VEERMAN: „OOK D'66 ZAL MOETEN KIEZEN" Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -rekening; 8 AMRO BANK Commentaar Stakers plunderend naar centrum van Willemstad jnpopulaire maatregelen voor Tsjechoslo waken Volgende fase Achttien tegen 1971 In komende voorjaar brede partijconferentie PLEZIER BIJ AANKOMST 1leer gevechten «in Argentinië Loonconflict oorzaak onlusten Proefschrift Rhedense huisarts Geen verhand gebruik pil en godsdienst Bonn: Betrekkingen niet direkt verbreken Blanken het doelwit 5 ZATERDAG 31 MEI 196* (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Dr. A. Veerman, de voorzitter an de Anti-Revolutionaire Partij, vindt het oodzakelijk dat D'66 zich uitspreekt. D'66, al- us de heer Veerman, is niet alleen een ver- ieuwingsbeweging, zij is ook partij. Dat houdt 1: partij kiezen, mee verantwoordelijkheid dra- ,n en, en dan op basis van welk program ook. Die n euze wil de kiezer horen, en wel vóór de ver- iezingen. De voorzitter van de ARP zei op het vandaag gehouden Partijconvent, dat 10 e eigen zelfstandigheid van de ARP geen beletsel is samen te werken in ei ïauwere vorm met KVP en CHU in ruimere zin met alle constructieve par ijen in het land. Maar de eigen opstelling is een garantie dat de ARP geen rauwe centrumpositie wil innemen. Dr. A. Veerman braüfet duo Luns-De Jong is gisteren met. kennelijk plezier op Schiphol -.oteruggekeerd van een driedaags verblijf in de Verenigde Staten. Op de wandelpier van het vliegveld zorgden zij voor nogal wat hilariteit. Husak houdt rede tot arbeiders rho 1 ^„pjPRAAG De Tsjechoslo- lakse partijsecretaris Husak vandaag in een toespraak arbeiders van de CKD-staal- irieken in Praag, een aantal s is >opulaire maatregelen afkon- nettfen die meteen aan de arbei- moeten worden uitgelegd. ï!Ji rede zou rechtstreeks door radio worden uitgezonden. de Car t g«|0RDOBA In ide Argentijnse vineiale hoofdstad Cordoba zijn neren opnieuw schietpartijen uit roken tussen demonstrerende sta- en studenten enerzijds en de !i tie en parachutisten anderzijds. oi derdag waren in Cordoba zes en om het leven gekomen. Er is niets bekend over eventuele htoffers van gisteren- 2. ok elders in Zuid-Amerika is het zo istig. Zo bijvoorbeeld in de Co- Jiaanse stad Barranguilla, waar z" l'§e gevechten uitbraken tussen nten en politie. de Ecuadoriaanse stad Quaya- kwamen gisteren zeker zes stu if] .ipcr tha ten om het leven toen een politie- ir ht een universiteitsgebouw, waar ehonderd jongeren zioh reeds iet cheidene weken verschansten, a ormde. zo kens jgeli 18 jr Het is de eerste keer dat een Tsje- choslowaakse leider zich op een za terdag, wanneer alle arbeiders vrij zijn, tot het volk richt. Waarschijn lijk wil men maandag arbeidsonrust in de fabrieken voorkomen. De impopulaire maatregelen zou den door het Centrale Comité, dat gisteren tweedaagse besprekingen beëindigde, zijn aangenomen. In een communiqué werd gisteravond gezegd dat de rede die Husak donderdag heeft gehouden een richtlijn is voor alle partij-instellingen en organisa ties. Overwinning Volgens waarnemers betekent deze mededeling een overwinning van Husak op de uiterst conservatieve communisten in de strijd om de macht in Praag. In het communiqué wordt verder gezegd dat de partijleiding persoon lijke mutaties heeft voorgesteld die door de 180 leden van het Centrale Comité zijn aanvaard. Deze wijzigin gen zouden vanavond na de rede' van Husak worden bekendge maakt. „Aan de orde is niet de vorming van één partij, een soort CDU, het gaat over de samenwerking van drie zelfstandige partijen." Over de sa menwerking in de „Groep van Acht tien" zei de heer Veerman verder, dat de programmatische besprekin gen hun voltooiing