Troubadour Roberto 2 met Hompen naar YS!i 'heler f1000,- f2500,- f4000,- In september start actie Sonneheerdt AVRO-tv wil Heintje en Wilma vertonen AMRO-LENING Muzikale huisvrouw schrijft opera's 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Blindenstichting jubileert Onrust over munitie-opslag Twee medewerkers verlaten VPRO 9 DINSDAG 6 MEI 1969 Geld voor u: i men. (Van onze radio- en tv-redactie) Roberto zingt: „Dan moet ik toch eens zeggen, wat Hendrikus zeit! Vader, moeder wil mie sloan, 'K mag niet mee Hendri kus goan!" Roberto legt de gitaar neer en zegt: „Als je in Amerika een Nederlands liedje op deze ma nier brengt, en dan met klom pen onder je benen zo van klop, klop, klop gaat het er natuurlijk in als koek." Roberto troubadour van het internationale lied spreekt uit ervaring. In Tsjecho- slowakije werden na zijn Oost- europese toernee duizenden plaatjes verkocht met het Ne derlandse liedje ..Rommele- bom". „Ze vonden dat Rommelebom prachtig. Ik snap niet waarom, maar mensen uit het vak daar zeiden me van tevoren: Ja, dat Rommelebom moet je hier brengen, dat doet bet hier!" Jazzènekes Amsterdammer Roberto van Lint (28) zwierf een jaar door Oost-Europa (1965-'66), leerde behoorlijk Hongaars spreken en elementair Pools, Russisch en Tsjechisch. Bovendien had de en thousiaste zanger van het volksliedje succes. Hij ging twee keer terug en hij is voor de eerste helft van au gustus van dit jaar gecontractueerd om in Hongarije en Roemenië voor de televisie op te treden. Huib Goudriaan ROBERTO VAN LINT in Peruaanse dracht tussen zijn instrumenten uit alle werelddelen Op zijn kamer in Amsterdam laat hij me een aankondiging zien van zijn show in Hongarije, waarin wordt medegedeeld dat hij jazz speelt: „Ro berto van Lint, jazzènekes Amsz- terdam." „Voor ik naar Hongarije ging stu deerde ik met behulp van schema's, die ik boven mijn bed hing, Hon gaars. Ik maakte schema's van de hulpwerkwoorden, de telwoorden en de bezittelijke voornaamwoorden, en zovoorts, en na anderhalve maand had ik die onder de knie." Een van de eerste zinnen in Rober to's leerboek was: „De hond blaft". In het Hongaars „A hutya ugat". Op het station va Boedapest zei ik toen ik een hond zag: A hutya ugat. De mensen dachten dat ze in de maling werden genomen, en dat ik vloeiend Hongaars sprak Veertig instrumenten Na zijn omzwervingen (dankzij een Oostenrijkse impresario) als trouba dour door Oost-Europa, trad Roberto op in Spanje. Portugal, Frankrijk, Oostenrijk, Italië en België. Evenals in Oost-Europa probeerde hij zoveel mogelijk op te steken van taal en folklore, en de voor die landen ka rakteristieke liedjes in te studeren. Roberto bezocht ook Zuid-Amerika. Het gevolg van zijn reizen is dat hij ongeveer veertig muziekinstrumenten uit verschillende landen kan laten zien. Een losse greep: een Paragu- aanse harp, een zogenaamde saz uit Turkije, een charango uit Peru, een Chinese banjo, een Tov Mirian (trommel uit Israël), een quena (bam boe fluit uit Zuid-Amerika) een sha- ranqui (een snaarinstrument uit Ne pal) en een doedelzak. Roberto bespeelt zijn instrumen ten: het is geen verzameling curiosi teiten om aan de muur te hangen. Hij gebruikt ze ook om de kinderen van de scholen, die hem uitnodigen iets over zijn werk te vertellen, de ontwikkeling van het muziekinstru ment duidelijk te maken. Soms trekt hij ook zijn Spaanse, Hongaarse, Joegoslavische of Zuid- Amerikaanse costuum aan. Het muts je dat bij het