I Luthers theologe ie was beter dan zijn daden h Handleiding voor de waardevol is een catecheet initiatief de joden Lutheranen aarzelend Geringe bijbelkennis bij kweekscliolieren voor eenheid VOORZICHTIG MET .GETUIGENISSEN Een woord voor vandaag Rapport van lutheranen over Uw probleem is het onze.. Vrijgemaakte synode aanvaardt Koreaanse zusterkerk BEROEPINGSWERK Eindelijk krijgt Trienske Beimers versterking Niet naar h westen kijke I tJ 'V VRIJDAG 30 MEI Paulus verlangt naar de hemel, maar wil om wille van de mensen wel op aarde blijven. Dan schrijft hij in Phïlippenzen 1:25 „En in deze overtuiging weet ik, dat ik zal blijven en voortdurend bij u allen zal zijn, opdat gij verder moogt ko men en u in het geloof verblijden." Hoe „weet" Paulus dit? Heeft hij een stem uit de hemel ge hoord? Hoe weten christenen eigenlijk wat de wil van de Heer is? Spreekt Hij tot hen vanuit de hemel? Er zijn altijd weer mensen die menen, dat ze een stem uit de hemel moeten horen, een ingeving moeten krijgen. Als je de oudere geschriften en preken leest kom je dergelijke uitdruk kingen steeds weer tegen. En in onze tijd hoor je dit soort uitdrukkingen, of althans soortgelijke, veel in pinksterkringen. Ik geloof niet dat iets dergelijks verborgen ligt achter dit we ten van Paulus. Hij heeft geen bijzondere stem gehoord. Maar hij weet zich zo eensgeestes met God dat hij toch van „weten" kan spreken. Paulus weet hoe God werkt in deze wereld. Hij weet ook dat als hij werkt volgens de lijnen van God, hij ook kan zeggen wat God wil. Paulus vindt het nodiger om te blij ven, omdat hij weet dut God is geïnteresseerd in de mensen die hij moet helpen. Het belangrijkste in het christelijk leven is niet een stem uit de hemel, maar het kennen van God. En we leren Hem alleen kennen door dagelijkse omgang. Wie God kent, weet wat hij wil. We lezen vandaag: Handelingen 7 1-22. (Van onze kerkredactie) ASMARA, Ethiopië Luthers theologie was beter dan Luthers leven toen het ging om de joden. Dit erkent een commissie van de Lutherse Wereldfederatie die een studierapport opstelde over „De kerk en het joodse volk". „Er is vijf jaar gewerkt aan dit rapport, wat betekent dat deze lutherse „schuldbelijdenis" pas na lang aarzelen op papier is gezet. Het rapport werd aangeboden aan de commissie voor wereldzending van de LWF. die dezer dagen vergaderde in Asmara, Ethiopië. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ons spinnewiel is sterk •angetast door houtworm. Wat is hiertegen te doen. Antwoord: Een spinnewiel is meestal nog wel zelf te behandelen, gezien de afmetingen. Bij de drogist kan men een bestrijdingsmiddel ko pen in tube met spits, waarmede men de gaatjes kan inspuiten. Dit behoeft niet in eens achter elkaar te geschieden. U kar. de behandelde gaatjes afbakenen met krijt, zodat u er telkens wat verloren uurtjes aan kan besteden, en de volgende keer kan u dan zien, waar u gebleven was. Is dit onmogelijk, dan is het enige middel een gespecialiseerde firma te hulp te roepen om een blauwzuur- vergassing toe te passen. Vraag: Waar is een schriftelijke opleiding tot tolk Duits? Zijn er toe latingseisen.? Antwoord: Er bestaat geen schrif telijke opleiding. HOOGEVEEN De generale syno de van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft met algemene stemmen besloten, om corresponden tie aan te gaan met de Kosin Presby teriaanse Kerk ln Korea. Deze kerk werd vorig jaar op de Gereformeerde Oecumenische Synode te Lunteren als lid van deze orga nisatie aanvaard, maar