LOS DIE KIST! Lessen aan Sehijndelse academie zijn hervat Onderwijs onderweg Huib Goudriaan Eindadvies spelling openbaar lalik: Papoea's rij geil in geheim evechtsopleiding CONFLICT WOEDT VOORT MAAR: WOENSDAG 28 MEI 1969 een prachtige doos even monteren klokje afstellen aan het lijntje en dan de lucht in. „Mn beste kist ia pas weggevlogen; het is jammerSoms bouiv je bijna een hele winter en als ie dan wegvliegtOnder ons zijn van. die echte bouwers, die al met tranen in de ogen staan als er een scheurtje inzit." J. Kappelhof (28) uit Maassluis haalt met bijna koesterende handgebaren de onderdelen van een andere „kist" uit een grote doos. De kist ivordt in elkaar gezet, en dan is het hollen Zijn vriend, L. C. Peters (42) uit Kethel: „Los, nou is 'tie los! Hij doet het goed, kijk eens even!" Op een stuk weiland in het Vlaardingse Holy-Noord probe ren twee enthousiaste model vliegtuigbouwers toestellen uit. De modellen worden afgesteld ivoor een komende wedstrijd. J. Kappelhof hij is „bouw leider" van de Kethelse vereni ging van modelvliegtuigbouwers „Crusaders" zegt: „Een van de kisten heeft nog niet gevlo gen." Vandaar dat de mannen wat gespannen zijn. Maar alles loopt gesmeerd. Bij liet omlaag komen is er even een angstig ogenblik, als het Vliegtuigje rakelings langs een grote plas water scheert, en be- - RG Geheim na jaar opgeheven (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Minister Veringa ;n zijn Belgische ambtgenoot Van Uechelen hebben vandaag de eind voorstellen van de Nederlands-Bel gische commissie voor de spelling fan de bastaardwoorden officieel ge publiceerd. Het oorspronkelijke rapport erscheen in juni 1966. Een nader apport over de spelling au/ou en i/ij en de spelling van de werk woordsvormen volgde in juni 1967. la kennisneming van de kritiek op et advies van 1906 heeft de commis- ie (voorzitters W. Pée en J. H. Wes- elings) in haar voorstellen enkele 'eranderingen aangebracht. Een en ander bij elkaar is in april an het vorig jaar in de vorm van indvoorslellen aan de ministers oorgelegd. Toen deze voorstellen een iar binnenskamers waren gebleven, in ons blad van 2 april jl. een amen vatting van het advies gepubli- eerd. Vandaag is het stuk officieel i de openbaarheid gebracht. Zoals te verwachten viel, laten de ïinisters in het boekje met „eind- oorstellen" nog niet hun eigen me- ing horen. DJAKARTA De Indonesische linister van buitenlandse zaken dam Malik gelooft dat Papoea's in ampen in Australisch Nieuw-Guinea en militaire opleiding krijgen voor en guerrilla-oorlog tegen de Indo- esiërs. Hij zei dit gisteren op een ersconferentie in Djakarta. Malik schatte het aantal Papoea's at de grens met Australisch 'ieuw-Guinea heeft overschreden op 600. Hij zei dat de Australische re- ering niet op de hoogte is van het èstaan van deze kampen in de wil- irnis. houden op de grond terecht komt. Drie typen Modelvliegtuigbouwers kennen drie typen: de zweefvliegtuigen, de toestellen voortgedreven door Diesel motoren, die met twee lijnen worden bestuurd, en radiografisch bestuurde modelmotorvliegtuigen. Het klassieke model, en het goed koopst, is natuurlijk het zweefvlieg tuig. De heer Pieters, secretaris van de vereniging: „Het grote verschil tussen een zweefvliegtuig en een mo torvliegtuig is de besturing; het eerste model gooi je los, en dan kun je er niets meer aan doen, met de tweede blijft altijd contact door de besturing". Een zweefvliegtuig wordt aan een lijn omhooggetrokken, en blijft ook aan de lijn totdat een zogenaamde termiekbel is gevonden. Is zo'n ter- miekbel (een bel opstijgende, warme lucht) aangetroffen, dan kan het vliegtuig daarop blijven „drijven". Henyelen „Soms lopen wc een kwartier met het model aan de lijn op zoek naar een termiekbel: we noemen dat hen gelen. Het is de grote kunst de war me lucht te vinden; meestal boven zandplaten, wegen, betonbanen en waar vogels cirkelen", zegt de heer Kappelhof. Zodra