Meerderheid voorstander van samengaan met NKV ,jFriedrich Weinreb is onrecht aangedaan CNV: Samenwerken met behoud van principes Ortiz-SanzIndonesië gebruikte geen bommen VERBAND TUSSEN GELOOF-ARBEID ONDUIDELIJK SOCIOLOGISCH ONDERZOEK BIJ CNV Toerisme in Nederland ongunstiger MAANGLANS Renate Rubinstein: Nederland kan zich veroordeling niet permitteren Carillon-klanken Holland Festival Plan Strauss: Verenigd Europa met kernwapens 9 Dl NSDAG 20 MEI 1969 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Bij het sociologisch onderzoek onder CNV- leden is gebleken, dat 62 procent voorstander i6 van fusie met het NKV en 41 procent zich uitspreekt voor fusie met het NW 35 procent is tegen fusie met het NKV en 53 procent is tegen aansluiting bij het NVV. Gaat het om een fusie van de drie vakcentralen, dan liggen de cijfers anders. Van de onder vraagden gaat 50 pet. liever samen met zowel NKV als NVV dan totaal geen fusie tussen de vakcentralen. Voor samenwer king voelt 87 pet. Wat betreft een fusie met het NVV neemt het percentage voorstanders van aansluiting nog af en het aantal tegenstanders toe bij een stij ging van het arbeidsniveau. De middengroep in leeftijd (37 tot 18 jaar) is het sterkst gekant tegen fusie met NVV (63 pet), gevolgd door de oudste groep (49 tot 60 jaar) 55 pet. en de jongste groep (25 tot 36 jaar) met 38 pet. De al of niet sterke binding aan de christelijke organisa tie speelt hier een belangrijke factor. Van het onderzoek is thans de eerste fase gereed (peiling van opvat tingen. verwachtingen en wensen van de leden van de christelijke vakbe weging). De drie volgende fases, die nog komen, omvatten: onderzoek van een ledenwerfactie, opinie-onderzoek onder bezoldigde bestuurders en de positie van de christen in de arbeids situatie. Het resultaat van de eerste fase van het onderzoek achtte het CNV-bestuur echter al zo belangrijk, dat het hieraan een aantal concept- 99 99 DEN HAAG „Nederland bevindt zich voor wat betreft zijn toeristen industrie in een uitgesproken minder Kunstige positie in vergelijking met Fndere landen. De BTW heeft sterk 'prijsverhogende gevolgen gehad, even als trouwens andere stijgende kosten. /De horeca-ondernemer dient zich er wel van bewust te zijn, dat in de toekomst steeds grotere inspanningen zullen worden gevraagd om de tot- nutoe behaalde resulaten te kunnen ïhandhaven." Deze uitspraken deed vanmiddag de voorzitter van de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, res taurant-, café- en aanverwante be drijven, de heer G. E. van Goor, op de' jaarvergadering van Horecaf. Hij wees erop dat de horecaconsu- menten van morgen gasten zullen zijn die meer onderwijs hebben genoten en die andere bestedingsgewoonten hebben. Verbetering en aanpassing aan de klant is noodzakelijk en hier voor is research nodig. Bovendien zullen overheid en de financierings instituten door financiële faciliteiten steun moeten gaan verlenen aan de toeristenindustrie. Mensen vergiftigd na communieviering MISCEMI Na een communievie ring in het stadje Miscemi op Sicilië zijn meer dan tachtig mensen in een ziekenhuis opgenomen met min of meer ernstige vergifti gingsverschijnselen. Onder de zieken zijn veel kindgren. Twee van hen verkeren in levensgevaar. De genuttigde koeken waren ge bakken door de bakker in het plaatsje. Prof. dr. H. J. van Zufhem conclusies heeft verbonden, die thans onder de leden in het land besproken zullen worden. De conclusies dragen nog een zeer voorlopig karakter. Het eindrapport over alle fases van het onderzoek valt in het voorjaar van 1970 te verwachten De conclusies, gebaseerd