Soefi bouwt in Katwijk op 'heilige' grond ■SK> «i, Speelse plastiek Polderlasten worden niet verhoogd Onopvallende beweging wil in rust mediteren Bedrijf in Hoofddorp officieel geopend Wij zijn geen kerkelijke groepering r Alphens raad over voorbereiding bestemmingsplannen Alphenaren op Hagapost 1969 L. P. VAM EGMOND GEKOZEM ALS VOORZITTER ELGEESTERPOLüER CHRISTELIJKE TECHNISCHE SCHOOI! UITNODIGING Comité gerepcitrieerden beëindigde werkzaam liedi KOK OOMAMT WOENSDAG 7 MEI 11 t* KATWIJK Met Kerstmis zal Katwyk er een nieuwe religieuze gemeenschap bij hebben. Dan moet namelijk de nieuwe Soefi-tempel in gebruik genomen worden, die de Katwykse aannemer Van Ryn bouwt voor deze internationale beweging en waarvoor eind maart de symbolische eerste steen werd gelegd. Het internationale hoofd van de Soefi-beweging. de Amerikaan van Oosterse origine Fazal Inayat Khan en het Nederlandse hoofd. ir. G. C. Lange, die voor zijn pensionering de wereldlijke functie bekleedde van hoofd van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, waren beiden naar Katwijk gekomen om voor ons de bouw van hun tempel nader toe te lichten. Geen kerk „We spreken eigenlijk helemaal niet van een kerk of tempel", aldus de heer Fazal in aarzelend maar goed Nederlands (hij had een Neder landse moeder) maar van een uni versal. „Wij zijn geen kerkelijke groepering". Op de vraag waarom deze tempel Juist in Katwijk wordt gebouwd, ge ven- de heren een wat terughoudend antwoord. Het blijkt dat de oprichter van de beweging. Hazrat Inayat Khan, via het Katwtjkse atelier van de Haagse fam. Van Tuyll van Serooskerke, met wie hij bevriend was, nogal eens in de duinen van deze vis sersbadplaats aan de Noordzee ver toefde. Hij had in dat atelier een zo merschool gesticht, waar aanhangers onderricht kregen in de Soefi-leer. Openbaring ln de duinpan, op de plaats waar nu de tempel wordt gebouwd, moet toen gebeurd zijn wat zij met „Mu- rad hassil" aanduiden: de vervulling van een wens. Hazrat wenste een goddelijke openbaring en zou die daar gekregen hebben. Welke open baring dat was. wat die inhield, wil len beide volgelingen niet zeggen. ..Dat is een diepere iso-theologische kwestie, die voor verschillende uit leg vatbaar is en daardoor gemakke lijk tot misverstanden kan leiden", aldus de heer Fazal. Ir. Lange: „Daar hoeft u niet over te schrij ven". Om kort te gaan: Sinds die open baring hield de beweging elk jaar, met uitzondering van de bezettings tijd. een gesloten zomerbijeenkomsl op deze plaats in de duinen, omdat de grond daar van die tijd af als „heilig" wordt beschouwd. Sinds 1946 is de heer Lange bezig geweest de grond te verwerven voor de beweging om er die lang begeer de tempel te bouwen, waar de Soefi zijn godsdienstige filosofie hoopt te kunnen beleven. Dat lukte pas in 1956, via de Raad van State. De grond, eigendom van het rijk. is nu in erfpacht aan de beweging af gestaan. Half miljoen Door allerlei juridische restricties heeft het nog tot het voorjaar van 1969 moeten duren eer er gebouwd kon worden. Het valt daarom al leszins mee. dat de totale kosten voor het bewerken van het grillige duinlandschap, de relatief omvang rijke transportkosten, de kosten voor het ontwerp door de Delftse profes sor ir. S. J. van Emden en de eigen lijke bouwkosten, samen niet meer dan f 450.000 bedragen. Een bouwsom. waarvoor de VIP-leden van het nogal exclusieve genootschap (VVD-minister Witte- veen van financiën is één van hen) dat in ons land naast de vele aan hangers, tien procent van de gere gistreerde leden (600) telt. zelf ga rant staan. Nadat de Duitsers waren wegge trokken. werd het Katwijkse duinge bied militair oefenterrein en zag de heer Lange, die er reeds drie dagen na de bevrijding een kijkje kwam nemen, het aan zijn neus voorbij gaan. Bovendien was de grond als waterwingebied in het bezit van de Domeinen. Bloedlijn Er waren nog andere moeilijkhe den. Hel gebouw, of universal, zoals de Soefi wil. verrijst binnen de z.g. „bloedlijn" waarbinnen zich géén bebouwing