overtuig u VAN BEBDWIIH Iedereen wilde de Concorde zien Generaals verbannen Plan-Nixon verworpen Overheid holt vrijheid van drukpers uit via economisch beleid Frans-Brits produkt op „salon" In Griekenland Prins ncim afscheid van leermeester Zelfverbranding in YN-park PTT vecht met succes tegen klandestiene zenders Dagbladprijs aan Cees Nooteboom Kamervraag over zondagsarbeid Schip te vroeg te water: twee doden Nieuw kabinet in Syrië gevormd Syrisch vliegtuig neergeschoten Beter... mooier... goedkoper alles goed en wel Weer grotere trek naar Frankrijk 9 VRIJDAG 30 MEI 1969 1& Kom DE AARDE KOMT OP Een verbluffende foto, gemaakt door de bemanning van de Apollo 10. De aarde komt op achter de horizon van de maan. Het proces voltrekt zich snel. In eens staat de aarde daar aan de donkere maanhemel, als een fantastische glazen stuiter. ATHENE Verscheidene van de woensdag in Griekenland gear resteerde generaals zijn verbannen naar Lidoriki, een afgelegen Grieks bergdorp, of naar het eiland Leukas. Ze zouden hebben samengezworen om het militaire bewind omver te werpen. In een verklaring van het ministe rie van voorlichting staat dat de tien hooggeplaatste officieren waren gear resteerd omdat zij een gevaar voor de openbare veiligheid waren. Zij zullen worden gedeporteerd naar verscheidene Griekse eilanden we- $«ni daden tegen de openbare orde, de veiligheid en de vrede in het land, aldus de verklaring waarin ook de namen van de officieren worden ge- hoemd. UTRECHT „U hebt nooit de ge makkelijkste weg gekozen, maar al tijd gewerkt met een onuitputtelijke energie en toewijding. U bent een conservatief in liie goede zin van het woord", zei gisteren prins Bernhard tot de scheidende prof. dr. C. F. A. van Dam, hoogleraar-directeur van de Stichting „Het Spaan .Purtugees en Ibero-Amerikaans instituut" en tevens de leermeesters Spaans van de Prins. Uw grote liefde voor het Spaans, zo vervolgde de Prins, was er een die deze liefde ook bij andere wilde op wekken en die maakte u tot een per fectionist. Hij spreekt Spaans volko men foutloos en zo accentloos dat men zegt hji hji onmogelijk een ech te Spanjaard kan zijn. De president-curator van de Utrechtse universiteit, mr. graaf Van Lynden van Sandenburg, herinnerde eraan dat prof. Van Dam al in 1927 tot de leerstoel in het Spaans werd geroepen (dat was een jaar voor zijn promotie). Meer dan veertig jaar heeft prof. Van Dam de universiteit dus gediend. In zijn dankwoord toonde prof. Van Dam zijn erkentelijkheid voor het feit dat hij als leermeester van de Prins had mogen fungeren. „Ik heb het immer als een groot voor recht beschouwd de lessen op paleis Soestdijk te mogen geven. Ik bewon der u in hoge mate. U weet in uw studie te woekeren met de tijd. U weet zelfs dc uren, in het vliegtuig doorgebracht, te benutten voor dee studie", aldus prof. Van Dam. Hij gaf toe inderdaad conservatief te zijn. „Ik voel me nog gebonden aan het begn van deze eeuw." Dr. K. H. Boersema overleden LEIDEN Op 81-jarige leeftijd is overleden dr. K. H. Boersema, oud-voorganger van de vereniging vin vrijzinnige hervormden in Lei den. Dr. Boersema werd in 1887 te Gro- j ningen geboren. Hij studeerde aan de i universiteit daar, waar hij in 1924 bij prof. dr. J. Lindeboom promoveerde op Allard Pierson. In 1914 werd hij hervormd predikant te Oosterhesse- len. In 1926 werd hem eervol ontslag met de bevoegdheid van een emeritus verleend wegens zijn benoeming tot voorganger te Leiden. Daar ontwik kelde hij een geweldige activiteit. Ook landelijk was hij in de kring van vrijzinnige hervormden een vooraanstaand figuur. In 1952 legde hij zijn werk neer. NEW YORK De 20-jarige Ame rikaanse student Bruce Mayrock uit Long Island heeft zich gisteren in het park van het VN-gebouw in New York in brand gestoken uit solidari teit met de bevolking van Biafra. Hij is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Honderden