blijkens in formatie, die op de vrijgemaakte sy node verstrekt werd, waren de Kosin mensen in Lunteren geen officiële af gevaardigden van hun kerk. De Kosin Presbyteriaanse Kerk telt ongeveer 100.000 zielen. Zij scheidde zich na 1945 af van de hoofdstroom van het Koreaanse presbyterianisme. De Koreaanse predikant ds. P. Y. Chah dankte de synode voor haar besluit. .Wij kunnen veel van u le ren. Wij leven mee met uw strijd. Er zijn in de wereld weinig kerken, die op de echt-Schriftuurlijke belijdenis staan en de leer der Schrift vasthou den." Hij dankte ook voor de en thousiaste hulp. vooral voor het adopteren van studenten. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Beijerland, Ph. J. Leemans te Rijnsaterwoude: te Nijver- dal (vac. D. H. Bosma; toez.), P. Post te Nieuw-Stadskanaal. Bedankt voor Gasselternijveen, A. J. Overbeeke te Overdinkel; voor Wad- dinxveen. J. Koele te Niikerk op de Veluwe: voor Wezep vac. A. Gooijer). G. C. Post te Giessendam. Emeritaat verleend (gez. red.t aan J. Luchies te Gasselte Beroepbaar mej. drs. C. 1. R. Glas, van Tuyllweg 23. Velsen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Kampen-B. G. van den Brink te Eindhoven. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerde, J. M. Visser te Broeksterwoude. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Amsterdam-Centrum, J. van Haaren te Amer«foort: voor Rot- terdam-Zuidwijk, H. Ligtenberg te Genemuiden. NED. PROT. BOND Aangenomen naar Huizen-Laren, J. H. Marwitz te Dieren-Rheden-Hengelo. BOGOTA In Columbia is de Spaanse editie van de nieuwe Ne derlandse (r.k.) Katechismus ver boden. Café-Rest. BELVÉDÈRE SCHOONHOVEN -#■ Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen Nieuw entree Telefoon 01823 -2377 Een van de belangrijkste gedachten in dit rapport is, dat de joden het recht hébben op een eigen bestaan en dat christenen daarbij moeten hel pen. Het rapport erkent niet alleen dat Luther zelf in zijn latere jaren an tisemitisch gedacht heeft (dat wordt niet zo letterlijk gezegd, maar de er kenning zit er wel in), maar ook dat de latere lutherse theologie mede schuldig is aan antisemitisme in lu therse kring. De joods-lutherse con tacten werden steeds bemoeilijkt, zo wordt erkend, door de lutherse tradi tie om sterk onderscheid te maken tussen „wet" en „evangelie". Lutheranen geloven, zegt het rap port, dat zondaren gerechtvaardigd worden door Gods handelen in Christus. Daarom kunnen ze voor de verhouding tot God geen grond vin den in de „gehoorzaamheid" aan de wet. Maar het is mogelijk, zo wordt nu erkend, dat wij lutheranen „te negatief hebben gedacht over de wet en dat daardoor onze verhouding tot de joden negatief is bepaald". Het rapport is niet lang. Het omvat slechts vier gestencilde vellen. Het bestaat uit drie delen. Drs. G. R. Visser moedeloos GRONINGEN „Als we Abraham niet uit het boekje hebben gehad, weten de leerlin gen van de christelijke kweek school niet hoe de vrouw van Abraham heette en ook niet waarom Abraham de vader der gelovigen wordt genoemd. Na tuurlijk zijn er in elke klas en kelen, die het wel weten. Maar ik ben zo langzamerhand in het stadium gekomen, dat ïk bij zo'n eenvoudig vraagje meteen zeg: „Cóby, Gert en Marian niet antwoorden. Ik wil het antwoord van de rest van de klas weten." Drs. G. R. Visser, scholierenpredi kant in Amsterdam, is moedeloos ge worden van zijn ervaringen over de geringe bijbelkennis van de toe komstige onderwijzers In het mei nummer van „De Christelijke Kweekschool geeft hij