Zoete lieve Gerritje 4 T ,Waterfabriek' Terneuzen voltooit twee kringlopen Studenten geschokt door vertrek prof. Gerbrandy PRINS ONTVING 45 JOURNALISTEN VS Akkoord tussen EEG en Afrikaanse partners Beurskoersen met twee decimalen 13 VRIJDAG 30 MEI 1969 In dit „in vergetelheid op gaan" klonk enige weemoed door. Zestien jaar lang gestalte geven aan twee legendarische Brabantse figuren, en dan teke nen van waardigheid als pet en „kardinaal" (feestkleed van de boerin) overdragen, valt niet mee. Maar al zyn de rolspelers veranderd, Gerritje en „den eer sten boer, den beste", blijven. En dat is de grote troost van de ver- trekkenden, die anoniem waren en anoniem willen blijven. In het stadhuis zette de gaan de boer gistermiddag zijn pet op het hoofd van zijn opvolger. Burgemeester G. v. d. Ven en VVV-directeur Jan Bruens hiel den daarna toespraken, evenals de twee boeren. De „oude" vuur de nog een keer zijn de regels doorbrekende invallen af: „Ik vind het hier wel gezellig, maar d'r wordt zo weinig geschonken burgemeester!" Hij doelde op de brandewijn met suiker, dè drank van zoete, lieve Gerritje; zoals het liedje het onomwonden zegt. ..Dat gaat naar Den Bosch toe, zoete lieve Gerritje. dat gaat naar Den Bosch toe. zoete lieve mied. Wat zullen wij daar drinken, zoete lieve Gerritje? Wat zullen wij daar drinken, zoete lieve meid. Brandewijn met suiker, zoete lieve Gerritje, brandewijn met suiker, zoete lieve meid. Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje? Wie zal dat betalen, zoete lieve meid? Den eersten boer den beste, zoete lieve Gerritje, Den eersten boer den beste, zoete lieve meid! „\ij stel" „Den eersten boer den beste" heeft sinds november 1953, toen hij samen met Gerritje werd geïnstalleerd, heel wat brandewijntjes uitgedeeld. „Op ontvangsten brochten wij de brandewijn naar de gasten. Maar 't mooiste ogenblik was toen de Konin gin naar Den Bosch kwam vanwege haar zilveren bruiloft en Gerritje en Ik haar en de Prins een borreltje aanboden. „En bij de verloving van prinses Beatrix zijn we naar Soestdijk ge weest met zult, krentemik, tarwemik «n Bossche koek." Daar ging ik gisteren naar Den Bosch toe. Naar zoete, lieve Gerritje! Want het „maske", eens op een ontvangst van de ge meente zo „rijkelijk gekust", dat haar begeleider „den eersten boer, den beste" de Bossche burgemeester waarschuwde: „Ho, ho, d'r moei is gin gemintewei", nam gisteren afscheid. De rol van zoete, lieve Gerritje is overgenomen door een frisse, jonge kracht. Zestien jaar lang personifieerden een Bossche man en vrouw7 het zoete, lieve meidje en haar trouwe metgezel, een oudere boer. Om vijf uur gistermiddag dronken ze in die hoedanigheid voor het laatst hun traditionele brandewijn met suiker. Daarna verdwe nen ze. De boer: „We goan noar onze boerderij we moete de kiepe eit verkens nog woasse en dan goan we in de vergetel heid op. Hoe hij „eersten boer den beste" is geworden? „Jan Bruens, directeur van de VW, zocht naar een boer, en kwam me op een dag vragen: Zoude gij dat willen doen? Ik zei: Als het voor Den Bosch is doe ik het. Maar Gerritje en ik zijn wat ouder geworden en op een keer zeiden we: As we nou is een nij stel konden vinden. Voor Gerritje een jong ding, en voor mij een boer, die jonger is, maar wel een stuk ouder, zodat ic vertrouwd is bij zo'n jong ding en voor d'r zorgen ken." Schoenen Zo gebeurde het. De nieuwe boer: „Mijn vrouw zei dat ik met zo'n mooi maske als de jonge Gerritje, wel ste vig in mijn schoenen moet staan. Daarom heb ik schoenen geleend van meneer pastaor, maar die had er ook nog moar één poare! En verder heb ik als nije boer niet zoveel te zeggen. Tot nu toe hebben Gerritje en ik kievitsbomen geplant, jutteperen gebronsd en bellefleurders in de menie gezet. Verder kunde ge hiermee wel vooruit