Sleutel van wereldvrede ligt in Jeruzalem Geringe Haagse belangstelling Revivalmars Lutherse jeugd vol activiteiten Herder vol liefde begrip en wijsheid Pinkstertrefdag Leger des Heils Een woord voor vandaag DS. VAN DER HOEVEN TOT JONGEREN Uw probleem is het onze.... Prof. Möller bisschop Groningen Getrouwd in priesterkleding Leraren eisen vóór eind juni oplossing 'D ni Chr. schippers hielden landdag BEROFPÏNGSWERK MAURIK" WORDT BEGRIP Tator-actie 17.500gulden Christendom en Islam in Den Dolder DINSDAG 27 MEI 196 „Leven", zegt Paulus aan de Philippenzen betekent voor hem „werken met vrucht." Tegelijkertijd vindt hij sterven gewin." En dan zegt hij: ,J5n wat ik moet kiezen weet ik niet." Paulus, die alles zo zeker weet, moet hier erkennen dat hij niet weet wat het beste is. Paulus staat onzeker in deze we reld. Is dat wel christelijk? Moet een christen niet altijd precies weten wat de wil van de Heer is? Neen, dat hoeft hij niet. Een christen is iemand die gelooft en niet een betwe ter. Geloven is op iemand anders vertrouwen, dus in dit ge val: op God vertrouwen. Daarom behoeft een christen niet altijd te weten wat hij moet kiezen, welke weg hij moet gaan, wat hij op een gegeven moment moet doen. God heeft beloofd hem veilig te leiden door donkere dalen en over groene weiden. Wat meer is er dan nodig? Een christen hoeft alleen maar te volgen. Dat wil niet zeggen dat hij zijn verstand niet mag gebruiken, evenmin tfat er geen plaats is voor zijn gevoelsleven. Inte gendeel. God wil dat we helemaal, echt als mensen leven, mensen met een verstand en een gevoel. Mensen zijn geen makke schapen die niet denken. Maar al is de mens een denkend en voelend wezen, daarom hoeft hij nog niet altijd alles te weten. God plaatst ons tel kens weer op een punt waar we niet weten wat we kiezen moeten. Dat is een proef om te zien of we het kiezen durven over te laten aan Hem, of we durven zeggen: Heer, het doet er ook niet toe. Kiest U maar." We lezen vandaag: Handelingen 5 17-25. (Van een onzer medewerkers) ROTTERDAM Pinksteren is het feest van de jeugd. Want jon gelingen zullen gezichten zien. Door Pinksteren is ook de spanning tussen de generaties overwonnen, want ouderen zullen dromen dromen en samen zullen z\j staan in deze wereld als mensen met visie, die deze wereld wegwjjs kan maken, tot zaligheid. Aldus ds. J. H. Velema, voorzitter van de bond van christelijke gereformeerde jongerenverenigingen in Nederland, bijeen in De Doelen te Rotter dam, in zijn kort begroetingswoord. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke blieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Wat verstaat men onder „belastbare opbrengst van de ka dastrale huurwaarde" van een per ceel? Dit betekent voor mij een ver hoging van de rechten met 200 pet. Naar die „opbrengst" worden name lijk in mijn gemeente de reini gingsrechten geheven. Antwoord: De belastbare op brengst vermeld in de kadastrale leggers, is vanouds de maatstaf waarnaar de grondbelasting wordt geheven. Deze belastbare opbrengst is geschat naar de maatstaven van 1898. De bedragen zelf raken dus kant noch wal, doch in hun onder linge verhouding moet wel een lo gisch verband zitten. Vele gemeen ten gebruiken deze cijfers als basis voor gemeentelijke belastingen en rechten naar regels, die in elke ge meente kunnen verschillen. Vraag: Duikboten hebben twee soorten machines: elektro- en dieselmotoren. Welke worden onder water gebruikt? Antwoord: Dieselmotoren zijn af hankelijk van buitenluchtzuurs*of en kunnen daarom slechts gebruikt worden aan de oppervlakte of op periscoopdiepte, waarbij de lucht aangezogen