de lijn is losgegooid, begint een „klokje", te werken, dat zo is afgesteld dat na drie minuten de sta- bilo „omhoogklapt". Hierdoor komt het toestel naar beneden. Als een dergelijke tijdmeter niet is inge bouwd, is cle kans groot dat het toestel afdrijft en wegvliegt. Toch gebeurt het nog dikwijls dat modellen verdwijnen, omdat de eige naars ze wel hebben zien neerkomen, maar de plaats niet kunnen vinden, waar ze liggen. De heer Kappelhof is een model op deze manier kwijtge raakt op de Roozendaalse hei bij Arnhem. Maar hij kreeg het vlieg tuigje terug, dankzij een piloot van vliegveld Deelen, die het vanuit de lucht zag liggen. Er werd alarm ge geven (er ontstond onmiddellijk een oefening uit dit voorval, alsof een echt vliegtuig was neergestort) en het model werd met een helikopter opge haald. De heer Kappelhof kreeg zijn ei gendom terug, omdat zoals op elk model, naam en adres erop waren vermeld. Geduld Bouwen van een model vereist zo veel geduld en doorzettingsvermogen, dat het verloren gaan heel wat bete kent. Bijna alle winteravonden besteedt Kappelhof aan bouwen. „Ik ontwerp zelf, wat inhoudt dat ik wel uitga van bestaande modellen, maar wijzigingen aanbreng. Het materiaal is balsahout, een lichte houtsoort uit Afrika en Japanse natuurzij om het geraamte te bespannen. De kosten hiervan zijn ongeveer 50 gulden, plus een eenvoudige „timer" (het klokje dat eerder is genoemd) van ongeveer acht gulden. Een begin neling in de modelbouw kan als hij inplaats van Japanse natuurzij, pa pier gebruikt, al voor vijf gulden iets maken". Voor Kappelhof houdt het overi gens niet op met bouwen en vliegen. Hij doet ook mee aan de wedstrijdsport. De modelbouwers kennen nationale, Europese en we reldkampioenschappen zoals in elke sport. Naast de kampioenschappen ziin er de clubwedstrijden. jSoms moeten hele afstanden naar de terreinen waar wordt gevlogen, worden gelopen. Kappelhof heeft voor dat doel een soort koffer van 1.15 x 40 x 30 gemaakt, waarin een „kist" kan worden opgeborgen. Nederland telt ongeveer 800 model bouwers in clubverband, en daar naast nog ongeveer drieduizend indi viduele bouwers. In 1913 richtte dr. Albert Plesman, de grote luchtvaart pionier. de eerste club op. Dieselmotor Pe heer Pieters begon als elfjarige jongen in 1937 de modelzweef- vliegsport te beoefenen. Hij is nu overgegaan op motormodellen met lijnbesturing. Niet zonder (gerecht vaardigde) trots laat hij een knots ÉliMÉèkh L. C. PIETERS: „Het gaat goed, kijk eens even!' van een model zien, dat hij zelf maakte. Het heeft een motor van 8 cc, een brandstoftank, weegt 1800 gr., en beschikt over een landingsgestel met luchtbandjes en vering. De Dieselmo tor loopt op methylalcohol; voor de smering wordt wonderolie gebruikt. Kosten ongeveer 250. Lijnbesturing betekent dat de heer Pieters het toestel vanaf de grond via twee lijnen, bevestigd een hoogte- en rolroeren, richting laat kiezen. Bij wedstrijden moet met deze mo dellen een vliegprogramma worden uitgevoerd; loopings en verschillende figuren. Een jury beoordeelt de zui verheid. Conditietraininy Het voordeel van lijnbesturing en radiografische besturing is dat niet met een model aan de lijn behoeft te worden gehold, zoals bij het zweef vliegen. Maar de heer Kappelhof ziet dit hollen (bij het oplaten) niet als een nadeel, 's Winters doet hij zelfs aan conditietraining om in vorm te blijven. De heren Kappelhof en Pieters houden zich niet alleen met hun hobby bezig. Alles wat met luchtvaart verband houdt, heeft hun interesse. Het geheim van hun liefde voor modelvliegen, is dat ze piloot hadden willen worden. Waarom ging dat niet door? Ze maken een gebaar van machte- zal ie niet in het water komen? loosheid en wijzen op hun bril. Toch geld ook voor modelbou wers het devies: „Er moet ge vlogen worden!" Als is het dan op wat kleinere schaal. Want: „Als je er eenmaal mee begon nen bent, kun je er niet meer mee