ledereen Waar hij kan drie weken doen echt zin in heeft Peter Sellers op dreef als niet zo hippie nitiatiefnemer Zuidwest Actief: ?K- VERSTOPPING? toelaat is het? ijkon 1 iw Prisma torloge! les uit volledige isma ollektie! Burgerlijke stand Expositie leerlingen Rudolf Steinerschool 'I BLADZIJDEN v. d. WATER Stoplichten op de W. de Zwijgerlaan Hoger dividend van Struyeken N0URILAX Frank Gribliiis; met objecten bij Walenkamp V nor j aarsM andeling Warmonderbos Geen Leidse subsidie voor NZH TUSSEN WE LEIOSE COURANT 3 VRIJDAG 30 MEI \969 )e heer Bosch is leraar Hchame- opvoeding aan de Chr. teekschool in Leiden en voorzitter De Jeugdhaven, de Leidse gdzorgstichting, die de clubhuizen Mirt, Mierennest, Boommarkt en ih uizerkade onder haar beheer Uk ept LEIDEN Ik heb de laatste dagen wel wat in de zorgen gezetenzegt de heer J. Boschinitiatiefne- nier van „Zuid-W est Actiefdat in de komende 1 drie weken in tie stadswijk Zuid-W est een reeks van 1 evenementen verzorgt. Ik denk weieens bij mezelf: 1 wat moet dat gaan worden De raambiljetten met j de programma's zijn wat aan de late kant en de pu* jj bliciteit om deze actie is nog niet je dat geweestDe mensen moeten ten slotte wetenivat de bedoeling 1 is van deze actie en wat er gaat gebeuren. Maar ja. J je hunt niet alles in de hand hebbenverzucht hij. SR!/ f-l ft. Het is dus niet verwonderlijk, hij belangstelling heeft voor al ei vormen van recreatie. Mislukking ■diiPc keer Bosch: „Ik ben op het idee tei omen naar aanleiding van 'n der- I ijke actie, die in de Amsterdamse in] jstad Osdorp is gehouden. Daar het de eerste week een groot ces, de tweede week regende het aangezien alles zich in de buiten ht afspeelde, kwam er geen hond, derde week ging iedereen op va- aat itie. Die actie daar dus is op een ~ie lukking uitgelopen, il dacht toen bij mezelf: zou dat voor Zuid-West zijn? 'Je hebt van alles 'n jeugddorp, 'n sport- 'n zwembad en kantines van qjIj, rijvén. Je bent dus niet alleen op ezj openlucht aangewezen. Boven- ves n. het is een jonge wijk. een leu- wijk, waarin een dergelijke actie d kan slagen. k ben toen op de heer Steinbach 0 i de Leidse Jeugdactie afgestapt op particulieren, die bindingen >ben met het verenigingsleven en waren meteen enthousiast. De en Sportstichting steldden zich liddellijk garant voor een even- sy' room herenhorloge, terdicht, condensvrij 74.- iroom herenhorloges reeds a° laf 63.-) sist aal herenhorloge t datum, waterdicht 109.- bl lelstaal herenhorloges reeds stnaf 89.-) inf<|ublé herenhorloge, model 155.- I )ublé herenhorloges reeds .f 74.-) e Prisma horloges tabloc Shockproof tueel nadelig saldo en toen stond niets meer de actie in de weg". Dool Officieel luidt het doel van de ac tie: de bewoner van Zuid-West in zijn vrije tijd confronteren met al lerlei vormen van recreatie. Wat houdt dat in? De heer Bosch: „Het is tegenwoor dig in het algemeen zo, dat we zo weinig mogelijk gebonden willen zijn. We willen allemaal wel eens een keertje voetballen, vissen, vol leyballen, kaarten, zingen of weet ik wat anders, maar we willen ook weer niet elke week gebonden zijn zoals aan een vast verenigingsuur. Dat is heel begrijpelijk en daarom willen wij juist die mensen of het nou jong is of oud een keer in staat stellen om te doen waar zij zin in hebben". Over de organisatie: „De sport evenementen zijn veelal in handen van sportverenigingen. Zo verzorgt bijvoorbeeld Bona Stars de basket- balinstuif en Smash de badminton- demonstratie. De activiteiten in het Jeugddorp worden