Pompidou Republiek belooft Vijfde stijl meuwe Monetaire onrust leidde tot aankopen internationals Kabinet-De Jong geeft opening zaken van Drs. Den Uyl verwacht be] asting verlaging in twee etappes Eén Europese clir. vakbond Deelname aan sehooltrip Polen niet afgeraden I VS-ambassadeur voor Nederland FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ZATERDAG 10 MEI 1969 Vrijheid van nieuwsgaring en grotere rol parlement Poher krijgt geen steun van Centrum-groepering PARIJS Georges Pompidou. Gaullistisch kandidaat voor het presidentschap van Frankrijk, heeft gisteren een Vijf de Republiek „in nieuwe stijl" beloofd waarin het parlement een grotere rol zal spreken. Pompidou, die voor het bestuur van de Gaullistische partij zijn pro gramma in grote lijnen uiteenzette, zei dat hij de steun van een aantal mensen zou kunnen krijgen die zich bij het referendum van verleden maand tegen de regering hadden uit- apj {esproken, mits hij zekere verplich tingen op zich nam. „De stijl van de Vijfde Republiek zonder de Gaulla", aldus Pompi ou. „kan alleen maar anders zijn dan hij onder de Gaulle geweest is. Het refe- ïfrendum heeft een verlangen naar verandering laten zien". Onder de verplichtingen die hij op zich wilde nemen noemde Pompidou de vrijheid van nieuwsgaring en een grotere rol voor het parlement, dat .volledig en vrij zijn rol dient te ;pal «pelen bij de voorbereiding van de wetten en het toezicht op de rege- ringspolitiek". De voormalige premier die toen hij Beroepsonderwijs i^j" In de rede van prof. L. van Gelder -11 op een vergadering van het NVV jr komt het beroepsonderwijs er blijkens jj" uw verslag niet te best af. m.i. ten ■M onrechte. Ten eerste: wat verstaat men onder lgemene vorming"? Daar valt nog rel het een en ander over te zeggen rele mensen weten kennelijk niet, dat •r bij het lager beroepsonderwijs ook lan algemene vorming wordt gedaan 'at is een van haar belangrijkste doel- j&ingen en er wordt naar gestreefd te algetnene vorming bij alle vak tot zijn recht te doen komen, ïn dat niet sinds de invoering van détnammoetwet. maar al sinds jaren. Dat men'dikwijls niet de moeite er '■oor over heeft om hiervan kennis te nemen en zich op de hoogte te stellen igt niet aan het beroepsonderwijs. Comt men met dit onderwijs dan eens aanraking dan is het voor velen zelfs voor onderwijzers van de basis- icholen) een openbaring. Men denkt nisschien dat de tijd bij het beroeps onderwijs heeft stilgestaan. Ten tweede: wie denkt, zoals prof. /an Gelder zegt (volgens uw verslag) iat je levenslang gehandicapt en vast- ;epind bent door het volgen van lager >eroepsonderwijs, is er naast. Iedere lirectrice van iedere willekeurige (l chool voor huishoud- en nijverheids- inderwijs kan u het tegendeel vertel en. Ik spreek voor het meisjesonder- nswijs, maar bij het technisch onderwijs het m.i. net zo. Er is hier wel nogelijkheid tot doorstroming en niet n één richting (vastgepind) maar in rerschillende richtingen. Trouwens niet alleen sinds de mam- noetwet, ma-ar ook voor die tijd al. Voorbeelden hiervan zou ik ruim- ichoots, alleen al uit eigen ervaring, ;unnen geven. Vastgepind kan men eljmisschien zijn door de eigen capacitei ten. maar niet door een opleiding bij iet beroepsonderwijs. Ten derde: prof. Van Gelder spreekt over tenminste vier jaar dat tij dan „algemene vorming" noemt, inna de lagere school, waarin (en geluk- cig) ook handenarbeid nog een plaats (an krijgen. Dit zou voor vele kinderen wier pla fond niet zo hoog ligt een kruis zijn. Een