Staat is geen eenmanszaak Commentaar Poher presenteert zich: Benzine-accijns geen kans Aula universiteit van Amsterdam „bezet"' Het Kwartet HET «VIER Morgen koeler Aftellen Apollo 10 begonnen Duitse belasting op export vervalt niet Vijftig procent meer Dordtse drugsgebruikers Bergman moet gelag betalen LIEVER VERMOGENSBELASTING OMHOOG Rel tijdens Grieks proces Schuldeiser kreeg f85.000 teveel Bestraald voedsel clcefteling voor consumptie Zwemmer (20) verdronken ONDERZETTEGELMZ^OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen recteur: F. Diemer ofdredacteur: Dr. E. Diemer Nieuwe Leidse Courant Woensdag 14 mei 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De mens is meer een rede- nerend dan een redelijk we zen. HAMILTON „Een. twee drie!" DE BILT Veranderlijke bewolking met enkel lokale buien. Matige, af en toe vrü krachtige, wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag maar in het zuidoosten van het land iets lager. DE BILT De meimaand geeft enkele volop zomerse da gen met ook in het westen een temperatuur van ruim 25 graden. In Oost-Brabant werd gisteren 31 graden gemeten. Ook vanmor gen steeg de temperatuur weer snel tot een zomerse waarde. Via Frankrijk nadert een on weersstoring die in de avond en nacht zal passeren, morgen ge volgd door wat koelere lucht uit het zuidwesten. Wellicht dat op Hemelvaarts dag de temperatuur in de buurt van 17 a 18 graden ligt, hetgeen >ij zonnige perioden toch nog tangenaam is voor midden mei. )e afgelopen nacht bleef opval- ;nd warm met een minimumtem- eratuur van 17 graden. 15 mei. zon op 04.47: zon onder 20.27; maan op 03.58; onder 20.01. 16 mei n.m. ifl mei. zon op 04.45: zon onder 20.29: maan op 04.16: onder 21.21. nieu we maan. ALAIN POHER President moet scheidsrechter zijn hij politieke ge schillen en publieke vrijheden en de grondwet waar borgen AOW-pensioen DIJ de organisaties van gepensio- ncerden bestaat een algemeen verlangen de uitkeringen van de I AOW en de AWW verhoogd te zien tot 90 pet. van het minimum-inkomen, wat overeenkomt met het netto- PARIJS „De staat behoort niemand toe, kan geen eigendom zyn van een partij of van een machtskliek." Dit zei gisteren de j waarnemend president van Frankrijk Alain Poher in zijn eerste verklaring nadat hij zich maandag officieel kandidaat had gesteld voor het Franse presi dentschap. Poher zette uiteen hoe hij zijn taak zal opvatten wanneer hij gekozen wordt. Het staatshoofd moet de pu blieke vrijheden en de grondwet ga randeren, scheidsrechter zijn bij poli- WASHINGTON De eerste fase van de maanreis die de Apollo-10 zondag- niddag begint, is gisternacht ingegaan met het aftellen. De voornaamste fase begint 28 uur voor de start. Dan wor den de tanks gevuld, de boordreken- machincs ingesteld en het elektrici teitsnet nog eens nagegaan. De bemanning, commandant Thomas Stafford, ruimteschippiloot John [Young en maanlanderpiloot Eugene [Cernan,. verkeert in blakende ge zondheid. Bij vorige ruimtereizen kwam het vaak voor dat de ruimtevaarders voor tie start ziek waren of dit kort erna werden. Dat werd toegeschreven aan oververmoeidheid. Om herhaling hier van te voorkomen hebben de ruimte meer rust gekregen. BONN -Het Wostduitse ccono- kernkabinet heeft besloten lat de belasting van vier procent op export en de eveneens vier pro- :ent bedragende vermindering van belasting op de invoer, voorlopig Vordt gehandhaafd. De maatregel is «doeld oin het besluit de koerswaar- Ie van de mark te handhaven, kracht lij le zetten. Het lag in de bedoeling leze maatregel op 31 maart 1970 te aten vervallen. (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT In Dordrecht is het aantal gebruikers van drugs het laatste jaar met de helft toegenomen. Daarbij is het opvallend, dat de nieu we gebruikers niet alleen uit een an der milieu afkomstig zijn, maar ook dat zij een jongere leeftijdsgroep vertegenwoordigen. De heer M. Barelds, reclasse- ringsambtenaar bij het Leger des Heils, maakte dit gisteren bekend tij dens de Provinciale Gezondheidsdag die in Kunstmin werd gehouden en die gewijd was aan enkele aspecten van het drugsgebruik. De dag begon met inleidingen van prof. dr. E. L. Noach, hoogleraar in de toegepaste farmacologie te Leiden, dè zenuwarts W. G. Mulder, leider van de afdeling geestelijke hygiëne