Groot feest voor jarige opa Flink AMADEUS Moederdag Een abuis PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 10 MEI 1969 7 Toen de kinderen uit bed kwamen, zagen ze al dat er feest was in de straat. Ieder een had de vlag uitgestoken en er waren een heleboel slingers. Op een groot bord stond: „Opa Flink is honderd jaar". Al heel vroeg gingen er mensen naar zijn huisje om hem te feliciteren, maar de ja rige lag nog in bed. Opa Flink dacht: „Ik ben de hele dag jarig! Waarom zou ik me haasten?" Om elf uur was hij er einde lijk. Hij ging voor het raam zit ten om zijn pijp te roken en druk (dat het toen werd! Ieder een liep naar het huisje van opa Flink om te zwaaien en te zingen. Er kwam ook een draai orgel dat „lang zal hij leven" speelde. Je kon wel zien dat de jarige het fijn vond. Opa kreeg ook veel visite en een heleboel mooie cadeaus. Zijn huisje was bijna te klein. In de middag kwam de bur gemeester op bezoek bij de ja rige en er was ook een mijn heer die foto's maakte voor de krant „Dat is me wat", zei opa Flink". Ik heb nog nooit in de krant gestaan!" Maar het leukste was de hul de van de kinderen uit de straat. Ze gingen in optocht naar het huisje van opa en had den allemaal een vlaggetje in hun hand. Opa zat voor het raam en luisterde naar het lied je van de kinderen. Ze zongen: ..Opa Flink telt honderd ja ren! We brengen hem een kist si garen. En voor bij zijn nieuwe jas. Ook een dikke wollen das. Jarige opa dat is boffen, Kijk eens ook een paar mooie sloffen. Tot besluit nog een mand met fruit. En nu is echt ons liedje uit!" ma uk£aj jfimpm os karavaam e£a/ pi£s /v hst osswoub Dag nichten en neven. Wat kreeg ik deze week wei nig brieven van jullie. Hoe komt dat? Hebben jullie het zo druk gehad? Nee toch? Deze week verwacht ik er een „hele boel" hoor! Je weet dat tante Jos graag veel en lange brieven ontvangt. Er werden ook maar weinig opstellen ingezonden. Vonden jullie het zo moeilijk om een klein verhaaltje over het oranjefeest te maken? En nu is het morgen moeder dag. Weer een feest! Hebben we al iiets moois voor moeder ge maakt of gekocht en gaan we haar zondag fijn verwennen? Dat laatste moet eigenlijk veel meer worden gedaan. We vin den het allemaal maar heel ge woon dat ze alles voor ons doet. Maar zo gewoon is dat hele maal niet. Verscheidene nichten ver klapten in hun brief welk plan netje ze al hebben gemaakt. Zc schreven: „Mamma mag zon dag niets doen. Ze krijgt thee op bed en wij maken de ontbijt tafel klaar en wassen voor de hele dag alle vuil geworden kop jes, borden, schotels, en ga zo maar door, af. Alleen eten ko ken kunnen we niet." Nou, ik denk dat mamma dat ook wel liever zelf zal doen. Aange brand eten smaakt helemaal niet lekker. Hebben jullie gezierhoe mooi het buiten in de natuur is? De tulpen en narcissen en bomen staan te pronken met hun mooie licht gekleurde groen. De lammetjes springen en huppelen in de wei en de zwaan broedt nog steeds op Kasteel van lege dozen Oef, wat een prachtig kasteell Ja, en dan te bedenken dat ie het helemaal zelf kunt maken. Echt iets voor onze neven die van knutselen houden. Het kost niets. We hebben er alleen een heleboel kartonnen dozen en doosjes voor nodig. Maar die zijn wel te vinden. De dozen plakken we aan elkaar. De ramen worden Ingeknipt. Het schuine dak is ook niet moeilijk te maken. Enfin, jullie kijken maar goed naar het voorbeeld. Met plakkaatverf kunnen we de muren van deze burcht leuk beschilderen. Vlag getjes maak je zoveel je wilt. Sterkte ermee, jongensl De mooiste dag van 't hele jaar, Dat is toch wel vandaag. Nu breng ik mijn wensje klein, Dat hoort u toch wel graag? Een moeder is toch zeker wel. De mooiste wensen waard. Ik wens dus