voor uw stukkie, nietwoar meneer? We kunnen nog zo weinig zeggen hè, we beginnen net." Het „nije" zoete, lieve meidje en haar boer staan op. De oude zoete, lieve Gerritje vertelt me dat in de loop van de afgelopen zestien jaar de boer en de boerin personificaties van Den Bosch zijn geworden. ..Op een diner werd een keer ge loofd dat ik echt boerin was. Ik viel pas door de mand, toen het gesprek op het melken van koeien kwam." x Ze benadrukt dat vaak wordt ge dacht dat de vertolking van zoete, lieve Gerritje iets met karnaval heeft te maken, maar dat dat helemaal niet het geval is. „Het is volkomen Bos sche folklore." Jan Bruens Folklore, die in 1953 tot leven werd gewekt door de directeur van de Bos sche VVV, Jan Bruens. Hij zegt: „Ik werd in 1951 directeur en dacht er toen al gauw over na of er figuren te vinden zouden zijn, die Den Bosch zouden kunnen personifiëren." Jan Bruens meende zo'n gestalte te hebben gevonden in de zoete, lieve Gerritje van het populaire liedje. Maar wie was die da*me eigenlijk? vroeg hij zich af. Hij ging op onder zoek uit en ontdekte tot zijn ver bijstering dat de letterkundige Anton van Duinkerken beweerde dat Ger ritje geen vrouwtje, maar een mis dadiger zou zjjn geweest. „Maar", zegt Bruens, „ik dacht toch: als ik het liedje goed beluister zou het ook best een leuke meid uit de Meierij kunnen zijn geweest, die met haar vrijer naar Den Bosch gaat." Aanleiding De VVV-directeur gaf het niet zo maar op en toen de Bossche mid denstanders zich afvroegen hoe de nieuw geplaveide markt het aardigst zou kunnen worden geopend, vond hij Gerritje's bestaansrecht. De „leu ke meid uit de Meierij" zou de laatste steen van de markt moeten leggen. Dat voorstel viel in goede aarde, evenals daarna de door het zoete meidje gelegde steen. Sinds die tijd zetten zoete, lieve Gerritje en den eersten boer, den beste manifestaties in Den Bosch de nodige luister bij. De boer: „Na de burgemeester moest ik meestal mijere en hoe hoog dravend de ontvangsten ook waren, De gaande eersten boer den beste" en de gaande zoete, lieve Gerritje. Zo, in huifkar, reden de personificaties van Den Bosch gisteren naar het stadhuis. op een bepaald ogenblik vonden de mensen het leuk op een joviale ma nier ertussen te worden genomen." Den eersten boer, den beste boer, die zestien jaar ertussen nemen achter de rug heeft, ver klaart dan: „Inleven in je rol dat is het grote geheim." Hij wijst op een dame in Bra bantse dracht: „Zeg jong, kijk daar moar is, doar zit moeder Truus van de Kikvorsen (da's onze carnavalskapel, de hofkapel van Oeteldonk) een brandewijn te drinken met de garnizoens commandant!" Brandewijn met suiker, welte verstaan. Zolang de Bosschena ren dat nog drinken, is Oetel donk niet verloren. Wie dat zal betalen? Den eersten boer, den beste. Actiecomité opgericht (Vervolg van pag. .1) AMSTERDAM Het besluit van prof. mr. S. Gerbrandy zoon van de minister-president in oorlogstijd prof. mr. P. S. Gerbrandy om zijn functie neer te leggen heeft met name onder zijn studenten verslagen heid verwekt. Zij hebben een actie comité opgericht dat pogingen in het werk wil stellen hem, op welke ma nier dan ook, voor de VU te behou den. Hij is bijzonder populair en voor al op hem steunt de juridische facul teit, zo zeide ons de vijfde jaars stu dent in de rechten, de heer H. A. van Ramshorst, die mede tot de initiatief nemers behoort. Hij heeft deze beslissing na lange overwegingen genomen. Wij geloven dan ook niet dat hij er op terug zal komen. Maar wellicht is er een mo dus te vinden, dat hij in bijvoorbeeld een andere hoedanigheid voor de uni versiteit, die bij hem hoog staat aan geschreven en die hij ondanks aan trekkelijke aanbiedingen in het ver leden trouw heeft willen blijven, blijft behouden, aldus de heer Van Rams