Papoea's trekken rimboe in om referendum te ontlopen UGA Aldersregering eenzijdig en onvoldoende voorgelicht „OOK WERKGEVERS EUROPA FUSEREN" Werkgevers gewend aan beperkingen op reis als u met vakantie gaat en droog uit de hand. VOEDING jTwee kinderen bij brand omgekomen Vijftiger nog tot veel in staat MR. VAN BOVEN: VAKBEWEGING WIL OUD-LIBERALE VRIJHEID Vlaamse journalisten bang voor fusie Vonnissen 5 DINSDAG 3 JUNI 1969 DJAJAPOERA In West-Irian zijn by de nadering van de „daad van vrye keuze" en de daarmee gepaard gaande Indone sische campagne veel dorpelingen de rimboe ingetrokken. Dat is de laatste weken gebleken bij verkiezingen voor de regionale raadgevende vergaderingen die zich erover moeten uit spreken of West-Irian al dan niet bij Indonesië blijft, zo meldt ANP-correspondent Brian Mayde eerste persbureaucorrespondent die West-Irian bezocht sinds het gebied eind vorige maand weer voor journalisten was opengesteld. Rita Als enige jazzangeres uit Europa is Rita Reys uitgenodigd om op te treden op het jubileumjazzfestival in New Orleans. Gisteren vertrok zij met echtgenoot Pim' Jacobs van Schiphol naar de stad, waar de jazzmuziek van oudsher de toon aangeeft. Een kiescommissie die pas een be zoek bracht aan de plaats Arsoö, 40 km van Djajapoera, trof daar slechts enkele rondtrekkende krokodillenja- gers aan. De bevolking was wegge trokken. Van enkele andere plaatsen is be kend dal daar maar een fractie van de bevolking is komen opdagen voor de verkiezingen. Uit dorpen rond het Sentani-meer zijn veel jongemannen verdwenen. Sommige berichten ma ken melding van de sluiting van scho len bij gebrek aan leerlingen. Het eerder genoemde Arsoö en de omliggende dorpen telden 1.200 stem gerechtigden. Het dorpshoofd had al begin vorige maand het sein tot i vertrek gegeven en een briefje op zijn deur achtergelaten met de mede deling: „Voor mij zijn bajonetten (van de Indonesische troepen), achter mij messen en pijlen (van Papoea opstandelingen). We kunnen beter in de rimboe leven." Daarna wist een districtsambte naar tachtig dorpelingen nog wel tot terugkeer te bewegen, maar deze na men enkele dagen later opnieuw de wijk, ditmaal een briefje achterla tend waarop stond, dat ze waren weg gegaan op advies van de „Beweging vrij-Papoea" (OPM). Het was „met tranen in hun hart" dat ze hun hui zen en bezittingen in de steek had den gelaten. De Papoea's daagden de Indonesiërs uit, hen te volgen als ze daartoe de moed hadden. Vogelvrij De hoofdstad Djajapoera zelf biedt overigens een vredige aanblik, met zijn nieuwe huizen op de dichtbe groeide, aan de kust steiloprijzende heuvels vanwaar Indonesische en VN-ambtenaren en andere welgestel- den uitzien over het glinsterende blauwe water van de haven. Daal je echter af naar het stadje, dan kan het gebeuren dat Westiriane- zen op je afkomen en je vragen de wereld te vertellen dat ze vrij willen zijn. Sommigen klagen dat zc ge dwongen worden de papieren Indone sische vlaggen te gebruiken waarmee veel huizen zijn getooid. Anderen zeg gen dat ze opdracht hebben gekregen trouwbetuigingen aan Indonesië te ondertekenen. Van Boven: Herwaardering eigen positie (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De fede ratie van r.k. en prot.-chr. werk geversverbonden achten wellicht de noodzaak aanwezig dat de werkgevers in Europa zich tot een massaal werkgeversblok aan eensluiten. Dit zal een gevolg zijn van het besluit van de socialistische en de christelijke vakbeweging in Europa zich tot twee grote vakbewegingscon centraties om te vormen, waarvan de organisatorische bundeling voor de toekomst in de lijn der verwachtin gen ligt. Voorzitter Van Boven kondigde dit vanmiddag aan in een rede in de ledenvergadering van de federatie. Hij geloofde er niet aan te kunnen omkomen van tijd tot tijd in de Stichting van de Arbeid en in de SER zich af te vragen of nog wel vanuit Nederlandse verhoudingen en vanuit Nederlandse verantwoordelijk heid wordt geargumenteerd. Een herwaardering van de werkge vers zal nodig zijri inzake de interna tionale positie. Tot nog toe werkte men slechts samen in de unie van industriefabrikanten. UNICE. In het licht van de ontwikkelingen zal men de situatie opnieuw gaan bezien. De heer Van Boven hoopte