ophouden." SCHIJNDEL De lessen aan de rooms-katholieke pedago gische academie in Schijndel zijn vanmorgen normaal hervat. Het conflict tussen een groot deel van de leraren, die gesteund worden door de Havo-scholie ren, en het schoolbestuur, woedt echter achter de schermen voort. Dc protesterende leraren zijn van mening dat dc leerlingen niet de du pe mogen worden van de ongeregeld heden op dc school. In het belang van de scholieren geven zij weer nor maal les en kunnen de examens wor den afgewerkt. De gemiste lessen vsn vorige week zullen in de eerste week van de vakantie worden inge haald. Pe leraren willen een objectief on derzoek op hoog niveau naar de gang van zaken op de academie. Boven dien negeren zij het verbod van het schoolbestuur geen informaties te verstrekken aan de pers. Staking De moeilijkheden aan de Sehijndel se academie begonnen vorige week dinsdag toen drs. G. J. Hamerlinck een eendagsstaking hield uit protest tegen het onaanvaardbare beleid van het schoolbestuur en met name van adjunct - directeur H. Vissers. De Havo - scholieren besloten de actie van hun leraar te steunen. Zij waren verontrust over het grote verloop van de docenten en eisten het aftre den van de heer Vissers. Vorige week woensdag werd de sta king voortgezet. De heer Vissers dien de die dag zijn ontslagaanvrage in, waarna men besloot de staking don derdag te beëindigen. De leerlingen aan de Kweekschool verzochten ech ter de heer Vissers te blijven. Deze nam dit verzoek in overweging, waar- ne en dag later weer werd gestaakt. Politie Vrijdag eiste het schoolbestuur dat het werk zou worden hervat onder dreiging dat de aula zou worden ont ruimd. Toen scholieren en leraren, geen gevolg gaven aan deze eis, verscheen burgemeester mr. A. van Tuyl in de school alsmede een aantal politiemannen. Docenten en leerlin gen besloten toen de gesprekken in de lokalen voort te zetten. Democratie I DE WEEK voor Pinksteren met z'n draaikolk van ge beurtenissen was er een om te onthouden. Achteraf de dingen nog eens op een rij zettend, treft het mij hoe vaak het in die week ging om de werking van de democratie. De problemen daarvan kwamen tot op de kern bloot te liggen toen Leo Boekraad zei, dat er ondemo cratische middelen gebruikt moesten worden om een ondemocratische structuur te doorbreken. Wat de meerderheid van de Nijmeegse stu denten die in het gebouw voor wis- en natuurkunde vergaderden, in de ze uitspraak nu precies irriteerde, zou ik niet durven zeggen. Mis schien was het de te dikke on derstreping van het ondemocra tische in de huidige bestuursstructu ren, misschien ook de bagatellise ring van ondemocratische middelen maar je voelde op dat moment de stemming tegenover het feit dat een groepeje studenten het initiatief had genomen het bureau van de acade mische senaat te bezetten, omslaan. Meteen daarop kwam het verslag van een student die rapporteerde over een besloten voorvergadering of althans besloten stemming over het al dan niet bezetten van het senaatsbureau. Dat was „geheime beleidsvoorbereiding" en zoiets nam men evenmin van een groepje radi cale studenten als van de hooglera ren: met een flinke meerderheid werd het bezettinkje afgekeurd. Boekraad koos eieren voor z'n geld en deelde mee dat de bezetters zich meteen zouden terugtrekken. In grote trekken men moet bij de studentenbeweging niet alles op een goudschaaltje afwegen was dit een geval waarin de democratie goed functioneerde. Vergelijkt men hiermee de gebeurtenissen in Amsterdam, dan is een niet onbe langrijk verschilpunt dat een kleine actiegroep het sein gaf tot de bezet ting van het Maagdenhuis, hoewel een paar dagen tevoren op een ver gadering in de Oudemanhuispoort besloten was dat men niet tot die bezetting zou overgaan. Dat hoefde geen besluit voor alle tijden te zijn, maar er is geen meerderheidsbeslis sing op gevolgd die het herriep. Er zijn trouwens ook studenten die vinden dat