horst. Het actiecomité heeft voor even tuele stappen contact opgenomen met de rector-magnificus, prof. De Gaay Fortman. Het gaat prof. Gerbrandy niet om de verhoudingen binnen de juridische faculteit, die voortreffelijk zijn. Hij ervaart in toenemende mate de on mogelijkheid om voldoende contact met zijn studenten te krijgen, hetgeen hij essentieel acht. Met name de mas saliteit van nu is daar de oorzaak van. In dit licht moet ook gezien worden zijn uitlating op een besloten Se naatscongres van de VU in de RAI van ongeveer een jaar geleden, dat naar zijn mening eigenlijk een tweede Vrije Universiteit diende te worden opgericht. Prof. Gerbrandy pleegt regelmatig studenten bij zich thuis te ontvangen. Hij doet dat elke week. Zo wil hij proberen de studenten te leren ken nen. Door de steeds grotere aantallen aankomende studenten ziet hij zich geplaatst voor de onmogelijkheid in de toekomst voldoende contact met hen te houden. Daar komt dan nog de factor van de huidige onrust in het universitaire leven in de breedste zin bij. Deze hoogleraar zou men kunnen kenschetsen als een hoogstaand mens, een liberaal man in de beste beteke nis van het woord. Zijn vertrek is ook onderwerp van gesprek op een facul teitsdag die heden ergens op de Ve- luwe wordt gehouden. Iedereen, ook de wetenschappelijke staf, hoopt dat hij in zoverre op zijn besluit wil te rug komen dat hij, zij het dan via een beperkter contact, met de facul teit en de VU verbonden zal blijven. Van een provocatieve stap is bij hem in geen enkel opzicht sprake, zo be sloot de heer Van Ramshorst. AMSTERDAM Met ingang van 1 september zullen aan de Amster damse beurs fracties van procenten niet meer in breuken M, enzj), maar in twee decimalen worden ge noteerd. Dit systeem, dat technische voordelen heeft, wordt reeds toege past in acht Europese landen, maar nog niet in Engeland, Amerika en Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met de opening en inbedrijfstelling van de „waterfabriek" in Terneuzen werden gistermorgen twee kringlo pen voltooid. Een verbaasde ir. J. M. G. D. Baron van Slingelandt zei als lid van de Raad van Bestuur van de Verenigde Machinefa brieken: ,JSnerzijds maken wij in Holland met onze pompen de polders en binnenzeeën leeg en dragen het zoete water naar de zee, terwijl wij hier het zoute water aanvoeren om er zoet water van te maken. Deze woorden in gedachten houdend opende mr. Jean Rey, voor zitter van de commissie der Europese Gemeenschappen in Brus sel, enkele ogenblikken later de grootste zeewater-ontzoutingsin- stallatie ter wereld. Met het in werking stellen van zoet water sproeiers, wat werd gevolgd door de inbedrijfstelling op af stand van de beide nieuwe opwekeenheden van de Centrale Zeeland in Vlissingen, is een begin gemaakt met een uniek project. internationaal de aandacht trekt. Het antwoord dat in Terneuzen ge geven wordt op de uitdaging aan de mensheid om zout water in zoet wa ter om te zetten vond mr. Van Aartsen het bewijs van een dyna misch Zeeland, waarin wordt ge bouwd aan de toekomst, na de be trekkelijke stilstand van een nog maar zeer nabij verleden. „Sommigen denken dat Zeeland veel hooi op zijn vork neemt. Ik geef graag toe, dat dit inderdaad het geval is. Het is echter niet té veel." Voor de waterrijkste provincie in ons land is op de vijftigste „verjaar dag" van de P.Z.E.M. een vijf jaar geleden gedane belofte ingelost. Mr. Jean Rey, voorzitter van de commis sie der Europese Gemeenschappen in Brussel, bracht in zijn toespraak de weg naar een gemeenschappelijk on derzoek- en industriebeleid ter spra ke. Samenwerking Nauwe onderlinge samenwerking tussen de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij en de N.V. Industriewatervoorziening „Zeeuwsch - Vlaanderen" resulteerde in een installatie, die