echter, dat iets van de Nederlandse samenwer- kingsgedachte tussen werkgevers en werknemers ook in Brussel tot uiting zal komen. De werkgevers gaan thans een tegenspel opbouwen, er kende de heer Van Boven eerlijk, zodat ook binnen de EEG de weder zijdse inzichten en standpunten van vakbeweging en werkgeversbonden tot een vruchtbare synthese gebracht zouden kunnen worden. West-Duitsland De werkgeversvoorzitter consta teerde dat bij onze belangrijkste handelspartner West-Duitsland rege ring, werkgevers en werknemers lo nen en prijzen beter in de hand hou den dan wij. Onze oosterburen bouwen een om vangrijk programma op van steun aan de industrie. Er worden op gro tere schaal dan voorheen subsidies verleend om de ontwikkeling en de modernisering van het bedrijfsleven te stimuleren in sectoren of in ge bieden die met moeilijkheden te kam pen hebben. In de Westduitse begroting voor 1969 is al voor meer dan 1.3 miljard Mark hiervoor uitgetrokken. Wantrouwen De positie van de Westduitse on dernemingen dreigt thans langs kunstmatige weg op vele gebieden overheersend te worden. Ook Italië en Frankrijk laten zich reeds bij de steun aan hun eigen industrie niet onbetuigd. Er ontstaat in Europa op deze wijze een klimaat van wantrou wen, waarin de landen steeds meer tegen elkaar opbieden. Het meest profiteren hiervan echter de Ameri kaanse ondernemingen, die zich van buitenaf in de zes landen gaan vesti gen. Wij als werkgevers, zei de heer Van Boven, pleiten voor een energiek optreden van onze regering in Brus sel, zodat er een werkelijk Europees gecoördineerd steunmaatregelen- beleid ontstaat. Heffingen Drs. G. J. van den Berg, hoogleraar in de planologie en de demografie in Groningen, sprak vervolgens over: Leven en werken in West-Nederland. De middagvergadering werd tenslotte afgesloten met een panel discussie onder leiding van drs. D. C. P. van de Pavoordt, voorzitter van de Hollandse katholieke werkgeversver eniging. Leden van de BewegingVrij Pa- poea zouden voor sommige Indonesi- sche militairen vogelvrij zijn. Westi- j rianezen vertelden dat kortgeleden I in het Sentani-meer een 20-jarige jongeman, die koerier was, was dood- geschoten toen hij aan een legerpa- trouille poogde te ontsnappen. Een j andere koerier werd gewond, maar i dorpelingen hadden hem over de j grens met Australië weten te bren- i gen. ■fe Gedesillusioneerd De meningen over de kracht en omvang van de ondergrondse bewe ging lopen uiteen. Grootscheepse sa- botage-acties tegen bijv. drinkwa ter- en elektriciteitsinstallaties zijn nog niet voorgekomen, hoewel er wel mee is gedreigd. Ook gaat het verhaal dat op Noord- Biak mensen naar de kust gingen om te wachten op de komst var) een buitenlandse onderzeeboot met voed sel en wapens, zoals de beweging had beloofd. Ze keerden gedesillusio neerd terug. Niettemin schijnt de propaganda van de beweging effectief. Voor veel mensen zou „OPM" een magische klank hebben gekregen. Er zijn er die de letters op hun lichaam hebben getatoueerd. Kinderen schrijven ze op eikaars rug. •fe Dreigement De Indonesische majoor Soewondo heeft de Papoease bevolking in een toespraak gewaarschuwd. Ieder die tegen Indonesië is zal worden doodge schoten, zei hij in een toespraak. Dit dreigement werd zondag echter door Soedjarwo Tjondronegoro, de westi- rian-specialist van het ministerie van buitenlandse zaken, „enkel een militaire manier van spreken ge noemd." Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruch- tesap, fruit, groente... KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND WINSCHOTEN Bij een brand in Winschoten zijn gisteravond twee kinderen om het leven gekomen en is een ander kind met ernstige verstik - kingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis. De brand ontstond circa acht uur in de slaapkamer waar drie van de vier kinderen van het gezin Linde man in bed lagen. De rookontwikke ling was toen al zo groot dat omwo nenden de bovenverdieping niet meer konden betreden. Toen met persluchtmaskers uitge ruste brandweerlieden de kamer bin nentraden, troffen zij in de wieg het half verkoolde lijkje van de eenjari ge Gea aan. Achter de bedjes von den zij in bewusteloze toestand het 4-jarige meisje Tineke en de 2-jarige jonge Sebo. De laatste