kruis, dat ze van zich af zouden gooien zodra de leerplichtwet het toe liet. Vele ouders zouden u kunnen ver tellen, wat het voor de kinderen wil zeggen om ook eens met een 7 of 8 thuis te komen (voor creatief en/of iraktisch werk) terwijl ze daar de laatste jaren op de basisschool geen ichijn van kans op hadden. Samenvattend: het beroepsonder wijs. ik beperk me tot de meisjes, 'leeft vele mogelijkheden voor hen die capaciteiten hebben. Het universitaire niveau bereikt men er niet zo licht, maar dat hoeft ook niet, want de hoof den der basisscholen zullen (zeer te- •echt!) wel zorgen, dat de kinderen He daarvoor geschikt zijn. een andere Opleiding kiezen. Op middelbaar niveau is er genoeg 'e bereiken. En ook de meer prak tisch begaafde leerlingen krijgen een opleiding die hen beter past dan de puur theoretische en die ze ook nog net genoegen kunnen volgen. Oud-Bei.jerland Mej. A. M. Roos zijn kandidatuur bekendmaakte. ver klaarde dat het probleem van Enge- lands toetreding tot de EEG opnieuw bekeken moet worden, leek nu weer vast te houden aan het traditionele Gaullistische voorbehoud op dit punt. Hij zei namelijk te hopen dat „Euro pa groter kan worden als eventuele partners voldaan hebben aan de noodzakelijke voorwaarden voor toe treding tot dit Europa". Pompidou beloofde de voornaamste punten van de binnenlandse en bui tenlandse Gaullistische politiek te zullen handhaven, waaronder de vor ming van een Europa dat zijn eigen lot in handen houdt, toenadering tot alle landen zonder rekening te hou den met de regeringsvormen en „strijdv oor het recht van de volke ren op zelfbeschikking'. Weinig succes Inmiddels doet waarnemend presi dent Alain Poher zijn best de steun van de Centrum-Groepering te krij gen, want die kan beslissend zijn bij de komende presidentsverkiezingen. Hij schijnt daarbij niet veel succes te hebben, want enkele leiders van deze groepering, onder wie Jacoues Duha- mel, zijng isteren op het Elysée ge weest om Poher te bewegen af te zien van een eventuele kandidatuur. Van welingelichte zijde is na dit gesprek vernomen dat Poher, die maandag zijn beslissing bekend zal maken, vastbesloten is zich officieel kandidaat te stellen. Volgens waarne mers zou ongeveer éénderde van de afgevaardigden van de Centrum-par tijen willen dat Poher zich niet kan didaat stelt. Zij zouden van mening zijn dat Poher, als hij tot president gekozen zou worden, met een dusda- j nige heterogene parlementaire meer- i derheid te maken zal krijgen dat Frankrijk onregeerbaar zou worden. De heipalen van het oude noodgebouw van C. en A. te Amsterdam zijn weer boven de grond gehaald en leveren een attente fotograaf een nieuw uniek beeld van het Damrak. BRUSSEL De Europese christe lijke vakbonden, die zijn aangesloten bij het Wereldverbond van de arbeid het voormalige Internationaal chris- telijk vakverbond) hebben op een congres in Brussel besloten tot op richting van een echte Europese vak bond. Het oestuur zal binnen een jaar een rapport moeten samenstellen. waarin het nationale beleid van de aangesloten organisaties met elkaar wordt '°rgeleken Hieruit wil men dan gemeenschappelijke doelstellin gen op Europees niveau afleiden. Het congres van de Europese orga nisatie van het Wereldverbond van de arbeid komt in 1972 weer bijeen om de vorderingen te bespreken. In die tijd zal het bestuur ook een her groepering van de secretariaten van de christelijke vak-internationales binnen de Europese organisatie tot stand moeten brengen Tevens zal contact worden