SCHILDERSWIJK KWAM MASSAAL IN OPSTAND Renteloos voorschot bij koop van huis 0LGA Commentaar STUDENTEN MOESTEN WIJKEN Uw motros Sijtje Boes heeft ruzie met VVV ■LhMK.F. OSmt jf j0R lE|0EN EN OMGEVING ..StanhaaHbh is „h.bld.bn Het Kwartet Wijkprotest Na tv-film over krot Haags gezin bedreigd 27 technici in Biafra vermist )r. P. G. Kunst leidt synode h. Waarschuwing Mosje Da jan liiilili Crita) HIT WIIH Minder warm Vragen over uitlating mr. Klaasesz. In Peru sterven dagelijks ruim Bestemming Br eedband-miljoenen ONDERZEnEGEL«^OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen I I Nieuwe leidse Courant ^•Hp*da©*w»f3jI^A. E. DMrner.^. mijn hert in teghenspoet! Dinsdag 13 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen >%E- [óofdkantoor Leiden ..Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De televisie heeft gisteravond, weer bewezen een grote stimu lans te zijn tot het doorbreken van het kordon van bezadigdheid, waarin onze samenleving meest al ingekapseld lijkt. Na de tv-documentaire van zondag over de Haagse Schilderswijk, waarin een vertekend beeld van de buurt zou zijn gegeven, was het er gisteren zeer onrtistig. De politie moest eraan te pas ko men om het gezin van 't Klooster naar veiliger oorden over Ie brengen. De menigte was moei lijk tot bedaren te brengen, ruiten werden ingegooid, de banden van een politie-auto werden doorgesneden en er verschenen spandoeken met ar gumenten. Op de foto: de men senzee voor de woning van het gezin in de Jan de Baenstraat. Massaal protesteerden gisteravond de bewoners van de Haagse Schilderswijk tegen de televisie-uitzending van zon dagavond, waarin een beeld werd gege ven van het leven van een gezin in eei krotwoning aan de Jan de Baenstraat. Mr. H. W. van Doorn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een spontane, ongewoon felle protestactie van enkele duizenden bewoners van de Haagse Schilderswijk is gister avond en vannacht uitgelopen op een rel tussen chargerende politie mannen en baldadige jongelui. Pas om half drie nadat een water kanon was ingezet keerde de rust terug. Aanleiding tot de ernstige onge regeldheden in deze dichtbevolkte buurt was de KRO-televisie-uitzen- ding van zondagavond onder de titel „Mensen van goede wil". Hierin gaf de cineast Hans Koekoek een indruk van het negen leden tellende gezin van de chauffeur Rinus van 't Kloos ter. Hij liet het gezin uitvoerig aan het woord om daarmee een beeld te geven van het wonen in krotten in de Haagse Schildersbuurt. Gisteravond volgde de uitbarsting: deze wijk, waar vijftigduizend men sen wonen, kwam massaal in .opstand. ..Deze asociale, liederlijke uitlatingen zijn de Schilderswijk niet", werd door de straten geschreeuwd. Van 't Kloos ter werd verweten „met zijn grove opmerkingen de wijk naar beneden te hebben gehaald". Ruiten Nadat.'s middags al politiebewaking nodig was geworden voor de woning van het gezin Van 't Klooster in de Jan de Baenstraat, kwamen om streeks kwart over aoht duizenden op de been. Het huis op de eerste ver- LAGOS Drie Duitse en 24 Itali- lanse technici worden vermist nadat Biafraanse troepen vrijdag het errein, waar zij ten westen van de ivier Ase olie aan het boren waren, under de voet hadden gelopen. Vol lens een Italiaan, die was ontkomen, ladden de Biafranen het oliekamp «schoten. De Westduitse ambassade in Nige- ia sluit de mogelijkheid niet uit dat ie mannen als gijzelaar door een Bi- ifraanse commando-eenheid zijn ont roerd. (Van onze kerkredactie) SNEEK Dr. P. G. Kunst, gere- ormeerd predikant te Amsterdam 52), is vanmorgen bij eerste stem- aing gekozen tot praeses van de «reformeerde synode. Dr. Kunst was ook praeses van de orige synode. Halverwege de synode (eind 1967) werd hij toen getroffen L loor een hartinfarct, zodat de asses- I ior ds. P. Visser de synode toen ver- Ier geleid heeft. In mei 1968 na de ynode kon dr. Kunst echtre de eiding van het moderamen weer op ich nemen. Dr. Kunst was ook praeses van de ynode van Groningen (1963/64) en ssessor van de synode van Middel- lurg (1965/66). Tot assessor werd gekozen de agse predikant dr. C. Gilhuis. Dr. Kruyswijk uit Enschede wordt erste scriba en ds. W. Wiersma uit tinsumageest tweede scriba. Namens