overleed tijdens vervoer naar het ziekenhuis. De toestand van het meisje is kritiek. Een vierde kind, de 6-jarige Koos rende bij het uitbreken van de brand naar buiten om de overburen te waarschuwen. De ouders waren op dat moment afwezig en konden niet direct worden opgespoord. Pas tegen middernacht kwamen ze bij hun af gebrande huis. BIRMINGHAM De Britse huis schilder Sidney Genders is begonnen aan een roeitocht over de Atlantische Oceaan, om „te bewijzen dat een man van vijftig jaar nog tot heel wat in staat is." Hij heeft in zijn roeiboot Inucorn 250 liter water en een voor raad levensmiddelen voor drie maan den meegenomen. Zijn dochter Isabel verklaarde gisteren dat haar vader ergens iets had gelezen over mensen die „uitgeteld" zijn, als zij vijftig zijn. „Vader is in januari vijftig ge worden en wil nu bewijzen dat het nog niet met hem is gedaan." De heer J. Alders (links), vice- voorzitter van het NKV en de heer H. Rojer, voorzitter van de Curagaose christelijke vakbewe ging, belichten op een perscon ferentie de achtergronden van de ongeregeldheden in Willem stad. SCHIPHOL „Ik verwijt de Ne derlandse regering dat zij zich een zijdig heeft laten voorlichten en on voldoende op de hoogte is geweest. Ik verwijt haar de zonde van nala tigheid". Dit zei gisteren vice-voorzit- ter van het NKV, Jac. Alders, die even uit Genave naar Schiphol vloog om een verklaring af te leggen over de situatie op Curacao. De heer Al ders woonde in Genéve de internatio nale arbeidsconferentie bij. Eén der hoofdzaken van het con flict is volgens hem gelegen in de door de Antilliaanse regering in de afgelopen jaren gevoerde politiek, die toelaat dat grote Amerikaanse onder nemingen onder bescherming van de regering „een sociale politiek voeren, die nergens naar lijkt". De heer Alders, wiens bezoeken als vakbondsleider in de jaren '64 en '66 BRUSSEL De journalisten van het blad De Gazet van Antwerpen zijn in actie gekomen tegen het sa menwerkingsakkoord met De Stan daard. Zij dreigen zelfs met een sta king. De journalisten eisen verbreking van het akkoord met de Standaard- groep, waarbij de exploitatie van het weekblad Zie van de Gazet aan De Standaard wordt overgedaan. Men voorziet in de toekomst een volledige overneming van de Gazet. (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN „Om een of andere reden plaatst de vak beweging zich in het openbaar gaarne op een standpunt, dat rondweg oud-liberaal genoemd kan worden. De heer Kloos zei onlangs: het is het onvervreemd bare recht van de vakorganisatie in vrijheid contracten te sluiten en zonodig het stakingsrecht te hanteren." Deze woorden sprak vanmiddag mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van de katholieke en pro testants-christelijke werkgeversver bonden in de openbare ledenvergade ring van deze organisatie. Hij noemde het een belangrijke te kortkoming van ons over.egsysteem, dat overheid, werkgevers en werkne mers zich onvoldoende willen binden. De absolute contractvrijheid die de vakbeweging opeist noemde de heer Van Boven een illustratie van het onmiskenbare feit dat de vakbewe ging over grote macht beschikt. Een machteloze vraagt nooit om absolute macht. De heer Van Boven vroeg zich af, wat partijen zouden bereiken wan neer men uit de huidige over legstructuur zoals de Sociaal-econo mische raad en de Stichting van de Arbeid zou stappen. Ook andere sys- temen zullen fouten vertonen en toe- I laten. We moeten alles doen om het oude systeem te verbeteren, maar we moe- I ten leren Jeven met instituten die nimmer volmaakt zullen zijn. Vertrouwen Hij vond het lot van beleidsfigu- j ren uit alle kringen, dat zij het ver- trouwen in instituten niet zomaar kunnen opzeggen, tenzij er een funda- mentele onrechtvaardigheid in de i systemen zou schuilen. Wij van onze kant hebben ons al jaren vertrouwd gemaakt, zo ver- I volgde de heer Van Boven, met het j feit dat de tijd van absolute onderne- mersvrljheld voorbij is. Wij vragen echter, dat de beperking van de con tractvrijheid van de ondernemers niet zover gaat, dat het functioneren van ondernemingen in gevaar komt. De ondernemers hebben zich niet verzet tegen de prijsmaatregelen van de minister van economische zaken, al zijn deze hard aangekomen. Wij