dat de lieve Heer, U lang voor ons nog spaart. Hij geve u op aard geluk. En blijde zonneschijn. En spaart u heel uw leven lang, Voor droefheid en voor pijn. JARIGEN ER ZIJN ER WEER JARIG, HOERA, HOERA!!!! Margriet Akse, Renee Boter- mans, Ria Bracht, Nicolet Chris- tiaanse, Alie van Driel, Martin van Drongelen, Rineke Euser, Renée Koppert, Robert van der Linden, Nellie Loeve. Hetty Post en Anneke van der Voorst van harte gefeliciteerd met jul lie verjaardag, door de nichten en neven. Opstel - afstel Nichten en neven, tante Jos heeft maar een paar opstellen gekregen over het koninginnefeest Helaas, was er niet één geschikt voor ons hoekje. Wel krijgen degenen, die het meest hun best heb ben gedaan, een prijs. Volgende keer beter! haar eieren. Ik heb de pinkster bloemen al zien bloeien, jullie ook? Meisjes en jongens, we moe ten er weer een punt achter zetten. Volgende week gaan we verder. Heel vtel sterkte op school. Daaag, TANTEJOS Alie Terlouw grappige poesjes. tekende deze Een dame en twee heren wa ren in een druk gesprek gewik keld aan een tafel in een restaurant Waar ze het zo druk over hadden weet ik niet. Na een poosje begreep ik dat hun namen, waarmee ze werden aangesproken, niet klopten. Wat was er gebeurd? De let ters van hun beroep waren door elkaar geraakt en nu had men ze voor namen aangezien. De juffrouw kreeg de naam van K. Staper en de heren Ch. Sti- nima en S. Soergier. Weten jullie welk beroep de ze mensen hebben? Prijswinnaars Henk Bragt in Bruchem en Willie Sneep in Vlaardingen krijgen hun prijs thuisgestuurd. PUZZELOPLOSSING moeder, mand, meisje, mat roos, molentje, muts, motor, mo- torbril, muis. muur, maan, me neer en mevrouw. Oplossing raadsel Oe weg waar Piet met z'n vader op rijden gaat naar Mos kou. door John Kmttel 180 Amadeus stak zijn hand in de urn, nam er uit, wat er van Therese was overgebleven en strooide dit over het water om hem heen. Daarop brak hij de urn in kleine stukjes, die hij eveneens in het water gooide. Hij wachtte net zo lang, tot ze gezonken waren. Nu wierp hij drie van de kransen weg, die hij nakeek, toen ze op het wateroppervlak voortdreven. Het laatst van alles kwamen Pauline's rozen, van welke hij er een voor zichzelf wegnam. De andere gaf hij aan het water. Daarop keerde hij de boot en roeide naar huis terug, steeds het oog gericht op de voortdrijvende bloemen, tot deze in de schaduwen van de avond verdwenen. Na een lange nachtrust, waarin hij menig verloren slaap- uur inhaalde, begon Amadeus de volgende dag zijn moeders papieren en brieven te verzamelen. Achterin een brandkast ontdekte hij haar dagboeken, zijn brieven aan haar, gebundeld met linten erom. Hij trok laden open en vond foto's, mappen vol kwitanties, die vele jaren teruggingen. Hij kreeg een verbleekt, verfomfaaid document in handen, dat naar de inhoud van een zekere Etienne Mariano, een inwoner van Sion in Wallis, moest hebben toebehoord. Zijn grootvader moest het vele jaren bij zich hebben gedragen in een smerige, lederen portefuille. In een doos vond hij een verzegeld pakket, dat een pak papieren van de Gamhof bevatte, waaronder niet meer leesbare oor konden en brieven, die aan een zekere Jacob Müller, regee- ringsraad, waren geadresseerd, zijn grootvader, de Müller van Gam. Er was een oude, in varkensleer gebonden bijbel, waarvan het titelblad geheel beschreven was met de namen van een lange reeks Müllers uit Gam, benevens al hun vrouwen en kinderen, met data van geboorte, huwelijk en overlijden erbij, tot in de achttiende eeuw. Enkele bladzij den van de bijbel waven omgevouwen en hier en daar had iemand een zin onderstreept, waarin hij troost en stichting had gevonden. Hij vond Tessli's eerste briefwisseling