wordt door de snuiver, een lange pijp die tot periscoop hoogte kan worden opgestoken. De elektromotoren worden ge bruikt bij grotere diepte, waarbij de stroom geleverd wordt door batte rijen, die door de dieselmotoren worden opgeladen, als die in wer king zijn. Een nieuwe methode van voortstuwing is de Walther-turbine, waarbij langdurige vaarten onder water mogelijk zijn. Het bezwaar is dat zij door het gebruik van H202 tot explosie kan leiden. De ideale methode is die van atoomvoortstuwing, die onafhanke lijk is van buitenluchtzuurstof en daardoor onafgebroken lange vaar ten mogelijk maakt zowel onder als boven water, zonder dat dieselmoto ren de nodige brandstofhoeveelhe- den behoeven te .leveren. GRONINGEN Prof. dr. J. B. W. M. Möller (45) is door paus Paulus VI benoemd tot bisschop van Groningen. Hij volgt mgr P. A. Nierman (68). die op gezondheidsredenen ontslag uit zijn functie had gevraagd, op. De da tum van de bisschopswijding is nog niet bekend. Prof. Möller is thans hoogleraar in de filosofie aan de katholieke Theolo gische Hogeschool in Utrecht. Hij werd op 31 oktober 1923 in Rotter dam geboren. Op 24 juli 1949 werd hij tot priester gewijd. Daarna stu deerde hij drie jaar filosofie aan het Angelicum in Rome en in Leuven. Na een jaar als kapelaan te hebben gewerkt in Wageningen werd hij in 1963 benoemd tot hoogleraar in de filosofie aan het filosoficum In Huis ter Heide. Bij de oprichting van de katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht werd hij tot rector van deze school benoemd. In Kenia heeft een olifant, die door een locomotief van de spoor baan was geduwd, wraak genomen op de volgende trein. Het dier maak te eer. goederenwagon onbruikbaar en beschadigde pok andere wagons. Zegevierend en ongedeerd verdween WJ daarna in het oerwoud. 1 2 3 i 2 3 i 5 6 7 5 6 7 5 9 10 6 9 10 Hor. woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. insekt, 2. nobel, 3. teken dat in de psalmen voorkomt, 4. dwaalster, 5. einde, 6. nobel, 7. elke keer, 8. bijnaam van Ezau. 9. ongaarne, 10. vlek. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. kombuis - la, 2. aloë - netel. 3. pils - ido - om. 4. Peet - eer - os, 5. eens - krent, 6. rite - meter, 7. 'aga - Ier - oei, 8. den - ne - none, 9. ende - sas - sm. Vert.: 1. kapper - adé, 2. olie - eigen. 3. reiden - tand, 4. Best - Sei ne, 5. uniek - mees, 6. ieder - Erna, 7. store - Toos, 8. Leo - oneens, 9. alm - striem. Ingeleid door de heer B. Molenaar, jeugdwerkleider, die uiteenzette hoe Israël drie maal per jaar als kind bij God in huis was, volgde een breed-opgeze't maar vlot afgewerkt „feest der weken", gevierd met zang, muziek en dans. Onder de kundige en bezielende leiding van „opperzangmeester" H. J. Molenaar kwam het meerdere ma len tot een schoon hoogtepunt in deze oud-testamentische en uit vijf delen bestaande liturgie. Hèt hoogtepunt van deze druk-be- zochte bondsdag vormde evenwel het „pleidooi voor Israël" dat ds. J. W. van der Hoeven, hiertoe uit Jeruza lem speciaal overgekomen, des namid dags hield. Het vereist tegenwoordig moed om te zeggen: Ik geloof. En al te vaak zegt men dat op een verontschuldi gende toon, zoals Israël na de 6-da- gen oorlog zei: Sorry, we won. Offensief Van ons defensief geloof echter moeten we overgaan in het offensief! Onze sympathie moet leiden tot een daad. Want door sympathie alleen konden de zes miljoen Nazi-slachtof fers die Israël betreurt, niet worden gered. En... het anti-semitisme komt weer op, zij het in velerlei gedaante. B.v. die der „objectivieit"Waarbij men nadruk legt op de nood der ver dreven Arabieren. Maar vergeet niet dat