NAAR REËEL OVERLEG KLEINE INVLOED OP DE PRIJZEN i Als verbeelding aan de macht komt Studenten gaan steeds verder Medezeggenschap en de moeilijke werkelijkheid CH nog niet vast aan chr. samenwerking I I snel I I veel weten (geen lange stukken I Brug op Curacao wordt herbouwd 9 ZATERDAG 17 MEI 1969 k. MS TE RD AM ..Medebeslissingsrecht voor alle universitaire geledingen op alle niveaus/' - "V Langzaam maar zeker is deze leuze de universitaire debaters gaan biologeren. Voor de stu- mtenoppositie moet dat bet worden en geen streep minder. Maar de autoriteiten schijnen daar- ite nu juist de grootste moeite (gehad?) te hebben. Schrikbeelden: het meepraten van eerstejaars over de organisatie an een academisch ziekenhuis, het meebeslissen van de koffie- uffrouw over het studieprogram paleontologie en meer van die ingen. Bovendien is er de vrees voor verpolitisering van de wetenschap; len behoeft ook niet een baarlijke conservatief te zijn om zich een ikje onbehaaglijk te voelen wanneer (in Berlijn) een even aimabele ls warhoofdige Maoïstische student betoogt dat bij Engels een ouwe ok als Shakespeare maar geschrapt moet worden. Maar wordt de zaak hiermee niet igehangen aan te extreme voorbeel- Er kunnen zich uitwassen voor ten, maar het kan ook tot een reëel >rleg komen de psychologenin wringen geven er een voorbeeld De kwestie van het meebeslissen is vele landen aan de orde of aan de de geweest. In de Bondsrepubliek as men het vorig jaar al hevig be- met de „Drittelparitat": gelijke chten voor hoogleraren, staf en [(Jidenten, soms voor hoogleraren staf. studenten en niet-we- nschappelijk personeel, soms ook et de variant van een deling in eren. En kijk nu eens naar een 'ersiteit als die van Konstanz, die et de ..Drittelparitat" heel ver is aan: daar gebeurt het bij overleg beslissingen meer dan eens dat scheidslijnen dwars door de drie oepen heen lopen. fstand groeit De universitaire zeggenschap heeft bepaalde structuur, die geen ge en voor alle tijden behoeft te zijn. Vh komen in Nederland de discus- »i/n maar moeilijk van die structuur '«i'Bjj het debat over een experi- enteerartikel confronteerde mi- ster Veringa de Kamer zo pas nog 't consequenties van de hoger-on- rwijswet die gegolden heeft van 76 tot I960. Op zo'n moment groeit afstand tussen de politici op het nnenhof en de discussiërenden in ai dan niet bezette aula's met een stellende snelheid. Het streven naar een gemeenschap waarvan de leden met en tegenover elkaar voor alles gezamenlijk verant woordelijk zijn, vormt een bijzonder sympathieke trek van de nieuwe stu dentenbeweging; het is merkwaardig dat de oudere generatie, die toch zo geïnspireerd heet te zijn door christendom en humanisme, daarvoor weinig oog blijkt te hebben. En wat nu als de studenten volle dig gaan meebeslissen? Een punt dat in de jongste discussies over wie-wat-voor-het-zeggen- moet - heb ben slechts een bescheiden rol heeft gespeeld, is de vraag hoeveel armslag de universiteiten en hogescholen in de komende jaren zullen hebben. Het is een vervelend-prozaïsch onder werp. ma-ar welke bestuursvorm de universiteit nu heeft of krijgt, een kardinaal element blijft of zij in staat wordt gesteld de sterk wassen de stroom van studenten op te van gen en haar wetenschappelijk onder zoek op peil te houden. In een Tilburgs discussieblad wordt schamper gesproken over „De Bolle Autoriteit met de Holle Ogen". Men kan daarmee vele figuren en structu ren aanduiden, maar een uitleg die er zeker bij zou passen, is dat die hol- bolle autoriteit de factor „geld" is. re apparaat in 1980 dubbel zo groot zou moeten zijn als in 1965. Als er één ding bij het onderwijsbe leid verbazingwekkend moet heten, dan is het de onverstoorbaarheid of overmoed of desinteresse of wat het ook moge wezen, waarmee deze bere- kening in politieke kringen ontvan gen is. Verdubbeling van de universitaire capaciteit hoeft niet te betekenen dat alle universiteiten en hogescholen twee keer zo groot worden of dat er precies twaalf bij komen. Maar dat voor verdubbeling een aanzienlijke uitbreiding nodig zou zijn, is zeker. Zelfs wanneer de rekenmeesters