Reuze*ki&k in 3 minuten v™™®™ franse presidents^rkiezingen, Bij eerste ronde nog geen beslissing Commentaar Huib Goudriaan Inrichtingen in Vlaardingen bezorgd over bulderhaan Alleen Poher zou in staat zijn Pompidou te verslaan OGEM neemt fabriek met 150 man over Wereldrecord voor Rusland Prof. Presser nam afscheid Pele: bijna duizend goals Extraatje voor Milanese spelers Onverschrokken 7 ZATERDAG 31 MEI 1969 Op de Scherening6e pier staat een reusachtige kiekkast. Voorburger Marcel Tiggeler maakt opnamen door aan een fraai lint te trekken. Af en toe draait hij een halve meter lang filmrolletje in het apparaat. Een handeling, die door het publiek lachend wordt bekeken: Marcel werkt met afmetingen, die wei contrasteren met die van het vertrouwde boxje. De resultaten zijn er ook naar. Wie een portret laat ma ken, krijgt een affiche mee, waarop zijn of haar gezicht twee keer zo groot is vereeuwigd. Bovendien hoeft maar drie minuten op het resultaat te wor den gewacht. „Uw foto-affiche in 3 minuten!" en „Your poster m 3 minutes!" heeft Marcel boven zijn „Po6ter Saloon" ge schreven. Franse uitvinding Marcel Tiggeler (23) en zijn assistent Ulko Wind hebben sinds 16 mei toen de pier werd opengesteld ongeveer 500 foto-affiches 7,ver kocht. De wat groot uitgevallen pasfoto's vallen kennelijk in de smaak. Het unieke procédé (geen donkere kamer, na het met een flits fotograferen, wordt onmid dellijk het vel papier uit de ca mera gehaald en in een bak met ontwikkelaar gelegd, waarna het portret zich begint af te teke nen) is afkomstig uit Frankrijk. De Parijse handelaar in horlo ges Yves Colin (30) gebruikte voorjaar 1968 een kopieerma chine om foto-affiches te ma ken. Na wat verbeteringen aan de camera en het gebruik van contrastrijker papier dan ko pieerpapier, bleek de methode te voldoen. Hij kreeg octrooi op zijn uitvinding. Mei 1968 plaatste hij zijn apparaat als attractie op de Champs Elysées Succes bleef niet uit. Beroemdheden als Brigitte Bardot, Gilbert Bécaud en huidige presidentsschapskandidaat Pompidou (met onafscheidelijke siga ret) lieten zich fotograferen. Yves Colin probeerde het ook aan de C6te d'Azur, maar daar bleken de mensen te kritisch te zijn. Marcel Tiggeler: „Ze letten op elk plekje, en als ze een levensgrote pukkel op hun neus ontdekken, zeggen ze: Dat ben ik niet! Het grote bezwaar is natuur- lijk dat alles twee keer zo groot wordt..." Vaar de pier Oktober 1968 kwam Colin in Den Haag in contact met de vloeiend Frans sprekende francofiel Marcel. De Fransman bleek een Nederlander te zoeken, die bereid zou zijn met een van zijn kiekkasten ergens te gaan staan. BRIEF AAN MINISTER (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Ook de bestu ren van vier Vlaardingse inrichtingen op het gebied van de volksgezond heid zijn grotelijks bezorgd over een eventuele aanleg van een nieuwe startbaan op de Rotterdamse lucht haven. Zij hebben die bezorgdheid uitgesproken in een brief aan de mi nister van verkeer en waterstaat, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid en het college van B. en W. van Rotterdam. De besturen van het Holy-zieken- huis, het Zonnehuis en de verzor gingstehuizen Vaartland en St. Jozef, die alle hun inrichtingen in de nieu we wijk Holy hebben, verzoeken de minister met grote nadruk te voorko men dat door de aanleg van de start baan het zware luchtverkeer zich bo ven het Rijnmondgebied verder zal gaan ontwikkelen. Het gebruik