Zuid-Amerikaanse costuum hoort, heeft hijzelf gebreid. „Ja, ik kan nog wel iets meer dan alleen maar gitaarspelen." Geen echte onderwijzer Hoe :s Roberto van Lint tot dit werk gekomen? Als kind speelde hij verdienen en dan wil ik tv-re- gie gaan doen." Hij voelt iets voor een eigen zaak, waar hij kan optreden. Ro berto heeft namelijk tussen de muzikale bedrijven door nog kans gezien zijn middenstands- en horecadiploma te halen. Maar: „Een artiest wordt nooit rijk, en zoiets kost veel. „En het belangrijkste van dit werk is dat je het met plezier doet; zodra dat niet meer zo is moet je ermee stoppen." Voorlopig is Roberto nog niet zover. Hij plant me onverhoeds een Mexicaanse hoed op het hoofd, en begint een tempera mentvol liedje te zingen. Het heet: ,.Ode aan een Paraguaanse schone." HILVERSUM Ongetwijfeld zal kijkschare het vanavond niet moeilijk hebben met de keus tussen en II, omdat de tegenstelling zo olkomen is. Wel mogen we aanne men, dat het overgrote deel kiest voor de zoveelste tv-vertoning van de amusante klucht „Je kunt 't toch niet meenemen", boven de discussie over •riet- en bietsuiker bij de NTS, maar er is nog een ander programma, dat aandacht verdient, nl. „Amateurs ac tief". De Leeuwardense huisvrouw Wil- helmina Prummel is vier jaar gele den begonnen met het schrijven van libretto's voor een soort zangspel dat het midden houdt tussen opera en operette en die vooral zijn afgestemd op activiteiten van het koor. Mevrouw Prummel is lid van het opera- en operettekoor Animato en zij deed verschillende ervaringen op: grote operawerken zijn te moeilijk voor amateurs en moesten bij de op voeringen worden opgetrokken aan medewerking van vaksolisten en bo vendien is er dikwijls te weinig koor zang in. Ze heeft nu een paar werken geschreven die met succes zijn en worden uitgevoerd: de NTS laat van haar „Nur eine Fahrt" vanavond een costuumrepetitie zien. Voor bevrij dingsdag 1970 studeert Animato een nieuw werk van mevrouw Prummel in: „De tirannie verdrijven". Zij kiest de muziek uit bestaande opera's, maar ook uit populaire wijsjes en folkloristische liederen en hoe fijn het allemaal gaat kunt u vanavond horen en zien. STAATSLOTERIJ PER GIRO DEN HAAG Met ingang van de volgende staatsloterij (juli) kan men waarschijnlijk de loten per giro be stellen. Men krijgt dan niet meer de loten, maar alleen de lotnummers toe gezonden. AJs er een prijs qp het lot valt, krijgt men het geld automatisch op zijn girorekening gestort. Iedere twee maanden worden on geveer een miljoen staatsloten door ruim 400 collecteurs en collectrices verkocht. Een deel hiervan wil men nu door middel van giro-betalingen aan de man brengen. Door inschake ling van een computer wordt het prij zengeld op de diverse girorekeningen gestort. Vrijdag wordt beslist of de samen werking tussen de Nederlandse staats loterij en de girodienst inderdaad in deze vorm zal doorgaan. De zeventig-jarige R. Smout uit Putte is op slag gedood, toen hij op zijn fiets door een achteropkomende auto werd gegrepen. De bejaarde veranderde plotseling van richting. zingt graag het Zuidamerikaanse lied mondorgel, het werd later gitaar en I hij ging erbij zingen. „Ik heb ulo en kweekschool gehad en was anderhalf jaar onderwijzer. Onderwijzer zijn is ook wel leuk, I maar het is ieder jaar weer hgtzelf- I de: Dag Willem tot ziens en weer een nieuwe groep." Toen het hem teveel werd, nam hij afscheid van de school en begon hij samen met zijn zuster, Maria