Piet Derksen? „Alleen rooien we het best" Commentaar Melkcentrale wordt één groot concern Verolme - werf in Z.-Afrika TIJDSCHEMA VERINGA IS NIET HOUDBAAR Liberalen verontrust over prijsontwikkeling staat niet in de krant komt niet op de t.v. SPORTHUIS CENTRUM IN ZES JAAR REUS IN REISWERELD PLANNEN VOOR KETEN VAN RECREATIEGEBIEDEN Monsterproject aan Gr eve linge nda m LUNS EN DE JONG NAAR HUIS Bende jaagt burgers op lliant: Indonesië komt verdrag na Haagse VVD: belastingcorrectie doorzetten Motie steun ministers 7 VRIJDAG 30 MEI 1969 (Van onze redacteur toerisme) ROTTERDAM Piet H. Derksen. 56. directeur van een onderneming, die zo'n 35 jaar terug begon met het maken van tennisrackets en die nu als Sporthuis Centrum in twintig filialen 800 mensen dagelijks brood op de plank geeft en 25000 anderen een vakantie aan Europa's zonstranden, zegt over zijn succes in zaken: ,,'t Is een spel geworden, een hobby, want voor het eten hoef ik het niet meer te doen'". Brug «ver Gooimeer De brug over het Gooimeer bij Muiderberg is zo goed als gereed. Ook de aansluitende weg over de Oostvaardersdijk in de rich ting van Lelystad is bijna vol tooid. Minister van verkeer en waterstaat Bakker, zal woensdag 4 juni brug en weg officieel in gebruik stellen. Een spel. dat hij speelt in zijn met veel leer ingerichte werkkamer aan de Rotterdamse Karei Door manstraat, waar zijn witte poedel be delt om klontjes suiker van de baas. j Alle reisbonzen, alle luchtvaart-di recteuren zijn er wel één keer ge weest. En in de meeste gevallen leid de zo'n contact tenslotte tot een nieu we injectie voor zijn bedrijf. Zijn sporthuis werd er naast sport- huis een van Nederlands grootste reisorganisaties door. En sinds en kele jaren ook een van de grootste organisaties op het gebied van bin nenlandse recreatie. Want wat Piet Derksen voor ogen staat is een keten van recreatieterreinen met letterlijk alles erop en eraan. Een van zijn nieuwe initiatieven sinds hij zes jaar terug de reiswereld schokte met zijn 195 gulden-kampeerreizen naar de i Spaanse kusten. In Zuid-Italië ionderd jongeren hebben gisteren CASAL 1 vijfhonderd jongeren I in de Zuiditaliaanse stad Casa) di Principe by een terreuractie brand gesticht in het stadhuis, een bank geplunderd, een benzinepomp en verscheidene bussen en auto's in brand gestoken. De bewoners van de stad sloegen op de vlucht voor de jeugdige bende die brandstapels maakten van ma trassen, banden en afval. De politie, versterkt door collega's uit andere steden, greep in met traangasbommen en wist een aanval op een politiekamp af te slaan. Inwoners van omliggende steden hebben barricades opgeworpen om de bende op afstand te houden. Daar door is de spoorwegverbinding tussen Napels en Rome gedeeltelijk versperd. De demonstratie was gericht tegen het uitblijven van de beloofde scha devergoeding voor het verlies van de oogst door overstromingen. WASHINGTON De secre taris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, acht de door Indonesië te volgen proce dure bij de volksstemming in West-Irian, het zgn. Moesjawa- rasysteem, in overeenstemming met het verdrag van New York. Minister Luns en premier De Jong verklaarden dit vlak voor hun vertrek vanuit Washington j naar Nederland na een kort on- derhoud met Oe THant. Minister Luns zei cfat volgens het Akkoord van New York Oe Thant nooit formeel zijn fiat hoeft te geven aan de door Indonesië te volgen pro cedure. Wel had hij krachtens het verdrag het recht zich tot Indonesië Bundeling van vier ondernemingen DEN HAAG De coöperatieve Melkcentrale in Den Haag gaat haar vier meerderheidsdeelnemingen bun delen in een nieuwe onderneming, die met Ie CMC zelf tot een eenheid zal moeten samengroeien. Daardoor ontstaat een concern dat jaarlijks 750 miljon r-ilo melk verwerkt, wat tien procent van de Nedrlandse melkaan- voer is. De vier ondernemingen zijn de Ne derlandse Melk- Unie. de Centrale melkmaatschappij (met als belan