OOK LEIDEN DREIGT r# MET BEZETTING Commentaar Geen schade aan Israel's bunkers bij Suezkanaal Het Kwartet President-curator bereid tot gesprek Vernieuwingen niet direct invoeren SPREUK HIT WEER Vrije keus Prijsbeleid Indonesië onderdrukt opstand van papoea's Frankrijk wil terugtrekking troepen Israël Wasser: Voor 60 pet. vernietigd Tankers botsen: chemiealiën in Waterweg Kinderen tern» naar Nigeria Ds. Paisley vrij na amnestie mokka meika's JAMIN Nieuwe Leidse Courant Woensdag 7 mei 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zij die altijd gelijk willen hebbenzijn bijna altijd weinig verstandige lieden. ANCELOT (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ongeveer vijfhonderd studenten hebben vannacht na een nogal rommelige vergadering in het Academiegebouw een program van eisen opgesteld. Willigt het universiteitsbestuur deze eisen niet voor morgenavond acht uur in, dan zal tot bezetting van de universiteit worden overgegaan. „Pap. Iioo maar op met scheren." DE BILT Half tol zwaar be wolkt met mogelijk regen. Over wegend matige wind uit zuide lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. DE BILT De kern van een depressie verplaatste zich over Duitsland langzaam in noordoos- telijke richting. Een bijbehorend frontaal systeem, dat gisteren van zuid naar noord over ons land trok verwijderde zich naar de Noordzee. Daarna breidde een rug van hoge luchtdruk zich van Frankrijk naar onze omgeving uit. Ondertussen daalt de luchtdruk boven de Britse eilanden op da nadering van een nieuwe Oceaan storing, die nu vrij snel oost waarts trekt. Samenhangend hier mee zal vanavond en vannacht de bewolking bij ons toenemen en mogelijk gevolgd worden door re gen. In de temperatuur komt niet veel verandering. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks normaal Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 8 mei. zon op 04.58: zon onder 20.16: maan op 02.29: onder 10.41. laatste kwartier. Andere groepen studenten, die niet op deze vergadering van lie Leidse Algemene Studenten Ver eniging aanwezig waren, zijn het echter niet eens met deze rigoureuze maatregelen, zo ver namen wij. Zij vinden dat nog lang niet alle gespreksmogelijk- heden zijn uitgebuit. De eisen omvatten het toelaten van waarnemers van studenten, weten schappelijke staf en technisch-admi- nistratieve staf bij vergaderingen van curatoren en universiteitsbestuur en volledige openbaarheid van de verga deringen van de faculteiten en het presidium van de senaat, inspraak i van alle geledingen bij principiële be- slissingen van het universiteitsbestuur en openbaarheid van alle stukken be- j treffende het universitaire beleid, on der meer de begrotingen. Niet direct Reeds voordat de eisen vannacht formeel waren vastgesteld had de president-curator van de universiteit, dr. E. H. Reerink, gisteravond namens de curatoren verklaard dat de toen reeds in grote lijnen vastgestelde eisen voorbij gaan aan de consequen ties die inwilliging voor het universi teitsbestuur zou meebrengen. Curatoren zijn bereid over inspraak, medezeggenschap en medebeslissings recht met de studenten te spreken, maar deze vernieuwingen zijn niet di rect over de gehele linie in te voeren. Zij vinden echter voor een dergelijk overleg algemene, voor ieder toegan kelijke vergaderingen, zoals die van gisteravond en vannacht, ten enenma le ongeschikt. Ze achten het besturen van de uni versiteit door middel van stemmingen in een soort volksvergadering onmo gelijk, aldus dr. Reerink. Ten aanzien van de eisen van toelating van waar nemers in bestuurlijke colleges hand haven de curatoren hun afwijzend standpunt. Steun ROTTERDAM Het bestuur van de Algemene Rotterdamse Studen tenraad, dat tevens het dagelijks be stuur is van de Rotterdamse Studen tenraad, heeft gisteravond in de stu dentensociëteit „Koinoonia" van de Societas Studiosorum Reformatorum Roterodamensis een besloten bijeen komst van Rotterdamse studenten gehouden. Resoluties werden aanvaard, die steun aan de Tilburgse studenten en het verlangen naar inspraak van de Rotterdamse studenten inhielden. Het is in geen geval de bedoeling de gebouwen van de Medische Fa culteit of de Nederlandse Econo mische Hogeschool te bezetten. Amsterdam AMSTERDAM De rector van de Universiteit van Amsterdam, prof, dr. A. D. Belinfante, heeft gister