meerderheidsbeslui ten over dergelijke zaken de min derheid moeilijk kunnen binden; gaat een minderheid toch tot een actie over, dan ziet men wel weer. Hoe de zaak dan bekeken wordt, weten we nu. Democratie II TN het Nijmeegse debat spraken ■*- 6<Jl van de aanwezigen zich te gen de bezetting uit en 268 voor; er waren ook nog 87 blanco stemmen. De cijfers suggereren dat het hij die stemming heel precies is toegegaan; de werkelijkheid is een tikje anders. Niet dat men niet z'n best heeft gedaan om secuur te tellen, maar het was voor sommige aanwezigen bijvoorbeeld heel goed mogelijk ge weest meer dan één stem uit te bren gen. Het is fijn dat de studenten zeg gen „zoiets doe je niet", maar als het nou gaat om het wel of niet bezetten van een gebouw zou wat meer zekerheid op dit punt niet on dienstig zijn. Ook al omdat de ver gadering zo openbaar was dat ieder een of hij nu wat met de uni versiteit te maken had of niet mee mocht stemmen. Een schoon ideaal: de universiteit wordt verlost uit haar isolement, ze staat midden in de maatschappij enz. Maar zo'n algemene volksvergadering levert ook ongekende mogelijkheden op. Democratie III TEDEREEN KON erbij zijn. Er wordt de laatste tijd aan de 12 universiteiten en hogescholen enorm veel vergaderd en ik kan m'n hand er niet voor in het vuur steken dat de mensen over wie ik het nu ga hebben, niet bij andere vergaderin gen hebben gezeten maar ik no teer wel dat op de vergaderingen die ik als journalist afloop, Kamerle den een vrij zeldzaam verschijnsel zijn. Links blijkt zo nu en dan nog wel geïnteresseerd, maar van rechts merk je bar weinig. Vermoedelijk ligt hierin de ver klaring waarom in het Kamerdebat over het Maagdenhuis zo de nadruk werd gelegd op het herstel van orde, rust en veiligheid. Men spreekt vaak over hoogleraren die moeilijk mee kunnen komen, maar dat wil nogal eens meevallen. Een man als de Nij meegse rector Van Wijnbergen weet na een door studenten afgeluisterde vergadering nog aardig z'n draai te vinden. Het zou ook voor Kamerleden goed zijn als ze meer van de ieuwe studentensfeer een sfeer zonder Doespas in zich zouden opnemen. Erg nuttig om de democratie goed te laten werken. In de vaak afgeladen vergaderzalen ervaart men dat Ne derland barstensvol jongeren zit en dat die jongeren helemaal geen rust willen, maar beweging. Dat ze voor door Ton Elias betogen over wat formeel en niet kan een minimaal ontzag hebben en dat ze snel, snel en nog eens snel tot iets nieuws willen komen. Democratie IV "TEN van de niet onbelangrijke bij-problemen van de situatie van vandaag is de traagheid van de democratie. De burgemeester van Amsterdam is tevens voorzitter van het curatorencollege van de uni versiteit. Dat is in 1960 in de wet vastgelegd op aandrang van Amsterdam zelf: de financiering van de universiteit werd toen voor 95 procent een zaak van het rijk, maar Amsterdam wilde z'n universiteit hiermee niet helemaal uitleveren aan Den Haag; het kreeg gedaan dat zijn burgemeester in ieder geval voorzitter van het college van cura toren zou zijn. Pas in later jaren is het bezwaar opgekomen van de combinatie bur gemeester president-curator en bur gemeester hoofd van de politie. Samkalden heeft direct bij zijn op treden gezegd dat hij niet happig was op het curatorschap: het is een taak geworden die je er niet zomaar „bij" kunt doen. Maar Samkalden is nu al bijna twee jaar burgemeester en toch is hij formeel nog presi dent-curator. Waarom? Bij de ge wenste wetswijziging wil men met teen andere zaken o.a. de finan ciering opnieuw regelen en daar zit meer aan vast. In feite is de hele zaak niet erg belangrijk: Samkalden heeft zich in de praktijk heel weinig als presi dent-curator laten gelden. Maar wel belangrijk is dat de democratie het hoe en waarom van haar daden of het uitblijven van daden vaak niet duidelijk weet te maken. Rector Van Wijnbergen Democratie V T~)IT komt sterk aan de orde bij de roep