Geef het kind meer speelruimte Een rijp meesterwerk van Thornton Wilder Museumbezoek thuis DEZE WEEK Sfej: Gezegd Onze woningen schieten tekort ZATERDAG 17 ME! 196? mfi Dokter Ph. H. Fiedeldij Dop, kinder- art» te Amsterdam, merkt bij me- diech opvoedkundig bureaux en aan de sociale academie. Hij wordt daardoor wel eens met zijn neus gedrukt op maatschappelijke as pecten van gezondheid en ziek zijn. Hij is optimistisch gestemd over de toekomst van onze steden en dorpen nadat hij gemerkt heeft dat architecten en bouwers wel willen luisteren naar zijn kritiek en dat burgers zich beginnen te roe- bestuur van de stichting „Wonen" ren. Hij is lid van het dagelijks en lid van de adviesraad van de stichting „Nieuwe Woonvormen". Indien u hem in zijn hier gepubli ceerde verhaal te negatief vindt in gesteld, mag dat gerust, als het er maar toe leidt dat u kritisch mee gaat denken! ER KAN veel in de wereld ge beuren, maar als er iemand een vinger naar onze woonwijk uitsteekt, staan we wel ais één man recht overeind. De KRO heeft het geweten. De Haagse Schildersbuurt kwam in opspraak •n dus in opstand, raddraaiers maakten er agentje-pesten van, •n misschien is dan nog het eni ge goede van dat alles, dat er weer een» over de woningnood wordt nagedacht. Een eindje verder in Den Haag epant het ook. De Kamer moet niet» van de accijnsverhoging per f juli hebben; minister Den Toom ziet zijn aanschaffingsbe- leid door de BTW in gevaar ko men en is niet van plan dat te nemen; minister De Block moet excuus aanbieden wegens het geven van verkeerde inlichtingen aan de Kamer (over Verblifa; hij gaat met minister Roolvink toch nog eens met de directie ver de bedrijfssluitingen praten). Den Uyl van de PvdA voorspelt belastingverlaging in twee etappes. De PvdA zal ook niet met AR en CH in zee gaan zolang die „de KVP omarmen". Verder staat de Kamer erg scep tisch tegenover Invoering van het centrraal antennesysteem voor de televisie. De animo van Amsterdamse studenten om (na de kortstondi ge actie in het Maagdenhuis, waar de administratie van de ge meente-universiteit zit) de aula bezet te houden, leed danig on der het mooie weer. In Nijmegen worden de president-curator en volgd in afwachting van een nieuwe bestuursvorm van de uni- verslteti. Dr. E. Jonckheer volgt gouver neur N. Debrot van de Antillen op. Dr. P. G. Kunst is weer voor zitter van de gereformeerde sy node. De zendingsman prof. dr. H. Bergema overjlidt, 67 jaar oud. Een Chinees-Maleise botsing tn Koeala Loempoer, tientallen doden, noodtoestand in Malèisië. Nixons vredesplan voor Vietnam. Geen revaluatie van de D. Mark (een eeuwig besluit, zegt Bonn, dus wie weet wel geldig tot sep tember). Tijdelijk Frans president Poher stelt zich kandidaat en de socialistische kandidaat Defferre schuift Mendès-France naar vo ren alt toekomstige premier. En de Gaulle vindt zijn Elba in Ier land. We weten nu wie van Ajax moet verliezen: niet Manchester U, maar AC Milan. Fokker bindt wers, de grafici slepen langs een achterdeurtje toch duurtetoeslag binnen en in de metaal wordt ook zo'n actie verwacht. De Amsterdamse raad wijst vesti ging van Progil af. De Nationale Nederlanden en de Bijenkorf is hst vorig jaar best gegaan. „Ik kan uit mijn gegevens con- cluderen dat de wereld mis schien nog tien jaar heeft om oude twisten bij te leggen en tot wereldwijde samenwerking te ko men, teneinde de bewape ningswedloop in te perken, het milieu waarin we leven te verbe teren. de bevolkingsexplosie te bedwingen en het vereiste tempo te geven aan de pogingen tot ontwikkeling In heel de wereld (Oo Thant) Omdat