grijkste dochteronderneming „De Combinatie" in Rotterdam), de Melk centrale Gouda en de Melkcentrale Amersfortia. Samen hebben ze 28 fa brieken. In de grootste van de vier, de Ne derlandse Melk Unie neemt de CMC voor 86.5 procent deel en Albert Heyn -oor 13.4 procent. Nadat de NMU :n 19U1 tol stand was gekomen, heeft de CMC haar deelneming jaren lang tot vijftig procent beperkt. Het nieuwe concern zal worden in gedeeld in <Me produktgroepen: con- sumptiemelkprodukten met 17 febrie- ken. zuivelprodukten met 7 fabrie ken. ijs en frisdranken met 4 fabrie ken. Er zal een nieuw hoofdkantoor worden gebouwd, vermoedelijk in Den Haag. Ook komt er een compu tercentrum. dat men al in 1971 ge reed wil nebben. De CMC is een vereniging van melkveehouders in zuidelijk Noord- Holland en het overgrote deel van Utrecht en Zuid- Holland, het zg. consumptiemelkgebied, waar on geveer de helft van de Nederlandse bevolking woont. Ongeveer tweeder de van de veehouders in dit gebied heeft zijn melkafzct toevertrouwd aan deze coöperatie. Zij begon haar werkzaamheden in 1945. Ze bouwde niet, zoals de oudere zuivelcooperaties edlers in den lande eigen fabrieken, maar ging in plaats daarvan deelnemen in bestaande, meest particuliere bedrijvgn. In 1969 had men belangen in 35 fabrieken. i In Amsterdam en Rotterdam heeft I het concern grote, dicht bij elkaar j liggende melkinrichtingen. Dat is I voor de CMC aanleiding om binnen I die bedrijven te gaan specialiseren, j Dat geldt ook voor de kaas-, melk- I poeder- en frisdrankenindustrieën. De geldomzet van het concern zal rond de half miljard gulden liggen, terwijl het aantal werknemers vier- duizend zai zijn. ROTTERDAM - De kans dat Ver olme in Zd.-Afri ka een scheeps- reparatiewert gaat bouwen, is zeer groot. De bespre kingen die verte genwoordigers van het concern daar over op dit ogen blik in Zd.-Afrika voeren, zyn in een beslissend stadi um gekomen. De minister van economische zaken J. Haak zal over deze kwestie de regering binnenkort een voorstel doen. Verolme verwacht dit op korte ter mijn. Het Verolme-concern is al enige jaren Dezig met de vestiging van een werf in Zuid-Afrika. Momenteel gaat het om een werf in Saldanha, onge veer 100 kilometer ten noorden van Kaapstad, Deze plaats ligt zeer gun stig bij Kaap de Goede Hoop, het punt dat de mammoettankers moeten passeren op weg van de Perzische Golf naar Europa en terug. OE THANT te wenden als Djakarta het verdrag niet was nagekomen. Toestemming „Het doet niet ter zake of de secre taris-generaal van mening is dat er betere systemen voor de volksstem ming bestaan", aldus minister Luns. „Hij heeft ambassadeur Ortiz Sanz toegestaan aan het systeem mee te werken. In ieder geval is de Indone sische bewering dat de VN akkoord gaan met de procedure tijdens ons gesprek bevestigd". Minister Luns noemde de rol van de VN in West-Irian „adviserend een rol van aanwezigheid en een zekere controle, dat heet deelname". Biafra De beide bewindslieden bespraken met Oe Thant ook de mogelijkheden I j tot een oplossing van het conflict tus sen Biafra en Nigeria. De secreta- I ris-generaal ziet zeer weinig kans zo niet een totale onmogelijkheid de j kwestie-Biafra voor de Verenigde Naties te krijgen. „In de zeer naaste I toekomst zal ik me over deze zaak nog eens tot de heer Thant wenden", j aldus minister Luns. Eerder op de dag hield premier De Jong een toespraak tot de Hol land-Society van New York. een historische vereniging van Amerika nen van Nederlandse afkomst. Hij legde de nadruk op de goede resulta ten van de luchtvaartbesprekingen met president Nixon. Waarom deze plannen als hij er toch niet meer van hoeft te eten? Derksen: „Gewoon voor de pret, ik heb er plezier in. Maar eigenlijk vond ik het ook nodig. Het aantal werkelijk goede recreatiegebieden In ons land is maar gering en daar wil de ik verandering in brengen". De Lommerbergen aan de Maas bij Reuver halfweg Roermond - Venlo gaven