daarentegen door de comité-leden zelf verzorgd". Jeugddorp Over het Jeugddorp in het alge meen „Het moet mogelijk zijn. dat het Jeugddorp nog meer gaat functione ren in deze wijk. Ik hoop dan ook, dat door de ko mende evenementen in het dorp het oog van de ouders in Zuid-West erop wordt gericht en dat zij ook in de toekomst hun kinderen er naartoe sturen. Zo snijdt het mes in deze actie dus aan twee kanten. Het is toch zeker fantastisch zo'n jeugddorp. Waar hadden we anders een beatfestijn of een paint-in kunnen organiseren?" De heer Bosch (37) is Groninger van geboorte, maar woont en werkt al jaren in Leiden. Hoe vindt hij het woonklimaat in Zuid-West? Fijne ivijk De heer Bosch: „Heel plezierig. Ik woon nu hier aan de Beethovenlaan, maar ik heb eerst jaren in een flat aan de Vijf-Meilaan gezeten. Voor ik ging verhuizen, heb ik lang rondge keken waar ik zou gaan wonen, maar ik ben ten slotte toch weer hier in Zuid-West terecht gekomen. Je hebt hier alles bij elkaar. Ik vind het een fijne wijk. Ook wat betreft de kerkelijke toestanden. De Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente werken hier goed samen en ook de contacten met de Rooms-Katholieke Kerk zijn uitstekend te noemen. De Antoni- us-kerk bijvoorbeeld, die werd on middellijk toen we het vroegen, beschikbaar gesteld voor een con cert. Er wonen hier jonge mensen met. frisse ideeën en dat vind ik fijn. Dat mag ik wel. Geen cachet Ik ben het wel met degenen eens, die zeggen dat de buurt geen be paald cachet heeft. Nee. dat heeft deze buurt niet. maar dat hoeft ook niet voor mij. De wijk heeft een goede sociale opbouw. Van alles woont er: van ingenieur tot straten maker. Natuurlijk, de buurtgebondenheid is stukken minder geworden. We zijn mobiel geworden. We zijn niet meer zo op elkaar aangewezen als in de oude buurten het geval was. Daar is nu ook geen behoefte meer aan, dacht ik". Zondagniicldag- bijeenkomst in De Zevensprong LEIDEN In het clubgebouw De Zevensprong (Bernhardkade) wordt zondagmiddag half drie tot vijf uur een afwisselend programma gegeven door Experimenteel kerkewerk. De bezoekers wordt een kopje koffie aangeboden. Er is muziek en samen zang. Dokter L. C. van Andel. zen dingsarts in Ghana, West Afrika, met verlof in Nederland, zal ver tellen over zijn werk. Afrikaanse gebruiksvoorwerpen zullen worden uitgestald. De bijeenkomst wordt geleid door dr. P. L. Schoonheim. Wie autovervoer wenst, kan zich bij hem melden. Er is geen toe gangsprijs. De bezoekers kunnen een bijdrage geven. Kinderen zijn welkom, maar uitsluitend met oude ren samen. De heer J. Bosch, leraar licha melijke opvoeding aan de Chr. Kweekschool, die initiatiefne mer is van het plan „Zuidwest- Actief'. Terugkomend op de actie zegt dc heer Bosch: „De mensen zijn wel moeilijk uit hun huizen te branden. Daarom zal er in de komende drie weken een geluidswagen door de wijk gaan om de mensen er uit te lokken en ze attent te maken op de komende gebeurtenissen". Kan flop ivorden Hoeveel buurtbewoners, verwacht het comité, zullen aan de actie deel nemen? De heer Bosch: „Daar hebben we geen flauw benul van. We hebben op alles gerekend. Het kan zo'n flop worden dat er niemand komt, maar het kan ook storm lopen. Vergeet niet. dat een kwart van Leiden in Zuid-West woont. Dat is een slok mensen. Stel je nou eens voor. dat iedereen het in zijn hoofd haalt aan die basketbalinstuif mee te doen, dat zo'n hele wijk denkt: kom. laten we eens gaan basketballen. Dan kan het leuk worden. Ik ben benieuwd". De heer