op de - eerste fase van het rapport, zullen ook onderwerp van discussie zijn in de algemene vergadering van het CNV, die begin juli a.s. wordt gehou den. Een nieuw visieprogram zal dan tevens aan de orde worden gesteld. Het onderzoek omvatte 301 manne lijke leden van de christelijke vakbe weging in 12 plaatsen gespreid over 11 bonden en verschillend van leef tijd, arbeidsniveau en grootte van or ganisatie. Materiële positie Minstens drie vijfde deel van de leden ziet het streven van de christe lijke vakbeweging als totaliteit ge richt op bestaanszekerheid, waarbij de materiële positie van de werkne mer voorop staat. Een veel kleinere plaats wordt toe gekend aan de sociale positie in de onderneming en het sociaal-econo misch klimaat. Het streven naar een hervorming van de maatschappij wordt nauwelijks genoemd. De indruk bestaat, dat de hervor mingsgezindheid der leden niet poot is. De machtsposities en de eigen domsverhoudingen worden door grote aantallen als juist aanvaard. Bij twee derde deel van de onder zochte leden berust het lidmaatschap op traditie. Bij de oudere groep speelt de opvoeding een grote rol, (33 pet.), bij de jongere groep het lid maatschap van de kerk (37 pet.), principe en uitgangspunt van de vak beweging komen nog het sterkst uit bij de middengroep (59 pet.), het soci aal milieu blijkt bij de jongeren en de ouderen vooral een rol te spelen en bezwaren tegen NKV resp. NVV leven het sterkst bij de ouderen en de middengroep. Christ en-werknemer Of een christen-werknemer zich van een ander moet onderscheiden antwoordt 58 pet bevestigend en 40 pet. ontkennend. De 40 pet. wil soli dariteit met de ander tonen, vindt dat een fatsoenlijk gedrag geen mo- Een vakantiecombinatie voor kille dagen: blouse en sjaal van effen diolen met mouwloos larghes van be drukte stof. Dichtgeknoopt kan de mantel ook als tuniek gedragen worden. nopolie van christenen is, dat christe nen feilbare mensen zijn en geloof en arbeid aparte grootheden. Op de vraag, „hebt u op uw werk iets aan uw geloof?", antwoordt 54 pet. positief en 46 pet. negatief. De positieve reacties nemen toe met de. stijging van het arbeidsniveau en een sterkere binding aan de christelijke organisatie; 46 pet. vindt, dat je met de preek die je in de kerk hoort, wat kan doen op je werk; 54 pet. meent van niet. De jongste leeftijdsgroep staat hier het meest negatief, omdat de preek niet aansluit op de arbeidssituatie. Hdbg is het percentage van hen, die' het gevoel hebben door eigen werk God te dienen; slechts 25 pet. zegt hier nee. „Wat zou er in de eigen arbeidsor ganisatie veranderen als iedereen zich als christen zou gedragen?". On geveer 50 pet gelooft dat er in de wijze van werken iets ten goede zou veranderen: 4 pet. verwacht on gunstige veranderingen. De tussen menselijke verhoudingen zouden vol gens 64 pet. verbeteren, maar 3 pet. verwacht eerder nadelen. In de wijze van leidinggeven zou naar het oordeel van 49 pet. wel wat verbeteren, 34 pet. ziet er niets in en 4 pet. rekent op een verslechtering; 38 pet. verwacht verbetering van de lonen 46 pet. niet; 39 pet. verwacht een groter aandeel in de winst, maar 38 pet voorziet totaal geen enkele verandering in de winstverdeling. Volgens 3 pet wordt het nog minder. Geen happening op de maan en dus ook geen maanvrouwtjes of ander lunisch schoon, maar manne quins met geheel nieuwe pruiken van coiffeur Jean-Louis Saint- Roch. De kosmischepruiken zijn vervaardigd van synthetisch haar, het is glanzend materiaal, tros baar en beslist niet uit model te brengen. Op de foto: twee manne quins, door een „astronaut" ge