POMPIDOU: „IK BEN MEER VERZOENEND" Commentaar Nieuw vredesplan VS voor Vietnam Verkeerstrek op Hemelvaartsdag Het Kwartet rroot tekort balans VS Defferre kiest Mendès-France Gaullist opent de campagne Negatieve reactie communisten Prinselijke slip Speculanten houden hun marken vast Enquête Aarden over fusies maakt weinig kans JAMIN Lang weekend op de wegen Onaanvaardbare aantasting van het beleid ONDERZEnEGEL^rf^OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I I Nieuwe Leidse Courant leur: F. Diemer redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 16 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen ïfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON In het eerste twartaal van dit jaar is op de Ame- ikaanse betalingsbalans een tekort ran 1.778 miljoen dollar ontstaan. Dit ekort staat in scherpe tegenstelling het overschot van 850 miljoen loilar in liet vierde kwartaal van 968. Volgens het ministerie is het tekort oornamelijk te wijten aan: de toene- ning van de verplichtingen van de Amerikaanse banken tegenover bui- enlandse filialen. Het duo DefferreMendès-France De kotter ZS-1 uit Zwartsluis is op de Hondsbosse Zeewering bij Petten vastgelopen. Het schip ligt hier zwaar te rijden op de dijk. De bemanning is in de rub berboot van boord gegaan. (Van een onzer redacteuren) WASHINGTON President ïixon heeft woensdagavond een lit acht punten bestaand plan roor wederzijdse geleidelijke te ugtrekking van alle buiten- andse troepen uit Zuid-Vietnam 'oorgesteld, dat zou moeten wor- len gevolgd door een bestand inder internationaal toezicht en i saan terugtrekken wanneer de over- loor 'vrije en eerlijke verkiezin- bleven Noordvietnamese troepen (en. Van Noordvietnamese bant is nog een officiële reactie op het plan ge- omen. De reacties van Rusland en et Zuidvietnamesc bevrijdingsfront faren negatief. Zuid-Vietnam is het ens met de voorstellen van Amcri- Nixons voorstellen zijn: zodra overeenstemming is bereikt, eginnen alle niet-Zuidvietnamese dus ook Noordvietnamese) strijd- rachten zich uit Zuid-Vietnam terug i trekken; ALMERIA Bij Kaap de Gattin de Spaanse provincie Almeria is een militair vliegtuig neergestort. Zeven van de acht inzittenden verloren daarbij het leven. over een periode van twaalf maanden zullen de grootste groepen van alle Amerikaanse, geallieerde en andere niet-Zuidvietnamese strijd krachten volgens overeengekomen etappes worden teruggetrokken. Na die periode zullen de overgebleven delen van deze strijdkrachten zich op vastgestelde bases terugtrekken en niet aan gevechten deelnemen. de overgebleven Amerikaanse en geallieerde strijdkrachten zullen zich FRANKFORT Aan de terugkeer an het in West-Duitsland aanwezige 'luchtkapitaal naar de landen van erkomst, is woensdag vrijwel een ind gekomen. Aangenomen wordt dat de specu- j anten hun marken vasthouden tot de festduitse regering krachtiger maat- egelen heeft genomen tegen de valu- aspeculatie. Naar schatting is nu on- eveer eenvijfde van de circa vier üljard dollar, die na het aftreden an De Gaulle naar de Bondsrepu- liek is toegestroomd, weer het land 'itgegaan. In financiële kringen meent men lat de maatregelen om de speculan- en af te houden en de internationale nonetaire toestand te stabiliseren. Ren resultaat kunnen hebben. Overi- Rns heeft de Westduitse regering inaniem haar goedkeuring gehecht tón de maatregelen die het econo- Risch kernkabinet had voorgesteld ondersteuning van de beslissing k mark niet te revalueeren. naar hun land terugkeren. Internationaal een internationaal toezichthou dend lichaam, dat voor beide partijen aanvaardbaar is, zal worden gevormd om de terugtrekking te controleren en om andere taken uit te voeren waarover beide partijen het eens zijn. dit internationale lichaam zal vol