uimteduo op 15 maakt uitstapje km van maan V redesplan-Nixon wordt bestudeerd Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 8 AMRO BANK Treinbewoner in Italië overleden APOLLO 10-VLUCHT: MAANREIS DIE MEESTE ZELLBEHEERSIEIST Venus 5 zweeg na 53 minuten Beelden in kleur op televisie TV VOLGT MAANREIS Pompidou: Wanorde als ik niet wordt gekozen NOOIT ZO DICHTBIJ ji jaar terug uit India Dit jaar nieuwe monetaire crisis Vertraging ZATEROAG 17 ME! 196* zal Apollo-10 met op zjjn de maansloep in de maan- j arriveren. Nadat Stafford en tan erin hebben plaats geno- L zal de sloep worden afge- m en tot 15 km van het ^oppervlak zakken. Nooit was de mens er zó dicht- faterwinners HAAG Een team van 21 dat werkzaam is geweest waterwinningsproject in het i Gaya in de Indiase staat Bi- lordt woensdagmorgen 21 mei ^iphol verwacht. De militairen I met zes Nederlandse advi- jgewerkt aan een onderzoek mogelijkheden tot het win- i grondwater. litvoering van het project ge- I in samenwerking met de In- •egeringsorganisaties. Er werd lestreefd om zoveel mogelijk lieve putten in te richten ter éing van langdurige droogten, earn is er een jaar werkzaam L Het nu beëindigde project Sleid tot de voorlopige aandui- l.pn delen van het gebied waar istandigheden gunstig lijken ipondwaterwinning en delen lit niet het geval is. Er zijn nu i pompputten met een capaci- 350.000 mensen. Het astronautentrio dat de generale repetitie voor de eerste maansprong zal uitvoeren. V.I.n.r. Young, Stafford en Cernan, van wie de eerste twee tweemaal eerder een ruimtereis maakten en de laatste eenmaal. Young is commandant van de Apollo en zal tjjdens het uitstapje van Stafford en Cernan in de Apollo rond de maan blijven cirkelen. m Young, Stafford en 'an de laatste voorbereidin- Jtreffen voor hun start, •nmiddag, met de Apollo i de astronauten Edwin E. t en Neil Armstrong al be giet de volgende reis: de 11-vlucht in juli. Zij zul- eerste Amerikanen zijn, iste voet op de maan zul- itten. foto toont hen tijdens tingen, waarbij de omsian- tden op de maan zo goed |Iyfc zijn nagebootst. Terwijl grondmonsters neemt, hij door Armstrong ge- Irafeerd. Op de achtergrond het maanlandingsvaartuig. PARIJS De Noord Vietna mese delegatie en die van het Zuidvietnamese Bevrijdings front hebben het nieuwe vre desplan voor Vietnam van pre sident Nixon niet zonder meer van de hand gewezen. Ze zijn in ieder geval bereid de voorstellen te bestuderen. Dit bleek gisteren na afltop van de zeventiende voltallige zitting van de vredesconferentie, waarop de Ameri kaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge het uit acht punten bestaande plan van Nixon had aangeboden. Lodge weigerde te zeggen of hij dacht dat er vorderingen werden ge maakt. Hij zei echter: „De andere partij toonde alle tekenen dat zij deze voorstellen zal overwegen". Tran Boeoe Kiem, afgevaardigde van het Bevrijdingsfront, zei na de zitting dat de voorstellen van Nixon nalaten aandacht te schenken aan de „eerbied voor onze fundamentele rechten". Hi] voegde er achter aan toe: „wij stellen zeker voor de bestu dering van deze voorstellen voort te zetten". De leider van de Noordvietnamese delegatie, Xoean Thoey, had eve neens kritiek op het plan van Nixon. Ook hij piaakte een voorbehoud". „Het spreekt vanzelf dat wij zullen voortgaan andere opmerkingen te ma ken over de rede van de heer Nixon tijdens volgende zittingen". MOSKOU/JODRELL BANK De landing van de Russische sonde Ve nus 5 op Venus lijkt minder geslaagd dan werd verwacht Nadat de ver kenners gisteren eert instrument capsule had afgeworpen,- werden slechts gedurende 53 minuten signalen ontvangen; daarna zweeg de zender. De Venus 4, die in oktober 1967 voor het eerst de dampkring van Venus binnendrong, seinde tijdens de afda ling 90 minuten lang gegevens door. Aangenomen wordt, dat de sonde door de dichtheid van de dampkring en de hoge temperaturen dermate be schadigd is, dat de zendapparatuur werd uitgeschakeld. Volgens Tass heeft Venus 5 echter in die korte tijd „kolossaal belangrijke" gegevens doorgegeven. Vanmorgen is de Venus 6 op de planeet aangekomen. Hoewel Tass hierover niets bekendmaakte, deelde het Britse