van Lint te zingen en te spelen op „brui loften en partijen" en in bars. Roberto herinnert zich dat zijn eerste optreden het was in Volen- dam niet erg werd gewaardeerd. „We zongen een liedje dat de mensen op zichzelf betrokken. Kortom, we hadden succes, maar we hoefden niet terug te komen!" Hongarije De lente brengt menig hoofd op hol. Een Amsterdamse vracht autochauffeur rijdt met boven staande tekst achterop zijn wa gen rond. ..Het is maar een grapje, en ik heb het niet zelf opgehangen", vertelde hij me gisteren. Of hij al door vrouwen met gebroken harten tot stoppen is gedwongen? „Nee, toch hangt het al aan mijn wagen sinds vorige week don derdag." In Amsterdam speelde Roberto voor zijn diensttijd in een swingband en in bands voor Zuid-Amerikaanse muziek, nam hij spraakles, was hij op een muziekschool en leerde hij Spaanse dansen. Het duo, dat hij en zijn zuster, later vormden had succes. En toen hij contracten kon krijgen voor Oost-Europa en later voor Zuid-Eu ropa, aarzelde Roberto niet. Het land, dat hem het méést boeide was Hongarije. „Ze hebben daar geen welvaartsstaat zoals wij, maar ze hebben een levenskunst die wij mis sen; de Hongaren kunnen leven met wat ze hebben. Evenals in, Spanje maken de mensen daar nog hun ei gen volksmuziek. Roberto is erg gecharmeerd van het Zuidamerikaanse genre. Hij werkte drie maanden in het Lido in Parijs. Parijs noemt hij het Mekka van de Zuidamerikaanse muziek. „Er wonen erg veel Zuid-Amerikanen in die stad, en de belangrijkste Zuida merikaanse muziekgezelschappen be ginnen daar Toch was hij de laatste jaren sterk gericht op Oost-Europa, maar dat wordt nu anders. In september gaat hij voor acht maanden naar de Vere nigde Statén. Tot mei 1970 zal hij spelen op universiteiten en voor clubs. En dit betekent ook een nieuw repertoire. Het Nederlandse nummer daarvan is: „Dan moet ik toch eens zeggen, wat Hendrikus zeit!" Hij '.oopt naast de Verenigde Sta ten ook Canada, Suriname en de An tillen te bezoeken. Natuurlijk wil Ro berto liedjes mee naar Nederland brengen. „Dë hele folklore drijft op ritme en de maten moet je in het land zelf leren." Een van Roberto's uitspraken is ook: .Met dit soort muziek moet je niet teveel lessen nemen. De folklore eist geen geschoolde stem. Ik kan bij voorbeeld zonder microfoon zingen. In een theater viel een keer de ge luidsinstallatie uit. en toen zong ik rustig door." •Nooit rijk Na zijn terugkeer uit Amerika hoopt hij een toernee door Japan te maken. Toekomstplannen op langere termijn? „Nog even geld (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Goed nieuws voor de stug-vol,houdende fans van Hein tje Simons en Wilma Landkroon. de zingende wonderkinderen die Duits bezit zijn geworden: als de AVRO een reportagewagen kan krijgen op 24 mei, zal zij de Gert en Her- mien-show in het Olympisch. Stadion, waarin dit tweetal optreedt, 's a- vonds op het scherm brengen. Op een keer zei Gert Timmermans voor de radio, dat het een wensdroom van hem is, eens te mo gen optreden voor „een schare fans die bijna niet te tellen is". Dat hoor de iemand van de Astma- en Nierstichting, en die trok er handig profijt van. De stichting bood Gert het Olym pisch stadion vol gratis binnengeko men publiek aan. en vroeg daarvoor in ruil een middagvullend artiesten programma en het recht voor het doel van de stichtinghe mogen col lecteren. Een Amsterdamse weekbladuitge verij stelde zich garant voor de orga nisatie en Gert hapte toe. Hoe