van de Amsterdamse GG en GD en drs. D. C. J. van Peijpe, medewerker van het stafbureau Sociaal Onder zoek van het Ministerie CRM. Zij bespraken respectievelijk de farma cologische, de psycho-hygiënische en<de sociolqgische aspecten van het drugsgebruik. STOCKHOLM De Zweedse film regisseur Ingmar Bergman is gisteren in Stockholm veroordeeld tot een boete van ƒ3500 voor het neerslaan van de toneelcriticus Bengt Jahnsson van het dagblad „Dagens Nyheter". Bergman en Jahnsson hadden al twee jaar verschil van mening gehad, maar elkaar nog nooit ontmoet, tot dat de criticus op 27 februari van dit jaar in de Koninklijke Schouwburg van Stockholm een repetitie onder regie van Bergman bijwoonde. De re gisseur greep de gelegenheid aan en deelde een vuistslag uit. Delft komt tot democratisering O zonder conflict DELFT Zonder conflicten is in Delft de eerste stap gezet op de. weg j naar volledige democratisering van het onderwijs. Hoogleraren, weten- schappelijke staf en studenten van de afdeling weg- en waterbouwkunde j der Technische hogeschool zijn het volledig eens. Zij hebben besloten het overleg j over de zo gewenste herstructurering j van het wetenschappelijk onderwijs j te intensiveren. Uitgangspunt zal zijn, 1 dat geen enkele geleding op geen en kel niveau bij voorbaat van mede- beslissingsrecht zal worden uitgeslo ten. tieke geschillen en de stuwende kracht bij het uitstippelen van de grote lijnen van de politiek van het land. Wanneer een door hem aangewe zen regering en het parlement het over een kwestie niet eens zouden zijn, zou hij de algemene vergadering ontbinden. Na het houden van nieu we verkiezingen is het volgens hem dan de taak van de president, te helpen bij het vinden van een oplos sing zoals het volk die gewild heeft. Beste kans Wat de Franse houding ten op zichte van Europa betreft. „Europa blijft onze beste kans, om de economi sche structuur van FYankrijk te ver jongen en onze sociale wensen te ver wezenlijken op een gelukkige ma nier", zei Poher. De waarnemend pre sident zei voorts, dat Frankrijk nu enige tijd rust nodig heeft. Om het land weer omhoog te stuwen is het nodig dat er een nationale eenheid tot stand komt en de Fransen zich onderling verzoenen, aldus Poher. Zijn kansen zouden intussen sterk zijn gestegen. Volgens een gisteren gepubliceerde opiniepeiling zou Po her in de tweede ronde van de ver kiezingen 56 procent van de stemmen behalen tegen Georges Pompidou, de Gaullistische kandidaat 44 procent. De aanmeldingstermijn voor kandi daten is inmiddels gesloten. Er zijn ongeveer 20 kandidaten. De studenten stemmen vrijwel unaniem en enthousiast in met de bezet ting van de aula van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer gaat niet akkoord met de door de regering voorgestelde accijnsverhogingen per 1 juli. In het voorlopig verslag van de vaste Kamercommissie voor fi nanciën leveren zowel de oppo sitie als de drie christelijke rege ringspartijen ernstige kritiek op de maatregelen van minister Witte veen. Alleen de VVD schaart zich, zij het zo zonder enthousiasme, achter de accijns verhogingen. De KVP, CHU en ARP distantiëren zich van het standpunt van de rege ring, dat de accijnsverhogingen ver band houden met de belastingcorrec tie, die minister Witteveen per 1 ja nuari 1970 wil invoeren. Het zijn bei de inflatiecorrecties, argumenteert de minister, maar met name de ARP verzet zich tegen deze „koppeling". De partij wil niet reeds nu de indruk wekken een standpunt over de be lastingcorrectie te hebben ingenomen. De drie partijen doen de minister de suggestie aan de hand de negentig miljoen gulden extra voor defensie te financieren door verhoging van de vermogensbelasting, de ven nootschapsbelasting en/of de be lasting op hogere inkomens. Veel leden van de commissie vra gen de minister, in welke mate de autogebruikers de door het gebruik veroorzaakte kosten betalen, waarbij behalve de accijnzen ook afschrijvin gen moeten worden betrokken (af schrijvingen op wegen, viaducten, medische voorzieningen). De meeste leden vrezen een nadeli ger positie van het beroepsvervoer als boven deze accijnsverhoging per 1 januari ook nog eens de motorrijtui genbelasting zal worden verhoogd. Verwacht wordt dat de maatrege len van de regering het prijspeil met zeker 0,1 procent