Gedwongen bloedproef nog geen waterdicht systeem Guépin: Modern intellectuei DEZE WEEK 's Zomers meer ongelukken door alcohol Maar we mogen niet tot een heksenjacht vervallen VOOR JOOST WOUTERS EN ANDERE POËZIEMINNAARS ZATERDAG 10 MEI 1969 „Blaasbuisjes" worden In Engeland algemeen ge bruikt, maar in on* land zijn ze nog niet aanvaard. En met reden. EEN la ons volk In de doden herdenking en bij de actie van Mies voor de geestelijk gehandi capte kinderen, begin en eind van een week, vol met hoe kan het anders toch weer al lerlei onenigheid. Het Is de week van de studen ten, die op verschillende fronten de nationale aandacht opeisen voor de medezeggenschap. De bezetting van de hogeschool te Tilburg wordt opgeheven, nadat curatoren en senaat verregaande toezeggingen hebben gedaan. De Leidse studenten organiseren een bezetting door de universi teit tot „permanent democratise- ringscentrum" te verklaren. Ook elders druk overleg. In de Kamer aegt minister Verlnga dat sluiting van een universiteit een uiterste middel moet blijven, en ook de rectoreo magnlfici huldigen dit standpunt Volgens opiniepeilingen blijven KVP- en PvdA-aanhang afbrok kelen en D'66 aantrekken. De CH Unieraad Is verdeeld over het districtenstelsel. De generale synode der vrijgemaakte kerken vergadert over de toelating van de afvaardiging der twee Noord hollandse synodes. Rouw om de dood van zes Katwijkers aan boord van de kot ter Wiron I, die op de Noordzee vergaat. Het overlijden wordt ge meld van de theoloog prof. dr. P. A. van Stempvoort, 57 jaar oud. Dr. F. J. Krop, gemeenteraadslid te Rotterdam, wordt burge meester van Bleiswijk. De opstand in West-lrian spreekt ons meer aan dan zo maar - een - opstand - ergens. Aanvankelijk schijnt Djakarta de berichten te willen ontkennen, la ter wordt gewaagd van georga niseerd verzet en een Papoea- Vrij-beweging, die Alles met de komende volksraadpleging te maken heeft VN-afgevaardlgde Ortiz-Sanz is bezorgd, maar de VN grijpen niet in. De kans op opwaardering van de Duitse Mark houdt geldkrin- gsn in de hele wereld dagenlang in spanning. Labour lijdt in de raadsverkiezingen verlies op ver lies en Wilsons positie wordt wankel. De socialist Defferre en de communist Duclos stellen zich kandidaat om de Gaulle op te volgen, en misschien komt Poher er nog bij, maar er is geen tink» eenheidsfront tegen Pompidou. De ministers van de Raad van Europa stoten het Griekse regi me nog niet uit de Raad, en dat zijn dan de Europese problemen van deze week. Van elders nog: een nieuw vredesplan van de Vietcong be vat volgens Amerika weinig hoopvols. Israël spreekt de be richten over het hebben van kernbommen nauwelijks tegen en als reactie is nu de Russische Middellandse-Zeevloot met kern raketten bewapend. India rouwt om de dood van president Husain (72). In de sociaal-economische hoek: het prijspeil is nog wat opgelopen, voor de helft door de huurverhoging. Het aardgasver bruik stijgt zeer snel. De Staatsmijnen zullen de produktie van lysine, zo goed voor de ar me landen, stopzetten wegens gebrek aan interesse. De werk loosheid daalt weer. De Shell- groep noteert over het eerste kwartaal 14 procent meer winst, ook de AKU beleeft een specta culaire groei. En Rotterdam krijgt culalre groei. En Rotterdam krijgt En allerlaatst: Nederland Polen 10. dank zij een schot van Sjaak Roggeveen in de aller laatste minuut van een mooie wedstrijd. Nu op 3 maart een wetsontwerp tot wijziging van de Wegenverkeerswet het licht heeft gezien en een bestuurder van een voertuig, die in strijd handelt met art. 26 ingevolge art. 35 en 38, zich aan een misdrijf schuldig maakt, is het zaait dit ontwerp op zijn merites te onderzoeken. De wetgever wil niet zó ver gaan om alle deelneming aan het verkeer onder invloed van alcohol en van andere stoffen, die de rijvaardigheid kunnen verminderen, te verbieden. Men wil enig gebruik van dergelijke stoffen toestaan. Dit is een te laken halfslachtige houding. Wanneer het rijden „onder invloed" zó gevaarlijk wordt geacht dat mensen, die drinken en rijden, zich schuldig maken aan een misdrijf, zodra ze een