naderen. De uit voering is nog niet aan de orde. Het zal daarbij immers gaan over de op stelling van een kort program van prioriteiten, over de mensen en over de partners met wie die uitvoering bij voorkeur zal gebeuren. Dat „zijn zaken die eerst aan de orde komen wanneer cte verkiezingen van 1971 in zicht zijn." Drie punten Hij wees de strakke opstelling van de neer l'oxopeus, die het voortbe staan van de regeringscoalitie aan drie punten ophangt: niet knoeien met het Kiesstelsel, de NAVO en de belastingcorrectie, af. In „het licht van onze politieke idealen zijn dat punten van relatieve betekenis", al dus Veerman. In het program van de ARP wor den die punten ook genoemd, maai de NAVO is „een deel van het gro tere geheel van een vredespolitiek. Daarom is veeleer onze vraag: wat kan en moet er gebeuren om ae ont spanning te bevorderen?" In dit ver- nand bepleitte hij spoed met het insti tuut voor vredesvraagstukken. De belastingcorrectie wilde de heer Vecnman niet scheiden van een recht vaardiger inkomenspolitiek. Men kan deze maatregel nooit los zien „van onze grote zorg voor hen die maat schappelijk in de knel zitten". Zo zag hij ook het stelsel van even redige vertegenwoordiging. „Het kies stelsel is geen zaak van aDsolute bete kenis. Men moet ook zorgen dat via het kiesstelsel een werkbaar parle ment tot stand komt Hel eigene Over de eigen opstelling van de ARP zei de heer Veerman nog, dat in het komende voorjaar een brede partijconferentie gehouden zal wor den, ter voorbereiding van het verkie zingsprogram. Dan zullen ook zaken aan de orde komen als gezag (gezag heeft het niet te zeggen, maar heeft wat te zeggen), inspraak (de ARP betreurt dal het SER-rapport over de structuur van de onderneming op zich laat wachten) en democratise ring van het hoger onderwijs. „Wij", aldus voorzitter Veerman, „moeten ons vrij maken van onze I gebondenheid aan traditionele stel- I seis en structuren en deze toetsen I aan het Evangelisch gebod. Al te ge- I makkelijk identificeren wij vaak on- ze menselijke begrippen en idealen met de boodschap van de Bijbel." De ARP beoogt, aldus Veerman, een „re- confessionalisering van onze politiek: ons opnieuw bezinnen op de ware zin van ons bijbels uitgangspunt." Hij achtte het uitermate belangrijk dat bij die bezinning tal van nieuwe namen opduiken en nieuwe medewer- j kers bezig zijn met de programvoor bereiding. „Lang hebben wij na 1945 I gedreven op een vast bestand van medewerkers." Dilemma i De heer Veerman schetste het poli tieke beeld van vandaag aan de hand van twee hoofdlijnen: het dilemma tussen samenwerking en beklemto ning van eigen identiteit en het di lemma tussen een puur kritische be nadering van situaties en ontwikke lingen en de bereidheid daarin met anderen constructief bezig te zijn. Voorbeeld van de eerste gedachten- gang is D'66. dat voorlopig heeft ge kozen: de eigen identiteit won. Maar als Van Mierlo spreekt van een lang zame ontploffing van andere par tijen, houdt dat ook in dat het voort bestaan van de huidige partijverhou dingen vooralsnog geaccepteerd wordt. Daarom is een partijpolitieke keuze noodzakelijk en onontkoom baar. De PPR heeft zozeer gekozen voor de progressieve concentratie, aldus Veerman, dat de eigen identiteit daar door is overspoeld. De PvdA zit in het dilemma tussen de kritische bena dering en de constructieve taak. Na dat de PvdA. sinds 1945 een duidelijk positieve koers had gevolgd, is sinds 1958 het dilemma er weer. Dat wordt gecamoufleerd door de KVP- uitspraak. aldus Veerman, maar echt kiezen kan de PvdA pas in 1971. voor en na de verkiezingen, als de programs op tafel liggen, als er part ners worden uitgenodigd. door de maatregelen