de roepende kerk van beek werd de synode geopend door aar oudste predikant ds. E. N. van T las WASHINGTON/SAIGON -- .esi- ïnt Nixon zal morgen voor de tele- isie spreken over de vooruitzichten P vrede in Vietnam. Uit niets blijkt Nixon in zijn rede een grote idoorbraak naar de vrede" zal aan- tondigen. Ook zal de president geen «sluit kenbaar maken over terug rekking van Amerikaanse troepen u' Vietnam. „WE WILLEK MEER INSPRAAK" (Van een onzer verslaggevers) MARKEN Sijtje Boes, we reldberoemd souvenir-winke lierster in het schilderachtige Marken, goedlachs en altijd vriendelijk tegen de duizenden toeristen die haar elk jaar ko men opzoeken, heeft ruzie. Ru zie met het bestuur van de Fe deratie van Noordhollandse Verenigingen van Vreemdelin genverkeer. Het is een conflict, dat in Marken thans het gesprek-van- de-dag is en allen staan aan de zijde van Sijtje, ondanks haar 73 jaren (waarvan men er haar zeker 13 niet aanziet) energiek als een „jonge meid". Immers: heeft Sijtje Boes de naam van Marken niet bekend gemaakt tot ver over de grenzen? Kwamen honderdduizenden toeristen waaronder vele, royaal van dol lars voorziene Amerikanen niet speciaal voor Sijtje naar het lieflijke, beweeglijke stadje, zo dat „iedereen" er van meeprofi teerde? De ruzie zelf is in een paar woorden uit de doeken gedaan. De provinciale VVV (51 afde lingen, hoofdkantoor Alkmaar) heeft de Markense WV als lid geroyeerd, omdat deze afdeling al geruime tijd weigert contri butie te betalen. Die weigering is geïnspireerd door voorzitster Sijtje (en de overige zes be stuursleden zijn het daarmee eens), omdat Marken volgens haar nauwelijks of geen in spraak heeft in het beleid van de WV Noord-Holland. „De heren in Alkmaar doen helemaal niks voor Marken en dan kan je er toch niet voor be talen. Zelf betalen we duizenden guldens per jaar voor reclame, ook in het buitenland. Dan mo gen we toch ook op provinciaal niveau wel iets te zeggen heb ben?" aldus het onomwonden standpunt van Sijtje. Bang, dat Marken schade van het conflict zal ondervinden? „O nee, hoor, de toeristen komen tóch wel!" Stop artillerieduels99 TEL AVIV De Israëlische mi nister van defensie, Mosje Dajan, heeft gisteren gewaarschuwd dat Israël tot de aanval zou kunnen overgaan wanneer a^tilleriegevechten bij het Suezkanaal met Egypte niet ophouden. „Bij het Suezkanaal is nu een beslissend stadium bereikt en het is moeilijk aan te nemen dat wij van onze kant een zuiver verdedigende politiek zullen blijven voeren wan neer de Egyptenaren doorgaan met hun oorlogvoering langs het Suezka naal". Dajan zei dat het de vraag is of Israël voor lange tijd een uitput tingsoorlog tegen artillerievuur en commando-overvallen kan volhou den. „Israël heeft geen ervaring in dit soort oorlogvoeren". dieping werd met straatstenen beko geld. Bijna alle ruiten braken. In allerijl werden mevrouw Van 't Klooster en de kinderen de oudste is veertien jaar door de politic naar elders gebracht. De man zelf bleef nog enige tijd in het huis, dreigde het raam te zullen uitsprin gen, maar werd later op de avond, onder een regen van stenen, naar het politiebureau overgebracht. De baldadige jeugd ging zelfs de politie met stenen te lijf. Ook liet zij de banden van een surveillance-auto leeglopen. Intussen was de maker van de film, Hans Koekoek, in de Schildersbuurt aangekomen. Hij wil de de woning van de familie Van *t Klooster binnengaan, maar daar kreeg hij de kans niet toe: hij werd prompt bij de keel gegrepen door een razende Schilderswijken ternau wernood kon hij vluchten. In de loop van de avond ontruimde de politie de Jan de Baenstraat en plaatste zij dranghekken om de weg af te sluiten. De politie, die al ver sterking had gekregen, werd van lijd tot tijd door jongerep lastig gevallen, zodat tegen middernacht het spelletje „agentje pesten" werd opgevoerd. Herhaaldelijk moest zij charges met de gummiknuppel uitvoeren om groe pen lastige jongelui te verspreiden. Dranghekken Ook de voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, verscheen onver wacht in de Jan de Baenstraat om zich van de ontwikkelingen op de hoogte te stellen, met het hoofd van de tv-sectie, mr. G. Schmitz, en het hoofd van KRO's Brandpunt, Jacques