promillage van meer dan 0.5 alcohol in hun bloed hebben, mag het publiek eisen dat voldoende waarborgen worden gegeven, dat verdachten niet ten onrechte als misdadigers worden behandeld. door Dr. P. H. Esser Nu gaat, zoals prof. dr. J. Hemelrijk (1) terecht opmerkt, de wetgever van de onjuiste gedachte uit dat drt alcohol gehalte op een gegeven mo ment een bepaalde, namelijk de „werkelijke" waarde bezit. Niets is minder waar, d.w.z. minder realistisch dan deze veronderstelling. Die „werkelijke" waarde ls denkbeeldig en kan niet waar genomen worden. Strikt geno men is de wettelijke bepaling dan ook zinledig. Toch is zij rechtsgeldig! Ernstige gevolgen voor de automobilist kunnen optreden, omdat de bij de bloedproef waargenomen waar de niet alleen afhangt van de momentele samenstelling van zijn bloed, maar ook van de gebruikte meetmethode. En dit kan hem zijn rijbewijs kosten, ook als hij niet, of slechts zeer weinig, gedronken heeft De bloedproef (methode Wid- mark), die men in ons land zo nodig gedwongen wil voorschrij ven, dateert uit 1922. Zij is een goede methode, maar het vaststellen van het bloedalco- holgehalte in een Centraal Ge rechtelijk Laboratorium, met de noodzaak bloedmonsters op te zenden voor onderzoek, is uit de tijd. Een groot aantal fouten kunnen bij Widmark worden gemaakt, daar er geen wette lijke voorschriften aan de artsen worden gegeven hoe zij het bloed moeten afnemen (uit de haarvaten van een vingertop of oorlel of uit de ader in de elleboogsplooi), hoe ze het Een vrijwilliger wordt met het adem-analyse-apparaat getest Rechts dr. P. H. Esser, consulent voor alcoholisme, de schrijver van dit artikel. Foto Misset'* Horeca, Doetlnchem bloedmonster moeten bewaren en verzenden, enz. In ons land gaat alles over de post Meermalen duurt het vier of vijf dagen voordat het monster wordt onderzocht. Is het warm weer en is het bloed niet in een ijskast bewaard, dan kan de uitslag waardeloos zijn. Bij de Widmarkmethode is de situatie ook op het laboratori um zeer gecompliceerd, daar er verschillende bronnen van on nauwkeurigheid een rol spelen, die ieder een vergroting van de spreiding tengevolge hebben. En dan spreken we hier nog niet eens van fouten die ge maakt kunnen worden doordat buisjes verwisseld worden e.d. meer. De screening-test met be hulp van blaaspijpjes, die men in Nederland wil invoeren, is voor lage waarden onbruikbaar (25 pet fout) en voor hoge alco holpromillages niet nodig. Men is in tal van landen In 1958 demonstreerde de heer Etzlinger, verbon den aan het bureau van dr. A. Münzhuber, Place de la Fusterie 2, Genève, reeds de door Borkenstein als politieluitenant ontworpen Breathalyzer. Het had klei nen afmetingen (27 x 23 i 22 cm) en zijn gewicht be droeg slechts acht kilo. Het toestel kon worden aange sloten op een autobatterij (6 of 12 volt). Sindsdien zijn tal van verbeteringen aangebracht zodat man nu van een automatisch wer kend apparaat kan spreken. Het apparaat kan niet ge start worden, wanneer geen monster alveolaire lucht voor analyse beschikbaar is. De duur van de analyse be draagt ongeveer vier mi nuten. Voor een analyse van een bloedmonster heeft men minstens twee uur no dig. De kosten van een luchtmonster-analyse kunnen op f 4,die van een bloedmonster op f 65, worden geschat. De kosten van een bloedmonster zul len In de praktijk echter wel een veelvoud van het ge schatte bedrag bedragen. reeds jaren geleden op een mo derner methode tot vaststellen van alcohol in het bloed over gegaan. Zo maken verschillende staten in Amerika, Canada, Australië, Zwitserland, de Sow- jetunie e.d. gebruik van de ze ker niet minder betrouwbare ademapparaten. De bloedproef volgens Widmark is bovendien duur, vele malen duurder dan de ademproef, zoals ik elders heb uiteengezet (2). Voor het af nemen van bloed door middel van een aderlating behoort een medische en geen politionele indicatie te bestaan. Het is jammer dat de Kon. Ned. Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst haar be zwaren terwille van de ver keersveiligheid heeft laten val len. Terecht blijven dan ook een aantal artsen, bijv. die te Helmond, zich tegen de voor gestelde maatregelen verzetten. Zijn andere „reducerende" stof fen dan alcohol in het bloed aanwezig of daarnaast aanwe zig, dan wordt met de methode Widmark een veel te hoge uit komst gevonden. Hetzelfde geldt voor drinkers, die op dok tersvoorschrift refusal slikken, tranquilizers of slaapmiddelen gebruiken of kamferinjecties krijgen toegediend. Het gebruik van rustgevende middelen is vermoedelijk veel gevaarlijker voor het verkeer dan een kleine hoeveelheid alcohol, al moet ge zegd worden, dat zelfs kleine hoeveelheden alcohol het waar nemen en reageren nadelig kunnen beïnvloeden. Het verband tussen de hoe veelheid alcohol in het bloed en verschijnselen van „onder de invloed zijn" is het voorwerp van een groot aantal studies ge weest. Tot 1946 zijn dertigdui zend mensen onderzocht. Con clusies: zeer weinig mensen zijn niet in staat een auto te besturen bij een alcoholpromillage be neden 0.5; een flink aantal mensen is niet in staat op veilige wijze aan het verkeer deel te ne men bij een alcoholpromilla ge van 0.5 - 1.5; de meeste mensen zijn een gevaar op de weg bij een promillage van 2 of hoger. De moeilijkheid is dat mensen verschillend reageren op vergiften en dus ook op al cohol. De oorzaken hiervan zijn zo veelvuldig, dat het ondoen lijk is ze hier enigszins afdoen de op te sommen. Om deze en andere redenen is het onbillijk in de wet een vaste limiet te stellen, nog afgezien van de on mogelijkheid deze limiet precies te bepalen. Daarom verdient een zonestelsel ver de voor keur boven een vaste norm van 0.5. Men zou er verstandig aan doen een drie-zonestelsel in te voeren. Dat is in ieder geval praktischer en leidt minder tot onbillijkheden dan een. starre norm. Men zou kunnen vastleg gen dat: bij een promillage van 0.0 - 0.5 een verdachte vrijuit gaat; bij een promillage van 0.5 - 1.5 een verdachte de kans krijgt, zoals in België, op een politiebureau te blijven tot zijn alcoholgehalte de 0.5 pro mille niet overschrijdt, met daarop volgende berech ting; bij een promillage boven 1,5 pro mille een verdachte ter ontnuchtering wordt ingeslo ten, met daarop volgende berechting. Willen we in Nederland niet tot een heksenjacht vervallen, dan zou het goed zijn zo'n rege ling in ernstige overweging te nemen, wanneer men niet ieder gebruik van alcohol bij wegge bruik wil verbieden. Hoevelen gaan tegenwoordig per auto naar een stad, doen daar hun zaken, drinken een paar borrels en gaan met hun auto naar huis! Worden zij onderweg ge controleerd en ruikt hun adem naar drank, dan moeten zij hun rijbewijs afgeven. Dat wordt met het proces-verbaal opge zonden aan een ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die bevoegd is het onder zich te houden, totdat de rechterlijke uitspraak „in kracht van ge wijsde is gegaan". Deze eigen aardige juridische term heeft betrekking op een rechterlijke uitspraak, waartegen geen ge woon rechtsmiddel, zoals ver zet, beroep of cassatie meer open staat De betrouwbaarheid van een subjectieve waardering van de toestand, waarin een verdachte zich bevindt, is gering. Er zijn weinig verschijnselen van alco holvergiftiging, die niet door andere ziekelijke toestanden kunnen worden teweegge bracht. (3). Daar om onduidelijke rede- In moeilijke houding geschreven Guépin is klassiek gevormd en dat be paalt de stof van een belangrijk deel van deze opstellenbundel. Tevens is hij een ver tegenwoordiger van wat ik al vaker in deze kolommen heb aangeduid als 'de moderne intelligentie'. Deze is o.a. anti-academisch en dat brengt in Guépins houding een spanning aan, die duidelijk uitkomt in het artikel „Het verval van de antieke kuituur in Nederland", een polemiek met de Leidse classicus Van Groningen. Ook in de andere stukken die over Griekse of Latijnse litera tuur handelen, is deze ambivalentie merk baar. Als niet-cla8sicus moet ik mij tot de rest van het boek beperken. Laat ik eerst proberen samen te vatten wat Ik onder moderne intelligentie versta. 