TE WEINIG GELD VOOR EEN MODERN LEGER Mond viert van Adverteerders gouden jubileum „Prijsstop ook in 1970 handh Compendium voor adverteerders AANGIFTE ZONDER ROMPSLOMP Bus stort van Lekdijk Philips: hoger omzet- en winstpercentage )efensie ir het nauw Kandidatenlijst PSP Senaat Prins Bern hard in top VFW-Fokker? TERUGZIEN OP BEWOGEN GESCHIEDENIS Plan met inkomstenbelasting Opstelwedstrij cl „Musement" CII-STÏCHTING WIL MINDER PROVINCIES MEIF= 13 DINSDAG 20 MEI 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar schat ing belopen de niet-voorziene wa itgaven voor het departement B ran defensie dit jaar 120 mil- 9 oen gulden, waarvan alleen de andmacht al 60 miljoen gulden 9 o°r zÜn rekening neemt. Deze 9 'eek zullen de ministers Witte- een van financiën en Den 'oom van defensie uitmaken of n zo ja hoeveel van deze 120 liljoen gulden uit reservefond- in gecompenseerd zullen wor- en. De uitgavenoversc-hrijdingcn bij de jidmacht zijn veroorzaakt door de TW: ongeveer 15 miljoen gulden, de rijsstijgingen: ongeveer 17 miljoen ulden, accijnzen en kostwinnersver- oedingen: 10 miljoen gulden en dan 8g eens 12 miljoen gulden wedde en ikele andere postjes. Radio-concertorgel Onthutst en ook een beetje gebelgd as ik na het lezen van het bericht hjn van Vara's concertorgel". De hrijver heeft, neem ik aan, geen vade bedoelingen gehad, maar hij is bijzonder slecht geinformeerd hter de schrijfmachine gaan zitten. In het bericht staat, dat 1. het enor- orgel dat de Vara bij het 40-jarig staan van het NVV ten geschenke eeg, vanwege omvang en geluid in en enkele studio kon worden ge- aatst; 2. dat dit voormalige BBC-or- 1 (lees svp radio-concertorgel) nu n plaats heeft gekregen in een afge- nkt kerkje te Hilversum 3. het or- 1 na het overlijden van Cor Steijn ig maar nauwelijks bespeeld werd; de Vara voor dit orgel graag een oge, ambitieuze organist zal opleiden mede daarom werd de wedstrijd de Cor Steijn-trofee gehouden; 5. NCRV Sweelinck orgel reeds in abehoefte zou voorzien. Jia.v. deze uitspraken het volgende: juni 1966 ben ik vaste bespe- van het radio-concertorgel. Dit or- staat niet in een afgedankt kerkje, lar in dc kerk van de Ned. Protestan- fX Bond in Hilversum (met een zéér namische kerkgemeenschap). de wedstrijd om de Cor eijn - trofee betreft: deze moet nog louden worden en heeft niets te ma- i met het radio-concertorgel. Het it de Vara om amateur-organisten, een „electronisch" orgel bespelen, it volkomen verschillend is aan een ijporgel". Voorts: het beslist mooie NCRV-or- kan op geen enkele manier ge- uikt worden voor het repertoired at het radio-concertorgel wordt speeld. Het is streng klassiek, met daarvoor geëigende registratie, aardoor het spelen van theater-or- Imuziek (populair en jazz) uitgeslo- moet worden geacht. De klap op de vuurpijl voor mij was zin „Het Vara-orgel wordt maar uwelijks bespeeld. Geen organist het de baas". Dat is pertinent etskoek. Cor Standaart uit Arnhem ondergetekende maken om de 14 gen op het radio- concertorgel een ■édio-opname en alle mogelijkheden In het orgel worden voor deze opna- Jen aangewend. Daarnaast spelen regelmatig Engelse storganisten op het instrument. Tenslotte kan ik nog vertellen vorig ar op het orgel een langspeelplaat te *)ben opgenomen, die ook internati- lal werd uitgebracht. >elle a.d. IJssel Bernard Drukker Staatssecretaris Haex Minister Witteveen heeft, zoals be kend, al compensaties toegezegd, maar nog niet de hoogte van dat bedrag genoemd. Minister Den Toom heeft verklaard dat hij deze kabinets periode compensaties moet hebben wil zijn aanschaffingsbeleid niet on aanvaardbaar aangetast worden. Hei probleem is echter, dat al zouden alle onvoorziene uitgaven voor de fensie gecompenseerd worden, defen siedeskundigen verklaren dat het zelfs dan qog een beetje aanmodde ren blijft tot 1971. Nu al heeft