gens een overeengekomen tijdrooster gaan werken en meewerken aan het regelen van bestanden onder toezicht. zodra het lichaam zijn taak is be- gonnen, zullen verkiezingen worden gehouden volgens overeengekomen procedures en onder toezicht van het internationale lichaam. er zullen regelingenworden ge troffen voor een zo snel mogelijke vrijlating van krijgsgevangenen door beide partijen. alle partijen stemmen in met het navolgen van de akkoorden van Genève van 1954 inzake Vietnam en Cambodja en de akkoorden van 1962 inzake Laos. Nixon liet doorschemeren dat hij zich verplicht zou voelen andere maatregelen te nemen wanneer de communisten zijn vredespogingen I doen mislukken. Meer en meer is gebleken, dat een beheerste slipmanoeuvre bij een on verhoedse situatie van levensbelang is en daarom is men allerwegen gaan inzien dat de rijvaardigheidsopleiding een stage op een antislipschool als finishing touch niet kan ontberen. Prins Claus onderstreepte dit door de officiële opening van de KNAC- antislipschool op Ypenbrug woens dag. Hij knipte al rijdend in een slip pende lesipagen een lint door. Op de foto: de prins klemvastachter het stuur. elegante regenmantels, pakjesen mantels DE IWANTÉLSPECLALIST oneindig gevarieerde kollektie DE MANTELSPECIALIST I 39,95^ 49.95' verrassende kwaliteiten en dessins DE MANTELSPECIALIST prijzen die enorm meevallen DE MANTELSPECIALIST k Leiden: Haarlemmerstraat 163 PARIJS Vanavond zal de gaullistische oud-premier Georges Pompidou met een televisie-toespraak van twaalf minuten de ver kiezingscampagne voor het Franse presidentschap openen. Hij heeft al beloofd plooibaarder dan generaal De Gaulle te zullen zijn, maar als hij wordt gekozen zal hij de grote lijnen van diens buitenlandse politiek niet veranderen. ..Ik zal verzoenerder zijn, meer een man van de dialoog". De huidige interim-president, Alain Poher, schijnt nog steeds volgens opiniepeilingen favoreit te zijn om op 1 of 15 juni tot president te worden gekozen. Maar ook de so- cialiêtische kandidaat, Gaston Deffer re, zal ongetwijfeld meer stemmen op zich verenigen nu hij heeft be- tot premier te zullen benoemen. Mendès-France, die 62 jaar is. staat nog steeds in hoog aanzien in Frankrijk. Hij was premier van juni 1954 tot februari 1955. In die tijd wist hij een eind te maken aan de oorlog in Indo-China. Vorig jaar ver loor hij zijn zetel in de Nationale Vergadering. Verrassing Zijn steun aan Defferre kwam als een verrassing. Aanvankelijk werd verwacht dat hij zelf een gooi naar het presidentschap zou doen. Kenne lijk ziet hij toch meer heil in een samenwerking met Défferrc. Gisteren kwam Poher overigens al in conflictmet de regering van pre mier Couve de Murville. Hij had ern stige kritiek op de Franse staatsradio en -televisie, die niet objectief en onpartijdig zou zijn. Het kabinet van de premier antwoordde onmiddellijk met de verklaring dat „presidentskan- didatenwel licht niet het geschiktst zijn om daarover te oordelen''. Men mag aannemen dat dit incident de betrekkingen tussen de regering en Poher verder zal doen verkoelen en dat dit zijn weerslag zal vinden op de kabinetsvergadering, die vanmiddag zou worden gehouden. Moeilijk Het is In ieder geval duidelijk dat Poher in een moeilijke positie ver keert. Hij kan geen drastische maat regelen nemen omdat men hem dan zou kunnen beschuldigen van pogin gen om de berichtgeving over de verkiezingen in zijn voordeel te sturen. Anderzijds kan hij bloot komen te staan aan beschuldigingen van zwak heid als hij geen objectieve bericht geving garandeert en dat zou zijn kansen op verkiezing tot president kunnen schaden. De Franse grondwettelijke vergade ring heeft intussen zeven kandidaten voor het presidentschap officieel erkend. Er hadden er zich meer dan twintig aangemeld. Behalve Poher (centrum), Pompidou en Deferre zullen in het strijdperk treden: de onafhankelijke Louis Du- catel, de communist Jacques Duclos, de Trotzkist Alain Krivine en de linkse socialist Michel Rocard. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het voorstel van de groep-Aarden, een parlementaire en- i quête in te stellen naar concentratie van de economische macht door fusies, maakt weinig kans door de Tweede Kamer te worden aanvaard. In de afdelingen van de Kamer die het voorstel behandelen, bestaat veel kritiek op de plannen van de heer Aarden. Veel leden zijn van mening dat eerst een stüdie van de SER moet worden afgewacht. Aan de hand daarvan zal de regering gedragsregels opstellen, die bij fusies in acht moeten worden genomen. Men vindt het niet zinvol, dat de enquête zich zou moeten richten op fusies, die zich reeds heb ben voltrokken. We moeten het beste en het slechtste van de mens heid verwachten, evenals het weer. VAUVENARGUES „Laai hij maar aan tafrl zilte». Wij zitten hier goed." mwm§ -i DE BILT De kern van een gebied van hoge luchtdruk ver plaatste zich gisteren van Frank rijk over Duitsland naar Polen. Hierdoor kwamen er ook in ons land zonnige perioden voor, waar bij in de middag temperaturen van 17 tot 20 graden voorkwamen. Tegen de avond bereikte een frontale storing met plaatselijk onweer het westen van ons land. Deze storing, die vannacht hier en daar nog tien millimeter regen heeft veroorzaakt, is inmiddels in oostelijke richting naar Oost- Duitsland weggetrokken. Achter deze storing om stroomt koude, uit de Poolstreken afkom stige lucht via Schotland en de Noordzee het komende etmaal naar ons land. Op de Oceaan ten westen van de Britse eilanden verplaatst een depressie zich naar het oosten, voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op eèn geheel droog etmaal: 50 procent. 17 mei. zon op 04.44: zon onder 20.30; maan op 04.39: onder 22.32. mei e.k. De 140 milioen TNE regering heeft de SER om ad- vies gevraagd over de besteding van 140 miljoen in het belang van de consument, ter tegemoetkoming aan de sterke prijsstijgingen over de afgelopen vier maanden. Van vele zijden zjjn al suggesties ge daan die het overdenken waard z(jn. Voorgesteld is de prys voor de eer ste levensbehoeften, als brood en melk, te verlagen of althans niet te verhogen. De vakbeweging wil met dit geld de uitkeringen van een aan tal sociale verzekeringen verhogen, en de landbouw is met het plan ge komen de AOW-premie te verlagen beneden een bepaalde inkomensgrens en de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen te verruimen. Aandacht verdient echter ook het in teressante voorstel dat van de zjjde van de werkgevers is gelanceerd. De werkgevers die aan hel beraad in de betrokken SER-commissie deelnemen bljjken voorgesteld te hebben het BTW-tarief voor water, gas, electrici- teit en huisbrandolie van 4 tot 0 pet. terug te draaien en bovendien de ac cijns op suiker te verminderen. Juist de laagste inkomensgroepen zouden van de lagere prijzen voor water, gas, electriciteit, olie en suiker profiteren, want hier gaat het om produkten, die alle gezinnen onver mijdelijk moeten gebruiken en die procentueel een belangrijk deel op eisen van de lagere inkomens. De vele hier opgesomde mogelijk heden zullen het voor de SER-com- missic niet makkelijker maken, maar men heeft daar nu wel voldoende materiaal om met een goed voor stel bij de regering te komen. morgen okosmacaroontjes 210 gram van 9 S voor as iet te geloven voor die prijst Wij ontvingen uit Duitsland en Engeland zéér stijlvolle FAUTEUILS CHESTERFIELD LEERBANKEN een werkelijk unieke collectie exclusieve MEUBELEN BULTHUIS BOTERMARKT 23 Showroom NIEUWE RIJN 25 Meubelshow OEGSTGEEST R h ij ngeesterst raat weg 56. (Geopend oP