1. Zij heeft geprofiteerd van het gedemocra tiseerde onderwijs, en van de moderne communi catiemiddelen. Moeizame zelfontwikkeling, zoals die vroeger dikwijls onontkoombaar was, is er niet meer bij. 2. Zij heeft de esoterische houding, de allure van de mandarijn, afgelegd. Waar die nog voor komt, stelt ze die aan de kaak. Guépin kritiseert bijv. Van Groningens „logge retoriek" (58), „de merkwaardige voorkeur van Van Groningen voor een geordend betoog" (61), „de bewuste keus van geleerden" (64) ten aanzien van feiten die hun theorieën moeten schragen. De docerende toon Is bij deze Jongeren verruild voor de praat toon, kunstmatige Ingewikkeldheid heeft plaatsge maakt voor (soms even kunstmatige) eenvoud, de nederige hoogmoed in toon en manier van voor dragen is vervangen door (echte of gespeelde) zelfironie. Het gevoel van de schrijver, vroeger uitgestald, moet nu worden geraden (maar wee je gebeente als je daar niet in slaagt!) De schijn van encyclopedische geleerdheid, het verbergen van de gaten in de kennis, is afgezworen. De moderne intellectueel kan rustig grote gebieden van het leven, de geschiedenis, de kunst, de religie buiten de lijst laten, „ongelezen verach ten" (81). Guépin spreekt op blz. 116 van zijn dwarsheid, „niet gehinderd door grote kennis van zaken". Men vraagt zich tussen haakjes af, of deze jongeren zouden accepteren dat anderen van hen zeiden, wat zij ironiserend van zichzelf beweren. Zo ja, des te beter. 3. Zij legt zich niet toe op een genuanceerd oordeel. Wanneer Guépin zegt dat hij onder de rooms-katholleken veel aardige mensen heeft ont moet, terwijl hij toch de r.k. kerk „een misdadige organisatie" noemt (in het gelijknamige artikel blz. 39 e.v.), lijkt dat oordeel genuanceerder dan het in werkelijkheid Is. Voor het christelijk geloof heeft Guépin geen goed woord over; hij noemt zich in dezen een geestelijke zoon van Voltaire. Ik heb al Jaren de stellige indruk dat wij, belijden de christenen, over de niet-gelovigen in vele geval len genuanceerder oordelen dan zij over ons. Ik voel mij tenminste altijd verplicht (en het kost me Naar aanleiding van J. P. Guq In een moeilijke houding gesi ven opstellen, uitg. Bert Bal Daamen N.V., Den Haag, 221 f 15 - K |i« geen moeite) om in de meest objecte van de hedendaagse literatuur of sub' ie positieve elementen te zoeken en te si Omgekeerd heb ik literaire discriminatie alleen al op grond van mijn christelijke ging. Ik neem de vrijheid dit voor een en 11 duidelijk vast te stellen, al ben ik er al iri gewend. 4. Zij heeft een sanerende werking geleerd en gewichtig doen en dwingt ir tot een drommels goed op de hoogte z er Is veel te bewonderen, ook in het Guépin waarover het hier natuurlijk ten gaat. Die bewondering lijkt een beetji verbazing van de Israëlieten, toen David nas van Saul aflegde om in zijn ei vertrouwde herdersplunje te gaan vec^ benaming „geharnast strijder" is verout moderne atleet draagt een minimum aar king. 5. Zij ziet zichzelf niet, zoals ik dit f" als een aaneengesloten groep. De F» woordvoerders In de essayistische liters als W. F. Hermans, J. Weverbergh, wP Walravens, Raoul Chapkis, R. A. Cor* Groot, K. L. Poll, Henk Romijn Meijer en'r die het vermoedelijk weinig op prijs zouPe len in één adem met de overigen te™ genoemd, het zijn stuk voor stuk Indivlr^ met veel kritiek, ook op elkaar. In de i opvattingen is een sterk gelljkschakelende c (denk bijv. aan de begrippen „links" en ,N sief" in de politiek), een conformisme ten van het modieuze non-conformisme. distanciëren de sterkere persoonlijkhederfe nemen, ook In de literatuur, een elqen r Tn. Guépins onafhankelijk oordeel komtfn stukken uit; hij buigt niet voor erkendtrr ties; liefst vecht hij tegen „grote jong4u zoals Van Groningen, de r.k. kerk (als |T een Jongen mag wezen), Hugo Claus, Lucebert, Nietzsche, wanneer en waar' nodig vindt. Dit werkt verfrissend voor IF niet bang is voor een kritische doorllctëlj lezing van dit boek voelt men weer elf'1 goed het is dat wij een democratisch bestf16 een nogal vrije pers hebben, al vind Ik Ij ken over de r.k. kerk als „een misdadlo nlsatie" een ongenuanceerd, onrechtvaaii nis, een nagalm van het „écrasez l'infaf' Voltaire en