Tekort tandartsen in Leiden WEEKAGENDA Levendige drukte op Leidse markt Koninklijk zilver voor A. Bootsma eel fondspatiënten kunnen nergens onder dak foor GOUD v. d. WATER WE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 31 MEI 1969 LEIDEN In het studiejaar 1967-1968 zijn vol- gens het Centraal Bureau voor de Statistiek 146 tandartsen afgestudeerdterwijl 378 studenten zich I in oktober 1968 aan de vijf faculteiten voor tand- heelkunde van de universiteiten van Amsterdam j 2xUtrechtGroningen en Nijmegen hebben la- ten inschrijven. Deze vijf faculteiten streven ernaar in de komende jaren per faculteit 90 tandartsen i per jaar af te leveren. Nu is er op elke 3800 Nederlanders 1 tandarts, j De Maatschappij tot Bevordering der Tandheel- kunde heeft berekend, dat over ca. 25 jaar de I ideale verhouding van 1 2000 zal zijn bereikt. Nu I is er echter nog een tekort aan tandartsen. In het oosten van het land valt het wel mee. In de j forensen plaats Driebergen is er zelfs een overschot aan tandartsen, maar in Hilversum en in de kop van Noord-Holland is de toestand bijna precair te noe- men. In de gehele Randstad Holland is het trou wens moeilijk een tandarts te vindendie bereid is het gebit aan een halfjaarlijks onderzoek te onder- werpen. Vooral ziekenfondspatiënten blijken vaak I moeilijk bij een tandarts terecht te kunnen. cretaris Leidsche èreeniging oe is de situatie in Leiden? Kun de ziekenfondspatiënten ook in Sleutelstad maar moeizaam een [eIMarts vinden? Wij vroegen het de lajfetaris van de Leidsche Verecni- iai[ van Tandartsen de heer E. t 1* >n la dat is een vrij lastige situatie, je rin de ziekenfondspatiënten ver in. Er zijn ongeveer 25 praktize- ie tandartsen in Leiden, die zie- d< fondspatiënten hebben, maar ii nieuwe meer kunnen aanne- leu Er zijn gelukkig nog niet zo le geleden twee tandartsen bijge- nien. Die nemen nog wel zieken- Ispatiënten aan. leJat wil natuurlijk niet zeggen, dat ënten met pijn nergens anders lerfcht kunnen. Die kunnen gehol- worden bij iedere tandarts, die zgn. open-spreekuur heeft. wordt dan wel getrokken of ild, maar dat wil niet zeggen, ze dan als vaste patiënt zijn jenomen. Ze worden venvezen an het ziekenfonds, dat ze dan een 8<*s van een andere tandarts op oe t ei ?ze situatie geldt overigens bijna het gehele land. Laatst had ik patiënt, die naar Haarlem ver- lësd was en die daar bij zijn zie- ifonds om een tandarts had aan- oélopt. Die zei echter tegen hem: /af maar gerust bij uw oude tand- ief in Leiden, want hier in Haarlem oc*t u toch nergens terecht Die n komt met zijn gezin voor tand- jorging nog steeds naar Leiden. M die directeur van Algemeen Zie- jjonds voor Leiden en Omstreken afieer H. *Th. la Rivière: Van een i/dsituatie kunnen we in Leiden spreken, maar wel van een onptig tekort. Met heel veel moeite ,efnen wij patiënten, die bij ons del komen kloppen nog wel verwij- it de woorden van de heer La oo ère blijkt, dat de verstandhou- ïsltussen de tandartsen en het zie- Vn ronds in het verleden niet altijd zon prettig is geweest. De heer La a ère: Het is in het verleden voor- iel >men. dat als er een paar tand- bijkwamen de andere hi igde tandartsen plotseling lieten dat ook zij weer zieken- erfispatiënten konden gebruiken, zodra de nieuwen lieten weten, ze vol zaten, waren die anderen leifopeens weer vol. :ul 'ij leven wat dat betreft in een ii en huisje. De markt, het finan- deje aspect van de tandarts bedoel dan. wordt bepaald door het ig en aanbod, let woord monopolie zou ik niet noemen, maar toch.Wij len er dolgraag een paar tand- kpen in Leiden bij willen