van minister Schut om doorstroming te bevorde ren. Het ontwikkelingsbeleid had zijn instemming, ook al zijn we er nog niet, en de sociale sector, met name de hulp aan enkele groepen van min- der-draagkrachtigen. kreeg de goed keuring van de ARP. Hij vond overigens dat men de economisch-zwakkeren niet hoeft te zoeken bij de grote ondernemingen, die de loonstijging „voor een deel fors afgewenteld hebben in de prij zen". Hij noemde het begrijpelijk dat de werknemers na de prijsgolf reële loonsverbetering eisen, onder meer via de 2 pet. premielast voor reke ning van de werkgevers. De zwaktste groepen zijn, volgens de heer Biesheuvel, degenen die van een vast geldinkomen moeten leven en de kleine zelfstandigen. Over de volksstemming in West- Irian: meer individueel stemrecht in steden en cle kuststrook, regionale autonomie binnen Indonesië in het vooruitzicht stellen bij een keuze ten gunste van Indonesië en Indonesisch- Nedcrlandse garanties voor de ont wikkeling van het gebied. De heer Biesheuvel zei niet te wil len berusten in het voortbestaan van een vrede die alleen op machtseven wicht is gebaseerd, maar zolang er geen alternatieven zijn, betekent het ineenschrompelen van onze de fensie-inspanning gevaar. Inspraak gemakkelijkcontant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u f op het dagafschrift; V/i/0 rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6/% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de 1 AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Over de gezindheid van de fractie ten aanzien van de wenselijkheid van participatie van arbeiders en studen ten behoefde geen enkele twijfel te bestaan. De ARP blijft de verster king van de positie van de werkne mer beschouwen als een toetssteen voor het kabinetsbeleid. Maar parti cipatie moet men bereiken via over leg en niet zoals in Amsterdam is gebeurd. Dat optreden van studenten keurt de fractie af. De heer Biesheuvel brak een lans voor het discutabel stellen van de taak van het parlement. Hij dacht aan delegatie van taken naar regio nale en lokale besturen. Dat zou het bestuur dichter bij de bestuurden brengen en anderzijds het parlement de kans geven werkelijk controle uit te oefenen op hoofdpunten van be leid. De fractie van de ARP zal voor volgend jaar een parlementair jaar- rapport samenstellen. In de prak- j tische politiek zal de eigen identiteit van de ARP volgens de heer t Biesheuvel, onder meer pas blijken als: men een open oog heeft voor de noodzaak van de bestuurbaarheid van ons land, en de ARP bereid is nauw samen te werken met geestverwante fracties van KVP en CHU. (Vervolg van pag. 1) WILLEMSTAD Ongeveer 5000 stakende arbeiders trok ken vrijdag Willemstad bin nen. Ze staken winkels- en ben zinestations in brand en uitten bedreigingen tegen blanken. De moeiliijkheden begonnen toen werknemers bij Werkspoor Carribean op Curaeao in sta- NIJMEGEN „Er is in Nederland geen aantoonbaar verband tussen de religie en het gebruik van de anti- coneeptionele pil. De pil is a-reli gieus". Dit zegt de Rhedense huisarts drs. P. G. Bekkering in zijn proefschrift over „patiënt, pil en huisarts" waarop hij gistermiddag bij de Katholieke Universiteit in Nijme gen promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. Prof. A. Mertens. hoogle raar in de sociale geneeskunde, tr»d op als promotor. Het onderzoek van dr. Bekkering bestond uit twee gedeelten: een huisartsenonderzoek en een patiënt- onderzoek. Precies 98,2 procent van de 163 bij het onderzoek betrokken huisartsen, bleek de pil voor te schrijven als anticonceptivum. Ge middeld waren er ongeveer zestig pa- tienten per praktijk die de pil ge bruikten. Religie Dr. Bekkering