mag bevinden. De ge meente Katwijk maakte voor dit geestelijke meditatiecentrum echter een uitzondering. Rijkswaterstaat die zijn grote zandfilter bedreigd zag, maakte hiertegen bezwaren. Het werd uitgevochten tot aan de kroon en gewonnen door de uit de sterke mannen Lange en Wittevecn bestaande Nederlandse tak van de Soefibeweging. Een ander resultaat was, dat de Katwijkse camping Zuidduinen, eveneens binnen die „bloedlijn" ge legen, moest verdwijnen. Dat zal binnen kort ook gebeuren. Voor de aanvoer van gas, licht en water en de afvoer van afvalstoffen moet een aansluiting op een speciale leiding worden gemaakt. Onopvallend Uiteraard moesten er ook conces sies worden gedaan. De gebouwen worden extra laag gehouden, om het duinlandschap niet te verstoren. Ir. Lange: „Geen hoog gebouw op de hoogste top. zoals de Duitsers dat doen". Dat behoort trouwens niet tot de gewoonten .van de onopvallend zijn weg zoekende beweging, die in alle rust wil mediteren. De tempel, die in Moorse stijl wordt opgetrokken, krijgt als hoogste punt een grote koepel van dubbelwandig, doorzichtig plastic, die tien meter boven de vloer uitsteekt; dat is ongeveer 20 meter boven NAP. Het gebouw, zowel van binnen als van buiten uiterst sober, zoals bij de Soefi-beweging gebrui kelijk is. zal hoofdzakelijk worden vervaardigd uit goedkope B2-blok- ken, aan de bovenkant afgewisseld met lichtgaten, in de vorm van gla zen bouwstenen. De tempel zal 200 zitplaatsen krijgen en beneden nog een kelder met o.a. een ontmoe tingsruimte. Rondom het gebouw komt nog een extra muur met een terras, zodat de tempel van buiten groter lijkt dan hij in werkelijkheid is. Meditatie-kuil Vlak daarnaast is een kuil, met een grootste diepte van 7'/j meter, waar meditaties in de open lucht gehouden kunnen worden. Het is de ze kuil, waarin de heer Hazrat zijn goddelijke openbaring moet hebben gekregen. Aan de rand van deze kuil worden twee terrassen aangelegd en een amphitheatersgewijs gebouwde tribune met 335 zitplaatsen. De be doeling is, de zuil door een ge luidsinstallatie met de er naast gele gen tempel te verbinden, zodat bin nen en buiten tegelijk dezelfde .dienst' kan worden gehouden; uiter aard alleen bij goed weer. Hiermee krijgt de Soefi-beweging in dit 2160 m2 grote duinterrein zijn eerste eigen gebouw in Nederland. Er zijn al twee „tempels" in Den Haag, maar dat zijn omgebouwde panden. Wat behelst eigenlijk deze nimmer op de voorgrond tredende Soefi-be weging, waarvan het aantal volge lingen volgens de leiders nog steeds toeneemt? De Soefi is geen nieuwe religie, vertelt de heer Fazal. „We proberen juist de verscheidenheid van wereld godsdiensten samen te brengen en op te nemen in de Soefi-diensten. We streven naar het bereiken van eenheid van dé mensheid: De mensen moten nader tot elkaar worden gebracht en een dieper be grip voor het leven moet worden bijgebracht. Het is een soort voorbe reiding tot één wereldgodsdienst. Daarbij gaan we uit van een wijsbe- gerig begrip van het leven; het ver kondigen van de ware boodschap tussen de rassen, volkeren en godsdiensten. We willen aan de we reld de ene natuurlijke godsdienst brengen, die de kern is van alle godsdiensten der mensen en groeit uit het godsoordeel. Daarbij zullen wq meer kennis verspreiden en eenheid bewerkstelli gen, waardoor vooroordelen vanzelf, wegvallen en haat plaats maakt voor liefde. Daardoor leren we ook het licht en de kracht in ieder mens ontdekken, maken we kennis met de macht der mystiek, die de essentie is van de wijsbegeerte. We moeten meehelpen, tegen het geweld, door de wereld door de cultuur meer tot elkaar te brengen, tot een waarlijke broederschap. We moeten elkaar on beperkt tegemoettreden. Daarom staan onze gewone diensten open voor iedereen. Dat is de zgn. „Kerk van allen". Daarnaast hebben we de Soefi-orde en de Soefi-broederschap, dat zijn gesloten gemeenschappen: iets exclusiever Filosofisch centrum Ir. Lange: „Onze tempel zal op cultureel gebied voor Katwijk heel belangrijk zijn. Er