hebben, u er een paar weet. zeg het ons en halen ze onmiddellijk hier naar re hebben wat huisvesting betreft medewerking van de gemeente, desnoods installeren we de nieu- tandarts ook nog. Toen we enige be n geleden een instituut voor en Iverzorging naar Leiden wilden ,g n, schreeuwden de tandartsen lei rd en brand .Ze konden het zelf aan, zeiden ze. Wij hebben nu al ;ulfekerden, die naar Sassenheim ;ul senaar of Den Haag gaan om mond te laten verzorgen. >oi e hoorden dat zeker 25.000 Lei- aa iars zonder tandarts zit? De heer Rivière: „Dat kan best Als je tént, dat bijna 80 procent van de 1 Ise bevolking verzekerd is bij ziekenfonds, dan heeft zeker een irt daarvan geen tandarts, vale hopen, dat als Amsterdam vol- jaar tandartsen aflevert er ook Leiden komen. We hebben er d igend behoefte aan en het is heus zo, dat die dan de gevestigde lartsen het brood uit de mond eeen. g® it zijn allemaal negatieve gelui- La Rivière: „Ja, dat is zo. Eer- ïeidshalve moet ik ook zeggen, er velen niet onwillend zijn. Er ook tandartsen, die om gezond- Isredenen geen ziekenfondspa- Juwe'ier - Horloger AARLEMMERSTRAAT 181 tiénten meer aan kunnen. Die kun nen het fysiek niet meer aan. Leids Onderling Ziekenfonds: Ook b;j informatie bij het Leids Onderling Ziekenfonds werd ons medegedeeld door een woordvoerder, dit liever niet zijn naam gepubli ceerd zag, dat van een ernstige situ atie in Leiden sprake is. De verzekerden die bij het LOZ aankloppen worden verwezen naar Leidse tandartsen. Willen de verze kerden niet door die tandartsen ge holpen worden, dan worden ze ver wezen naar tandartsen in de omrin gende dorpen. Dat een kwart van de Leidse bevolking verstoken zou zijn van tandartshulp, daar geloofde de woordvoerder van het LOZ niet in. „Wij hebben de indruk, dat degenen, die gesaneerd zijn ook werkelijk on derdak zijn. Aan die 25 procent kan men na tuurlijk wel komen als men ook de genen erbij telt. die totaal geen tandarts nodig hebben omdat ze een prothese hebben. We zijn er van overtuigd, dat de situatie in Leiden opgelost zou zijn als er drie tand artsen bij zouden komen. Schoolartsendienst: „Leuren langs de deuren", zo be gon mevr. R. Balt-Nix, het hoofd van de Schoolartsendienst in Leiden ons (telefonisch) gesprek over wat er met de kinderen gebeurt na de lage re school. Mevr. Balt-Nix: „Zo'n zes jaar lang zijn ze dan bij ons onder behandeling geweest en dan moeten we ze laten gaan. Eigenlijk moeten ze dan opgevangen worden door de huistandartsen, maar die kunnen ze niet aan. Dat kan ik me ook wel voorstellen, want ook zij hebben maar één paar handen. Eigenlijk is dit geen toestand, maar wij weten ook niet wat we er meer aanmoeten. Ik hoorde, dat er eerdaags weer een tandarts bijkomt in Leiderdorp. Dat wordt dan weer hollen geblazen om de kinderen in te laten schrijven. Er komen na de grote vakanties wel ouders bij ons, die vragen of hun kind niet zo lang toch nog door ons geholpen kan worden, maar dat gaat echt niet. Dat is een vervelende zaak. De kinderen zijn net goed den- talminded gemaakt en dan opeens hebben ze geen tandarts meer", al dus mevr. Balt-Nix, die het ook een vervelende zaak vindt, dat de fluori dering nog steeds niet algemeen wordt toegepast. Ze kan niet begrij pen, dat daar mensen om principiële redenen tegen zijn. „Slechts 1 miligram per liter. Ver giftigen noemen ze dat. Ik begrijp het niet. Bij een onderzoek in Tiel is gebleken, dat bij gebruik van fluor in het drinkwater ruim 50 procent Een van de drie tandartsstoe len, die theoretisch onbemand, zijn in Leiden. I|liiilillllllllllllil.l..ill,;iilll, .:l.,ll,lill|„illlll|j||lll||,ilH