chaperonneerd. De haardosjes dra gen de veelzeggende naam Martiennes. STEENWIJKERWOLD Gister avond raakte een personenauto in Steenwijkerwold in een slip en ■botste tegen een huis. De 15-jarige inzittende P. Scholten werd gedood. (Vervolg van pag. .1) Bezwaar oppert het CNV in zijn concept- conclusies reeds tegen het scheppen van een mogelijkheid, dat het bestuur van het overlegorgaan van de drie vakcentralen zelfstandig beslissingen zou kunnen nemen, die voor de vakcentralen bindend zijn. Het CNV overweegt daarbij, dat de samenwerking tussen de vakcentra len in de vorm, die tot nu toe be staan heeft en die op zichzelf ge nomen gewenst en aanvaardbaar is tooh al tot een zeker verlies van volledige beslissingsvrijheid leidt, on danks zelfstandigheid en autonomie van elk der vakcentralen. Het beleid van het overlegorgaan is veelal ge richt op het bereiken van compromis sen. Verontrustend Verontrustend noemt de verbonds raad van het CNV het, dat de relatie tussen geloof en georganiseerd maat schappelijk handelen in het leven en denken van de mensen blijkt te ver vagen. Een minderheid is nog uit per soonlijke overtuiging lid, maar een groter aantal baseert zich op traditio nele en institutionele motieven: „van zelfsprekendheid". Dit proces wordt versneld door ver breking van oude denkkaders. Vele leden zien de ideële doelstellingen onvoldoende of in het geheel niet. Het CNV wil aan deze zaak grote aandacht gaan besteden, maar meent deze taak niet alleen aan te kunnen. Het ziet hier ook een taak voor de kerken, het christelijke onderwijs en de christelijke jeugdbewegingen. Van de kerken wordt gevraagd in prediking, pastoraat, kerkelijk onder wijs en vormingswerk voortdurend, duidelijk en concreet te stellen, dat het Evangelie bepaalde structuren, gemakzucht en zelfgenoegzaamheid doorbreekt. Aandacht verdient dit ook bij de opleiding van predikanten en kerkelijke medewerkers. De ker ken wordt ook gevraagd mee te zoe ken naar betere gespreksmogelijkhe- den met de vakbeweging. Scholing Voorlichting, scholing en vorming zullen het streven van een vakbewe ging duidelijker moeten, maken, die zich op het Evangelie wil richten, vooral de ideële doelstellingen moe ten beter vertaald en overgedragen worden, zodat deze zaken ook in de bedrijven onder de mensen gaan functioneren. Het CNV wil komen met een nieu we, duidelijke en overdraagbare om schrijving van dc doelstellingen. Daarbij zal het gaan om de positie van de werknemer op zijn arbeids plaats en de hervorming van de maatschappij. In versneld tempo zal er aan gewerkt worden, de vakbewe ging in onderneming en bedrijf zelf een plaats te geven. Het CNV stelt niet. dat de christe lijke vakbeweging een doel op zich zelf is: het verbond meent evenmin, dat christelijke beginselen conse quent altijd tot de vorming van chris telijke organisaties zouden moeten leiden. Het gaat het CNV echter wel om het wezenlijke welzijn van mens en samenleving. Dit heeft te maken met de verlos sende kracht van het Evangelie. Het eigene van de christelijke vakbewe ging behoeft als gevolg hiervan niet beslist altijd gelegen te zijn in activi teiten, die duidelijk afwijken van ac tiviteiten van andere vakcentralen. Om de belangen van de leden in de toekomst beter te behartigen streeft het CNV naar een verande ring van de maatschappijstructuren. Deze verandering zal gericht zijn op een doorbreken van het eenzijdig en strak van bovenaf bepaalde karak ter van de arbeidsorganisatie het scheppen van meer mogelijkheden voor een betere ontplooiing van de persoonlijkheid en de verantwoorde lijkheid van de werknemer in onder