Bosch komt nogmaals op het doel van de actie terug: „Ieder een kan meedoen. Voor jongeren is er zeer veel te doen, maar ook voor ouderen, ook bejaarden, is er zat te doen. Het gaat er maar om de mensen een keer te laten doen, waar ze zin in hebben. Daar hebben we toch allemaal wel een keer behoefte aan". Toch is de heer Bosch er nog niet helemaal gerust op, dat de actie slaagt. Hij kijkt een beetje moeilijk als hij ten slotte opmerkt: „Wij, het actie-comité, kunnen nu nog zo en thousiast zijn, maar of de mensen er wat in zien, dat is de vraag". En dan berustend: „We zullen wel zien en het beste er maar van ho pen". LEIDEN Zaterdag zal de Rudolf Steinerschool een tentoonstelling houden van werkstukken van leer lingen in het dependancegebouw Re- terskerkplein 4 A. Het tentoongestel de bestaat, behalve uit schriftelijk werk en werkstukken van de gang bare schoolvakken uit schilder-boet seer- en tekenwerk, handwerken en handenarbeidprodukten. Een belangrijke aanvulling van het tentoongestelde wordt geboden in de vorm van een serie openbare lessen. De leerlingen van de zeven klassen zullen daarin het een en ander laten horen uit taal- en rekenstof, Frans Duits en Engels, alsmede vocale en instrumentale uitvoeringen geven. Een extra feestelijke tint krijgt de ze tentoonstellingsdag voor de Rudolf Steinerschool door het feit, dat, na een 20-jarig bestaan op de Langebrug in een oudherenhuis, de bouw van een eigen schoolgebouw in Leiden- zuid inmiddels is begonnen. Boven dien wordt in het jaar 1909 het 50- jarig bestaan herdacht van de Rudolf Stei nerpedagogie, die nu in een groot aantal scholen in de gehele wereld met vrucht wordt toegepast. Het Steineronderwijs is creatief en VOOR GERO CASSETTES Juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 LEIDEN De voetgangersover steekplaatsen ter hoogte van de Beatrixstraat in de Willem de Zwij gerlaan zullen donderdag 5 juni van een stoplichteninstallatie worden voorzien. Tussen half acht 's morgens en half acht 's avonds zullen voetgan gers het verkeer kunnen laten stop pen door middel van de drukknop pen. Dit is speciaal gedaan met het oog op aanwezige scholen. Voor en na genoemde tijden zal de lichten- instailatie niet werken. Opge,merkt zij, dat het een dub bele installatie betreft. Men zal voor het oversteken van beide rijrichtin gen tweemaal een knop moeten in drukken en op de brede midden berm moeten wachten. De over- steeklichten gelden uitsluitend voor de hoofdrijbanen en niet voor de ventwegen. ROTTERDAM Struyeken en Co N.V. stelt aandeelhouders voor over 1968 een dividend van 30 procent (v.j. 27 procent) uit te keren. (Struyeken en Co is ter beurze incourant ge noteerd.) Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: dynamisch. Daardoor worden be langstelling en werklust bij de kin deren bevorderd. Ontwikkeling van niet slechts intellektuele, maar ook creatieve en sociale vermogens ge ven het kind voor later mogelijkhe den, die veel verder gaan- dan de gebruikelijke diploma's. De tentoonstelling is morgen ge opend van half tien des morgéns tot half tien des avonds. LEIDEN Onder de naam Ruimte-kalkulatiesworden mo menteel in galerie Walenkamp aan de Nieuwsteeg objecten ge- exposeerd van de Amsterdamse kunstenaar Frank Gribling (35). Griblings werk is in Leiden niet onbekend. Eind vorig jaar nam hij nl. ook deel aan de objecten - manifestatie in deze stad onder de naam „248 Objekten". Werkstuk ken van hem waren te zien bij Peek en Cloppenburg en in het Van der Werfpark. Verder