koren op de molen van het pisme, bijv. In Noord-lerland. DR. C. Rl# ml nen in Nederland bij veroorde lingen voor rijden onder in vloed van alcohol uitsluitend gegevens worden verstrekt over het verkeersdelict en niet van het feit of er een verkeersonge val is gebeurd, is ook uit sta tistische gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek weinig te concluderen. In 1967 schreef J. Damen van de afde ling Verkeersstatistieken dat om in deze leemte te voorzien, het CBS er in 1965 toe overge gaan was de betreffende vra genlijsten met een hierop be trekking hebbende vraag uit te breiden. Het doel van deze vraag was vast te stellen of er gebruik van alcoholhoudende drank werd geconstateerd en zo ja, bij welke van de bij het ongeval betrokken mensen. Op de ongevalsrapporten van de politie over 1965 bleek deze vraag in 8770 gevallen bevesti- QERUIME t(jd geleden iei Joost Wouter In een Inter view het te betreuren dat van Nijhoff. zijn lievelingsdichter, geen goede vertalingen beston den, zodat het buitenland ver stoken bleef van deze pure poëzie. Het verheugt ons hem geluk kig te kunnen maken met een knappe vertaling van Nijhoffs beroemdste gedicht: „De Moe der De Vrouw", van de hand van mevrouw A. Hagtlngius Seger. Deze vertaling verscheen in De Nieuwe Stem, en veroverde ook poëzie-minnend Amerika, door te circuleren op de sg. Outdoor-poetry Shows in alle cngelstalige landen, maar ook door publicatie In The New York Herald Tribune. Mevrouw Hagtingius-Seger heeft nog andere Nederlandse poëzie vertaald: wij moeten ons beperken tot het afdrukken van dit gedicht van Nijhoff in En gelse versie, naast de oor spronkelijke tekst. Wij hopen, dat deze krant Joost Wouter onder de ogen komt (zijn adres weten wij helaas niet); in elk geval zal het gedicht menig poëzieminnaar vreugde geven. De 3lootler De Vrente Ik ging naar Bommel om de brug te zien, ik zag de nieuwe brug twee overzijden die elkaar vroeger schenen te vermijden worden weer buren een minuut of tien dat ik daar lag, in 't gras, mijn thee gedronken, mijn hoofd vol van het landschap wijd en zijd, laat mij daar midden uit d'oneindigheid een stem vernemen dat mijn oren klonken. Het was een vrouw, het schip dat zij bevoer kwam langzaam stroomaf door de brug gevaren. Zij was alleen aan dek, zij stond bij 't roer en wat zij zong hoorde ik dat psalmen waren. O, dacht ik, o, dat daar mijn moeder voer! Prijs God, zong zij, Zijn hand zal U bewaren! Th e 3Mother The Wife I went to Bommel just to see» the bridge I saw the new one, both the opposite sides that seemed to shun each other once, but which now had become good neighbours over tide. And after tea, some minutes, lying near in waving grass, the landscape far and wide filling my heart and head, sounding I hear out from Infinity a song of pride. It was a woman and the ship on which she stood came slowly through the bridge, down with the stream, she was alone on deck, close to the helm her foot, I heard her singing psalms as in a dream. O God, I thougt, might that my mother be! Praise Him, she sang, His hand is guiding thee. Martinus Nijhoff él bi gend te zijn beantwoolst betekende dat slechts b[ E arie procent van het tot; tal geregistreerde verke< vallen in Nederland bij pr meer /an de betrokkeii e bruik van alcohol h«at: drank was geconstateerd! d »g In de zomermaanden itj augustus gebeuren de rr alcoholongevallen, hangt dit samen met dorpskermissen in deze het jaar. Het grootste dodelijke verkeersonf waarbij alcoholgebruii vastgesteld, werd gecon in Noord-Brabant en Voetgangers nemen o dodelijk getroffen sla nog altijd de eerste gevolgd door fietsers, fietsers en automobiliste! De piek voor de dodel gelukken ligt tussen 1 uur met éénzevende slachtoffers. Van zate zondag eist het verb eerste uur na midder keer zoveel mannelij! dan het uurgemiddeldi volwassenen domineri jaar). (5). ML5: 1. J. Hemelrijk: Wiskundig In „Gebouw en Getal". Rotterdam, 1967. 5. J. H. de Haas. J. T. P Bol de Haas-Po8thuma: Wegverks len. Een epidemiologische stu#^ Woltera. Groningen, 1967.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14