er flink naast zouden zitten en men zou kunnen volstaan met een capaci teitsverhoging van 75 of slechts 50 procent, dan nog zou dit een zware opgave zijn: zie maar eens hoeveel voeten het in de aarde heeft om na de zevende een achtste medische fa culteit te stichten (niet alleen een kwestie van geld. maar ook van man kracht). De aankondiging van de commissie-Dalmulder heeft evenwel helemaal geen alarmstemming ge wekt: er heerst veel meer een stem ming van ..we zullen wel zien". Dit is te meer verwonderlijk daar het ook in andere hoeken van het onderwijs gaat spannen of reeds spant. Kleuterscholen en lagere scho len krijgen te maken met het zoge naamde echo-effect van de geboorten- golf: de stroom van kinderen uit de huwelijken van degenen die behoren tot de zeer brede generatie die vlak na de oorlog geboren werd. Tussen die stroom en die van de studenten in staat het huidige onderwijs met zijn behoeften aan kleinere klassen, gymnastiekzalen (hoeveel jaren al!), technische hulpmiddelen, betere uit voering van de Mammoetwet enz. Vele machthebbers doen erg tobbe- -er veranderingen. Wanneer de mocratisehe spelregels er niet bij acht genomen worden, is er wer- liik reden tot bezorgdheid, ma-ar rder zou men de beweging van on- dagen best wat laconieker kunnen nemen. Of organisatiemodel B be- zal werken dan model A, staat g te bezien, maar B is niet slechter idat het tevens gevestigde verhou den en posities aantast. En dan bben we het nog niet over de eële. maar alleen over de prak- che kant van de verandering. oeder schap Als de studenten nu die volledige -dezeggenschap krijgen wat n? In de NRC betoogde prof. dr. R. Beerljng (Leiden, wijsgerige socio- gie) kortgeleden, dat de roman- ch-utopische impulsen in de huidi- studentenbeweging waarschijnlijk n nog groter rol spelen dan de re- lutionair-anarchistische. Tegenover maatschappelijk systeem dat met rationele verdeling van functies richt is op efficiënte welvaartsbe- rdering, stellen de radicalen de »e van een gezagsloze broederschap it hoge sociale idealen. Afwegen rem belangen Die factor krijgt echter maar wei nig aandacht. Er moet dit gebeuren en er moet dat gebeuren over de kwestie van de financiering gliidt men meestal heen. Wanneer de stij ging van de onderwijsuitgaven vra gen oproept, hebben studenten gauw een antwoord "klaar dat de Defensie begroting d-an maar besnoeid moet worden. Dan zit het debat meieen bij de NAVO en Vietnam en blijft voor de zoveelste maal het probleem (hier niet e*>n te groot woord: het is een probleem) liggen hoe de verhouding moet ziin tussen de uitgaven voor onderwijs, volksgezondheid, krotop ruiming. wegenaanleg. kunstaange legenheden, recreatieve voorzienin gen, bejaardenzorg-en noem maar op. Een paar jaar geleden heeft de Studentenvakbeweging een aardig rood boekje laten verschijnen (-On derwijs... een aanhoudende zorg"), waarin bij uitzondering geprobeerd werd dit probleem niet te verdonke remanen. Een citaat: ..Degenen die deze af weging van belangen -als irrelevant of onmogelijk terzijde schuiven om dat het onvergelijkbare grootheden zouden zijn. maken zich schuldig aan zelfbedrog. Zij vergeten immers dat die belangen in feite worden afgewo gen en zelfs nauwkeurig in geld wor den uitgedrukt wanneer op de rijksbegroting bedragen voor verschillende posten worden uitge trokken. Men ontkomt er gewoon niet aan. De prioriteitsbepaling geschiedt echter te vaak op grond I van intuïtie en traditie en niet op grond van een principiële discussie. I Dit schijnt men in de Tweede K-amer te schuwen, vooral als het om onder- wijs" gaat". Autonome groei Internationale vergelijkingen leren dat ons land er wat betreft het per centage van het nationaal inkomen dat aan het onderwijs wordt besteed, zeker niet sleeht op staat. Het leeu- wedeel van de indrukwekkende na oorlogse stijging der onderwijsuitga ven is echter opgeslokt door wat men de autonome groei noemt: meer leer lingen en studenten, salarismaatrege len e.d. Er is indrukwekkend veel gebouwd, maar aan intrinsieke ver beteringen van het onderwijs kon maar weinig gedaan worden. Veelzeggend is dat