constateert dat de religie van de huisarts geen aantoon- bare invloed had op het voorschrij ven van de pil. Ook bleek dat de pil in de steden vaker werd gebruikt dan op het platteland. Klassieke me thoden (condoma, pessarium en peri odieke onthouding) werden door huisartsen over het algemeen niet aangeraden. Uit het patientenonderzoek bij alle gehuwde vrouwen tussen de twintig en vijftig jaar in het dorp Rheden, bleek dat ongeveer dertig proeent de pil als anticonceptiva gebruikte. Ook bij de patiënten was er geen verband tussen de religie en het gebruik van de pil. Onbetrouwbaar Methoden als periodieke onthou ding, het condoma en de coitus inter- ruptes. waarvan de laatste volgens dr. Bekkering zeer onbetrouwbaar is, bleken zeer frequent te worden toe gepast. In zijn proefschrift merkt dr. Bek kering tot slot op dat tenminste 25 procent, of één op de vier of vijf gehuwde vrouwen, geen geboortere geling toepast. Biesheuvel In zijn zeer uitvoerig verslag van het fractiebeleid van het afgelopen jaar plaatste de heer Biesheuvel van daag op het Partijconvent van de ARP enkele kritische kanttekeningen hij het kabinetsbeleid inzake Europa: ..Ik meen af en toe een wat defai tistische instelling te bespeuren". Ook Nederland is volgens hem besmet met de bacil van het nationa lisme. Ook herhaalde hij zijn kritiek op het inkomens- en verinogensbe- leid: het kabinet blijft daar te lako- niek over doen. Het oordeel over het woningbeleid zou worden bepaald llle -aal Het presidium van het Centrale Comité heeft besloten alle leden uit i de partij te stoten die na 21 augustus vorig jaar Tsjechoslowakije illegaal hebben verlaten en niet voor 1 mei j van dit jaar zijn teruggekeerd. Ook i leden die na 21 augustus zonder toestemming van hun werkgever naar het buitenland zijn gegaan, worden geschorst. BONN De Westduitse regering heeft gisteren besloten dat erkennen van Oost-Duitsland door een buiten landse mogendheid in de toekomst niet automatisch zal leiden tot ver breking van de diplomatieke betrek kingen tussen Bonn en die mogend heid. Regeringswoordvoerder Diehl zei dat dit niet betekent dat die betrek kingen zonder meer gehandhaafd zul len blijven. king gingen voor gelijke lonen niet het Shell-personeel. Dil liep nit op een algemene sta king toen arbeiders van de olie raffinaderij van Shell Curaeao NV uit solidariteit voor 24 uur in staking gingen. Ook de ha venarbeiders legden het werk neer. De stakers ondernamen een mars I naar het centrum en vielen onderweg auto's aan. waarin Nederlanders za len. De demonstratie kreeg spoedig! een rassenaspect. waarbij de menigte zich voornamelijk vergreep aan zaken, die het eigendom zijn van blanken, l Tussen 80 en 90 procent van de in woners van Curasao zijn negers. Aanleiding? Volgens latere berichten begonnen de ongeregeldheden pas goed toen vakbondsleider Wilson Godet, voor zitter van de Antilliaanse Haven unie. door een kogel in de borst werd gewond. Hij zou korte tijd laler in een ziekenhuis zijn overleden. Onderweg naar het centrum werd een grossiersbedrijf geplunderd, tie ners stormden de toeristenwinkels van Spritzer en Fuhrmann binnen en maakten zich uit de voeten met kost bare horloges, brand werd gesticht in auto's, die stonden geparkeerd en arbeiders sloegen aan het plunderen na het indrukken van etalageruiten. I Toen de politie de situatie niet j meer meester was. vroeg zij de gou- j verneur toestemming mariniers in te mogen zetten. Op dat ogenblik waren stakers onderweg naar Fort Amster- j dam waar de Antilliaanse regering haar domicilie heeft. Op het eiland heeft men de beschik- king over 350 mariniers en de Neder- landse onderzeebootjager H. Al. S. I Amsterdam met een bemanning