opgenomen met de Europese "akbond van het IVVV om tot georganiseerde samenwerking te komen. DEN HAAG De veiligheids dienst van de koninklijke luchtmacht heeft twee beroepsmilitairen uit Ol- denzaal niet geadviseerd hun doch ters, leerlingen van het Carmelly- ceum, niet te laten meegaan met een schoolreisje naar Polen. Tijdens een routinegesprek tussen een functionaris van de veiligheids dienst en een van de vaders is de schoolreis naar Polen ter sprake ge komen. Daarbij is toen gezinspeeld op mogelijke risico's, zonder dat dit gesprek tot enig advies heeft geleid. De vader heeft toen zelf besloten zijn dochter niet aan de reis te laten deel nemen. De vader v an het andere meisje heeft om persoonlijke redenen I besloten zijn dochter niet te laten meegaan. Een en ander blijkt uit het I antwoord van minister W. den Toom I van Defensie op vragen van de socia listische kamerleden Wierda en Mas- J man. Gijzelaar Voorts achten zij het uitgesloten dat Poher gekozen zal worden zonder steun van de communisten. Zou hij met hun steurt president worden, dan loopt hij het gevaar hun gijzelaar te worden. En tenslotte zou den zij het niet eens zijn met Pohers visie op de taak van de president. Op grond van een peiling van de publieke opinie waarvan de uitslag gisteren werd gepubliceerd, schijnt het nog niet zeke*- te zijn dat Pompi dou de overwinning behaalt op Poher als deze z.ich tenminste kandidaat stelt. Vijftig-en-een-half-procent van de ondervraagden sprak zich name lijk uit voor Pompidou en negenveer- tig-en-een-half voor Poher. DEN HAAG President Nixon heeft de 44-jarige John William M«d- dendor II. voorgedragen als Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, ter opvolging van William R. Tyler. De heer Middendorf. die op 22 sep tember 1924 in Baltimore werd gebo ren, is bankier en makelaar in effec ten in New York. en heeft nog niet eerder een overheids- of diplomatie ke functie bekleed. Hij is verbonden geweest aan de Chase Manhattan Bank en lid van de New York Stock Exchange. Tevens is hij president-di recteur van een omroepnet in de sta ten Pennsylvania en Ohio. AMSTERDAM De monetaire onrust, welke deze week een hoogtepunt bereikte en tot chaotische toestanden op de wissel markten leidde, stond uiteraard sterk in de belangstelling van de effectenbeurs. Een en ander leidde tot aankopen van internationals, met name Kon. Olie, Philips en AKU, terwijl Unilever op de achter grond bleef door de binding aan het pond sterling. In de aula van het openlucht museum te Arnhem kon men gisteren een show van Suri naamse kottamissiekostuums be wonderen. De kostuums zijn een geschenk van de Collectie kle derdrachten van Koningin Wil- helmina. De gift komt in bruik leen aan het Museum voor het onderwijs te Den Haag, waar reeds een uitgebreide Surinaam se afdeling is. Op de foto: acht dames tonen de kleurrijke kos tuums, waarvan sommige hon derd jaar oud zijn. Met spanning werd de publikalie van de kwartaalcijfers van enkele internationale concerns tegemoet ge zien en de verwac-htingen zijn voor AKU en Olie zeker niet beschaamd. De groepswinst van eerstgenoemd concern steeg in het eerste kwartaal 1969 met niet minder dan 44 proeent, de winst per aandeel van 3.30 tot 4.68. De winst is meer gestegen dan de omzet, welke bijna 20 procent toe nam. Zoals bekend, heeft het bestuur voor de tweede helft van dit jaar een voorzichtige prognose gegeven, omdat later in het jaar gerekend wordt met de mogelijkheid van een overproduk- tie internationaal. In hoever deze