de Arabie ren die in de staat Israël wonen, het vijf maal zo goed hebben als die vluchtten. Israël wil niets liever dan dit broedervolk helpen. Maar de ver drevenen aanvaarden dat niet omdat de rest van de Arabeiren dit als ver raad zouden zien. Immers, dan ont valt hun tegelijk het laatste argu ment tégen Israël! Op merkwaardige wijze gaan van daag vele oud-testamentische profe tieën in vervulling. Jeruzalem is een steen des aanstoots geworden en te gelijk een schaal vol bedwelming. Het onrecht zowel door Rusland te gen Tsjechoslowakije bedreven als door de Ver. Staten tegenover de In dianen, vormt geen aanleiding tot een nieuwe wereldoorlog. Maar bii is Israël is men uiterst critisch. Ieder een mag Jeruzalem hebben maar niet de Joden. En toch is Jeruzalem slechts een verzameling oude verval- ten straatjes en een stuk grauwe muur. Zijn de volkeren dol geworden om daarvoor een nieuwe wereld brand te riskeren? Wat zit daar achter? Dit: Dat juist déze stad in staat is in deze tijd vrede te scheppen. Want de sleutel van de wereldvrede ligt niet in New York, in Moskou of in Genève. Déze stad beeft de belofte! Verzoening Als we bidden: Uw Koninkrijk ko- me, waar denken we dan aan? Eens zal toch worden geroepen: Gezegend is Hij die komt in de Naam des He ren! En al heeft ditzelfde volk de Messias verworpen, daarom heeft God dit volk nog niet verstoten! Pau lus vraagt: Indien hun verwerping verzoening is voor de wereld, wat zal hun aanneming zijl anders dan leven uit de dood? Alleen wie het oersoonlijk geloof beleeft met zijn Heiland, kan dit door ieder verlaten volk vandaag helpen. Laten wij. ook als jonge christenen, wandelen in het licht van Gods liefde. Opdat wij Zijn oude Bondsvolk niet vergeten, waar ande ren God, de moraal, Zijn volk en de Messias steeds radicaler vaarwel zeg gen. Maj. ds. H. Toorman hield vervol gens appèl naar aanleiding van Je zus' vraag tot Zijn discipelen: Wilt gij ook niet weggaan? Tot het welslagen van deze toogdag droeg mede bij de orgelbespeling door Henk Klop uit Giessendam. PHILADELPHIA Een 42-jarige j rooms-katholiek geestelijke, George Hafner, is zaterdag in zijn priester- j kleding in het huwelijk getreden met j een 33-jarige secretaresse. Het huwelijk werd in een kerk in gezegend door een priester die zelf al was getrouwd. De plaatselijke bis schop heeft laten weten dat het hu welijk niet als geldig zal worden er kend. Pater Hafner is niet van plan uit zijn ambt te treden. Nieuwe regeling lessen UTRECHT Voor de overgrote meerderheid van de schoolge meenschappen zal de nieuwe le- raarlesformule nadelige gevolgen hebben. Ze is door het departement verspreid, zonder dat we erom heb ben gevraagd en zelfs is geen enkel overleg met ons gepleegd. We kunnen nu aan de uitvoering van de Nieuwe wet op het voortge zet onderwijs onmogelijk gevolg geven. We zijn fysiek niet in staat te doen wat de ouders van ons ver wachten,. zei de heer L. J. Rousseau namens de raad van leraren zater dag op een persconferentie. Indien voor eind juni geen oplos sing voor deze kwestie is gevonden, zullen de aangesloten organisatie en leden van de raad van leraren adviezen ontvangen „die aan dui delijkheid niets te wensen overla ten", aldus de heer Rousseau. Volgens de oude regeling waren de leraarlessen gebonden aan het aantal klassen, maar nu zit iedere leraar vast aan de individuele leer ling. De schoolleiders zullen zo doende niet meer in staat zijn een juiste planning voor het komende cursusjaar te maken, meende de heer Rousseau, want indien er in plaats van 1.500 leerlingen 1.520 ko men, betekent dat het „vergokken" van 20 leraarlessen. Minister