twee jaar geleden de start aan de uitvoering van zijn plannen: een 27 ha groot glooiend terrein met drie overdekte, verlichte en verwarmde zwembaden, 230 verwarmde bunga lows (de meeste met acht slaap plaatsen), een restaurant, een onder grondse bar, een bioscoop, een tiener lokaal en speeltuinen. Een vooral architectonisch uniek project, opgezet in samenwerking met de R'tterdamse architect prof. Bakema. „Voor die man heb ik de grootste bewondering, hij is een ge nie in ruimtelijke ordening. Boven dien heeft hij er hetzelfde plezier in als ik..Vanavond komt hij weer met zijn vrouw op visite om te praten over andere projecten, over een extra plankje in de wasgelegenheden of over een haakje in het toilet, om je jas aan op te hangen. Ja, die kleine dingetjes, daarover kunnen we soms ook avonden praten..." Succes met dat eerste project was er al direct. En nu is het al zo be kend, dat er al voor volgend seizoen wordt geboekt. Watersport De rest van die keten? „Over twee jaar beginnen wc aan de Grevelingendam. Een plan, dat 7500 ha land en water omvat tussen Oude Tonge en Middelharnis met ei landjes en 1.000 bungalows. Ideaal voor de watersporters." Kosten er van: 25 miljoen gulden. Maar Piet Derksen is er van overtuigd, dat deze er dik weer uitkomen. Zijn enig pro bleem: de stapels papieren. „Je hebt met zoveel instanties te maken, daar heb je in het begin geen flauw benul van. Overigens maar goed, dat men er zoveel studie van maakt, 't Zou anders een chaos worden." Eerder van de grond komen zijn projecten in Hapert, onder Eindho ven bij de Belgische grens en in het Limburgse Horst. „Twee bijzonder fraaie en stille streken. Bij Hapert gaan we kunstmatige vennen graven, waaraan 200 bungalows komen te staan. In Horst is er al een grote plas gulden voor moeten betalen, het was gulden voor moeten betalen, hett was dus aantrekkelijk. Het ging zover, dat de minister dreigde met een ver bod, maar later kregen we onthef fing. We mochten gewoon doorgaan, maar wie alleen voor de reis mee ging, moest dan wel 200 gulden extra betalen. Hoelang we daarmee nog kunnen doorgaan, weet ik niet. Ik geloof, dat er nieuwe moeilijkheden in de lucht hangen." Een ander probleem was de ANVR, de algemene Nederlandse vereniging van reisbureaus, die hem eerst niet wilde toelaten omdat hij naast reizen ook sportartikelen verkocht. „Nu ben ik eindelijk lid, maar ik kan niet zeggen, dat het van invloed is op mijn zaken." Waarmee hij maar dui delijk wil maken, dat zijn zaak niet afhankelijk is van het oranje gil- 1 de-schild op de deur. „We behoren tot de drie grote groepen. Je hebt V D (met Centou- ri en de Magneet), Fit en dan de rest, dat wil zeggen Sporthuis Centrum en alle andere touroperators. Samen ko pen we de vliegtuigstoelen, wat het risico beperkt. Een soort stoe- len-beurs zou je het kunnen noemen. Dit jaar werkt deze voor het eerst officieel en het loopt uitstekend." 1 Praten over plannen: links Piet Derksenrechts prof Bake ma. van zo'n 8 ha. Misschien gaan we er een kabelbaantje overheen leggen. Volgend jaar Pinksteren stellen we ze open." Nu al open is zijn terrein Berken- horst bij Kootwijk op de Veluwe, I waar op het ogenblik wordt gewerkt aan de bouw van een verwarmd zwembad. Het begin van de ketting is er, het einde wat Derksen betreft nog lang niet. „We hebben nog veel meer plannen j in Noord-Holland, Friesland, Drente. Overijssel, Zuid-Holland en Zeeland. Maar daarover praat ik lie- i ver nog niet. De planologische diensten hebben me dat gevraagd. De kans is namelijk groot, dat er nog veel gewijzigd moet worden." Stoeleiibeiirs Kan Derksen die drukte naast zijn i reisorganisatie en sportzaak nog wel aan? „Ik heb de taken een beetje i verdeeld. M'n schoonzoon doet. de reizen, m'n zoon Ad bemoeit zich met de inkoop van onze zaken en ik doe j van alles een beetje." Samen geven zij leiding aan een bedrijf dat als mini-onderneming be gon, maar dat nu de proporties van een