kan muziek wor den beoefend, kennis gemaakt wor den met andere culturen en het wordt een centrum van religieus en filosofisch denken. Voor politieke of gewone plaatselijke bijeenkomsten zullen we dit gebouw niet vrijgeven, maar als de Leidse studenten hier bijvoorbeeld een Oosterse avond zouden willen organiseren, dan wer ken we mee". DES nam afscheid van H. Bool HOOFDDORP-NIEUW VENNEP In de Bijlmermeerstraat op bet industrieterrein in Hoofddorp werd dinsdagmiddag een nieuw bedrijfs pand geopend van de coöperatieve inkoopvereniging van winkeliers in kruidenierswaren „Door Eendracht Sterk". De DES werd in 1914 in Hoofddorp opgericht. Door snelle uitbreiding moet men al spoedig naar een andere huisvesting uitkij ken. De DES verhuisde naar de J. C. Mensinghlaan in Aalsmeer. Nu is men weer „op eigen bodem" terug gekeerd. Tegelijk met de officiële opening werd afscheid genomen van voorzit ter H. Boot uit Nieuw-Vennep. Het eigenlijke afscheid vond al plaats tijdens een onlangs gehouden jaar vergadering maar op verzoek van de leden bleef de heer Boot voorzit ter tot het nieuwe pand in gebruik was genomen. In 1943 kreeg de heer Boot zitting in het bestuur van de coöperatie, waarbij Enkabé-winkeliers in Haar lemmermeer en wijde omgeving zijn aangesloten, in 1945 werd hij geko zen tot voorzitter. De heer A. A. Akerboom uit Lan- geraar. secretaris van de DES, zal de heer Boot als voorzitter opvolgen. Optiwoensdag 21 mei zal de heer Loot ook aftreden als voorzitter van landelijke Enkabé-centrale. OP HEFTRUCK De officiële opening van het nieu we bedrijfspand in Hoofddorp werd door de heer Boot. die nu ere-voor- zitter is, verricht. In de aan- en af- voerhai werd de Nieuw-Venneper op een heftruck geplaatst, waarna de bestburder het gevaarte door een papieren wand reed. Op deze wand stond met grote letters „DES Aalsmeer", hetgeen aan stukken werd gescheurd om daarmee te sym boliseren dat het nu „DES Hoofd dorp" is. Tal van sprekers voerden het woord, onder wie architect de heer A. J. de Koning uit Hoofddorp. Di recteur J. Combee gaf een overzicht van de DES-geschiedenis. Het nieuwe bedrijfspand beschikt over een magazijn met een opper vlakte van 4600 m2. Verder is er o.m. 900 m2 kantoorruimte en een kantine. u ALPHEN De gemeenteraad heeft gisteravond een spoedeiseqde verga dering gehouden, waarin een monde ling voorstel a?n de orde kwam in zake het vaststellen van een besluit betreffende de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Na de opening door burgemeester Gallas ging de raad direct in beslo ten zitting. Het college had blijkbaar niet voorzien, dat er nog vrij uitvoe rig gediscussieerd zou worden. An ders had men de aanwezige pers mensen beter een uur later kunnen ontvangen, want toen de vergadering weer openbaar werd, was het na vijf minuten gebeurd. Toen werd het volgende voorstel in de openbaarheid gebracht: de raad, gelet op het mondelinge voor stel, stelt vast dat bestemmingsplan nen worden voorbereid voor het ge- meentedeel tussen de Rijn en plan West (bestemmingsplan Emmalaan) en voor een terrein langs Rijksweg 11 (onder Zwammerdam) tussen de Withenbusstraat en de Akerboomse- weg, begrensd door de Oude Rijn, nabij de betonfabriek. Bestemmingsplannen zorgen er voor, dat op in geding zijnde gedeel ten niet meer zonder toestemming van het gemeentebestuur kan wor den gehandeld. Het eerstgenoemde plan omvat het z.g. Oosthoekdorp en het complex Oosthoekgebouwen. In verband met sanering in de toekomst is het begrijpelijk dat burgemeester en wethouders elk ongewenst hande len de pas willen afsnijden. Alleen ir. Scherpbier had er nog behoefte aan in de openbare verga dering iets te zeggen, nl. dat de Chr. Historische raadsfractie het op prijs zal stellen, wanneer men tijdig op de hoogte wordt gebracht van verdere uitwerking der plannen voor deze delen. Dit werd toegezegd, waarna het voorstel met algemene stemmen werd aangenomen. Vergadering chr. kleuteronderwijs OUDE WETERING Vanavond wordt in het speellokaal van de kleu