zal doen toenemen. De leden vragen de minister hoe hij dit kan rijmen met de vorige maand afgekondigde prijsmaatregelen. Tenslotte vreest de commissie dat de verhogingen van bier- en alcohol accijnzen een frauduleuze invoer tot gevolg zullen hebben. Worden de maatregelen namelijk doorgevoerd, I dan zal Nederland vergeleken met de andere EEG-landen, de hoogste ac cijnzen hebben. Dat zou vooral voor de slijters in het oosten en westen van het land nadelige gevolgen kun nen hebhen door invoer uit België en vooral Duitsland. ATHENE Tijdens een proces in Athene tegen zestien Grieken heeft zich gisteren een incident voorge daan, waarvoor de twee hoofdver dachten elk tot vier jaar gevangenis straf werden veroordeeld. Het rumoer in de rechtszaal ontstond, toen de openbare aanklager een betoog van een bouwvak-arbeider onderbrak, die kritiek oefende op de anti-opruiingswet, op grond waarvan de zestien beklaagden terechtstaan. Volgens de aanklager lag de beoor deling van deze wet meer op het terrein van juristen dan van bouw vakarbeiders. De verdachten stonden toen op en beschuldigden de aanklager ervan dat hij geen eerbied toonde voor de waardigheid van de arbeiders. De aanklager eiste djrekt tegen de twee hoofdverdachten de commu nistische leider Grigorios Farakos en zijn medestander George Moraitis vier jaar gevangenisstraf wegens verstoring van het proces. De krijgsraad veroordeelde het tweetal direkt tot vier jaar gevangenisstraf. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De heer J. G. Larrewijn, één de grootste schuld eisers van het failliet verklaarde ban kiershuis Teixeira de Mattos, weigert ca. ƒ85.000 terug te betalen, die hij van de bewindvoerders teveel zou hebben ontvangen. De heer Larrewijn had een vorde ring op Teixeira de Mattos van ruim 1,5 miljoen gulden, waarvan hem 40 procent werd toegewezen. Daarbij werd evenwel een belastingschuld van ca. ƒ85.000 over het hoofd gezien. De bewindvoerders proberen dit geld via een proces terug te krijgen. minimum-inkomen. Aan het huidige AOW-pensioen zou tenminste nog ƒ700 per jaar moeten worden toege voegd. Men vindt dit belangrijk, om dat er in Nederland nog wel een 300.000 personen zouden zijn die vrij wel uitsluitend moeten leven van de AOW-uitkeringen. Wij hebben alle begrip voor deze wens van de gepensioneerden. Dege nen die alleen van de AOW-uit keringen moeten leven dienen nog een aanvullende uitkering te ont vangen. Maar wjj vragen ons wel af, of de oplossing gezocht moet wor den in een optrekking van de AOW- uitkeringen met nog 700 per jaar. Dit zou namelijk betekenen, dat alle gepensioneerden in Nederland deze 700 zouden ontvangen, ook degenen die dit helemaal niet nodig hebben. Ons land kent sinds enkele jaren een Algemene Bjjstandwet. Over de uil voering van deze raamwet door de verschillende gemeenten blijven nog voortdurend klachten binnenkomen, en nog teveel mensen willen de stap naar „sociale zaken" niet maken om dat de gedachte aan de Armenwet bjj hen nog te sterk leeft. Twee dingen zouden hier moeten ver anderen. De gemeenten zouden aan mensen die alleen moeten bestaan van de AOW-uitkeringen een aanvul ling op grond van de Bijstandswet moeten geven, zodat een netto-in komen bereikt wordt ter grootte van het wettelijk minimum-inkomen; in de tweede plaats zouden de mensen om wie het hier gaat duidelijker moe ten gaan begrijpen, dat de stap naar „sociale zaken" geen verzoek is om armenzorg om een gunst maar het vragen om uitvoering van een wettelijk recht. Evenals iedere Neder landse staatsburger eist dat hem alle rechten die hem op grond van de wetgeving toekomen worden toege kend. In principe is hier geen verschil tus sen AOW-uitkering en uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet. Hier ligt een betere en voor de schatkist goedkopere oplossing dan verhoging van alle AOW-uitkeringen tot het minimum-inkomen. attractiesvoor een toegangspi'ijS in kaatsheuvel Lutherse Gemeente wil ontruiming Nu is Hij weg. Aan 't oog onttrokken. Wij blijven achter. Zijn alleen. Hij ging ons vóór. Wij zullen volgen. Maar Heer wanneer? En dan waarheen? O ja, er zal een Trooster komén maar kent Hij onze kracht? Spreekt Hij dezelfde wond're woorden? Is Hij het licht in onze nacht? Hij zal verstaan nog voor wij spreken. Ja Heer. dat hebt