mensen die zaten te zonnen in het park, waren getuige van de zelfverbranding. De secreta ris-generaal van de VN, Oe Thant, liet weten diep geschokt te zijn door het voorval. .PARIJS Het in Frankrijk bij Sud Aviation gebouwde prototype 001 van de Brits- Franse Concorde heeft gisteren op de internationale luchtvaart tentoonstelling op Le Bourget bij Parijs aller aandacht tot zich getrokken. Bij zijn vlucht van Toulouse naar Le Bourget zorgde invlieger Turcat ervoor dat in Parijs de normale ver keersopstoppingen met een aantal ongewone werden vermeerderd: ieder een wilde dit produkt van Frans-Brits vernuft zien. Ook rond Le Bourget hadden zich velen verza meld die de eerste landing van het toestel op dit vliegveld wilden mee maken. Na enige trotse rondjes kwam het vliegtuig feilloos aan de grond. Daar werd het later zeer behoedzaam ach teruit tussen de vliegtuigen van Russische, Amerikaanse, Franse, Britse en Nederlandse makelij ge rangeerd. Bij die vliegtuigen ontbrak nog de Russische supersone Tupolef TU-144. I Er ontbraken er trouwens nog meer: de nieuwe Boeing-747 liet op zich wachten en de eveneens nieuwe Lockheed C 5 Galaxy liet het defini- i tief afweten. I Er is nog een kansje dat de 747 volgende week zich voor het eerst buiten de VS zal vertonen, maar de DEN HAAG De radiodienst van de PTT heeft sinds januari al ruim tachtig klandestiene zenders opge spoord, voornamelijk in het oosten en noorden van het land. De chef van de opsporingsdienst, de heer D. Neuteboom, vindt het niet zo vreemd dat „deze plaag" zich toespitst op enkele delen van het land. Het kwaad komt volgens hem voort uit het gebrek aan gerichte vrijetijdsbesteding in deze gebieden, die ook gekenmerkt worden door een schommelende werkgelegenheid. Zo komen er meer klandestiene zenders bij stijgende werkloosheid. Het probleem is volgens hem ook een milieu-kwestie. De meeste ge- verbaliseerden behoren tot de cate gorie ongeschoolde arbeider. Bij tien tallen duiken de klandestiene zenders de ether in op de middengolf, waar door een geweldige ethervervuiling wordt veroorzaakt, die rampzalige gevolgen kan hebben. Het is een feit dat een knutselzen- dertje van een amateur van enkele tientjes voor miljoenen schade kan berokkenen. Ze maken inbreuk op de golven die onder meer door scheep vaart en luchtverkeer worden ge bruikt. Vooral de loodsdienst van Delfzijl ondervindt grote overlast van de zenders. De PTT probeert al geruime tijd om door middel van voorlichting de betrokkenen tot andere gedachten te brengen. Tot voor kort was er sprake van een gesloten front, maar hier komt langzamerhand verandering in. De PTT is dan ook optimistisch ge stemd over de opsporing van meer klandestiene zenders. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan het slot van de ledenvergadering van de vereni ging „De Nederlandse Dagbladpers" is vanmiddag in het Hilton-Hotel te Rotterdam de jaarlijkse prijs voor de dagbladjournalistiek uitgereikt aan Cees Nooteboom, medewerker van De Volkskrant, voor de verslagen die hij schreef over de mei-gebeurtenissen vorig jaar in Parijs. De jury m fakt in haar rapport bo vendien nadrukkelijk gewag van de inzending van Bob Groen. Parijs cor respondent van De Volkskrant. Over Cees Nooteboom vermeldt het jury-rapport, dat diens inzending van hoog gehalte is. Kenmerkend is, al dus het rapport, dat Nooteboom juist betekenisvolle details als zodanig heeft onderkend. Over Bob Groen zegt de jury dat deze in zijn verslagen een bewonde renswaardig vermogen toont in de turbulente gebeurtenissen van meet af aan de hoofdlijnen te zien en deze bevattelijk weer te geven. C5, het tot nu toe grootste transport vliegtuig ter wereld, komt beslist niet omdat de proefvluchten ermee niet kunnen worden gestaakt. Naar verluidt is ook de financiële zijde van deelneming van zo'n groot nieuw