hij thuis niet uit de voeten kan aan gemeenschappelijke ruim ten waar de vader kan knutse len. Zou het voor de identifica tie niet beter zijn als hij dat thuis kon doen? Een opgroeien de jongen wil best eens ervaren hoe knap zijn vader is. De box van de kleuter wordt zo geconstrueerd dat hij ge makkelijk kan worden opgebor gen: weg huisje, waaraan hij net begon te wennen. En het huisje dat hij op iets oudere leeftijd zelf bouwt, moet plaats maken voor het gebruik van de kamer door het hele gezin. Veilige hoekjes in huis zijn verdwenen, trappen, zolders en sousterrain kent het moderne huis niet. Te witte muren en veel licht door de ramen, alles op maat van de volwassene, ge ven weinig aanleiding tot sche merige hoekjes. ■fc Ruimte scheppen Schoolkinderen zijn nog niet toe aan concentratie op hun werk in een drukke omgeving; in de hogere klassen van de la gere school zijn concentra tiestoornissen schering en inslag. Natuurlijk ligt dit niet alleen aan de woning en daar mee keren wij terug naar de behoeften waarvan ieder gezin zich bewust moet zijn, waar voor we zelf oplossingen moe ten vinden, maar die we tevens duidelijk moeten maken aan degenen die voor ons bouwen. Het is hoofdzakelijk eea kwestie van uw eigen instelling of u in uw nieuwe woning een ruimte schept die in de verschillende ontwikke lingsfasen van uw gezin aan ie der gezinslid de mogelijkheid biedt om helemaal zichzelf te zijn. Een van de grondoorzaken waardoor in nieuwe wijken de gemeenschap zo moeizaam tot stand komt. is dat de mens. die er woont, zichzelf verliest in de massa van opeengestapelde flats. Hij kan er wonen, slapen en eten, voor werk en recreatie moet hij elders zijn. Natuurlijk zijn er mensen die overal zichzelf blijven, maar de meesten van ons hebben enige tijd en aanmoediging nodig om zich ergens helemaal thuis te voelen. Onze emoties hebben altijd twee kanten: we willen, bijvoorbeeld, best ge meenschapsmens zijn, maar we kunnen slechts op positieve wijze aan de gemeenschap bij dragen als we ook een plekje bezitten waar we geheel onszelf kunnen zijn. We willen onze nieuwe woning best inrichten als een echt thuis, maar de functionele bouw ervan is sterk gericht op slapen, eten en ge meenschappelijk verblijven. Het is duidelijk uitgesproken door de stedebouwkundigen die deze woonwijken hebben ont worpen, dat de mens van de toekomst in de eerste plaats ge meenschapsmens dient te zijn. Het vervelende is, dat 't niet lukt als het wordt opgelegd: de mens wil bij zichzelf beginnen en kan dan pas naar buiten tre den. In uw gezin gaat het niet an ders. De zuigeling moet zijn stemgeluid leren oefenen door te huilen, niet al zijn huilen betekent honger of pijn. Wan neer hij daarbij wordt afge remd omdat het de buren stoort, leert hij niet met zich zelf te leven. De kleuter moet zijn eigen wereldje, op eigen maat, kun nen bouwen: pas dan kan hij de woonruimte van de volwas sen emotioneel goed verwerken. Het schoolkind moet zich kunnen afzonderen om te leren werken, pas dan kan hij de klassegemeenschap ten volle aan. Voorbeelden zijn gevaarlijk. Als ik zeg dat kleuters met zand en water moeten kunnen knoeien, maakt u een zandbak op het balkon. Als ik zeg dat er praktische opklapbedden bestaan en daarmee de ou derslaapkamer tot ge meenschapsruimte kan worden, koopt u zo'n bed. Maar u doet het zuchtend, het is zo bewer kelijk. Daarom geef ik liever geen voorbeelden, het gaat niet om zaken maar om houding. Een goed voorlichtingscentrum, zoals dat van de stichting „Wo nen", heeftbinnenhuisarchi tecten in dienst die naar u luisteren en dan pas wat aanra