avond ten overstaan van driehon derd studenten uiteengezet waaróm hy gëën Uitspraak wil doen over de gebeurtenissen in Tilburg. Hij noem de dit een „plaatselijke aangelegen heid". De Algemene studenten ver eniging Amsterdam (ASVA) had ge- eist, dat hij zijn afkeuring over het optreden van het Tilburgse curato rium zou uitspreken. Een andere eis van de studenten was dat de rector een uitspraak zou doen over de beslissingsbevoegdheid van de diverse geledingen binnen de universiteit. Prof. Belinfante wilde zich echter niet aan een uitspraak binden. Hij noemde de door de studenten gevraagde medezeggenschap en be slissingsbevoegdheden loze kreten, waaraan door de studenten gezamen lijk met de hoogleraren, wetenschap pelijke staf en universitair bestuur inhoud moet worden gegeven. Goedkoop Door thans de eisen zonder meer in te willigen zouden volgens hem „goedkope successen worden behaald, waarmee we ons te gemakkelijk van de zaak zouden kunnen afmaken." Tijdens de discussie bleek dat de studenten weinig vertrouwen hadden in de goede wil van de rector en het curatorium om de studenten werke lijk bij het overleg te betrekken. Er werd zelfs de beschuldiging geuit, dat de discussies over inspraak thans worden misbruikt om de macht aan de top te handhaven. Tegen midder- I nacht werd dan ook een motie aan- I vaard. waarin wordt geëist dat de i ASVA-vertegenwoordiging zich uit I de werkgroep bestuursstructuur te- I rugtrekt Èen andere motie, waarin van het presidium vóór donderdag twee uur wordt geëist, dat het zich bereid ver klaart om het gelijkwaardig beslis singsrecht van alle geledingen op alle niveaus als principe te aanvaar den bij verdere discussies, u erd ver worpen. Voor vervolg zie pagina 15 TANDANKS beweringen van het te- gendeel lijkt het er op. dat er niets terecht zal komen van de vrije keus die de bevolking van West- Irian dit jaar mag en moet maken. De beslissing of dit grote gebied deel wil uitmaken van Indonesië dan wel onafhankelijkheid verkiest, dreigt tot een formaliteit te worden, die in het voordeel van Djakarta móet uitval len. Totdusver heeft men Indonesië wat men noemt het voordeel van de twij fel gegeven, hoewel niet onbekend was gebleven dat het systematisch de vrijheid van de Papoea's inperk te. De akkoorden van New York van 1962 lieten aan de Indonesische re gering over, hoe de „daad van vrije keus" van de Papoea-bevolking uiter lijk in augustus van dit jaar zou worden verwezenlijkt. Djakarta koos het moesjawara-sys- teem, hetgeen inhoudt dat net zo lang moet worden gepraat totdat overeenstemming is bereikt. Om zeker te zijn van de uitslag zag Indonesië er op toe, dat de vertegen woordigers van de Papoea-bevolking bij deze vorm van „overleg" voorstan ders van aansluiting waren. Deze opzet lijkt te zijn mislukt; de bevolking komt in beweging. Tevoren was al bekend geworden, dat dr. Fernando Ortiz Sanz. de VN- vertegenwoordiger die belast is met het toezicht op voorbereiding van het referendum, bezwaren heeft te gen de gang van zaken. Van Indonesische zijde tracht men de gebeurtenissen van de laatste tijd weer te bagatelliseren. Hier ligt een belangrijke taak voor de Verenigde Naties, die bijna zeven jaar geleden een situatie als deze in de hand hebben gewerkt door Indonesië een groot voorschot aan vertrouwen te geven. DJAKARTA De Indone sische minister van 'voorlichting Boediardjo heeft meegedeeld dat de opstand van primitieve Pa poea's in het centrale bergland van West-Irian is onderdrukt. Wel worden in het gebied van Enarotali bij de Wisselmeren nog zuiveringsacties gehouden. Enkele Indonesische officieren die uit West-Irian waren teruggekeerd, zeiden in Djakarta dat de moeilijkhe den in het centrale bergland niet zo ernstig waren als de Australische ra dio eerder deze week had gemeld. Enkele tientallen papoea's op een be volking van 30.000 hebben op 27 april S'probeerd een vliegveld bij Enaro- li te blokkeren. Deze poging is door Indonesische militairen verijdeld waarbij enkele arrestaties zijn ver richt. Bommenwerper De officieren spraken de berichten legen dat een bommenwerper Enaro tali met raketten had bestookt en het marinefregat Kalahitam bij Biak in gereedheid werd gehouden. Een woordvoerder van het Indone sisch bureau voor West-Irian. Mocl- jadi. verklaarde dat de moeilijkheden bij Enarotali niet van invloed