heeft deze autodidact (drs. kunst geschiedenis, ass. conservator ge weest bij Kröller-Muller op de Hoge Veluive) al een respectabel aantal tentoonstellingen elders achter de rug. Het materiaal, dal hij voor het nu bij Walenkamp geexposeerde werk gebruikte, is persflex. Dit plastic is na verwarming vouwbaar tot op een hoek van 360 graden toe. Hierdoor kan hij tot vormen komen, waarvan een sterke plastische wer king uitgaat. Deze vormen hebben echter ter verhoging van het de coratieve aspect licht en schaduw nodig om de koelheid van het on tegenzeggelijk wat kille, naakte ma teriaal af te zwakken. Dat is bv goed te zien bij een werkstuk van kleine, dakpansgewijs over elkaar gelegde fel oranje ge kleurde platen. Bij vlakke belich ting blijft hel een kil en koud geval, maar bij belichting van opzij zoals bij Walenkamp toegepast krijgt het oranje vlak. ondanks het pseu- do-perspectief, door de bredere en dunne schaduwlijnen van de randen een aantrekkelijk decoratief aspect en een visueel-sterke vorm. Het is ideaal werk voor wandde coraties in het moderne en daardoor meest wat koele interieur. Tenmin- te als men het kan plaatsen onder een voor elk werkstuk weer ver schillende bepaalde belichtings- hoek. Licht en schaduw zijn voor Griblings ruimte-kalkulaties nu een maal onontbeerlijk. De tentoonstelling duurt tot 13 juni. WILLEM PRINS Ziekenlm isleniii g 8 pet juist voltekencl AMSTERDAM Bij de inschrij ving op de acht pet. obligatielening 1969 groot zes min. gld. ten laste van de Stichting De Losser-Hof te Losser (ov.), inrichting voor zwakzinnigen, is de belangstelling dusdanig geweest, dat de lening juist voltekend is, zo wordt door emittenten meegedeeld. Koers van uitgifte was honder pet. Officiële beursnotering is aange vraagd. LEIDEN In het voor- en najaar organiseert het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie (IVN) in samenwerking met verschillende na- tuurstudieórganisaties in het gehele land instructieve wandelingen. In Leiden houden plaatselijke af delingen van de Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden (CJN) en de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie (N.J.N.) een dergelijke wandeling en wel morgenmiddag om half drie vanaf de ingang van het Warmonderbos (Huis te Warmond', Dorpstraat Beatrixlaan. te bereiken met bus 50 richting Haarlem. Iedere belangstel lende is welkom. Er zal vooral aan dacht worden besteed aan vogels en planten. Men zal ontdekken dat ook in een zo dicht bevolkte streek als de Randstad een rustig plekje te vin den is waar de vogels hun toevlucht kunnen zoeken en een broedplaats kunnen vinden. Waar ook honderden planten ieder op hun eigen wijze in een karakteristiek milieu leven. LEIDEN Geboren: Hendrik A Caudi i. R Lakerveld en J Ledeboer. M. z v H A Sira en J M F Muilwijk. Didier C Ph M, z v M J Larmonie en H M van Uijten. Martinus A, z v N J Smit en M C W Sterke. Tbeodo- ricus J, z v N J Sm.it en M C W Sterke. Arendje C, dvA Kraaijen- oord en A van Schie. Edward P, z v L W den Ouden en A L van Nieuw koop. Mark J G, z v G J M Desar en M E J Brouwers. Brigitte, d v H Noort en S B Jasperse. Jenny M, d v C van der Does en J H Binnendijk. IJsbrand, z v W van der Plas en U Kneidinger. Ondertrouwd D Kanbie. en W J C van der Poel. M J A Keijzers en CMC Koevoet. A G J Kralt en M J E Noordervliet. JAM van der Velde en E M H A van der Meel. D Regterschot en M J Pollemans. N J Romijn en M H C Kooloos. A Ba- rends en S van der Linden. HDD Zuiderbaan en J E Schoen. J W J Brands en J