neming, dienst en bedrijf en een wijzi ging van de inkomens- en vermogens verhoudingen en de daarmee samen hangende machtsverhoudingen. Ook zal op andore wijze het euvel van het ongeorganiseerd zijn bestre den worden om een sterkere leden binding te bereiken en zal er een wijziging in de structuur van het ver bond moeten komen, waardoor het doeltreffender en slagvaardiger kan optreden. (van een medewerker) Opnieuw zal de discussie om drs. Friedrich Weinreb oplaaien en wel naar aanleiding van z\jn uit drie banden bestaande memoires: „Collabo ratie en verzet 1940-1945: Een poging tot ont mythologisering". Op 23 mei zal het eerste deel van dit ongeveer twee duizend pagina's tellende werk bij Meulenhoff verschijnen. Weinreb is daartoe aangezet door Renate Rubinstein, die zich onvoorwaardelijk achter hem heeft gesteld. Het is haar eerste stap tot het verkrijgen van eerherstel van Weinreb, die in 1948 door de Bijzondere Raad van Cassatie tot zes jaar gevangenschap is veroordeeld we gens zijn gedrag in de oorlog. „Weinreb is het slachtoffer geworden van de recht spraak", zegt zij. „Ik ben het met prof. Presser eens, dat Weinreb geëerd had moeten worden. Deze man heeft in de oorlog dingen gedaan, die niemand anders heeft gepresteerd, laat staan een machteloze jood." Als Weinrebs memoires zullen zijn uitgegeven, zal Renate Rubinstein een essay het licht laten zien, waar in zij op rehabilitatie van deze man aandringt. Want „Nederland heeft niet zoveel illegale helden opgeleverd, dat het zich kan permitteren een figuur van het for maat van Weinreb overboord te gooien. Hij heeft zich helemaal geconcentreerd op het redden van mensen, zonder nationalistische of patriottische gedachten". Zelf is Weinreb niet gebrand op rehabilitatie, hetgeen hij reeds kort na het verschijnen van de Ondergang heeft laten weten, toen prof. Polak aan de toenmalige minister van justitie, dr. I. Samkalden, vroeg of er geen redenen waren voor herziening van het vonnis. Volgens Renate Rubinstein „denkt Weinreb niet in ter men van de wereldse rechter. Als gelovige jood hecht hij meer aan een oordeel in het hiernamaals. De me moires zijn geschreven na grote aandrang van mij. Niet Weinreb wil rehabilitatie, ik wil eerherstel voor hem". OMSTREDEN Friedrich Weinreb is altijd een om streden figuur geweest door zyn werk in de oorlog, waarvan het overigens zeker is, dat het joden het leven heeft gered. Renate Rubinstein zegt daar honderden getuigenverklaringen van te bezitten. En ook prof. Presser erkent dat Weinreb ten onrechte is veroordeeld. Presser stelt overduidelijk: „De jood Weinreb is de zondebok geworden, heeft voor het tekortschieten van tal loze niet-joden geboet. Als er geen joodse verraders waren, moest men ze uitvinden. De paar die men na de oorlog berechtte betekenden te wei nig. Hier was er nu een van het formaat dat voldeed". Al in 1948 is van vele zijden aange drongen Weinreb niet te veroordelen. Toen achtte men een veroordeling onjuist, omdat Weinreb geen strafba re feiten konden worden toegeschre ven. Zelf vond Weinreb dat zijn ver oordeling was voortgekomen uit prestige-overwegingen. Dit staat in het vonnis: „Dat de rechtsorde niet gedoogt, dat enig mens in vertrouwen op eigen kunnen en naar eigen more le maatstaf aldus beschikt over leven en lot van anderen". Hierop kon ie dere illegale werker worden veroor deeld. NAAR NEDERLAND De in Lemberg in 1910 geboren Weinreb kwam in 1916 naar Neder land. Hij studeerde aan de Econo mische Hogeschool in Rotterdam, maar zijn dissertatie mocht in 1941 niet meer verschijnen. Begin 1942 begon hij op verzoek van