Luns maakt een n' iing voor bisschop Jan- Rotterdam tijdens de receptie ter gelegenheid van In veertigjarig priesterjubilea van de bisschop. Dr. De Ru over bisschop Jansen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wij prijzen ons gelukkig, dat deze herder vol liefde, begrip en wijsheid leiding geeft aan het deel van de kerk, dat hem is toever trouwd." Dat zei dr. G. de Ru, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, in zijn toespraak tijdens de eucharis tieviering, die zondagmorgen in de Elisabethkerk aan de Mathenesserlaan werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig priesterjubileum van M. A. Jansen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog geen vier honderd jongeren hebben zater dagmiddag getuigenis afgelegd voor hun liefde tot en hun ge loof in de ene Heer Jezus Chris- MAARSBERGEN Het op lezen van de buslijst klonk als het voorlezen van de waterstan den. Van Rheinfelden tot Rot terdam waren de christelijke schippers naar hun landdag op Valkenheide (bij Maarsbergen) gekomen, waar ds. A. v. d. Most hen namens het bestuur van de Protestants-christelijke Schip- persbond welkom heette. Nadat een vrolijke polonaise de ouderen van de jongeren had ge scheiden (voor de jeugd was er een afzonderlijk programma) kwam men in de aula bijeen voor de Pinkster zang. Dirigent Arie Pronk consta teerde dat de varende gemeente best de zingende gemeente zou mogen heten. „Kennelijk wordt er aan boord nog veel gezongen!" Jan Filius gaf op speelse wijze zijn visie op het schippersleven, gezien „vanaf de wal". Dit ter inleiding op een discussie over de actuele binnenvaartproblematiek, waaruit duidelijk werd dat het vooral om de menselijke kant gaat. Duidelijk werd ook, dat er aan de wal („dat zijn mensen die u alleen ontmoet als ze voor een open brug moeten wach ten") nog heel wat misverstanden over het schippersleven bestaat. Een leven dat de meeste schippers ove rigens (dat bleek wel uit het dave rende applaus bij een desbetreffen de opmerking) voor geen goud zou den willen missen. Al zetten met name him vrouwen er wel eens een paar vraagtekens achter Het middagprogramma bracht spel en sport en gaf ruimschoots gelegen heid tot de gezellige ontmoeting, die op deze dagen zo belangrijk is. Jong en oud genoten tenslotte van het optreden van het Internationaal Folkloristisch Danstheater. Tegen zes uur ging men weer naar huis. Over de weg, langs de rivieren en kanalen die men de volgende dag weer zou gaan bevaren tus, tijdens de „interkerkelijke" revival-(opwekkings) mars naar het Malieveld. Om half twee was afgemarcheerd van de grote speelweide in het Zui- dèrpark, voorafgegaan door de drum band CJV „Schilderskwartier". Grote spandoeken met leuzen „God is liefde", „Komt tot het feest" en bor den met opschriften als „Redding in Jezus alleen", „Wordt vervuld met de „Heilige Geest", „Jezus de weg, de waarheid en het leven" en „Niemand 'komt tot de Vader dan door Mij" werden door de jongeren meege dragen. Een fel roodgèkleurde „Inlichtingen- bus" waar mensen met geloofsvragen en geloofsmoeilijkheden werden op gevangen door de evangelisten B. P. Teeuw uit Amsterdam en G. Groot- veld uit Den Haag vormde de afslui ting van deze geloofsdemonstratie. Tevens diende deze bus als „bezem wagen" voor diegenen die het lopen te zwaar zou worden. Evangelist Maasbach sprak er z\jn grote vreugde over uit dat de hele mars een machtig getuigenis was voor Koning Jezus, die in de wereld is gekomen om zondaren zalig te maken.De vrede van God die alle verstand te boven gaat zal eerst gestalte moeten krygen in ons eigen hart, Moge deze