tot ver buiten de Nederiandse grezen de aandacht trekt. De bouwkosten van de zeewa- ter-ontziltingsinstallatie, die bestaat uit twee parallel werkende verdam perstraten met een capaciteit van 4.75 miljoen m3 per jaar, bedroegen ongeveer 35 miljoen gulden. Bijna de helft hiervan is voor rekening van de „waterfabriek". De installatie zal 25.000 KW gaan produceren, waarvan ongeveer 4.000 KW voor de eigen elektriciteitsbehoefte. De distributie van de 10.000.000 m3 gedistilleerd water is in handen van de N.V. In dustriewatervoorziening „Zeeuwsch - Vlaanderen". Mr. J. van Aartsen, commissaris der Koningin in Zeeland, wees met nadruk op de nauwe samenwerking tussen de provinciale electrici- teitsmaatschappij en de waterleiding maatschappij. Hij is dan ook van me ning dat op regionaal niveau wel de gelijk een goede visie op de toekomst kan bestaan, tegen de achtergrond van een regionale ontwikkeling, die Ontplooiing „Nu de grote wereldmachten zich opmaken om de maan te veroveren, kan ons werelddeel het zich niet meer veroorloven om zijn middelen zonder onderling overleg en dikwijls zelfs met bepaalde tegenstellingen te versnipperen. De capaciteit van de Europese industrie staan geenszins ten achter bij die van Amerika. Zij heeft slechts behoefte aan voorwaar den die voor haar volledige ontplooi ing noodzakelijk zijn." Verslaggevers tijdens invasie (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Prins Bern- hard heeft gisteravond op paleis Soestdijk 45 Amerikaanse jour nalisten ontvangen, van wie cir ca twintig een kwart eeuw ge leden de invasie op Normandië (op 6 juni 1944) hadden meege maakt. De journalisten kwamen 's ochtends op Schiphol aan na een nachtelijke vlucht met het eerste toestel van PanAm op de nieuwe luchtlijn ChicagoAm sterdam. Onder hen bevond zich de bekende auteur Cornelius J. Ryan, beroemd geworden door zijn beschrijving van de geallieerde invasie in zijn boek The longest Day. Ryan is een goede vriend van prins Bernhard. „Ik heb de prins in de oorlog wel een keer ontmoet op een persconferentie die hij gaf, doch mijn persoonlijke contact met hem dateert pas van drie jaar geleden", vertelde hij. De journalisten blijven vijf dagen in ons land. Daarna vertrekt het ge zelschap naar Normandië. Dat is dan precies 25 jaar geleden dat de oor logscorrespondenten weer het zand van de Normandische kust onder de voeten hebben. Stalen kist Tijdens een plechtigheid op 6 juni zullen daar alle destijds doorgeseinde verslagen van de invasie, gecompri meerd op microfilms, in een onver woestbare stalen kist van een halve meter in het vierkant, voor de eeu wigheid bewaard, geplaatst worden in het bezoekersgebouw van de ere begraafplaats St. Laurent Daar rusten elfduizend Amerikaanse solda ten, die bij de invasie de gevechten in de daarop volgende weken in Noord-Frankrijk zijn gesneuveld. Gegraveerd in het bronzen deksel zal men kunnen lezen: „Deze verze gelde capsule, bevattende nicuwsverslagen van de Invasie op 6 juni 1944 op de Normandische kust, dient ter herinnering aan generaal Dwight D. Eisenhower en de troepen onder zjjn bevel en is hier geplaatst door de verslaggevers die er bij wa ren". Prins Bernhard in gesprek met de schrijver Cornelius Ryan tij dens de ontvangst van de vroe- Dat dit neerkomt op een interne markt, opheffing van belastinggren zen, gemeenschappelijke kapitaal markt. modern vennootschapsrecht, Europees octrooirecht en openbare E.E.G.