van hun inrichtingen zou dan wellicht onmogelijk worden. Adressanten schrijven dat het on derzoek van patiënten reeds thans hinder ondervindt van vliegtuigen die van het Rotterdamse vliegveld gebruik maken. Indien deze hinder, zoals de bestu ren verwachten, nog aanzienlijk toe neemt, kan zowel voor de zieken als voor het te verrichten medisch on derzoek een situatie ontstaan die het gebruik van de inrichtingen sterk zal bemoeilijken. (Van een onzer redacteuren) DE presidentsverkiezingen, die morgen in Frankrijk worden gehouden zullen waarschijnlijk nog geen nieuwe president opleveren. De gaullistische kandidaat Georges Pompidou zal naar verwachting wel de meeste stemmen verwerven, maar niet de vereiste meederheid van de helft plus één. Slagen Pompidou en de andere zes kandidaten er niet in, morgen deze meerderheid in de wacht te slepen, dan is alleen nog maar interessant, welke kandidaten in de wedloop om stemmen als 1 en 2 eindigen. Die moeten het nl. op 15 juni tegen el kaar opnemen en één van hen zal voor een periode van zeven jaar met presidentiële macht worden bekleed. raai willen afschuiven, die een ver antwoord beleid onmogelijk maakte, dan maakt Pompidou een goede kans. Vooral omdat hij een jaar geleden door diezelfde generaal aan de kant werd gezet, toen de loopjongen de crisissituatie beter beoordeeld bleek te hebben dan zijn meester. Stabiliteit Pompidou Volgens veler oordeel zal de nieu we Franse president Pompidou heten. Men acht hem in staat te winnen, wie hij ook op 15 juni tegenover zich krijgt of het nu interim-president Alain Poher is. of de socialistische minister van Marseille, Gaston Def ferre, dan wel de communistische kandidaat Jacques Duclos. De andere kandidaten (Rocard, Ducatel en Kri- vine, van wie de laatste uiterst links is) zullen in het stuk nauwelijks voorkomen. Bij de tweede ronde op 15 juni zullen de Fransen in veel gevallen opnieuw overwegen, aan wie zij hun stem zullen geven. Komt Duclos als tweede uit de bus, dan kan Pompidou op een klinkende overwinning reke nen. Zij die op Poher en Defferre stemden zullen niet gemakkelijk de kandidaat van de communistische partij steunen. Ook Defferre wordt kansloos ge- I acht, als hij het alleen tegen Pompi dou moet opnemen. Het feit, dat hij de steun heeft van oud-premier Pier re Mendès France (die hij weer pre mier wil maken) zal daar weinig aan kunnen veranderen. De Fransen heb ben al eerder bewezen, dat zij niets voelen voor wat tot een „link(s) avontuur" kan leiden. Pompidou heeft het niet gemakke lijk. omdat hij zijn vroegere meester niet kan verloochenen, en toch moet erkennen, dat er fouten gemaakt zijn. Hij kan ook niet aan het resultaat van het referendum voorbijgaan. Het enige wat hij kan doen is hameren op de noodzaak, dat de stabiliteit wordt verzekerd, zij het op een ande re manier dan voorheen. Poher heeft succes gehad met zijn bescheidenheid, zijn grootvaderlijke optreden en zijn afkeer van pracht en praal. Het is vooral aan zijn be heerste aanpak van de zaken te dan ken geweest, dat het leven in Frank- De kandidatenboven vlnr Def ferre, Ducatel, Duclos, Krivine; onder vlnr Poher, Pompidou en Rocard. Zoals men ziet in alfa betische volgorde. rijk gewoon is doorgegaan en dat de lang voorspelde chaos uitbleef, toen de generaal van het toneel moeat verdwijnen. Aanvankelijk ging de voorkeur van Poher uit naar een staatshoofd, dat slechts als scheidsrechter tussen de partijen zou