minder gaatjes voorkomen. Dat is een manier om tandbederf tegen te gaan. Een andere manier is natuur lijk de mondhygiëne en het snoepen. Ik heb toch meegemaakt, dat ouders wel 20 snoepjes mee naar school ga ven. En dan klagen ze er nog over dat Pietje niet wil eten. Dat is toch volkomen logisch. Die kinderen zit ten dan gewoon vol. Weet u overigens, dat net als bij het inenten, 15 procent van de kin deren zich op de lagere school van hun ouders niet mogen laten verzor gen door de huistandarts of school- tandarts. Voorzitter Leidsche V De voorzitter van de Leidsche Tandartsen Vereniging de heer P. R. van .Mens is de eerste die het over de grieven van tandartsen tegen zie kenfondspatiënten. Niet natuurlijk tegen de patiënten persoonlijk, maar wel tegen de manier waarop zij ge holpen mogen worden. Dokter Van Mens: „De tandarts mag zijn zieken fondspatiënt niet op de manier hel pen als hij goed voor hen dunkt. Dat zit in dat beruchte „verstrek kingspakket". In dat pakket staat wat wel en wat niet bij een zieken fondspatiënt gedaan mag worden. Stel er komt een patiënt bij een tandarts met een totaal verwaar loosde mond. Zo'n patiënt zegt al gauw: trek de boel er maar uit. Maar als je de zaak een beetje goed aan zou pakken, dan zou er nog heel wat te redden zijn. Maar dat mag dan weer niet van het „verstrekkin gen-pakket". Anders gaat het bij het restitutie systeem, dat geldt voor bepaalde grqepen ambtenaren. Die gaan naar een tandarts, laten hun mond ver zorgen krijgen een rekening en kun nen die rekening weer bij hun ver zekeringsmaatschappij declareren. Volgens dokter Van Mens worden LEIDEN Burgemeester Van der Willigen reikte gistermiddag aan de heer J. Bootsma (69) in diens woning, Boshuizerlaan 32, de zilve ren eremedaille, behorend bij de orde van Oranje-Naussau, uit. Na bijna 42 jaar gaat de heer Bootsma namelijk per 1 juni definitief de N.V. Leidsche Machinefabriek verlaten; het veertigjarig jubileum, waaraan hij in september 1967 toe was, werd toen niet gevierd, omdat de heer Bootsma nog niet dacht aan afscheid nemen. Hij begon zijn loopbaan bij ge noemd bedrijf in 1927 als metaal- draaier. Dankzij zijn vakmanschap werd hij in 1935 benoemd tot voor mandraaier en tien jaar later zag hij zich benoemd tot chef van de werkplaats. Als zodanig kreeg hij veertig werknemers onder zich. Sinds maart 1967 de heer Bootsma was toen al 66 jaar werkte hij op de calculatie-afdeling. Hoewel tegenwoordig vaak sma lend wordt gezegd, dat het geen verdienste is ergens veertig jaar of langer te werken, meende de burge meester daar toch tegen te moeten ingaan. Met dergelijke jubilea is zo wel de jubilaris en diens gezin als zijn werkgever te feliciteren, omdat het getuigt van een goede verhou ding tot elkaar en een prettige werksfeer, aldus de burgemeester. Ook directeur Den Heeten sprak „zijn" jubilaris toe. Hij noemde hem in de meest letterlijke zin een man van de daad. een uitstekend vakman. Hij overhandigde hem een envelop met inhoud. vele tandartsen ook teleurgesteld door de houding van vele patiënten, die afspraken niet nakomen. Dokter Van Mens :De Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde dringt er steeds meer op aan kwalitatief beter werk af te leveren. Het is voor een tandarts een moeilijke taak om als hij soms honderd patiënten op een dag krijgt, die ook allemaal af te werken en goed af te werken. Als hij het zo druk heeft wordt het al gauw haasje-repje en dat is het na tuurlijk eigenlijk niet. Het is over het algemeen dus wel goed als hij wat minder patiënten krijgt". Bemiddelingsbureau