en ook stevig in haar schoenen staan." Devies Ongetwijfeld kent Babs Rut gers dit „savoir vivre", evenals de in april, op 77-jarige leeftijd, overleden Hendrik Wiegersma. Van hem wordt verteld dat hij 1 als jongeman met zijn Ford twee maal over de kop sloeg, in een aardappelveld terecht kwam en zijn borstbeen had gekneusd. Na vijf dagen stond hij op van zijn bed en reed naar Athene om het Parthenon te zien. Een uitspraak van hem, bijna een levensdevies: „Hier zit ik zonder ijdelheid, maar mèt trots en ik zeg: Dank je lieve Heer." Het zou de wapenspreuk van Brabant kunnen zijn. China is de grote afwezige MOSKOU Voor het eerst sinds bijna negen jaar zijn vandaag afge vaardigden van communistische par tijen uit de gehele wereld te Moskou bijeengekomen om een nieuwe alge mene partijlijn op te stellen. De belangrijkste onderwerpen zijn: bestrijding van het imperialisme: en de eenheid van de communistische partijen, evenals alle anti-imperialis tische grachten. In 1960 waren 81 partijen vertegen woordigd. Wegens diepgaande ideolo gische en politieke geschillen met Moskou hebben de partijen van Chi na, Albanië en andere Pekinggezinde landen geen delegaties gezonden. Joe goslavië laat om principiële redenen j verstek gaan. evenals Nederland. Paratyfus in twee Oostenrijkse steden i AMSTERDAM Het Oostenrijkse toerislenverkeersbureau in Amster- i dam heeft meegedeeld dat de paraty- j fusepidemie in de provincie Opper- j Oostenrijk zich beperkt tot de steden j Linz-aan-de-Donau en Waldhausen. Uit de overige delen van Oostenrijk worden geen ziektegevallen gemeld. Het toeristenverkeer aan de Oos- i tenrijkse grens verloopt normaal. Er bestaat geen inentingsplicht. DEN HAAG Vanmorgen is de ministersconferentie van de West- europese Unie in de Haagse Julianakazerne begonnen. Zij zal morgen worden voortgeeet. Frankrijk is niet vertegenwoordigd. Het boycot de WEU nog steeds, omdat het bezwaren heeft tegen de vorm van politieke consultatie, die de andere ledenstaten wensen. Wel werd de Franse driekleur voor het conferentiegebouw gehesen. Ook heeft men afgezien van het behandelen van economische onder - wex-pen op de tweede dag. De andere partners voelden nl. niets voor het Nederlandse voorstel, zonder de medewerking van Frankrijk de EEG-commissie uit te nodigen, die daarbij aanwezig dient te zijn. Een agenda is er niet. Verwacht dat gesproken zal worden over Biafra, Griekenland, het Nabije Oosten en de Middellandse zee. de Oost-West verhouding en een Europese veiligheidsconferentie. Op de foto bij aankomst op de Luchthaven Rotterdam: de Britse mi nister Stewart (links) en zijn Westduitse collega Brandt. AMSTERDAM Het bankierskantoor Vermeer en Co. in Amsterdam heeft namens Nederlandse principalen, die de meerderheid van dc geplaatste aan delen hebben verworven, meegedeeld dat vandaag een bod van vierhonderd procent zou worden uitgebracht op alle geplaatste aandelen van de n.v. Amstel Hotel Maatschappij. Dit bod zal geldig zjjn tot en met 20 juni. Het bestuur van het Amstel Hotel heeft besloten het uit te brengen bod aan aandeelhouders aan te bevelen, nadat Vermeer en Co namens Neder landse principalen het bestuur de na volgende garanties had verstrekt: de koooster van de aandelen zal het Amstel Hotel in de huidige vorm en stijl voortzetten; de directie der vennootschap zal worden uitgenodigd om zich met de leiding der vennootschap te blijven belasten de nositie van het personeel blijft gewaarborgd. Mede op grond van het voorgaande meent net bestuur het bod te kunnen aanbevelen 4 miljoen Het bod betekent dat de gegadigde (opnieuw wordt de naam van de Amsterdammer M. Caransa genoemd) vier miljoen gulden wil neertellen. Het geplaatste kapitaal is een mil- i joen gulden nominaal. Voor de aan- deelhouders een goede zaak. want de aandelen staan op 235 procent, j Het schijnt dat de mogelijke nieu we eigenaar de meerderheid der aan- delen al heeft gekocht van het Van Leer-concern. stichtte brand LEEUWARDEN Achttien maan den gevangenisstraf eiste de officier van justitie gisteren voor de recht bank te Leeuwarden tegen dc 41-ja- rige P.W.. voormalig bedrijfsleider van het kunstmatig inscminatiesta- tion in Wyckel. Deze had ongeveer dertigduizend gulden