optreden. Zijn aanhan gers hebben hem er echter van overtuigd, dat de president er is om de grote lijnen van het beleid te be palen en te zorgen, dat dit in over eenstemming is met wat er onder de kiezers leeft. Grote macht Frankrijk is al sinds vorige eeuw beducht voor een president met grote uitvoerende macht Vandaar dat vrij wel altijd „politiek ongevaarlijke" politici werden gekozen. In 1958 kwam een eind aan die periode, toen de gaullistische grondwet de presi dent onbeperkte bevoegdheden toe kende. Het grote probleem is nu, wat de president, die morgen of op 15 juni gekozen wordt met die grote persoonlijke macht zal of kan doen. ROTTERDAM De NV Overzeese gas- en elektriciteitsmaatschappij (OGEM) heeft de NV Van Schalk en Berghuis in Waddinxveen overgeno- De overneming van deze fabriek voor betimmeringen, laboratoriumin richting en groothandel in meubelen, geschiedde door betaling in contan ten. De 150 personeelsleden zijn gisteren ervan op de hoogte gesteld. Twaalfjarige GERARD HALM1NG uit Coevorden maakte gisteren zijn schoolreisje. Voor on- PoIlST ze krant mocht hij een foto-affiche laten maken: het resultaat vond Gerard niet zo geweldig. Wat ga je ermee doen? Gerard (een beetje stug): „Ik weet het niet." Marcel dacht aan de pier, en belde pierdirecteur J. Mens, die veel voor het plan voelde foto-affiches op de pier te laten maken. Deze maand is Marcel, als Nederlands „contactman" voor Yves Colin gestart. Hij is tevre den over de resultaten en vindt het vooral leuk werk. Op de pier is men ook ingenomen met Marcels activiteiten. Alle EMS-directeuren en praktisch alle ambassadeurs (bij de opening van de pier) lieten een affiche maken. Vori ge week zaterdag werden zelfs een Miss en Mister Poster-verkiezing ge houden (poster is affiche). Ondertiteling Sinds kort worden zelfs teksten on der het portret meegefotografeerd als: „For sale" (te koop), „Wanted voor murder - 5000 dollars reward" (gezocht wegens moord - 5000 dollar beloning; „With love to.." (zelf invul len) en „Ik was op de pier in Scheve- ningen". De meeste belangstelling blijkt te bestaan voor de ondertiteling „Ge zocht wegens moord". Naar keus kan men zich met strohoed uit de jaren dertig, bolhoed, slappe gangster-vilt- Wilhelm-helm. De geruite pet vindt van keizer Wilhelm laten kieken. Marcel: „Veel Duitsers vinden het geweldig te poseren met die keizer Wilhelm-helm. De geruite pet viridt veel aftrek b(j meisjes. De slappe vilt- hoed is geliefd b(j pretentieloze mensen, die alleen maar gangsters leuk vinden. De mensen die de voor keur geven aan de strohoed k la Maurice Chevalier zijn meestal erg aardig." Behang camoufleren Marcel heeft geconstateerd dat Duitsers en Nederlanders de gemak kelijkste klanten zijn. Italianen en Fransen komen snel met klachten, dat het portret niet goed gelijkt. Mannen, vrouwen zowel als kinde ren laten zich in gelijke aantallen fotograferen. „Dames meestal pas na aandringen van begeleidende man nen". Wat doen de mensen met de halve meter hoge portretten? „Ze worden in slaapkamers of op toiletten opge hangen. Een mooie plek is ook daar waar het belang vies begint te wor den: het zijn nu eenmaal behoorlijke lappen. En natuurlijk zijn het gelief koosde cadeaus aan geliefden." Plannen voor de toekomst? „We hebben een samenwerking met Agfa, die het papier voor ons maakt speciaal papier, dat alleen door ons wordt ge bruikt en we zijn bezig sa men met Agfa een manier te vinden om