Mevr. M. A. van Peursen-Schram van het Bemiddelingsbureau van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde zei het onjuist te vinden als tandartsen hun praktijk voor ziekenfondspatiënten sluiten en niet voor particulieren. Mevr. Van Peursen -Schram „Wij adviseren de tandartsen al tijd als zij tot sluiten van hun prak tijk overgaan, die voor zowel zieken fondspatiënten als voor particulieren te sluiten. Jonge tandartsen raden we ook aan de praktijk in de hand te houden. „Begin hoogstens met 2000 patiënten en niet met 4000", zeggen we altijd tegen ze.„Mecr kunnen jullie er toch niet aan". Het is triest als patiënten weg gestuurd moeten worden. Over beginnende tandartsen: Het is een fabeltje van oudere tand artsen, die zeggen, dat jonge tand artsen als ze al beginnen geen zie kenfondspatiënten aannemen. Uit onze cijfers is gebleken, dat 75 pro cent van de pas afgestudeerde tand artsen die een praktijk beginnen met ziekenfondpatiënten starten. De overige 25 procent gaat of de school- tandartsenverzorging in of legt zich toe tot het wetenschappelijk onder wijs". Wij vroegen mevr. Van Peursen: komen er bij uw bureau weieens klachten binnen over tandartsen? Mevr. Van Peursen: „Ja. maar niet zo heel vaak. Meestal, bijna altijd betreft het de kosten. De tandarts heeft dan verzuimd of is gewoon vergeten aan de patiënt te vertellen hoeveel de behandeling gaat kosten. Daarom dringen wij er bij de tand artsen ook altijd opaan om de pa tiënten te vertellen, wat zij van plan zijn aan het ge,bit te gaan doen en daarbij ook te zeggen hoeveel dat gaat kosten. De patiënt moet ten slotte weten, waar hij aan toe is". Vaste tarieven voor tandartsenbe- handeling bestaan er niet. Mevr. Van Peursen: „Meestal regelen de tandartsen dat in een stad of streek onderling. In vergelijking met het buitenland liggen de tarieven in Ne derland vrij laag. Een grief van de tandartsen tegen het verstrekkingenpakket is ook dat zij per behandeling worden betaald. Of het nu een groot of klein gaatje is, dat zij moeten vullen, het honora rium blijft hetzelfde. Het gemiddelde jaarsalaris van een tandarts ligt vrij hoog. Een in komen van rond de 2 ton per jaar is vrij normaal. Mevrouw Van Peursen „Ja, dat is wel zo, maar er gaan ook enorm veel onkosten vanaf. De investering van een pas beginnend tandarts komt gauw op anderhalve ton. Daarbij komt: hij moet een ei- gen* huis kopen waarin ruimte is voor een behoorlijke wachtkamer, heeft dan verzuimd of is gewoon En hij moet natuurlijk een assisten te hebben. Bovendien is er voor tandartsen geen pensioenregeling. Het is een vrij beroep. Een tandarts heeft over het algemeen zo'n 15 top jaren en dan moet hij het kalmer aan gaan doen. Anders Ioqpt hij on herroepelijk het gevaar, dat hij overwerkt raakt. Als je dat bijvoor beeld vergelijkt met een andere aca demicus. een jurist bijvoorbeeld, die in overheidsdienst is. die gaat naar mate hij ouder wordt meer verdie nen en op 65-jarige leeftijd staat hij aan zijn top. Daar is een tandarts dan allang overheen". Mevrouw Van Peursen sprak haar verwondering er over uit, dat velen hun mond slecht verzorgen: „Het valt me elke keer weer op hoe wei nig mensen er wat voor over hebben hun mond goed te laten verzorgen. Kijk maar eens naar de televisie, hoevelen, ja zelfs vooraanstaande Nederlanders komen niet met een slecht gebit op de buis. Je tanden zijn toch een soort visitekaartje: dat is het eerste wat men ziet als je praat. Ik kan niet begrijpen, dat zo veel mensen, dat zo verwaarlozen". Uit de gesprekken met zieken fondsen, tandartsen en het Bemidde