konden tijdelijk een hard prijsbeleid billijken. Een absolute prijsstop is op iets langere termijn naar zijn mening echter onhoudbaar. Hij vermeldde met instemmnig dat ook de Sociaal-economische raad in zijn vrijdag uitgebrachte advies in meerderheid zich tegenstander heeft getoond van het te lang handhaven I van de absolute prijsstop. Minder collectief De heer Van Boven vond dat de uitbreiding van de econo mische ruimte in de komende tijd in belangrijk grotere mate aan de persoonlijke welvaart van dc mensen ten goede moet komen (lonen en salarissen, red.). En minder, zoals in het verleden, aan collectieve voorzieningen. Naar zijn oordeel kan een beleid dat het evenwicht wil herstellen aan dit verlangen niet voorbij gaan. Het was voor hem nog een verras sing wat de regering en vakbeweging voor het jaar 1970 gaan voorstellen. Wanneer dat bekend is zullen de werkgevers kunnen beslissen over het voorstel van de Kroonleden in de SER nog een uitkering ineens toe te kennen aan de werkemers over het jaar 1969. De uitbreiding van de sociale ver zekeringen is de laatste tijd aanmer kelijk duurder uitgevallen dan destijds van hogerhand werd voorge rekend. De strijd om de verdeling van de economische koek gaat thans minder tussen werkgevers en werk nemers dan wel tussen werkgevers en werknemers enerzijds en de over heid anderzijds. De burgers ervaren de huidige geldontwaarding als de schuld van de ondernemers, maar ook van de vakbondsleiders en dc po litici. De publieke opinie heeft hierin, volgens de heer Van Bo ven, in zekere mate gelijk. De fouten bij de inkomensverdeling kunnen ons terecht gezamenlijk aangerekend worden. Ombuiging I van de ontwikkeling is alleen 1 met aller medewerking mogelijk. Gezamenlijk Hij geloofde dat vakbeweging en j werkgeversorganisaties elkaar moe- ten kunnen vinden om gezamenlijk plannen uit te werken en concrete experimenten op te zetten. Het zóe- ken van utopieën als het beheer van j werknemers over de onderneming of oplossingen binnen het commissariaat j die aan de wezenlijke verlangens van i de werknemers nauweliiks tesemoet i komen, wees hij van de hand. De politiek moet aan de maatschapnii de kans laten met reële oplossingen te komen. Politici moeten zich verre houden van het construeren van le vensvreemde bedenksels die het on dernemen in Nederland voor Neder landers en voor buitenlandse geïnte resseerden onaantrekkelijk zouden ma ken. De werkgeversverbonden verkondi gen geen revolutie, maar zij geloven wel in een voordurende evolutie. Politiek De toenadering die de AR. de CHU en de KVP zoeken zou. aldus de heer Van Boven, een biidrage tot verhel dering in de politiek kunnen zijn. zeer veel stof hebben doen opwerpen, omdat hij toen reeds waarschuwde voor latente onrust onder de bevol king die vroeg of laat tot een uitbar- ting moest komen, beschuldigde er de voormalige vicepremier Biesheuvel van, dat hij zich tijdens zijn officiële bezoek in 1964 ondanks zijn nadruk kelijke voorafgaande waarschuwin gen om de tuin had laten leiden. Kon inkrijksstatuut De heer Alders herhaalde zijn vroeger reeds enkele malen gepubli ceerde verlangen, dat uit het Konink- rijksstatuut Artikel 43 zal worden ge wijzigd of geschrapt. Daarin wordt bepaald, dat de Ivoninkrijksregering verantwoordelijk is voor een goed be stuur in alle rijksdelen. Maar Nederland rrtag zich gezien de historisch gegroeide banden niet helemaal losmaken van de overzeese rijksdelen, doch het dient de hulp verlening te baseren op de ontwikke lingshulp met strikt toezicht op de juiste besteding daarvan", aldus de heer Alders. De Antilliaanse vakbondsleider Hubert Rojer. voorzitter van de Cu- racaose christelijke vakcentrale, die samen met de heer Alders uit Genéve kwam, gaf als voorbeeld van de poli tieke corruptie in de Antillen het op kopen van volmachten bij de jongste verkiezingen. Hij klaagde over een gebrek aan persvrijheid. „Alle publiciteitsmedia zijn in handen ran regeringsgezinde families", meent hij. Volgens hem zijn de sociale wantoestanden het ge volg van een verwerpelijke politiek. De grote Amerikaanse bedrijven ver klaren brutaalweg, dat ze niets te maken willen hebben met de vak bonden en dat slikt de regering als koek, zo zei hij. Begrip Ook het CNV heeft