zullen zijn op de volksstemming, die omstreeks eind juli wordt gehouden. Hij geloofde niet dat de opstandelin gen politieke motieven h .dden. Biak De Indonesische regering zei niets •1 te weten van de moeilijkheden op het eiland Biak waar bij een actie van de ondergrondse beweging Vrij-Papoea zes opstandelingen en I I een Indonesische officier zouden zijn gedood. Het nieuws van de opstand volgde op berichten over meningsverschillen tussen de VN-afgezant voor West- i Irian Ortiz Sanz en Indonesië over de wijze waarop de bevolking tot de daad van de vrije keuze in de gele genheid zal worden gesteld. KAIRO In een boodschaD aan de Egyptische regering zegt de Fran se minister van buitenlandse zaken Debré, dat de politiek van Frank rijk ten opzichte van het conflict in het Nabije-Oosten na het aftreden van De Gaulle ongewijzigd zal blij ven. De Franse regering is van mening dat de resolutie van de Veiligheids raad van november 1967 moet wor den uitgevoerd als basis voor de oplossing van het conflict. Dat be tekent dat Israël zijn troepen uit de bezette gebieden moet terugtrekken. PARIJS De radicaal socia listische partij heeft gisteren een be roep gedaan op Alain Polier zich kandidaat te stellen voor het presi dentschap van Frankrijk. Poher is op het ogenblik waarnemend president. Hij voert besprekingen met verschil lende parijen, om te zien op welke aanhang hij kan rekenen. Men meent dat Poher bereid is zich kandidaat te stellen als hij de over tuiging heeft in de eerste ronde vol doende stemmen te krijgen om in de tweede ronde te kunnen komen. Mevrouw Samkalden heeft gis termiddag taarten aangeboden aan zuster Krul. plaatsvervan gend hoofd van het tehuis voor ongehuwde moeders aan de Alberdingk Thijmstraat te Am sterdam. De taarten werden ge bakken door leerling-bakkers uit de school aan de Wibautstraat. Op de foto: het gezelschap met de taarten. ISMAILIA Buitenlandse eor- respondenten hebben gisteren bij een bezoek aan de Israëlische bunker-li nie op de oostelijke oever van het Suezkanaal geconstateerd. Mat de ketten, niet in geslaagd zelfs maar één positie te vernietigen, aldus een hoge Israëlische officier. Hij gaf toe dat er verscheidene treffers zijn geweest, maar dat geen werkelijke schade was aangericht. Alle Israëlische verliezen zijn buiten de bunkers geleden. De officier van de voorlichting ver klaarde dat de Israëliërs aan deze zijde van het kanaal „drie of vier maal" in botsing zijn geweest met Egyptische commando's. bunker onbeschadigd zijn. President j Nasser had beweerd, dat de Israëlische posities voor zestig pro cent waren vernietigd, als gevolg van zware beschietingen in de laatste we ken. De Egyptenaren zijn er. ondanks duizend granatert, en ra- Drie Israëlische officieren, die Ethiopische commandotroepen zou- den opleiden, zijn vorige maand ge- j vangen genomen in de voormalige I Italiaanse kolonie Eritrea. Mogelijk i worden zij uitgeleverd aan een Pa lestijnse verzetsorganisatie. 1 In bezet Jordanië, ten noorden van I de Dode Zee is het Israëlische dorp I Argaman gesticht Voornaamste taak j van het dorp is de infiltratie van I Palestijnse commando's tegen te gaan. De regering van Irak heeft zich bereid verklaard borg te betalen voor de drie Palestijnse verzetsstrijders, die in Zwitserland gevangen worden gehouden. Wanneer Zwitserland dat I eist. zullen de drie Palestijnen na uitlevering voor de rechter verschij- De Tilburgse coup werkt stimule rend. Leidse studenten hebben ook een ultimatum gesteld. Wordt niet aan de eisen voldaan, dan zal de universiteit aan het Rapenburg wor den bezet. Ook elders verloopt het proces van de vernieuwing niet geleidelijk. Tij dens een openbare vergadering in de Oudemanhuispoort heeft de 'ASVA zich solidair verklaard met de Til burgse studenten. Aanwezig was ook prof. dr. A. D. Belinfante, rector magnificus van de universiteit van Amsterdam geheel rechts op de foto boven). In Nijmegen heeft een actiecomité van Nijmeegse studenten gisteravond een universiteitsvergadering belegd. Prof. S. van Wijnbergen, rector mag nificus, bevond zich ook in de aula, op de foto midden, tussen de stu denten. Ook de Tweede Kamer heeft giste ren over de affaire-Tilburg van gedachten geicisseld. Ruim vijftig studenten stonden bijna een half uur in de regen te wachten voordat zij werden toegelaten tot