observatorium in Jodrell Bank mee signalen te hebben ontvan gen op het moment, dat de instru- mensencapsule aan een parachute naar het Venus-oppervlak onderweg was. Europese Assemblee: STRAATSBURG De raadgeven de vergadering van de Raad van Eu ropa vreest voor het einde van dit jaar een nieuwe monetaire crisis. Ze heeft daarom haar voldoening uitgesproken over de voorstellen van de Europese commissie voor een overeenkomst, die moet voorzien in een gezamenlijk systeem voor onmid dellijke hulp op middellange termijn aan landen, die moeilijkheden heb ben met 'hun betalingsbalans. (Van onze ruimtevaartredacteur) KAAP KENNEDY De Apollo-10-vlucht (start: morgenmiddag 11 minuten voor 6 Nederlandse tijd) wordt de maanreis die van de astronauten de meeste zelfbeheersing zal eisen. Staf ford en Cernan, die respec tievelijk twee en één ruimte reis op hun naam hebben staan, zullen de planeet tot op 15 kilometer naderen, maar er niet mogen landen. Zij mogen alleen foto's ne men en de plaatsen uitzoe ken waar hun collega's op 20 juli vaste voet op de planeet zullen zetten. Een harder ge lag voor een astronaut is nauwelijks denkbaar Houston neemt echter geen risico. Na de successen van Apollo-8 en -9 zou het technisch inderdaad mogelijk zijn geweest Apollo-10 de eerste echte landing te laten uitvoeren, maar de vluchtleiders hebben tenslotte de voorkeur gegeven aan een laatste re petitie voor de eerste sprong. Daarvoor zijn uitgekozen de lucht machtkolonel Thomas P. Stafford en de marine-officieren John WL Young en Eugene A. Cernan. De eerste en de laatste zullen de Lunar Excursion Module (LEM of wel maansloep) be mannen, terwijl Young als comman dant van de Apollo in het moe derschip op lil km hoogte zijn banen om de maan zal blijven cirkelen. Dat eerste maanuitstapje wordt ge maakt vier dagen nadat de Satur- nus-5-raket het drietal van Kaap Kennedy omhoog heeft gebracht. Weliswaar zal de Apollo al na een kleine drie dagen in de maanbaan zijn gekomen, maar het ruimteschip zal daar eerst nog een dag blijven rondcirkelen om Stafford en Cernan gelegenheid te geven zich voor te be reiden op hun uitstapje. In totaal zal de Apollo-cabine 2,5 dag bij de maan blijven, driemaal zo lang als de Apol lo-8. Foto's Belangrijkste opdracht van het LEM-tweetal zal zijn verkenningen te verrichten boven de plaatsen, waar van de zomer de eerste Ameri kaanse astronauten zullen landen: bij de Moltkekrater en de zee van de Rust. Zij zullen hiervan foto's nemen. De maansloep heeft echter geen tele visie-camera aan boord. Wel echter zullen tv-uitzendingen worden verzorgd vanuit het moe derschip. Tijdens de reis van acht dagen en vijf minuten zal niet min der dan drie uur live-televisie wor den uitgezonden: langer dan ooit bij vorige vluchten is gebeurd. Voor het eerst zal ook in kleur worden uitge zonden. Verwacht wordt dat de tele visie-ontvangst belangrijk beter zal zijn dan voorheen, doordat een nieu we, door Westinghouse Electric ver vaardigde, kleurencamera wordt ge bruikt. Deze is zo gevoelig, dat hij heldere beelden kan uitzenden van' een voorwerp dat slechts verlicht wordt door een drieduizendste van dc lichtsterkte van een kaars. Aftellen Het aftellen voor de reis is maan dag al begonnen en duurt 93 uur, verdeeld over ruim vijf dagen. Men heeft dit gedaan om, indien nodig, een aantal keren te stoppen om de bemanning rust te geven of bepaalde problemen te corrigeren. Er is de Amerikanen namelijk veel aan gele- gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kpsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; rente. En spaar-mogelijk- I heden met 4 t/m 6]A% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de 1 AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK gen. dat de vlucht morgen doorgaat omdat er in mei maar vijf dagen zijn waarop de maan in een gunstige stand staat om bezoekers van de aar de te ontvangen. Als de Apollo 10 in die tijd niet kan worden gelanceerd, zal de start naar half juni moeten worden uit gesteld. Daardoor zou de lancering van de Apollo-11, die op 16 juli is vastgesteld, eveneens moeten worden uitgesteld. En daar voelen de Ameri kanen weinig voor omdat zij hun voorsprong