staatssecretaris Haex van de landmacht, van wie mag wor den aangenomen dathij bij de ko mende onderhandelingen zeer fel van zich zal afbijten en ook niet zal aarzelen te dreigen met vertrek, voor investeringen niet meer dan 17 pro cent van zijn budget beschikbaar. Hij heeft al eens verklaard dat 25 pro cent gewenst is en 20 procent het minimum. In de 17 procent zijn nog niet eens de tekorten wegens onvoor ziene uitgaven verwerkt. Men zal voorlopig het ene gat met het andere kunnen stoppen, maar de paraatheid wordt zonder meer aange tast Men speelt op 1971 en rekent dan op een behoorlijke verhoging van de defensie-uitgaven, die nu niet mogelijk is omdat Defensie in deze kabinetsperiode aan een uitga venplafond is gebonden, dat, blijkt nu, door de onvoorziene gebeurtenis sen te laag is gehouden. Door dit alles heen speelt het ac cijnsdebat dat morgen in de Tweede Kamer begint en de extra -NAVO - bijdrage van 225 miljoen. Op de vraag aan minister Witteveen waar hij de ontbrekende 30 miljoen (we gens het verminderen van de benzi neaccijns met 1.5 cent) vandaan zal halen, zal hij naar men verwacht zeg gen, dat zeker de helft van deze 30 miljoen gevonden kan worden uit het niet gebruiken van een deel van de 225 miljoen in 1969. Oefenterrein In deze 225 miljoen zit ook nog 65 miljoen gulden voor de aanschaf van 57 tanks voor het 7e tankbataljon. Dat is een bestemming die door rege ring en parlement eraan gegeven is. De vraag is alleen of nu niet andere prioriteiten gaan spelen, zoals de to taal onvoldoende luchtafweer, het an- ti-tankgeschut of het nijpend tekort aan oefenterrein. Regering en parle ment zouden in dat geval de speciale bestemming van deextra-bijdrage moeten herroepen en toestaan dat de- AMSTERDAM De PSP heeft een kandidatenlijst voor haar fractie in de Eerste Kamer vastgesteld. Het gaat om de vervulling van de vaca ture O. M. Boetes, die niet in de Kamer terugkeert. De eeerste vijf kandidaten op de lijst zijn: 1. H. J. Lankhorst, tot voor kort Tweede-Kamerlid 2. J. D. Hoepelman, Statenlid van de provincie Utrecht; 3. mevrouw B. A^ E. van der Wel- Kijlstra, gemeenteraadslid in Den Haag; 4. J. E. Vogt, gemeenteraadslid in Wageningen en 5. H. de Nie, lid Staten Noord- Holland. ANB VOORZIET CAO-PROBLEMEN AMERSFOORT De heer W. flk, secretaris van de Algemene Ne- erlandse Bond voor de bouwnijver- «id is van mening dat de prijsstop in 1970 gehandhaafd dient te blij- Hij voorziet in het volgend jaar :n prijsstijging van vier a vijf pro- it mede ten gevolge van overheids- itregelen. Daar waar handhaving tilijkheden veroorzaakt bij de rea ding van cao-eisen, zal volgens door overleg tussen werkgevers, 'rknemers en de overheid een op- 'ling moeten worden gezocht. De heer Kok die sprak op een ver- Miering van de ANB in Amersfoort, 'as het in grote lijnen eens met de torzitter van de Christelijke agrari- •he bedrijfsbond, de heer A. IJska, een glijdende loonschaal heeft isteld. Bij het afsluiten van een moet dan wel een loonsverhoging de bus komen die louter wel- lartsverbetering inhoudt. Onafhan- 'ijk daarvan zouden de lonen op- moeten stijgen als de prijsstij- een bepaald percentage te bo- gaan. Rotterdam r De ANB-secretaris betreurde het in Nederland geen instelling be staat die industrieën kan dwingen zich buiten de Randstad te vestigen. „Zolang het de regering aan politieke moed ontbreekt de tweede nota ruim telijke ordening werkelijk tot uitvoer te brengen, heeft ook het gemeentebe stuur van Rotterdam gelijk als men het eigen gebied zoveel mogelijk van toekomstige werkgelegenheid wil voorzien", aldus de heer Kok. