RIJN DREIGT EUROPA'S RIOOL TE WORDEN Aflest voor uw iaatl steeds nquerder Weer minder werklozen Felle aanval van bakkers op regering Eén havenschap voor heel Nederland Betogingen in Pilzen uit cle hand gelopen Geen mogelijkheid voor koor- en orgelconcerten in Congresgebouw Internationale maatregelen bepleit Senaat akkoord met één postbestelling Hoge raad verwerpt beroer» nertshandelaar Tien weken geëist tegen overvallers OVERVALLERS MUNITIEOPSLAG IN ARREST Scholier al ruim maand onvindbaar Wrak Wiron Herrieschoppers gevonden? blijven in cel 23~^Esso Haagse nachtclub na afpersing van klanten gesloten Finn Air elke dag van Schiphol naar New York geen totale Maastrichtse kassier bekent Veiligheid viskotters in groot gevaar GELDMARKT NOG KRAP CDU: opheffing van verjaringswet Vanavond eerste wandelmars CWO Eis 5 maanden Makelaar sticht brand Prijzenstop in ons land niet ideaal 9 WOENSDAG 7 MEI 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vereniging van exploitanten van waterlei dingen in Nederland is bezorgd over de verdere verontreiniging van de Rijn en het ontbreken van internationale maatregelen daar tegen. is op weg gedeg-radeerd te worden tot „openbaar riool" van Europa. Naast verontreiniging van zouten, neemt het gevaar voor organische en anorganische verontreiniging schrik barend toe. tenslotte konstateert dat een zoetwa- ter Deltabekken schadelijk is voor het landelijk-economisch gebruik van het beschikbare zoete water, voor de plaatselijke land- en tuin bouw en voor de ontwikkeling van hearing de noodklok geluid over de verzilting van de Nieuwe Waterweg, waardoor het Westland gevaar loopt. Het landbouwschap constateert dat D. vereniging heeft haar bezwaren <j« vereming jneer kWMd rffcM dan vandaag kenbaar gemaakt aan de Tweede-Kamercommissie. die de nota over de waterhuishouding behandelt. Als niet snel in Europees verband verontreiniging van de Rijn wordt tegengegaan, zal de drinkwatervoor ziening in de Randstad in gevaar ko men. De Rijn is een van de meest verontreinigde rivieren ter wereld en Het Landbouwschap heeft op de dit gebied als wereldhaven. Daarom: geen Zeeuws Meer! aldus de studie groep. de verontreiniging van het opper vlaktewater. Een kanaal tussen Voorburg en Waddinxveen. zoals drie dijkgraven uit het Westland vorige week voorstelden, is een mogelijkheid het onheil te keren. DEN HAAG De overgrote meer- g~> <7 I derheid van de Eerste Kamer gaat Geen Zeeuws meer Ook aan de zuidelijke rand van het Er komen steeds nieuwe kandidaten bjj om de opengevallen plaats van de Gaulle te bezetten. Georges Pom pidou laat zich hierdoor echter niet afschrikken. Samen met zijn vrouw heeft hij zich afgelopen week terug getrokken op zijn buitenverblijf te Cajarc. Hier bereidt hij zich voor op j de presidentsverkiezingen. Maar het ibordt geen Amerikaans getinte cam pagne, verzekerde hij. Op de foto Georges Pompidou, volgens velen de beste kanshebber, nog genietend van de vrijheidvan de natuur. DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het beroep in cassatie verworpen tegen het arrest van het gerechtshof in Den Bosch waarbij de 52-jarige nertshandelaar J. J. M. tot zeven jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens poging tot moord. De nertshandelaar zou op 1 juni 1967 getracht hebben zijn vrouw die in een ziekenhuis lag, met een vergif tigde sinaasappel om te brengen. De poging mislukte doordat een ver pleegster twijfelde aan de deugde- Deltagebied bestaat onzekerheid over de toekomstige situatie. Als het ka naal door de Sloedam naar het Veerse Meer zou worden gerealiseerd is het denkbaar dat met het voort bestaan van het kanaal door Walche ren als doorgaande binnenvaartweg rekening moet worden gehouden. Het Landbouwschap wil één kanaal (het Sloekanaal) met moderne sluizen. De studiegroep Oosterschelde ARNHEM Voor een roofoverval op twee