met een specialist voor heraldiek en een lange rol, waarop haar stamboom tot aan een tak van de hertogelijke familie van Savoye vermeld stond. Een kwitantie van vijfhonderd frank zat er aan vast. Na een paar uur lagen er bergen oude documenten op tafels en stoelen. Men zou moeilijk hebben kunnen beweren, dat Amadeus ze met de eerbied behandelde, die een zoon ter nagedachtenis aan zijn moeder past. Integendeel. Toen hij er /ich van overtuigd had, dat hij alle gegevens betreffende het verleden van zijn familie verzameld had en dat geen enkel document over het leven zijner moeder hem ontgaan was, riep hij Louis en beval nem achter in de tuin, achter de meloenenbedden een flink vuur te maken. Daarna liet hij het dienstpersoneel de gehele boel in grote manden er naar toe brengen. Spoedig daarop kwam hijzelf ook en sloeg de hoogopschietende vlammen gade, waarvan hem de bijtende rook in de ogen woei. Een ware vernietigingsdrift scheen zich van hem meester te hebben gemaakt. Hij verscheurde Tessli's dagboeken, die hij nooit gelezen had, de pakken brieven en familie papieren en strooide de snippers in het vuur. Hij zou zelfs de familiebijbel verbrand hebben, als Louis hem die niet op het laatste ogenblik uit de handen genomen had. Toen hij het verwijt in de blikken van de chauffeurT- bemerkte scheurde Amadeus de eerste twee bladzijden eruitr en wierp die in de vlammen. |ee£ „De rest kun je behouden, mispunt!" Een kleine foto viel hem tijdens dit orgie van vernieling iniMa handen. Hij herinnerde zich, het vele jaren geleden zelli ni genomen te hebben met een klein toestel. Het vertoonde zijtydei vader in hemdsmouwen, terwijl hij bezig was met het snij-jet den van een houten crucifix in zijn werkplaats. Het was eemg I peinzend, gevoelig gelaat, een paar melancholieke ogen, diejvie onder een hoog voorhoofd in de wereld blikten; afhangendepé schouders, de rechter iets meer dan de linker. De gehelen persoon scheen niet meer tot deze wereld te behoren. Zijnjudi houding toonde die aarzelende verwachting van iemand, dkBre na jaren van eenzaamheid en duisternis nog één keer naarjel buiten was getreden in een wereld vol licht. Vreemd! Sederlgd jaren had hij niet meer aan zijn vader gedacht. Maar hij-hi veroorloofde zich geen enkele zwakheid wierp de foto in het m vuur en trad achteruit, hoger laaide het vuur. Hij slingerde* li blokken hout erop en een toornige vlam sproeide duizendj: vonken naar de hemel. De papieren krulden en bewogen zicht door de hitte. Amadeus ging ze met een mestvork te lijf enj, wierp ze middenin de gloed, tot ze in as vervielen. Tot slot kwam de stamboom van Therese aan de beurt, died hij uit zijn lijst in de hal had genomen. Een laatste grote vlam schoot omhoog en een tel later had hij geen voorouder meer. Kleine rode vuurtongen lekten voort, zich al wendendmsl en kronkelend om de laatste resten, totdat niets meer tejst verslinden was. Niets bleef er over dan een zwarte, smeu-pne lende hoop, waaruit nog wat gesis en gekraak opsteeg alsjkje van een vuurwerk in de verte, dat voor Amadeus eenh. nieuwe tijdrekening aankondigde. Toen hij langzaam naarje huis liep, bespeurde hij een eigenaardig gevoel van opluch-bns ting en dankbaarheid. Wat betekende „Villa Solitude" nutee voor hem? Een lege schelp zonder leven, zonder verleden,fmi heden of toekomst. Alles, wat ze voor hem had betekend,p was weg en dood. Ja! Nu kon hij de schouders rekken en-n i vrijer ademen. Zelfs de lucht scheen veranderd te zijn. Wiekte buiten hem zou ooit kunnen begrijpen, wat dit grote stervenjog' voor hem beduidde? Het was, alsof dood en vuur eindelijkuse een ondoordringbare barrière hadden geplaatst tussen herakde en de gebeurtenissen uit het