vliegtuig aan de „salon" een factor geweest bij het besluit de oversteek niet te wagen. Fokkers F-28 Fellowship prijkt, in de kleuren van Braathens luchtvaart maatschappij en met Nederlandse re- gistratieletters, wel op de „salon", waar, in verhouding tot de exposities van twee en vier jaar geleden, het aandeel van de ruimtevaart steeds groter wordt. DEIN HAAG „Is de minister niet van mening dat een gezamenlijk ge noten rustdag van grote betekenis is voor een goed gezinsleven?". Deze vraag stelt het Tweede-Kamerlid Jongeling (g.p.v.) aan minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De heer Jongeling verzoekt de mi nister in het kader van haar ge zinsbeleid ervoor zorg te dragen, dat deze overweging zwaar weegt, wan neer de overheid heeft te beslissen over aanvragen tot vergunning voor zondagsarbeid, opdat niet ook in dit opzicht door de welvaart (de econo- misch-technische argumenten voor zondagsarbeid) het welzijn in het ge drang komt. COLLINGWOOD Twee mannen werden gedood en 28 gewond toen een afgebouwd schip (25.000 ton) gisteren op de scheepswerf in Col- lingwood (Ontario) enkele minuten te vroeg van stapel liep. Ongeveer hon derd mannen waren bezig de blokken onder het schip weg te slaan voor de tewaterlating. Het schip is bestemd voor de vaart op de Grote Meren en heeft vier miljoen pond gekost. Op vredesconferentie PARIJS Bij het vredesoverleg in Parijs hebben de vertegenwoordigers I van de Vietcong en Noord-Vietnam 1 het uit acht punten bestaande vre desplan van president Nixon veroor deeld. Volgens Tran Buu Kiem van het Nationale Bevrijdingsfront is Ameri ka er slechts op uit, de oorlog te verlengen en het bewind van presi dent Thieu in Saigon te verstevigen. Kolonel Ha Van Lau noemde na mens Noord-Vietnam het voorstel van Nixon voor een wederzijdse te rugtrekking van de buitenlandse troepen „een van de belachelijkste Amerikaanse eisen". De Amerikaan Cabot Lodge stond niet geheel afwijzend tegenover de eis van het Bevrijdingsfront voor de vorming van een coalitiekabinet in Saigon, dat nieuwe verkiezingen zou moeten voorbereiden. De leider van de Zuidvietnamese regeringsdelegatie noemde het echter „onredelijk" dat een „door het volk gekozen, wettige regering" zou moe ten verdwijnen als voorwaarde voor onderhandelingen. DAMASCUS De Syrische presi dent, dr. Noereddin Al-Atassi, heeft gisteren een nieuw en breder links kabinet gevormd om binnenlandse hervormingen te kunnen doorvoeren en naar eenheid te streven met Egyp te, Irak en Algerije. De samenstelling van het nieuwe kabinet brengt geen wijziging in de buitenlandse politiek of in de ver werping van een vreedzame oplossing van de crisis in het Nabije Oosten. Achttien van de 27 zetels gingen naar de arabische socialistische Baat partij, die sedert 1963 in Syrië aan de macht is. President Al-Atassi behield het premierschap. Luitenant-generaal Hafez Al-Assad, de voornaamste voorstander van een confrontatie met Israël, bleef de belangrijke functie van minister van defensie en bevel hebber van dc luchtmacht behouden. TEL AVIV/DAMASCUS -- Israëlische jagers hebben gisteren boven de door Israël bezette heuvels van Golan een Syrische MIG-21 neergeschoten. De piloot bracht zich volgens een Syrische woordvoerder met een valscherm in veiligheid. De Syriërs meldden ook het neerschieten van een Israëlisch toestel. Bij een artillerieduel aan de Jor- daan zijn gisteren twee Israëlische militairen gesneuveld. Het duel be gon. aldus Tel Aviv, toen Jordaans geschut Israëlische stellingen bij de Damiahbrug onder vuur nam. Protest in Jordanië AMMAN De leiders van zes ker ken in Jordanië hebben geprotesteerd tegen plannen, die Israël heeft met oud-Jeruzalem. In boodschappen onder meer aan paus Paulus en aan Oe Thant zeggen zij, dat deze plannen het religieuze karakter van de heilige stad geweld aandoen. Mat noten kleur salonkast 200 cm breed. Hoogglans poli deuren. qQQ Barindeling 052G," Eiken wandmeubel, 220 cm breed. Verlichte bar en boekenvak. Ruimte voor T.V. Pracht afwerking Q35 - En zo nog HONDERDEN modellen wand- en servies- kasten op onze 28000 m2 verkoopruimte. Sapeli mahonie s in hoogglans. 