lingsbureau is ons wel gebleken, dat de werkelijke tandartsennood in Ne derland en ook in Leiden nog wel meevalt. Mensen die regelmatig hun gebit laten verzorgen zijn „onder dak", degenen, die hun gebit ver waarlozen kunnen op een gegeven moment op een nare manier in last komen, maar dat hebben ze dan in feite hoofdzakelijk aan zichzelf te wijten. Toch is de toestand in Leiden niet geheel geruststellend. Uit de mond van een bekende Leidse tandarts te kenden we aan: „Als ik morgen om een of andere reden plotseling met mijn praktijk moet ophouden, dan zitten op hetzelfde moment duizen den Leidenaars zonder tandarts". Geslaagden diploma autorij-instructeur LEIDEN Bij de in Rotterdam afgenomen examens van de stichting Vakexamens Auto- en motor- rijschoolbedrijven, slaagden voor het de categorie B-E de heren: D. de Vamordiploma autorij-instructeur ln l'Ecluse te Leiden, J. Huschka te Hazerswoude. A. van Kalkeren te Lisse en F. Noorhoff te Voorschoten. Schilder Von Beek kreeg zilver Geslaagden vakschool meisjes Galgewater LEIDEN Geslaagd voor het staatsexamen lerares akte N XII (huishoudlerares) le gedeelte T. Beelen, Lisse; A. van der Bruggen, Voorhout: A. de Lannooy. Leiden; C. Scala, Leiden; D. de Nijs, Rijs wijk. 2e gedeelte: A. Bieshaar, Amster dam; C. ten Bosch, Rijswijk; E. Cap- •tijn, Haarlem: A. Doeswijk, Noord- wijkerhout; E. Gloerich, Enschede; M. de Goede. Rotterdam; R. van den Hout. Jutphaas; J. -Kraay. Haarlem: J. du Prie, Leiden; A. Rolf, Bad hoevedorp; M. van Steenbergen, Leiden; M Straatman. Doorn; L. Teunissen. Nieuwkoop; S. Vlasveld, Leiden: M. van der Voorn, Lisse; H. de Vries, OldenzaaL Gestolen auto vernield DE KAAG Gisteravond werd de voor zjjn woning geparkeerde auto van de heer J. Bieniond in de Bui tenkaag gestolen. Later op de avond vond de politie de auto geheel ver nield ondersteboven terug onder Zwa nenburg. ROTTERDAM De koninklijke lak-, vernis- en verffabriek Molyn en Co N.V. is voornemens 17.5 procent dividend uit te keren, waarvan des gewenst 10 procent in aandelen (v.j. 15 procent, waarvan desgewenst 10 procent in aandelen). Zaterdag 31 mei Vestestraat 40. 8.30 u.: „Imperium" met „Een slok aarde". Oegstgeest: Het witte Huls, J.30 —5 u.: schaaksoc. „Palamedes". Antonlus-clubhuis. 8 u.: toneelavond Tot Ieders Genoegen. „Drie meisjes ge vraagd". Boshuis, achter Hoflaan 76: tentoonstel ling vakantiebesteding. Warmonderbos (lijn 50 richting Haar lem), 2.30 uur: natuurwandeling, uitgaan de van Chr jeugdbond voor natuurstudie en Ned. Jeugdbond voor natuurstudie. (Instituut Vorming Natuur). Maandag 2 juni Sporthal Zuid-West. 7.30 uur: volleybal- demonstratie. Zuid-West Actief. Dinsdag 3 juni Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur: slul- tingsmiddag afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen. Stadhuis, 7—uur: spreekuur Bouw fonds. Breestraat 19. 7—8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Kantine Royal, 8 uur: tafeltennis, Zuid-West Actief. Woensdag 4 juni Oude Singel 236 6-7 uur: spreekuur schooi en beroepskeuzebureau. Stadhuis. 4—6 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gymzaal Moussorgskystraat, 9 uur: con ditietraining, zuid-West Actief. Schouwburg. 8 u.: leerllngenuitvoerlng balletschool Hendrlchs. Donderdag 5 juni Kantine Royal, 8 uur: contactavond De Natuurvriend. Vestestraat 40. 8.30 uur: Imperium met „Een slok aarde". Jeugddorp Voorschoterwcg, 7 uur: paint-ln, Zuid-West Actief. Vrijdag 6 juni Kantine Royal. 