de publieke tribune (foto oiider). ROTTERDAM Na een aanvaring lussen de Nederlandse chemicalicn- tanker Jacqueline Broere (499 ton) en Italiaanse tanker Conco d'Oro (12.800 ton) is dinsdagmiddag 108 ton ortlio- I eycleen een licht ontvlambare che mische stof uit de ruimen van de Jacqueline Broere in de Waterweg ge stroomd. De stof kwam niet tot ontbranding en zakte weg in het water. Het liet zich aanzien, dat de orthocycleen verder geen gevaren op zal leveren. De Italiaanse tanker, die was geladen met gasolie, kwam bij de mond van de I Botlek in verkeerd vaarwater. Bij de botsing liep de Jacqueline Broere een forse scheur op. Het Italiaanse schip kreeg slechts licht schade. De Neder- lander kon op eigen kracht naar de Torontohaven terugkeren. O DEN IIAAG De eerste vijf Biaf- raanse kinderen, die in Nederland werden verpleegd, vertrekken mor genavond van Schiphol naar hun va derland. BELFAST De Noordierse pre mier Chiohester-CIarke heeft gisteren een algemene amnestie afgekondigd voor protestanten en roomskalholie- ken die sedert 5 oktober gerechtelijk zijn vervolgd wegens overtredingen bij relletjes. Saboteurs vallen niet onder de amnestie. Op grond van de maatregel zijn ds. Paisley en zijn medewerker majoor Buting in vrijheid gesteld. Beiden waren tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Bernadette Devlin, het jeugdige vrouwelijke Lagerhuislid, zal van rechtsvervolging worden ontslagen. Zij had zich anders binnenkort voor een rechtbank moeten verantwoorden wegens deelneming aan betogingen. [N forse bewoordingen heeft de bond van christelijke bakkerspatroons by monde van voorzitter Huizlnga gisteren een forse aanval op de rege ring gedaan. In grote* lijnen kunnen wc de heer Huizinga gelijk geven. De regering is gedwongen een prijs politiek te voeren die zoveel moge lijk onnodige prijsstijgingen tegen gaat. Zij zal hierin tot het uiterste moeten gaan. gelet op de stijging van de prijsindexcijfers gedurende de af gelopen maanden. Het is echter ontoelaatbaar, dat be drijfssectoren die recht hebben op prijsverbeteringen en zonder deze prijsverbeteringen hun inkomen zien dalen het slachtoffer worden van on gerechtvaardigde prijsverhogingen el ders. Minister De Block en staatssecretaris Van Son voeren op dit punt een on gelukkige prijspolitiek. Oni extra la ge broodprijzen beneden kostprijs bij de supermarkten uit te lokken en daarmee de kosten van levenson derhoud te drukken, komt er geen minimumprijs voor het brood. Dr Tweede Kamer sprak zich enige tijd geleden reeds voor een dergelijke mi- niumprijs uit. Het gaat de bakkers op dit moment nog niet eens in de eerste plaats om verhoging van de broodprijs. Zij vra gen het parasiteren op het bona fide bakkersbedrijf tegen te gaan. Nederland telt op het ogenblik nog 6000 bakkers op meer dan 12 miljoen inwoners. In de Duitse situatie is dit aantal ongeveer tweemaal zo groot. Wanneer de regering met dit beleid voortgaat is binnenkort de kans reëel aanwezig, dat ons land meer huisart sen dan bakkers telt. De prijspolitiek ten opzichte van deze belde groepen vertoont sterk contras terende verschillen. Meer van derge lijke vergelijkingen zouden te noemen zyn. De bakkers hebben recht op een bil lijker bejegening van de overheid. 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijst Met medewerking van de stichting luchtbrug Biafra, die alle kosten voor haar rekening nam. konden de ze kinderen in ons land herstellen van ziekte en oorlogsverwondingen. De kinderen worden overgebracht naar Libreville in Gabon.. Verpleeg- ster De Jong, die zelf in Gabon en I Biafra in opvangcentra van de stich- ting „Terre des Hommes" werkte, zal de Biafraantjes begeleiden. „Terre des Hommes" heeft in Li- 1 breville twee opvangcentra voor zie ke en herstellende Biafraanse kinde ren. De stichting zorgt voor ruim 1300 kinderen, verdeeld over zes centra in Biafra. Ds. Albert Klein Brasov, is gekozen 185.000 leden tellende predikant te i gekozen tot bisschoo van j leden tellende Lutherse Kerk van Roemenië. 1 rleganie regenma ntels, pakjes en manteli* DE MANTELSPECIALIST "I 'ff gerariëeiite kollektie DE MANTELSPECIALIST »9.«5* verrassende kmalUtUet en rfcwV.» DE MANTELSPECIALIST prijzen dieenorm meevallen DE MANTELSPECIALIST Lelden: Haarlemmerstraat 163

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1