den, met zorg gekozen uit de vrijwel onbeperkte voorraad meubelen. Woonomgeving Woning en woonomgeving kunnen elkaar aanvullen. Ste debouwkundigen brachten groenstroken in de woonwijken: dat verruimt de blik. Men be gint te begrijpen dat ook de woonomgeving speelruimte moet bieden en daarom ver dwijnen de bordjes met „verbo den toegang" die deze groenstroken ontsierden. Een kleuter, die de omgeving gaat verkennen, heeft in de - eerste plaats behoefte aan vei ligheid. Daarom zou het fijn zijn als speelplaatsen voor kleuters een schuurtje hadden en bankjes en begroeiing waar je onder of achter kan kruipen. Kinderen willen klimmen en springen en moeten daarmee hun motoriek oefenen: een ge accidenteerd terrein verdient daarom de voorkeur. Meestal echter hebben degenen, die de speelplaatsen hebben aangelegd, in hun oor geknoopt dat kleu ters met zand moeten spelen ook met water, maar dat is dan weer moeilijker te realiseren. De klacht dat een moeder op zes hoog een kind van luttele jaren niet alleen kan laten op de speelplaats lijkt mij niet juist. Wel moet een kind van die leeftijd bewaakt worden dat is een belangrijk deel van de opvoeding maar ik dacht dat de mening veld wint dal bejaarden niet allemaal in een bejaardenhuis hoeven te wonen en dat vele flatbewoners gebaat zouden zijn met enkele medebe woners van wie kinderen zou den kunnen leren hoe mensen oud zijn. Vandaar die bankjes. En is er dan gelukkiger bewa king denkbaar? fa Straatkinderen Het Nederlandse kind is het straatkind van Europa. In een veel hoger percentage dan in de omliggende landen verblijft ons kind na schooltijd op straat. Echter, de straten in nieuwe wijken zijn saai en onveilig. Dat ligt niet alleen aan het ver keer: niemand van de omwo- Wentn is een primaire levensbehoefte. We wonen vier en twintig uur per dag. Een gezin met een te klein, gehorig huis is zich daar ter dege van bewust Voortdurend moeten de ouders ervoor waken dat de kinderen niet te veel lawaai maken. Gelukkig komen er steeds meer huizen. We zijn wel iswaar nog niet zover dat we kunnen kiezen uit een ruim aanbod, maar de woningnood is grotendeels opgeheven. We gaan spreken van woningbehoefte. We kunnen ook en dat is heel belangrijk gaan letten op de kwaliteit van de huizen. Onze wooncultuur weer spiegelt het maatschappq- beeld. Architecten en bou wers hebben zich ingezet om uit de woningnood te raken; men kan niet vol staan met hen te verwijten dat zjj fantasieloos hebben gebouwd. Zq waren boven dien gebonden aan voor schriften die weinig speels heid toelieten. Nu het beter kan, moeten wq, gewone burgers, hen helpen om het beter te doen door onze be hoeften duidelijk te maken. We zqn, als massa, hun ano nieme opdrachtgevers. We moeten ervoor zorgen dat we niet anoniem blijven. i,7 Geluidshinder Veel mensen zijn gelukkig met hun nieuwe woning. Ze hebben zich aangepast. Ze kwa men veelal uit woonomstandig heden die onmenselijk waren. Het is echter de vraag of ze zich ten volle realiseren hoever hun aanpassing is gegaan. Wan neer zij zich op het spreekuur of bij het medisch opvoedkun dig bureau melden met een kleuter die niet wil luisteren, die op geen enkel verbod meer reageert, zoeken ze de fout bij het kind of bij zichzelf. Het is niet moeilijk om dui delijk te maken dat beide par tijen een rol spelen in het con flict. Maar spoedig blijkt tevens dat de moeder veel liever min der zou verbieden, dat ze in haar eigen jeugd veel meer vrijheid heeft genoten, maar dat haar opvoedsysteem bein- vloed wordt door de buren: haar kind kan in huis niet klimmen en springen, niet uit rennen