8 uur: bal voor ouderen, Zuid-West Actief. LEIDEN Toen hij zestien jaar oud was ging Willem van Beek als klusjesman bij het schilderbedrijf Van Muiden werken. Gisteravond, precies veertig jaar later, ontving hij als winkelchef bij nog steeds het zelfde bedrijf uit handen van burge meester Van der Willigen de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. In 1929 nam de oude directeur Van Muiden hem in dienst. In de beginja ren was de heer Van Beek onder- houdsschilder, maar na 25 jaar moest hij als winkelchef een beetje pio nieren in Het Verfhuis aan de Nieu we Rijn. Dat hij dat uitstekend deed en doet daarvan getuigde directeur W. van Muiden, die hem gisteravond in rest. Boerhaave hartelijk feliciteerde met de onderscheiding. ,.U bent van klusjesman geworden tot iemand die de doe-het-zelvers adviseert bij hun klusjes". Foto N. van der Horst LEIDEN Ondanks enkele regenbuien was het gisteren toch weer een goede markt. Hoewel liet voorjaar zo langzamerhand ten einde loopt hadden wij toch een goede ruime aanvoer, die zelfs nog iels hoger lag dan vorige week. Ook had men aan belangstelling niet te klagen, waardoor er op de markt een levendige voorjaarsdrukte heerste, waarbij de handel over het geheel genomen een redelijk tot vlot verloop had. Met verleden week vergeleken was de stem ming in de handel echter wel iets gematigder wat zich vooral ken merkte door staande en moeilijker te handhaven prijzen. Alles bleef echter nog peperduur maar er was in enkele rubrieken toch wel een tendens v aar te nemen, dat er iets lagere prijzen in de lucht hangen. De totale aanvoer bedroeg 3387 dieren. Gebruiksvee: Aanvoer en aanbod in deze afdeling kregen weer nor male proporties. De voorjaars-uit stoot is weer achter de rug en daar mee ook de grote aanvoeren van de paar achter ons liggende weken. In de sector melkvee was er een goede belangstelling en kooplust en bij het verminderde aanbod deed de handel het daardoor willig. De prijzen bleven echter staande en lagen zeker niet hoger. In de sector vare-koeien was de belangstelling maar matig en deed de handel het rustig af. Luxe die ren en le kwaliteiten bleven nog wel prijshoudend, maar de andere soorten noteerden toch iets lager. Vette koeien-: Bij de voorgaande weken vergeleken was de aanvoer in deze afdeling ruim meer. De hef fing op de import werd verlaagd tot 50 pet met het gevolg weer meer invoer van buitenlands vee. waardoor ook het totale aanbod ruimer werd. In de vleeshandel ging het tame lijk rustig toe, waardoor de vraag niet wild was. De handel was daar door iets terughoudender en kreeg een strekzaam tot stroef verloop met moeilijk te handhaven prijzen. Alles bleef niettemin nog duur en de prijzen van vorige week kon den zich nog staande houden. Vette kalveren. De aanvoer van vette kalveren was even ruimer, maar toch bleef het aanbod nog achter bij de vraag, die ook voor de export goed was. Zo langzamer hand zijn weer de kalveren van de eerste mest van dit jaar te ver wachten. De handel deed het vlot met nog iets stijvere prijzen. Wolvee: In de wolveesector een goede aanvoer, die niet veel uitliep bij vorige week. De slachtdieren werden bij een goede vraag vrij vlug verkocht, waaronder ook al een aardig aantal zuiglameren. De prijzen wisten zich goed te hand haven en lagen voor de goede soor ten zelfs iets stijver. Hoewel het weer nog niet erg meewerkt, be stond er toch ook voor de weiderij aanmerkelijk meer belangstelling en had deze handel goed tot rede lijk verloop. Varkens voor fok- en mesterij: Ook in deze afdeling een behoor lijke tot ruime aanvoer, waaronder een groot aantal biggen. De vraag was redelijk en we zitten deze voorjaarsweken wel in de topprij zen. Bij een goede handel bleef