in de maanrace niet wil len verliezen. Voorbereiding' Wat de ruimtevaarders betreft, zal de vlucht morgen in ieder geval doorgaan. Hun conditie is prima, hebben artsen verklaard. En om te voorkomen dat zij onderweg lucht- ziek worden zoals bij de beman ningen van Apollo 8 en 9 het geval was hebben zij nog dezer dagen in een straalvliegtuig ogenblikken van gewichtloosheid ondergaan. Men neemt namelijk aan, dat gewenning de weerstand van de astronauten te gen deze ziekte zal vergroten. Ook op wat zij van de maan zullen zien, zijn zij grondig voorbereid. Een laatste topografische les kregen zij deze week van Harrisson Schmitt, de eerste geleerde, die in de toekomst op de maan gaat landen. Hij vertelde hem o.m. hoe zij het beste foto's kun nen maken. Om dc tv-uitzendingen uit de cabine beter te kunnen relayeren, wordt op 21 mei van Kaap Ken nedy de communicatiesatelliet Intelsat-3 gelanceerd. Met de al rondci-rkelende satellieten zal de ze moeten zorgen voor een feillo ze beeldontvangst over de hele wereld. Wat de tv-uitzendingen in Ne derland betreft: morgenmiddag om 16.50 uur kan men op Ned. I zien hoe de start wordt voorbereid, op donderdag 22 mei zullen in Scala op Ned. 2 beelden van de maan worden getoond, tijdens de tweede omloop van de capsule, waarna 's avonds om 23.10 uur wordt getoond hoe de maansloep wordt afgestoten, op vrijdag 23 mei toont Scala (Ned. 2) beelden van de maan sloep. genomen uit de capsule, capsule, op zaterdag 24 mei kan men op Ned. 1 om 17.30 uur de aarde zien vanuit de Apollo en op 26 mei zal waarschijnlijk een direc te reportage worden gegeven van de landing. Eventueel zullen daartussen nog uitzendingen worden inge last. „Ik kan kaclitig optreden TURIJN Na de laat ste 25 jaar van zijn leven reizend in treinen te heb ben doorgebracht, is don derdag op 93-jarige leef tijd overleden Franpesco Saverio d'Ayala. Als libe raal afgevaardigde werd l d'Ayala door Mussolini verbannen. Bij zijn terugkeer in Italië na 1945 kon hij slechts een ding zijn eigendom noemen: een bewijs voor permanent gratis reizen met de Ita liaanse spoorwegen, dat alle oud-parlementariërs krijgen. D'Ayala, geboren als zoon van een van de rijkste Sicilianen, besloot de treinen tot zijn tehuis te maken. Hij reisde bijna onafgebroken mei een stuk zeep. een tube tand pasta en een seheer- apparaat als enige bagage. Het personeel van dt restauratiewagens placht d'Ayala brood en mine raalwater geven. Soms zonden vrienden hem kleine cheques waardoor hij enkele dagen in een hotel kon overnachten. Toen hij vorige week in een hotel overnachtte kreeg d'Ayala een hart aanval. Hij overleed don derdag in liet ziekenhuis. Zijn nalatenschap een overjas, een paar over hemden, een tas met oude papieren uit zijn tijd in het parlement, een foto van zijn zoon en 1500 lire. PARIJS Oud-premier Geor ges Pompidou van Frankrijk Reeft gisteren in een verkie zingstoespraak voor de televisie „een slechte zomer en een ge vaarlijke herfst" voorspeld als hij niet tot president wordt ge kozen. „Er dreigen moeilijkheden", zo zei hij, „aan de universiteiten en aan het arbeidersfront, die niet kunnen wor den opgelost door een regering die uit stukjes en beetjes is samen gesteld. De rust van het ogenblik is bedrieglijk." „Ik ben democraat, ik geloof dat ik menselijk en liberaal ben en ik ge loof ook ik zeg dat zonder ijdel- heid dat ik krachtig kan optreden en dat ook heb bewezen", zei Pompi dou. IS iet nadoen De oud-premier verklaarde dat hij De Gaulle niet kan en wil imiteren. Hij staat een politiek van de dialoog voor. Er zal een regering komen die op een brede meerderheid steunt, er zal een betere dialoog komen tussen regering en de volksvertegenwoordi ging en ook een soepeler bestuur. Er is een snelle economische expansie nodig, die leidt tot sociale rechtvaar digheid, volledige werkgelegenheid, de verdediging van de frank en „een modern Frankrijk". De socialistische kandidaat Gaston Defferre zei in een verkie zingstoespraak voor dc radio dat Pompidou zichzelf verloochent in de verklaringen die hij na het vertrek van De Gaulle heeft afgelegd. „Hij (Pompidou-red.) kritiseert dc regeringen van de laatste elf jaar en vooral de