175 cm breed Vitrine met geslepen spiegel Beklede bestek- cqo lade. Barindeling Oo O," Teak wandkast met verlichting 220 cm breed Barindeling. Bestek-, Iade. T.V.-ruimte 625,- Noten sttjlkast, 260 cm breed Vitrines met antiek jj.r glas. Barindeling I 1 Echt rio-palissander salon meubel 325 cm breed. Zeer luxe uitvoering. Bar met spiegel en verlichting, T.V.-ruimte en mogelijkheid tot stereo-inbouw-J QQQ VRU TOEGANG, elke werkdag van 9-6 uur. 's maandags gesloten. Nederlands grootste Woninginrichting "OUDE" BINNENWEG 26 - ROTTERDAM - TELEFOON 1418 00 (30 LIJNEN) Rotterdam - Amsterdam - Hilversum - Tilburg - Venlo - Zutphen r 3000 MEUBELCOLLECTIES VAN REEUWUK (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Honderd jaar na dat in juli 1869 Nederland door afschaffing van het dagbladzegel persvrijheid verwierf is de overheid diezelfde persvrijheid door een aan tal economische maatregelen danig aan het uithollen. De Nederlaradse dagblad-abonnementsprijzen zijn de laagste van West-Europa. (Van onze reda:teur toerisme) DEN HAAG Na de terugloop van de afgelopen tyd zal het toeris me naar Frankrijk zich in dit jaar weer herstellen. Daardoor zal het reisverkeer naar België en Duitsland, in mindere mate ook naar Oostenrijk en Zwitserland, een daling te zien geven. De trek naar Scandinavië, Groot-Britannië en Ierland zal ver der toenemen, terwijl Joegoslavc, Portugal en Spanje hun populariteit zullen handhaven. Aldus de ANWB in haar jaarverslag over 1963. Andere punten uit het verslag: de bond verwacht, dat binnen af zienbare tjjd de grensdocumenten door de Benelux en Frankrijk wor den afgeschaft; de afgifte van reis- en crediet- brieven steeg tot 347.717 (in 1967 312.394); er werden 1863 motorvoertuigen gerepatrieerd, terwijl 218 personen werden teruggebracht; de alarmcentrale constateerde, dat de ongelukken gemiddeld ernstiger gevolgen hadden dan in 1967. Dit wordt toegeschreven aan het inten siever wordend verkeer; de wegenwacht verleende 388.000 maal assistentie (16 procent meer dan in het jaar ervoor). Luns en de hond van de president In de tuin van het Witte Huis vermaakte minister Luns (in middels weer terug in ons land) zich met een van de honden van president Nixon. Premier De Jong bekijkt de presidentiële hond kennelijk met een deskun dige blik. President Nixon heeft plezier in dit Nederlandse tafe reel. EINDHOVEN Gisteren is de 53-jarige heer P. J. Walravens over leden aan de verwondingen die hij dinsdagavond had opgelopen toen hij met zijn bromfiets op een kruispunt door een bus werd aangereden. Er was een plan die in drie jaren trapsgewijze op een peil te brengen die onze dagbladexploitatie minder kwetsbaar zou maken. Dit plan werd getroffen door de prijsstop van april. Ook de enige andere bron van in komsten. de advertentieprijs, is be vroren. Deze is eveneens rie laagste van West-Europa en ligt op het peil van.,,1961! Dit zei mr. C. J. Houwert, voorzit ter van de vereniging De Neder landse Dagbladpers vanmiddag t ij- dens de in het Hilton-Hotel te Rot terdam gehoude nalgemene ledenver gadering. Mr. Houwert noemde nog meer factoren die de vrijheid'van drukpers uithollen. Het voortdurend verhogen van de PTT-tarieven voor nieuwsbladen. Afschaffing van de tweede post bestelling en van ander dienstbetoon. Opheffing van de investeringsaf trek voor dagbladen terwijl juist ver ruiming van deze faciliteit werd aan bevolen en vliegtuigen en schepen wèl werden uitgezonderd. Het voor de helft weer afhandig maken van de compensatie-uitkering ter aanpassing aan de gevolgen van de STER-recla- me. Faciliteiten? De NDP heeft de