verduisterd, en om ontdek king daarvan te voorkomen het KI- I station geprobeerd in brand te steken. Dit mislukte, doordat W. na eer vuurtie in de bestuurskamer te heb ben aangestoken, de deur achter zich i dichttrok, waardoor de vlammen bi 'gebrek aan zuurstof vanzelf uitgin gen. Als mogelijke oorzaak voor dr verduisteringen werd verondersteld, dat W„ die vaak optrok met rijke veeboeren uit de omgeving, geld no- j dig had om zich in dit gezelschap te I handhaver ARP, CHU en KVP: DEN HAAG Het partijconvent van de ARP, de Partijraad van de KVP en dc Unieraad van de CHU zullen in november een beslissing ne men over verdere samenwerking tus sen de drie christelijke partijen. Op deze vergaderingen zullen de drie partijen een basis moeten vinden voor uitwerking van de rapporten van de Achttien. Gisteravond spraken de Achttien over het rapport over de struktuur van de onderneming, dat vandaag zou worden gepubliceerd. Ook is gespro- i ken over het rapport „Welzijn", j waarover de groep in augustus moet I beslissen. Dan zal de laatste bijeen- komst worden gehóuden. OH-voorzitter C. J. van Mastrigt deelde mee. dat de drie partijvoorzit ters in hef vervolg nauw kóntakt met elkaar zullen onderhouden. HILVERSUM Klaas Dijkstra, de man die zijn theorie van de platte larde in een boek beschreef dat in liverse talen werd vertaald en deze 'heorie ook na de reizen met de Apol- 'o bleef volhouden, is in Hilversum •iverleden. Hij werd 74 jaar en is in •tilte begraven. Dijkstra werd alge neen bekend na een tv-uitzending mkele jaren geleden, waarin hij zijn ideeën op boeiende wijze naar voren wist te brengen. Zijn beroep was edel smid. China Op grond van de houding van enke le partijen (met name die van Roe menië enItalië) wordt aangenomen, dat geen overeenstemming kan wor den bereikt over veroordeling van China. Moskou verwijt Mao-gezinde com munisten, dat zij zich naast de impe rialisten tegen het socialisme hebben gekeerd. De Chinese communistische partij zou in de ware zin van het woord niet meer zo genoemd kunnen worden. Onder het hoofdstuk „Eenheid van de communistische partijen" valt de invasie in Tsjechoslowakije, de Brezj- nef-doctrine en alles wat daarmee samenhangt. Verwacht wordt, dat zij onderwerp van gesprek zullen zijn. Dit geldt ook voor de Europese vei ligheidsconferentie, ten aanzien waar van de Oosteuropese landen de laatste maanden opvallende activiteiten ont wikkeld hebben. GOUDA De nieuwe burgemees ter van Gouda, mr. P. van Dljke, zal maandagmiddag 16 juni officieel wor den geïnstalleerd. IIü verlaat dan Utrecht als gemeentesecretaris. De installatie, die door loco-burge meester mr. J. W. Blankert is be paald op drie uur, zal op het stadhuis van Gouda om kwart voor vijf gevolgd worden door een re ceptie. den le verlenen. „Ik hoop en ver trouw dat een ieder zich zal inspan nen om terug te keren tot een geheel normaal en ordelijk maatschappelijk leven. Dan kunnen de getroffen bui tengewone maatregelen spoedig wor den opgeheven. Intussen heeft dc Antilliaanse re gering besloten een fonds tc vor men om de werknemers te helpen die door het afbranden van bedrij ven zonder inkomen zitten. Zelf zal de regering een miljoen gulden voor dit fonds beschikbaar stellen. De Nationale partij Suriname heeft zich zeer kritisch uitgelaten over de situatie in de West Zij is van oordeel dat de tijd voor volle dige zelfstandigheid van Suriname is aangebroken. De historisch ge groeide banden tussen de drie rijks delen kunnen blijven bestaan. Ook veroordeelt zij het sturen van mariniers naar Curasao. Dit werpt een schril licht op de koloniale in stellingen van het Statuut, aldus de NSP, waarvan enkele leden een in- terpellatieverzoek bij de Staten van Suriname hebben ingediend. IX BRAZILIË Veiligheidsraad en blot met de dood bedreigd BRASILIA Een organisatie die zich het „nationale bevrijdingsfront" van Brazilië noemt, heeft gedreigd alle leden van dc nationale veilig heidsraad en hun gezinnen te zullen doden, zo heeft president Arthur Cos ta e Silva dinsdag onthuld. De president is voorzitter van de veiligheidsraad, die 25 leden telt. In dreigbrieven aan regeringsleden had het „bevrijdingsfront" de rege ring „een beestachtige en moordda dige