kleurenfoto's te ma ken." Maar voorlopig beperken Marcel en zijn klanten zich tot zwart-wit. Marcel verwacht dat er nog voor ongeveer een jaar een markt is. „Daarna heeft iedereen, die er een hebben wil zo'n poster. En de mensen, die er geen willen, hebben het dan gezien." Blijft Poher over. Als de inter im-president het in tweede instantie alleen tegen Pompidou moet opne men, bestaat de mogelijkheid dat de meerderheid van de kiezers aan hem de voorkeur geeft. Volgens de opinie peilingen is die kans groot, maar in de komende weken kunnen in dit beeld nog veranderingen optreden. Veel zal afhangen van de vraag, of de Fransen een streep willen zetten onder tien jaar gaullistische gran deur, die Frankrijk in grote econo mische moeilijkheden heeft gebracht. Als dat zo is, zullen zij niet op Pom pidou stemmen, omdat die jarenlang als premier verantwoordelijk is ge weest voor het regeringsbeleid, dat tot de chaotische onlusten van vorig jaar leidde. Rekenen zij hem deze fouten niet toe omdat zij de schuld op de gene- Belangstelling van zijn kameraadjes, als Gerard voor de reuze1 kiekkast zit. Gerards portret, in de bak met ontwikkelaar, tekent zich af. Damtornooi in Hoogeveen sterk bezet HOOGEZAND Het internatio nale damtornooi dat van 24 juni tot 5 juli in Hoogezand wordt gehouden, ia sterk bezet met onder meer wereld kampioen Andris Andreiko. oudwe- reldkampioen Iser Koeperman en Eu ropees kampioen Ton Sijbrands. In Hoogezand zal ook de Senega- lees Baba Sy, die geruime tijd niet actief is geweest, weer spelen. De deelnemers in de eregroep zijn: Sybrands, Wiersma, Van Dijk en Bronstring (Nederland). Hisard (Frankrijk), Kuyken (Zwitserland), Andreiko, Koeperman en Agafonov (Rusland), Baba Sy (Senegal), Smith (Ver.Staten) en Adjied of Koningfe- rander (Suriname). Den Hertog nog in leiderstrui BRIGHTON De Engelsman Sid Barras heeft vrijdag de zevende etappe van de amateurronde van En geland gewonnen. Een andere Brit, Rollison eiste de tweede plaats voor zich op. terwijl de Pool Mikolajczvk als derde eindigde. D Nederlandse renners, tot dusver op alle fronten succesvol deden het wat rustiger aan. Het ploegenklassement blijft ondanks de Engelse winst, vast in Neder landse handen. Ook Fedor den Her- togs leiderstrui en Popke Oosterhofs tweede plaats kwamen niet in ge vaar. MOSKOU Tijdens atletiek wedstrijden in het Leninstadion in Moskou hebben de Russiche dames Ljoebov Finogoejenova, Tatjana Medvedeva, Olga Kleinet en Tamara Boitenko vrijdag een nieuw wereld record op de 4 x 400 meter estafette gevestigd met een tijd van 3 minuten 47,4 seconden. AMSTERDAM Prof. dr. J. J. Pres ser heeft vandaag zijn afscheidscollege gegeven als gewoon hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiedenis sinds de middeleeuwen aan de univer siteit van Amsterdam. Op 1 september gaat hij met emeritaat. Titel van zijn college was „Clio kijkt door het sleutelgat". Prof. Presser wil de ermee aantonen, dat de zgn. ego documenten (gedenkschriften, brieven, dagboeken enz.) voor historici steeds belangrijker geschiedbronnen zijn ge worden. Vooral sinds de ontwikkelin gen van wetenschappen als psychologie en anthropologic. „De geschiedweten schap toont namelijk een verhoogde be langstelling voor leven en lotgevallen van de individuele mens". Prof. Presser werd in 1899 in Amster dam geboren. Hij studeerde aan de uni versiteit van Amsterdam, waar hij in 1925 het doctoraal examen geschiedenis aflegde