Persraad een aantal maatregelen voorgesteld, die de regering zou kunnen nemen, waarop de Persraad een positief ad vies gaf. De persraad stelde, aldus mr. Houwert. reeds verleden jaar ja nuari dat als de overheid niet op korte termijn komt .met faciliteiten voor de pers er onherstelbare schade is te venvachten aan de informatie van ons volk, de vrije meningsuiting en ons democratische systeem. In mei van dat jaar werd er een interdepartementale commissie be- noed ter bestudering van de aanbe velingen, die vooral de departemen ten van financiën, verkeer en wa terstaat en economische zaken aan gaan. Maar in afwijking van de aan bevelingen van de Persraad geschiedt deze studie onder verantwoordelijk heid van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en tot nu toe heeft de NDP nog niet kunnen vernemen wanneer deze commissie tot een advies denkt te komen. Spoed is, zo meent mr. Houwert, hoog nodig: het is nu het laatste jaar, waarover de compensatie-uitkering betreffende de STER-reclame geldt De inkomsten van de STER komen voortaan volledig aan de omroep ten goede. Ook ziet de NDP mei grote be langstelling uit naar 'de nota van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk betreffende de zendmachtiging voor regionale radio en televisie. De NDP rekent er op dat het be- leid ten aanzien van dc regionale zenders ten minste zal inhouden dat de dagbladen In de desbetreffende streek in belangrijke mate zullen VPRO (3) Ten onrechte denkt de heer J. Keijser dat ik een tegenstander van hervormingen ben. Er bestaat een be langrijk onderscheid tussen radica lisering en hervorming. Het eerste is m.i. een tot het uiterste gaande reor ganisatie van het laatste, met alle gevaren van dien en is daarom een ongunstige betekenis toe te kennen. Naar mijn mening hebben AVRO en VARA de „Vijf minuten VPRO" te recht terugverlangd. Bij de start van deze rubriek wa ren het vijf minuten met een reli gieuze ondertoon, die niet pasten in een niet-christelijke omroep, zoals AVRO en VARA. Langzamerhand werd het een soort instuif, waarin een ieder naar believen zijn zegje kon doen en juist op dit gebied kunnen AVRO en VARA zelf voorzien. Uit het bovenstaande volgt dat het onzinnig zou zijn als de christelijke omroepen vijf minuten ter beschik king zouden stellen aan een zich pro testants noemende VPRO. Voorburg G. C. Severijn Raddraaiers Belhamels die er alleen maar op uit zijn politie te treiteren, zoals oiv- langs in de Schilderswijk waar jon geren heengingen die daar niet woonden dienden veel zwaarder be straft te worden. Desnoods zo'n zware straf als waarschuwing voor anderen. Men moet wel bewondering voor de politie hebben, die. zelfs al worden ze met allerlei attributen bekogeld, zo veel zelfbeheersing aan de dag weet te leggen. Den Haag G. Pijl Prins Bernhard reikt Zilveren Anjers uit AMSTERDAM Prins Bernhard zal op woensdag 25 juni als regent van het Prins Bcrnhardfonds de Zil veren Anjer uitreiken aan mejuf frouw B. M. Bijtelaar en de heren dr. D. A. Wumkes en Alexander Orlow. De onderscheidingen worden in de Krijgsraadzaal van het Koninklijk Paleis in Amsterdam overhandigd. Mejuffrouw Buitelaar heeft zich verdienstelijk gemaakt met onder zoek van historische bouwwerken in Amsterdam. Zij levert waardevolle gegevens voor restauratie van kerken in de hoofdstad. Zij heeft ook een standaardwerk geschreven over caril lons in Amsterdam. Dr. W. A. Wumkes stimuleert het culturele leven in Emmen en omge ving. Alexander- Orlow introduceerde het idee „het museum in de fabriek" en is promotor van de hedendaagse beeldende kunst. kunnen deelnemen. De NDP meent, •dat na de uitsluiting van de pers uit de deelname aan dc exploitatie van de landelijke etherreclame de over heid niet ten tweeden male de onaf hankelijke pers ernstig in haar beslaan zal bedreigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9