met deportatie bedreigde joden als adviseur van de Oost joodse ge meenschap in Scheveningen verkla ringen af te geven. Deze verklaringen behelsden een kennisgeving, dat men een emigratieverzoek had lopen. Op deze op niets gebaseerde verklarin gen werd inderdaad uitstel van de portatie verkregen. De Weinreb-lijst groeide uit tot enige honderden na men. De houders, die van deportatie waren vrijgesteld, kregen daardoor de gelegenheid onder te duiken, zoals Weinreb had aangeraden. Eind 1942 werd Weinreb gear resteerd. De Duitsers wensten zijn opdrachtgever te weten en hij verzon onder meer de naam van generaal von Schumann. De Duitsers kenden deze generaal niet en meenden dat Renate Rubinstein Weinreb het slachtoffer was gewor den van een komplot. Zij lieten hem vrij om von Schumann op te sporen. Dat hield in, dat de Weinreb-lijst bleef bestaan om geen argwaan te wekken. Tom Okker blijkt ook in de beroepstenniswereld te kunnen excelleren. In de finale van de internationale kampioenschap pen van België moest de Joego slaaf Franulovic (rechts) in hem zijn meerdere erkennen. Op de foto: Tom Okker wordt door prinses Paola gelukgewenst met de titel in het herenenkelspel. WIERDEN De 24-jarge J. Kra- he uit Borne is gistermiddag in Wier den met zijn auto tegen een boom gebotst en "verd op slag gedood. Het slachtoffer was bezig een vrachtauto in te halen toen deze plotseling naar rechts uitweek en de personenwagen van de weg drukte. ROTTERDAM Het Holland Fes tival wordt op 14 juni om 8 uur 's avonds in acht steden ingeluid door carillons. Hein de Ligt speelt in Amsterdam op de Westertoren, Cor Don speelt in Rotterdam op de Lau- renstoren, Jan van der Zwart be speelt de Haagse Jacobstoren, Chris Bosch speelt in Utrecht op de Domto ren, Dirk Donker bespeelt de Gro ningse Martinitoren, Jan Alberts speelt in Alkmaar op de Waagtoren, Sjef van Balkom laat de beiaard van de Petruskerk in Boxtel klinken en in Oudewater bespeelt Mar Bruinzeel de klokken van de Grote Kerk. MAASTRICHT De 39-jarige J. Duschateau uit Maastricht is gisteren om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat uit de booht vloog en tegen een boom botste. De chauffeur van de auto, die tegen een volgende boom tot stilstand kwam, en zijn echtgenote werden slechts licht ge wond. Volslagen rust op West-Irian, DJAKARTA Ortiz-Sanz, de VN-functionaris belast met de toezicht op de komende volks stemming op West-Irian, is giste ren in Djakarta teruggekeerd van een bezoek aan Enarotali, Weghete, Djajapoera en Nabiri. Tegenover verslaggevers zei hij, dat in de door hem bezochte gebieden volslagen rust heerst en dat de pers de gebeurtenissen schromelijk heeft overdreven. Ortiz Sanz zei verder, dat bommen noch raketten zijn ge bruikt tegen de opstandige bevol king. Hij wilde tegen verslaggevers niet zeggen of hij met de stamleden in het gebied van Enoratoli, waar vlieg velden door de bevolking onbruik baar zijn gemaakt, had gesproken. Hij volstond met de opmerking dat de „toestand zeer delicaat is". De correspondent van het ANP meldt uit New York, dat Indonesië schepen met materiaal voor ontwik kelingsprojecten op West-Irian gedu rende de laatste maanden de toegang geweigerd heeft tot de haven van Djajapoera. Alleen wanneer zij de In donesische vlag voerden mochten zij de haven binnenvaren, aldus de cor respondent. De goederen en materiaal zijn be stemd voor projecten van het Fund West Irian (Fundwi), de VN-organisa- tie die zich bezig houdt met de bestu dering en uitvoering van ontwikke lingsprojecten in het voormalige Ne- derlands-Nieuw-Guinea Fundwi is in de laatste weken her