het met zijn honorarium zit bij deze lief dadigheidsvoorstelling wordt niet vermeld, maar misschien is een sta dion vol fans al een flinke beloning. De AVRO meldt, dat de organisatie „rond" is. Wellicht staan de zaken er in dit geval anders voor dan onlangs bij die middag in Twente, toen Gert en Hermien werden uitgenodigd om het jaarlijkse bejaardenfeest te ko men opluisteren. Zij wilden wel, maar de organiserende vereniging schrok terug voor het honorarium van 3.000 dat er aan verbonden bleek te zijn. Zij kon zulk een som niet opbrengen en troostte zich met de bereidheid van Bert van Dongen', en Rien van Nunen, die de situatie van de kas beter begrepen. Maar goed, op de zaterdag voor Pinksteren zal het Olympisch stadion j ijs en weder dienende weergal- men van de Gert en Hermien-show, waarin alle artiesten uit de „stal" (zoals dat heet) van Gel Timmerman j optreden, plus nog een aantal ande ren. Tot Gert's stal behoort Wilma Landkroon en aangezien manager Gert en vader Simons tegenwoordig dikke vrienden zijn en samen optrek ken met hun wonderkinderen, verschijnt Heintje ook. Zij zulleh maar een enkel nummertje ten beste geven, maar indien de AVRO er in slaagt opnamen te maken, zullen dan toch eindelijk de omstreden kinde ren, optredend in eigen land, op het scherm te zien zijn... en wel op een manier die de arbeidsinspectie niet kan voorkomen: zij treden immers niet voor geld op, die middag? Bovendien zijn zij niet de enige kinderen, die in het stadion verschij nen, want de Leidse Sleuteltjes zul len er ook zijn en mét hen o.a. Ria Valk, Johnny Jordaan, Tante Leen. Herbert Joeks, Tom Manders, Willy Alberti, de Wama's, Toby Rix, Max Woisky, Eddy Christiani, alsmede di verse muziekensembles en -korpsen. Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten enoverlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f4545,36. Dat is f545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342. Amsterdam. EENSERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK' DEN HAAG De PSP-er Van der Spek heeft de minister van de fensie schriftelijk gewezen op de on gerustheid onder de bevolking van de gemeente Hellendoorn over de aan wezigheid van een munitie-opslag plaats op de grens van deze gemeen te met Wierden. Hij wil weten wat voor munitie hier ligt, met name of er ook kernwapens onder zijn, en waarom bij deze opslagplaats zoveel bewakings- en veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Het Kamerlid dringt er bij de minister op aan de opgesla gen munitie hier te verwijderen. ERMELO Het blindentehuis Sonneheerdt te Ermelo wil aan de viering van het 50-jarig be staan, die over twee jaar wordt gehouden, een grote jubileum actie koppelen. Deze actie zal centraal staan in de festiviteiten die in 1971 worden georgani seerd. Doel van dc actie is het financiële vermogen te vergroten. Sonneheerdt zal liet oude gebouw, dat al 43 jaar i.n gebruik is. geheel restaureren en uitbreiden. Reeds nu worden voorbe reidingen getroffen om de actie tot een groot succes te maken. Ir.' september begint men met de actie. Ongeveer 2000 medewerkers in het kind hebben steun toegezegd. Van het resultaat van deze actie zal het afhangen in hoeverre de nieuwbouw- plannen kunnen worden verwezen lijkt. Tijdens de jublileumviering wordt bekend gemaakt wat men met het geld doet. Barak De administratie van Sonneheerdt die tijdelijk in een houten barak is ondergebracht, heeft dringend een nieuwe accommodatie