reus heeft aangenomen Vooral in de reissector is de groei de laatste jaren enorm, al verliep dat niet altijd even gladjes. „We hebben tegenwerking gehad, ja. In het begin al toen we camping- reizen voor 195 gulden naar Spanje maakten. De KLM kwam in het ge weer, omdat velen het als een goed kope mogelijkheid zagen om vliegend naar Spanje te komen. Als ze er dan waren, lieten ze de tent staan en Bij de KLM hadden ze er ruim 400 Geen plannen voor fusies? „Ach, er zijn er al veel aan de deur geweest. Ook warenhuizen. Maar tot nu toe heb ik ze maar afgewimpeld. Ik geloof, dat we het zelfstandig best kunnen rooien." 1M Het overdekte, verwarmde en ook onder water verlichte zwembad van het recreatiepark De Lommerbergen in Limburg. (Van onze parlemenfsredactic) DEN HAAG Op aandrin gen van achttien „verontruste" liberalen heeft de afdeling Den Haag van de VVD gisteren een motie aangenomen, waarin ver ontrusting wordt uitgesproken over de prijsontwikkeling sinds januari en de gevolgen die dit kan hebben voor de verwezen- lijking van het program van het kabinet-De Jong. Dat de verontrusting van de „acht tien" ook weer niet zo groot was, bleek toen een van de indieners, de heer Van der Schaar, de motie zag als een steuntje in de rug voor de liberale ministers die zich sterk ma- j ken de belas'.ingcorrectie uitgevoerd te krijgen. Het Tweede-Kamerlid Joekcs vatte het ook zo op. In dat verband vlei de term: be-Biesheuve- 1 len. In de motie wordt verder aange drongen op een krachtig loon- en prijsbeleid en beperking van de stij- ging van de overheidsuitgaven, zo 1 mogelijk te realiseren door inscha- keling van onafhankelijke deskundi- I gen. UTRECHT Het Landelijk Colle ge van Studiecommissies en Studie verenigingen meent dat door de ver heviging van de discussies over het medebeslissingsrecht het tijdschema van minister Veringa voor de behan deling van de nota-Posthumus niet kan worden aangehouden. De nota trok de hoofdlijnen voor een nieuwe universitaire structuur waar een her programmering van het onderwijs aan vastzit. Bij de vraag wie die her- programmering moet uitvoeren, zit men meteen bij de kwestie van het medebeslissingsrecht. Veringa had de discussies voor de zomervakantie beëindigd willen zien. Het zal al mooi zijn als we voor de Kerstvakantie tot een zekere afronding kunnen komen, aldus het Landelijk College. In een brief aan Veringa heeft het college erop gewezen dat de thans bestaande studieraden door hun vrij blijvendheid en hun onduidelijke positie voor een grote groep studen ten niet langer geloofwaardige instrumenten van medezeggenschap zijn. Men wil kort en goed een feite lijke erkenning van het medebeslis singsrecht; aan de minister is een principiële verklaring hierover ge vraagd. „Medebeslissingsrecht" betekent voor het Landelijk College dat elk lid van de universitaire gemeenschap, onverschillig tot welke geleding hij behoort, mee moet kunnen beslissen, hetzij direct, hetzij via een gekozen vertegenwoordiging, bij elke be leidsbepaling op alle niveaus. Met de aanvaarding van een gekozen verte genwoordiging onderscheidt het Landelijk College zich van radicale stromingen die geen tussenschakel van vertegenwoordigers wensen. STELLING NEMEN Achter de uitspraken van het colle ge zit geen maatschappelijke ideolo gie. Men heeft zich zo lang mogelijk onthouden van „de politiek", maar door .het wegvallen van een passende studentenvertegenwoordiging ziet het college zich gedwongen stelling te nemen. Men doet dit uitsluitend op grond van de behartiging van stu dentenbelangen: er is geen pretentie van representativiteit. Het college kant zich tegen de kreten die sommi ge studentengroeperingen aanheffen. Uitroepen als „Veringa geen bemid delaar" en „Bij iedere hoogleraarsbe- nocming demonstreren" bederven het klimaat voor objectief overleg. De wijze waarop de Tilburgsc studenten geopereerd hebben, acht het college gerechtvaardigd. Bij de bezetting van het