woensdag- en zaterdag middag van 26 uur). GOUDA Het verkeer heeft <»p Hemelvaartsdag een eenzij dige trek van het westen tiaar het oosten laten zien. Er waren gisteravond tijdens het spitsuur geen moeilijkheden van beteke nis te ontdekken op de Neder landse wegen. De Nederlandse Spoorwegen vertoonden eenzelf de beeld. Er was op de weg 's avonds naar de Randstad Holland sprake van minder verkeer, dan 's morgens van uit West-Nederland het geval was Voor de N.S. betekende dal een grote belangstelling voor de lijnen Gronin gen Leeuwarden, Zutphen Enschede en Utrecht Leiden. Er werden op deze trajecten extra trei nen ingezet. Het was duidelijk te merken dat vele met een lang weekend erop uit waren getrokken. Een groot percen tage heeft vandaag vrij genomen, zo als de spoorwegen dat ook gister avond hebben kunnen bemerken toen j veel reizigers gepakt en gezakt het. station betraden. Vliegtuigen De verkeersongevallen hebben zich I op de toch nog warme Hemel- vaartsdag beperkt tot voornamelijk onbetekenende aanrijdingen. Gister morgen was er vooral op rijksweg 12 J (Den Haag Utrecht) een aanmer kelijke file, dje een aantal ketting botsingen tussen Woedden en Bode- graven tot gevolg had. De politie sur- veilleerde onder meer met twee ver keersvliegtuigen. Acht mensen liepen bij de ongeval- len verwondingen op, doch slechts vier moesten in een ziekenhuis opge nomen worden. Verkeersprob'emen waren er in de avonduren in lichte I mate in Zeeland en bij Dordrecht, waar de wekelijks gebruikelijke fi les ontstonden. Als er op de Neder landse wegen nog meer vertragingen ontstonden, dan waren die een direct gevolg van wegwerkzaamheden en niet van de intensiteit van het ver keer. MOSKOU De Russische Venus- sondes Venus 5 en 6, die in januari zijn gelanceerd, zullen zondag op de planeet een zachte landing uitvoeren, j gén. Minister =Den Toom dacht eehtër Minister Den Toorn (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft woensdag in de Tweede Kamer gezegd, dat de door de BTW ontstane tekorten op zijn begroting (in vier maanden al ƒ15 miljoen) gecompenseerd moeten wor den. Hij is daarover in overleg met minister Witteveen. Indien in deze kabinetsperiode geen compensatie wordt verkregen, zou dat leiden tot een voor hem „on aanvaardbare aantasting van het aanschaffingsbeleid". Hij beant woordde mondelinge vragen van de socialist Wierda. Hij voegde er aan toe, dat hij nog niet is vastgelopen en dat hij de ontstane extra tekorten nog binnen zijn begroting heeft kunnen opvan- zo is in Moskou bekendgemaakt Doel van de reis is meer te weten te ko men over de samenstelling van de atmosfeer van de planeet. Wanneer de sondes zijn geland, zul len zij een afstand van 250 miljoen kilometer hebben afgelegd. Uit voorgaande vluchten is al ko men vast te staan, dat de atmosfeer veel koolzuurgas, maar nauwelijks zuurstof bevat. De temperatuur is er zo hoog, dat er geen leven zoals op aarde kan bestaan. wel dat hij een beroep zou mogen doen op de bijzondere fondsen die er binnen de rijksbegroting zijn voor dergelijke gevallen. De heer Den Uyl vond het maai* vreemd dat er nog steeds overleg is met minister Witteveen over de te korten op de Defensiebegroting, waar de laatste vandaag reeds zijn aange kondigde nota over bezuinigingen op de verschillende begrotingen en com pensaties elders aan de Kamer zal sturen. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! A Inzenden een Bureau van dit bied Schrijf op de bon duidelijk he' gewenste nummer: I I DAIMLER 1886 2. DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERIEY 1907 6. LANCHESTER 1895 Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per mannd plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens ols U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1