prognose nog gestand wordt gedaan, is niet bekend. In ieder geval reageerde de beurs zeer positief op de kwartaalsstaat en het fonds kwam van 118 op ruim ƒ127. Minder spectaculair, maar toch wel bevredigend was de kwartaalsstaat van de Kon. Olie. Hier ging de netto winst met 14 prcent omhoog, over eenkomend met ƒ4,21 per aandeel te gen 3,70 v.j. zelfde periode. De verkoopprijzen van olieproduk- ten lagen in de meeste landen van Europa en hel Verre Oosten lager. Wel werd 5.7 pet. meer ruwe olie en olieprodukten verkocht, maar door de lagere opbrengsten per eenheid pro- duktie was de verkoopopbrengst slechts 3.5 pet. hoger. De chemische sector deed het goed en leverde een 12 procent hogere op brengst. Intussen speelde bij de koersvor- ming van Kon. Olie deze week ook een rol het feit, dat in Amerika olie waarden gevraagd werden op grond van berichten over belangrijke olie vondsten in Alaska. De koers van Olies kwam van ƒ193,40 op ƒ195.10. Bij Philips ging de stock en het overname van Wilton, heeft een gunstiger verslag gepubliceerd. De winst bedroeg 8 miljoen tegen 7.3 miljoen v.j., terwijl onveranderd 13 i pet. dividend wordt voorgesteld. De 1 overname van Wilton heeft in eerste aanleg geld gekost, gelet op hetgeen I hierover in het verslag wordt I geschreven, maar men verwacht in de komende jaren de vruchten van Dynamisch Billiton Mij kwam met een verslag, dat gunstig beoordeeld werd. De dy namische leiding van dit concern kwam duidelijk naar voren. Er wordt op grote schaal in het bedrijf geïnvesteerd 39 miljoen tegen 17 milv. v.j.) en men verwacht in de komende jaren in de mijnbouw nog belangrijke investeringen. Maar dit concern ontwikkelt zich gunstig, ge zien de winst ad 17.9 miljoen tegen ƒ15 milj. v.j. De koers van dit fonds steeg op grond van de gunstige pu- blikatie. Er is een emissie van de Ned. Gas Unie op de markt gekomen van het 7procents rentetype. Gezien de gunstige ontvangst van de laatste le ning der Bank voor Ned. Gemeenten (de koers staat nu boven pari), ver wacht men éen goede ontvangst der uitgifte. Intussen wijst veel erop, dat de rentevoet voorlopig weinig zal dalen. Een hoge rentevoet heeft niet alleen invloed op de koersen van obligaties, maar ook van aandelen. Wij hebben het vermoeden, dat, als de stroom van jaarverslagen en dividendverho gingen over enkele weken is uitge werkt, de invloed van de hoge rente als een barrière op de ontwikkeling van het koerspeil van lokale aande len te bemerken zal zijn. Zelfstandigen De toekomstige voorzitter van het CNV. de heer J. Lanser, heeft onlangs 'n Scheveningen beweerd dat iedere ^zelfstandige Nederlander zijn eigen in- ^komen 'bepaalt (zulks in tegenstelling tot werknemers) en hij begreep niet dat hierover nog geen storm van kri- tiek is losgebarsten. Ik zou de heer Lanser willen vra- gen: is hem bekend wat er zich de laatste jaren zoal afspeelt omtrent de zelfstandigen? Weet hij niet hoevelen er al gecapituleerd hebben? Niet de zelfstandigen bepalen hun eigen inko men, dat doet de regering met haar ondraaglijk hoge lasten. Is er een a.r.-man, die werkelijk iets gedaan heeft voor de groep der kleine zakenlieden, uit wie de partij in het verleden is opgebouwd? Ik durf zeg- gen: nee. Dat de heer Lanser opkomt voor de rbeiders, is zijn goed recht. Maar laat »j zwijgen over de zelfstandigen. Botterdam H. STOK contant dividend van de koers af we kunnen constateren, dat dit fonds cie fusie-investeringen, zic-h prima gedragen heeft deze week. De notering van de stock was ruim ƒ17 per aandeel van ƒ25, terwijl het slotdiv. 