commentaar geleverd op de gebeurtenissen op Cu rasao, die „voor een belangrijk deel zijn te wijten aan de schrijnende verschillen tussen rijk en arm. de grote werkloosheid, het ontbreken van goede sociale voorzieningen etc". Het CNV heeft dan ook begrip voor het feit, dat lang opgekropte span ningen zich hebben geuit in een daad van protest, hoewel het betreurt dat dit protest gepaard is gegaan met vernielingen en gewelddadigheden. Deze ongewenste gebeurtenissen mogen volgens het CNV echter niet tot gevolg hebben dat het bezweren van de onlusten wordt misbruikt voor enigerlei poging om ook het so ciale protest in de klem te smoren. Het CNV dringt er daarom met klem bij de Nederlandse regering op aan, er voor te waken dat Neder landse militairen eventueel bij der gelijke pogingen zouden worden be trokken. Ombuigen Intussen onslaat dit de Nederlandse I regering niet van de morele plicht al Gezien de historisch gegroeide te genstellingen is dit geen geringe op gave. Hij geloofde niet dat de christelijke partijen zich voor alles moeten rich ten naar die groeperingen, die in hun progressiviteit de extreme kant drei gen op te gaan. Men moet zich niet laten leiden door de vrees (Jat een koers van evenwicht en van vernieu wing in gele'deliikheld kiezers zal kosten en verlies van invloed en ze tels zal meebrengen. Men moet de moed hebben om tot een keuze te komen. De christelijke inspiratie brengt ze ker de drang naar vernieuwing voort Vernieuwing is echter niet hezelfde als extremisme. het mogelijk te doen teneinde een ombuiging van het beleid op de An tillen in een sociaal verantwoorde richting te bevorderen, zo oordeelt het CNV voorts. Ook het NVV zoekt de oorzaak van de gebeurtenissen op Curacao in de schrijnende tegenstelling tussen rijk en arm. Het heeft intussen de heer Hubert Spencer, voorzitter van het CuraZaose vakverbond, naar Cura sao gestuurd als verbindingsman. De heer Spencer acht het zenden van mariniers absoluut verkeerd. Hij zei, dat op het plaatselijke vrijwilligers korps nauwelijks een beroep is ge daan. Het Inmiddels ingestelde censuur maakt voor de heer Spencer de situa tie uitermate verward. Het vakver bond is daardoor nauwelijks in staat contact met zijn leden te onderhou den. Voor een verminderen van de nog voortdurende spanningen achten de vakbondsleiders opheffing van de ze censuur dan ook dringend geboden. IJET hoeft niet te verwonderen als men in Biafra geen verheven ge dachten heeft over de oliemaatschap pij die in het door Nigeria veroverde gebied werkt. Welhaast vanzelfsprekend is het, dat het personeel van die onderneming verdacht wordt van medewerking met wat Biafra de vijand noemt. Er zijn ook voorbeelden genoemd van Nigeriaanse activiteiten in het om streden gebied, die uitgevoerd wer den mét de hulp van (Europese) olie mannen. En nu zijn dan achttien hunner in handen van Biafra gevallen, bij ge vechten die aan elf andere buitenlan ders het leven heeft gekost. Zij zijn ter dood veroordeeld, en als de Biafraanse leider Ojoekwoe dc vonnissen bekrachtigt, zullen zij te rechtgesteld worden. Terecht vraagt Ojoekwoe zich af: Om achttien blanken raakt Europa in op winding, maar wat hebben zij gezegd over onze miljoenen? Zijn conclusie dat de fundamentele oorzaak van het probleem ligt in het feit dat de Biafranen zwart zijn is echter niet houdbaar. De oorlog tussen Biafra en Nigeria is een zwarte burgeroorlog. De sympa thie van dc Westeuropeanen ging van het begin af duidelijk uit naar Biafra. Er zjjn grootscheepse pogingen ge daan het leed te verzachten en door onderhandelingen een eind te maken aan de ongelijke en wrede strijd. De Afrikaanse landen kozen echter de zijde van Nigeria en dat maakte een werkelijk lenigen van de nood en het beëindigen van de oorlogshan delingen onmogelijk. Als Biafra nu de achttien gevangenen doodt, omdat zij als blanken bij de strijd betrokken zouden zijn geweest, bewijst het zichzelf een slechte dienst. De hulp van Europa is verre van vol doende gebleven, ook omdat daar po litieke en economische belangen een rol van betekenis bleven spelen. De verbittering hierover mag echter niet leiden tot maatr'-'clcn die het karakter hebben van een wraakoefe ning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5