uiting aan zijn teleurstelling. iHij vraagt zich af of onze kweke lingen „vrome vertellertjes" zijn, die zelf nauwelijks of niet naar de kerk gaan. „Ik ben nu grootvader, maar ik zou mijn lieve kleinkinderen niet graag willen toevertrouwen aan dit soort „christelijke" onderwijzers", al dus ds. Visser. Een afwezigheid van een goede bij belkennis wil echter nog niet zeggen dat de kwekeling geen behoorlijke bijbelles kan geven. Zo'n les blijft dan wel oppervlakkige routine en komt niet voort uit het hart. „Ik kan óok een vakkundige les over aardap pelziekte in elkaar zetten. Als het op mijn hart aankomt, kunnen de aard appels mij echter geen lor schelen. Als zij maar niet aangebrand op tafel komen". Ds. Visser meent dat de kwekeling die van Jezus vertelt zoals hij vertelt dat Nederland een polderland is niet een werkelijke christelijke onderwij zer kan zijn. Niet waardig „Wie nooit voor zichzelf de bijbel leest, wie niet of nauwelijks het ge bed als omgang met God kent, wie op zaterdagavond beat-feesten be zoekt en wie op zondag niet naar de kerk gaat, is niet waardig ons christelijk onderwijs te dienen". De dominee is zich ervan bewust dat zijn conservatisme veel verzet oproept. Zelfs zijn eigen kinderen zijn het niet met hem eens. „Gewoon naar de kerk gaan..., vader, u be grijpt niets van deze tijd en van deze jeugd", zeggen zij. De synode van de Evangelische Kerk van Bremen heeft de vrouwelijke predikant nu geheel gelijkgesteld met haar mannelijke collega. Tot nu toe gold voor haar nog een „proeftijd" van drie jaar, voordat zij volledige ambts bevoegdheid kon krijgen. In het eerste deel wordt ingegaan op valse vooronderstellingen bij christenen zowel als joden, waardoor de onderlinge verhouding steeds sterk bemoeilijkt werd. In het twee de deel wordt dan gewezen op ver keerde accenten in lutherse praktijk en de lutherse theologie, terwijl in het derde deel wordt uitgesproken dat lutheranen solidair moeten zijn met het joodse volk. Ten onrechte hebben velen in de kerk steeds weer verondersteld, dat alle joden identiek zijn met de groep joden die in de eerste eeuw Christus heeft verworpen. De joden op hun beurt hebben ten onrechte veron dersteld dat alle christenen schuldig zijn aan jodenvervolgingen. Willen de lutheranen in de toe komst werkelijk een dialoog met de joden beginnen, dan zullen er ingrij pende veranderingen moeten komen in de Wijze waarop lutheranen wor den opgevoed en de kerkgeschiedenis wordt gedoceerd. Omdat de negatieve visie op de wet de lutherse houding ten opzichte van de joden ongunstig heeft beïnvloed, raadt het rapport de theo logische commissie aan een speciale studie te maken van dit onderwerp. Luthers daden In het tweede deel komt Luther ter sprake. Terecht verzette hij zich te gen het kerkelijk triomfalisme van de middeleeuwen dat neerkeek op de joden. Maar, zegt het rapport dan, „de theologische paradox (God over wint, maar de kerk mag er niet op pochen) was in de historische situatie te veel voor Luther. Dat blijkt uït zijn latere geschriften tegen de jo den". Luthers bezorgdheid over de kerk werd zo groot, dat hij de toekomst niet langer in Gods handen durfde te laten, meent de commissie. Hij greep vooruit op het komend oordeel van God en riep „de wereldlijke arm" op om dat oordeel alvast te voltrekken. In het derde deel wordt erkend dat de joden legitiem een eigen bestaan mogen en moeten voeren. De kerk moet een geheel nieuwe houding aannemen ten opzichte van de joden, een houding die vooral soberder, maar