G A van der Krogt. H D P Stolp en A Klinkenberg. A G van der Meel en M J R B van der Roe. D J J Hollebeek en N H Oost- indie. F Boon en I A Gubbels. G Pijnse van der Aa en R C J van der Heijden. R R Duren en W F Hees. H R Hardeman en L T van dei- Waals. B Werk en M Verhoeven. J F Honing en J M C Beskers. F J van de Ree en C J H Vlijm. K Zee- gers en E van Duuren. J J de Leeuw en I H Dom. FAN Zoetmulder en A J M de Jong. Gehuwd: W Bakker en M Bouw man. P J P van de- Kraan en S Strieker. P van Eik en N Rijsdam. J J M van der Kleij en J C G Stol wijk. A M van den Berg en E A M Verhoeven. A R M van der Pluijm en A C de Wit. H van Eijgen en M G M van der Steen. J van der Vijver en E J van der Kraan. L M van der Meij en K van der Have. J J Gijzenij en G J Mallo. G Pols en J M Bos boom. J C Portheine en C O C Overleden: H Dronkers Delsaine 87 jaar, man. D M J Punselie, 61 jaar, man. C« de Wolf, 66 jaar, man. J de Vries, 70 jaar, man. C T Omt- zigt, 70 jaar, man. LEIDEN Hoewel B. en W. het niet onredelijk vinden, dat de ge meente het stadsvervoer van de NZH zou subsidiëre in het geval dit vervoer niet meer kostendekkend is, kan 'toch niet aan subsnidiëring wor den gedacht aangezien dit door de financiële positie van de gemeente niet is te verwezenlijken. Het col lege deelt diit mee in zijn antwoord op vragen van het raadslid Gransch over de hogere tarieven van het openbaar vervoer. Het collge verwacht niet. mede op grond van buitenlandse ervarin gen. dat goedkoper openbaar ver voer particuliere autobezitters er toe zal brengen hun auto thuis te laten. Het is wel bereid na te gaan of de mogelijkheid bestaat om in lan delijk verband een onderzoek in te stellen naar het gedragspatroon van de automobilist in het geval het openbaar vervoer hem concurreren de mogelijkheden biedt. /VWVWWVWWVWWWVWVWW^f wuwuvaa/vnaaamaaaaaamaamam LUXOR Een teleurstelling wacht hun, die Peter Sellers (zo als gewoonlijk) willen zien schit teren. De verrukkelijke humor, die hij doorgaans tentoonspreidt, is in deze film ver te zoeken. Het verhaaltje biedt hem daar even wel genoeg kansen voor. Hij speelt de rol van Harold Fine, een succesvol advocaat in Los Angeles, die voortdurend door zyn secre taresse met huwelijksaanzoeken wordt geplaagd. Harold besluit tenslotte maar toe te stemmen, maar eerst moet de begrafenis van de slager op de hoek worden geregeld. Zijn broer, een hippie, moet hier bij ook aanwezig zijn. Deze neemt tot overmaat van ramp zijn hippe vriendinnetje Nancy mee. waarop Harold alras verliefd wordt. Hij sluit zich aan bij de hippe samen leving en Joyce, zijn secretaresse, wordt op de achtergrond gescho ven. Nancy verstaat toevalligerwijs de kunst om heerlijke chocoladekoek jes met marihuana te bakken. Ha rold's gehele familie begint hiervan te eten, hetgeen ontaardt in een enorme janboel, eigenlijk nog het fraaiste gedeelte van de film. De rest is zonder veel vaart uitzon derlijk humoristische facetten. (Tegenvaller) Het uur run de moord STUDIO Met „Hostile wit ness", dat de wel zeer vrije verta ling „Het uur van de moord" mee kreeg, heeft Ray Milland. filmidool uit de dertiger jaren, zijn come back gemaakt als acteur en regis seur. „Het uur van de moord", naar het gelijknamige toneelstuk van Jack Roffey, is zo nu en dan wat „langdradig", al zit het wel vol subtiele grapjes. Ray Milland speelt de gevierde advocaat Crawford, die beschuldigd wordt van moord op zijn vriend, de rechter Sir Grego ry. Crawfords alibi is niet water dicht en de reden van de moord