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Volgens het West- duitse weekblad Der Spiegel wordt prins Bernhard genoemd als kandidaat voor het presidentschap van de raad van commissarissen van de Duits-Ne- i derlandse vliegtuigenfabriek VFW- 1 Fokker. Deze onderneming zal. zoals wij on langs berichtten, gevormd worden door j een fusie tussen de Bremer Vereinigte I Flugtechnische Werke VFW en de Ko- l ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- i briek Fokker. Prins Bernhard zou zijn voorgedra- I gen door dr. Günter Vogelsang, direc- I teur-generaal van het Krupp-concern in Essen, dat de grootste aandeelhou der is van de VFW. Een directionele woordvoerder van Fokker verklaarde in reactie op het Westduitse bericht I ..van niets te weten". fensie boven het uitgavenplafond komt. Gebeurt geen van beide, geen com pensaties wegens onvoorziene uit gaven en geen toestemming om de sterk gestegen exploitatielasten uit de 225 miljoen te halen, dan blijven er nog twee mogelijkheden. Of de bewindslieden nemen de verant woordelijkheid niet langer of de las ten van investeringen dus van de paraatheid van de krijgsmacht wor den op een volgend kabinet afgescho ven. In defensiekringen is men er zich van bewust dat ook in de eigen opzet nog veel bezuinigd kan worden, maar niet op korte termen. De struc tuurwijziging van het leger neemt een belangrijke plaats in. Leopard Ter illustratie dat het huidige ap paraat gewoon te duur is geworden, neemt npen de Leopardtank. Als de eerste tank eind 1970 van de fabriek komt, is de huidige apparatuur al weer verouderd. Wil men de voort gaande techniek bijhouden dan is het bestaande budget onvoldoende. Om nog niet eens te spreken van bijko mende kosten aan munitie e.d. Defensiedeskundigen vinden de toe zegging, in principe, dat het depart ment van defensie een zekere com pensatie krjjgt, al een winstpunt. Want Witteveen heeft het departe ment buiten de bezuinigingen gehou den, maar daaraan uitdrukkelijk de voorwaarde verbonden dat eventuele tegenvallers ook binnen de begroting worden opgevangen. De exhorbitantc tegenvallers echter en het handha ven van een parate krijgsmacht acht men bij het huidige defensieplafond een onmogelijkheid. Man sleurde meisje na aanrijding mee TURNHOUT De rechtbank in Turnhout heeft de 26-jarige Neder landse kermisreiziger A. P. veroor deeld tot vier jaar en zeven gevange nisstraf, een boete van ongeveer 1300 gulden en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter achtte de man schuldig aan onvrijwillige doodslag, dronkenschap achter het j stuur, vluchtmisdrijf, het rijden zon- der autoverzekering en het uiten van I bedreigingen. De kermisreiziger reed I op 8 maart in Oud-Turnhout een I meisje aan en stopte pas toen het dodelijk gewonde kind met haar fiets van zijn auto viel. Drie inzittenden kregen lichte I straffen omdat zij volgens de rechter verzuimd hadden in te grijpen, ook dronken waren en onwettig in België verbleven. I (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De Bond van Adver teerders, die in 1919 werd opgericht, werkte aanvankelijk uitsluitend voor de materële belangen van zijn leden. Tot zijn werkter rein zijn later ook gaan behoren de vak kundige en ethische aspecten van het ad verteren zelf. Men kan thans van een zeke re bundeling van het advertentiewezen spreken, van een bepaalde vorm van sa menwerking tussen de advertentie-media- exploitanten, de reclamebureaus en de BVA. Als de Bond van Adverteerders morgen in het Amsterdamse Hilton Hotel zijn gouden jubi leum viert, zal kunnen worden teruggezien op een bewogen geschiedenis. Er zullen ongetwij feld namen vallen van vroegere voorzitters Wessel, Verkade en vooral Coeling allen man nen, die met hun sterke persoonlijkheid een stempel drukten op de strijd en de ontwikke ling van de organisatie. De Amsterdamse grossier in huishoudelijke ar tikelen, L. Bern. J. Goris, geldt als oprichter van de BVA, die thans met vijfhonderd leden repre sentatief is voor het totale Nederlandse adverte rende bedrijfsleven. Willekeur Met 85 mede-ondertekenaars richtte hij in 1919 een