3 bedroeg. Ingezet werd de ze week op 171. maar gisteren was de notering al geklommen tot 180. terwijl de belangstelling voor dit fonds uitermate bevredigend was. In de vergadering van Unilever deelde het bestuur mede, dat in de eerste twee maanden van dit jaar een bevredigende omzetstijging tot stand kwam, maar met een lagere winst vorming dan vorig jaar. Toch heeft men vertrouwen op langere termijn in de groei van omzet en winst van het concern. De beurs meende echter een en ander te moeten honoreren met een kalme stemming voor het margarinefonds, dat cum het slotdiv. vorige week 123 noteerde, maar te rugviel tot ƒ117,50 ex ƒ2.89. Unilever is via de Britse tak van het bedrijf in sterke mate gebonden aan Groot-Bri- tannië, welks valuta deze week be paald onder grote druk stond. Inzake de voorgenomen fusie met Allied Breweries werd ter vergade ring medegedeeld, dat eind mei de Britse commissie rapport hierover aan de Britse minister van ec. zaken moet uitbrengen. Het zal wel eind juni worden voor men weet, waar men aan toe is. Hoogovens reageerde weinig op de valutamoeilijkheden, terwijl het toch bekend is, dat dit fonds in Duitsland grote belangen heeft, net als AKU. Suikertante Het jaarverslag van onze „suiker tante", Centrale Suiker Mij, kreeg de nodige aandacht ter beurze. De koers van dit fonds verbeterde van 455 tot 490, slot 483 pet. De concernwinst over 1968 bedroeg niet minder dan 8 miljoen, waaruil 20 pet. contant dividend (v.j. 18 pet.) wordt betaald, terwijl daarnaast een agiobonus van vijf procent wordt gegeven. Intussen houdt de CSM als een echte suikertante van de behaalde winst meer dan 60 procent in, zodat de aandeelhouders slechts met een beperkte uitkering worden af gescheept. De reserves van dit con cern worden door de beurs aanzien lijk geacht. Getoond wordt een eigen vermogen van 47 miljoen (aand. ka pitaal 14.3 miljoen), maar op de beurs schat men het werkelijk ver mogen op circa honderd miljoen. De stroom van jaarverslagen, wel ke over de beurs wordt uitgestort, is haast niet bij te houden. Het verslag van de Ver. Machine Fabrieken viel de beurs tegen, omdat er uit bleek dat 1969 een moeilijk jaar voor dit uitgebreid concern gaat worden. Door het aanvaarden van verliesgevende orders, moet gerekend worden op een teruglopend bedrijfsresultaat. Duidelijk blijkt, dat de loon kostenstijging van 12 procent een slechte invloed op de resultaten heeft. Het dividend, dat voorgesteld wordt (12 pet.), is eigenlijk te hoog, maar eerder had men het. bij de fusie met Wilton-Feyenoord, al in het vooruitzicht gesteld Over 1969 zit dit lercentage er vermoedelijk niet in. De koers van dit aandeel daalde van 137 tot 125, slot 128 pet. Rijn-Schelde, de concurrent bij de ^CCIJNZEN, BTW, belas- tingcorrfectie en begroting- 1970 het zijn tegenwoordig voor iedereen bekende klan ken, waar het overgrote deel van onze bevolking nog geen jaar geleden een verklarende handleiding nodig gehad zou hebben om deze begrippen te „vatten". Het is wel zeker dat die al gemene bekendheid samen hangt met het feit, dat het ook politiek geladen zaken zijn geworden. Hoe dichter het moment van publikatie en van behandeling in de Kamer na derbij komt, des te meer spe culaties zijn er over een op handen zijnde ontwikkeling, die best zou kunnen resulteren in- een kabinetscrisis. Opvallend in dit verband is de recente toezegging van premier De Jong. niet alleen een gesprek te willen voeren met werkgevers en werknemers