in de jarenlange discussies over de Mammoetwet over de kostenfactor vrijwel geheel ge zwegen is. Het enige bedrag d-at ooit genoemd werd jaarlijks 400 mil joen gulden besparing bij afschaffing van het zittenblijven bleek achter af een slag in de lucht: voor de overheid wordt het onderwijs er zon der zittenblijvers niet goedkoper op. Verder is over geld pas in een heel laat stadium gesproken en nu zit men met de Mammoetwet in de zor gen. Het blijkt bijvoorbeeld erg moei lijk het ulo, omgezet in mavo. als een vorm van voortgezet onderwijs fatsoenlijk aan z'n trekken te laten komen; voor de stichting van de di- verse scholen voor voortgezet onder wijs zijn heel minutieus normen op- t gesteld, maar nu het erop aan komt. kunnen ze niet aangehouden worden enz. Hiermee is niet gezegd dat die wet daarom achterwege had moeten blij ven, want dan was er helemaal niets veranderd, en eens komt men er toch niet onderuit het wettelijke fait ac compli ook financieel te honoreren. Maar een verheffend beleid is het niet. Ecu van de actieleiders van de •tudenten richt zich per megafoon tot zijn medebezetters. Die discussie zou er nog altijd moeten komen. Het in beweging komen van de Ne derlandse studenten is rijkelijk voor zien van commentaren die verklarin gen zoeken in verleden en heden, maar het heeft zin eens wat meer te letten op de naaste toekomst. Het op vangen van de studentenstroom is in ons land tot nu toe betrekkelijk gunstig verlopen, maar het zit er dik in hierover dadelijk meer d-at dit in de komende jaren grotere moeilijkheden gaat geven. Een bron dus voor meer onrust. Als in de Ne derlandse universiteiten, volgens die befaamde muurtekst van de Sorbon- ne. de verbeelding aan de macht komt, zal zij vermoedelijk meer te stellen krijgen met de hol-jbolle geld-autoriteit dan met de conserva tieve curatorencollèges. Pro memorie: kenners van de nieu we Franse wetgeving zeggen, dat Faure vele oude universitaire ver houdingen doorbroken heeft, maar dat de financiën uiteindelijk stevig in de greep van de staat zijn gebleven. Dubbele eapaeiteit Een duidelijke waarschuwing voor dc moeilijkheden die op komst zijn, is het vorig jaar gegeven door de statistiekcommissie van de Acade mische Raad (commissie-Dalmulder). Na negen jaren cijferwerk produ ceerde deze gezaghebbende commis sie een rapport waarin gesteld werd dat de capaciteit van het universitai- Medisclie faculteit I Drie buitenlandse deskundigen die voor de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling in 1967 het Nederlands on derwijs hebben doorgelicht, kwamen tot de conclusie dat er in ons land vérreikende maatregelen genomen worden zonder een duidelijk inzicht in de situatie van heden en toekomst. Ze konden wel eens gelijk hebben. Iets dergelijks als zich bij de Mam moetwet heeft voorgedaan, zal zich misschien herhalen bij de stichting van een achtste medische faculteit. Het gerucht wil dat er nu niet één nieuwe faculteit zou komen, maar dat zowel Maastricht als Til- burg-Eindhoven als Enschede een vorm van klinisch hoger onderwijs zouden krijgen. Dit zou een aanzei naar een drievoudige uitbouw tot universiteiten zijn. Gelet op de prog nose van de commissie-Dalmulder zil de minister daarmee altijd goed. maar gaan we (als het verhaal juisl is) nu ook de toekomstige gevolgen daarvan onder ogen zien of laat men die \veer fijn buiten beschouwing? Verxtoppertje spelen Het wordt hoog tijd voor een deug delijk politiek debat over dc finan ciële ruimte die het onderwijs op middellange termijn kan krijgen. Hoeveel willen we in onze scholen en universiteiten steken als we ook te zorgen hebben voor huizen, zieken huizen, bejaardentehuizen, wegen enz. Het boekje van de SVB had gelijk toen het zei: denk niet dat er niet wordt afgewogen: de koek wórdt im mers verdeeld. Maar op welke gron den? Elke nieuwe onderwijsbegroting is toch eigenlijk alleen maar de vori- ge-plus-wat-erbij. En dan begint het eindeloze spel twee vergaderingen over het kleute- twee vergaderingen over het kleuter onderwijs: „Gesubsidieerde kleuter verwaarlozing"; „Kleuter wordt in de kou gezet" Enzovoorts. Wie is