brief aan vierhonderd ondernemingen, waar in stelling genomen werd tegen de willekeur in de advertentietarieven van dag- en weekbladen. „Het ligt allerminst in onze bedoeling deze bijeenkomst een vijandig of onaangenaam karak ter te doen hebben tegenover de Nederlandse Pers", zo schreef hij. „Echter zijn wij van mening dat, waar het gaat om zeer grote bedragen, wel ke gezamenlijk door ons voor reclame worden betaald, het niet ondienstig of onredelijk kan wezen, dat de belanghebbenden in dezen eens een enkele maal bij elkaar komen, teneinde hun gezamenlijke belangen te bespreken." Dat laatste gebeurde nog 't zelfde jaar nadat bijna tweehonderd adhesiebetuigingen waren bin nengekomen van Winkelbedrijven, fabrikanten, banken en scheepvaartmaatschappijen. „Bedrijfsspionage" De pas opgerichte BVA boekte zijn eerste suc ces: de verlaging der advertentietarieven door enkele vooraanstaande bladen, alsook tegemoet komende condities voor geregelde adverteerders. Een jaar later slaagde hij er in de prijsverhogin gen te halveren, welke enkele grote kranten meenden te moeten doorvoeren. De eerste grote moeilijkheden kwamen in 1921, toen de BVA het bureau voor oplagecontrole oprichtte. De uitgevers, die in de Nederlandse Dagblad Pers waren georganiseerd, stelden zich en bloc tegen deze „bedrijfsspionage" op, terwijl de advertentiebureaus door hun bindingen met de media er ook niet erg happig op waren. De enige krant, die oplagecontrole toestond, was de buiten de NDP staande Telegraaf. Deze geste kwam echter in een wat dubieus daglicht te staan, toen bekend werd dat dit blad de BVA een obligatielening van tienduizend gulden had verstrekt. Een afkoopsom voor verdere moeilijkheden bleek dit overigens niet te zijn. In 1928 ontstond tussen de BVA en de Telegraaf een ernstig con flict na een schijnbare prijsverlaging van de ad vertentietarieven. Doordat deze gepaard was ge gaan met een kolomversmalling en een lettertype verkleining moest de adverteerder, die ten slotte een koper van ruimte is, in feite een prijsverho ging van dertig procent betalen. Door do knieën Na vele emotionele vergaderingen en besprekin gen ging de Telegraaf uiteindelijk door de knieën. De advertentietarieven werden opnieuw verlaagd, nu met 25 procent. In de dertiger jaren, toen de conjunctuur steeds verder terugliep, werd met de NDP een akkoord bereikt. Alle dagbladen zouden de opla gecontrole accepteren. Aan de normalisatie van kolombreedtes en letterhoogten op deze pun ten bestond vroeger een grote chaos werd eveneens gewerkt. De advertentiemillimeter kwam in zwang als rekeneenheid, later ook de zogenaamde peilprijs: de tariefvergelijking op ba sis van tienduizend betalende abonnees tegeno ver viertiende vierkante centimeter advertentie* ruimte. Het Inlichtingenbureau van de Bond van Ad verteerders was inmiddels al opgericht ook hiertegen werd aanvankelijk door de NDP geful mineerd terwijl er tevens een vertrouwelijk mededelingenblad voor de leden was verschenen. Het ging (en gaat!) over het verstrekken van achtergrondinformatie over tarieven, reklamefui- ken etc. ter bescherming van de adverteerders. Verruiming V.an groot belang zijn ook de baanbrekende enquêtes van de BVA geweest naar de leesgewoon ten van de inwoners van de grote steden. Na dc oorlog heeft het werk van de Bond van Adverteerders een aanzienlijke verruiming onder gaan. Met de NDP, de NOTU (tijdschriften) cn de VEA (reclamebureaus) werden de zogenaamde regelen van het advertentlcwezen opgesteld. De bestaande samenwerking op dit punt werd overi gen» in 1963 verbroken door een conflict over de verschuldigde commissie aan de advertentiebu reaus. In het jongste verleden heeft de BVA de no dige stenen bijgedragen voor de totstandkoming van de reklametelevisie. Ook verleende de bond zijn medewerking aan de stichting Reclame On derwijs, aan de