Gij ons gezegd. Maar U bent weg. Wij zien de wolken en niets wordt ons meer uitgelegd. Wij gaan terug. Wij zullen wachten. Ja, wij gaan bidden met elkaar: Heer, wil TJw Trooster spoedig zenden, wat Gij beloofd hebt. maak het waar. CO 't HART (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De aula van de Universiteit van Amsterdam, gevestigd in het kerkgebouw van de Lutherse Gemeente aan het Spui, is sinds gistermiddag kwart voor vier „bezet". Studenten van die universiteit heb ben de aula ingericht als permanent actiecentrum. Van hieruit willen aij alle acties organiseren met als doel het realiseren van medebeslis singsrecht in de verschillende facul teiten en het openbaar maken van alle bestuursvergaderingen. Een mo tie met deze strekking werd op de vergadering, belegd door de ASVA, door de ruim 500 studenten aange- Het ziet er evenwel naar uit. dat de .bezetting' tijdelijk zal worden op geheven. De Lutherse Gemeente, die het kerkgebouw in bruikleen heeft afgestaan aan de universiteit, wil het gebouw gebruiken voor kerkdiensten die op Hemelvaartsdag daar zullen worden gehouden. In het contract met de Lutherse Gemeente heeft de universiteit de verplichting op zich genomen het als aula gebruikte kerk gebouw voor kerkelijke diensten vrij te geven. ASVA-voorzitter Joop Middendorp heeft gisteravond gezegd eventueel bereid te zijn de aula voor kerk diensten te ontruimen. Maar daarna zal de aula weer worden .bezet.' Tijdens de vergadering werden verscheidene voorstellen en moties ingediend. In één der moties werd het ver trek van de curatoren geëist. Het bestuur moet volgens deze motie door de drie geledingen we tenschappelijke staf. administratief personeel en studenten worden ge vormd. Tenslotte verklaarden de in de aula aanwezige studenten, dat dc functie van president-curator niet verenigbaar is met die van hoofd van politie. Beide functies worden thans vervuld door de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkaldcn. Deze motie werd aangenomen. Een voorstel om het Maagdenhuis te bestormen werd door de heer Mid dendorp afgeraden. Een dergelijke i actie stond gelijk aan de .bestorming van het Lagerhuis'. Volgens hem had j dit geen enkele zin, omdat het uni- versiteitsbestuur hierop- onmiddellijk i de politie zou inschakelen. In een andere motie werd voor gesteld het gezag van het universi teitsbestuur niet meer te erkennen. Daarvoor in de plaats zou een nood- j raad van studenten moeten worden gevormd. Deze motie werd echter op j de achtergrond gedrongen door dc uiteindelijke beslissing de aula voor- j lopig te bezetten. Morgen, Hemelvaartsdag ZAL ONS BLAD niet verschijnen DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga heeft erintoegestemd dat bestraald worden vrijgegeven voor consumptie. Het gaat om zestien ton aardappelen, drie ton aardbeien, een ton asperges, één ton cacaobonen en een hoeveelheid tarwe-, haver- en kanariez^ad, alsmede hennepzaad voor vogèlvoer. In Canada en Israël zijn bestraalde aardappelen, waarbij lage stra- lingsdoseringen werden toegepast, reeds enkele jaren vrij op de markt. In Frankrijk wordt de verkoop bin nenkort vrijgegeven. De aardappelen zullen in een zg. gebruikersproef tegen betaling ter beschikking worden gesteld aan de leden van de commissie voedsel- bestraling en hun gezinnen. Ze kun nen hun bevindingen op een enquête formulier invullen. EINDHOVEN Gistermiddag is dc 20-jarige J. Koch uil Eindhoven in het Eindhovens Kanaal ter hoogte van Kanaalwijk Noord, terwijl hij aan het zwemmen was, plotseling ge zonken. Een 18-jarige broer en enkele vrienden, die aan de kant toekeken sprongen te water en slaagden erin het lichaam te vinden en aan de kant te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. SITTARD In Sittard reed gister avond de 65-jarige bromfietser Storms uit Born onder een autobus: De bromfietser werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij een uur later overleed. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! nzende" aan Bureau van dit blad Schri|' op de bon duideli(k het gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 artistieke hondbedrukre place mat- helder blauw op naturel- plaats; als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nrI 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1