ook christelijker is. Niet alleen wordt erkend dat joden recht hebben op een eigen bestaan, maar ook dat de kerk een christelijke verant woordelijkheid heeft om hen daarbij te helpen. Het feit dat er nog altijd joden zijn in de wereld mag niet gezien worden als een religieus probleem, maar moet gezien worden als een reden tot verbazing en hoop. Vijf jaar Gezien het feit dat de commissie vijf jaar nodig had om tot deze in zichten te komen, ziet het er niet naar uit dat het rapport door iedere lutheraan met open armen zal wor den ontvangen. Dat bleek al uit de wijze waarop de commissie voor we reldzending dit rapport ontving. Het werd aanvaard, maar niet goedge keurd. Het blijft voorlopig staan als een rapport van de studiecommissie dat aan de kerken wordt toegezonden ter overweging. Tevens werd uitgespro ken dat het een uitgangspunt is voor verdere bezinning van de commissie. Sommige lutheranen hebben kennen- lijk moeite met de kritiek op Luther in dit rapport. (Van onze kerkredactie) ASMARA, Ethiopië Het rapport van de internationale lutherse studiecommissie over „De kerk en het joodse volk" werd aangeboden aan de wereld assemblee van de zendingscom missie der Lutherse Wereld federatie. Meer dan 150 zen dingsmensen uit de gehele we reld waren in Ethiopië bijeen om zich op de actuele situatie te bezinnen. Hoewel de lutheranen de neiging hebben meer binnenkerkelijk dan in terkerkelijk te denken, schonk deze conferentie in het bijzonder aandacht aan de belangrijkste internationale uitspraken van de laatste jaren. De commissie hield zich bezig mét de uitspraken over zending van de wereldraadassemblee van Uppsala, het Vaticaans Concilie, het wereld- evangelisatiecongres van Berlijn en het wereldcongres van de geloofszen- dingen van Wheaton. De lutherse zendingsorganisaties en kerken worden opgeroepen tot her nieuwde bezinning op hun tradities en confessies. Ze worden aangeraden meer aandacht te schenken aan de mogelijkheden van samenwerking over confessionele muren heen. Er was nogal wat verzet tegen de ze gedachte. Het gevolg is dat deze uitspraak werd vastgelegd in een aanbeveling en niet in een resolutie. Tweederde van de rooms-katholie ken in Zuid-Afrika vindt, dat priesters moeten kunnen trouwen. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Sunday Times heeft laten instellen. De Engelsspre kenden hadden een wat ruimere opvat ing dat de Afrikaanssprekenden. (Van een onzer verslaggeefsters) BRUSSEL Na drie jaar studie aan de Bijbelschool in Brussel zullen twee Nederlandse ver pleegsters zendelinge Trienske Beimers in oktober of november bij gaan staan in Tanzania. Al leen het geld is er nog niet Het zijn Thea van der Leij uit Den Haag en Teus de Ruiter uit 's-Graven zande. Oorspronkelijk was het de be doeling, dat zij een jaar in Brussel zouden studeren, maar zij besloten de hele cursus af te maken. Trienske, die al lang helemaal al leen de zeindingspost Kilangala runt, is vijftien jaar in Tanzania. Zij ver richt er medisch werk. vertaalt bijbel boeken en bouwt eigenhandig hui zen. Volgend jaar zal zij meer verster king krijgen, is de bedoeling. Dan komt er een arts klaar van de Vrije Universiteit, die naar Tanzania komt, Kom. Laten we die grijze gevel eens °pfleuren' Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken de hele zomer feest! evenals een jong gezin, dat voor de literatuurvoorziening zal zorgen. De man, André de Jong is daar reeds vroeger twee jaar werkzaam ge weest. De Afrika-zending aangesloten bij de Africa