oprichting van het Media Infor matie Centrum en aan de verwezenlijking van een Nederlandse code voor het reklamewezen. In het historisch overzicht, dat ter gelegenheid van het gouden jubileum werd uitgegeven, en waaruit wij *t grootste deel van onze gegevens ontleenden, schrijft de voorzitter, mr. H. de Roos, dat „optimalisatie van de reclame-inzet met behulp van alle moderne technieken" het voor naamste doel van de Bond van Adverteerders voor de nabije toekomst is. „Dat vraagt nauwe samenwerking van adver teerders, bureaus en media", zo voegt hij eraan toe. „Het feit, dat wij op elkaar aangewezen zijn om een gezonde en tegen kritiek opgewassen reklamevoering te waarborgen, betekent tevens het afwijzen van verstarring." AMSTERDAM De Bond van Ad verteerders heeft ook het initiatief ge nomen voor een jubileum-uitgave: een compendium, waarin 'de belangrijkste ge gevens uit diverse media-onderzoekingen overzichtelijk zijn gerangschikt. Het media-onderzoek heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen, maar de daaruit resulterende rapporten zijn vaak zeer omvangrijk, terwijl dikwijls ook nieuwe begrippen worden geïntro duceerd. Het bijhouden van al die ge gevens en een verantwoord gebruik ervan vragen dan ook om een speciali satie, die binnen de eigen onderneming niet altijd beschikbaar is. Daar het voor een ondernemer toch van groot belang is met de hoofdzaken van de media-onderzoeken goed bekend te zijn, is de Bond van Adverteerders op het (goede) idee gekomen deze hoofd zaken in een compendium vast te leggen. Voor deze jubileum-uitgave werd me dewerking verkregen van het NIPO en drs. F. Candel, lid van de Commissie Re- clameresearch. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Een plan om de aangifte voor de inkomsten belasting veel eenvoudiger te maken is gisteren door staats secretaris Grapperhaus uiteen gezet. Belastingbetalers zouden elk jaar kunnen kiezen tussen een „normale" aangifte of een „ver korte", die alleen bruto inko men uit arbeid, pensioen en bij verdienste bevat. Van het totaal mag men dan een zeker percentage aftrekken in plaats van de persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften. Dat aftrekpercentage behoeft dan niet na der te worden „bewezen". Heeft men echter meer af te trek ken dan dat „forfaitaire" percentage, dan mag men het oude systeem blij ven volgen. Elk jaar mag men dat opnieuw bekijken. Voor de belastingbetaler het voor deel van mindere rompslomp (het uit rekenen van alle aftrekbare lasten e.d. kost immers urenEn voor de fiscus een belangrijke werkbespa- ring, want cr vervalt dan veel con- trolewerk. Er zullen minder ambte naren nodig zijn, en de aanslagen zul len sneller kunnen worden verzon den. De moeilijkheid is nu om uit te re kenen wat het beste gemiddelde af trekpercentage is. Dat wil dr. Grap perhaus nu laten uitzoeken, zoals hij in een rede voor de Gelderse Industri ële Club uiteenzette. Wel zei hij dat niet alle inkomensbronnen zich voor een verkorte aangifte lenen, bijvoor beeld niet'winst uit onderneming. In het NKV-blad Ruim Zicht zegt dr. Grapperhaus dat invoering van zijn plan misschien een paar honderd miljoen gulden zal kosten. Het is de vraag of dit uit de inkomstenbelasting zelf (tariefsverhoging?) moet komen; in het kader van de harmonisatie van de inkomstenbelasting in EEG-ver- band kan wellicht ook compensatie worden gezocht in de indirecte-belas- tingsfeer. Het Nederlands Katholiek Vakver bond juicht de plannen van dr. Grap perhaus toe, omdat de rompslomp voor velen ieder jaar een kwelling betekent. Geen van de veertig passagiers geivond KRIMPEN AAN DE LEK Een volle bus van De Twee Provinciën, bestuurd door chauffeur Treure uit Krimpen aan den IJssel, is vonmor- gen even na half acht ter hoogte van Oosterstraat-Onderdewaal van de Hoge Lekdijk gereden, die daar zo'n acht meter