dictatuur" genoemd, samenge steld uit „een groep corrupte en cy nische mensen, die het financiële po- i tentieel van het land opslokken." Een „revolutionair volksgerechts- I hof" had de doodvonnissen geveld, j Deze zullen door „patriotten" worden uitgevoerd op leden van de raad en hun familieleden tot in de derde ge neratie. HUISSEN Vele honderden Huis- scuse tuinders hebben gisteravond mas saal geprotesteerd tegen het invoeren van een baatbelasting, die de plaatselij ke veiling zal moeten betalen. Dat komt neer op een bedrag van 150.000. Eei'st hadden dajuinders zelf uitvoe rig gesproken over"*Heze belasting tij dens een spoedeisende vergadering. Ze besloten bij het raadhuis, waar de ge meenteraad informeel ook over déze belasting beraadslaagde, een protest demonstratie te houden. Ten aanschouwe van een menigte, die het raadhuis als het ware beleger, de werd even later op velerlei wijze van ongenoegen over de gang van za ken blijk gegeven. Stenen Later op de avond, toen de meeste tuinders met hun wagens waren ver dwenen. lieten de overgebleven jonge lui het niet bij woorden en kreten. Met stenen en ander materiaal gooiden zij de ruiten van het gemeentehuis in. De versterkte politie bleef echter op een afstand. Burgemeester A. H. Stadhouder liet via een microfoon in een politiewagen bekendmaken dat binnenkort over de ze baatbelasting een hearing zal wor den gehouden. Hij protesteerde met klem tegen het verwijt aan het adres van de gemeenteraad dat de openbaar heid van vergaderingen geweld was aangedaan. Op de conferentie van de Interna tionale Arbeidsorganisatie, die in Genève wordt gehouden, is gisteren voor de eerste maal in de vijftig jaar die deze organisatie bestaat, een ar beider tot voorzitter gekozen, de 66-jarige Jean Moeri. Hij is sinds 1946 voorzitter van de Zwitserse fe deratie van vakbonden en vice-voor- zitter van het bestuur der organisa tie. Tot dusver is steeds een rege ringsafgevaardigde voorzitter ge weest. Chri-Berg rij-educator uniek in de werSld AMERSFOORT De Prins Willem III kazerne van de Kon. Landmacht in Amersfoort beschikt sinds twee maanden over een revolutionair instructiemiddel. de Chri-Bcrg rij- educator geheten, die uniek is in de wereld. Het gebruik van deze ry-edu- cator betekent, dat het overgrote deel van de militaire chauffeursopleiding op de weg is komen tc vervallen. De bouw van deze hypermoderne appa ratuur heeft het ministerie van de fensie ruim f 800 000 gekost. De rij-educator bestaat onder meer uit het chassis van een normaal Daf- voertuig en is voorzien van koppe ling, versnellingsbak voorwielen met aandrijving en cabine met de gebrui kelijke hedieningsorganen en instru menten. Het voertuiggedeelte Is mei de voorwielen op rollen geplaatst en wordt hydraulisch aangedreven. De leerling-bestuurder krijgt, wanneer hij gaat les nemen volledig de sug gestie dat hij riidt Maquette In een aantrenzend zaaltje staat een maquette, compleet met straten, pleinen en gebouwen en vrijwel alle voorkomende verkeerssituaties. In deze stad bevindt zich een miniatuur auto. Doordat nu de stuurbewegingen van de 'eerling-bestuurdcr in het educalor-voertuig worden overge- i bracht op de voorwielen van de mi ni-auto. ;s het mogelijk deze auto door de siad te laten rijden. Uiter- l aard moet de leerling ook zien waar hij rijdt pn daarom is op de minia tuurauto een tv-camera gemonteerd. die het I eeld van de stadsmaquette j opneemt. De instructuur kan op de maquette zien hoe de leerling op be- I paalde verkeerssituaties reageert. De uitvinder is de heer Chr. van de I Berg uit Vierhouten (Gelderland). Hij I was tijdens de demonstratie ook aan wezig. Er zal ook een kleinere uit voering van de rij-educator worden gebouwd die veel uitkomst kan bieden voor burgerrnscholea „Nu worden I jaarlijks 1 500(100 miljard kilometers op de toch al zo drukke weg afgelegd. Dagelijks zijn bijna 20 000 leswagens van de bijna 10.000 Nederlandse rijschoolhouders op de weg. Per dag krijgen {"mindeld 500 leswagens kleine of grote aanrijdingen met alle nare gevolgen Bij gebruik van de rij-educator zou ongeveer 80 procent van de r.ele rijopleiding binnenshuis geschieden, aldus de heer Van de Berg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11