terschool, Kerkstraat 81, een jaarver gadering gehouden van de Stichting ter bevordering van Chr. Kleuteron derwijs. Bij de bestuursverkiezing treden af: mevrouw P. H. Willems-v. d. Zaal en de heer A. de Haan. Kan didaten zijn: mevrouw A. D. Bos, me vrouw N. Snaterse en de heren N. A. Knibbe en A. van Tol. Er wordt een film. „Voedsel en hongersnood", gedraaid. ALPHEN Van 8-11 mei wordt de nationale postzegeltentoonstelling „Hagapost 1969" in de Houtrusthal- len te Den Haag gehouden. Enkele leden van de Alphense Filatelisten- vereniging zullen met deze manifes tatie meedoen. De Australië-verza- meling van de heer J. Aafjes, die in binnen- en buitenland meermalen is geëxposeerd, zal ook ditmaal te zien zijn. Van de heer G. Kaltenecker een grote inzending „Sport op postzegels", terwijl van de heer J. C. Meijer een inzending postzegels en poststukken gebaseerd op de historische gebeur tenissen van de tweede wereldoorlog zal zijn te zien. De heer P. G. Panne- vis, voorzitter van de Alphense ver eniging, zal deelnemen met een in zending „Schepen op postzegels". In totaal zullen de Nederlandse verza melaars ruim 1300 m2 exposeren. Verder zijn er jeugdinzendingen en officiële inzendingen van de Austra lische en Israëlische postadministra ties. De wereldbekende Nederlandse postzegeldrukkerij, de fa. Enschedé te Haarlem, zal demonstraties verzor gen. 1 erkeersexa mens in Alphen ALPHEN Niet minder dan 655 leerlingen van lagere scholen heb ben gisteren in Alphen-Oost het praktisch verkeersexamen afgelegd. Op tal van hoeken en in tal van straten in deze wijk waren ver keersborden gezet, die daar normaal nooit zijn te zien. In afwijking van voorgaande ja ren worden alle leerlingen tot dit praktische examen toegelaten, ook al hebben zy het schriftelijk niet al te best gedaan. Doen de leer lingen het bij de praktische proeven toch goed, dan worden ook zij in het bezit van het diploma gesteld. Burgemeester Gallas kwam zich 's middags op de hoek bij de Ko ningin Julianaschool op de hoogte stellen van de prestaties van de leerlingen. RIJNSBURG „Dat ik vanavond het voorzitterschap waarneem heeft bepaald geen prettige reden", aldus de heer L. P. van Egmond, die tot na het openen van de stembus pol dermeester van de Elsgeesterpolder was. Deze polder wordt begrensd aan de Noordzijde door de spoorbaan van de lijn Leiden-Haarlem, aan de oostzijde door de oude rijksstraatweg, aan de zuidzijde door de Vinkenweg en aan de westzijde door de Voor- houterweg met hier en daar een kleine correctie. Toen na het verstrijken van de tijd het slot van de bus ging, bleek dat van de 108 stemmen de heer L. P. van Egmond er 100 op zijn naam had. Eerst moest hij als poldermees ter bedanken, om daarna zijn benoe ming te kunnen aanvaarden. De stemming voor een nieuwe polder meester moest volgens het reglement "worden uitgesteld Wij hebben, aldus de voorzitter, door het overlijden van de heer Joh. Kromhout een voorzit ter verloren die altijd bereid was de belangen van de polder te behartigen. Posthuum wil ik hem daarvoor eren. Hij vond, hoewel hij een veel tijd vragend bedrijf had, altijd gelegen heid zijn veeleisende taak te vervul len. Na enkele ogenblikken stilte in acht genomen te hebben, werd de reke ning over 1968 toegelicht door de penningmeester, de heer J. Bogerd. Het nadelig saldo waarmee 1968 be gon was met enkele guldens kleiner geworden. De begroting voor 1969 die met een post onvoorzien f 178,36 op een bedrag van f 11.438,15, sluitend is, werd eveneens goedgekeurd. TER AAR Violiste Vera Beths speelde gisteravond op de slotavond van de Culturele Ver eniging Ter Aar-Langeraar het vierde vioolconcert van Mozart. Zij deed dit met het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland onder leiding van Pierre van Hauwe. Het was de slotavond van de Cul turele Vereniging, waarvoor veel belangstelling bestond. Het pro gramma vermeldde werken van Beethoven, Mendelssohn en Bizet. De dirigent leidde op verzoek van de aanwezigen de programma- delen in. De vergadering