Inland Mission waar van Trienskes zendingswerk uitgaat breidt het werk nu ook uit tot Suri name. De heer J. van Veen, echtgeno te en twee dochtertjes zullen 23 mei daarheen worden uitgezonden, zodat de Afrika - zending niet tot het we relddeel Afrika beperkt blijft. De heer Van Veen werkte negen jaar in Noordholland bij de Nederlandse Christen Gemeenschapsbond. Voor het werk van Trienske Bei mers is inmiddels na een artikel eind vorig jaar in onze krant ruim vijfdui zend gulden binnengekomen. Britse parlement ari-i willen aan sport doe LONDEN Er bestaan voor uitbreiding en modernisi van de Britse parlementsgebouj Uit een enquête onder de mentsleden blijkt dat de B| volksvertegenwoordigers graag zwembad, een gymnastieklokaal, jarttafels en ruimten voor badmi en squash willen hebben. De t< kosten van de uitbreiding bedr ruim veertig miljoen gulden, vragen de 630 parlementariërs uitbreiding van de werkruimte. Ook 2% loonsverhogin sociale werkvoorzienin DEN HAAG Minister Rooi heeft besloten ook voor de werl mers in de sociale werkvoorzie de vijf procent loonsverhogin; zij aan het begin van 1969 hel gehad, om te zetten in een loons hoging van zeven procent. Dit stemt dus overeen met het; is geschied ten aanzien van de a tenaren en de arbeidscontractante overheidsdienst. Voor de so< werkvoorziening gaat de verho in op 1 juni 1969 en wordt ovei eerste vijf maanden van dit jaar nabetaling gedaan. >F M shi (•■ft h Wyszynski maant: WARSCHAU Kardiife Wyszynski heeft de jonge priester;®' Polen gewaarschuwd niet zoveel 1 J* het westen te kijken. De hervornns' gen van net Vaticaans concilie zu in Polen slechts heel geleidelijk voorzichtig mogen worden dooi voerd. ht de In een toespraak voor de laat jaars studenten van het seminarie Warschau keerde de kardinaal tegen groeperingen binnen de van Polen, die haar starre consei' tisme villen doorbreken. Dit stre leeft vooral bij jonge priesters, langs allerlei wegen contact on< '™- houden met hervormingsgezi groepen van priesters in het wes zoals de Nederlandse sept gint-groeD. De kardinaal waarschuwde priesters, c at men bij de postcon< aire vernieuwing moet uitgaan de realiteit, zoals die in Polen is. Polen zo zei hij is nu eenra niet 7.0 over-geïntellectualiseerd het westen. Het godsdienstig nationalisme de Poolse kerk is een gegeven, kerk kan zich nu eenmaal niet een bepaald milieu abstraheren, kardinaal verklaarde dat daarom de Latijnse car.on in de mis geh; haafd blijft. Het Latijn heeft vooi Polen een bijzondere betekenis, is een '-westie van cultureel niv Synode maant kerkelijke organe lui dl 31 I neihf IV (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het mode- ramen van de hervormde synode vindt, dat er door de lagere vergaderingen in de Nederland se Hervormde Kerk teveel ge tuigd en geprotesteerd wordt in het openbare leven. Dat heeft tot gevaar, dat „de stem van de Nederlandse Hervormde Kerk als zodanig" niet meer wordt ge hoord en niet meer serieus ge nomen wordt. Hervormde raad en geret. werkgroep vontten elkaar KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. tent, 4. rangtel woord, 7. grote deur, 9. schrander, 11. bloem, 13. ontgonnen land, 15. mu zieknoot, 16. vreemde munt, 17. ar- beidseenheid, 18. bloeiwijze, 20. scheepsvloer, 22. lichaamsdeel, 24. werk van Ibsen, 25. steel, 28. nauwer, 29. zuivere, 30. metaalsoort. Verticaal: l.b edelaar, 2. de heilige stier der oude Egyptenaren, 3. ver moeid, 4. bolrond vruchtje (spreekt), 5. gast, 6. sein. 8. wederkerig, 9. dikke boterham, 19. paard, 12. verdicht ver haal in proza, 14. water in België, 18. stuk bouw'and, 19. reeks, 20. roeipen. 