-aanbestedingen liet de Bel gische voorzitter duidelijk weten. Hij signaleerde dat de ontwikkeling van de ontzouting van het zeewater pa rallel loopt met die van de kernener gie in het onderzoekprogramma van Euratom. De directeur van de een halve eeuw oud zijnde P.Z.E.M., ir. T. Bo- gerd, zei in een bijeenkomst op het terrein van „zijn" satellietcentrale annex ontziltingsinstallatie dat de maatschappij, die financieel kernge zond is, een duidelijk stimulerende werking heeft op de welvaart van Zeeland. Een binnenkort uit te geven boek werk zal laten zien langs welke we gen de maatschappij dit bereikte. „Ons bedrijf is geen hemel op aarde, dat zou wel erg onnatuurlijk zijn: maar ik wil wel benadrukken dat men aan de vruchten de boom kan herkennen." 350 miljoen Afgtyien van de enigszins specta culaire opdracht van de ontzil tingsinstallatie, die inclusief het op wekgedeelte, ketel - turbine en civie le werken een investering betekent van 35.000.000 gulden, is gisteren ook een uitbreiding van de centrale Zee land op vollast gebracht, die totaal ongeveer 70 miljoen gulden vergde. Er lopen nu nog opdrachten voor een uitbreiding van de opwekcapaciteit voor circa 350 miljoen. Ir. J. M. G. D. baron van Slinge landt, die sprak namens alle leveran ciers, herinnerde de aanwezigen aan de ervaring en kennis, die hun toe passing hebben gevonden bij de bouw en ontwikkeling van de „wa terfabriek" en die sindsdien hebben geleid tot andere opdrachten in Las Palmas en Curacao en de proeffa briek voor de drinkwaterleiding in Rotterdam. De bouw van meer wa- terfabrieken wordt in Nederland overwogen. Enthousiasme Zijn enthousiasme temperend zei ir. T. Verheul namens de Industrie watervoorziening „Zeeuwsch - Vlaan deren" dat nog geen drie jaar na de tweede nota ruimtelijke ordening, waarin staat dat ons land technisch nog lang niet rijp is voor een aanvul ling van de drinkwaterwinning, de grootste verdampingsinstallatie geo pend wordt. Het waterleidingbedrijf beschikt over 3,5 miljoen m3 grond water over 8 miljoen m3 uit België afkomstig oppervlaktewater en is voorts afhankelijk van aanvoer van water uit westelijk Brabant. Terneuzen staat internationaal ge zien volledig in de belangstelling. Op een terrein aan de Westerschelde heeft de Nederlandse industrie de kans gekregen aan de hele wereld te tonen wat zij op het gebied van de waterontzilting kan leveren. Bet n eer in Enropa weer max.temp. neer gisteren slag Amsterdam regen 19 1 Brussel geh. bew. 21 3 Frankfort zw. bew. 19 4 Genève licht bew. 33 0 Innsbruck zw. bew. 20 3 Kopenhagen zw. bew. 18 3 Locarno geh. bew. 21 6 Londen zw. bew. 21 6 Luxemburg zw. bew. 20 0 Madrid licht bew. 15 0.6 Majorca licht bew. 23 0 Mtlnchen zw. bew. 16 13 Nice zw. bew. 21 0 Parijs licht bew. 21 14 Rome zw. bew. 25 0 Wenen zw. bew. 27 4 Zürich zw. bew. 22 0.1 Over nieutv associatie-verdrag BRUSSEL De zes landen van de EEG hebben gisteren met de achttien geassocieerde Afrikaanse landen een akkoord bereikt over een voorlopige ver lenging van de associatie met een jaar in afwachting van een nieuw verdrag. Dc huidige associatie-conventie loopt zaterdag af. Men hoopt wel iswaar op een volgende conferentie (op 26 en 27 juni in Luxemburg) toe tc komen aan parafering van een nieuw verdrag, maar daarna zullen nog verscheidene maanden zijn ge moeid met de ratificatie door de par lementen van alle betrokken landen. De Zes hebben (ondanks het feit dat de besprekingen in vrij pessi mistische sfeer begonnen) onderling de volgende afspraken gemaakt: een nieuw fonds voor ontwikke lingshulp zal 3,25 tot 3,6 miljard gulden bevatten voor de nieuwe associatieperiode van vijf jaar (te gen 2,6 miljard in het afgelopen fonds) als gebaar tegenover niet-geassoci- eerde landen zullen de EEG-in- voerrechten op een aantal tro pische produkten worden ver laagd; de bepalingen van het (nieuwe) verdrag mogen voor de geassoci eerde landen geen belemmering betekenen om deel te nemen en uit voering te geven aan een eventu eel wereldakkoord (van de UNC TAD) voor een preferentieel sys teem voor de ontwikkelingslan den. Huib Goudriaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13