alles duur en styf aan de prijs. Slachtvarkens: De handel in slachtvarkens is deze week niet meegevallen. De prijzen werden weer iets verhoogd, waardoor voor al de export moeilijk was. In ver band met de weer aangetrokken prijzen is de verwachting voor de komende week niet hoog gespan nen. Geiten: Er was in deze afdeling een aardig aantal geiten aange voerd. De belangstelling was ech ter even minder, de handel daar door rustig en niet duurder. Zaterdag 7 Juni Jeugddorp Voorschoterweg, 2 uur: atle tiek voor de Jeugd, Zuid-West Actief. Oegstgeest: Het Witte Huls, 2—5.30 uur: schaaksociëteit Palamedes. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 1, tel. 23553. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Zuider Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek is geopend De dienst van Apotheek Voorschoten wordt op zondag 1 Juni van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur waargenomen door de Zuider Apotheek. Doktersdlenst Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna, tot zondag 24 uur, 5 maal 2 bellen. Museum molen De Valk Dagelijks open van 10 tot 5 u„ zondag van l tot 5 uur, maandag gesloten. BEHANDELING NA ONGEVALLHN De poliklinische behandeling na ongeval len wordt van dinsdag 12 uur (*s mlddugï) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Ellsabqib- ziekenhul? (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis FILMS CAMERA: Rosemary's Baby. 18 Jaar, dag. 2.30. 7 en 9.40 uur, zo alleen 7 en 9 30 ur. do. vr en zat-nacht 24 uur: Hol landse nieuwe. 18 Jaar: jeugdmatinee zo en wo 2.30 uur: De man met het zwarte masker. LIDO: De val van Rome. 14 Jaar, dag. 2.30 en 8 uur. ook zo. LUXOR: Help. mijn broer ls hippie. 14 Jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2 30, 4J9, 7 en 9.15 uur. REX: Rosso, de Mexicaan. 14 Jaar. dag 2.30, 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 ur, vr en zat-nacht 23.30 uur: Mini-week end, 18 Jaar STUDIO: Het uur van de moord. 14 Jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. 2.30, 4.45, 7 en 9.13 uur TRIANON: Casino Royale 14 Jaar dag 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4.45, 7 en 915 uur. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch ziekenhuis voor patiëotgn ln klasse la. Ib en 7e: dagelijks 10.30—11.30. 14.30—16 en 19—20 uur. Voor patiënten ln klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19. dinsdag 13—14. zaterdag 15—16. zondag al gemeen christelijke en nationale feestda gen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.m vrijdag 18.45—19.30 uur. zaterdag 15.30—16.30 uut. zondag 15.30—17 uur. Klassepatlënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 10—30 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 laar niet worden toege in het oeiang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bU een patiënt worden toegelaten. EMsabeihztekenhuts Leiden derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht. kraam af de ling dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, tweede Klas dagelijks van half 12 tot 12. 2 tot S en kwart voor 7 tot half 8. eerste klas dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllniek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, van half twee tot half vier en elke avond dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dag II tot 12 en 2 tot 3 uur. diaconessen HU is. dagelijks eerste kl. II tot 12 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot u derde kl. 1.19 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 1.15 tot 2 en van 6.30 tot 7 u. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half S tot half 8 op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader van tot half 7. NOORD WIJK Sole Mto kloase-pa- ttenten dagelijks van 3 tot half 6 en 's-avonds van 7 tot 8. zaalplatienten zon. dgs. van l tot 3. dinsdag van I tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van l tot half 3. KATWIJK Zcehospitlum, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- ling dagelijks van half 3 tot half 5. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag cn zondag van half 8 tot half 5 Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkliniek en tbc-afdeilng kinderen woensdag /an 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 8 tot half 4. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 lot 6 u„ ook zaterdag, zondag van I tol 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg op wersJageo van 10 tot 0 u. ook zaterdag, zondag van I lot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 lot 5 uur. kassen zaterdags en zondags geslo ten. TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: Ruimte-kalkulaties van Frank Gribllng, van 24 mei—13 Juni. dinsd. t.e.m. vrpd. 1—6. zat. 2—5 uur. Rapenburg 73: grafiek Keas Buurman (21 mei tot en met 20 juni). Wassenaar: Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7. tentoonstelling van schilderijen en teke ningen van Jan van Tongeren, van 2 t/m 25 Juni, maand, t/m zat. van 10—17 uur, bovendien dinsd.a .v8—10 uur. Lakenhal: tentoonstelling Roeland Ko ning (schilder) t.g.v. 70ste verjaardag (schilderijen en tekeningen uit de Jan-u 1917—1969), van 7 Juni—13 Juli. dagel. van 10—17 uur, zondag van 13—17 uur. De Lakennal: schilderijen en gouaches uil 1954 1969 van Bram Bogan, van 12 april tol 26 mei. dag. 10 lot 17 uur. zondag 13 tot 17 uur. Galerie Van der Vllst. Botermarkt 3: marionetten Den Vermelre, poppen van Lucas Goudzwaard, wandkleden van Pau la Dietz. keramiek van Guy van Harden- broek en grafiek van Ronnie Meerts. van 3 mei tot 14 Juni, dinsd. t/m zaL 9 tot 6 uur. Sociëteit Twenwei Breestraat 19. tot eind mei expositie schilderijen van Wil lem den Dunne, openingstijden dl. wo. vr en zat-avond vanaf half negen. Buut 110 Nieuwe Beestenmarkt IS: tot 25 Juni, expositie Joe Frankhuyzen. ope ningstijden woensdag tot en met zondag van 20 lol 1 uur. Rapenburg 94, galerie 't Dulvenhuys: voorjaarstentoonstelling schilderijen, gra fiek. ceramiek, kleinplastlek en wandkle den van Berserik, Lars Fohlin, Marjan de dopper. Greetje Grljpma, Tosca van den Haak. Auke de Vries, Marijke de Wit. Joan Slbecas, Llesbeth Wtersma en Gijp Zaalberg, van 20 mei tot 20 juni, dinsd. t.e.m. zond. van 2 tot 8 uur. Expositiezaal Ars. Pieterskerkgracht 9: tentoonstelling „Leerlingen werken bij Ars" (Ars Aemula Naturae). Opening 17 mei. WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof laan 7: tentoonstelling nagelaten werken van Kees Maks, van 5 tot en met 28 mei, maand, t/m zat. van 10 tot 17 u., ook dinsd. av. 8 tot 10 uur. MOBIEL KANTOOR ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lammermarkt dij molen De valk. ALARMNUMMERS Brandweer 5 maal 3. Politie: 5 maai 4. Doktersdlenst: s maal 2 (zat. 10 o. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. LEIDEN Over enkele weken gaat de heer P. J. W. van Adrichem met pensioen. Hij is al meer dan 15 jaar hoofd van de Pacelli-school aan de Damlaan en voor velen een goede bekende. Vele belangstellenden worden verwacht op de afscheidsreceptie op zaterdag 7 juni van 3 tot 5 uur in het St. Leonar dus-parochiehuis. Haagweg 14 te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3