en driftig worden, dat maakt te veel kabaal. Eindelijk vertelt zij ook, dat ze zo moe wordt omdat het kind 's avonds uit bed komt en het gezellige samenzijn met haar man stoort. Hij is dan in de beste stem ming, wil met zijn ouders om gaan omdat hij daar overdag, door het voortdurende afrem men, niet de gelegenheid toe kreeg. Er zijn in Nederland veel huizen die een remmende in vloed op hun bewoners uitoefe nen: natuurlijk is dit niet de enige factor die de relatie be paalt, maar in veel gevallen is het wel de belangrijkste. Een goed advies over het alsnog aanbrengen van voorzieningen die het geluid dempen en de aanmoediging sieraan wat geld te besteden kan uitkomst bie den: die huizen staan er nu eenmaal en een andere woning is vaak een te dure oplossing. Geluidshinder is een tech nisch probleem, u en ik kunnen het niet oplossen. We kunnen wel duidelijk maken dat we willen dat dit probleem voor rang krijgt bij het bouwen van nieuwe woningen en dat we weinig geduld hebben voor het invoeren van nieuwe technische verworvenheden totdat althans deze, voor ons familieleven schadelijke factor uit onze hui zen verdwenen is. •fo Eigen plek We wonen vier en twintig uur per dag en we krijgen steeds meer vrije tijd om ons daarvan bewust te worden. Dat betekent dat zowel ma als vrouw behoefte hebben aan speelruimte. Door het zo te stel len, heeft u meteen begrepen dat ik met speelruimte niet een goed ingerichte kinderkamer bedoel. Een moeder van drie peuters zou zich zo nu en dan terug moeten kunnen trekken. Een vader zou moeten kunnen knutselen. De kleuter heeft een huisje op eigen maat nodig, hij zou dat moeten kunnen bouwen en het zou zo moeten blijven staan. Een schoolkind heeft een eigen plek nodig om huiswerk te maken, de rijpere jeugd moet zich geheel kunnen afzonderen. Een lange reeks verschijnse len in onze maatschappij wijs! erop dat onze woningen tekort schieten. In veel gezinnen zou men veel meer met elkaar pra ten als er een extra ruimte was waar men al dan niet televisie zou kunnen kijken. Bij een enquteê onder schoolkinderen zouden we dan minder vaak te horen krijgen dat ze om zeven uur in bed kruipen met een boek om eindelijk rustig alleen te zijn. verlost van de televisie in de huiskamer. Veel gezinnen schaften zich een caravan aan of een klein huisje buiten. Niet iedereen kan zidh dat veroorloven en he' moest niet nodig zijn. Om de moeder te ontlaster komen thans overal kleu terschooltjes voor twee- en driejarigen. De meeste kleintjes zijn daar niet aan toe, maar de moeder wel: het is zeker uit voerbaar, echter wel duur, de zorg dient uiterst individueel gericht te zijn. In nieuwe wijken denkt men In de tijd van de woningnood hebben rigoreuze bouwvoor schriften ervoor gezorgd dat er voor zoveel mogelijk gezinnen onderdak kwam, waarbij aan minimum behoeften werd vol daan. We moeten nu van het snel op elkaar stapelen af en dat kan, want de voorschriften zijn ruimer geworden. Er is een toenemend begrip bij bouwondernemers en architecten om hiervan op de juiste wijle gebruik te maken en overal in het land beginnen burgers zich hiervoor te interesseren. In 1908 wees dr. Abraham Kuyper in een van zijn Stone-lezingen op de bloedmenging in de Verenigde Staten als belangrijke factor ter verklaring van de energie en de successen van de Amerikanen. Zijn opvatting hield een positieve waardering in voor Het in elkaar om trouwen van Engelsen, Schotten, leren, Fransen, Nederlanders, Duitsers, Polen, Rus sen, Italianen en andere Europeanen. Het ne- gervraagstuk was toen niet actueel. Er was nog een ander aspect, namelijk de