Maagdenhuis in Amsterdam is echter een aansluiting bij de grote massa der studenten niet aantoon baar. Het Landelijk College is in 1963 opgericht ter bundeling van de facul teitsorganisaties. Het is een bunde ling van overkoepelingen: enerzijds de landelijke contacten per studie richting en anderzijds de plaatselijke contacten van verschillende studie richtingen. Samen met de Raad van Studerenden (bij het hoger be roepsonderwijs: h.t.s.'en. sociale aca demies enz.) heeft het college voor de discussies over de nota-Posthumus een leidraad samengesteld, waarvan ruim 15.000 exemplaren verkocht zijn; studerenden van het h.b.o. kochten rond 6000 exemplaren een verrassend groot aantal. Het college vindt het zeer belangrijk de uit komsten van de discussies te bunde len: als er 360 afzonderlijke rapport jes binnenkomen, worden ze toch maar op het ministerie in een kast gelegd. Maar de huidige werkwijze wordt nog onbevredigend genoemd: het Landelijk College heeft veel te wei nig contact met de afzonderlijke stu diecommissies en studieverenigingen. Dit wil men veranderen: te venvach ten is dat volgende week een statu tenwijziging aanvaard zal worden, waardoor die commissies en vereni gingen niet meer via een overkoepe ling, maar rechtstreeks lid worden van het college. Wanneer men zich I daar algemeen achtèr schaart, zou het college een gezelschap van circa 400 personen worden. Tweemaal per jaar zou er een faculteitendag gehou den moeten worden om het beleid té bepalen. Op een persconferentie verklaarde praeses C. W. D. van Gruting giste ren, dat het mogelijk zou moeten zijn met de Nederlandse Studentenraad tot een eenheid te komen. Half april heeft ,hct college de NSR een gesprek I hierover voorgesteld: totnutoe is er I echter nog geen reactie gekomen. Bezoek QF het bezoek van minister-presi dent De Jong en minister Luns aan president Nixon een succes is ge weest, kan pas worden beoordeeld als de werkelijke onderhandelingen over landingsrechten voor de KLM achter de rug zyn. De president van de Verenigde Staten is een machtig man. Hy is echter be perkt in het doen van concessies. Zyn toezegging aan Nederland is dan ook niet meer dan een blyk van zyn goe de gezindheid. Over de landingsrechten en do voor waarden waarop die eventueel wor den toegekend wordt niet in het Wit te Huis beslist. Moeilijke onderhan delingen zullen volgen, waarin pres siegroepen een belangrijke rol spe len. Dit neemt niet weg. dat Nixon een concessie heeft gedaan die een ver der gesprek mogelijk maakt. Onder president Johnson, die altyd rekening hield met de wensen van het Congres, kon daar zelfs geen sprake van zyn. De Nederlandse bewindslieden heb ben een optimaal gebruik gemaakt van de gelegenheid die Nixon hun zelf bood, nadat hty bij het organise ren van zyn Europese reis wat slor dig met ons land was omgesprongen. Zy hadden twee belangrijke punten op hun verlanglijstje staan, waar schijnlijk in de hoop tenminste één van hun wensen vervuld te krijgen. De atoomonderzeeër leek van het be gin af geen haalbare kaart te zifn. Nederland nioet zich evenwel blijven realiseren, dat het onder de Ameri kaanse bondgenoten beslist geen be voorrechte positie inneemt. Hoog stens zal het voortaan met wat meer tact worden behandeld. De belangen van Nederland liggen nu eenmaal in Europa. Hoe onafhanke lijker dit werelddeel wordt en hoe hechter het zieh aaneensluit, des te sterker zal de onderhandelingspositie van de Europese landen worden. Minister Den Tooms ..wapenplan" dat door de Eurooese Navolanden in stu die Is genomen, is een van de vele kleine stappen die gedaan moeten worden om aan de Amerikaanse he gemonie op allerlei terrein een eind te maken. Das dan kunnen gezonde verhoudin gen ontslaan, die er langzaam maar zeker toe zullen leiden dat Amerika en Europa als vrijwel gelijkwaardige partners hun nlaats in een zieh wij zigend wereldbeeld vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7