21. mannelijk dier, 23. voedsel, 24. Rom. keizer, 26. een zekere, 27. dwaas. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. riks, 5. Aser, 9. oor, 10. ven, 11. Lee. 12. Onan, 14. rode, 15. mal loot, 19. deens, 21. zegen, 22. egaal, 23. risee, 26. legeren. 29 bron, 31. lont, 33. een, 34. ons, 35. roe, 36. liga, 37. Iser. Vert.: 1. rood, 2. ion, 3. kram, 4. Telle, 6. slot, 7. eed, 8. reep, 13. nade ren, 14. rosgeel, 16. lening, 17. oneer, 18 pen, 20. dam, 24. Seine, 25. Abel, 26. long, 27. nors, 28. ster. 30. rei, 32. Noé. (Door ds. Ph. Cornelder) ROTTERDAM Hej-vormden en gerefor meerden hebben elkaar gevonden op cate chetisch gebied. De Raad voor de Catechese van de Hervormde Kerk en de Gereformeer de Werkgroep voor de Catechese hebben samen een „Handleiding voor de Catecheet" ontworpen. Deze handleiding wordt ook door twee uitgevers op de markt gebracht. De uit gave werd namelijk verzorgd door het Boe kencentrum in 's-Gravenhage en J. H. Kok in Kampen. Deze uitgave zal bestaan uit drie delen: „Leven als christen" (17 jaar en ouder), omvat tend 4 series elk van 10 lessen, waarin aan de orde komen: het apostolicum, de dekaloog, het onze Va der en gemeente en sacramenten (Deel I). „Leven met de gemeente" (15-17 jaar), eveneens 4 series van 10 lessen, die de themata: De eredienst der gemeente, de gemeente in de wereld, de ge meenschap der kerken en de bijbel als boek van de gemeente, zal bevatten (Deel II). En „Op verkenning door de gemeente" (tot 15 jaar), 4 series elk van 5 lessen, waarin gesproken wordt over de bijbel, het diakonaat, apostolaat en pastoraat. Van de delen I en II zijn van elk één serie verschenen, de andere series volgen. Het derde deel is in zijn geheel verschenen. Ten dienste van de catechisanten zijn fotobladen, tekstbladen, werkbla den en informatiebladen verkrijgbaar. Het geheel is losbladig en op multobanden ingericht. Oefening Deze uitgave bedoelt niet een volledig catechisa- tieboek te zijn, maar een handleiding, waarmede de catecheet naar eigen inzicht, en met het oog op de groep kan werken. De stof is zo geformuleerd, dat een vruchtbaar contact tussen stof en catechisanten mogelijk is. In de algemene inleiding wordt gezegd, dat de catechisanten oefening nodig hebben bij het ont dekken van (a) de relevantie van geloof en kerk in onze tijd, (b) het omgaan met de bijbel en de meerstemmige kerkelijke traditie en (c) het leren spreken in eigen woorden over hun geloof en twij fel. Volkomen akkoord gaan we met de stelling, dat niet verondersteld mag worden, dat men een door kerkdiensten of belijdenisgeschriften geijkte taal zonder meer kan verstaan. De invloed van de secu larisatie op de vooronderstellingen en het geestelijk klimaat van de catechisatie dient in de catechese verdisconteerd te worden. Of men deze stelling echter heeft volgehouden is de vraag. In het begin van deel III (leeftijd 13-15 jaar!) lezen we „bij deze lessen wordt-dus veron dersteld, dat de catechisanten enige ervaring heb ben van het gemeenteleven. Indien dit niet het geval is, kan mogelijk blijken, dat deze serie lessen deel III dus niet bruikbaar is". Wordt hier niet iets teruggenomen van hetgeen juist betoogd is? Als handleiding wordt hier veel waardevols gebo den (met de nadruk op handleiding, want de cate cheet moet niet denken, dat een catechisatieles nu wel „eventjes" voor te bereiden is. De catecheet vindt hier evenwel