om een zogenaamd ex perimenteerartikel in de wet. Alleen een grenzeloze naïeveling kan ver onderstellen dat met het ontzetten van het Maagdenhuis de universitai re problemen (die zich stellig niet alleen in Amsterdam voordoen) van de baan zijn. Er moet ook in positie ve zin iets gebeuren. Wat dan? Veringa wacht op adviezen voor een wetsverandering. Daarom stelde hij zich in het Kamerdebat afwij zend op tegenover een experimen teerartikel. Maar er kwamen vorige week zowel van de Nederlandse Studentenraad als van een groep Amsterdamse universiteitsfunc tionarissen, onder wie enkele politi ci, voorstellen om de wet toch snel ler te veranderen. Men heeft kennelijk haast. Dat de zaak niet eenvoudig is, blijkt alleen al uit het feit dat de progressieve Amsterdamse stroming de radicale gedachte dat de universitaire groe peringen zelf de beslissingen moeten nemen, afwijst: dat vindt men een corporatieve maatschappij-opvat ting. Men ziet nadrukkelijk een taak voor regering en Staten-Generaal. De minister moet die Amsterdamse en Leidse (NSR-)boot niet afhouden, lijkt me. Het is best mogelijk dat hij op zijn hoge post goede gronden heeft om een experimenteerartikel te wantrouwen. Maar ook lagere posten hebben in de democratie een rol te spelen, desnoods op inder goede gronden. Democratie VI 17 VEN ER TUSSENDOOR: een J Delftse wethouder heeft dc uit reiking verboden van 3000 grammo foonplaatjes die de Vrienden van het Residentie-orkest hadden aange boden ter verspreiding ondor de middelbare scholieren in Delft. „Ik wil geen reclame maken voor evene menten buiten de stad", zegt de wethouder. Nog afgezien van het belachelijke van dit „argument" in deze tijd. is er het bezwaar dat een de-rgelijke beslissing door de jonge ren als schrikbarend autoritair wordt ervaren. Wie er op gaat letten, ontdekt heel wat ondemocratische verschijnselen in onze democratie. Democratie VII L-TET lage tempo geeft moeilijk heden, het potentaatje spelen ook, maar het wezenlijke probleem ligt voor de radicale studenten, zoals men weet, in de maatschappijver houdingen. Men voelt zich met Mar- cuse slaaf van een consumptiestaat. Ik heb het idee dat veel van de kritiek die deze studenten uiten bij voorbeeld op het bedrijfsleven op de gemiddelde burger een overtrokken indruk maakt. Dat het allemaal niet zo dwaas bedacht is, werd echter vorige week bevestigd door een pre-advies, uit gebracht voor de jaarvergadering van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel die zich in Vlissin- gen bezig hield met het onderwerp „Wetenschappelijk onderwijs en welzijn". Drs. A. Caron schreef in dit stuk over de taak van een dyna misch managerscorps dat leiding moet geven bij het doorvoeren van veranderingen. De stormachtige ont wikkeling in technisch, economisch, sociaal en politiek opzicht, de ver groting van bestaande markten en de opening van het nieuws, het toe nemen van de welvaart en de keu zemogelijkheden van de consument, de groei van het fonds van we tenschappelijke kennis en de toepas- singe ervan, het ntstaan van nieu we beroepen dit alles vraagt om een leiderschap met een sterk ver nieuwende functie. Caron wijst erop dat de manager niet alleen bij de onderneming, maar ook bij overheid, vakbeweging enz. een belangrijke taak heeft, maar wie ziet hoeveel betekenis wordt toegekend aan een „superieur industrieel management dat de ver nieuwing als het ware forceert" gaat iets meer van de kritiek der studenten begrijpen. Er moet de democratie veel aan gelegen zijn niet louter een affaire van voortvarende zakenmensen te worden. Democratie VIII ALS HET AAN DE Kritische ^■Leraren Organisatie ligt, beginnen we allereerst met een democra tischer inrichting van de school. Sa men met hun leraren en ouders beslissen de leerlingen over de gang van zaken. Ordemaatregelen zijn niet nodig; men vormt tezamen een gemeenschap. De sollicitatiebrief waarmee een van de kritische do centen