bejaarde broers is gisteren voor de Arnhemse rechtbank een ge vangenisstraf van tien weken waar van zeven voorwaardelijk, geëist te gen de 29-jarige C. L. van B. en de 26-jarige J. van U. uit Haaften. Vol gens de officier van justitie mr. J. J. G. Bakker hadden de beide mannen gehandeld vanuit een panieksituatie, omdat zij financieel geen uitweg meer zagen. Bij wijze van experiment had hij het tweetal niet in hechtenis laten UITGAVE STUDENTENBLAD VERBODEN twee mannen was aanleiding voor de relatief lage straf te akkoord met het instellen van slechts één postbestelling per dag. De heer Elfferich (ar) stelde echter als voor waarde, dat de postbus wordt gede centraliseerd en dat de enige postbe stelling niet te laat komt. De heer Delprat (lib.) was niet zo optimistisch over deze „operatie" als de heer Elfferich. Hij voorzag vele moeilijkheden. Kritiek had hij op de verhoging van het briefport. De heer Visser (soc.) ten slotte vreesde dat de bezorging van de dag bladen in de war zou raken, als de tweede bestelling vervalt. Hij achtte het zelfs niet uitgesloten, dat enkele kleine kranten mede hierdoor hun bedrijven wel kunnen sluiten. KARLSRUHE Twee gearresteer de Westduitsers Hans Fuchs en Wolf gang Dietz, beiden 26 jaar, hebben zo goed als zeker deelgenomen aan de overval op de munitieopslagplaats van het Westduitse leger in Lebach. Drie militairen kwamen daarbij om het leven, een vierde bezweek later aan de opgelopen verwondingen. Het tweetal had in een bos bij Bergzabern wapens, munitie en twee controleregisters begraven. Uit een van de registers ontbraken twee bla den, die kort na de overval naar een Westduitse krant werden gezonden met de mededeling dat meer aansla gen zouden volgen. UTRECHT De zeventienjarige Henk Feer uit Vleuten is a) ruim een maand onvindbaar. Hij is ervan door gegaan, nadat hij kennis had geno men van zijn minder goede resulta ten op een Utrechtse ulo-school. Dc jongeman, die na een operatie op een long leeft, moet geregeld medisch ge controleerd worden. Vorige week is hij nog iri Amster dam gesignaleerd. Hij schijnt daar op een goederenkantoor te hebben ge werkt. Henk Feer is een vrij mager, donker type, heeft donkerbruin haar en grote bruine ogen, en is 1.75 m lang. Hij zou thans een lichtgroen overhemd, bruine korte laarsjes en een zwart leren of bruine imita tie-bontjas dragen. ïijkheid van de vrucht. Het beroep was ingediend door M. Eerder had de arrondisse mentsrechtbank te Den Bosch hem vrijgesproken. De Hoge Raad ver wierp de bezwaren die door de ver oordeelde waren ingediend tegen de beoordeling van het als bewijs aan gevoerd materiaal. officier een eisen. KATWIJK De Katwijk 115 heeft gisteren in zijn visnet, antennedraad met plastic isolatoren opgehaald, dat waarschijnlijk afkomstig is van de vergane Katwijkse kotter Wiron I. Het fregat Van Galen heeft met so- narapparatuur kunnen vaststellen dat zich op de plaats waar de draad is opgevist, een wrak bevindt. Vandaag liet het duikvaartuig Roermond duikers in zee om het wrak te onderzoeken. AMSTERDAM De raadkamer van de Amsterdamsë rechtbank heeft gistermiddag de gevangenhouding bevolen van acht jongelui die waren gearresteerd onder verdenking van deelname aan de relletjes op de Dam op Koninginnedag en de eerste mei. Dit bevel geldt voor dertig dagen en kan telkens worden verlengd. Het is de bedoeling van de officier van justitie mr. J .F. Hartsuiker, dat de jongelui zo spoedig mogelijk door de politierechter zullen worden berecht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De AR-senator P. C. Elfferich heeft bij de be handeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Eerste Kamer gepleit voor een nationaal havenbeleid. Het is beter op den duur één haven schap voor geheel Nederland te stichten, dan regionale. Zijn fraktiegenoot A. A. van Eeten schaarde zich ondubbelzinnig achter