uitstekende bouwstenen, waar mee hij zijn les zal kunnen opbouwen. De beide eerste delen volgen in de lessen het schema: beschrijving, contact, doel en werkwijze. Deel III is anders van opzet en bevat meer feiten materiaal. Materiaal De foto-, tekst-, werk- en informatiebladen bieden soms alleen maar informatie, maar zij kunnen ook een stimulans zijn tot bredere verkenning van het onderwerp. Het is de bedoeling, dat de bladen pas uitgedeeld worden op het moment van de les, dat de catecheet geschikt acht. Bij het gebruik zal natuurlijk pas blijken, of men met deze hulpmiddelen in de roos geschoten heeft, maar het komt ons voor, dat de foto's, tekst, sta- tistiekjes en kaartjes het wel zullen doen. Het is ongetwijfeld verheugend, dat een geza menlijke uitgave van hervormde en gereformeerde kant tot stand kon komen (Niet langer alleen doen, wat gezamenlijk kan!). Dat deze uitgave het cate- ehisatiemateriaal bijzonder verrijkt heeft, mogen we wel zeggen, ofschoon we dit (nog) niet kunnen zeggen op grond van ervaring. We wensen deze breed opgezette handleiding die zo veel bevat, in veler handen en zien gaarne naar de nog te verschijnen lessen uit. Het moderamen heeft hierover brief gericht aan de kerkeraden dc brede moderavnina van de clas cale vergaderingen en van de prov ciale kerkvergaderingen. Het vindt het zeer begrijpelijk, meer en meer ambtelijke vergadei gen zich tot overheid en volk rich om te protesteren tegen bepaa toestanden in de wereld, die niet overeenstemming worden geacht 1 de normen van christelijke samen ving. Toch vindt het moderamen beter, om de daartoe geëigende syiro( clo'o '--"-'on te gebruiken. te: Het risico is aanwezig, dat (lro ambtelijke vergadering niet voldoi ia de beschikt over de achtergrond formatie, welke nodig is om een 1 paalde uitspraak gezag te doen v krijgen bij verantwoordelijke re; rin'emstanties. Ook wil de synode beoordelen welke mate bepaalde zaken bij ambteliike vergaderingen leven. Tenslotte wordt gewezen op de 1 paling in. de kerkorde: „Indien e mindere vergadering zich met e openlijk getuigenis tot overheid volk wil wenden, pleegt zij over voornemen daartoe tevoren over! met het breed moderamen der gei raio synode." -Ie Ds. W. van Bruggen noemt !t „Hervormd Arnhem" deze br lel „rondweg teleurstellend". Hij st na voorop, dat de synode natuurlijk j wel dig gelijk heeft. Het gev; bestaat inderdaad, dat de overh door de veelheid van getuigeniss het bos van protest niet meer zi M.aar je zou toch verwachten, meent hij, dat de synode het in 1 weging komen van het kerkvolk z toejuichen. „We zijn toch een ref< matorische kerk, die de mondight van het gemeentelid al vierhonde jaar in het vaandel heeft staan." In de ODmerking over hej: risi van onvoldoende achtergrondinfi ut matie oroeft ds. Van Bruggen e se geweldig stuk neerbuigendheid. Ldu t.en er gerust eens bokken word n: geschoten. hij acht dat een geri - offer voor de polit'eke bewustw<| dine van het kerkvolk. „Het wordt ronduit griezelig, als svnode moet gaan beoordelen, in ke mate benaalde zaken in de kei leven. Wordt dat dan een afwegj van de procenten? Maar dan kom zeer belangrijke protesten niet ovl omdat het percentage werkelijke pil feten altiid maar erg klein gewee is." Ds. Van Bruggen had lievpr stimulerende brief gezien, waarin wHzirtng van de kevkordp werd lekondigd. nmlat de tafel van de r gering zou kunnen word 11. overstroomd met getuigenissen, Itfic kens als daar reden voor is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2