hoog is. Wonder boven wonder werd niemand van de meer dan veertig passagiers gewond. De bus reed door een ijzeren hek. Zijn val van de steile dijk werd enigs zins opgevangen door een huis en aan de andere kant door een paal van het energiebedrijf. Daardoor werd de bus voor omvallen behoed en werd nie mand van de passagiers uit de bus ge slingerd. Verscheidene omwonenden zagen het ongeluk vanuit hurt woonkamer gebeuren en hoorden een verschrik kelijke klap, gepaard gaande met veel vuurwerk, veroorzaakt door het af knappen van elektriciteitsdraden. De buschauffeur werd licht gewond; de passagiers zijn met een andere bus naar Rotterdam vervoerd. Verrassend hoge verkoop kleuren-tv EINDHOVEN Vergeleken met het eerste kwartaal van 1968 is de omzet bij NV Philips over de eerste drie maanden van dit jaar toegenomen van 2450 miljoen tot 2663 miljoen gulden, een stijging van ongeveer tien procent. Men verwacht dat de omzet over het gehele lopende boekjaar ongeveer 12,7 miljard gulden zal bedragen. De winst na aftrek van belastingen is ten opzichte van het eerste kwartaal 1968 gestegen van 100 tot 111 miljoen gulden. De nettowinst be draagt 106 miljoen gulden, tegen vo rig jaar 91 miljoen gulden. De geconsolideerde cijfers hebben betrekking op de NV Philips gloei lampenfabrieken en de US Philips- trust. Het aantal werknemers van het Philips concern is het eerste kwartaal van 1969 gestegen tot 287.100. Een jaar geleden was dat aantal 268 600. Het aantal werkne mers in Nederland bedroeg 85.500. Het kwartaalverslag van Philips UTRECHT Het Prins Bernhard- fonds heeft een wedstrijd voor leer lingen van het voortgezet ohdcrwijs georganiseerd ter gelegenheid van „Musement", de eerste gezamenlijke presentatie van Nederlandse musea van 19 juni t/m 23 Juli in de Irenehal van het Jaarbeursgebouw Over of naar aanleiding van Muse ment moet een opstel van maximaal 1000 woorden worden geschreven, dit in beschrijvende, beschouwende of in kritische zin. De inzendingen worden in twee leeftijdscategorieën beoordeeld: van 12. t/m 15- en van 16- t/m 19- jari gen. voor elke categorie zijn er geld prijzen. De eerste prijs bedraagt ƒ500, er zijn tien tweede prijzen van 100 en twintig derde prijzen van j ƒ50. Het fonds zal de publikatie van de beste stukken trachten te bevorde- j ren. De jury bestaat uit de schrijfster mevr. F. M. ten Harmsen- v. d. Beek, museumdirecteur Pierre Janssen, J Henk Schaafsma, adjunct-directeur j van de School voor de Journalistiek, j en dr. L. Gans als secretair. De inzendingen moeten voor 15 sep- tember worden gezonden aan het prins Bernhard Fonds, Herengracht 284 te Amsterdam, waar ook het wed strijdreglement verkrijgbaar is. Er is wel eens .jen dromer ge weest, die Den Haag als universi teitsstad wilde zien. We hebben dan ook enige Academies, maar die hou den zich bij de lichamelijke opvoe ding, de kunst en de sociale wer kers. We hebben nog een Institute of Social Studies waar buitenlandse afgestudeerden verder studeren. Daar komen heuse proffen over de vloer, maar dat is de enige overeen komst met. een universiteit. Jaren en jaren heeft ons Hage naars d:e universiteitsloosheid niet lekker gezeten, maar nu is dat een werkelijk rustig gevoel. Stel dat aan onze deftige Vijver berg een universiteit was en de stu denten dan een ponton legden naar de Eerste Kamer, of in de Gevan genpoort zich nestelden en de legen darische onderaardse gang naar de Ridderzaal zouden hervinden. Wie het Indianenspel in Amster dam ziet, twijfelt er niet meer aan of iets dergelijks zou mogelijk zijn. Gisteren was ik even voor een bliksembezoek in de hoofdstad. Heb de luchtbrug gezien en ook hoe er een constant verkeer van pand naar pand over de Handboogstraat ging. Je kreeg zo het idee, dat de bezet tende studenten een rooster van bruggangers hadden gemaakt om maar voortdurend voor het