de expansie van de Rotterdamse ha ven in de richting van Maassluis en de Hoeksche Waard. Als Rotterdam Rijnpoort als containerhaven nodig acht, dan moet die haven er komen. Dat geldt ook voor de Hoeksche Waard, aldus de heer Van Eeten. Dat ontlokte aan CH-senator jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein de uitspraak, dat het Westland dan niet verder mag verzilten. Hij wilde van minister Bakker weten of deze se rieus stond tegen de noodkreet van de drie dijkgraven in het Westland. Bimlhoekphn De heer D. A. Delprat (lib.) vond dat het belang van een haven niet mag prevaleren, daarmee doelend op de Rotterdamse „aanspraken" op de Hoeksche Waard. Ir. Joh.. Visser (soc.) toonde zich een tegenstander van het concentreren van havens en industriegebieden in de Rijnmond. De heer J. P. L. M. Theijssen tenslotte wilde weten wanneer de re gering met België gaat praten over het Baalhoekplan. Een sanering van het openbaar vervoer achtten bijna alle senatoren gewenst. De socialist E. Meester wil de het gehele personenvervoer zelfs onder één leiding brengen. Jhr. de Geer van Oudegein pleitte voor een „openbaar vervoersfonds". PRAAG- In Pilzen zijn gisteren betogingen, waaraan meer dan duizend Tsjechen deel namen, uit de hand gelopen. Bijna vierhonderd politiemannen heb- ben met behulp van twee water kanonnen de orde hersteld. Drie van hen raakten gewond, door- dat sommige betogers met stenen 1 gooiden. Er werden 35 arrestaties verricht. Het was gisteren 24 jaar j geleden dat Pilzen van de j Duitsers werd bevrijd. Het partijblad Rude Pravo heeft de oorzaak van de wanordelijkheden toegeschreven aan „misdadige ele menten, die tegen de staat gerichte acties aanwakkerden." Volgens beriohten uit Pilzen waren de betogers hoofdzakelijk studenten en fabrieksarbeiders, die hun onge noegen uitten over de hernieuwde pro-Sowjet politiek van Praag, en de pogingen om de rol van de westelijke geallieerden in de Tweede Wereld oorlog te minimaliseren. De hoofdredactie van het blad No va Svoboda (Nieuwe Vrijheid) is door de Praagse autoriteiten uit zijn func- j vrouwen daalde, tie ontheven. Sedert de Sowjet-in- 1 vasie vorig jaar augustus heeft het blad zich verzet tegen de pogingen van de Sowjetgezinde politici om censuur uit te oefenen. Het ideologisch en politiek toezicht op het blad is overgedragen aan een nieuwe uit elf leden bestaande redac tieraad „van ervaren partijwerkers die verdiensten hebben... geen leden van de redactiestaf". Het bureau voor de Tsjechische pers en voorlichting heeft gisteren de verdere publikatie van het studen tenblad Studentske Listy verboden. Radio Praag zei dat de publikatie niet voldeed aan de voorwaarden voor registratie. Het verbod wordt beschouwd als een represaille tegen de studentenbond die weigert zich aan te sluiten bij het door de com munisten beheerste nationale front. DEN HAAG Op last van burge meester Marijnen is de nachtclub Ville d'Este in de Haagse binnenstad voor vier maanden gesloten nadat klachten binnenkwamen over mishandeling en afpersing van gasten, Ruim een maand geleden arresteer de de politie in de nachtclub twee portiers, een barjuffrouw, een bar keeper en de bedrijfsleider, die geza menlijk een klant hadden mishandeld omdat deze een veel te hoge rekening niet had willen betalen. Sindsdien heeft de politie nog vier andere klachten wegens mishandeling bin nengekregen. De heer Theijssen (kath.) zag het wegvervoer naar Duitsland somber in. Het Nederlandse wegvervoer stijgt belangrijk minder dan vorig jaar, terwijl het Duitse vervoer en de Duitse spoorwegen dat opvangen. Er was overigens zeer veel waarde ring voor minister Bakker en staats secretaris Keyzer, die vandaag de Kamer antwoorden. E. Meester zag naar aanleiding van een „voortva rend beleid" geen aanleiding de „op positie te verscherpen". Wel drong hij er bij de be windsman op aan