vermen ging van de culturele erfenissen der verschillende Europese volken. Onder de Immigranten waren immers ook lieden van betere komaf, uit milieus met een min of meer hoge cultuur. Dit thema vormt de onmiddel lijke achtergrond van deze grote roman van Thornton Wilder (bekroond met de Amerikaanse romanprijs, dc ..National Book Award"). Het vermengingsproces dat hier bedoeld wordt, was vooral waar te nemen bij de tweede generatie van dc inwijkelingen. Wilders boek loopt van 1880 tot 1905 en bestrijkt dus een kwarteeuw waarin zich nog vee' nieuwe immigranten In Amerika hebben gevestigd. Aan elke integratie gaat een confrontatie vooraf welnu, wat de lezer in dit ouderwets uitvoerige boel' meemaakt en wat er een eigen charme aan geeft ic juist die confrontatie. Ik werk in deze bespreking nu eens niet van dc voorgrond naar de achtergrond, maar van de achter grond naar de voorgrond. Wilder fa immers de schrij ver o.a. van de wereldberoemde roman The Bridge of San Luis Rey (1928) met zijn sterke banden aan de Europese literaire tradities. Hij leefde van 1906 tot 1914 In Hongkong en Shang hai waar zijn vader consul was. behaalde in 1920 zijn graad aan de Yale Universiteit, studeerde daarne aan Op de speelplaatsen voor scholen spelen meestal maar weinig kinderen. Een klein detail: vooral kjfrn uit parterreflats. Van daaruit zien de ouders het gevaar van de straat. Er zijn vele landen in Europa wi speelplaatsen andere mogelijkheden bieden dan een betegelde plek met ijzeren stangen. Het is niet zo t|et en weinig speelse wereld dan maar eens omgekeerd te bekijken. Het is alweer een kwestie van e Boeken over het bezit van beroemde musea zijn niet onge woon. maa-rr wat nu de uitge verij Het Spectrum in dit genre de liefhebbers aianbiedt, mag toch zeker wel apart worden genoemd. In zes vorstelijke banden zijn de rijkste kunstschatten uit evenzoveel fameuze collecties in huis te halen, te weten uit het Louvre in Prijs, het Britse Museum te Londen, de Vaticaanse Musea, het Prado van Madrid en het Nationaal Museum in Tokio. Elk boek (23.5 x 29 cm.) bevat 130 grote reproducties. De veel- kleurendruk is over het alge meen bijzonder mooi; tal van afbeeldingen zijn zelfs meesterstukjes van reproduk- tietechniek. Het eerst verschijnende deel is gewijd aan Frankrijks trots: het Louvre, eertijds koninklijk lustoord. sinds Revolutie „Musée central des arts". Uiteraard biedt deze interna tionale Spectrum-uitgave slechts een kleine selectie uit de gigantische verzamelingen van het Louvre, maar d keus is boeiend en garandeert de be zitter langdurig kijkgenot. Na een voorwoord van Jean Chatelain, beheerder van de Franse musea, opent het boek met een korte, heldere inleiding van René Huygen, de briljante kunsthistoricus en museum conservator. Daarna volgt het op zwaar kunstdrukpapir uit gevoerde platendeel. dat is gesplitst overeenkomstig de museale indeling: oud-Egypte: klein-Azië: oud-Griekenland en Rome; Perzië, christelijk Egyp te en Byzantium; Frankrijk; Italië; Vlaanderen, Holland, Duitsland en Spanje. Het zijn, vanwege de Milanese oorsprong van serie, Italiaanse kunstken ners die met puntige en intrige rende uitleg bij elk stuk voor een niet vermoeiende rondlei ding zorgen. Elk van de (om de twee maanden) verschijnende delen wordt afgerond met de geschie denis van het behandelde museum de inrichting en de in houd, alsmede registers voor naslag. Het Spectrum brengt deze circa 176 pagina's tellende boe ken op de markt voor een na;ar verhouding lage prijs (ƒ25,- per deel bij intekening op de gehele serie van zes of ƒ29,50 afzon derlijk). Naast