en in 1926 promoveerde op een proefschrift getiteld Das Buch „De Tri bus Impostoribus". Hij was van 1928 tot 1940 en van 1945 tot 1947 leraar aan het Vossius-gymnasium in Amsterdam, van 1941 tot 1943 aan het Joods lyceum en daarna tot 1945 ondergedoken. In 1946 werd hij benoemd tot lector in de politieke geschiedenis en de di dactiek en methodiek der geschiedenis, in 1948 tot buitengewoon hoogleraar in de nieuwste geschiedenis met inbegrip van de economische en sociale geschie denis sedert 1870. van 1952 tot 1959 was hij gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht in de faculteit der sociale wetenschappen en in 1959 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren. RIO DE JANEIRO De Braztll- aansc Sportbond heeft bekend ge maakt dat pele 964 doelpunten heeft gemaakt in 770 offieiële wedstrijden. Pele die op 15-jarige leeftijd als beroepsspeler begon, in 1956, zal naar verwachting nog dit jaar zijn dui zendste doelpunt maken. MILAAN De spelerg van AC Milan, die van hun club voor het winnen van dc Europese voethalbe- ker al een premie hadrfrn gekregen van ongeveer 18.000 gulden de man. krijgen nog een aantrekketHk ex traatje. Voor het speten van een vriendschappelijke wedstrijd in New De VPRO laat zijn belofte om „voortdurend te blijven schokken" niet ongehonoreerd, ineften er althans nog mogelijkheden open zijn om het kijkpubliek dat langzamerhand onge veer „alles" heeft gezien, werkelijk op te schrikken. Gisteravond werden er op Neder land 2 twee programma's vertoond die er niet om logen, maar in opbouw en presentatie toch weer niet op schokeffecten uit waren. Na alle openheid over verre en re cente historie zal het niet velen pijn hebben gedaan te kijken naar het zeer sterk opgevoerde spel „Jan Pie- terszn. Coenvan Slauerhoff, dat al tijd op de index heeft gestaan bij de overheid, maar nu niemand meer zal zijn gezien als „een onzer vader landse helden de kroon van het hoofd roven". In feite is he tstuk, dat bekort werd gespeeld, zeer menselijk en niet discriminerend. Bloot De NCRV zond al eens een onver bloemde reportage over pornografie (in Zweden) uit, de VPRO legde er nu een flinke schep op, waarbij de camera voor niets terugdeinsde. De schok, die blote Phil Bloom Neder land enige tijd geleden via Hoepla toebracht, zou nu in een aardbeving moeten verkeren, ware het niet dat de massa meer blotigheid ditmaal werd verpakt in een serieus-voorlich tingsprogramma waarin om dc ande re scène de Utrechtse officier van justitie commentariërend potrad. Wel was dit een in stukken geknipt inter view. maar die waren bijzonder han dig tussen de items gevoegd. De VPRO zelf registreerde slechts zoveel mogelijk (en aan verboden fot&s flink teveel) en onthield zich van conclusies. Nu Hoepla en de nudistenfilm in VARA's Rood Wit Blauw zijn we nu waarschijnlijk wel aangekomenbij wat ja of nee „kan" op de televisie. In vervolg op uitermate veel open hartige discussies over sex-onderwer- pen moest het tenslotte hiertoe ook komen, al ging het nu nog via een informatieve documentaire. De ont wikkeling van de moderne televisie is niet tegen te houden: de reactie ir aan de kijkers. York, toucheert de houder van df Europacup een garantiebedrag van ongeveer 145.000 gulden. De leiding van AC Milan heeft besloten ook dat bedrag onder de spelers van de kern ploeg te verdelen en dat betekent ptf man nog eens zo'n 9.000 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7