verleden. Niets bestond meerder dat hem ooit nog aan Tessli zou doen herinneren, geen spoorhie van bewijs meer, dat ze ooit geleefd had. Het huis, met allesige wat erin was, zou hij aan vreemden overdragen. Geen stukpte wilde hij als aandenken behouden. Haar meubelcollectiesinsl schilderijen en tapijten, al haar have en goed moestkei verstrooid worden, zodat hem niet de minste herinnering^ aan de eigenaresse overlbeef. Het moest naar alle windstre4ja ken verspreid worden, net als hij haar as in het meer ha<v gestrooid, opdat de herinnering aan haar voor altijd als eer|a] leegte overbleef om tenslotte ook te vervagen als de doocLj. zelf. En missiën zou de macht, die tot nu toe een donkereLj sluier over zijn leven had gevorpen, deze sluier nu wegtrek-L ken, zodat hij ongehinderd zijns weegs zou kunnen gaan eenLj station verder, met een last, lichter dan voorheen. De bleke sikkel van de nieuwe maan stond boven het dalE^j en er steeg een mist uit het meer op. Amadeus liep dec trappen naar de nederzetting op. De lampen, welke aange-r bracht waren om eenzame wandelaars in het donker de wegi te wijzen, verspreidden hun schaars licht. Nu en dan stond hij stil om naar de elektrische lichten langs de dam te kijken, die als een reeks sterren schitterden. Toen hij op het— terras aangekomen was, liep hij vlug door. Er brandde lichfl in een der kantines. Hij kon een stem horen, toen hifli naderbij kwam. Onweerstaanbaar werd hij naar het vensteilj getrokken en hij keek naar binnen. Aan een lange tafel inL| een hoek zaten Lionel en zijn vruiw, Peter, Caroline, MelJ chior, Salvatore, Tiberio, Pasquale en enige anderen. Hassan" uit Egypte was er ook en Pauline eveneens, die met de kin op haar hand gesteund, naar een chiantifles op de tafelfer staarde. Norman Hunt stond iets van hen verwijderd onder a het licht en las hun met zijn buigzame stem Engelse gedich-,,|6 ten voor. Amadeus luisterde en ving de woorden op: to. (Wordt vervo We hebben dit keer een grappige en gemak kelijke puzzel, meisjes en jongens. Je hoeft er beslist niet lang op te zwoegen. Aan de linkerkant van het plaatje zien jullie verscheidene voorwerpen getekend. De bedoeling is dat je de naam van de afbeel dingen gaat invullen plus of min de letter die er achter staat. Er ontstaat dan een nieuw woord. Zo krijgen we dus zes woorden, die je moet inzenden vóór dinsdag 13 mei. In de maand april zijn deze kleine beertjes drie maanden oud ge worden en mochten ze voor het eerst naar buiten. Moederbeer let goed op haar kleintjes. Wat zijn ze blij dat ze nu heerlijk hun spel buiten kunnen spelen. Je zou de kleine diertjes zo eventjes in je armen willen nemen 1. ,Hoe voel je je nu, Lappie, nu je weer met tan denborstels en schoencrème langs de deuren moet?" vroeg Jonas, toen ze op een buitenweg aangekomen waren. „Ach, ik hou wel van een beetje rustig. Dit is tenminste normale verkoop en je hoeft niet bang te zijn van politie-agenten en zo. Jonas knikte. „Daar heb je wel gelijk aan, Lappie, maar een avontuurtje, zo af en toe, is ook wel aardig". Ze naderden een herberg. „Hé!" zie Jonas, „zullen we een kopje koffif0 gaan drinken?" „Dat lust ik altijd", antwoordde Lappij opgewekt. Ze klommen drie treedjes op en opender de deur. Lappie keek de kamer waar verschillendl mensen van koffie of limonade zaten te genieten, eenj rond. Plotseling stootte hij Jonas nerveus aan. ,.Moi! je daar nu eens kijken, Jonas. neen, daar!" Lappie opeens. 50. meisjesnaam; 51. water In Llmb., 53. Europeaan; 54 beschaafd van toon, kleding, uiterlijk enz. VERT.: 1. gekleurde plaat; 2. is een cirkel; 3 plechtige gelofte. 4 vreemde munt (afk.); 5. lichaamsdeel; 6 denkbeeld; 7. bijwoord; 8. hoog ste punt; 9. bloem; 10. plaats in N.