deze prachtig verzorgde museumreeks la op het gebied van kunstboeken gewag te maken van •en soort stunt. Onlangs voltooide het Spectrum een uit zevenentwin tig delen bestaand standaardwerk leunst" In combinatie met de uitge vers Podium, eveneens in Utrecht, lanceert men nu als „gelegen heidskoop" de gehele serie op slag compleet in huis tegen beta ling van f 15,- per deel per maand. Geïnteresseerden kunnen het eerste deel op zicht ontvangen. Bij acceptatie en na storting van (Je eerste termijn volgt ge- de American Academy te Rome. doceerde aan de Lawrenceville Academy (1921-'28) en voorts aan de universiteit van Chicago. Later accepteerde hij onze twintigste eeuw. zowel om haarszelfs wil als om in romans en toneelstukken te worden behandeld. Men ziet het: Wilder is een zeer bereisd en belezer man. kenner van verscheidene culturen en hun litera turen; een wereldburger, zoals dat bij ons Couperus op diens eigen manier is geweest. Wilder Is geer exclusief, maar een inclusief denker. De hoofdfiguur John BarrliSgton Ashley, uit de staa' New York, is een Yankee (maar niet als typel). Zljr vrouw. Beata Keilerman, van adellijke afkomst, Is eer Duitse. In hun huis wordt op donderdagavond alleer maar Frans gesproken. Men heeft daar weet van drie 'iteraturen: de Engelse, de Duitse en de Franse. Mevrouw Lansing. Euetacla. komt van de Carsïbi che eilanden en is trots op haar (echte of vermeen ie) verwantschap met Joséphine de Beauharnals, di« ■net Napoleon getrouwd is geweest. Ze is een Creoolse De familie Leyendecker is van oud-Hollandse af .om8t. Olga Doubkov is de dochter van een Russi ;che prins in ballingschap. Porky O'Hara la eert bijna -olbloed Indiaan. Vormen van geloof en kerk. zoals de Ruaalsch- lyzantijnse orthodoxie, het rooms-kathollclame, het Schotse calvinisme met <?uaker-bestanddelen, het .gewone" protestantismeleven min of meer ge soleerd naast elkaar, maar komen vla de personen uit het boek tot een vorm van confrontatie, vooral In het denken van de hier voorkomende flauren. Dit alles geeft de reuk en de smaak aan dit bij- ronder belangwekkende boek. Maar ook gewoon als verhaal is het boelend, al zullen sommigen het als een bezwaar ervaren dat de gebeurtenissen niet recht-toe recht-aan in chronologische volgorde zijn verhaald. Zoals Vestdijk bij ons wel doet, Is Wilder uitge- gaan van een historisch gegeven. De flaptekst vat Thornton Wilder dit als volgt samen: „In het jaar 1902 moest de mijn- bouwkundig ingenieur John Ashley in Coaltown terecht staan omdat hij zijn vriend en mijndlrecteur Brecken- ridge Lansing tijdens een schietoefening zou hebben gedood volgens de geruchten uit liefde voor Breckenrldges vrouw Euetacia. John Aehley houdt vol dat hij onschuldig is. maar kan dit niet met bewijzen staven. Het gerechtehof eroordeelt hem ter dood. Tijdens de treinreis naar de plaats van terechtstelling Naar aanleiding van Thornton Wilder, De Achtsti roman, uitg. Elsevier. Amsterdam/Brussel, 367 f 16 90. plaatf d en r een èn vindt echter een zeer vakkundige overval bewakers worden buiten gevecht gesteld Ashley verdwijnt met de overvallers zonder el., achter te laten." lm Als we ons dit gegeven vooratellen als een Vs cirkel, dan plaatst Wilder in z(jn roman deze IjP' cirkel In een grotere. HIJ geeft aan zijn flgureif» verleden tot aan die fatale dag, en een toek daarna. Het Is vooral het gezin Ashley dat de belangt krijgt. Llly Aehley wordt zangeres, na het ou< huls te hebben verlaten. Roger loopt ook w vlucht naar Chicago. Sophia begint ala veertii meisje voor haar moeder to zorgen en maakt v .,moordenaarshul8" (maar