kijkspel te zorgen. Studentje-kijken zoals het vroeger apies-kijken in Artis was. Enig verschil dat het nu niks kost. Van Kalverstraat naar Singel kan men niet over het Snui, dat een kale vlakte is geworden met massa's overvalwagens en veel uniformen. Een randje kijkers langs de drang- Maagdenhuis hekken en rissen schouderophalende mensen, die nijdig zijn omdat ze nu belangrijk moeten omlopen. Het vredig Begijnhof heeft alle poorten gesloten tot teleurstelling van de Baedekertoeristen. Langs het Singel van Heiligenweg tot Spui één agent voor een bouwwerk, want dat zou een sluipweg naar het Maagden huis kunnen zijn, maar intussen worden mandjes voedsel daarginds opgetakeld... Het is zo'n tegenstrijdige toestand, dat geen mens er meer iets van be- de universiteitsloze stad.... grijpt. De Amsterdammers waren, toen ik er was, nog in de werkuren en gunden bet gedoe niet meer dan een vluchtige blik. Nergens discussie groepjes en de pamfletjes, die door jongelui aan de voorbijgangers toe gereikt werden, vonden slechts zel den een grijpende hand. Misschien verandert het wanneer er wat avondvermaak gezocht wil worden, maar men krijgt beslist niet de in druk, dat hier een bevolking geluk kig met het gedoe is. Nog minder vele studenten. Ik trof een clubje, dat met bezorgde gezichten bij elkaar zat. Tentamen, examen... dat was hun probleem. Ze zijn door een klein percentage van het totaal in een boot geduwd, waar ze helemaal niet in willen zit ten en die op een klip terecht is gekomen. En niemand kan vertellen of de schipbreuk geen slachtoffers zal eisen. Bij het Lieverdje ben ik op de tram gestapt. De passagiers rekten zelfs de nalzen niet om iets te zien. flet was een heerlijk gevoel weer Haagwaarts te kunnen gaan, naar NV vermeldt dat men een voortzet ting van de gunstige resultaten en een groei in alle activiteitsgebieden verwacht. De belangrijke stijging van de om zet wordt toegeschreven aan een zeer gunstige gang van zaken in de Euro- marktlanden en vooral in Zweden. In Engeland is het beeld minder flo rissant vanwege de bestedingsbeper king, evenals in de Verenigde Staten. Vooral in de omzet in huishoudelij ke apparaten is een belangrijke stij ging opgetreden. De zwart-wit - tele visie ïandhaaft zich op een hoog ni veau hoewel enige daling ln de lijn der verwachtingen ligt. Dit omdat de omzet van kleuren- tv's verrassend hoog is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De commissie- grondwetswijziging van de CH- Savornin Lohmanstichting pleit in een rapport over openbare licha men voor grotere gemeenten en minder provincies. Zo wil de com missie het Delta-gebied door één provincie laten besturen. .Ook zou voor het noorden van het land één bestuur moeten worden geformeerd. De commissie is geen voorstander van de vierde bestuurslaag, dat werkt alleen maar remmend. Wel wil zü laten nagaan waar en hoe grotere eenheden in plaats van be staande provincies gevormd kunnen worden. Ten slotte veroordeelt de com missie het scala van gemeenschap pelijke regelingen, die de samen werking tussen de gemeenten on derling moeten bevorderen. Meisje ontkomt aan aanrander door in Mater te springen AMSTERDAM De zedenpolitie heeft een 19-jarige ijzersnijder en een 25-jarige chauffeur aangehouden. De ijzersnijder wordt ervan verdacht een poging te hebben gedaan een ze ventienjarig meisje te verkrachten. De chauffeur zou hierbij op de uit kijk hebben gestaan. Het mel-'e was bij het tweetal in de auto gestapt nadat zij hun uitnodi ging om ereens te gaan dansen had aanvaard. Ze reden echter naar een stille plek waar een verkrach- tin esnoging werd ondernomen. Het meisje wist te ontkomen door in het water te springen en enige tijd rond te zwemmen. Ze kreeg tenslotte een lift van een automobilist, die haar naar een politiebureau bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13