reflecteerde op een vacatu re, vormt de neerslag van deze ideeën; in vele opzichten een sym pathiek stuk. Het is alleen jammer dat men meent zich bij sommige punten ex treem te moeten opstellen. Bij dc KLO behoren diverse docenten die ontslagen zijn (om precies te zijn: die hun tijdelijke benoeming niet verlengd kregen). Op een persconfe rentie werd het vorige week verba zingwekkend genoemd dat een le raar om andere dan pedagogische of didactische motiven moet verdwij nen. Dat klinkt plausibel maar neem nu een concreet geval. Een lerares, aan een katholiek ly ceum in Den Bosch werd kortgele den ontslgen omdat zij, blijkens een stuk in de krant, in een commune ging leven. Zij behoort tot een groep studenten die ijvert voor opheffing van het gezin (onderdruk kingskanaal, pijler van de autoritai re samenleving enz.). De lerares in kwestie heeft uiteraard recht op haar opvattingen maar is het zo gek dat die opvattingen zich moei lijk laten plaatsen op een katholieke school? Reactie op de persconferen tie: het is al een onaanvaardbare druk dat op een rooms-katholieke school het onderwijs volgens de be noemingsakte gegeven moet worden in katholieke geest. Wat nu precies „katholieke geest" is, lijkt mij moeilijk te definiëren, maar ik kan er niet inkomen dat men hierbij van een onaanvaardba re druk spreekt. Wie onder die voorwaarde op een katholieke school geen les wil geven, is vrij er weg te blijven. Van de andere kant heeft de school de vrijheid het on derwijs in te richten naar de opvat tingen van de groep, waarop zij steunt. Zo nu en dan wekken de nieuwe critici de kwalijke indruk dat zij anderen hun democratische vrijheid niet gunnen. Democratie IX FR WAREN in die weak voor Pinksteren nog een paar andere persconferenties. De onderwijzers trokken voor de zoveelste maal aan de bel voor het probleem van de leerlingenschaal („Er moet geld ge- gevonden worden om tot kleinere klassen te komen"), de leraren klaagden hun nood over de uitvoe ring van Mammoetwet („Het hier voor benodigde geld is in de verste verte niet beschikbaar") en staatsse cretaris Grosheide kwam vertellen dat de onderwijsministers van de Raad van Europa landen zich heb ben uitgesproken voor democratise ring van het onderwijs en verlen ging van de leerplicht tot 18 jaar. Deze punten staan nu toevallig op de laatste plaats in het rijtje democratieproblemen, maar ze ra ken een kernvraag: waarom praat de democratie in een land met zo veel jeugd toch niet uit hoe zij het onderwijs verder wil financieren? EN VERDER heeft de Kritische Leraren Organisatie een speels anti- cijfer-festijn aangekondigd. Het zou wat waard zijn als men er na alle zwaarwichtige en nij dige vertogen iets geestigs van wist te maken. De democratie begint behoefte te krijgen aan een lichte toets. Congrescommissie VS: Pentagon gooit geld over balk WASHINGTON Een Ameri kaanse Congrescommissie beschuldigt het ministerie van defensie ervan jaarlijks miljarden dollars te hebben verspild door verkeerde inkoopprak tijken en het geven van grote subsi dies aan bedrijven die voor de de fensie werken. In een rapport van de commissie staat dat de begroting van tachtig miljard dollar „is opgeblazen" tot ver boven wat economisch en doel matig functionerend zou moeten en kunnen. De voorzitter van de commissie, Senator William Proxmire (demo craat uit Wisconsin) sprak van een geweldige verspilling van geld van de belastingbetaler. Enkele van de belangrijkste ver wijten zijn: bij het besteden van nagenoeg de helft van de defensiebegroting aan aankopen heeft het Pentagon een handelwijze gevolgd waardoor het aantal waarachtige concurrerende inschrijvingen vorig jaar tot slechts 11,5 procent daalde; meer dan 67 procent van de aan kopen van het Pentagon was gecon centreerd op honderd contractanten; de contractanten van Defensie was vrij beheer over regeringseigendom toegestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7