Ashley is onschuldl) goed pension. Mevrouw Ashley draagt de onvi de smaad met waardigheid Zij brengt haar kli houding en cultuur bij. Tenslotte heeft alles nog een diepere achtei. Voorgrond is de veroordeling en ontsnapping John Aehley. Wie hebben hem ontvoerd en wie eigenlijke moordenaar van Lansing? Op het plan krijgen we de confrontatie der Europese ci in mensen, levend In een armzalig mijnstadje. Maar dan het derde planl Dat ie de mensheid, godsdiensten, haar vragen, haar toekomst. Het j heeft een sterk filosofische inslag. Wanneer het] schrijver lukt dit alles te combineren tot een boel groot verhaal, verdient hij zeker de titel van me« In zijn vak. Wilder zet op Amerikaanse bodem een grote 9 pese traditie voort en een werk als dit vormt onmisbaar tegenwicht tegen het technocratisch^ industriële Amerika van vandaag. DR. C. RIJNSOd nenden let meer op de straat, men ziet er steeds dezelfde mensen. In nieuwe buurten wordt droogweg gewoond. .Verder zijn er de eenvormige winkels met de dagelijkse levensbehoeften. Er is geen een interessant win keltje geen gezellig cafeetje, geen krantenstalletje, geen museum, geen markt, geen school met een gespecialiseerde opleiding. Het is voor dit soort dingen dat mensen uit andere buurten door de straat zouden lopen, zoals dat gebeurt in oude en boelende stadsdelen. Op die mensen wordt gelet, men kijkt onwillekeurig naar hen en ziet dan tevens de kinderen spelen. Wonen in een stad heeft zijh nadelen, voordelen zijn de uit daging en de ontmoeting. Die ontbreken te vaak in nieuwe nieuwe wijken. Schoolkinderen geven, bij navraag, grif toe dat ze zich op straat vervelen. Ze hangen wat rond. Er is belang stelling voor rolland materieel, de interesse ontwikkeld zich van een plankje op wielen naar de bromfiets toe en dat is het dan wel. Boodschappen doen na terugkeer uit school wordt als een zware belasting gevoeld: de grote winkels hebben geen aan trekkingskracht. Er vormen zich zelfs groepen die, om de beurt, voor een Santal gezinnen tege lijk de opdrachten uitvoeren. Ziet u nog vaak hoepele on len, knikkeren?? Ze lijkeieni dv/enen. Aan de rand v stad gaat nog wel eens eei inc' ger omhoog en een kuil oj open terrein is altijd druk eni 'ot In menige nieuwe Iprv worden de mensen j^' ker. De eerste vraag ii ,te vaak die naar een cultge centrum. Zou het niet t°r effect hebben als weoc erin verdiepten hoe w)e straat weer interessant Br, nen maken? ent tSc lijktijdige toezending va overige 26 boeken. De serie is op formaat 27,5 cm uitgevoerd in wtfó h ren banden en de inhoud 1» I groepeerd volgens tijdeivc stijlen van pre-historie to den. In totaal verwerft men 'p mee op meer dan 6.000 i een „kunstbezit" van 16(_ pro's in kleurendruk en l|v zwart-wit, plus 1700 encyclopedische overzichtei Aan die panorama varf eeuwen cultuur hebben! even „gesnuffeld" via deiv delen Barok. De per toelichtende tekst van 1 Daudy laat zich plezierig P Uiteraard moest de auteui' beperoen; nochtans kon#' vaak tot boeiende karaktefle ken, al valt het op, dat hijy fantasie met betrekking v Hollandse School weieen; heems is. Dat hij bijv. j brandts zelfportretten leert als ver voorgevoerde^ verheerlijking, doet aan zijn psychologisch en zijn kennis van de tiende eeuw. Waardevol zijn de bijh van de reeks, t.w. tekste documenten over kunste chronologische overzichten] het met typische manco'i lijsten met namen, begri) maten en verblijfsplaatsen' de besproken schilderijen. I wat betreft de kwaliteit vi kleurendruk geven wij de j keur aan die van het vre-boek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14