Grijpink. Voor vervolg zie pag. 2( LEEUWARDEN De Friese KVP zal nauwer samenwerken met de ARP en CHU die daartoe al eerder hadden besloten. De drie partijen zijn het eens over het programma en zullen zich nu beraden over de prak tische kant van de samenwerking. Volgend jaar bij de Statenver kiezingen züllen de drie partijen vrijwel zeker met één lijst uitkomen. De voorzitter van de Friese KVP, de heer J. M. A. Mulder, deelde mee dat de partijen als afzonderlijke orga nisaties zullen blijven bestaan. Zijn toorn bedwingen is zege vieren over zijn wreedste vijand. SENECA „Tommy heeft mijn haar geknipt. We konden zo het geld zelf hou den." DE BILT Een hogedrukge- bied, waarvan het centrum bo ven Centraal-Europa ligt, trans porteert met een zuidelijke wind warme lucht over West-Europa. Een lagedrukgebied dat voor de Golf van Biskaje ligt vormt ech ter een bedreiging voor het zo merse weer in ons land. Het front dat de scheiding vormt tussen de warme lucht die om het hogedrukgebied wordt aangevoerd en de minder war me lucht die zich thans boven de Oceaan bevindt, strekt zich thans uit van de Ierse zee via de Golf van Biskaje naar Portugal. Het laat zich aanzien dat dit front morgen ons land zal pas seren zodat de kans op regen of onweersbuien toeneemt De temperaturen zullen dan ook lager zjjn dan de afgelopen da gen. Vooruitzichten voor donder dag: Aantal uren zon: 2 tot 9: Min. temp.: 2 tot 7 graden bo ven normaal: Max. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent; 14 mei. zon op 04.48: zon onder 20.26: maan op 03.45: onder 18.46. 16 mei n.m. Een kans. JN' het gaullistische kamp maakt men zich zorgen, nu interim-president Poher zal meedingen naar het Franse presidentschap. Men realiseert zich, dat de zaken an ders lagen toen vorig jaar de UNR van Pompidou een flinke meerderheid in het parlement verwierf. De opstandige activiteiten van stu denten en arbeiders hadden voor een schokeffect gezorgd, dat bij de ver kiezingen zijn uitwerking niet miste. Nü is dat anders. De generaal, die destijds nog achter Pompidou stond, heeft zich teruggetrokken, nadat hij was afgewezen. Blijken moet, of de meerderheid der Fransen, die elf jaar gaullisme moge lijk heeft gemaakt, haar vertrouwen zal overdragen aan Pompidou. Met andere woorden: of met het af treden van de generaal niet definitief een eind is gekomen aan het gaullis tische tijdperk. Pompidou doel zijn best Poher de wind uit de zeilen te nemen, door veel te beloven van wat deze ongetwijfeld zal toezeggen. Hij heeft echter niet wezenlijk af stand genomen van de politiek en de methode» van de afgetreden presi dent. Ook Pompidou heeft autoritaire nei gingen. Alleen tijdens dc verkiezings campagne zal hij proberen deze in druk weg te nemen. Poher daarentegen is een figuur die vertrouwen wekt. Van hem kan men verwachten, dat hij ook werkelijk een ander beleid zal voeren. Aan een man als Poher heeft Frank rijk na het gaullistische tijdperk meer dan ooit behoefte. Hij heeft geen partij-politiek verleden en staat in wezen boven de partijen. Evenmin is hij ambitieus, als zijn te genstander. Ook voor Frankrijks bondgenoten zou de verkiezing van Poher van groot belang zijn, omdat dan een eind zou komen aan de verstarring der laatste jaren. Volgens opiniepeilingen is Pompidou als grootste kanshebber zelfs in de tweede ronde op 15 juni nog niet ze ker van de overwinning. Zijn positie kan in gevaar worden ge bracht, als de Fransen er in slagen de opmerkelijke rust van de afgelopen weken te bewaren. Het „na mij de chaos", waarmee de generaal steeds een meerderheid ach ter zich kreeg, zou dan niet anders blijken te zijn dan een gewoon pres siemiddel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer S. J. van den Bergh, leider van de VVD-fractie in de Provinciale Staten van Zuid- Holland, heeft Gedeputeerde Staten Mlll7Pnrl uinflTl vragen gesteld over de lezing, die de s-lLllZilTllLl Jvll IlJ.Vyl C/11 commissaris van de Koningin zater- LIMA In Peru met een bevol king van dertien miljoen sterven dagelijks duizend kinderen, meest aan infectieziekten. Dit is medegedeeld uit een medisch congres in Lima. Het aantal kan zelfs nog hoger zijn. wegens niet aange melde sterfgevallen