handelwijze van de rege ringen die hij zelf leidde. Hij ver loochent het gaullisme en belooft ie dereen alles", aldus de burgemeester van Marseille. Zaak-Markovic Pompidou was gisteren ook op een andere wijze in het nieuws: de ver dediger van Francois Marcantoni, die wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan de moord op Stefan Marko- vic. diende opnieuw een verzoek in om Pompidou en zijn echtgenote in verband met deze zaak te ondervra gen. Het secretariaat van de presi dentskandidaat noemde het verzoek „laag en lasterlijk om, met zuiver politieke doeleinden, de namen van de heer en mevrouw Pompidou te verbinden aan een rechtszaak waar mee zij niets hebben uit te staan". Ook het ministerie van justitie noemde het herhaalde verzoek insi nuerend. „De justitie zal zich niet laten afleiden door manoeuvres waarvan de drijfveren duidelijk poli tiek zijn", zo werd gezegd. Poher De tijdelijke president Alain Poher I zei gisteravond in een radio-inter- i view te hopen dat Frankrijk snoedig aan het ontwapeningsoverleg in Gcnève zal deelnemen. Het wapen embargo dat De Gaulle voor Israël heeft afgekondigd, keurt Poher af. Het zou minder stuitend zijn ge weest, zei hij, als het op alle betrok ken landen was toegepast. Poher noemde zich een „overtuigd Europeaan". Frankrijk kon zijn moeilijkheden alleen te boven komen binnen Europa. Daarmee zei hij niet uitsluitend de zes EEG-landen te be doelen. Engeland kan tot de EEG toe- trden als het de regels aanvaardt. Over de NAVO zei Poher dat hij trouw is aan de traditionele bondge nootschappen, wat echter niet bete kent dat hij geen verandering wenst. De Atlantische organisatie diende te worden aangepast aan de veranderde omstandigheden. Hij ziet nog geen reden om de frank te devalueren. Die kwestie kan pas actueel worden als andere valuta gevaar liepen. Pohct is voor een in ternationale monetaire regeling of in elk geval een Europese. GLASGOW De 199 ton metende Nederlandse kustvaarder Teunika is bisteren voor de westkust van Schot land verzaan. Alle bemanningsleden ziin gered. De Britse treiler Corena nam de bemanning aan boord, nadat het noodsignalen had opgevangen. Ook een reddingsboot en een vliegtuig na me aan de operatie deel. yERKIEZINGEN beheersen dit jaar de gang van zaken in het Europa van de Zes. Het zal dan ook bijzonder moeilijk zijn tot nieuwe initiatieven te komen. Eerst gaan de Fransen naar de stem bus om een nieuwe president te kie zen. De uitslag zal uiterlijk 15 juni bekend zijn. Als Pompidou wint, zijn er dan geen problemen meer. Moet hij echter de eer laten aan Poher zoals de opiniepeilingen voorspellen dan kunnen ontbin ding van het gaullistische parlement en nieuwe verkiezingen worden ver wacht. Intussen staan in West-Duitsland nu reeds alle politieke besluiten in lir.l teken van de Bondsdagverkiezingen, die overigens pas in september ge houden zullen worden. De onenigheid tussen christen-demo craten en socialisten over het al dan niet in waarde vermeerderen van de mark is onderdeel van de strijd, de gunsten van dc kiezers niet te ver liezen of te winnen. Minister van economische zaken Schiller, die langzaam maar zeker voorzitter Brandt in de SPD dreigt te overvleugelen, denkt bij revaluatie van de mark politiek garen te spin- nen. Niet hij, maar minister van financiën Strauss (een christen-democraat) zou moeten opdraaien voor de onaange name gevolgen, die opwaartse waar dering van de mark zou hebben. De stemming In het Westduilse coalitie-kabinet, die steeds te wensen overliet, Is geladen en belooft weinig goeds voor de vier maanden die het nog voor de boeg heeft. Het is duidelijk dat zelfs al hebben de Fransen enkele maanden nodig om orde op zaken te stellen het op zijn minst nog tot oktober zal duren, voor dat een gesprek mogelijk is. Op hun jongste bijeenkomst hebben de EEG-ministers dah ook vastge steld, dat pas in het najaar weer over toetreding van Engeland en enkele andere landen kan worden gesproken. Al met al een teleurstellende ontwik keling, nu door het aftreden van de man die dc groei van Europa in de weg stond zich nieuwe mogelijkheden leken voor te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5