over het probleem hoe men gezamenlijk de loon- en prijs- spiraal (of andersom) kan doorbre ken. maar ook, het bedrijfsleven inzicht en inspraak te willen geven in die beleidsbeslissingen die van directe invloed zijn op de prijs- en loonontwikkeling. Een opmerkelijke beslissing. De premier geeft daarmee te kennen dat er een direct verband bestaat tussen de financiering van de infla tiecorrectie van de loon- en in komstenbelasting, de begro tingsopstelling van 1970 en de po- eingon de lonen en prijzen in de lu-nd te houden. Het geeft ook aan. dat er nog niets vastligt ten aan zien van de financiering van de belastingcorrectie. Minister Witteveen heeft inder tijd in de Kamer weliswaar „hy pothetisch". maar toch wel op een wijze die aangaf in welke richting hij dacht het financieringsplan uiteengezet: twee keer ƒ200 mil joen uit de zogenaamde inflatie koppen. ƒ250 miljoen uit de verho ging van de accijnzen en ƒ250 mil joen uit de aanpassing van de BTW-tarieven. Hij vertelde dat het betrokken wetsontwerp de Kamer nog voor het zomerreces zou berei ken. ROOD SEIN Op dat moment sprong voor de anti-revolutionaire fractieleider Biesheuvel het sein op rood en hij reageerde vrij korzelig: Wil de mi nister er wel rekening mee houden dat mijn fractie deze hele belasting operatie pas wil en kan beoorde len aan de hand van de begro ting - 1970. Pas dan kunnen wij de vraag beantwoorden of de correctie voor het. volle bedrag moet worden doorgezet en of er geen conjunctu rele argumenten zijn om de opera tie uit te stellen. De mededeling van premier De Jong aan de Stichting van de Ar beid ligt dus in het verlengde van wat Biesheuvel en ook NW-voorzitter Kloos wilden en wat ook met zoveel woorden in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank aan de orde wordt gesteld. Bovendien zegt hij het bedrijfsle ven toe dat er nu eenmaal be leidsbeslissingen moeten worden genomen, maar dat ook deze beslis singen in een rondetafelgesprek tussen regering, werknemers en werkgevers altijd nog voor wijzi ging vatbaar zijn. Maximale inspraak voor het be drijfsleven. Zonder dat zou een discussie ook zinloos zijn. Het gesprek zal op korte termijn wor den gevoerd. De regering moet dan al kunnen beschikken over een glo bale begrotingsopstelling en ook hel rapport van de SER zal een basis voor gesprek zijn. Voor het eerst stelt de regering haar beleid op sociaal economisch gebied vooraf ter discussie. Wel een bewijs van de urgentie van het probleem van lonen en prijzen en van het inflaticgevaar. Over de afloop van het gesprek hoeft minister Witteveen zich wei nig illusies te maken. Vanuit het bedrijfsleven is al meermalen be toogd dat de overheid zelf eerst maar eens het voorbeeld moet ge ven als het om het terugdringen van de kosten van levensonderhoud gaat: gemeentelijke belastingen hebben bijvoorbeeld nogal de nei ging sterk aan te trekken. Trou wens, ook door de Kamerleden Den Uyl (soc.) en Goudzwaard (ap) is dat duidelijk gesteld. ACCIJNZEN j\/lET dat al komt de regering in een moeilijk parket. Het gesprek wordt op korte termijn ge voerd; het zit er zelfs in dat over de accijnsverhogingen van Witte veen op benzine en alcohol nog een hartig woordje gesproken wordt Het zijn kostprijsverhogende be lastingen en daartegen heeft dr. Zijlstra in het jaarverslag van de centrale bank een waarschuwing laten horen. Het bedrijfsleven kan daarin ge noeg steun voor een weigering vin den. De opmerking van Den Uyl dat Zijlstra de regering vrij spel geeft, was dan ook zeer ongenuan