nodig. Ook die nen de recreatiemogelijkheden voor de blinden aanzienlijk te worden verbeterd. Bovendien wil men een ziekenzaaltje bouwen bij het Hen- riëtte-paviljoen waar bejaarde blin den wonen. Sonneheerdt is een.van de grootste blindentehuizen in on"s land. In 1921 werd het tehuis in gebruik genomen. Sindsdien zijn een bryille-drukkerij, een borstelmakerij en een textielwe- verij opgericht, Ook het Hen- riëtte-paviljoen voor bejaarden werd later gebouwd. In het tehuis wonen zestig blinden. Op de verschillende werkplaatsen werken nog eens vijftig blinden, die in het dorp Ermelo wonen. Op het bosterrein van Sonneheerdt zijn ook de Christelijke blindenbibliotheek en het vakantieoord Dennenheul onder gebracht. Tweede baby van vierlino vandaag thuis BODEGRAVEN Vandaag is Pe ter Verheul, de tweede baby van de in het Algemeen Ziekenhuis in Woer den geboren vierling, thuis gekomen. Gistermiddag brachten de echtgeno te van de commissaris der Koningin, mevrouw L. H. A, Klaasesz-De Bruy- ne en mevrouw A. E. Croles-Le Grand, de echtgenote van de burge meester, een bezoek aan de heer en mevrouw P. Verheul-Van Os. De beide dames, die daarvoor on gedwongen het werkbezoek dat mr. J. Klaasesz aan Bodegraven bracht onderbraken, boden de moeder van fondsraad de tussen partijen getrof- de op 5 maart geboren vierling, me vrouw M. C. Verheul-van Os. een geschenk aan. Het bezoek duurde een half uur. De duur van het verblijf van de twee andere kinderen in het zieken huis is nog onbepaald. Marcel is en kele weken geleden thuis gekomen en is herstellende van een liesbreuk. NIJMEGEN De achtjarige V. V. is gisteravond overleden.'nadat hij 's middags op zijn fiets door een vrachtauto was aangereden (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Warry van Kam pen, chef van de afdeling gevarieerde programma's bij de VPRO (sinds 1963 daar in dienst, het laatste j-aar in deze functie) heeft zijn ontslag inge diend, omdat hij zich niet kan vere nigen met het programmabeleid dat het nieuwe bestuur voorstaat. Ook de free lance medewerker Ernst van Altena, die kortgeleden met zijn staf het programma „Blik opener" erbij neergooide maar nu het beste hoopte van ander beleid, heeft zijn connectie met de VPRO verbro ken. Hij heeft bezwaren ingediend tegen bepaalde opvattingen van het nieuwe bestuur, en voorzittel Jan Kassies heeft hem geantwoord, dat hij die bezwaren ongegrond achtte. Waarop heengaan voor Van Altena het alternatief werd. Door Hilversum gaat het hardnek- "kige gerucht, dat voorzitter Kassies dc heer S. J. Doorman (een van de sprekers in „Deze Dag"), psycholoog aan de Technische Hogeschool in Eindhoven, bij het bestuur zal voor dragen als dc nieuwe directeur van de VPRO. Bevestiging van dit voor nemen is (nog) niet te krijgen. Weer gesprek tussen artsen en fondsen UTRECHT De ziekenfondsen en de landelijke huisartsenvereniging zullen opnieuw onderhandelen over de nacalculatie 1968, nu de zieken- fen overeenkomst heeft afgekeurd. Het ging er bij de nacalculatie om of de artsen net als het overheids personeel elk 116 nabetaald zouden krijgen over 1968 of 0,88 procent van de jaarhonorering, het gemiddelde percentage voor het overheidsperso neel. De percentagegewijs berekende uit kering zou de ziekenfondsen 2,5 a 3 miljoen gulden kosten, de 116 per arts ongeveer een miljoen De artsen wensen een percentage wijs berekende uitkering. 8.13 berl pvea r.alg 1462

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9