zeer strenge maat regelen te nemen tegen verkeersover- treders. „De SA-methoden van de ongewassen Amsterdamse jeugd bij het verstoren van feestjes, verschilt weinig van de net geklede heren pi raten op de weg", aldus de heer Meester. (Van ccn onzer redacteuren) AMSTERDAM De Finse lucht vaartmaatschappij Finn Air gaat met ingang van 17 mei dagelijks (behalve op zondag) van Amsterdam naar New York vliegen. Deze dienst vormt een deel van de lijn HelsinkiKopenha genAmsterdamNew York.. De maatschappij is daarmee de vijfde die vanaf- Schiphol verbinding onder houdt met Noord-Amerika. De diensten worden gevlogen met de DC-8. Op dezelfde dag wordt ook een nieuwe lijn AmsterdamLuxem burg geopend. De toestellen, die uit Helsinki komen, vliegen na Luxem burg door naar Barcelona en Malaga, maar mogen voor deze laatste be stemmingen geen passagiers op Schip hol opnemen. Finn Air die van de oprichting in 1923 tot 1936 uitsluitend met water vliegtuigen vloog, heeft thans een mo derne luchtvloot die verbindingen tussen 41 steden in 14 landen onder houdt De nieuwe lijn naar New York is de eerste intercontinentale van de maatschappij. DEN HAAG Het aantal werk loze mannen Is in april met 12.400 gedaald tot 39.200. Ten opzichte van april 1968 betekent dit een daling van 22.400. Ook de werkloosheid onder MAASTRICHT De 32-jarige Maastrichtse kassier J. F. heeft giste ren bekend geruime tijd aanzienlijke bedragen te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, de Maastrichtse autodealer Jos Janssen. Uit een voorlopig accountantsonr derzoek is gebleken dat het om een bedrag van 120.000 gulden gaat. De kassier heeft dit toegegeven. Het pre- riese bedrag is echter nog niet be kend. Volgens de Maastrichtse recherche Is de kassier niet van plan geweest zich met zijn vrouw en kinderen voorgoed in Marokko te vestigen. Hij moet in paniek hebben gehandeld. In de woning van F. is een aanzienlijke hoeveelheid juwelen in beslag geno men. F. en zijn gezin werden door de Marokkaanse politie als ongewenste vreemdelingen uit het land gezet. Zij vertrokken naar Brussel waar zij door de Belgische politie werden ge arresteerd. Op verzoek van de Maastrichtse officier van justitie werden zij toen uitgeleverd. F. ging naar het huis van bewaring, terwijl zijn vrouw en kinderen naar huis terugkeerden. Spanje is een van de landen van Eüropa, waar. evenals in Portugal en ln Griekenland, de melaatsheid het meest verbreid is. Dit heeft de direc teur van een Spaans ziekenhuis voor melaatsen dinsdag in Madrid bekend gemaakt. Er zijn op het ogenblik in Spanje 6.000 melaatsen. Eind april waren op aanvullende werken of sociale werkvoorzienings objecten 13.100' mannen werkzaam, die als werkzoekenden stonden ge registreerd op de arbeidsbureaus. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen, waarin zowel deze twee categorieën als de werklozen zijn be grepen, bestond uit 52.300 mensen. Voor vrouwea bedroeg de geregi streerde arbeidsreserve 6900, van wie 6000 werkloos en 900 werkzaam op sociale voorzieningen. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen en vrouwen samen liep in april terug met 13.300 tot 59.200. Voor seizoen gecorrigeerd trad een daling op met 1100 van 64.700 tot 63.600. Het aantal geregistreerde vacatures bleek eind april voor mannen 63.500, wat 3.900 hoger is dan een maand .daarvoor. Voor vrouwen liep het aan- DEN HAAG Het PSP- Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk heeft gistermiddag in de senaat een beroep op minister Bakker van ver keer en waterstaat gedaan, wettelijke voorschriften te stellen voor de zee waardigheid van viskotters. Aan de hand van uitspraken van de raad voor de scheepvaart over een aantal recente scheepsrampen, trachtte hij aan te tonen, dat de meeste kleine vissersschepen niet stabiel zijn en tijdens een storm (windkracht negen) beslist niet zee waardig. Hij laakte de scheepvaartinspek- tie, die in zijn taak ernstig tekort geschoten zou zijn. NIJMEGEN Het gemeentelijk slachthuis in Nijmegen is het eerste Nederlandse slachthuis waar een CAO is afgesloten. De overeenkomst is voor personeel dat in dienst is van grossiers die van het gemeentelijk slachthuis gebruik maken. tal vacatures op met 1.500 tot 30.600. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van hét vorig jaar bleek voor mannen en vrouwen een stijging te constateren van resp. 20.800 en 4.200. Voor seizoen gecorrigeerd nam de openstaande vraag naar mannen en vrouwen gedurende april toe van 97.100 tot 97.900. Weekstaat Ned. Bank] AMSTERDAM De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 5 mei geeft een gering bedrag aan te ruggekeerde bankbiljetten te zien na de ultimo-opvragingen. De chartale circulatie daalde daar door met ƒ39 min tot ƒ8795 min. Hoofdzakelijk door de afname van schatkistpapier, plus belastingbeta lingen werd de schatkist weer goed gevuld met ƒ203 min tot ƒ259 min. De redenen voor de stijging van de goud- en deviezenvoorraad met 69 min tot ƒ7194, waarvan ongewijzigd ƒ6116 min aan goud, vielen niet te achterhalen. De banken hebben zich genood zaakt gezien om tot een bedrag van 123 min aan dure voorschotten op te nemen. Daardoor steeg deze reke ning tot 367 min. Het saldo van de banken bij de centrale bank geeft een vermindering te zien van 19 min tot 18 min. In de situatie voor de geldmarkt is weinig verandering gekomen. De geldmarkt is nog steeds krap. Geld- kringen verwachten hierin voor de komende dagen geen verandering, gezien het hoge bedrag aan dure voorschotten. 5/5 28/4 ACTIVA: (in duizenden gids.) Goud 6.116.417 6.116.417 Vord. in goud. enz. 1.136.266 1.076.243 Buitcnl betaalmidd. 268 263 Guldensvorder. op buitcnl. 30.347 26.712 Papier in disconto 6.364 7.335 Papier door bank gekocht 1.562.300 1.590.300 Voorsch. en beien. 367.132 244.181 30.848 30.448 Nederlandse PASSIVA: Bankbiljetten 's R11 les schatkist Banken in Nederl. Andere ingezetener Banken in buitenl. Andere nlet-ingez. Saldi buitenl. geld Totaal goud en deviezen 7 194.477 7.125.202 waarvan convertibel 1.136.534 1.076.506 Dekkingspercentage 78 98 79 62 8.794.709 8.833,228 259.440 £6 774 17.555 36.997 54.392 43.639 42.282 47.146 6.665 7.241 6.439 6.781 ,S taatssecretaris van (Van onze sociaal-economische redac tie) ROTTERDAM Voorzitter S. W. Huizinga van de Nederlandse bond van christelijke bakkerspatroons is vanmorgen in de jaarvergadering van de bond fel van leer getrokken tegenr het regeringsbeleid. De afwijzing van een minimum prijs van 74 cent per brood en de afwijzing van een broodprijsverho ging defed hem twijfelen aan de zin van samensprekingen met rege ringsvertegenwoordigers. Staatssecre taris Van Son merkte hij aan als de staatssecretaris van de stunters, die de supermarkten en het grootwinkel bedrijf, die het brood beneden de kostprijs verkopen, de hand boven het hoofd houdt. De bakkers zien hun omzet jaar lijks met 2 pet. dalen, omdat het broodverbruik verminderd; het bak kersbedrijf zelf heeft de structuur van de eigen bedrijfstak fors aange pakt, zodat er nu nog maar 6000 bak kers in Nederland zijn. Deskundigen hebben al gewaarschuwd, dat er niét meer bakkers moeten verdwijnen, daar anders de goede broodvoorzie ning in het land in gevaar komt. In Nederland zijn altijd nog amb tenaren druk bezig om na te gaan of de bakkers niet te veel verdienen. ..Ze worden met de prijs van boven geslagen en van onderen getrapt", al dus de heer Huizinga, die hiermee doelde op dc maximum- en de mini mumprijs. Hij eiste het recht op. op dezelfde wijze als de rest van het bedrijfsle ven behandeld te worden. Op korte termijn wenste hij hierin verander ing te zien. „In Duitsland is men niet zo stom om de bakkerijen zo onder druk te zetten, dat het pnbliek geen broed meer