gaf het bestuur machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen en tot onderhandse aanbesteding of uitvoering van wer ken in eigen beheer. In de kascommissie werden be noemd de heren G. v. d. Poel uit Voorhout en P.. Brussee uit Rijns burg. De voorzitter deelde mee dat gezien de gunstige financiële positie van de polder de lasten van de in gelanden die in vergelijking met an dere polders beslist niet hoog zijn, niet zwaarder zullen worden. De volgende mededeling betrof de verbetering van de Vinkeweg. In overleg met de Ned. Grondmaat- schappü zal deze weg verbreed wor den tot 5 meter en geasfalteerd wor den. De kosten worden geraamd op ongeveer f 50.000. Hiervan zal de pro vincie 90 pet voor haar rekening ne- ALPHEN Op uitnodiging t en in samenwerking met u houder M. Paats heeft diens vo ganger, de heer A. J. Dekk gistermiddag de keramische pli tiek aan de noordgevel van chr. nijverheidsschool voor mei jes onthuld. Hoewel het op dl moment hard begon te repen! waren alle leerlingen en let krachten bij deze gebeurtenis wezig. Het kunstwerk is van Frans C Spuijbroek uit Hellevoetsluis, kans heeft gezien een bijzon mooie wandversiering te mak Op speelse wijze is een dri meisjes uitgebeeld. Aan de o hulling ging een korte bijei komst vooraf, waarop voorzit J. Jongenburger namens het bj stuur de leerlingen dankte hun bijdragen aan dit kunstwerl Op de vraag of een zelfdë afsprf ook voor de Elsgeesterweg te mal is verklaarde de voorzitter dat lang deze weg voor auto's doodlop! is, er geen schijn van kans I Misschien als de geprojecteerde r weg werkelijkheid wordt. Metl' plaatsing van een peilschaal zalf grootste spoed betracht worden. BOSPARKWEG 4 ALPHEN AAN DEN RIJ1\ tot het bezoeken van de OPENBARE LES EN TENTOONSTELLING welke D.V. zullen worden gehouden op: vrijdag 9 mei 1969 van 19.00 - 21.31 uur en zaterdag 10 mei 1969 van 9.30 - 11.30 uur. Het plaatselijk arbeidsbureau en het regionaal orgaan Zuid-Holland Noot i zijn aawezig voor het verstrekken van inlichtingen over tewerkstelling ii het bedrijfsleven en het volgen van voortgezet beroepsonderwijs. Ook d beroepententoonstelling is op genoemde tijden geopend. De direkteur. A. PAUV DEN HAA G— Het Centraal Co mité van Kerkelijk cn Particulier Initiatief voor Sociale Zorg t.b.v. Ge- repatrieerden (CCKP) heeft besloten zijn taak te beëindigen doordat de repatriëring van Nederlandse en daarmee verwante bevolkingsgroe pen uit Indonesië en Nieuw-Guinea thans praktisch is afgesloten. In totaal zijn ongeveer 300.000 p sonen gerepatrieerd, wat bijna gehele Nederlandse bevolkingsgn uit Indonesië is. Hiervan is ongev de helft in door de overheid geci tracteerde pensions en woonoon b opgevangen en naderhand zelfstan r gehuisvest. Hiervoor werden 38- 40.000 woningen beschikbaar gest< r Het ministerie van Sociale Zaken Volksgezondheid heeft geholpen de arbeidsbemiddeling, die dank de gunstige conjunctuur bevredigt t is verlopen. In 1952 waren circa 100.000 Ned landers gerepatrieerd; in 1956 rei meer flan 200.000. Eind 1957/'58 vo de een nieuwe golf toen het co flict om Westelijk Nieuw-Guir leidde tot uitdrijving van vrijwel gehele Nederlandse bevolkingsgrc r uit Indonesië. Daarna begon geleii lijk de overkomst van zg. maatschi pelijke Nederlanders, in de plaats spijtoptanten d.w.z. Nedl landers die geopteerd hadden Indonesië, maar daar hun plaats r konden vinden. Een probleem vormde met nai V bij de gerepatrieerde schooljeugd gebrekkige beheersing van de I* derlandse taal. Er werden specii lesboeken samengesteld. Ook I 'kerkelijk leven in Nederland lev< de moeilijkheden op. Toch constateert de voorzitter v l.' het CCKP, de heer J. Schipper, rr voldoening dat de gehele „volksvi 11 huizing" heeft plaatsgevonden zon< ernstige rimpelingen te veroorzak in ons volk. De repatrianten hebj zich maatschappelijk in de Nedl 1 landse verhoudingen ingepast. M 31 weet nu de weg naar de diverse i stanties, indien hulp of advies noof" zakelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4