ceerd. maar bovendien in strijd met de feiten. Moeilijke maanden voor minister Witteveen. Kritische geluiden uit de Kamer. Dat bleek deze week weer bij de inbreng die de verschillende fracties hadden als een eerste reactie op de wetsont werpen accijnzen. Maar ook, moei lijkheden in eigen, liberale kring. De liberalen verwijten Witteveen star en stroef te zijn. Zij menen dat hij zijn beleid slecht verkocht heeft. Kortom, de bewering dat het kabinet-De Jong op rozen zit is maar een kort leven beschoren ge weest. VASTE KOERS Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de minister van financiën zich iets aantrekt van de aanvallen die regelmatig op hem en zijn col lega De Block worden afgevuurd. Hij heeft in de twee jaar van zijn ministeriële bestaan onder De Jong een vaste, zij het wel geheel eigen, koers willen volgen. Daarbij kreeg hij in het begin weinig tegenspel van andere ministers. Dat is de laatste tijd wel wal veranderd, Maar minister Witteveen heeft noe niet veel blijk gegeven zijn beleid te willen veranderen, ook niet onder druk van de rege ringsfracties. Het beste bewijs daarvoor is het zonder meer terzij de schuiven van de motie-Nelissen, die een matiging wilde van de schorsing van de investeringsaf trek. speciaal ten voordele van de stimuleringsgebieden. Als minister Witteveen aan zijn eigen koers blijft vasthouden, kon dat best grote moeilijkheden geven. En dan zegt men: onmogelijk, nie mand is klaar voor vervroegde ver kiezingen. Bijna niemand. De WD misschien wel en.... D'66. C. van der WILD UTRECHT De socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl verwacht dat het kabinet de ver laging van de inkomstenbelas ting in twee etappes zal uitvoe ren: een deel op' 1 januari 1970 en een deel in 1971. Hij zei dit vanmorgen op een bijeenkomst van de PvdA-partijraad in Utrecht. Hij merkte in dit verband op. dat er zowel in 1970 als in 1971 verkie zingen zullen worden gehouden. Drs. Den Uyl had geen principiële bezwa ren tegen een belastingverlaging als Inflatiecorrectie. Opnieuw noemde hij financiering van een verlaging der inkomstenbe lasting door verhoging van BTW-ta rieven en accijnzen burgerbedrog. Scheef Hij vond dat de inkomensverdeling verder scheef blijft groeien. Wijzend op het toenemend verschil in werke lijk verdiende lonen tussen de Randstad en de rest van het land meende hij dat regio's extra steun en geld moeten ontvangen. Hij betoogde dat de inflatie-spiraal blijft doorwerken, getuige de stijging van de kosten van lvensonderhoud met 0.9 procent van half maart tot half april. „Het kabinet weigert maatregelen te nemen," aldus drs. Den Uyl. ..De doeltreffendeheid van de prijsstop wordt niet bevorderd door de nadruk die gelegd is op het tijdelijk karakter". Bescherming De PvdA zal volgens drs. Den Uyl slechts deelnemen aan een regerine, als van de democratisering' van de onderneming een hoofdpunt wordt gemaakt. De groep van Achttien heeft voorstel'en credaan waarmee een begin van bescherming van de werknemers tegen willekeur van de ondernemingsleiding kan worden ge boden. Het kabinet heeft deze voorstellen echter nooit aan de Ka mer voorgelegd, aldus drs. Den Uyl. Tunieken zijn ideaal voor wat kou dere (zomer Idagen en de Franse couturier Philinpe Venet heeft in Parijs een gevarieerde collectie ge presenteerd. zoals deze tuniek in rode wol op grijze pantalon rechts en één met een rode en groene kant (aan beide zijden te dragen) op een beige pantalon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7