toch die mysterieuze slechtaard in Nedër- land die al die kwalijke streken te genover deze vorm (en zoveel andere vormen) van onderwijs uithaalt? Laten wij elkaar geen onwaarach tige verwijten meer blijven maken, maar nuchter nagaan of we gezamen lijk méér in het onderwijs willen ste ken. Misschien zegt het feit dat Ne derland internationaal met zijn on derwijsuitgaven hoog genoteerd staat, niet veel omdat dit land er na de oorlog een wel bijzonder grote generatie jeugd bij heeft gekregen. Misschien wil men daarvan gewoon niet de consequenties dragen. Als de plaats van het onderwijs in het geheel van prioriteiten bepaald is, zou er ook een verdeelsleutel moe ten zijn voor de verschillende secto ren van het onderwijs. In een van de Twentse streekbladen verscheen onlangs een ingezonden brief waarin gezegd werd: allemaal mooi en aar dig die TH met z'n campus en nu ook weer een nieuwe mensa maar wanneer komt onze ulo, die al jaren aan vernieuwing toe is, nu eens aan de beurt? Die vraag is gerechtvaar digd. De Prioriteitennota van O. en W., die na veel vijven en zessen versche nen is. vermeldt alleen een paar za ken die het eerst behandeld zullen worden en laat daarbij de sector van het wetenschappelijk onderwijs nog geheel buiten beschouwing. Het zal razend-moeilijk zijn de belangen van de diverse onderwijssectoren tegen elkaar af te wegen, maar er zou toch iets aan gedaan moeten worden. Gelijke kansen de elitepositie die vroeger in de cor- I pora naar voren kwam. weer voor uw groep opeist. Je vraagt de vrij heid ongelimiteerd te studeren, en geld daarvoor! Sjps: Nee, die vergelijking is vals. Posthumus: Jullie vragen toch een elitepositie ter voorbereiding van een nieuwe maatschappijstructuur. Sips: Nee. voorzichtig aan. Ten eer- I ste: Wij zijn niet blind voor de schaarste. Ten tweede willen v*j een rechtvaardige verdeling niet betrach- tenin de huidige maatschappij met de huidige milieus, maar wij willen I de bestaande milieus optrekken naar wat nu het beste milieu genoemd wordt. We zijn een elite en dat weten we. Maar dat willen we niet alléén j blijven. Nuchtere werkelijkheid De aandrang van de maatschappij die in zus en zoveel tijd die en die aantallen academici met diploma's A, B en C zou willen hebben, gaan Sips en de zijnen uit de weg. Zij willen projectgroepen, die in onderling overleg vaststellen welk programma behandeld zal worden en wanneer men ermee zal stoppen. Het is niet een opzet om belachelijk te maken; integendeel:'het is een goed onder wijsideaal en er blijkt ook wel iets van verwerkelijkt te kunnen worden. Maar tegenover heel die rozige ge- dachtenwereld van een maatschappij die de studenten carte blanche zal geven om te peinzen over de wijze waarop ook andere milieus het leven gerieflijker kan worden gemaakt daartegenover staat als nuchtere werkelijkheid van dit moment dat het in enkele studierichtingen nu al moeilijk is de studentenstroom op te vangen en dat het in de komende jaren op een breder gebied nog veel meer zal gaan spannen (zie de prog nose-Dalmulder en de lakse reactie daarop). In Berkeley (Californië) is de nationale garde gisteren in staat van alarm gebracht nadat ongeveer 500 politiemannen vijf uur lang slaags waren geweest met 3.000 demonstranten. De politie werd van daken be kogeld met stenen en flessen en maakte zelf gebruik van traangas en jachtgeweren. Sommige betogers werden door hagel getroffen. W itte veen: O vertrokken beeld ontstaan Meer dan eens is en wordt de in druk gewekt dat de universiteiten en hogescholen een voorkeursbehande ling genieten. Toen er een paar jaar geleden grote moeilijkheden over het plan voor een studentenstop bij de medische studie ontstonden, vergaten bijna allen die zich in deze strijd wierpen, dat het technisch onderwijs al een hele tijd met een „numerus" zat opgescheept. En toen de Kamer vorige week in de nacht van Verin- ga debatteerde over Tilburg, kwam uit de hoek van de arbeidersjeugd de vraag, wanneer men het zou beleven dat ook de problemen van dié jonge ren een dergelijke hevige aandacht van de volksvertegenwoordiging zou den krijgen. over de