kan krijgen, waar dit nodig is". De Nederlandse consumentenorga nisaties zien de noodzaak van een minimumbroodprijs in, zo vervolgde de heer Huizinga. maar de regering niet. Hij vroeg zich af. wat er op den duur in Nederland van de bezorging, waarop het publiek zoveel prijs stelt, over zal blijven. Hij kondigde aan. de zaak van de broodprijs bij het parle ment aanhangig te zullen maken. De Residentie-orkest in 't komende seizoen DEN HAAG Het Residentie Orkest brengt in het komende winterseizoen 28 concerten verdeeld over 3 series, op woensdag- en zaterdagavond. In totaal zullen 17 concerten onder leiding staan van Willem van Otterloo. als gastdiri- genten treden op: Bohumii Gregor, Sergiu Comissiona en Kurt Masur. Jean Fournet leidt op 12 november een gastconcert door het Rotterdam Philh. Orkest, het Radio Philh. Orkest treedt op onder leiding van Zdenek Macal en aan het einde van het seizoen komt Roberto Benzi met het Utrechts Sym fonie Orkest. Al deze concerten zullen worden ge geven in de Prins Willem-Alexander- zaal van het Ned. Congresgebouw. „Met enthousiasme gaan wij dit sei zoen tegemoet", aldus Willem van Ot terloo, „omdat wij, ondanks het feit dat deze zaal akoestisch nog lang niet volmaakt is, hier genoodzaakt zijn om zo mooi mogelijk te spelen." De heer C C. Steensma, directeur van het Congresgebouw deelde mede, dat de akoestische schelp, die door een firma in Amerika geleverd zou worden nog niet is besteld. Het stadium van besprekingen is zelfs nog niet bereikt en dat impliceert, dat het Residentie Orkest voorlopig geen koorwerken kan uitvoeren. Voor de talrjjke Haagse orgelliefheb bers zal het een grote teleurstelling z(jn. dat men definitief heeft moeten afzien van het plaatsen van een con certorgel in de Prins Willem-Alexander- zaal. Wellicht zou men in de toekomst kunnen overgaan tot het aanschaffen van een electro-akoestlsch orgel; al heeft men met de klankproduktie nog geen enkele ervaring. Overwogen wordt het gebruik van een positief met de mogelijkheid van het uitvoeren van Bach-cantates in de Swcelinckzaal. He laas zullen voor dc Hagenaars concer ten met orgel zoals die in de Rotter damse Doelen worden gegeven een wensdroom blijven! Het Residentie Orkest zal op summie re wijze aandacht- schenken aan de Beethoven-herdenking. Hoewel de pro gramma's over het algemeen niet ge avanceerd genoemd kunnen worden, zullen meerdere werken van Neder landse componisten worden uitgevoerd. Eén van deze werken is het splinter nieuwe vioolconcert van Kees van Baaren, dat zal worden opgedragen aan Theo Olof, die in september 1970 afscheid zal nemen als concertmeester. Reeds geruimte tijd is het probleem van een tweede eerste dirigent bij het Residentie Orkest aan de orde. Om aan dit probleem tegemoet te komen heeft men voor het seizoen 1970/'71 de Ja panse dirigent Hiroyuki Iwaki (die. mo- BONN De christen-democraten in Westduitsland zijn het niet eens met het kabinetsbesluit de verja ringswet op oorlogsmisdaden geheel op te heffen. Gisteravond is over een eigen wetsontwerp vergaderd, dat tot een ernstig conflict binnen dc coalitie met de socialisten zou kun nen leiden. De CDU wil onderscheid maken tussen ernstige en minder ernstige nazi-misdaden. Volgens de sociaal democratische minister van justitie Ehmke zou het maken van uitzonde ringen de bevoegdheid van de recht banken beperken. Verwacht wordt dat de christen democraten nog tot een compromis met hun socialistische partners trachten te komen. ROTTERDAM Vanavond gaat de eerste tocht van een serie zomer avondwandelingen, georganiseerd door de Christelijke Wandel Organi satie, van start. De afstand is tien kilometer. Tussen zeven uur en half acht kan men zich a raison van één gulden bij de volgende startplaatsen opgeven: Rotterdam-Lombardijen: Sophoclesstraat 5 (nabij station Lom- bardijen), Rotterdam-West: Joost van Geelstraat 58-60 (garage), Berg- schenhoek: ds. Van Couwenhoven- laan 69, Oud-Beijerland: Wassenaar- straat 19. ARNHEM Voor brandstichting Bonynge. Het Residentie Orkest zal en poging tot brandstichting hoorde driemaal in het buitenland optreden. 