revival-mars een inspi ratie zijn voor vele andere steden in ons land op deze wijze voor koning Jezus te kiezen, want wij behoeven ons voor zijn evangelie van genade, verzoening en verlossing niet te schamen. In voor- en tegenspoed mogen wij Zijn getuigen zijn, want NED. HERV. KERK Beroepen te Hollandsche Veld G. C. Post te Giessendam; te Amsterdam (Amstelkerkgemeente) J. A. van Bo ven te Den Haag (Loosduinen): te Ooltgensplaat R. C. Cuperus te Ede. Aangenomen naar Alphen aan den Riin M. Fokkema te Nieuwleusen. Bedankt voor De Bilt G. Messie te Zwolle: voor Dinteloord C. van Schoon hoven te Vreeswijk: voor Honselers- dijk (Ver. Vrijz. Herv.) G. Oldeman te Heerewaarden. GEREF. KERKEN Beroepen te Blija R. de Pee. kand. te Dirkshoorn: te Urk J. H. van Mechelen te Heinenoord: te Werkendam A. W Bol te Urk. Aangenomen te Rotterdam Hey- plaari kand. E Verhoef te Rotterdam. GER. GEMEENTEN Bedankt voor Veenendaal Ch. van den Poel ie Yerseke. 1 als we werkelijk tot Hem behoren, leren wij de strijd kennen tussen dat bevrijdende evangelie en de leugen van de duivel. Ds. K. van Twillert zei, dat het niet gaat om een kerk, een groep of organisatie, maar om niemand minder dan de levende Heiland Jezus Christus. Wij mogen ons geplaatst weten onder de zalving van de Heilige Geest Mr. H. C. J. Kronenburg, (ex-Boer.) 2e Kamerlid vond als rooms katholiek enigszins ongebruikelijk, om vanaf dit podium van zijn geloof in de opge stane Heer te getuigen. Nadat Ab Meerbeek, organist van het evangeliecentrum Capitol, die ook de samenzang op het orgel begeleidde (onder leiding van Arie Pronk uit Rotterdam), de reeds 46 jaar in Cali- fornië verblijvende Fries John Douma en de heer Gosta Oman, president van the international far east east mission in Korea een kort getuigenis hadden afgelegd sloot de heer Maas bach deze meeting met dankgebed. De organisatoren hadden gerekend op duizenden deelnemers. BUSSUM „Misschien is dit wel de laatste bondsvergadering- oude-stijl, hoe gezellig het nu ook weer is. Dit soort vergaderingen en dagen zijn uit de tijd. De Nederlandse lutherse jeugdbond heeft alleen bestaansrecht als ze informatie kan doorgeven, als ze de kerk in beweging kan brengen. Immers: kerken en kerkelijke jeugdbonden zullen van naar binnengekeerde groe pen tot naar buitengerichte ge meenschappen moeten worden." Met deze woorden opende mejuf frouw G. W. Ophuysen gisteren, als vice-voorzitstcr. de 82e bondsverga dering der NLJB Nieuwe meningen, aldus mejuf frouw Ophuysen, zullen hun weg moeten gaan vinden. Veel geld en mankracht wordt nu nog besteed aan achterhaalde zaken. Waarom collec teren we bijvoorbeeld nog niet voor het Mozambique-instituut, in plaats van voor de restauratie van de een of andere kerk? Van Maurik uit, een dorp in de Betuwe waar ons centrum staat, onze boerderij die tot een klein vor mingscentrum zal worden omge bouwd, zullen we acties gaan ontke tenen. Dat gaan geen enkelingen doen. maar wij allen die een stukje verantwoordelijkheid willen dragen. De gehele bondsvergadering stond in het teken van acties en nieuwe vormen. Er zullen de komende maan den een groot aantal werkgroepen van start gaan. Twee van die groepen gaan zich bezighouden met respectie velijk het aandragen van informatie materiaal over ontwikkelingssa menwerking, het in de lutherse ge meenten op gang brengen van discus- (Vau een medewerker) De samenkomsten in de Expohal, dat bleek ook nu weer, komen toch HILVERSUM De traditio- beter tot hun recht dan in een gro- 1 „ar, bot te tent. En dat is, zo vertrouwde nele pinkstertrefd g kommandant Westergaard men toe, Leger des Heils werd voor de (jan 