studenten die zich nu juist Het lijkt misschien onbillijk tegen- en voor het eerst druk maken over een algemeen onderwijsfront en over een verbinding van de universitaire wereld met de maatschappij maar: ook in de acties van de radicalen zit een stuk elite-denken. Anders wel dan van de corpsiongens van vroe ger, niet met dat dédain; maar elitair in die zin dat men verwacht dat de hele maatschappij zich zal voegen naar wat de nieuwe studenten uit denken. Deze feitelijke situatie voegt aan de gebruikelijke argumenten voor medezeggenschap van de studenten er nog een toe: als de radicalen betrokken worden bij de leiding van de universiteit, zullen zij het essentiële vraag stuk van de plaats die het (we tenschappelijk) onderwijs ver dient en,kan krijgen temid den van eën hele reeks maat schappelijke voorzieningen mee onder ogen moeten zien. De confrontatie zal vermoede lijk wat ontnuchterend zijn. Van de andere kant heeft de slaperige goegemeente van het utopisme en de dynamiek der nieuwe stu denten wel wat te leren. TON ELI AS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witteveen denkt dat de verhoging van de ac cijnzen per 1 juli, voc.ral nu de benzi ne slechts twee cent omhoog zal gaan. een minimale invloed heeft op de kosten van levensonderhoud. Het was 0,04 procent voor benzine, het zal nu 0.025 worden. De invloed van bier op het prijsindexcijfer zal 0,01 zijn en die van alcohol 0.02 procent. Dat betekent 1 cent per fles bier en 10 pe-r jaar meer voor de gemiddel de verbruiker van alrolhol. Na de wijziging zal de verhoging de gemid delde autorijder 25 meer per jaar kosten. De bewindslieden van Financiën vinden dat men moeilijk kan volhou den dat deze tarief bij stellingen we zenlijke betekenis hebben voor het loon- en prijsbeleid. Zij menen dat hier en daar. door de grote publici teit, een overtrokken beeld van de omvang der maatregelen is ontstaan. Minister Witteveen wenst enkele misverstanden uit de weg te ruimen, zoals de opvatting dat de accijnzen zwaarder op de laagste inkomens drukken. Aanvaarding van deze ac- cijnsvoorstellen. aldus minister Wit teveen. betekent geen binding met de belastingplannen voor 1970. De plan nen voor de tariefcorrectie liggen nog niet ter tafel. Hij merkt echter wel Fragment Hier volgt een fragment uit een discussie van regeringscommiciaris prof. dr. K. Posthumus met de Nij meegse student Henk Sips. een van de auteurs van de ..Aantekeningen van een Radenuniversiteit". De discussie werd kort geleden gevoerd voor het maandblad Student: Sips: Ik wil de scheiding tussen onderwijs en betaalde arbeid ophef- fen Dus studieloon vanaf 16 jaar. Posthumus: Tot wanneer? Ad absurdum: levenslang? Sips: Ja. Het is ten voordele van de maatschappij en iedereen is het waard. Posthumus: Die gedachte komt voort uit een absoluut geloof in de I goedheid van de mens. Sips: Nee, uit het streven naar ge lijke kansen voor iedereen. Voorlopig j blijven in deze maatschappij van I schaarste grenzen noodzakelijk. Die j worden vastgesteld door het individu zelf in samenspel met het collecti vum waarin hij werkt. Posthumus: Ik ben zo bang dat u (Van onze parlementaireredactie) UTRECHT De CHU wijst de vorming van een CDU als exclusieve blokvorming met klem van de hand. Ook weigert de partij reeds nu een uitspraak te doen over de samenwerking tussen de drie christelijke partijen. De CHU heeft zich blijkbaar nog niet gebonden aan het „Samen uit. samen thuis", dat onlangs nog door Kamerlid Mellema werd gepropageerd. De voorzitter van de CHU, de heer C. J. van Mastrigt, verwees vanmor gen op de algemene vergadering alle uitspraken, als zou de partij haar ei gen identiteit door het gesprek in de Achttien verliezen, naar het rijk der fabeltjes. Tegenstanders van een sa menwerking tussen de drie christe lijke partijen (VVD en met name PvdA) spreken steeds over een CDU, om ons dat kennelijk als een schrik beeld voor ogen tc houden", aldus de c.h. voorzitter. „We hebben ons ech ter niet gebonden. Formeel staan we vrij". op dat een samengaan van de bc- lastingcorrectie en de accijnsvoorstel- len met dezelfde bedragen (11 pro