1 de 31-jarige makelaar R. A. F. J. H. uit Ellecom gisteren voor de rechtbank te Arnhem een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee voor- menteel voor het Res. Orkest enkele gastdirecties geeft) geëngageerd en voor het daarop volgende seizoen voor een periode van enkele maanden. Hoe wel Iwaki ongetwijfeld kwaliteiten heeft, valt het te betreuren dat men bij het Residentie Orkest op minimale wijze aandacht schenkt aan jonge Ne derlandse dirigenten. Bij de rij van solisten die zullen medewerken mist men ook jonge Ne derlandse instrumentalisten en vocalis ten. Slechts gevestigde namen komen voor zoals: Daniel Wayenberg, Theo Olof, Toos Onderdenwijngaard en Jan Wijn. Als buitenlandse solisten zijn o.a. aangekondigd: Monique Haas, Itzhak Perlman, Brigit Finnila, Irmgard See- fried, Leonid Kogan en Isaac Stern. Op 11 oktober zal een galaconcert worden gegeven door de sopraan Joan Sutherland. Dit concert zal staan onder leiding van haar echtgenoot Richard resp. in november en februari naar Duitsland en in april 1970 naar Zwit serland. Kamer zal een oordeel moeten uitspreken over dit regeringsbeleid. Een ernstige waarschuwing liet de heer Huizinga tenslotte horen tegen het terugdraaien van de vijfdaagse naar de zesdaagse werkweek. STRAATSBURG Vice-voorzitter van de Europese commissie, Ray mond Barre, meent dat de recente maatregelen van de Nederlandse re gering om de prijzen in bedwang te houden eigenlijk niet in de huidige conjunctuur passen. Die maatregelen (prijzenstop, afschaffing van de investeringsfacili teiten. verhoging van het disconto van vijf tot 5.5 pet.) achtte hij „niet ideaal". Barre vond dat de bevriezing van de prijzen niet al te lang zou moeten duren en ook meende hij dat de in vesteringsbeperkingen niet alleen voor particuliere investeerders zou den moeten gelden. Barre sprak in het Europese parle ment in Straatsburg waar een debat werd gehouden over de monetaire si tuatie in de EEG. HONGKONG Het persbureau Nieuw China heeft gisteren de opstandige studenten in Japan en West-Europa, in het bijzonder Frank rijk, afgeschilderd als een geduchte macht die een strijd op leven en dood voert met „de reactionaire lei dende kringen". waardelijk tegen zich eisen. H. werd ervan beschuldigd op 11 mei 1967 papieren op zijn bureau met spiritus te hebben overgoten en aan gestoken. Ook op andere plaatsen in zijn huis vond de politie brandhaar den. Ruim twee weken later had de man een installatie gebouwd met een brandende kaars aan een stuk touw. Zodra de vlam het touw zou hebben bereikt, zou de kaars omvallen en dan zouden de in benzine gedrenkte gordijnen vlam vatten. De makelaar ging naar de bioscoop, en na terug keer. toen bleek dat er niets was gebeurd, ruimde hij de installatie op. Verdachte verklaarde in het eerste geval alleen een deel van zijn admi nistratie te hebben willen verbran den om uitstel te krijgen van beta ling van een groot bedrag aan de belasting. In het andere geval had hij zijn vrouw, van wie hij intussen is gescheiden, willen aantonen, dat bui tenstaanders erop uit waren in het huis brand te stichten. Dp officier van justitie mr. J. A. Kopp beschreef verdachte als iemand die zijn kansen op een goede oplei ding niel heeft aangegrepen, en zon der een reële basis veel geld wil ver dienen binnen de kortst mogelijke tijd. Na een korte periode van succes bleef hij met wind tegen toch een grote staat voeren, en trachtte hij zich met onoirbare middelen geld té verschaffen. Er ligt nu weer een pro cesverbaal wegens het uitgeven van een ongedekte cheque. Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9