van 280 koppen. Een gevolg van de onlusten was dat alle overheidskantoren werden ge sloten evenals de meestte winkels. De toegangswegen tot Willemstad werden afgesloten. Verbindingen Om vijf uur gistermiddag Neder landse tijd raakten de verbindingen met de buitenwereld in de war. waar door weinig nieuws doorkwam. Om tien over atht gisteravond zweeg ook het zendstation van de landsradio- dienst. Telefonisch waren alleen nog regeringsgesprekken met Curaeao mo gelijk. Het kantoor van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen ln Den Haag zou gisteravond laat nog een telefoonverbinding krijgen met Willemstad, maar dat ging niet door. Eerder op de avond had gevol machtigd minister Jonckheer met zijn collega van justitie in Willemstad ge sproken. Deze deelde mee dat de toe stand onder controle was gekomen. Avondklok Gisteravond werd om zeven uur de avondklok ingesteld. Ondanks dat ging liet plunderen gewoon door. Doodsbange Amerikaanse en andere toeristen wachten in luxe hotels op hel eiland op een kans om weg te komen. Als gevolg van de gespannen toe stand werd wel de haven voor tankers gesloten. In sommige delen van de stad viel de electriciteit uit. In de loop van de avond werd alle luchtverkeer naar Aruba verlegd. De reden was dat alle materieel voor brandbestrijding van het vliegveld naar de stad moest worden gestuurd. Als gevolg daarvan konden geen landingen worden toegestaan. Loonwet De Franse ambassadeur in ons land, C. de Margerie, heeft gis teren in zijn ambtswoning in Den Haag aan een aantal Nederlanders onderscheidingen uitgereikt. Hier ontvangt de heer W. H. Enklaar, burgemeester van Holten en voorzitter van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, de versierselen beho rend bij de onderscheiding Chevalier dans VOrdre Nationale de Mérite. [TOE WEL de werknemersvakcentra- lén onderling verdeeld waren in hun bezwaren tegen het wetsontwerp van minister Roolvink inzake de vryc loonvorming, waren er toch gemeen- schappelijke punten van kritiek, die zowel vanuit het bedrijfsleven als door de Kamer waren aangewezen. De bewindsman blijkt deze kritiek met de vereiste objectiviteit beoor deeld te hebben. Hjj heeft zich thans bereid verklaard, op een aantal pun ten zijn wetsvoorstel te wijzigen om tegemoet te komen aan de wensen die vrij algemeen werden geuit. Dit is een voorbeeld van een goed func tionerende democratie. De minister had zich het recht voor behouden. tijdelijk in te grijpen in de loonpolitiek als de algemene situatie daartoe aanleiding zou geven. Er zou echter op sociale zaken wel eens een bewindsman kunnen komen, die dit begrip ..tijdelijk" bijzonder ruim in terpreteert, met het gevolg dat de vrije loonpolitiek om hals wordt ge bracht. De heer Roolvink heeft dit risico thans ook onderkend en is bereid aan dit „tijdelijk" een periode van maxi maal een jaar te verbinden. Deze ui terste maatregel zal eerst gehanteerd mogen worden, indien zich reeds een storing in onze economie heeft voor gedaan of ernstig dreigt. Bovendien zullen dan tevens maatregelen ge nomen moeten worden op fiscaal, budgettair of prijzengebied. Gaat het om het bevriezen van de contracten, dan geldt hetzelfde. Voor het bepalen van een ernstige storing zullen niet alleen de loonkos ten bepalend kunnen zijn. De formu leringen die de minister kiest maken het duidelijk, dat een situatie waarbij ingreep in de lonen nodig is zich slechts in een uiterste geval zal kun nen voordoen. De heer Roolvink heeft opnieuw ge toond, dat hij bereid is tot een ge sprek en tot luisteren naar construc tieve kritiek; hy heeft hierop thans ook een constructief antwoord gegr-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5