cent) juist voor de lagere inko mens een gunstig netto-resultaat zou den opleveren. Vóór reces Minister Witteveen wil de wetsont werpen over de belastingcorrectie nog voor het zomerreces indienen. Naast de 100 miljoen die al naar later datum verschoven is ter dek king van een deel van de extra-NA- VO-bijdrage, zal bovendien nog de mogelijkheid van een verdere verschuiving worden opgenomen om conjuncturele bezwaren zoveel moge lijk weg te nemen. Minister Witte- ven zegt dat hij goede nota heeft genomen van opmerkingen van KVP- en ARP-zijde. die de accijnzen (op brengst ongeveer ƒ200 miljoen) los willen zien van de financiering van de belastingcorrectie. Minister Witteveen wijst alterna tieve oplossingen voor de dekking van de benodigde 90 miljoen af. De nieuwe voorstellen over het succes sierecht leiden niet tot omvangrijke verhogingen. Bovendien komt dit ten laste van de besparingen. De vermo gensbelasting is in vergelijking met andere landen al hoog. Een verhoging van de vennootschapsbelasting ver groot de bezwaren van de dubbele belasting op uitgedeelde winsten. Bo vendien heeft de Kamercommissie zelf bezwaar tegen een verhoging met terugwerkende kracht die ver zwaring inhoudt. Opeenten Een tijdelijke verhoging van de in komstenbelasting (door opcenten) zou de progressie verscherpen. Er zijn echter nog twee bezwaren die de mi nister evenveel afdoende argumenten acht. Wat betreft inkomstenbelasting neemt Nederland al „een topplaats in de EEG" in en een tussentijdse ver hoging zou doodeenvoudig op tech nische bezwaren stuiten. Verder acht hij het niet verant woord bij cïe toenemende conjunctu rele spanningen gebruik te maken van inflatore financiering, die op langere termijn het prijsniveau even min ongemoeid zou laten. Wat betreft alcohol, de minister toont met cijfers aan dat de ac cijnsverhoging niet zal leiden tot een terugloop van de verkoop of tot ver mindering van werkgelegenheid. Een honderdtal studenten van de universiteit van Amsterdum heeft gisteravond het adminis tratieve centrum van het Maagdenhuis bezel. Zij bereiden zich voor op een langdurige be zetting, getuige de activiteiten van de voedsel commissie (foto). „Zolang de beide andere partners, ARP en KVP, ons niet officieel laten <-J v-v x-v /-I /jrr/-\ 1/"1*Q tlJ weten, dat samenwerking hun stre- LlVjv/JL UCZ-v KlCllIL ven niet meer is. moet ik naar de aard' der liefde en de goede trouw aannemen, dat zij die samenwerking nog wel willen". GEEN KNUSHEID De CH zal haar eigen, vernieuwde programma afmaken, het gesprek in de Achttien voortzetten en pas daar na een keuze doen. De heer Van Mastrigt rekende de finitief af met het oude imago: de knusheid, veiligheid en gezelligheid van de besloten kring. De Unie ont komt niet aan de opdracht van christelijke politiek: hervorming van de maatschappij als een altijd gel dend programmapunt. Overigens had hij de indruk, dat niet iedere CHU'er van vernieuwing doordrongen is. En, doelend op de j „verontrusten" in de partij: „Wij houden vast aan partijvorming op i basis van het Evangelie. Om deze i formulering kan men theologisch twisten. De strekking is duidelijk. Het gaat niet om een partij op basis van een kerkelijke belijdenis Een politieke partij is niet geroepen confessies op te stellen en ook niet om deze als grondslag te aanvaarden", aldus de heer Van Mastrigt. Er komen gemiddeld twintig vluchtelingen uit Tsjechoslowakije Zwitserland binnen. Het toaal aantal Tsjechoslowaakse vluchtelingen be- I draagt nu reeds meer dan negendui- zend mensen, aldus Zwitserse autori teiten. i mm mm mm wm mm DEN HAAG De plannen voor de herbouw van de op 6 november 1967 ingestorte brug over de St. Annabaai op Curasao zijn nagenoeg voltooid. Het werk kan deze maand worden hervat. Openstelling van de brug kan rond de jaarwisseling 1971 - 1972 worden tegemoet gezien. De voorbereidingen namen lange tijd in beslag omdat bij de herbouw geen risico's genomen konden wor den. Rijkswaterstaat heeft de gehele constructie en montagemethode on der de loupe genomen. Er zal weer een trekverankering komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9