haalde malen aangevallen. De organi satie zou mank gaan aan bureaucra tie. Een Deens ingenieur uitgezonden naar West-Irian, zou zelfmoord heb ben gepleegd omdat de VN-bureau cratie frustrerend zou werken. Te- dveel fondsen zouden worden besteed aan het zoeken naar projecten en niet aan de projecten zelf. De Fundwi zag zich van de stagt af voor grote moeilijkheden geplaatst. De samenwerking met de Indonesi sche regering werd bemoeilijkt door het feit dat Indonesië geruime tijd geen lid was van de VN. En ook nu verloopt de samenwerking tussen de Fundwi en de Indonesische autoritei ten op West-Irian niet geheel zonder problemen. opnieuw -5 In januari 1943 werd Weinreb op nieuw gearresteerd en zwaar mishan deld. Hij werd naar Westerbork ge zonden, waar zijn gezin ook al naar toe was gebracht. In juni 1943 werd Weinreb weer vrijgelaten om de Duitse generaal op te sporen. Eerst in januari 1944 eindigden de Duitsers het spel. De joden die op de Weinreb-lijst stonden werden door gezonden. Velen hadden echter de mogelijkheid benut onder te duiken, anderen konden in de kampen het leven behouden doordat zij zo laat waren gedeporteerd. Weinreb zelf dook in Ede onder voor de Duitsers hem konden arresteren. Na de bevrijding meldde hij zich bij het Militair Gezag, waar hij werd gearresteerd. Renate Rubinstein ver telt daarover: „Hij heeft jaren geze ten zonder enige mogelijkheid om ge tuigen te verzamelen, laat staan iets te publiceren. Toen eindelijk zijn zaak in 1947 in de pers kwam, kreeg je alleen maar te horen wat de pro cureur-fiscaal kwijt wilde. Maar het werkelijke verhaal, hoe het nu zat met die verzonnen generaal, wist nie- mand.'è boek Renate Rubinstein heeft zich met Weinreb in verbinding gesteld nadat haar bleek dat zijn geschiedenis weer zou terugvallen in de dubieusheid waaruit Presser haar had gehaald. Tot haar teleurstelling was er geen historicus of jurist die voortbouwde op het pleidooi van Presser. Zij vatte het plan op een boek over Weinreb te schrijven, maar liet het na, toen haar duidelijk werd dat de verteltrant van Weinreb zelf, zijn enorm herinne ringsvermogen en zijn oorspronke lijke denktrant niet zouden zijn te verbeteren. Zij drong er bij Weinreb op aan, zijn herinneringen op schrift te stel len. Zij maakt ze thans persklaar, structureert het verhaal waar het wat wijdlopig is, wijzigt zo nodig waar het taalgebruik wat ouderwets is en vervangt sommige namen door pseudoniemen. Prof. Presser heeft de memoires van een voorwoord voor zien. LONDEN De W'estduitse minis ter van financiën Strauss heeft op een vergadering van dc Atlantische groep in het Britse Lagerhuis voorge steld een Europese defensieorganisa tie te vormen, waarin het gebruik van kernwapens verplicht is in geval van communistische agressie. Als eerste stap zag hij samenvoe ging van de Franse en Britse kern macht. Andere Europese landen zou den „passende bijdragen" moeten le veren. Een Europese defensieorganisatie noemde hij de enige kans voor West- Europa om een gelijkwaardige part ner van de Verenigde Staten binnen de NAVO te worden. Strauss zei dat de Europeanen niet het recht hebben te verwachten dat hun Amerikaaase vrienden altijd verantwoordelijk zul len blijven voor de vrijheid van Euro pa. Het bevel tot gebruik van kernwa pens zou in het beginstadium van de nieuwe Europese gemeenschap slechts gegeven mogen worden door autoriteiten van gebieden waarin kernwapens zijn opgeslagen. Uiteinde lijk wil Strauss de zeggenschap over nucleaire wapens overdragen aan de regering van een Europese federatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9