in afgelegen ge bieden. commissaris van de Koningin zater dag heeft gehouden op de landdag van de Rotary in Rijswijk. De commissaris sprak over de leef baarheid van de provincie. Daarbij verklaarde mr. Klaasesz, aldus vra ger, dat hij de vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte als een groot gevaar zag. De heer Van den Bergh vraagt of mr. Klaasesz hierbij de mening van het college van GS heeft vertolkt, of dat het een persoonlijke opvatting was. Voorts vraagt hij: „Als dit het geval mocht zijn, is het college dan niet van mening, dat dergelijke uit latingen in een zo'n belangrijke aan gelegenheid door een lid van het col lege (de commissaris is voorzitter red.), niet gedaan had moeten wor den voordat het hele college zijn standpunt heeft bepaald". In AMSTERDAM ontruimden twaalf rechercheurs het door studenten «zette Maagdenhuis (administratief centrum van de Gemeentelijke Univer siteit. De studenten lieten zich gewillig wegvoeren. I In NIJMEGEN zegt prof. dr. J. J. G. Prick voor het komend studiejaar iet rectoraat niet te kunnen aanvaarden. De president-curator en zijn plaats vervanger. die in juli met pensioen gaan, krijgen geen opvolger. Er komt Anmers een andere vorm van bestuur. I In GRONINGEN is de senaat van het studentencorps afgetreden omdat W d» con-svergadering afstand nam van de ontwikkelingen in de studenten- wereld! Zie ook elders in de krant. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft besloten de Breedband- miljoenen, die van 1965 tot nu van 100 miljoen gulden tot 120 miljoen gulden zjjn aangegroeid, te bestemmen voor de bevorde ring van particulier woningbe- zit en voor premiëring op het ef fectenbezit van kleine spaar ders. De ministers Roolvink van Sociale zaken en Schut van Volkshuisvesting stellen in een gisteren ingediend wets ontwerp voor: kopers van een nieuwe of be staande woning ƒ2.000 renteloos ge durende vijf jaar te lenen. Minister Schut: „het blijkt vaak het laatste duwtje voor de aanschaf van een eigen woning.'" Het deelnemen van het Rijk in het risico van een gemeentelijke ga rantie van rente en aflossing op een hypotheek die rust op een bestaande woning. Het toekennen van een belas tingvrije premie van 35 procent aan de koper van een spaareffect. Het minimum gespaarde bedrag per jaar is 250 en de premie wordt na acht jaar effectenbezit toegekend. Daaren boven heeft de spaarder nog eens recht op een premie van 20 procent volgens de Premie Spaarwet. Voorwaarde voor dit alles is dat men niet meer dan 15.000 per jaar verdiende :n het tweede jaar dat aan de aanvraag voorafging. De bewindslieden zijn er echt wel van overtuigd dat deze grens van 15.000 discutabel is. Zij zijn ook van plan deze grens ruimer te stellen als de prijs- en loonontwikkeling dat noodzakelijk maken. Bovendien voegde minister Schut er gisteren nog aan toe, dat als blijkt dat er niet genoeg liefhebbers zijn voor de renteloze lening (voorlopig rekent hij op 20.000 aanvragen per jaar, een „gok" zoals hijzelf toegeeft) de grens automatisch hoger dan 15.000 komt te liggen. In een eerste commentaar van de vakcentrales, die zelf bezig zijn met de oprichting van een gezamenlijk instituut dat de financieringsgaran tie van Rijk en gemeente tot honderd procent moet aanvullen, meent men dat de grens inderdaad met een paar duizend gulden verhoogd moet wor den. Hun ervaring is dat een eigen woning bij een inkomen van 15.000 nauwelijks een zegen genoemd kan worden. Overigens beschouwen zij het wetsontwerp als een welkome aanvul ling op de bestaande plannen van de vakcentrales die wat meer op de mid dengroepen gericht zijn. Voor vervolg zie pag. 2 wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Schri|f op de bon duide1i|k het gewenite nummer: 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- IEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5. POPE WAVERLEY 1907 6. LANCHESTER 1895 artistieke handbedrukte place mat- helder blauw op naturel- Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand straat- plaats: I als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT en.... schrijf ons beslist eens als U 6 place-mats hebt of alle 6 tegels! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1