00^ reden <jat men van het tweede maal op het Expoter- bosterrein naar het Expoterrein rein gehouden. Dat betekende verhuisd is. In deze samenkomsten /oiwi spraken zowel de gastspreker (kolo- een programma (3000 mensen Denhanl L„nden) als komman- luisterden 's morgens en s mid- dant Westergaard over de actuali- dags in de Expohal naar een teit van Pinksterèn. oinksterboodschap) omlijst met muzikale uitvoeringen (o.a. van „Het is niet zo," aldus laatstge- het Stafmuziekkorps, het jeugd- noemde in de slotbijeenkomst, „dat TT.. r _Tu- wij vandaag een feit herdenken dat koor Hilversum, de combo jang gejecjen gebeurd is. Integen- Schiedam) en sportevenemen- deel, laten wij er aan denken dat het ten. een feit is dat Pinksteren elke dag gebeuren kan. Wij, als Leger des Daarbij blijft deze dag toch het Heils, hebben Pinksteren nodig Wij karakter van een groot familie- zullen moeten durven dromen. Wij feest behouden, al kan men er niet zullen gezichten moeten zien, om meer, zoals vroeger in de bossen niet te verzanden in de nuchtere van Baarn, zijn tentje bij opzetten werkelijkheid van alle dag. Pink en er een soort Pinkstercamping steren moet ons stuwen naar de van maken. toekomst sies over dit onderwerp mede naar aanleiding van het door de lutherse synode gestarte fonds voor ontwikke lingshulp en het onderzoeken van mogelijkheden een bepaald ontwik kelingsproject, ergens op de wereld, te adopteren. Bovendien komt er een groep, die het vormingscentrum te Maurik gaat beeeleiden en een groep die de aan dacht zal vestigen op het bezoeken van bejaarden, zieken en eenzame mensen. Daarnaast gaat men zich intensief richten op de structuur der NLJB. Het vroegere gesloten jeugdwerk ont wikkelt zich momenteel sterk in de richting van open jeugdsociëteiten. Het bondsbestuur wil tevens een „veldwerkersgroep" in het leven roe pen, die het jeugdwerk overal in het land zal stimuleren. Men denkt hier bij ook aan het opzetten van sociëtei ten en jeugdgroepen in die lutherse gemeenten en in die plaatsen, waar niets voor de jeugd wordt gedaan. Men wil verder de contacten met het buitenland uitbreiden, terwijl ook door het bondsbestuur zal worden nagegaan in hoeverre, wat practische zaken betreft, met jeugdorganisaties van andere kleine kerken kan wor den samengewerkt. Tijdens de bondsvergadering werd afscheid genomen van mejuffrouw P. L. Gronloh en de heren A A. Bal en H. J. F. Tanger. Als nieuwe bondsbestuurders konder. worden welkom geheten de heren A. R. de Hoog (Amsterdam) als voorzitter R. H. Berveling (Rotterdam), M. de Groot (Den Haag) en J. W. Norde- mann (Weesp). HILVERSUM De actie van de hervormd-gereformeerde jeugd ten behoeve van het jeugd- en vormingswerk van de Torad- jalcerk op Celebes heeft 17.500 gulden opgebracht. Zaterdag werd deze actie afgeslo ten op de bondsdag van de hervorm de knapen- en jongemeisjes vereni gingen op gereformeerde grondslag door ds. K. J. Jansen uit Doeveren. Het geld werd bijeengebracht door het verkopen van handenarbeid, werkstukken, het organiseren van sa menkomsten enzovoort. Deze jeugddag werd door tweedui zend jongelui bezocht. Het thema was „Kinderen van het licht". Ds. C. A. Korevaar uit Rotterdam mediteer de over dit onderwerp. Het zeer ge varieerde programma voerde vervol gens met projectiebeelden door ver tellingen en samenzang zes kinderen uit de Bijbel ten tonele, die leefden in het licht van Gods verbond. De middag van deze jaarlijkse ont moetingsdag stond in het teken van de ontspanning. Men speelde het „knikkerspel", een grote wedstrijd, waarin alle deelnemers op zoek gin gen naar de betekenis van het myste rieuze „knikker-schrift". De zeer ver rassende uitkomst was een lied, dat geestdriftig gezor ..en werd. De voorbereiding voor dit spel en van de hele jeugd *ag was in handen van de heer C. van Iterson, jeuzd- werkleider. Dr. de Ru, een persoonlijk vriend van de bisschop, dankte hem bijzon- der voor de samenwerking in kerke lijk verband. De dienst was ongemeen boeiend door de zeer moderne liturgie, waarbij ieder zich betrokken voelde. De vica rissen-generaal dr. C. Braun en dit W. van den Ende verrichtten de con celebratie. Dankbaar Bisschop Jansen toonde in zijn toe spraak zijn grote dankbaarheid voor alle mensen, die hij in zijn leven had ontmoet. „Zij allen hebben mij ge vormd, ook zij voor wie ik weinig o! misschien zelfs geen sympatie had. Dankbaar ook ben ik, dat ik mocht en mag leven in deze tijd. Er zijn ge noeg redenen, om bezorgd te zijn en zelfs angstig. Maar laten we niet klein- gelovig zijn." Tijdens de receptie, die volgde; werd bekendgemaakt, dat een bedrag van ruim veertigduizend gulden bij eengebracht is als feestgave voor dr bisschop. Dit zal nog wel groeien tot 60.000 gulden. Bisschop Jansen wil niets van deze feestgave voor zichzeÜ besteden. De helft zal gaan naar hd bisdom Tabora in Zuid-Afrika en dr andere helft voor bijzondere pastorafc doeleinden in het Rotterdamse bisdon (Van een medewerker) DEN DOLDER Over „Christen dom en Islam" handelde het Pinkster weekend, dat georganiseerd was dooi net Centrum voor Gereformeeri Jeugdwerk, het Christelijk Jongerei Verbond en de Hervormd Gerefor meerde Jeugdbond. Het confere» tie-oord was ook dit jaar de Ernii Sillem Hoeve in Den Dolder, war zo'n 75 jongeren bijeen waren om di ontmoeting van beide wereld godsdiensten in déze tijd te bespre ken. Aan de orde kwamen niet alleen <k religieuze verschillen, maar ook 4 praktische problemen, die aan dea ontmoeting vast zitten. Zo vond dl dialoog tussen Christendom en Islaffl zoals die in een aantal Afrikaans landen, en ook in Indonesië, gevoen wordt, zijn tegenhanger in de aanwe zigheid van de heer G. A. Bashir va! het Centre for Islamitic Studies I Den Haag, die een boeiend beeld gi van de Islam, en ook in de medewer king van ds. J. M. Hoekstra, sed buiten'and van de Raad voor de Zes ding van de Hervormde Kerk, di over enkele centrale punten van d dialoog Bijbel en Koran sprak. Israël Maar ook de „ontmoeting" tussa christelijk Nederland en zijl moslimse gastarbeiders kon beü i chaamd worden in de aanwezighei van een dezer buitenlandse arbeidei op het weekend. Ook één van de s» dere brandende punten van de ont moeting: de houding van het christe- lijk westen in het diepe conflict tui sen Israël en zijn overwegen moslimse buren, werd levendig ge maakt, niet alleen door enkele films maar ook door de woorden van e Jordaans student, die zowel in 19* als in 1967 tot de displaced persoi behoorde. Een belangrijk aandeel aan weekend, dat door alle aanwezil zeer intens werd meebeleefd, waarin naast informatie over de lai den van de Islam ook de noodza van bezinning op het eigen gelo sterk op de voorgrond kwam staan, had ook dr. K. Wagtendc van de Universiteit van Amsterd die vanaf het begin een werkzl aandeel had gehad in de voorbei ding. Het weer in Enrnpa weer max temp gisteren Amsterdam onbew. 16 Brussel licht bew. 17 Frankfort onbew 15 Innsbruck zwaar bew. 18 Genè*e onbew. 22 Kooenhagen regen 16 Locarno zwaar bew 16 Londen half bew. 16 Luxemburg zwaar bew. 15 Madrid geh. bew 19 Majorca zwaar bew. 24 MClnchen onbew. 16 Nice zwaar bew. 20 Parijs regen 17 Rome zwaar bew. 24 Wenen regen 27 Zürlch IS

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2