schijnt ook aanwezig. Crawford heeft eens in een overspannen bui gezworen de man te vermoorden, die zijn dochter heeft doodgereden. Crawford heeft drie maanden in een zenuwkliniek doorgebracht en alles wijst erop. dat hij nog niet ge heel genezen is. Crawford is echter overtuigd van zijn eigen onschuld en wendt al zijn pleiterstalent aan om de jury van zijn onschuld te overtuigen. Hij slaagt daarin als hij zijn bediende ontmaskert als een tijdens de oor log ontsnapte levenslang veroor deelde, die eens nog voor de oorlog voor de Baily zwoor Gre gory en advocaat Crawford te zul len vermoorden. (Redelijk) Dc val vuu Rome LIDO De val van Rome kan zonder meer gevoegd worden bij de wonderprodukten van de film producers. Weliswaar reikt het budget lang niet zo hoog als bij „Cleopatra", waar de overtuigings kracht, die van de acteurs uitgaat is opvallend sterk. Daar zorgt dan ook een keur van Routiniers voor: Sophia Loren als de schone doch ter van keizer Marcus Aurelius. prachtig laat uitkomen, hoe Cae sars' dochter afwisselend verrukt is van het geluk dat haar is over komen en in tegenstelling daarmee verdrietig is om haar vader, die de laatste dagen beleeft van zijn roemrijke leven. Het betekenen ook de slotdagen van het bloeiende Romeinse rijk. dat een machtig gebied beslaat. Julius Caesar wordt echter vergif tigd. nog voordat hij zijn volk kan meedelen in wie hij zijn begaafd ste en juiste opvolger ziet. Zijn plan was Livius de troon le schen ken. Na de minder prettige en on voorziene ontwikkelingen eigent Commodus zich die weelde toe. In tegenstelling tot Livius is Commodus echter niet behept met eerzucht, en zo hij iets wil berei ken, gaat dat op een onmenselijke manier. Er ontstaat dan ook al verdeeldheid onder het volk, dat onder de regie vah Julius Caesar een hechte gemeenschap vormde. Sophia Loren speelt als Ceasars dochter en Commodus' broer en tenslotte las Livius' geliefde groots. Maar haar ster fonkelt niet alleen, ook Alec Guiness als Ceasar en Stephen Boyd als Livius spreiden hun talenten in ruime mate ten toon. Er zit bovendien vaart in de film, waarin veel pracht en praal is verwerkt maar niet in die mate, dat het verblindend werkt. Mede daardoor krijgen de ac teurs volop gelegenheid hun stem pel te drukken op dit meesterwerk, dat een aantrekkelijk spektakelstuk is geworden van de eerste orde. (Aantrekkelijk) Prolongaties TRIANON „Cassino Royale" l'weede week. In deze film wordt Je echte James Bond uit ,de doeken gedaan. En nog wel op een plezieri ge manier. James Bond is namelijk sir James Bond en hij heeft weinig op met „die seksuele acrobaat, zo als hij de namaak-Bond typeert. De parodiefilm zit vol aardige grap pen en isheel wat beter dan al die andere geheim-agentfilms, die zgn. pargdiëren. Hier wordt kostelijk de gek gestoken met alle zwakheden, recepten en systemen, waardoor men aan deze film veel plezier be- eeft. CAMERA „Rosemary's Baby". Cierde week. In deze film staan ïekserij en zwarte kunst centraal. Polanski bewerkte het gelijknamige boek van Ira Levin en laat het vrouwtje van een pasgetrouwd stel in verwachting raken in een flat, waar bijeenkomsten met heksen worden gehouden. Langzamerhand wordt het haar duidelijk, dat de duivel bij haar een kind heeft ver wekt, maar na eindeloze nachtmer ries wint haar moederlijke toewij ding het tenslotte. Hoe bizar het gegeven ook mag zijn, het is Po lanski (dank zij ook Mia Farrow) gelukt het als werkelijkheid te laten gebeuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3