-Brab.; 14. soort; 15. lusthof; 16. onder richt; 19. bedrag der belasting; 20 knijpbril; 22. gistmiddel. 24. dichter 25. lichaamsdeel; 26. voegwoord; 27. baan voor balspel; 29. nauw; 34. edelknaap; 36. kruipend dier; 38. smalle weg; 39. zijtak Donau; 40. rang 42. glljvoertuig; 44. plaats in Gelderl.: 45. palmboom; 46. aardworm; 48. plechtige gelofte. 50. water in Z.-H 52. rechten inbegrepen (afk 53. lidwoord. HOR.: 1- wijze van bouwen waarvan alle onderleden zoveel mogelijk van tevoren pasklaar zijn gemaakt; 11. deel van een schip; 12. schans; 13. eind; 14. wezenlijk; 17. zaadkorrel van een vrucht; 18. na dato (afk.): 19! toekomend deel; 21. schelk. element (afk); 22. halsdoek; 23. zeep water; 25. kippenloop; 26. voorvoegsel; 28. stok; 30. bundel (ZN.); 31. bestuurder; 32. ingewand van haring; 33. graafwerktulg; 35. zelfkant; 37. ©inslag; 39. onbep. voomaamw 41 staat soms boven drukwerk; 43. ge- j^eekrachtige wortel; 46. oude inhoudsmaat (afk.); 47. biersoort; 49. meisje, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.; 1. krokus; 6. bes: 8. aar dig; 13. madera; 14 tolker; 15. at; 17. pen; 18. Ada; 20. sen; 21. in-, 22. non; 24. Arras; 26. end; 27. item; 28. kanarie; 30. 6nee; 31. gas. 32. bar; 33. met; 35. gel; 36. karos; 38. dolen: 40. alles; 42. Namen; 44. geest; 47. arts; 48. ten; 49. gems; 50. lakei; 52. keten; 54. Lethe; 56. lover; 58. noren; 60. sla; 62. nel; 64. Ran; 65. arm; 67. tent; 68. re- gelet; 71. orde; 72. eek; 74. negen; 76. Gen; 77 en; 78. pan; 80. nen; 81. oom; 83. R.T.; 84. Selene; 85. eender; 87. spatie: 88. tol; 89. san- der VERT.; 1. kranig. 2. om, 3. kap; 4. Uden; 5. sen; 6. Baarn; 7. staar; 8. als; 9. Aken; 10. ren; 11. Dr., 12. gondel; 16. totaal; 19. dras; 21. ineens; 23. nes; 24. Aaron; 25. Si mon; 26. eng; 28. kar; 29. eel; 32. bastion: 34. Tegelen; 36. kerel; 37. sater; 38. Denen; 39. nemen; 40. aal; 41. lak; 43. met; 45. Est; 46 toe; 51. alleen; 52. kelen; 53. No ren; 55. herder; 57. ver; 59. rat; 60. steeds: 61. ank; 63. lege; 65 arg; 66. mentor; 69. genet; 70. le pel; 73. pali; 75. soda; 78. pet; 79 nee; 81. ons; 82. men: 84. sa; 86. R.D. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. 1214: Smid je Verholen trok peinzend aan zijn pijp en zei toen: „Er klopt iets niet in uw verhaal, meneer Gozewijn..." „Kom nou!?" riep de boekhandelaar geprikkeld uit. „Het staat toch zelf in mijn familiekroniek! En als wij van Uylens een geschiedenis noteren, dan noteren we die goed, dat verzeker ik U!" „U zegt, dat huize Uylenborgh tot de grond toe afbrandde," hernam smidje Verholen. „Maar waar bevinden wij ons nu..., U en ik? Nou. vertel 'es op! In huize de Uylenborgh! Of niet soms? Pak uw mooie gravure er maar bij, dan ziet U het zelf!" Onthutst keek Gozewijn van Uylen zijn gastheer aan. „Sakkerloot..., U heeft gelijk...." mompelde hij toen. „Maar misschien is de Uylen borgh later weer opgebouwd!" riep hij na een poosje. „Dat zou Het geheim van de Uylenborc dan meteen een verklaring zijn voor het ontbreken van die mo trapgeveltjes! Ja ja, zo moet het gegaan zijn...: de Uylenborgh later weer opgebouwd, maar zonder trapgeveltjes, want die ren toen geen mode meer! Alleen rijst nu de vraag..., wie voor die wederopbouw verantwoordelijk zijn? Mijn familieki. niek zwijgt daarover..." „Weet ik veel," zuchtte smidje Verh len. „Misschien dat onze archivaris U die vraag beantwoord kan." En hierbiee treedt dan een nieuwe figuur dit rorm tische verhaal binnen. En dat Is de heer Andries Mufckens, e stofdroge geleerde, die zijn ganse arbeidzame leven doorbrai tussen de eeuwenoude boeken en paperassen van de voortvan de gemeente Rijkhuyzen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18